Licensed to WSY Swimming           HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 1/16/2017 01:57 PM
         MA Swimming Mid-Winter Classic: Gold - 1/13/2017 to 1/15/2017         
                     MA Swimming Mid-Winter Classic: Gold                      
                        Hosted by WSY at CV High School                        
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 11-12 400 Yard IM
===============================================================================
        4:38.39  SECT
        4:48.19  AAAA
        4:56.99  SRCH
        5:01.89  AAA
        5:15.59  AA
        5:18.29  JO
        5:29.29  A
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Turner, Sara C            12 EPAC-MA              5:11.42    5:00.46 AAA    
                  32.52                                                 2:28.17 ( )
        3:09.29 (41.12)     3:51.53 (42.24)     4:26.61 (35.08)     5:00.46 (33.85)
  2 Jacklin, Alyssa L         11 NLAC-MA              5:08.18    5:08.22 AA     
                  31.42     1:06.77 (35.35)     1:46.20 (39.43)     2:25.41 (39.21)
        3:11.11 (45.70)     3:56.85 (45.74)     4:33.09 (36.24)     5:08.22 (35.13)
  3 Staretz, Presley E        12 WSY-MA               5:53.93    5:11.52 AA     
                  33.86     1:13.50 (39.64)     1:50.60 (37.10)     2:28.80 (38.20)
        3:15.29 (46.49)     4:03.65 (48.36)     4:37.67 (34.02)     5:11.52 (33.85)
  4 Cox, Bridget B            12 HAC-MA               5:22.35    5:12.66 AA     
                  32.01     1:09.56 (37.55)     1:48.66 (39.10)     2:30.74 (42.08)
        3:17.02 (46.28)     4:02.71 (45.69)     4:37.70 (34.99)     5:12.66 (34.96)
  5 Shoemaker, Jennifer E     12 WSY-MA               5:24.70    5:18.79 A      
                  34.47     1:15.40 (40.93)     1:54.74 (39.34)     2:34.42 (39.68)
        3:23.02 (48.60)     4:10.99 (47.97)     4:45.03 (34.04)     5:18.79 (33.76)
 
Event 2  Boys 11-12 400 Yard IM
===============================================================================
        4:15.09  SECT
        4:36.99  SRCH
        4:39.79  AAAA
        4:53.19  AAA
        5:06.49  AA
        5:19.79  A
        5:21.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kupsky, Woobie J          11 Unattached-MA        4:50.80    4:44.34 AAA    
                  30.69     1:06.06 (35.37)     1:41.32 (35.26)     2:17.25 (35.93)
        3:00.21 (42.96)     3:43.10 (42.89)     4:13.97 (30.87)     4:44.34 (30.37)
  2 Brace, Shane L            12 HAC-MA               5:20.16    5:17.00 A      
                  33.44     1:13.00 (39.56)     1:54.19 (41.19)     2:35.67 (41.48)
        3:19.04 (43.37)     4:04.76 (45.72)     4:41.64 (36.88)     5:17.00 (35.36)
  3 Yoon, Sondo               11 WSY-MA               5:30.09    5:19.86 JO     
                  34.39     1:16.78 (42.39)     1:57.82 (41.04)     2:38.57 (40.75)
        3:24.03 (45.46)     4:09.67 (45.64)     4:45.45 (35.78)     5:19.86 (34.41)
  4 Davies, Cody J            11 HSST-MD                   NT    5:51.54        
                  34.52     1:15.41 (40.89)                             2:46.41 ( )
        3:40.82 (54.41)     4:34.92 (54.10)     5:14.09 (39.17)     5:51.54 (37.45)
 
Event 3  Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
        4:59.19  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kupsky, April M           14 Unattached-MA        4:41.58    4:41.15 JO     
                  29.08     1:02.87 (33.79)     1:38.78 (35.91)     2:14.43 (35.65)
        2:55.31 (40.88)     3:36.77 (41.46)     4:09.66 (32.89)     4:41.15 (31.49)
  2 Burton, Apple M           13 EPAC-MA              4:49.50    4:44.18 JO     
                  30.07     1:05.38 (35.31)     1:39.65 (34.27)     2:14.10 (34.45)
        2:57.27 (43.17)     3:40.39 (43.12)     4:12.35 (31.96)     4:44.18 (31.83)
  3 Weller, Ally H            14 HAC-MA               5:05.44    4:57.07 JO     
                  29.45     1:04.85 (35.40)     1:44.35 (39.50)     2:25.03 (40.68)
        3:05.77 (40.74)     3:48.22 (42.45)     4:22.89 (34.67)     4:57.07 (34.18)
  4 Reed, Emma E              14 EPAC-MA              5:14.16    5:05.54        
                  32.42     1:09.50 (37.08)     1:48.99 (39.49)     2:27.03 (38.04)
        3:11.74 (44.71)     3:56.97 (45.23)     4:32.16 (35.19)     5:05.54 (33.38)
  5 DiCarlo, Lila M           13 WSY-MA               5:17.06    5:07.76        
                  31.24     1:08.51 (37.27)     1:47.08 (38.57)     2:25.86 (38.78)
        3:12.71 (46.85)     3:59.77 (47.06)     4:33.03 (33.26)     5:07.76 (34.73)
  6 Chang, Lauren M           13 WSY-MA                    NT    5:08.55        
                  33.05     1:11.12 (38.07)     1:48.80 (37.68)     2:27.84 (39.04)
        3:13.37 (45.53)     3:58.40 (45.03)     4:33.39 (34.99)     5:08.55 (35.16)
  7 Sohlberg, Nancy C         14 Sac-MA               5:19.27    5:17.24        
                  34.14     1:15.67 (41.53)     1:53.54 (37.87)     2:33.06 (39.52)
        3:16.28 (43.22)     4:01.62 (45.34)     4:39.62 (38.00)     5:17.24 (37.62)
  8 Lyesnykova, Alina V       13 CVAC-MA              5:26.66    5:34.02        
                  31.97     1:11.81 (39.84)     1:54.07 (42.26)     2:36.54 (42.47)
        3:19.87 (43.33)     4:03.52 (43.65)     4:43.94 (40.42)     5:34.02 (50.08)
  9 Karoly, Jackie M          14 EPAC-MA              5:37.70    5:35.25        
                  33.62     1:15.88 (42.26)     1:57.70 (41.82)     2:38.72 (41.02)
        3:28.55 (49.83)     4:16.93 (48.38)     4:56.24 (39.31)     5:35.25 (39.01)
 
Event 4  Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
        4:44.59  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farrow, Kyle T            14 EPAC-MA              4:19.62    4:26.92 JO     
                  27.01       59.03 (32.02)     1:33.31 (34.28)     2:06.87 (33.56)
        2:45.32 (38.45)     3:24.17 (38.85)     3:56.19 (32.02)     4:26.92 (30.73)
 -- Paul, Tommy M             13 HAC-MA               5:27.31         DQ        
      Delay initiating turn - back
                  35.71     1:20.03 (44.32)     1:57.71 (37.68)     2:36.04 (38.33)
        3:21.36 (45.32)     4:06.60 (45.24)     4:41.49 (34.89)          DQ (33.68)
 
Event 5  Girls 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        6:47.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kupsky, Mary K            10 Unattached-MA        6:28.05    6:23.12 JO     
                  34.60     1:13.37 (38.77)     1:51.88 (38.51)     2:31.62 (39.74)
        3:10.74 (39.12)     3:50.23 (39.49)     4:28.63 (38.40)     5:08.51 (39.88)
        5:46.74 (38.23)     6:23.12 (36.38)                                        
  2 Doran, Erika L             9 Unattached-MA        6:49.88    6:40.35 JO     
                  35.64     1:15.20 (39.56)     1:56.52 (41.32)     2:37.26 (40.74)
        3:17.67 (40.41)     3:57.93 (40.26)     4:38.36 (40.43)     5:18.54 (40.18)
        5:59.23 (40.69)     6:40.35 (41.12)                                        
  3 Chang, Katie N             9 WSY-MA                    NT    7:25.92        
                  34.80     1:18.40 (43.60)     2:04.38 (45.98)     2:50.61 (46.23)
        3:34.87 (44.26)     4:22.24 (47.37)     5:09.23 (46.99)     5:56.49 (47.26)
      7:25.92 (1:29.43)                                                            
 
Event 6  Boys 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        6:48.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zagaceta, Magill M        10 HAC-MA               6:26.01    6:02.92 JO     
                  31.63     1:07.44 (35.81)     1:44.36 (36.92)     2:20.71 (36.35)
        2:57.79 (37.08)     3:34.73 (36.94)     4:12.06 (37.33)     4:49.75 (37.69)
        5:27.31 (37.56)     6:02.92 (35.61)                                        
  2 Chappell, William C       10 HAC-MA               7:41.70    7:38.80        
                  38.89     1:25.31 (46.42)     2:12.61 (47.30)     3:00.43 (47.82)
        3:49.04 (48.61)     4:36.91 (47.87)     5:24.34 (47.43)     6:10.45 (46.11)
        6:57.14 (46.69)     7:38.80 (41.66)                                        
  3 Turk-Geller, Brady         9 EPAC-MA                   NT    7:47.62        
                  38.22     1:25.21 (46.99)     2:11.69 (46.48)     2:59.86 (48.17)
        3:47.08 (47.22)     4:34.82 (47.74)     5:23.57 (48.75)     6:11.25 (47.68)
      7:47.62 (1:36.37)                                                            
 
Event 7  Girls 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:49.39  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shoemaker, Jennifer E     12 WSY-MA               5:48.72    5:35.98 JO     
                  30.22     1:03.83 (33.61)     1:38.20 (34.37)     2:12.38 (34.18)
        2:47.07 (34.69)     3:21.71 (34.64)     3:56.21 (34.50)     4:30.88 (34.67)
        5:05.08 (34.20)     5:35.98 (30.90)                                        
  2 Sandock, Leah J           12 LAC-MA               5:51.65    5:53.87        
                  30.18     1:05.91 (35.73)     1:41.48 (35.57)     2:17.88 (36.40)
        2:54.44 (36.56)     3:31.16 (36.72)     4:07.84 (36.68)     4:44.48 (36.64)
        5:20.26 (35.78)     5:53.87 (33.61)                                        
  3 Pentz, Savannah T         11 Acws Swimming-MA     5:57.80    5:53.99        
                  29.79     1:03.74 (33.95)     1:38.88 (35.14)     2:14.60 (35.72)
        2:51.10 (36.50)     3:28.08 (36.98)     4:05.63 (37.55)     4:42.81 (37.18)
        5:19.27 (36.46)     5:53.99 (34.72)                                        
  4 Rice, Marah F             12 WSY-MA               6:12.33    6:11.28        
                  31.38     1:07.12 (35.74)     1:43.77 (36.65)     2:21.76 (37.99)
        3:01.05 (39.29)     3:40.32 (39.27)     4:19.10 (38.78)     4:58.23 (39.13)
        5:35.81 (37.58)     6:11.28 (35.47)                                        
  5 Estep, Mia                12 SHIP-MA              6:35.25    6:15.75        
                  34.14     1:11.14 (37.00)     1:49.50 (38.36)     2:28.16 (38.66)
        3:06.59 (38.43)     3:45.41 (38.82)     4:23.85 (38.44)     5:02.10 (38.25)
        5:40.25 (38.15)     6:15.75 (35.50)                                        
  6 Hawkins, Bramley E        12 SHIP-MA              6:25.45    6:20.00        
                  32.25     1:09.22 (36.97)     1:48.56 (39.34)     2:28.66 (40.10)
        3:07.69 (39.03)     3:45.98 (38.29)     4:25.26 (39.28)     5:04.19 (38.93)
        5:42.98 (38.79)     6:20.00 (37.02)                                        
  7 Skiles, Araceli G         11 WSY-MA                    NT    6:23.88        
                  33.86     1:12.18 (38.32)     1:52.38 (40.20)     2:30.80 (38.42)
        3:10.87 (40.07)     3:51.74 (40.87)     4:32.27 (40.53)     5:12.73 (40.46)
        5:50.73 (38.00)     6:23.88 (33.15)                                        
  8 Collins, Abigail B        12 WSY-MA               6:25.21    6:24.33        
                  32.80     1:09.38 (36.58)     1:48.02 (38.64)     2:27.02 (39.00)
        3:06.44 (39.42)     3:46.24 (39.80)     4:25.87 (39.63)     5:06.01 (40.14)
        5:45.96 (39.95)     6:24.33 (38.37)                                        
  9 Evans, Faith A            11 WSY-MA               6:47.85    6:35.23        
                  34.06     1:12.71 (38.65)     1:53.11 (40.40)     2:33.78 (40.67)
        3:14.10 (40.32)     3:55.28 (41.18)     4:36.20 (40.92)     5:17.04 (40.84)
        5:56.94 (39.90)     6:35.23 (38.29)                                        
 10 Secord, Ann K             11 Acws Swimming-MA          NT    6:38.52        
                  34.67     1:13.98 (39.31)     1:53.81 (39.83)     2:34.34 (40.53)
        3:15.66 (41.32)     3:55.29 (39.63)     4:37.41 (42.12)     5:18.96 (41.55)
        6:01.27 (42.31)     6:38.52 (37.25)                                        
 11 Hollar, Riley A           12 SHIP-MA                   NT    6:48.39        
                  36.58     1:18.24 (41.66)     1:59.32 (41.08)     2:40.98 (41.66)
        3:22.62 (41.64)     4:04.88 (42.26)     4:46.95 (42.07)     5:27.67 (40.72)
        6:09.33 (41.66)     6:48.39 (39.06)                                        
 12 Douglass, Gaia E          12 Unattached-MA        7:21.31    6:53.82        
                  36.23     1:18.08 (41.85)     1:59.45 (41.37)     2:41.55 (42.10)
        3:24.29 (42.74)     4:06.15 (41.86)     4:48.08 (41.93)     5:31.61 (43.53)
        6:15.36 (43.75)     6:53.82 (38.46)                                        
 
Event 8  Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:46.89  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kupsky, Woobie J          11 Unattached-MA        5:21.93    5:15.61 JO     
                  28.37     1:00.32 (31.95)     1:32.81 (32.49)     2:04.59 (31.78)
        2:36.87 (32.28)     3:09.37 (32.50)     3:41.54 (32.17)     4:13.98 (32.44)
        4:45.45 (31.47)     5:15.61 (30.16)                                        
  2 Lee, Ryan                 12 WSY-MA               5:44.48    5:27.00 JO     
                  28.84     1:00.81 (31.97)     1:33.96 (33.15)     2:07.31 (33.35)
        2:40.69 (33.38)     3:14.58 (33.89)     3:48.47 (33.89)     4:22.13 (33.66)
        4:55.04 (32.91)     5:27.00 (31.96)                                        
  3 Groff, Christopher M      11 MAC-MA                    NT    5:46.29 JO     
                  29.20     1:02.18 (32.98)     1:36.89 (34.71)     2:12.60 (35.71)
        2:48.73 (36.13)     3:24.29 (35.56)     4:00.30 (36.01)     4:36.26 (35.96)
        5:12.77 (36.51)     5:46.29 (33.52)                                        
  4 Chang, Jonathan H         11 WSY-MA               5:56.94    5:55.33        
                  30.79     1:05.94 (35.15)     1:42.37 (36.43)     2:18.81 (36.44)
        2:55.67 (36.86)     3:32.70 (37.03)     4:09.05 (36.35)     4:44.62 (35.57)
        5:20.60 (35.98)     5:55.33 (34.73)                                        
  5 Doran, Tommy E            12 Unattached-MA        5:52.76    5:56.52        
                  31.71     1:06.32 (34.61)     1:41.43 (35.11)     2:17.33 (35.90)
        2:53.80 (36.47)     3:30.24 (36.44)     4:07.23 (36.99)     4:44.32 (37.09)
        5:21.15 (36.83)     5:56.52 (35.37)                                        
  6 Ginter, Lance J           11 Acws Swimming-MA     6:28.18    5:56.65        
                  30.74     1:05.66 (34.92)     1:42.32 (36.66)     2:18.69 (36.37)
        2:55.73 (37.04)     3:32.59 (36.86)     4:09.57 (36.98)     4:46.37 (36.80)
        5:22.83 (36.46)     5:56.65 (33.82)                                        
  7 Engle, Pete J             12 WSY-MA               6:20.23    6:06.27        
                  30.91     1:06.19 (35.28)     1:42.55 (36.36)     2:19.66 (37.11)
        2:56.94 (37.28)     3:35.10 (38.16)     4:13.55 (38.45)     4:52.13 (38.58)
        5:30.33 (38.20)     6:06.27 (35.94)                                        
  8 Miller, Brady D           12 Unattached-MA             NT    6:43.37        
                  32.26     1:08.65 (36.39)     1:47.81 (39.16)                    
            3:12.05 ( )                             4:38.86 ( )                    
            6:04.15 ( )     6:43.37 (39.22)                                        
  9 Houston, Caleb G          11 WSY-MA               7:04.98    7:10.80        
                  35.03     1:17.60 (42.57)                             2:49.36 ( )
        3:35.86 (46.50)     4:21.10 (45.24)                             5:50.55 ( )
        6:33.00 (42.45)     7:10.80 (37.80)                                        
 10 White, Noah M             11 HSST-MD                   NT    7:49.21        
                  37.38     1:23.18 (45.80)     2:12.30 (49.12)     2:59.85 (47.55)
        3:48.84 (48.99)     4:38.20 (49.36)     5:27.88 (49.68)     6:17.79 (49.91)
      7:49.21 (1:31.42)                                                            
 
Event 9  Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:31.29  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burton, Apple M           13 EPAC-MA              5:30.59    5:21.65 JO     
                  28.29     1:00.54 (32.25)     1:33.80 (33.26)     2:06.80 (33.00)
        2:39.54 (32.74)     3:12.07 (32.53)     3:44.57 (32.50)     4:17.43 (32.86)
        4:49.96 (32.53)     5:21.65 (31.69)                                        
  2 Maher, Jillian K          14 Acws Swimming-MA     5:40.03    5:34.75        
                  29.16     1:02.06 (32.90)     1:35.73 (33.67)     2:10.34 (34.61)
        2:44.65 (34.31)     3:18.74 (34.09)     3:53.15 (34.41)     4:27.47 (34.32)
        5:02.02 (34.55)     5:34.75 (32.73)                                        
  3 Shore, Elise P            14 WSY-MA               6:31.88    6:03.60        
                  30.87                                                            
                                3:36.23 ( )   6:03.60 (2:27.37)                    
  4 Richards, Kristy R        14 WSY-MA               6:51.55    6:22.15        
                  33.67     1:11.54 (37.87)     1:50.61 (39.07)     2:29.90 (39.29)
        3:09.33 (39.43)     3:48.17 (38.84)     4:27.08 (38.91)     5:06.98 (39.90)
        5:45.72 (38.74)     6:22.15 (36.43)                                        
  5 Miller, Morgan E          13 WSY-MA                    NT    6:24.20        
                  33.85     1:11.65 (37.80)     1:50.67 (39.02)     2:29.17 (38.50)
        3:07.60 (38.43)     3:47.52 (39.92)     4:27.47 (39.95)     5:07.89 (40.42)
        5:47.40 (39.51)     6:24.20 (36.80)                                        
  6 Secord, Jane M            13 Acws Swimming-MA          NT    6:29.29        
                  31.37     1:08.89 (37.52)     1:49.37 (40.48)     2:29.39 (40.02)
        3:09.94 (40.55)     3:50.52 (40.58)     4:31.50 (40.98)     5:12.52 (41.02)
        5:52.26 (39.74)     6:29.29 (37.03)                                        
  7 Stein, Eliya S            14 WSY-MA               7:44.10    6:36.05        
                  34.39     1:12.84 (38.45)     1:52.98 (40.14)     2:33.41 (40.43)
        3:12.40 (38.99)     3:53.68 (41.28)     4:35.23 (41.55)     5:17.37 (42.14)
        5:58.00 (40.63)     6:36.05 (38.05)                                        
  8 Ceneviva, Katie J         13 HAC-MA               7:18.09    7:22.99        
                  34.68     1:19.18 (44.50)     2:05.21 (46.03)     2:51.36 (46.15)
        3:38.98 (47.62)     4:26.16 (47.18)     5:12.72 (46.56)     5:58.68 (45.96)
        6:42.07 (43.39)     7:22.99 (40.92)                                        
 -- Kupsky, April M           14 Unattached-MA        5:23.04         DQ        
      False start
                  27.00       57.65 (30.65)     1:29.56 (31.91)     2:01.82 (32.26)
        2:34.41 (32.59)     3:07.01 (32.60)     3:39.87 (32.86)     4:12.47 (32.60)
        4:45.11 (32.64)          DQ (31.08)                                        
 
Event 10  Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:17.89  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bachman, Hunter F         14 Acws Swimming-MA     5:21.08    5:08.07 JO     
                  26.39       56.25 (29.86)     1:27.38 (31.13)     1:58.99 (31.61)
        2:31.20 (32.21)     3:03.17 (31.97)     3:35.15 (31.98)     4:06.99 (31.84)
        4:39.13 (32.14)     5:08.07 (28.94)                                        
  2 Majka, Scott R            14 WSY-MA               5:18.54    5:13.46 JO     
                  27.55       57.86 (30.31)     1:29.29 (31.43)     2:01.23 (31.94)
        2:33.46 (32.23)     3:05.20 (31.74)     3:37.05 (31.85)     4:09.04 (31.99)
        4:41.17 (32.13)     5:13.46 (32.29)                                        
  3 Distenfeld, Tyler J       14 CVAC-MA              5:32.53    5:18.09        
                  27.77       59.06 (31.29)     1:30.92 (31.86)     2:03.81 (32.89)
        2:36.89 (33.08)     3:09.88 (32.99)     3:43.48 (33.60)     4:16.02 (32.54)
        4:47.89 (31.87)     5:18.09 (30.20)                                        
  4 Peiffer, Zachary L        13 Acws Swimming-MA     5:32.00    5:18.30        
                  26.64       56.39 (29.75)     1:27.78 (31.39)     1:59.77 (31.99)
        2:31.90 (32.13)     3:04.80 (32.90)     3:37.09 (32.29)     4:10.75 (33.66)
        4:44.83 (34.08)     5:18.30 (33.47)                                        
  5 Furlong, Christopher R    14 CVAC-MA              5:26.86    5:29.53        
                  28.05       59.01 (30.96)     1:31.24 (32.23)     2:04.09 (32.85)
        2:37.96 (33.87)     3:12.26 (34.30)     3:46.36 (34.10)     4:20.91 (34.55)
        4:55.70 (34.79)     5:29.53 (33.83)                                        
  6 Ziegler, Harrison M       14 WSY-MA               6:05.33    5:43.84        
                  29.46     1:02.46 (33.00)     1:36.66 (34.20)     2:11.36 (34.70)
        2:46.77 (35.41)     3:22.65 (35.88)     3:58.42 (35.77)     4:34.27 (35.85)
        5:10.07 (35.80)     5:43.84 (33.77)                                        
  7 Boyce, Ryan A             13 WSY-MA               5:54.60    5:47.42        
                  29.44     1:02.13 (32.69)     1:36.38 (34.25)     2:11.04 (34.66)
        2:46.59 (35.55)     3:22.67 (36.08)     3:58.91 (36.24)     4:35.53 (36.62)
        5:12.42 (36.89)     5:47.42 (35.00)                                        
  8 Stout, CJ                 13 Acws Swimming-MA     6:15.98    5:56.41        
                  30.43     1:05.04 (34.61)     1:40.92 (35.88)     2:17.11 (36.19)
        2:54.46 (37.35)     3:31.73 (37.27)     4:09.22 (37.49)     4:45.98 (36.76)
        5:22.48 (36.50)     5:56.41 (33.93)                                        
  9 Frownfelter, AJ B         13 WSY-MA               7:18.04    6:08.66        
                  31.56     1:07.18 (35.62)     1:44.62 (37.44)     2:21.88 (37.26)
        2:59.83 (37.95)     3:37.84 (38.01)     4:15.96 (38.12)     4:54.77 (38.81)
        5:32.86 (38.09)     6:08.66 (35.80)                                        
 10 Fisic, Trevor N           13 EPAC-MA              6:22.86    6:19.34        
                  30.79     1:07.14 (36.35)     1:44.54 (37.40)     2:23.11 (38.57)
        3:01.86 (38.75)     3:41.79 (39.93)     4:20.88 (39.09)     5:01.55 (40.67)
        5:42.00 (40.45)     6:19.34 (37.34)                                        
 11 Garbanzos, Seth E         13 EPAC-MA                   NT    6:28.52        
                  33.53     1:11.01 (37.48)     1:50.24 (39.23)     2:28.81 (38.57)
        3:09.03 (40.22)     3:50.27 (41.24)     4:30.55 (40.28)     5:12.22 (41.67)
        5:51.51 (39.29)     6:28.52 (37.01)                                        
 
Event 11  Girls 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:38.39  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jacklin, Alyssa L         11 NLAC-MA              2:24.10    2:23.41 JO     
                  32.32     1:08.95 (36.63)     1:46.88 (37.93)     2:23.41 (36.53)
  2 Turner, Sara C            12 EPAC-MA              2:32.29    2:26.36 JO     
                  34.35     1:11.83 (37.48)     1:50.21 (38.38)     2:26.36 (36.15)
  3 Powell, Kari G            11 SHIP-MA                   NT    2:40.52        
                  33.98     1:14.85 (40.87)     1:57.06 (42.21)     2:40.52 (43.46)
 
Event 12  Boys 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:37.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kupsky, Woobie J          11 Unattached-MA        2:19.58    2:17.78 JO     
                  30.39     1:05.56 (35.17)     1:42.83 (37.27)     2:17.78 (34.95)
  2 Brace, Shane L            12 HAC-MA               2:31.09    2:24.44 JO     
                  33.56     1:10.45 (36.89)     1:49.48 (39.03)     2:24.44 (34.96)
  3 Doran, Tommy E            12 Unattached-MA        2:32.45    2:33.24 JO     
                  33.97     1:12.59 (38.62)     1:52.64 (40.05)     2:33.24 (40.60)
  4 Yoon, Sondo               11 WSY-MA               2:40.15    2:37.82 JO     
                  34.95     1:16.87 (41.92)     1:58.78 (41.91)     2:37.82 (39.04)
 
Event 13  Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:01.29  AAAA
        1:03.59  SRCH
        1:04.69  AAA
        1:07.69  JO
        1:08.09  AA
        1:11.49  A
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Cox, Bridget B            12 HAC-MA               1:04.19    1:03.90 AAA    
                  30.74     1:03.90 (33.16)                                        
  2 Jacklin, Alyssa L         11 NLAC-MA              1:05.38    1:04.38 AAA    
                  30.49     1:04.38 (33.89)                                        
  3 Pesavento, Mia R          12 CVAC-MA              1:09.47    1:07.49 JO     
                  31.38     1:07.49 (36.11)                                        
  4 Parry, Kayla G            11 LAC-MA               1:08.57    1:08.86 A      
                  32.20     1:08.86 (36.66)                                        
  5 Strine, Jillian C         11 SHIP-MA              1:12.33    1:09.03 A      
                  32.13     1:09.03 (36.90)                                        
  6 Freedman, Rebecca J       12 CVAC-MA              1:11.47    1:10.07 A      
                  32.00     1:10.07 (38.07)                                        
  7 Sandhaus, Eliza M         11 EPAC-MA              1:11.42    1:10.63 A      
                  32.84     1:10.63 (37.79)                                        
  8 Evans, Faith A            11 WSY-MA               1:14.97    1:14.96        
                  34.69     1:14.96 (40.27)                                        
B - Final
  9 Benka-Davies, Zoe M       11 EPAC-MA              1:15.73    1:18.41        
                  36.38     1:18.41 (42.03)                                        
 10 Wolfe, Ella V             11 MARA-MA              1:22.56    1:24.80        
                  38.13     1:24.80 (46.67)                                        
 11 Fulmer, Bella G           11 MARA-MA              1:27.01    1:30.88        
                  42.05     1:30.88 (48.83)                                        
 12 Lee, Madison M            11 EPAC-MA              1:42.79    1:44.99        
 
Event 13  Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:01.29  AAAA
        1:03.59  SRCH
        1:04.69  AAA
        1:07.69  JO
        1:08.09  AA
        1:11.49  A
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cox, Bridget B            12 HAC-MA               1:07.27    1:04.19 qAAA   
                  30.38     1:04.19 (33.81)                                        
  2 Jacklin, Alyssa L         11 NLAC-MA              1:05.12    1:05.38 qJO    
                  30.89     1:05.38 (34.49)                                        
  3 Pentz, Savannah T         11 Acws Swimming-MA     1:07.76    1:06.50 qJO    
                  32.00     1:06.50 (34.50)                                        
  4 Parry, Kayla G            11 LAC-MA               1:09.67    1:08.57 qA     
                  32.53     1:08.57 (36.04)                                        
  5 Pesavento, Mia R          12 CVAC-MA              1:09.52    1:09.47 qA     
                  32.52     1:09.47 (36.95)                                        
  6 Powell, Kari G            11 SHIP-MA              1:12.63    1:09.51 qA     
                  31.48     1:09.51 (38.03)                                        
  7 Sandhaus, Eliza M         11 EPAC-MA              1:13.27    1:11.42 qA     
                  33.34     1:11.42 (38.08)                                        
  8 Freedman, Rebecca J       12 CVAC-MA              1:25.14    1:11.47 qA     
                  32.81     1:11.47 (38.66)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Strine, Jillian C         11 SHIP-MA              1:19.46    1:12.33 q      
                  33.39     1:12.33 (38.94)                                        
 10 Hawkins, Bramley E        12 SHIP-MA              1:16.70    1:13.71 q      
                  33.68     1:13.71 (40.03)                                        
 11 Evans, Faith A            11 WSY-MA               1:18.21    1:14.97 q      
                  35.80     1:14.97 (39.17)                                        
 12 Benka-Davies, Zoe M       11 EPAC-MA              1:19.48    1:15.73 q      
                  34.29     1:15.73 (41.44)                                        
 13 Wolfe, Ella V             11 MARA-MA              1:43.84    1:22.56 q      
                  37.99     1:22.56 (44.57)                                        
 14 Fulmer, Bella G           11 MARA-MA              1:27.55    1:27.01 q      
                  42.03     1:27.01 (44.98)                                        
 15 Lee, Madison M            11 EPAC-MA              1:41.67    1:42.79 q      
                  45.57     1:42.79 (57.22)                                        
 
Event 14  Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          58.39  SRCH
          59.39  AAAA
        1:02.79  AAA
        1:06.19  AA
        1:08.79  JO
        1:09.59  A
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Brace, Shane L            12 HAC-MA               1:04.88    1:04.36 AA     
                  30.39     1:04.36 (33.97)                                        
  2 Ginter, Lance J           11 Acws Swimming-MA     1:05.65    1:05.07 AA     
                  31.10     1:05.07 (33.97)                                        
  3 Yoon, Sondo               11 WSY-MA               1:12.47    1:09.56 A      
                  33.34     1:09.56 (36.22)                                        
  4 Woren, Joshua L           11 CVAC-MA              1:12.43    1:12.94        
                  34.69     1:12.94 (38.25)                                        
  5 Brewer, Owen M            11 CVAC-MA              1:12.91    1:13.83        
                  34.33     1:13.83 (39.50)                                        
  6 Chang, Jonathan H         11 WSY-MA               1:15.87    1:14.11        
                  34.97     1:14.11 (39.14)                                        
  7 Miller, Brady D           12 Unattached-MA        1:15.62    1:15.07        
                  33.44     1:15.07 (41.63)                                        
 
Event 14  Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          58.39  SRCH
          59.39  AAAA
        1:02.79  AAA
        1:06.19  AA
        1:08.79  JO
        1:09.59  A
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Brace, Shane L            12 HAC-MA               1:09.09    1:04.88 qAA    
                  30.85     1:04.88 (34.03)                                        
  2 Ginter, Lance J           11 Acws Swimming-MA     1:07.69    1:05.65 qAA    
                  30.94     1:05.65 (34.71)                                        
  3 Woren, Joshua L           11 CVAC-MA              1:11.63    1:12.43 q      
                  33.99     1:12.43 (38.44)                                        
  4 Yoon, Sondo               11 WSY-MA               1:13.52    1:12.47 q      
                  33.66     1:12.47 (38.81)                                        
  5 Brewer, Owen M            11 CVAC-MA              1:18.17    1:12.91 q      
                  33.26     1:12.91 (39.65)                                        
  6 Miller, Brady D           12 Unattached-MA             NT    1:15.62 q      
                  33.51     1:15.62 (42.11)                                        
  7 Chang, Jonathan H         11 WSY-MA               1:15.49    1:15.87 q      
                  36.01     1:15.87 (39.86)                                        
 -- Keyes, Jake               11 WSY-MA               1:13.12        DFS        
      Declared false start
 
Event 15  Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:07.59  AAAA
        2:12.49  SECT
        2:13.59  AAA
        2:19.69  AA
        2:24.89  JO
        2:25.19  SRCH
        2:25.79  A
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Kupsky, April M           14 Unattached-MA        2:12.76    2:10.42 SECT   
                  28.74     1:01.94 (33.20)     1:36.08 (34.14)     2:10.42 (34.34)
  2 Parry, Ashley N           13 LAC-MA               2:24.79    2:19.03 AA     
                  30.68     1:06.13 (35.45)     1:42.46 (36.33)     2:19.03 (36.57)
  3 Burton, Apple M           13 EPAC-MA              2:25.93    2:21.18 JO     
                  30.92     1:07.55 (36.63)     1:44.38 (36.83)     2:21.18 (36.80)
  4 Chang, Lauren M           13 WSY-MA               2:39.65    2:36.05        
                  35.12     1:14.10 (38.98)     1:54.53 (40.43)     2:36.05 (41.52)
  5 Edwards, Audrey A         13 WSY-MA               2:55.49    2:52.68        
                  37.41     1:21.11 (43.70)     2:06.83 (45.72)     2:52.68 (45.85)
  6 Masser, Kendra N          14 EPAC-MA              2:45.11    3:44.18        
                  43.63     1:41.23 (57.60)   3:44.18 (2:02.95)                    
 
Event 15  Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:07.59  AAAA
        2:12.49  SECT
        2:13.59  AAA
        2:19.69  AA
        2:24.89  JO
        2:25.19  SRCH
        2:25.79  A
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kupsky, April M           14 Unattached-MA        2:12.54    2:12.76 qAAA   
                  29.17     1:02.85 (33.68)     1:37.66 (34.81)     2:12.76 (35.10)
  2 Hester, Riley E           14 WSY-MA               2:10.33    2:17.88 qAA    
                  30.16     1:04.59 (34.43)     1:40.62 (36.03)     2:17.88 (37.26)
  3 Parry, Ashley N           13 LAC-MA               2:22.36    2:24.79 qJO    
                  31.42     1:08.65 (37.23)     1:47.41 (38.76)     2:24.79 (37.38)
  4 Burton, Apple M           13 EPAC-MA              2:28.51    2:25.93 q      
                  31.79     1:09.94 (38.15)     1:49.46 (39.52)     2:25.93 (36.47)
  5 Doucette, Megan J         14 NLAC-MA              2:26.69    2:26.34 q      
                  33.35     1:08.10 (34.75)     1:47.62 (39.52)     2:26.34 (38.72)
  6 Chang, Lauren M           13 WSY-MA                    NT    2:39.65 q      
                  35.58     1:15.46 (39.88)     1:58.35 (42.89)     2:39.65 (41.30)
  7 Masser, Kendra N          14 EPAC-MA                   NT    2:45.11 q      
                  45.22     1:42.27 (57.05)   2:45.11 (1:02.84)                    
  8 Edwards, Audrey A         13 WSY-MA                    NT    2:55.49 q      
                  38.20     1:22.23 (44.03)     2:09.23 (47.00)     2:55.49 (46.26)
 
Event 16  Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:58.79  AAAA
        2:01.19  SECT
        2:04.39  AAA
        2:10.09  AA
        2:13.59  SRCH
        2:15.69  A
        2:17.19  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Peiffer, Zachary L        13 Acws Swimming-MA     2:07.90    2:07.15 AA     
                  28.00     1:00.98 (32.98)     1:33.94 (32.96)     2:07.15 (33.21)
  2 Dillon, Mason R           13 HAC-MA               2:28.63    2:21.31        
                  30.76     1:08.27 (37.51)     1:44.44 (36.17)     2:21.31 (36.87)
  3 Garbanzos, Seth E         13 EPAC-MA              2:53.52    2:49.63        
                  35.12     1:17.64 (42.52)     2:03.50 (45.86)     2:49.63 (46.13)
 
Event 16  Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:58.79  AAAA
        2:01.19  SECT
        2:04.39  AAA
        2:10.09  AA
        2:13.59  SRCH
        2:15.69  A
        2:17.19  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Peiffer, Zachary L        13 Acws Swimming-MA     2:10.15    2:07.90 qAA    
                  28.18     1:00.59 (32.41)     1:34.81 (34.22)     2:07.90 (33.09)
  2 Dillon, Mason R           13 HAC-MA               2:30.89    2:28.63 q      
                  31.83     1:09.41 (37.58)     1:50.22 (40.81)     2:28.63 (38.41)
  3 Garbanzos, Seth E         13 EPAC-MA              3:02.67    2:53.52 q      
                  34.93     1:17.83 (42.90)     2:04.08 (46.25)     2:53.52 (49.44)
 
Event 17  Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:00.89  AAAA
        2:01.99  SRCH
        2:06.69  AAA
        2:09.89  JO
        2:12.39  AA
        2:18.19  A
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Staretz, Presley E        12 WSY-MA               2:11.30    2:06.51 AAA    
                  29.42     1:01.72 (32.30)     1:34.21 (32.49)     2:06.51 (32.30)
  2 Turner, Sara C            12 EPAC-MA              2:09.80    2:09.19 JO     
                  30.07     1:02.89 (32.82)     1:36.75 (33.86)     2:09.19 (32.44)
  3 Pentz, Savannah T         11 Acws Swimming-MA     2:14.90    2:12.61 A      
                  29.48     1:02.29 (32.81)     1:36.91 (34.62)     2:12.61 (35.70)
  4 Shoemaker, Jennifer E     12 WSY-MA               2:09.81    2:13.64 A      
                  29.61     1:03.44 (33.83)     1:38.49 (35.05)     2:13.64 (35.15)
  5 Barone, Kamryn R          11 WSY-MA               2:16.70    2:19.32        
                  31.63     1:07.17 (35.54)     1:43.84 (36.67)     2:19.32 (35.48)
  6 Rice, Marah F             12 WSY-MA               2:20.14    2:22.80        
                  32.73     1:09.71 (36.98)     1:46.83 (37.12)     2:22.80 (35.97)
  7 Parry, Kayla G            11 LAC-MA               2:24.70    2:24.44        
                  33.80     1:10.82 (37.02)     1:48.83 (38.01)     2:24.44 (35.61)
  8 Pesavento, Mia R          12 CVAC-MA              2:27.89    2:32.11        
                  33.13     1:10.43 (37.30)     1:45.26 (34.83)     2:32.11 (46.85)
B - Final
  9 Schweigert, Caroline E    11 MARA-MA              2:31.20    2:28.13        
                  34.80     1:12.01 (37.21)     1:51.22 (39.21)     2:28.13 (36.91)
 10 Snyder, Londyn R          12 EPAC-MA              2:36.38    2:36.00        
                  34.92     1:14.00 (39.08)     1:56.75 (42.75)     2:36.00 (39.25)
 11 Laudenslager, Grace M     12 EPAC-MA              2:45.42    2:50.34        
                  38.47     1:21.67 (43.20)     2:06.14 (44.47)     2:50.34 (44.20)
 12 Butterfield, Becky A      12 WSY-MA               3:00.13    3:04.56        
                  43.08     1:30.04 (46.96)     2:18.12 (48.08)     3:04.56 (46.44)
 13 Doriani, Lana A           12 WSY-MA               3:09.41    3:04.95        
                  41.25     1:29.29 (48.04)     2:18.37 (49.08)     3:04.95 (46.58)
 
Event 17  Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:00.89  AAAA
        2:01.99  SRCH
        2:06.69  AAA
        2:09.89  JO
        2:12.39  AA
        2:18.19  A
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Turner, Sara C            12 EPAC-MA              2:15.99    2:09.80 qJO    
                  30.57     1:03.81 (33.24)     1:37.93 (34.12)     2:09.80 (31.87)
  2 Shoemaker, Jennifer E     12 WSY-MA               2:06.84    2:09.81 qJO    
                  28.49     1:01.25 (32.76)     1:35.84 (34.59)     2:09.81 (33.97)
  3 Staretz, Presley E        12 WSY-MA               2:08.28    2:11.30 qAA    
                  29.91     1:02.86 (32.95)     1:37.29 (34.43)     2:11.30 (34.01)
  4 Pentz, Savannah T         11 Acws Swimming-MA     2:12.12    2:14.90 qA     
                  30.10     1:03.68 (33.58)     1:39.00 (35.32)     2:14.90 (35.90)
  5 Barone, Kamryn R          11 WSY-MA               2:19.25    2:16.70 qA     
                  31.17     1:05.52 (34.35)     1:41.95 (36.43)     2:16.70 (34.75)
  6 Hawkins, Bramley E        12 SHIP-MA              2:18.87    2:17.19 qA     
                  30.57     1:06.43 (35.86)     1:42.70 (36.27)     2:17.19 (34.49)
  7 Estep, Mia                12 SHIP-MA              2:26.10    2:17.60 qA     
                  32.56     1:07.90 (35.34)     1:43.49 (35.59)     2:17.60 (34.11)
  8 Rice, Marah F             12 WSY-MA               2:19.07    2:20.14 q      
                  31.17     1:06.05 (34.88)     1:43.52 (37.47)     2:20.14 (36.62)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Parry, Kayla G            11 LAC-MA               2:23.19    2:24.70 q      
                  33.12     1:10.09 (36.97)     1:48.03 (37.94)     2:24.70 (36.67)
 10 Pesavento, Mia R          12 CVAC-MA              3:03.03    2:27.89 q      
                  33.02     1:10.75 (37.73)     1:50.00 (39.25)     2:27.89 (37.89)
 11 Schweigert, Caroline E    11 MARA-MA              2:58.56    2:31.20 q      
                  34.44     1:12.92 (38.48)     1:53.47 (40.55)     2:31.20 (37.73)
 12 Snyder, Londyn R          12 EPAC-MA              2:38.40    2:36.38 q      
                  35.06     1:14.73 (39.67)     1:55.85 (41.12)     2:36.38 (40.53)
 13 Laudenslager, Grace M     12 EPAC-MA                   NT    2:45.42 q      
                  37.35     1:18.88 (41.53)     2:02.45 (43.57)     2:45.42 (42.97)
 14 Butterfield, Becky A      12 WSY-MA               4:26.16    3:00.13 q      
                  39.88     1:25.64 (45.76)     2:14.94 (49.30)     3:00.13 (45.19)
 15 Doriani, Lana A           12 WSY-MA               3:21.34    3:09.41 q      
                  42.28     1:32.17 (49.89)     2:22.76 (50.59)     3:09.41 (46.65)
 -- Miskin, Hannah M          11 WSY-MA               2:45.07        DFS        
      Declared false start
 
Event 18  Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:52.39  SRCH
        1:56.79  AAAA
        2:02.39  AAA
        2:07.89  AA
        2:08.79  JO
        2:13.49  A
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Kupsky, Woobie J          11 Unattached-MA        2:00.03    1:59.33 AAA    
                  27.41       58.42 (31.01)     1:29.69 (31.27)     1:59.33 (29.64)
  2 Lee, Ryan                 12 WSY-MA               2:05.75    2:04.93 AA     
                  28.54       59.94 (31.40)     1:33.05 (33.11)     2:04.93 (31.88)
  3 Chang, Jonathan H         11 WSY-MA               2:16.41    2:14.94        
                  30.16     1:04.97 (34.81)     1:40.71 (35.74)     2:14.94 (34.23)
  4 Engle, Pete J             12 WSY-MA               2:16.61    2:16.49        
                  30.28     1:04.34 (34.06)     1:40.17 (35.83)     2:16.49 (36.32)
  5 Sanderson, Max M          11 MARA-MA              2:31.70    2:35.78        
                  35.54     1:16.37 (40.83)     1:57.22 (40.85)     2:35.78 (38.56)
  6 Houston, Caleb G          11 WSY-MA               2:45.69    2:41.85        
                  36.02     1:18.39 (42.37)     2:02.91 (44.52)     2:41.85 (38.94)
  7 White, Noah M             11 HSST-MD              2:52.18    2:56.89        
                  36.94     1:20.80 (43.86)     2:07.51 (46.71)     2:56.89 (49.38)
  8 Burns, Jackson A          12 EPAC-MA              3:13.68    3:13.02        
                  40.45     1:28.49 (48.04)   3:13.02 (1:44.53)                    
 
Event 18  Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:52.39  SRCH
        1:56.79  AAAA
        2:02.39  AAA
        2:07.89  AA
        2:08.79  JO
        2:13.49  A
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kupsky, Woobie J          11 Unattached-MA        2:01.73    2:00.03 qAAA   
                  27.32       58.23 (30.91)     1:29.62 (31.39)     2:00.03 (30.41)
  2 Lee, Ryan                 12 WSY-MA               2:13.78    2:05.75 qAA    
                  28.73     1:00.48 (31.75)     1:33.87 (33.39)     2:05.75 (31.88)
  3 Chang, Jonathan H         11 WSY-MA               2:17.02    2:16.41 q      
                  30.17     1:05.02 (34.85)     1:41.01 (35.99)     2:16.41 (35.40)
  4 Engle, Pete J             12 WSY-MA               2:18.38    2:16.61 q      
                  30.42     1:04.72 (34.30)     1:40.51 (35.79)     2:16.61 (36.10)
  5 Sanderson, Max M          11 MARA-MA              2:33.02    2:31.70 q      
                  34.41     1:13.57 (39.16)     1:53.40 (39.83)     2:31.70 (38.30)
  6 Houston, Caleb G          11 WSY-MA               2:39.06    2:45.69 q      
                  34.22     1:18.04 (43.82)     2:03.14 (45.10)     2:45.69 (42.55)
  7 Rivera, Maxwell A         11 NLAC-MA              2:59.35    2:45.79 q      
                  36.07                             2:02.78 ( )     2:45.79 (43.01)
  8 White, Noah M             11 HSST-MD              3:08.16    2:52.18 q      
                  36.78     1:22.50 (45.72)     2:08.88 (46.38)     2:52.18 (43.30)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Burns, Jackson A          12 EPAC-MA                   NT    3:13.68 q      
                  41.31     1:30.66 (49.35)   3:13.68 (1:43.02)                    
 
Event 19  Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          53.09  AAAA
          53.09  SECT
          55.69  AAA
          56.39  JO
          56.69  SRCH
          58.19  AA
        1:00.69  A
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Kupsky, April M           14 Unattached-MA          55.50      54.48 AAA    
                  26.28       54.48 (28.20)                                        
  2 Ryland, Claire N          14 HAC-MA                 57.51      55.14 AAA    
                  26.57       55.14 (28.57)                                        
  3 Plempel, Jordan M         14 EPAC-MA                55.88      55.68 AAA    
                  26.89       55.68 (28.79)                                        
  4 Woronko, Angela E         13 HAC-MA                 57.21      55.98 JO     
                  27.01       55.98 (28.97)                                        
  5 Hoffman, Natasha N        14 NLAC-MA                58.13      56.75 AA     
                  27.17       56.75 (29.58)                                        
  6 Griswold, Isabelle J      14 Williamsport-MA        58.40      57.33 AA     
                  27.53       57.33 (29.80)                                        
  7 Maher, Jillian K          14 Acws Swimming-MA       58.47      58.24 A      
                  28.02       58.24 (30.22)                                        
  8 Stier, Chae R             14 WSY-MA                 58.73      58.75 A      
                  28.00       58.75 (30.75)                                        
B - Final
  9 Madden, Maya J            13 HAC-MA               1:00.34      57.84 AA     
                  27.58       57.84 (30.26)                                        
 10 Challis, Jodie S          14 NLAC-MA                58.78      58.46 A      
                  28.33       58.46 (30.13)                                        
 11 Reed, Emma E              14 EPAC-MA                59.13      58.60 A      
                  28.13       58.60 (30.47)                                        
 12 DiCarlo, Lila M           13 WSY-MA                 59.17      58.86 A      
                  28.48       58.86 (30.38)                                        
 13 Parry, Ashley N           13 LAC-MA                 59.53      59.13 A      
                  28.83       59.13 (30.30)                                        
 14 Chang, Lauren M           13 WSY-MA               1:00.71    1:00.01 A      
                  29.21     1:00.01 (30.80)                                        
 15 Shore, Elise P            14 WSY-MA               1:02.78    1:02.44        
                  29.93     1:02.44 (32.51)                                        
 16 Karoly, Jackie M          14 EPAC-MA              1:01.72    1:03.02        
                  29.63     1:03.02 (33.39)                                        
 
Event 19  Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          53.09  AAAA
          53.09  SECT
          55.69  AAA
          56.39  JO
          56.69  SRCH
          58.19  AA
        1:00.69  A
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kupsky, April M           14 Unattached-MA          56.51      55.50 qAAA   
                  26.71       55.50 (28.79)                                        
  2 Plempel, Jordan M         14 EPAC-MA                56.63      55.88 qJO    
                  26.93       55.88 (28.95)                                        
  3 Woronko, Angela E         13 HAC-MA                 57.18      57.21 qAA    
                  27.84       57.21 (29.37)                                        
  4 Ryland, Claire N          14 HAC-MA                 54.78      57.51 qAA    
                  27.44       57.51 (30.07)                                        
  5 Hester, Riley E           14 WSY-MA                 56.15      58.01 qAA    
                  27.74       58.01 (30.27)                                        
  6 Hoffman, Natasha N        14 NLAC-MA                57.33      58.13 qAA    
                  27.94       58.13 (30.19)                                        
  7 Griswold, Isabelle J      14 Williamsport-MA        58.50      58.40 qA     
                  28.15       58.40 (30.25)                                        
  8 Maher, Jillian K          14 Acws Swimming-MA       59.24      58.47 qA     
                  28.11       58.47 (30.36)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Stier, Chae R             14 WSY-MA               1:00.00      58.73 qA     
                  28.11       58.73 (30.62)                                        
 10 Challis, Jodie S          14 NLAC-MA                59.66      58.78 qA     
                  28.33       58.78 (30.45)                                        
 11 Reed, Emma E              14 EPAC-MA              1:00.36      59.13 qA     
                  28.59       59.13 (30.54)                                        
 12 DiCarlo, Lila M           13 WSY-MA                 58.14      59.17 qA     
                  28.37       59.17 (30.80)                                        
 13 Parry, Ashley N           13 LAC-MA                 58.42      59.53 qA     
                  28.79       59.53 (30.74)                                        
 14 Madden, Maya J            13 HAC-MA                 59.16    1:00.34 qA     
                  28.26     1:00.34 (32.08)                                        
 15 Chang, Lauren M           13 WSY-MA                 59.20    1:00.71 q      
                  29.21     1:00.71 (31.50)                                        
 15 Doucette, Megan J         14 NLAC-MA              1:00.13    1:00.71 q      
                  29.61     1:00.71 (31.10)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Karoly, Jackie M          14 EPAC-MA              1:03.07    1:01.72        
                  29.13     1:01.72 (32.59)                                        
 18 White, Olivia A           14 HSST-MD              1:02.56    1:02.47        
                  30.89     1:02.47 (31.58)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Shore, Elise P            14 WSY-MA               1:03.56    1:02.78        
                  29.80     1:02.78 (32.98)                                        
 20 Lyesnykova, Alina V       13 CVAC-MA              1:02.59    1:03.02        
                  29.24     1:03.02 (33.78)                                        
 21 Lee, Lauren M             14 EPAC-MA                   NT    1:03.12        
                  29.46     1:03.12 (33.66)                                        
 22 Secord, Jane M            13 Acws Swimming-MA     1:06.13    1:05.21        
                  30.43     1:05.21 (34.78)                                        
 23 McAninch, Katie E         14 CVAC-MA              1:15.59    1:05.58        
                  31.86     1:05.58 (33.72)                                        
 24 Miller, Morgan E          13 WSY-MA               1:07.58    1:06.04        
                  31.90     1:06.04 (34.14)                                        
 25 Wylam, Emma L             14 WSY-MA               1:04.50    1:06.48        
                  31.62     1:06.48 (34.86)                                        
 26 Zagaceta, Morgan M        13 HAC-MA               1:07.87    1:06.78        
                  31.10     1:06.78 (35.68)                                        
 27 Recce, Lena S             13 EPAC-MA                   NT    1:07.03        
                  32.70     1:07.03 (34.33)                                        
 28 Conway, Anna K            14 WSY-MA               1:05.78    1:08.76        
                  32.71     1:08.76 (36.05)                                        
 29 Edwards, Audrey A         13 WSY-MA               1:06.87    1:09.09        
                  32.82     1:09.09 (36.27)                                        
 30 Haro, Valentina           13 WSY-MA               1:08.98    1:09.63        
                  33.15     1:09.63 (36.48)                                        
 31 Danner, Myah M            14 EPAC-MA              1:08.46    1:09.99        
                  32.99     1:09.99 (37.00)                                        
 32 Stein, Eliya S            14 WSY-MA               1:12.14    1:11.25        
                  34.62     1:11.25 (36.63)                                        
 33 Caldwell, Paige C         14 WSY-MA               1:10.77    1:11.63        
                  33.57     1:11.63 (38.06)                                        
 34 Sai, Ria                  13 WSY-MA               1:20.66    1:17.64        
                  36.99     1:17.64 (40.65)                                        
 35 Amato, Anna B             14 HSST-MD              1:23.92    1:27.33        
 
Event 20  Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          48.69  SECT
          49.19  AAAA
          51.39  SRCH
          51.59  AAA
          53.09  JO
          53.89  AA
          56.29  A
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Brownstead, Matt K        14 NLAC-MA                48.53      47.23 SECT   
                  22.60       47.23 (24.63)                                        
  2 Bachman, Hunter F         14 Acws Swimming-MA       48.46      48.45 SECT   
                  22.82       48.45 (25.63)                                        
  3 Farrow, Kyle T            14 EPAC-MA                51.19      49.96 SRCH   
                  24.02       49.96 (25.94)                                        
  4 Hemingway, Patrick A      14 EPAC-MA                51.33      51.27 SRCH   
                  24.35       51.27 (26.92)                                        
  5 Distenfeld, Tyler J       14 CVAC-MA                52.90      52.29 JO     
                  25.65       52.29 (26.64)                                        
  6 Dowling, Jack C           13 EPAC-MA                52.43      52.77 JO     
                  24.88       52.77 (27.89)                                        
  7 Peiffer, Zachary L        13 Acws Swimming-MA       53.03      52.89 JO     
                  25.49       52.89 (27.40)                                        
  8 Kunyu, Pan                13 MARA-MA                54.23      53.95 A      
                  25.96       53.95 (27.99)                                        
B - Final
  9 Mills, Bryce M            13 HAC-MA                 56.62      55.37 A      
                  26.25       55.37 (29.12)                                        
 10 Majka, Scott R            14 WSY-MA                 55.60      55.41 A      
                  26.37       55.41 (29.04)                                        
 11 Blacker, Alex L           13 HAC-MA                 56.56      55.58 A      
                  26.28       55.58 (29.30)                                        
 12 Kendig, Wesley A          13 MARA-MA                56.72      57.25        
                  27.07       57.25 (30.18)                                        
 13 Stout, CJ                 13 Acws Swimming-MA       57.16      58.02        
                  27.73       58.02 (30.29)                                        
 14 Seman, Alex N             13 EPAC-MA                57.59      59.10        
                  27.91       59.10 (31.19)                                        
 15 Ziegler, Harrison M       14 WSY-MA                 59.71    1:00.10        
                  29.25     1:00.10 (30.85)                                        
 16 Paul, Tommy M             13 HAC-MA                 59.72    1:00.35        
                  28.91     1:00.35 (31.44)                                        
 
Event 20  Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          48.69  SECT
          49.19  AAAA
          51.39  SRCH
          51.59  AAA
          53.09  JO
          53.89  AA
          56.29  A
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Bachman, Hunter F         14 Acws Swimming-MA       49.84      48.46 qSECT  
                  23.13       48.46 (25.33)                                        
  2 Brownstead, Matt K        14 NLAC-MA                49.19      48.53 qSECT  
                  22.98       48.53 (25.55)                                        
  3 Farrow, Kyle T            14 EPAC-MA                50.36      51.19 qSRCH  
                  24.54       51.19 (26.65)                                        
  4 Hemingway, Patrick A      14 EPAC-MA                53.39      51.33 qSRCH  
                  24.57       51.33 (26.76)                                        
  5 Dowling, Jack C           13 EPAC-MA                53.69      52.43 qJO    
                  24.72       52.43 (27.71)                                        
  6 Distenfeld, Tyler J       14 CVAC-MA                53.67      52.90 qJO    
                  25.87       52.90 (27.03)                                        
  7 Peiffer, Zachary L        13 Acws Swimming-MA       52.46      53.03 qJO    
                  25.14       53.03 (27.89)                                        
  8 Kunyu, Pan                13 MARA-MA                53.53      54.23 qA     
                  25.53       54.23 (28.70)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Furlong, Christopher R    14 CVAC-MA                54.94      55.05 qA     
                  26.32       55.05 (28.73)                                        
 10 Majka, Scott R            14 WSY-MA                 56.99      55.60 qA     
                  26.72       55.60 (28.88)                                        
 11 Blacker, Alex L           13 HAC-MA                 56.58      56.56 q      
                  26.80       56.56 (29.76)                                        
 12 Mills, Bryce M            13 HAC-MA                 57.23      56.62 q      
                  26.35       56.62 (30.27)                                        
 13 Kendig, Wesley A          13 MARA-MA                56.68      56.72 q      
                  26.41       56.72 (30.31)                                        
 14 Stout, CJ                 13 Acws Swimming-MA     1:01.63      57.16 q      
                  27.36       57.16 (29.80)                                        
 15 Seman, Alex N             13 EPAC-MA                57.21      57.59 q      
                  27.30       57.59 (30.29)                                        
 16 Ziegler, Harrison M       14 WSY-MA               1:00.70      59.71 q      
                  28.92       59.71 (30.79)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Paul, Tommy M             13 HAC-MA               1:00.78      59.72        
                  28.74       59.72 (30.98)                                        
 18 MacKilligan, Cameron P    13 MARA-MA                59.81    1:00.68        
                  29.02     1:00.68 (31.66)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Hughes, Xander J          13 MARA-MA              1:03.82    1:04.63        
                  30.60     1:04.63 (34.03)                                        
 20 Garbanzos, Seth E         13 EPAC-MA              1:06.95    1:05.51        
                  30.50     1:05.51 (35.01)                                        
 21 Brown, Jaden J            14 MARA-MA              1:07.00    1:06.01        
                  31.25     1:06.01 (34.76)                                        
 22 Rivera, Samuel O          14 NLAC-MA              1:07.15    1:06.67        
 -- Lasloudji, Ryan           13 WSY-MA               1:20.80        DFS        
      Declared false start
 -- Frownfelter, AJ B         13 WSY-MA               1:04.52        DFS        
      Declared false start
 
Event 21  Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:01.69  AAAA
        1:04.39  SRCH
        1:05.09  AAA
        1:07.39  JO
        1:08.39  AA
        1:11.79  A
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Sandock, Leah J           12 LAC-MA               1:04.42    1:03.77 SRCH   
                  30.22     1:03.77 (33.55)                                        
  2 Staretz, Presley E        12 WSY-MA               1:07.16    1:06.26 JO     
                  31.90     1:06.26 (34.36)                                        
  3 Pentz, Savannah T         11 Acws Swimming-MA     1:07.10    1:07.34 JO     
                  33.08     1:07.34 (34.26)                                        
  4 Jacklin, Alyssa L         11 NLAC-MA              1:08.83    1:08.51 A      
                  33.42     1:08.51 (35.09)                                        
  5 Cox, Bridget B            12 HAC-MA               1:10.49    1:10.09 A      
                  33.89     1:10.09 (36.20)                                        
  6 Benka-Davies, Zoe M       11 EPAC-MA              1:14.66    1:13.37        
                  35.27     1:13.37 (38.10)                                        
  7 Parry, Kayla G            11 LAC-MA               1:13.68    1:13.42        
                  36.80     1:13.42 (36.62)                                        
  8 Wolfe, Ella V             11 MARA-MA              1:16.19    1:17.60        
                  37.87     1:17.60 (39.73)                                        
B - Final
  9 Secord, Ann K             11 Acws Swimming-MA     1:18.67    1:15.20        
                  36.93     1:15.20 (38.27)                                        
 10 Rice, Marah F             12 WSY-MA               1:17.31    1:16.14        
                  37.57     1:16.14 (38.57)                                        
 11 Schweigert, Caroline E    11 MARA-MA              1:16.21    1:16.65        
                  37.95     1:16.65 (38.70)                                        
 12 Laudenslager, Grace M     12 EPAC-MA              1:23.70    1:21.47        
                  39.45     1:21.47 (42.02)                                        
 13 Milhomme, Saylor          11 NLAC-MA              1:26.64    1:21.76        
                  39.57     1:21.76 (42.19)                                        
 14 Li, Sharon *              12 HAC-MA               1:23.71    1:23.82        
                  41.21     1:23.82 (42.61)                                        
 15 Edwards, Kelsie A         12 Acws Swimming-MA     1:27.59    1:27.78        
                  42.84     1:27.78 (44.94)                                        
 16 Hughes, Mikayla S         12 MARA-MA              1:37.74    1:40.06        
 
Event 21  Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:01.69  AAAA
        1:04.39  SRCH
        1:05.09  AAA
        1:07.39  JO
        1:08.39  AA
        1:11.79  A
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sandock, Leah J           12 LAC-MA               1:04.31    1:04.42 qAAA   
                  30.59     1:04.42 (33.83)                                        
  2 Pentz, Savannah T         11 Acws Swimming-MA     1:06.05    1:07.10 qJO    
                  33.26     1:07.10 (33.84)                                        
  3 Staretz, Presley E        12 WSY-MA               1:07.48    1:07.16 qJO    
                  32.74     1:07.16 (34.42)                                        
  4 Jacklin, Alyssa L         11 NLAC-MA              1:08.53    1:08.83 qA     
                  33.61     1:08.83 (35.22)                                        
  5 Powell, Kari G            11 SHIP-MA              1:10.19    1:09.85 qA     
                  33.97     1:09.85 (35.88)                                        
  6 Cox, Bridget B            12 HAC-MA               1:10.24    1:10.49 qA     
                  34.00     1:10.49 (36.49)                                        
  7 Parry, Kayla G            11 LAC-MA               1:14.38    1:13.68 q      
                  35.87     1:13.68 (37.81)                                        
  8 Benka-Davies, Zoe M       11 EPAC-MA              1:16.54    1:14.66 q      
                  35.98     1:14.66 (38.68)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Wolfe, Ella V             11 MARA-MA              1:18.19    1:16.19 q      
                  37.18     1:16.19 (39.01)                                        
 10 Schweigert, Caroline E    11 MARA-MA              1:18.08    1:16.21 q      
                  37.51     1:16.21 (38.70)                                        
 11 Rice, Marah F             12 WSY-MA               1:17.53    1:17.31 q      
                  37.73     1:17.31 (39.58)                                        
 12 Secord, Ann K             11 Acws Swimming-MA     1:18.87    1:18.67 q      
                  37.69     1:18.67 (40.98)                                        
 13 Laudenslager, Grace M     12 EPAC-MA                   NT    1:23.70 q      
                  39.64     1:23.70 (44.06)                                        
 14 Li, Sharon *              12 HAC-MA               1:24.29    1:23.71 q      
                  41.79     1:23.71 (41.92)                                        
 15 Milhomme, Saylor          11 NLAC-MA              1:33.03    1:26.64 q      
                  41.54     1:26.64 (45.10)                                        
 16 Edwards, Kelsie A         12 Acws Swimming-MA     1:32.22    1:27.59 q      
                  42.82     1:27.59 (44.77)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Hughes, Mikayla S         12 MARA-MA              1:45.49    1:37.74        
                  48.04     1:37.74 (49.70)                                        
 -- Fulmer, Bella G           11 MARA-MA              1:28.49         DQ        
      Delay initiating turn
                  43.32          DQ (44.66)                                        
 
Event 22  Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          59.59  AAAA
        1:00.59  SRCH
        1:02.79  AAA
        1:06.09  AA
        1:07.29  JO
        1:09.29  A
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Kupsky, Woobie J          11 Unattached-MA        1:03.48    1:02.94 AA     
                  31.07     1:02.94 (31.87)                                        
  2 Ginter, Lance J           11 Acws Swimming-MA     1:09.84    1:07.81 A      
                  33.05     1:07.81 (34.76)                                        
  3 Brownstead, John R        12 NLAC-MA              1:08.95    1:08.79 A      
                  33.29     1:08.79 (35.50)                                        
  4 Brewer, Owen M            11 CVAC-MA              1:12.84    1:13.67        
                1:13.61      1:13.67 (0.06)                                        
  5 Davies, Cody J            11 HSST-MD              1:18.28    1:16.69        
  6 Miller, Brady D           12 Unattached-MA        1:15.63    1:18.39        
  7 Lehan, Sean C             11 HAC-MA               1:18.99    1:25.29        
                  41.30     1:25.29 (43.99)                                        
  8 Sanderson, Max M          11 MARA-MA              1:29.90    1:27.31        
                  43.18     1:27.31 (44.13)                                        
B - Final
  9 Inacio, Tommy A           12 EPAC-MA              1:41.70    1:35.37        
                  47.64     1:35.37 (47.73)                                        
 
Event 22  Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          59.59  AAAA
        1:00.59  SRCH
        1:02.79  AAA
        1:06.09  AA
        1:07.29  JO
        1:09.29  A
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kupsky, Woobie J          11 Unattached-MA        1:03.54    1:03.48 qAA    
                  31.02     1:03.48 (32.46)                                        
  2 Brownstead, John R        12 NLAC-MA              1:14.74    1:08.95 qA     
                  33.61     1:08.95 (35.34)                                        
  3 Ginter, Lance J           11 Acws Swimming-MA     1:13.23    1:09.84 q      
                  34.78     1:09.84 (35.06)                                        
  4 Brewer, Owen M            11 CVAC-MA              1:14.45    1:12.84 q      
                1:12.93         1:12.84 ( )                                        
  5 Miller, Brady D           12 Unattached-MA             NT    1:15.63 q      
  6 Davies, Cody J            11 HSST-MD              1:19.10    1:18.28 q      
                1:18.36         1:18.28 ( )                                        
  7 Lehan, Sean C             11 HAC-MA               1:21.64    1:18.99 q      
                  38.89     1:18.99 (40.10)                                        
  8 Sanderson, Max M          11 MARA-MA              1:23.96    1:29.90 q      
                  44.44     1:29.90 (45.46)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Long, Emerson M           11 MARA-MA                   NT    1:36.39 q      
                  48.49     1:36.39 (47.90)                                        
 10 Inacio, Tommy A           12 EPAC-MA              1:46.96    1:41.70 q      
                  48.32     1:41.70 (53.38)                                        
 -- Rivera, Maxwell A         11 NLAC-MA              1:28.36         DQ        
      Delay initiating turn
 
Event 23  Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:23.99  AAAA
        2:29.39  SECT
        2:30.89  AAA
        2:37.69  AA
        2:38.59  SRCH
        2:39.69  JO
        2:44.59  A
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Kupsky, April M           14 Unattached-MA        2:35.56    2:31.83 AA     
                  34.16     1:12.56 (38.40)     1:52.59 (40.03)     2:31.83 (39.24)
  2 Pyott, Olivia G           14 FSSC-MA              2:36.74    2:34.34 AA     
                  35.02     1:14.56 (39.54)     1:55.62 (41.06)     2:34.34 (38.72)
  3 Lyesnykova, Alina V       13 CVAC-MA              2:40.41    2:34.86 AA     
                  33.58     1:12.46 (38.88)     1:53.97 (41.51)     2:34.86 (40.89)
  4 Challis, Jodie S          14 NLAC-MA              2:39.13    2:36.12 AA     
                  35.64     1:16.04 (40.40)     1:55.96 (39.92)     2:36.12 (40.16)
  5 Sohlberg, Nancy C         14 Sac-MA               2:47.32    2:45.97        
                  36.59     1:18.39 (41.80)     2:01.66 (43.27)     2:45.97 (44.31)
  6 Reed, Emma E              14 EPAC-MA              2:52.30    2:47.93        
                  38.63     1:21.15 (42.52)     2:04.53 (43.38)     2:47.93 (43.40)
  7 Jacobson, Ilana R         14 WSY-MA               2:51.04    2:52.22        
                  39.95     1:22.92 (42.97)     2:07.15 (44.23)     2:52.22 (45.07)
  8 Clow, Jalyn R             13 MARA-MA              2:59.94    2:57.52        
                  39.54     1:24.38 (44.84)     2:11.44 (47.06)     2:57.52 (46.08)
B - Final
  9 Richards, Kristy R        14 WSY-MA               3:03.60    3:02.35        
                  40.19     1:26.07 (45.88)     2:14.70 (48.63)     3:02.35 (47.65)
 10 Lee, Lauren M             14 EPAC-MA              3:16.15    3:12.06        
                  41.86     1:29.56 (47.70)     2:21.39 (51.83)     3:12.06 (50.67)
 
Event 23  Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:23.99  AAAA
        2:29.39  SECT
        2:30.89  AAA
        2:37.69  AA
        2:38.59  SRCH
        2:39.69  JO
        2:44.59  A
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kupsky, April M           14 Unattached-MA        2:37.83    2:35.56 qAA    
                  34.77     1:14.63 (39.86)     1:55.16 (40.53)     2:35.56 (40.40)
  2 Pyott, Olivia G           14 FSSC-MA              2:38.57    2:36.74 qAA    
                  36.00     1:15.85 (39.85)     1:57.24 (41.39)     2:36.74 (39.50)
  3 Challis, Jodie S          14 NLAC-MA              2:35.84    2:39.13 qJO    
                  35.67     1:15.94 (40.27)     1:57.79 (41.85)     2:39.13 (41.34)
  4 Lyesnykova, Alina V       13 CVAC-MA              2:36.40    2:40.41 qA     
                  34.49     1:13.70 (39.21)     1:55.11 (41.41)     2:40.41 (45.30)
  5 Sohlberg, Nancy C         14 Sac-MA               2:44.45    2:47.32 q      
                  37.10     1:19.14 (42.04)     2:02.89 (43.75)     2:47.32 (44.43)
  6 Jacobson, Ilana R         14 WSY-MA               2:53.70    2:51.04 q      
                  39.26     1:22.24 (42.98)     2:07.03 (44.79)     2:51.04 (44.01)
  7 Reed, Emma E              14 EPAC-MA              2:52.79    2:52.30 q      
                  39.70     1:23.44 (43.74)     2:08.25 (44.81)     2:52.30 (44.05)
  8 Clow, Jalyn R             13 MARA-MA              2:53.00    2:59.94 q      
                  39.22     1:25.28 (46.06)     2:13.69 (48.41)     2:59.94 (46.25)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Zagaceta, Morgan M        13 HAC-MA               3:08.82    3:01.63 q      
                  41.46     1:28.70 (47.24)     2:16.20 (47.50)     3:01.63 (45.43)
 10 Recce, Lena S             13 EPAC-MA              3:04.62    3:02.38 q      
                  40.59     1:25.60 (45.01)     2:14.18 (48.58)     3:02.38 (48.20)
 11 Richards, Kristy R        14 WSY-MA               3:07.16    3:03.60 q      
                  40.43     1:27.17 (46.74)     2:15.32 (48.15)     3:03.60 (48.28)
 12 Lee, Lauren M             14 EPAC-MA              3:13.03    3:16.15 q      
                  42.56     1:31.85 (49.29)     2:25.01 (53.16)     3:16.15 (51.14)
 
Event 24  Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:13.79  AAAA
        2:15.39  SECT
        2:20.09  AAA
        2:26.49  AA
        2:27.29  SRCH
        2:31.69  JO
        2:32.89  A
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Farrow, Kyle T            14 EPAC-MA              2:22.85    2:17.26 AAA    
                  31.18     1:06.43 (35.25)     1:42.33 (35.90)     2:17.26 (34.93)
  2 Bachman, Hunter F         14 Acws Swimming-MA     2:22.35    2:25.30 AA     
                  31.58     1:07.67 (36.09)     1:46.24 (38.57)     2:25.30 (39.06)
  3 Majka, Scott R            14 WSY-MA               2:28.34    2:27.70 JO     
                  33.27     1:10.58 (37.31)     1:49.06 (38.48)     2:27.70 (38.64)
  4 Blacker, Alex L           13 HAC-MA               2:34.79    2:33.52        
                  34.37     1:13.32 (38.95)     1:53.42 (40.10)     2:33.52 (40.10)
  5 Dillon, Mason R           13 HAC-MA               2:46.49    2:40.96        
                  37.16     1:18.25 (41.09)     2:00.01 (41.76)     2:40.96 (40.95)
  6 Paul, Tommy M             13 HAC-MA               2:47.83    2:47.50        
                  38.09     1:21.98 (43.89)     2:05.28 (43.30)     2:47.50 (42.22)
  7 Hughes, Xander J          13 MARA-MA              2:51.49    2:53.75        
                  38.27     1:22.31 (44.04)     2:08.63 (46.32)     2:53.75 (45.12)
  8 Stout, CJ                 13 Acws Swimming-MA     2:56.64    2:55.29        
                  39.11     1:23.78 (44.67)     2:09.55 (45.77)     2:55.29 (45.74)
 
Event 24  Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:13.79  AAAA
        2:15.39  SECT
        2:20.09  AAA
        2:26.49  AA
        2:27.29  SRCH
        2:31.69  JO
        2:32.89  A
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Bachman, Hunter F         14 Acws Swimming-MA     2:27.81    2:22.35 qAA    
                  30.79     1:06.46 (35.67)     1:44.33 (37.87)     2:22.35 (38.02)
  2 Farrow, Kyle T            14 EPAC-MA              2:19.05    2:22.85 qAA    
                  31.45     1:07.76 (36.31)     1:45.66 (37.90)     2:22.85 (37.19)
  3 Majka, Scott R            14 WSY-MA               2:30.79    2:28.34 qJO    
                  33.42     1:10.96 (37.54)     1:49.49 (38.53)     2:28.34 (38.85)
  4 Rooney, Patrick O         13 BSC-MA               2:34.28    2:29.45 qJO    
                  32.31     1:09.54 (37.23)     1:48.78 (39.24)     2:29.45 (40.67)
  5 Blacker, Alex L           13 HAC-MA               2:34.22    2:34.79 q      
                  34.34     1:13.64 (39.30)     1:54.81 (41.17)     2:34.79 (39.98)
  6 Furlong, Christopher R    14 CVAC-MA                   NT    2:38.62 q      
                  35.45     1:15.56 (40.11)     1:57.01 (41.45)     2:38.62 (41.61)
  7 Drexler, Noah             13 HAC-MA               2:40.59    2:41.69 q      
                  37.48     1:19.72 (42.24)     2:01.60 (41.88)     2:41.69 (40.09)
  8 Dillon, Mason R           13 HAC-MA               2:38.19    2:46.49 q      
                  38.90     1:21.36 (42.46)     2:04.52 (43.16)     2:46.49 (41.97)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Paul, Tommy M             13 HAC-MA               2:38.43    2:47.83 q      
                  38.13     1:21.66 (43.53)     2:04.44 (42.78)     2:47.83 (43.39)
 10 Hughes, Xander J          13 MARA-MA              2:54.02    2:51.49 q      
                  39.82     1:23.25 (43.43)     2:07.21 (43.96)     2:51.49 (44.28)
 11 Rivera, Samuel O          14 NLAC-MA              2:53.87    2:52.12 q      
                  38.37     1:22.24 (43.87)     2:07.71 (45.47)     2:52.12 (44.41)
 12 Stout, CJ                 13 Acws Swimming-MA          NT    2:56.64 q      
                  38.26     1:23.03 (44.77)     2:11.31 (48.28)     2:56.64 (45.33)
 
Event 25  Girls 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:48.49  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Turner, Sara C            12 EPAC-MA              2:41.72    2:39.67 JO     
                  35.77     1:16.60 (40.83)     1:58.13 (41.53)     2:39.67 (41.54)
  2 Strine, Jillian C         11 SHIP-MA              2:55.85    2:47.87 JO     
                  37.98     1:21.49 (43.51)     2:05.78 (44.29)     2:47.87 (42.09)
  3 Skiles, Araceli G         11 WSY-MA               2:49.57    2:49.29        
                  39.46     1:22.70 (43.24)     2:07.52 (44.82)     2:49.29 (41.77)
  4 Epoca, Kelsey L           12 HAC-MA               3:06.19    2:57.93        
                  40.55     1:26.26 (45.71)     2:13.02 (46.76)     2:57.93 (44.91)
  5 Collins, Abigail B        12 WSY-MA               2:58.56    3:00.32        
                  40.79     1:26.76 (45.97)     2:13.91 (47.15)     3:00.32 (46.41)
  6 Sandhaus, Eliza M         11 EPAC-MA              3:03.61    3:01.20        
                  40.99     1:28.10 (47.11)     2:15.69 (47.59)     3:01.20 (45.51)
  7 Evans, Faith A            11 WSY-MA               3:04.05    3:03.09        
                  42.43     1:29.74 (47.31)     2:17.43 (47.69)     3:03.09 (45.66)
  8 Snyder, Londyn R          12 EPAC-MA              3:13.57    3:14.08        
                  42.73     1:30.28 (47.55)     2:22.44 (52.16)     3:14.08 (51.64)
B - Final
  9 Paisley, Zara P           11 MARA-MA              3:16.91    3:13.38        
                  42.63     1:34.10 (51.47)     2:25.72 (51.62)     3:13.38 (47.66)
 10 Ludwick, Sadie L          11 WSY-MA               3:24.81    3:13.44        
                  45.20     1:36.49 (51.29)     2:25.95 (49.46)     3:13.44 (47.49)
 11 Hooper, Kate A            11 NLAC-MA              3:18.47    3:19.17        
                  45.90     1:37.87 (51.97)     2:29.25 (51.38)     3:19.17 (49.92)
 
Event 25  Girls 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:48.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Turner, Sara C            12 EPAC-MA              2:38.06    2:41.72 qJO    
                  36.91     1:18.62 (41.71)     2:00.35 (41.73)     2:41.72 (41.37)
  2 Skiles, Araceli G         11 WSY-MA               3:29.12    2:49.57 q      
                  38.19     1:22.37 (44.18)     2:08.03 (45.66)     2:49.57 (41.54)
  3 Strine, Jillian C         11 SHIP-MA                   NT    2:55.85 q      
                  41.71     1:28.15 (46.44)     2:13.79 (45.64)     2:55.85 (42.06)
  4 Estep, Mia                12 SHIP-MA              3:05.14    2:57.53 q      
                  41.23     1:26.58 (45.35)     2:12.93 (46.35)     2:57.53 (44.60)
  5 Collins, Abigail B        12 WSY-MA               3:00.28    2:58.56 q      
                  40.30     1:26.03 (45.73)     2:12.88 (46.85)     2:58.56 (45.68)
  6 Sandhaus, Eliza M         11 EPAC-MA              3:05.31    3:03.61 q      
                  40.92     1:27.46 (46.54)     2:15.98 (48.52)     3:03.61 (47.63)
  7 Evans, Faith A            11 WSY-MA               3:04.32    3:04.05 q      
                  42.84     1:29.84 (47.00)     2:18.45 (48.61)     3:04.05 (45.60)
  8 Epoca, Kelsey L           12 HAC-MA               3:38.39    3:06.19 q      
                  41.47     1:30.51 (49.04)     2:19.94 (49.43)     3:06.19 (46.25)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Snyder, Londyn R          12 EPAC-MA                   NT    3:13.57 q      
                  42.55     1:33.21 (50.66)     2:23.90 (50.69)     3:13.57 (49.67)
 10 Paisley, Zara P           11 MARA-MA              3:12.46    3:16.91 q      
                  41.90     1:32.25 (50.35)     2:25.72 (53.47)     3:16.91 (51.19)
 11 Hooper, Kate A            11 NLAC-MA              3:20.78    3:18.47 q      
                  46.88     1:38.41 (51.53)   3:18.47 (1:40.06)                    
 12 Ludwick, Sadie L          11 WSY-MA               3:18.96    3:24.81 q      
                  45.89     1:41.01 (55.12)     2:34.03 (53.02)     3:24.81 (50.78)
 -- Milhomme, Saylor          11 NLAC-MA                   NT         DQ        
      Other
                  48.00     1:39.28 (51.28)     2:31.09 (51.81)          DQ (49.62)
 -- Miskin, Hannah M          11 WSY-MA                    NT        DFS        
      Declared false start
 
Event 26  Boys 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:50.69  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Lee, Ryan                 12 WSY-MA               2:38.57    2:38.75 JO     
                  34.85     1:15.39 (40.54)     1:57.51 (42.12)     2:38.75 (41.24)
  2 Clough, Colin T           12 HAC-MA               2:45.09    2:44.91 JO     
                  36.78     1:18.68 (41.90)     2:01.89 (43.21)     2:44.91 (43.02)
  3 Brace, Shane L            12 HAC-MA               2:45.20    2:48.94 JO     
                  37.10     1:20.51 (43.41)     2:06.02 (45.51)     2:48.94 (42.92)
  4 Yoon, Sondo               11 WSY-MA               2:56.85    2:51.72        
                  38.64     1:23.64 (45.00)     2:08.68 (45.04)     2:51.72 (43.04)
  5 White, Noah M             11 HSST-MD              3:55.67    3:54.67        
                  50.63   1:51.92 (1:01.29)   2:53.97 (1:02.05)   3:54.67 (1:00.70)
 
Event 26  Boys 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:50.69  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lee, Ryan                 12 WSY-MA               2:51.10    2:38.57 qJO    
                  35.69     1:16.97 (41.28)     1:58.61 (41.64)     2:38.57 (39.96)
  2 Clough, Colin T           12 HAC-MA               2:49.83    2:45.09 qJO    
                  37.63     1:20.68 (43.05)     2:03.01 (42.33)     2:45.09 (42.08)
  3 Brace, Shane L            12 HAC-MA               2:52.01    2:45.20 qJO    
                  37.40     1:19.88 (42.48)     2:03.36 (43.48)     2:45.20 (41.84)
  4 Yoon, Sondo               11 WSY-MA               2:58.37    2:56.85 q      
                  39.52     1:26.61 (47.09)     2:13.37 (46.76)     2:56.85 (43.48)
  5 White, Noah M             11 HSST-MD                   NT    3:55.67 q      
                  52.95     1:52.43 (59.48)   2:55.66 (1:03.23)   3:55.67 (1:00.01)
 -- Hershey, Ethan D          12 FSSC-MA              2:38.94         DQ        
      Non-simultaneous touch
                  34.72     1:15.50 (40.78)     1:58.10 (42.60)          DQ (41.87)
 
Event 27  Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          57.89  AAAA
          59.29  SECT
        1:00.59  AAA
        1:03.39  AA
        1:03.59  JO
        1:04.39  SRCH
        1:06.19  A
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Ryland, Claire N          14 HAC-MA               1:04.45    1:01.24 AA     
                  30.05     1:01.24 (31.19)                                        
  2 Plempel, Jordan M         14 EPAC-MA              1:03.12    1:01.85 AA     
                  29.89     1:01.85 (31.96)                                        
  3 Woronko, Angela E         13 HAC-MA               1:04.38    1:02.82 AA     
                  31.20     1:02.82 (31.62)                                        
  4 Burton, Apple M           13 EPAC-MA              1:02.84    1:03.00 AA     
                  30.23     1:03.00 (32.77)                                        
  5 Madden, Maya J            13 HAC-MA               1:05.53    1:03.92 SRCH   
                  30.94     1:03.92 (32.98)                                        
  6 Reed, Emma E              14 EPAC-MA              1:06.85    1:05.57 A      
                  32.74     1:05.57 (32.83)                                        
  7 Maher, Jillian K          14 Acws Swimming-MA     1:05.64    1:05.97 A      
                  32.21     1:05.97 (33.76)                                        
  8 Challis, Jodie S          14 NLAC-MA              1:07.32    1:06.37        
                  32.51     1:06.37 (33.86)                                        
B - Final
  9 DiCarlo, Lila M           13 WSY-MA               1:08.63    1:06.90        
                  32.32     1:06.90 (34.58)                                        
 10 Griswold, Isabelle J      14 Williamsport-MA      1:09.09    1:07.58        
                  33.18     1:07.58 (34.40)                                        
 11 Sohlberg, Nancy C         14 Sac-MA               1:08.07    1:08.50        
                  33.31     1:08.50 (35.19)                                        
 12 Hoffman, Natasha N        14 NLAC-MA              1:10.38    1:09.53        
                  34.10     1:09.53 (35.43)                                        
 13 Stier, Chae R             14 WSY-MA               1:09.68    1:10.54        
                  34.77     1:10.54 (35.77)                                        
 14 Jacobson, Ilana R         14 WSY-MA               1:11.09    1:10.55        
                  34.61     1:10.55 (35.94)                                        
 15 McAninch, Katie E         14 CVAC-MA              1:12.11    1:12.99        
                  35.17     1:12.99 (37.82)                                        
 16 Karoly, Jackie M          14 EPAC-MA              1:12.71    1:13.28        
                  35.99     1:13.28 (37.29)                                        
 
Event 27  Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          57.89  AAAA
          59.29  SECT
        1:00.59  AAA
        1:03.39  AA
        1:03.59  JO
        1:04.39  SRCH
        1:06.19  A
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Burton, Apple M           13 EPAC-MA              1:03.48    1:02.84 qAA    
                  30.49     1:02.84 (32.35)                                        
  2 Plempel, Jordan M         14 EPAC-MA              1:03.03    1:03.12 qAA    
                  30.65     1:03.12 (32.47)                                        
  3 Woronko, Angela E         13 HAC-MA               1:03.04    1:04.38 qSRCH  
                  31.70     1:04.38 (32.68)                                        
  4 Ryland, Claire N          14 HAC-MA               1:01.63    1:04.45 qA     
                  31.38     1:04.45 (33.07)                                        
  5 Madden, Maya J            13 HAC-MA               1:03.83    1:05.53 qA     
                  31.38     1:05.53 (34.15)                                        
  6 Maher, Jillian K          14 Acws Swimming-MA     1:06.65    1:05.64 qA     
                  32.23     1:05.64 (33.41)                                        
  7 Reed, Emma E              14 EPAC-MA              1:09.16    1:06.85 q      
                  32.91     1:06.85 (33.94)                                        
  8 Challis, Jodie S          14 NLAC-MA              1:06.83    1:07.32 q      
                  33.08     1:07.32 (34.24)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Sohlberg, Nancy C         14 Sac-MA               1:07.22    1:08.07 q      
                  33.30     1:08.07 (34.77)                                        
 10 DiCarlo, Lila M           13 WSY-MA               1:07.66    1:08.63 q      
                  33.30     1:08.63 (35.33)                                        
 11 Griswold, Isabelle J      14 Williamsport-MA      1:07.95    1:09.09 q      
                  33.97     1:09.09 (35.12)                                        
 12 Stier, Chae R             14 WSY-MA               1:14.38    1:09.68 q      
                  34.36     1:09.68 (35.32)                                        
 13 Hoffman, Natasha N        14 NLAC-MA              1:12.29    1:10.38 q      
                  34.40     1:10.38 (35.98)                                        
 14 Jacobson, Ilana R         14 WSY-MA               1:10.78    1:11.09 q      
                  34.46     1:11.09 (36.63)                                        
 15 McAninch, Katie E         14 CVAC-MA              1:16.11    1:12.11 q      
                  35.63     1:12.11 (36.48)                                        
 16 Karoly, Jackie M          14 EPAC-MA              1:12.48    1:12.71 q      
                  35.32     1:12.71 (37.39)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Secord, Jane M            13 Acws Swimming-MA     1:15.84    1:13.00        
                  35.02     1:13.00 (37.98)                                        
 18 Shore, Elise P            14 WSY-MA               1:14.99    1:13.04        
                  35.12     1:13.04 (37.92)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 White, Olivia A           14 HSST-MD              1:11.39    1:13.64        
                  37.07     1:13.64 (36.57)                                        
 20 Wylam, Emma L             14 WSY-MA               1:13.78    1:15.08        
                  36.34     1:15.08 (38.74)                                        
 21 Richards, Kristy R        14 WSY-MA               1:17.36    1:15.44        
                  36.96     1:15.44 (38.48)                                        
 22 Miller, Morgan E          13 WSY-MA               1:18.36    1:16.47        
                  37.73     1:16.47 (38.74)                                        
 23 Conway, Anna K            14 WSY-MA               1:14.22    1:16.80        
                  37.61     1:16.80 (39.19)                                        
 24 Recce, Lena S             13 EPAC-MA              1:18.65    1:16.88        
                  37.40     1:16.88 (39.48)                                        
 25 Clow, Jalyn R             13 MARA-MA              1:16.95    1:17.82        
                  37.45     1:17.82 (40.37)                                        
 26 Haro, Valentina           13 WSY-MA               1:25.12    1:20.36        
 27 Danner, Myah M            14 EPAC-MA              1:19.23    1:20.48        
                  38.79     1:20.48 (41.69)                                        
 28 Zagaceta, Morgan M        13 HAC-MA               1:19.31    1:22.09        
                  39.22     1:22.09 (42.87)                                        
 29 Sai, Ria                  13 WSY-MA               1:27.18    1:26.56        
                  41.32     1:26.56 (45.24)                                        
 30 Masser, Kendra N          14 EPAC-MA              1:25.26    1:27.36        
 31 Stein, Eliya S            14 WSY-MA               1:28.26    1:31.32        
 32 Amato, Anna B             14 HSST-MD              1:41.56    1:54.56        
                  52.63   1:54.56 (1:01.93)                                        
 -- Caldwell, Paige C         14 WSY-MA               1:15.07         DQ        
      Delay initiating arm pull
                  37.45          DQ (39.81)                                        
 
Event 28  Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          54.09  AAAA
          54.89  SECT
          56.59  AAA
          59.19  AA
        1:00.39  JO
        1:00.59  SRCH
        1:01.79  A
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Brownstead, Matt K        14 NLAC-MA                56.91      54.86 SECT   
                  26.49       54.86 (28.37)                                        
  2 Farrow, Kyle T            14 EPAC-MA                57.62      55.25 AAA    
                  27.56       55.25 (27.69)                                        
  3 Hemingway, Patrick A      14 EPAC-MA                57.32      56.86 AA     
                  27.40       56.86 (29.46)                                        
  4 Distenfeld, Tyler J       14 CVAC-MA                59.21      58.96 AA     
                  29.26       58.96 (29.70)                                        
  5 Kunyu, Pan                13 MARA-MA              1:04.55    1:02.02        
                  29.86     1:02.02 (32.16)                                        
  6 Dowling, Jack C           13 EPAC-MA              1:02.99    1:02.35        
                  29.61     1:02.35 (32.74)                                        
  7 Paul, Tommy M             13 HAC-MA               1:02.70    1:03.61        
                  31.33     1:03.61 (32.28)                                        
  8 Blacker, Alex L           13 HAC-MA               1:03.87    1:03.97        
                  30.65     1:03.97 (33.32)                                        
B - Final
  9 Majka, Scott R            14 WSY-MA               1:04.81    1:04.21        
                  31.87     1:04.21 (32.34)                                        
 10 Seman, Alex N             13 EPAC-MA              1:05.49    1:06.34        
                  32.31     1:06.34 (34.03)                                        
 11 Stout, CJ                 13 Acws Swimming-MA     1:09.54    1:07.27        
                  32.24     1:07.27 (35.03)                                        
 12 Kendig, Wesley A          13 MARA-MA              1:07.14    1:08.49        
                  33.03     1:08.49 (35.46)                                        
 13 Mills, Bryce M            13 HAC-MA               1:09.79    1:09.54        
                  33.66     1:09.54 (35.88)                                        
 14 Ziegler, Harrison M       14 WSY-MA               1:15.17    1:15.86        
                  36.63     1:15.86 (39.23)                                        
 15 MacKilligan, Cameron P    13 MARA-MA              1:14.58    1:17.62        
                  38.24     1:17.62 (39.38)                                        
 
Event 28  Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          54.09  AAAA
          54.89  SECT
          56.59  AAA
          59.19  AA
        1:00.39  JO
        1:00.59  SRCH
        1:01.79  A
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Brownstead, Matt K        14 NLAC-MA                52.89      56.91 qAA    
                  27.11       56.91 (29.80)                                        
  2 Hemingway, Patrick A      14 EPAC-MA                57.56      57.32 qAA    
                  28.09       57.32 (29.23)                                        
  3 Farrow, Kyle T            14 EPAC-MA                55.53      57.62 qAA    
                  28.61       57.62 (29.01)                                        
  4 Distenfeld, Tyler J       14 CVAC-MA              1:00.47      59.21 qJO    
                  29.57       59.21 (29.64)                                        
  5 Paul, Tommy M             13 HAC-MA               1:03.81    1:02.70 q      
                  30.92     1:02.70 (31.78)                                        
  6 Dowling, Jack C           13 EPAC-MA              1:03.47    1:02.99 q      
                  30.07     1:02.99 (32.92)                                        
  7 Blacker, Alex L           13 HAC-MA               1:02.80    1:03.87 q      
                  30.73     1:03.87 (33.14)                                        
  8 Kunyu, Pan                13 MARA-MA              1:03.46    1:04.55 q      
                  30.93     1:04.55 (33.62)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Majka, Scott R            14 WSY-MA               1:06.84    1:04.81 q      
                  31.90     1:04.81 (32.91)                                        
 10 Seman, Alex N             13 EPAC-MA              1:06.19    1:05.49 q      
                  31.97     1:05.49 (33.52)                                        
 11 Kendig, Wesley A          13 MARA-MA              1:07.42    1:07.14 q      
                  31.90     1:07.14 (35.24)                                        
 12 Stout, CJ                 13 Acws Swimming-MA     1:12.36    1:09.54 q      
                  33.73     1:09.54 (35.81)                                        
 13 Mills, Bryce M            13 HAC-MA               1:09.03    1:09.79 q      
                  34.00     1:09.79 (35.79)                                        
 14 Drexler, Noah             13 HAC-MA               1:11.36    1:12.92 q      
                  36.54     1:12.92 (36.38)                                        
 15 MacKilligan, Cameron P    13 MARA-MA              1:15.53    1:14.58 q      
                  36.92     1:14.58 (37.66)                                        
 16 Ziegler, Harrison M       14 WSY-MA               1:17.43    1:15.17 q      
                  36.82     1:15.17 (38.35)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Rivera, Samuel O          14 NLAC-MA              1:16.30    1:16.32        
                  37.75     1:16.32 (38.57)                                        
 18 Brown, Jaden J            14 MARA-MA              1:28.25    1:21.45        
                  41.19     1:21.45 (40.26)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 -- Frownfelter, AJ B         13 WSY-MA               1:10.25        DFS        
      Declared false start
 -- Lasloudji, Ryan           13 WSY-MA               1:39.27        DFS        
      Declared false start
 
Event 29  Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
        1:03.29  AAAA
        1:06.29  AAA
        1:08.49  JO
        1:09.29  AA
        1:12.29  A
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Sandock, Leah J           12 LAC-MA               1:05.21    1:05.12 AAA    
                  29.79     1:05.12 (35.33)                                        
  2 Cox, Bridget B            12 HAC-MA               1:09.65    1:09.43 A      
                  30.93     1:09.43 (38.50)                                        
  3 Jacklin, Alyssa L         11 NLAC-MA              1:09.84    1:10.12 A      
                  31.77     1:10.12 (38.35)                                        
  4 Barone, Kamryn R          11 WSY-MA               1:10.21    1:10.23 A      
                  32.98     1:10.23 (37.25)                                        
  5 Freedman, Rebecca J       12 CVAC-MA              1:13.69    1:12.20 A      
                  33.61     1:12.20 (38.59)                                        
  6 Shoemaker, Jennifer E     12 WSY-MA               1:14.06    1:15.19        
                  34.47     1:15.19 (40.72)                                        
  7 Evans, Faith A            11 WSY-MA               1:14.96    1:16.93        
                  35.87     1:16.93 (41.06)                                        
  8 Rice, Marah F             12 WSY-MA               1:16.87    1:21.15        
                  36.94     1:21.15 (44.21)                                        
B - Final
  9 Woren, Sarah M            11 CVAC-MA              1:17.58    1:15.62        
                  35.63     1:15.62 (39.99)                                        
 10 Collins, Abigail B        12 WSY-MA               1:18.90    1:17.57        
                  36.39     1:17.57 (41.18)                                        
 11 Douglass, Gaia E          12 Unattached-MA        1:19.76    1:22.68        
                  36.72     1:22.68 (45.96)                                        
 12 Yohe, Ava E               11 Acws Swimming-MA     1:23.27    1:23.13        
                  38.68     1:23.13 (44.45)                                        
 13 Secord, Ann K             11 Acws Swimming-MA     1:23.63    1:23.96        
                  36.71     1:23.96 (47.25)                                        
 14 Fulmer, Bella G           11 MARA-MA              1:26.32    1:24.99        
                  39.71     1:24.99 (45.28)                                        
 15 Laudenslager, Grace M     12 EPAC-MA              1:24.94    1:25.85        
                  38.87     1:25.85 (46.98)                                        
 16 Mahrady, Layla            11 WSY-MA               1:27.27    1:33.29        
                  39.39     1:33.29 (53.90)                                        
 
Event 29  Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
        1:03.29  AAAA
        1:06.29  AAA
        1:08.49  JO
        1:09.29  AA
        1:12.29  A
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sandock, Leah J           12 LAC-MA               1:04.28    1:05.21 qAAA   
                  29.83     1:05.21 (35.38)                                        
  2 Cox, Bridget B            12 HAC-MA               1:11.01    1:09.65 qA     
                  31.78     1:09.65 (37.87)                                        
  3 Jacklin, Alyssa L         11 NLAC-MA              1:10.29    1:09.84 qA     
                  31.68     1:09.84 (38.16)                                        
  4 Barone, Kamryn R          11 WSY-MA               1:10.66    1:10.21 qA     
                  33.28     1:10.21 (36.93)                                        
  5 Freedman, Rebecca J       12 CVAC-MA              1:14.01    1:13.69 q      
                  33.53     1:13.69 (40.16)                                        
  6 Shoemaker, Jennifer E     12 WSY-MA               1:12.15    1:14.06 q      
                  33.55     1:14.06 (40.51)                                        
  7 Evans, Faith A            11 WSY-MA               1:16.60    1:14.96 q      
                  35.16     1:14.96 (39.80)                                        
  8 Rice, Marah F             12 WSY-MA               1:17.80    1:16.87 q      
                  34.42     1:16.87 (42.45)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Woren, Sarah M            11 CVAC-MA              1:20.30    1:17.58 q      
                  37.32     1:17.58 (40.26)                                        
 10 Collins, Abigail B        12 WSY-MA               1:17.48    1:18.90 q      
                  36.79     1:18.90 (42.11)                                        
 11 Douglass, Gaia E          12 Unattached-MA        1:26.89    1:19.76 q      
                  38.05     1:19.76 (41.71)                                        
 12 Yohe, Ava E               11 Acws Swimming-MA     1:28.42    1:23.27 q      
                  38.56     1:23.27 (44.71)                                        
 13 Secord, Ann K             11 Acws Swimming-MA     1:24.25    1:23.63 q      
                  36.64     1:23.63 (46.99)                                        
 14 Laudenslager, Grace M     12 EPAC-MA                   NT    1:24.94 q      
                  39.24     1:24.94 (45.70)                                        
 15 Fulmer, Bella G           11 MARA-MA              1:25.43    1:26.32 q      
                  40.45     1:26.32 (45.87)                                        
 16 Mahrady, Layla            11 WSY-MA               1:27.84    1:27.27 q      
                  39.06     1:27.27 (48.21)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Zoellner, Aubrey G        11 EPAC-MA              1:28.46    1:29.01        
                  43.21     1:29.01 (45.80)                                        
 18 Lee, Madison M            11 EPAC-MA              1:29.78    1:30.17        
                  43.92     1:30.17 (46.25)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Hooper, Kate A            11 NLAC-MA              1:28.15    1:31.00        
                  47.85     1:31.00 (43.15)                                        
 20 Walter, Erin K            12 HAC-MA               1:43.17    1:33.88        
                  44.34     1:33.88 (49.54)                                        
 21 Doriani, Lana A           12 WSY-MA               1:44.64    1:37.46        
                  48.41     1:37.46 (49.05)                                        
 22 Hughes, Mikayla S         12 MARA-MA              1:42.85    1:42.86        
                  47.52     1:42.86 (55.34)                                        
 23 Butterfield, Becky A      12 WSY-MA               1:45.42    1:45.20        
                  53.67     1:45.20 (51.53)                                        
 -- Taghi, Sara               12 WSY-MA                    NT         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  50.97          DQ (57.22)                                        
 -- Danner, Addi M            11 EPAC-MA              1:38.47         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  41.58          DQ (50.40)                                        
 -- Miskin, Hannah M          11 WSY-MA               1:22.72        DFS        
      Declared false start - Misc
 
Event 30  Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
        1:00.29  AAAA
        1:03.29  AAA
        1:06.19  AA
        1:07.69  JO
        1:09.09  A
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Kupsky, Woobie J          11 Unattached-MA        1:04.51    1:04.53 AA     
                  30.11     1:04.53 (34.42)                                        
  2 Hershey, Ethan D          12 FSSC-MA              1:07.98    1:07.11 JO     
                  31.08     1:07.11 (36.03)                                        
  3 Ginter, Lance J           11 Acws Swimming-MA     1:07.50    1:07.28 JO     
                  30.53     1:07.28 (36.75)                                        
  4 Brownstead, John R        12 NLAC-MA              1:09.62    1:09.14        
                  31.63     1:09.14 (37.51)                                        
  5 Davies, Cody J            11 HSST-MD              1:13.47    1:13.04        
                  33.03     1:13.04 (40.01)                                        
  6 Woren, Joshua L           11 CVAC-MA              1:16.69    1:15.06        
                  34.65     1:15.06 (40.41)                                        
  7 Zaitsev, Daniel E         12 CVAC-MA              1:15.87    1:15.52        
                  34.22     1:15.52 (41.30)                                        
  8 Burns, Jackson A          12 EPAC-MA              1:43.32    1:39.89        
 
Event 30  Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
        1:00.29  AAAA
        1:03.29  AAA
        1:06.19  AA
        1:07.69  JO
        1:09.09  A
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kupsky, Woobie J          11 Unattached-MA        1:04.36    1:04.51 qAA    
                  29.72     1:04.51 (34.79)                                        
  2 Ginter, Lance J           11 Acws Swimming-MA     1:10.33    1:07.50 qJO    
                  31.30     1:07.50 (36.20)                                        
  3 Hershey, Ethan D          12 FSSC-MA              1:06.22    1:07.98 qA     
                  32.30     1:07.98 (35.68)                                        
  4 Brownstead, John R        12 NLAC-MA              1:12.02    1:09.62 q      
                  31.94     1:09.62 (37.68)                                        
  5 Davies, Cody J            11 HSST-MD              1:17.03    1:13.47 q      
                  34.00     1:13.47 (39.47)                                        
  6 Zaitsev, Daniel E         12 CVAC-MA              1:18.63    1:15.87 q      
                  36.20     1:15.87 (39.67)                                        
  7 Woren, Joshua L           11 CVAC-MA              1:14.82    1:16.69 q      
                  35.58     1:16.69 (41.11)                                        
  8 Long, Emerson M           11 MARA-MA              1:44.75    1:42.05 q      
                  46.66     1:42.05 (55.39)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Burns, Jackson A          12 EPAC-MA                   NT    1:43.32 q      
 -- Leppla, Nathan M          11 EPAC-MA              1:59.88         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
 -- Keyes, Jake               11 WSY-MA               1:13.93        DFS        
      Declared false start - Misc
 
Event 31  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          32.29  AAAA
          33.89  AAA
          35.39  AA
          35.49  JO
          36.89  A
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Sandock, Leah J           12 LAC-MA                 33.38      33.88 AAA    
  2 Turner, Sara C            12 EPAC-MA                35.81      34.93 AA     
  3 Skiles, Araceli G         11 WSY-MA                 35.78      35.60 A      
  4 Epoca, Kelsey L           12 HAC-MA                 37.91      38.39        
  5 Woren, Sarah M            11 CVAC-MA                40.09      39.82        
  6 Collins, Abigail B        12 WSY-MA                 39.42      40.09        
  7 Ludwick, Sadie L          11 WSY-MA                 41.28      41.17        
  8 Paisley, Zara P           11 MARA-MA                41.22      41.74        
B - Final
  9 Schweigert, Caroline E    11 MARA-MA                43.06      42.30        
 10 Walter, Erin K            12 HAC-MA                 44.01      43.08        
 11 Yohe, Ava E               11 Acws Swimming-MA       43.26      43.62        
 12 Zoellner, Aubrey G        11 EPAC-MA                43.88      43.70        
 13 Douglass, Gaia E          12 Unattached-MA          45.20      44.47        
 14 Mahrady, Layla            11 WSY-MA                 45.25      45.89        
 15 Danner, Addi M            11 EPAC-MA                47.06      47.75        
 -- Li, Sharon *              12 HAC-MA                 44.22         DQ        
      Two strokes under water
 
Event 31  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          32.29  AAAA
          33.89  AAA
          35.39  AA
          35.49  JO
          36.89  A
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sandock, Leah J           12 LAC-MA                 32.96      33.38 qAAA   
  2 Skiles, Araceli G         11 WSY-MA                 34.98      35.78 qA     
  3 Turner, Sara C            12 EPAC-MA                35.72      35.81 qA     
  4 Estep, Mia                12 SHIP-MA                38.93      37.61 q      
  5 Epoca, Kelsey L           12 HAC-MA                 37.87      37.91 q      
  6 Collins, Abigail B        12 WSY-MA                 40.30      39.42 q      
  7 Woren, Sarah M            11 CVAC-MA                41.69      40.09 q      
  8 Paisley, Zara P           11 MARA-MA                39.87      41.22 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ludwick, Sadie L          11 WSY-MA                 41.39      41.28 q      
 10 Schweigert, Caroline E    11 MARA-MA                45.47      43.06 q      
 11 Yohe, Ava E               11 Acws Swimming-MA       43.60      43.26 q      
 12 Zoellner, Aubrey G        11 EPAC-MA                42.92      43.88 q      
 13 Walter, Erin K            12 HAC-MA                 45.54      44.01 q      
 14 Li, Sharon *              12 HAC-MA                 43.32      44.22 q      
 15 Douglass, Gaia E          12 Unattached-MA          43.51      45.20 q      
 16 Mahrady, Layla            11 WSY-MA                 46.43      45.25 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Danner, Addi M            11 EPAC-MA                   NT      47.06        
 18 Doriani, Lana A           12 WSY-MA                 46.96      50.00        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Butterfield, Becky A      12 WSY-MA                 48.33      54.84        
 -- Edwards, Kelsie A         12 Acws Swimming-MA       56.66         DQ        
      Scissors kick
 -- Taghi, Sara               12 WSY-MA                 57.48         DQ        
      Scissors kick
 
Event 32  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          31.09  AAAA
          32.79  AAA
          34.49  AA
          35.49  JO
          36.19  A
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hershey, Ethan D          12 FSSC-MA                33.52      33.11 AA     
  2 Clough, Colin T           12 HAC-MA                 34.04      33.67 AA     
  3 Brace, Shane L            12 HAC-MA                 34.42      34.71 JO     
  4 Lee, Ryan                 12 WSY-MA                 35.22      35.06 JO     
  5 Engle, Pete J             12 WSY-MA                 38.34      39.06        
  6 Zaitsev, Daniel E         12 CVAC-MA                40.56      40.28        
  7 Houston, Caleb G          11 WSY-MA                 42.34      43.39        
  8 Lehan, Sean C             11 HAC-MA                 44.66      45.78        
B - Final
  9 White, Noah M             11 HSST-MD                49.36      48.80        
 10 Burns, Jackson A          12 EPAC-MA                51.81      50.95        
 11 Inacio, Tommy A           12 EPAC-MA                53.48      56.66        
 12 Leppla, Nathan M          11 EPAC-MA                53.95      57.72        
 
Event 32  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          31.09  AAAA
          32.79  AAA
          34.49  AA
          35.49  JO
          36.19  A
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hershey, Ethan D          12 FSSC-MA                33.19      33.52 qAA    
  2 Clough, Colin T           12 HAC-MA                 33.94      34.04 qAA    
  3 Brace, Shane L            12 HAC-MA                 35.18      34.42 qAA    
  4 Lee, Ryan                 12 WSY-MA                 37.05      35.22 qJO    
  5 Engle, Pete J             12 WSY-MA                 39.12      38.34 q      
  6 Zaitsev, Daniel E         12 CVAC-MA                44.05      40.56 q      
  7 Houston, Caleb G          11 WSY-MA                 42.48      42.34 q      
  8 Lehan, Sean C             11 HAC-MA                 46.61      44.66 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 White, Noah M             11 HSST-MD                49.81      49.36 q      
 10 Burns, Jackson A          12 EPAC-MA                   NT      51.81 q      
 11 Inacio, Tommy A           12 EPAC-MA                56.27      53.48 q      
 12 Leppla, Nathan M          11 EPAC-MA                   NT      53.95 q      
 
Event 33  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          24.49  AAAA
          24.99  SECT
          25.69  AAA
          26.09  JO
          26.39  SRCH
          26.79  AA
          27.99  A
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Ryland, Claire N          14 HAC-MA                 26.08      25.47 AAA    
  2 Plempel, Jordan M         14 EPAC-MA                25.90      25.65 AAA    
  3 Hoffman, Natasha N        14 NLAC-MA                26.15      25.66 AAA    
  4 Woronko, Angela E         13 HAC-MA                 27.75      26.22 SRCH   
  5 Griswold, Isabelle J      14 Williamsport-MA        26.70      26.53 AA     
  6 Stier, Chae R             14 WSY-MA                 27.43      26.90 A      
  7 Madden, Maya J            13 HAC-MA                 27.12      27.43 A      
  8 Clow, Jalyn R             13 MARA-MA                29.19      28.94        
B - Final
  9 Maher, Jillian K          14 Acws Swimming-MA       27.44      27.17 A      
 10 Karoly, Jackie M          14 EPAC-MA                27.44      27.29 A      
 11 Chang, Lauren M           13 WSY-MA                 27.87      27.41 A      
 12 Lyesnykova, Alina V       13 CVAC-MA                27.75      28.21        
 13 Shore, Elise P            14 WSY-MA                 28.76      28.37        
 14 Jacobson, Ilana R         14 WSY-MA                 28.56      28.49        
 15 Lee, Lauren M             14 EPAC-MA                28.52      29.16        
 16 McAninch, Katie E         14 CVAC-MA                29.10      29.36        
 
Event 33  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          24.49  AAAA
          24.99  SECT
          25.69  AAA
          26.09  JO
          26.39  SRCH
          26.79  AA
          27.99  A
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Plempel, Jordan M         14 EPAC-MA                25.69      25.90 qJO    
  2 Ryland, Claire N          14 HAC-MA                 24.46      26.08 qJO    
  3 Hoffman, Natasha N        14 NLAC-MA                26.41      26.15 qSRCH  
  4 Griswold, Isabelle J      14 Williamsport-MA        26.82      26.70 qAA    
  5 Hester, Riley E           14 WSY-MA                 26.18      26.82 qA     
  6 Madden, Maya J            13 HAC-MA                 26.80      27.12 qA     
  7 Stier, Chae R             14 WSY-MA                 28.59      27.43 qA     
  8 Maher, Jillian K          14 Acws Swimming-MA       28.22      27.44 qA     
  8 Karoly, Jackie M          14 EPAC-MA                27.31      27.44 qA     
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
 10 Woronko, Angela E         13 HAC-MA                 26.14      27.75 qA     
 10 Lyesnykova, Alina V       13 CVAC-MA                28.48      27.75 qA     
 12 Chang, Lauren M           13 WSY-MA                 27.28      27.87 qA     
 13 Lee, Lauren M             14 EPAC-MA                28.65      28.52 q      
 14 Jacobson, Ilana R         14 WSY-MA                 28.69      28.56 q      
 15 Shore, Elise P            14 WSY-MA                 29.39      28.76 q      
 16 McAninch, Katie E         14 CVAC-MA                31.35      29.10 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 White, Olivia A           14 HSST-MD                28.50      29.14        
 18 Clow, Jalyn R             13 MARA-MA                28.36      29.19        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Secord, Jane M            13 Acws Swimming-MA       29.94      29.95        
 20 Conway, Anna K            14 WSY-MA                 28.53      30.07        
 21 Miller, Morgan E          13 WSY-MA                 31.08      30.13        
 22 Richards, Kristy R        14 WSY-MA                 28.54      30.39        
 23 Edwards, Audrey A         13 WSY-MA                 29.57      30.45        
 24 Danner, Myah M            14 EPAC-MA                30.24      30.72        
 25 Caldwell, Paige C         14 WSY-MA                 30.12      31.01        
 26 Haro, Valentina           13 WSY-MA                 31.99      31.11        
 27 Wylam, Emma L             14 WSY-MA                 29.50      31.24        
 28 Stein, Eliya S            14 WSY-MA                 32.54      32.40        
 29 Sai, Ria                  13 WSY-MA                 35.28      35.98        
 30 Amato, Anna B             14 HSST-MD                37.39      38.82        
 
Event 34  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          22.49  AAAA
          22.49  SECT
          23.39  SRCH
          23.59  AAA
          24.49  JO
          24.69  AA
          25.69  A
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Brownstead, Matt K        14 NLAC-MA                22.22      21.04 AAAA   
  2 Bachman, Hunter F         14 Acws Swimming-MA       21.74      21.73 AAAA   
  3 Hemingway, Patrick A      14 EPAC-MA                23.13      22.92 SRCH   
  4 Peiffer, Zachary L        13 Acws Swimming-MA       23.86      23.77 JO     
  5 Dowling, Jack C           13 EPAC-MA                23.84      23.96 JO     
  6 Distenfeld, Tyler J       14 CVAC-MA                25.01      24.87 A      
  7 Mills, Bryce M            13 HAC-MA                 25.64      25.40 A      
  8 Kunyu, Pan                13 MARA-MA                25.04      25.56 A      
B - Final
  9 Kendig, Wesley A          13 MARA-MA                26.04      25.61 A      
 10 Dillon, Mason R           13 HAC-MA                 27.48      26.75        
 11 Seman, Alex N             13 EPAC-MA                27.35      27.33        
 12 Ziegler, Harrison M       14 WSY-MA                 27.65      27.62        
 13 MacKilligan, Cameron P    13 MARA-MA                28.34      28.29        
 14 Garbanzos, Seth E         13 EPAC-MA                28.86      28.31        
 15 Hughes, Xander J          13 MARA-MA                28.69      28.63        
 16 Brown, Jaden J            14 MARA-MA                28.83      29.59        
 
Event 34  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          22.49  AAAA
          22.49  SECT
          23.39  SRCH
          23.59  AAA
          24.49  JO
          24.69  AA
          25.69  A
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Bachman, Hunter F         14 Acws Swimming-MA       22.49      21.74 qAAAA  
  2 Brownstead, Matt K        14 NLAC-MA                21.28      22.22 qAAAA  
  3 Hemingway, Patrick A      14 EPAC-MA                23.30      23.13 qSRCH  
  4 Dowling, Jack C           13 EPAC-MA                23.79      23.84 qJO    
  5 Peiffer, Zachary L        13 Acws Swimming-MA       24.26      23.86 qJO    
  6 Distenfeld, Tyler J       14 CVAC-MA                25.88      25.01 qA     
  7 Kunyu, Pan                13 MARA-MA                24.80      25.04 qA     
  8 Mills, Bryce M            13 HAC-MA                 25.78      25.64 qA     
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kendig, Wesley A          13 MARA-MA                24.93      26.04 q      
 10 Drexler, Noah             13 HAC-MA                 26.92      27.26 q      
 11 Seman, Alex N             13 EPAC-MA                26.53      27.35 q      
 12 Dillon, Mason R           13 HAC-MA                 27.53      27.48 q      
 13 Ziegler, Harrison M       14 WSY-MA                 28.02      27.65 q      
 14 MacKilligan, Cameron P    13 MARA-MA                27.73      28.34 q      
 15 Hughes, Xander J          13 MARA-MA                28.85      28.69 q      
 16 Brown, Jaden J            14 MARA-MA                29.60      28.83 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Garbanzos, Seth E         13 EPAC-MA                29.22      28.86        
 -- Lasloudji, Ryan           13 WSY-MA                 34.74        DFS        
      Declared false start
 -- Frownfelter, AJ B         13 WSY-MA                 29.60        DFS        
      Declared false start
 
Event 35  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          25.59  AAAA
          26.79  AAA
          27.29  JO
          27.89  AA
          29.09  A
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Staretz, Presley E        12 WSY-MA                 27.01      26.67 AAA    
  2 Benka-Davies, Zoe M       11 EPAC-MA                27.62      27.90 A      
  3 Shoemaker, Jennifer E     12 WSY-MA                 27.94      28.06 A      
  4 Pesavento, Mia R          12 CVAC-MA                28.53      28.54 A      
  5 Strine, Jillian C         11 SHIP-MA                28.70      28.55 A      
  6 Barone, Kamryn R          11 WSY-MA                 28.74      28.88 A      
  7 Freedman, Rebecca J       12 CVAC-MA                28.80      28.90 A      
  8 Sandhaus, Eliza M         11 EPAC-MA                29.48      29.10        
B - Final
  9 Epoca, Kelsey L           12 HAC-MA                 30.31      30.26        
 10 Wolfe, Ella V             11 MARA-MA                30.27      30.74        
 11 Woren, Sarah M            11 CVAC-MA                30.92      30.93        
 12 Paisley, Zara P           11 MARA-MA                30.57      30.94        
 13 Douglass, Gaia E          12 Unattached-MA          31.41      31.22        
 14 Secord, Ann K             11 Acws Swimming-MA       31.40      31.87        
 15 Li, Sharon *              12 HAC-MA                 31.86      32.05        
 16 Snyder, Londyn R          12 EPAC-MA                32.57      32.40        
 
Event 35  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          25.59  AAAA
          26.79  AAA
          27.29  JO
          27.89  AA
          29.09  A
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Staretz, Presley E        12 WSY-MA                 27.01      27.01 qJO    
  2 Benka-Davies, Zoe M       11 EPAC-MA                27.50      27.62 qAA    
  3 Shoemaker, Jennifer E     12 WSY-MA                 27.44      27.94 qA     
  4 Hawkins, Bramley E        12 SHIP-MA                28.57      28.07 qA     
  5 Pesavento, Mia R          12 CVAC-MA                35.28      28.53 qA     
  6 Powell, Kari G            11 SHIP-MA                29.33      28.64 qA     
  7 Strine, Jillian C         11 SHIP-MA                28.17      28.70 qA     
  8 Barone, Kamryn R          11 WSY-MA                 29.04      28.74 qA     
-------------------------------------------------------------------------
  9 Freedman, Rebecca J       12 CVAC-MA                29.62      28.80 qA     
 10 Sandhaus, Eliza M         11 EPAC-MA                29.85      29.48 q      
 11 Wolfe, Ella V             11 MARA-MA                31.39      30.27 q      
 12 Epoca, Kelsey L           12 HAC-MA                 30.37      30.31 q      
 13 Paisley, Zara P           11 MARA-MA                29.95      30.57 q      
 14 Woren, Sarah M            11 CVAC-MA                32.15      30.92 q      
 15 Secord, Ann K             11 Acws Swimming-MA       31.32      31.40 q      
 16 Douglass, Gaia E          12 Unattached-MA          31.46      31.41 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Li, Sharon *              12 HAC-MA                 33.66      31.86        
 18 Snyder, Londyn R          12 EPAC-MA                   NT      32.57        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Yohe, Ava E               11 Acws Swimming-MA       31.90      33.11        
 20 Lee, Madison M            11 EPAC-MA                32.51      33.17        
 21 Edwards, Kelsie A         12 Acws Swimming-MA       35.97      33.26        
 22 Mahrady, Layla            11 WSY-MA                 33.39      33.72        
 23 Milhomme, Saylor          11 NLAC-MA                33.61      33.98        
 24 Ludwick, Sadie L          11 WSY-MA                 32.98      34.02        
 25 Zoellner, Aubrey G        11 EPAC-MA                34.88      34.38        
 26 Hughes, Mikayla S         12 MARA-MA                36.14      35.53        
 27 Danner, Addi M            11 EPAC-MA                36.40      36.90        
 28 Hooper, Kate A            11 NLAC-MA                35.37      37.45        
 29 Walter, Erin K            12 HAC-MA                 41.58      41.64        
 30 Taghi, Sara               12 WSY-MA                 36.55      42.35        
 
Event 36  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          24.49  AAAA
          25.59  AAA
          26.79  AA
          26.79  JO
          27.89  A
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Clough, Colin T           12 HAC-MA                 26.19      26.23 AA     
  2 Brownstead, John R        12 NLAC-MA                27.39      27.64 A      
  3 Miller, Brady D           12 Unattached-MA          28.63      28.32        
  4 Chang, Jonathan H         11 WSY-MA                 28.24      28.35        
  5 Davies, Cody J            11 HSST-MD                28.69      28.41        
  6 Yoon, Sondo               11 WSY-MA                 28.58      28.54        
  7 Engle, Pete J             12 WSY-MA                 28.48      28.57        
  8 Brewer, Owen M            11 CVAC-MA                29.44      29.30        
B - Final
  9 Woren, Joshua L           11 CVAC-MA                30.07      29.51        
 10 Zaitsev, Daniel E         12 CVAC-MA                31.05      30.43        
 11 Houston, Caleb G          11 WSY-MA                 30.35      31.43        
 12 Lehan, Sean C             11 HAC-MA                 31.53      32.06        
 13 Sanderson, Max M          11 MARA-MA                32.23      33.69        
 14 Inacio, Tommy A           12 EPAC-MA                44.94      41.58        
 15 Leppla, Nathan M          11 EPAC-MA                44.80      50.08        
 
Event 36  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          24.49  AAAA
          25.59  AAA
          26.79  AA
          26.79  JO
          27.89  A
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Clough, Colin T           12 HAC-MA                 26.08      26.19 qAA    
  2 Brownstead, John R        12 NLAC-MA                27.15      27.39 qA     
  3 Chang, Jonathan H         11 WSY-MA                 28.55      28.24 q      
  4 Engle, Pete J             12 WSY-MA                 28.72      28.48 q      
  5 Yoon, Sondo               11 WSY-MA                 28.35      28.58 q      
  6 Miller, Brady D           12 Unattached-MA             NT      28.63 q      
  7 Davies, Cody J            11 HSST-MD                28.68      28.69 q      
  8 Brewer, Owen M            11 CVAC-MA                29.72      29.44 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Woren, Joshua L           11 CVAC-MA                30.07      30.07 q      
 10 Houston, Caleb G          11 WSY-MA                 30.09      30.35 q      
 11 Zaitsev, Daniel E         12 CVAC-MA                32.54      31.05 q      
 12 Lehan, Sean C             11 HAC-MA                 31.65      31.53 q      
 13 Sanderson, Max M          11 MARA-MA                32.98      32.23 q      
 14 Long, Emerson M           11 MARA-MA                39.90      39.14 q      
 15 Leppla, Nathan M          11 EPAC-MA                   NT      44.80 q      
 16 Inacio, Tommy A           12 EPAC-MA                44.38      44.94 q      
-------------------------------------------------------------------------
 -- Keyes, Jake               11 WSY-MA                 28.56        DFS        
      Declared false start
 
Event 37  Girls 13-14 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wsy Swimming-MA  'A'                              4:26.23    4:32.84        
     1) DiCarlo, Lila M 13              2) Stier, Chae R 14               
     3) Chang, Lauren M 13              4) Miller, Morgan E 13            
                  32.67   1:06.77 (1:06.77)     1:41.92 (35.15)   2:22.44 (1:15.67)
        2:53.60 (31.16)   3:29.23 (1:06.79)     3:58.93 (29.70)   4:32.84 (1:03.61)
  2 East Pennsboro Aquatic Club-MA  'A'               4:36.86    4:34.20        
     1) Karoly, Jackie M 14             2) Plempel, Jordan M 14           
     3) Reed, Emma E 14                 4) Lee, Lauren M 14               
                  35.62   1:13.42 (1:13.42)     1:46.85 (33.43)   2:24.85 (1:11.43)
        2:56.24 (31.39)   3:31.68 (1:06.83)     4:00.87 (29.19)   4:34.20 (1:02.52)
  3 Wsy Swimming-MA  'B'                              4:57.66    4:53.67        
     1) Richards, Kristy R 14           2) Jacobson, Ilana R 14           
     3) Wylam, Emma L 14                4) Shore, Elise P 14              
                  35.60   1:13.23 (1:13.23)     1:51.92 (38.69)   2:40.53 (1:27.30)
        3:09.01 (28.48)   3:50.23 (1:09.70)     4:20.41 (30.18)   4:53.67 (1:03.44)
 
Event 38  Boys 13-14 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 East Pennsboro Aquatic Club-MA  'A'               3:57.51    3:59.64        
     1) Hemingway, Patrick A 14         2) Farrow, Kyle T 14              
     3) Dowling, Jack C 13              4) Seman, Alex N 13               
                  27.63       57.46 (57.46)     1:26.21 (28.75)   2:00.25 (1:02.79)
        2:27.66 (27.41)   3:01.71 (1:01.46)     3:28.71 (27.00)     3:59.64 (57.93)
  2 Marauder Aquatic Club-MA  'A'                     4:25.81    4:27.68        
     1) Kunyu, Pan 13                   2) Hughes, Xander J 13            
     3) Kendig, Wesley A 13             4) MacKilligan, Cameron P 13      
                  29.37   1:11.25 (1:11.25)     1:39.12 (27.87)   2:21.02 (1:09.77)
        2:51.05 (30.03)   3:26.91 (1:05.89)     3:55.44 (28.53)   4:27.68 (1:00.77)
 
Event 39  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wsy Swimming-MA  'A'                              2:05.79    2:08.50        
     1) Staretz, Presley E 12           2) Skiles, Araceli G 11           
     3) Evans, Faith A 11               4) Shoemaker, Jennifer E 12       
                  30.57     1:07.60 (37.03)     1:40.45 (32.85)     2:08.50 (28.05)
  2 East Pennsboro Aquatic Club-MA  'A'               2:14.25    2:16.37        
     1) Turner, Sara C 12               2) Snyder, Londyn R 12            
     3) Sandhaus, Eliza M 11            4) Benka-Davies, Zoe M 11         
                  34.06     1:14.44 (40.38)     1:47.42 (32.98)     2:16.37 (28.95)
  3 Wsy Swimming-MA  'B'                              2:16.40    2:18.32        
     1) Collins, Abigail B 12           2) Barone, Kamryn R 11            
     3) Rice, Marah F 12                4) Ludwick, Sadie L 11            
                  37.42     1:12.80 (35.38)     1:46.27 (33.47)     2:18.32 (32.05)
  4 Marauder Aquatic Club-MA  'A'                     2:23.45    2:27.42        
     1) Schweigert, Caroline E 11       2) Paisley, Zara P 11             
     3) Fulmer, Bella G 11              4) Wolfe, Ella V 11               
                  35.64     1:17.43 (41.79)     1:55.84 (38.41)     2:27.42 (31.58)
 -- East Pennsboro Aquatic Club-MA  'B'               2:38.90         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #3: Arms underwater recovery - fly
     1) Laudenslager, Grace M 12        2) Zoellner, Aubrey G 11          
     3) Lee, Madison M 11               4) Danner, Addi M 11              
                  38.05     1:21.72 (43.67)     2:15.06 (53.34)          DQ (28.90)
 
Event 40  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wsy Swimming-MA  'A'                              2:12.61    2:11.44        
     1) Engle, Pete J 12                2) Lee, Ryan 12                   
     3) Yoon, Sondo 11                  4) Chang, Jonathan H 11           
                  36.08     1:10.86 (34.78)     1:42.75 (31.89)     2:11.44 (28.69)
 
Event 41  Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:13.69  AAAA
        2:20.99  AAA
        2:28.29  AA
        2:29.89  JO
        2:35.59  A
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kupsky, Mary K            10 Unattached-MA        2:29.19    2:31.97 A      
                  35.69     1:15.49 (39.80)     1:54.77 (39.28)     2:31.97 (37.20)
  2 Moore, Lily A              9 HAC-MA               2:50.20    2:47.73        
                  38.40     1:22.20 (43.80)     2:06.03 (43.83)     2:47.73 (41.70)
  3 Chang, Katie N             9 WSY-MA               2:49.56    2:50.70        
                  36.42     1:19.79 (43.37)     2:05.52 (45.73)     2:50.70 (45.18)
  4 Leonard, Allie J          10 HAC-MA               2:56.19    2:55.87        
                  37.86     1:22.56 (44.70)     2:09.61 (47.05)     2:55.87 (46.26)
  5 Wilhelm, Leah Rose R      10 HAC-MA               2:59.63    3:06.13        
                  39.54     1:26.37 (46.83)     2:16.47 (50.10)     3:06.13 (49.66)
  6 Hawkins, Della K           9 SHIP-MA                   NT    3:12.51        
                  42.08     1:32.97 (50.89)   3:12.51 (1:39.54)                    
  7 Artell, Eliza C            9 EPAC-MA                   NT    3:37.31        
                  49.27                             2:45.65 ( )     3:37.31 (51.66)
  8 Roeting, Bella P           9 HAC-MA               3:49.05    4:00.39        
                  50.72   1:55.79 (1:05.07)   3:01.36 (1:05.57)     4:00.39 (59.03)
 
Event 42  Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:10.69  AAAA
        2:16.89  AAA
        2:23.09  AA
        2:29.39  A
        2:30.39  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zagaceta, Magill M        10 HAC-MA               2:12.34    2:12.96 AAA    
                  30.99     1:05.18 (34.19)     1:38.49 (33.31)     2:12.96 (34.47)
  2 Gamber, Ian J              9 WSY-MA               2:57.80    2:54.75        
                  40.55     1:26.37 (45.82)     2:12.49 (46.12)     2:54.75 (42.26)
  3 Turk-Geller, Brady         9 EPAC-MA              2:47.68    2:55.37        
                  37.61     1:23.57 (45.96)     2:10.53 (46.96)     2:55.37 (44.84)
 
Event 43  Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          35.79  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buehler, Katie H          10 CVAC-MA                37.12      37.14        
  2 Araiza, Berenice L        10 CVAC-MA                40.98      37.71        
  3 Buck, Ava S               10 HAC-MA                 38.12      38.17        
  4 Cohick, Kendall A         10 Williamsport-MA        40.16      39.11        
  5 Brownstead, Kelly A       10 NLAC-MA                39.05      39.36        
  6 Heberlig, Shelby D         9 SHIP-MA                45.12      41.23        
  7 Woronko, Julia M           9 HAC-MA                 41.67      42.29        
  8 Leonard, Allie J          10 HAC-MA                 40.30      42.44        
  9 Wilhelm, Leah Rose R      10 HAC-MA                 44.37      43.59        
 10 Laudenslager, Cora J       9 EPAC-MA                   NT      44.51        
 11 Milhomme, Hadley           9 NLAC-MA                44.53      46.41        
 12 Hawkins, Della K           9 SHIP-MA                53.09      52.19        
 13 Roeting, Bella P           9 HAC-MA               1:04.48    1:04.10        
 
Event 44  Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          35.69  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zagaceta, Magill M        10 HAC-MA                 32.50      32.68 JO     
  2 Myer, Joey T              10 FSSC-MA                34.11      35.23 JO     
  3 Van De Louw, Mathias      10 HAC-MA                 36.55      37.20        
  4 Ginter, Daryn R            9 Acws Swimming-MA       40.02      38.62        
  5 Chappell, William C       10 HAC-MA                 40.51      40.72        
  6 Turk-Geller, Brady         9 EPAC-MA                42.21      41.32        
  7 Darowish, Evan M           9 HAC-MA                 46.65      45.38        
 -- Arutyunov, Alex            9 Acws Swimming-MA       40.21         DQ        
      Delay initiating turn
 
Event 45  Girls 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:21.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kupsky, Mary K            10 Unattached-MA        1:21.97    1:20.86 JO     
                  39.01     1:20.86 (41.85)                                        
  2 Araiza, Berenice L        10 CVAC-MA              1:26.97    1:25.27        
                  39.47     1:25.27 (45.80)                                        
  3 Cohick, Kendall A         10 Williamsport-MA      1:26.33    1:33.72        
                  37.61     1:33.72 (56.11)                                        
  4 Chang, Katie N             9 WSY-MA                    NT    1:35.08        
                  43.19     1:35.08 (51.89)                                        
  5 Milhomme, Hadley           9 NLAC-MA              1:44.59    1:46.43        
                  46.70     1:46.43 (59.73)                                        
  6 Artell, Eliza C            9 EPAC-MA                   NT    2:01.33        
                  56.61   2:01.33 (1:04.72)                                        
 
Event 46  Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:23.39  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Myer, Joey T              10 FSSC-MA              1:14.30    1:18.69 JO     
                  36.89     1:18.69 (41.80)                                        
  2 Ginter, Daryn R            9 Acws Swimming-MA     1:30.23    1:27.50        
                  39.03     1:27.50 (48.47)                                        
  3 Chappell, William C       10 HAC-MA               1:38.02    1:40.52        
                  46.36     1:40.52 (54.16)                                        
 
Event 47  Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:29.39  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buck, Ava S               10 HAC-MA               1:36.26    1:32.94        
                  43.53     1:32.94 (49.41)                                        
  2 Moore, Lily A              9 HAC-MA               1:37.40    1:36.23        
                  46.34     1:36.23 (49.89)                                        
  3 Brownstead, Kelly A       10 NLAC-MA              1:34.84    1:37.04        
                  44.77     1:37.04 (52.27)                                        
  4 Chang, Katie N             9 WSY-MA               1:39.43    1:39.51        
                  46.31     1:39.51 (53.20)                                        
  5 Laudenslager, Cora J       9 EPAC-MA              1:56.15    1:48.06        
                  49.41     1:48.06 (58.65)                                        
  6 Leonard, Allie J          10 HAC-MA               1:49.15    1:48.51        
                  50.00     1:48.51 (58.51)                                        
  7 Roeting, Bella P           9 HAC-MA               2:06.97    2:04.30        
                  58.21   2:04.30 (1:06.09)                                        
 
Event 48  Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:31.29  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zagaceta, Magill M        10 HAC-MA               1:17.14    1:21.31 JO     
                  39.48     1:21.31 (41.83)                                        
  2 Van De Louw, Mathias      10 HAC-MA               1:37.87    1:38.15        
  3 Bu, Jason J               10 HAC-MA               1:40.89    1:40.95        
                  47.24     1:40.95 (53.71)                                        
  4 Turk-Geller, Brady         9 EPAC-MA              1:44.22    1:45.55        
                  49.80     1:45.55 (55.75)                                        
  5 Darowish, Evan M           9 HAC-MA               1:48.41    1:47.72        
                  50.78     1:47.72 (56.94)                                        
 
Event 49  Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
        1:17.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buehler, Katie H          10 CVAC-MA              1:21.29    1:19.93        
                  38.12     1:19.93 (41.81)                                        
  2 Araiza, Berenice L        10 CVAC-MA              1:22.33    1:20.06        
                  38.02     1:20.06 (42.04)                                        
  3 Kupsky, Mary K            10 Unattached-MA        1:18.31    1:20.25        
                  36.76     1:20.25 (43.49)                                        
  4 Buck, Ava S               10 HAC-MA               1:24.08    1:22.87        
                  38.63     1:22.87 (44.24)                                        
  5 Brownstead, Kelly A       10 NLAC-MA              1:38.54    1:27.59        
                  39.64     1:27.59 (47.95)                                        
  6 Chang, Katie N             9 WSY-MA               1:28.30    1:28.86        
                  41.75     1:28.86 (47.11)                                        
  7 Moore, Lily A              9 HAC-MA               1:28.60    1:31.55        
                  44.23     1:31.55 (47.32)                                        
  8 Milhomme, Hadley           9 NLAC-MA              1:33.90    1:36.66        
                  45.81     1:36.66 (50.85)                                        
  9 Wilhelm, Leah Rose R      10 HAC-MA               1:32.99    1:40.30        
 10 Heberlig, Shelby D         9 SHIP-MA              1:41.61    1:49.24        
                  43.89   1:49.24 (1:05.35)                                        
 11 Artell, Eliza C            9 EPAC-MA              1:49.55    1:53.61        
                  52.59   1:53.61 (1:01.02)                                        
 12 Roeting, Bella P           9 HAC-MA               1:57.74    2:05.99        
                1:05.20   2:05.99 (1:00.79)                                        
 -- Woronko, Julia M           9 HAC-MA               1:33.09         DQ        
      Other - Misc
                  43.46          DQ (51.13)                                        
 
Event 50  Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
        1:17.79  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zagaceta, Magill M        10 HAC-MA               1:07.80    1:12.80 JO     
                  33.75     1:12.80 (39.05)                                        
  2 Ginter, Daryn R            9 Acws Swimming-MA     1:23.26    1:23.86        
                  39.64     1:23.86 (44.22)                                        
  3 Van De Louw, Mathias      10 HAC-MA               1:25.11    1:28.66        
                  41.38     1:28.66 (47.28)                                        
  4 Arutyunov, Alex            9 Acws Swimming-MA     1:31.38    1:29.73        
                  42.71     1:29.73 (47.02)                                        
  5 Chappell, William C       10 HAC-MA               1:29.74    1:32.93        
                  43.36     1:32.93 (49.57)                                        
  6 Turk-Geller, Brady         9 EPAC-MA              1:29.74    1:35.61        
                  46.22     1:35.61 (49.39)                                        
  7 Gamber, Ian J              9 WSY-MA               1:35.90    1:36.73        
                  47.68     1:36.73 (49.05)                                        
  8 Darowish, Evan M           9 HAC-MA               1:38.63    1:37.62        
                  45.60     1:37.62 (52.02)                                        
 
Event 51  Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          30.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buehler, Katie H          10 CVAC-MA                31.53      31.71        
  2 Kupsky, Mary K            10 Unattached-MA          32.66      33.09        
  3 Buck, Ava S               10 HAC-MA                 32.96      33.46        
  4 Cohick, Kendall A         10 Williamsport-MA        33.72      33.84        
  5 Brownstead, Kelly A       10 NLAC-MA                32.83      33.88        
  6 Leonard, Allie J          10 HAC-MA                 34.00      35.15        
  7 Hawkins, Della K           9 SHIP-MA                39.24      36.02        
  8 Milhomme, Hadley           9 NLAC-MA                36.93      37.62        
  9 Laudenslager, Cora J       9 EPAC-MA                   NT      37.71        
 10 Woronko, Julia M           9 HAC-MA                 36.90      37.81        
 11 Wilhelm, Leah Rose R      10 HAC-MA                 36.07      37.83        
 12 Heberlig, Shelby D         9 SHIP-MA                41.61      39.41        
 13 Artell, Eliza C            9 EPAC-MA                41.67      45.40        
 14 Roeting, Bella P           9 HAC-MA                 45.15      48.32        
 
Event 52  Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          30.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Myer, Joey T              10 FSSC-MA                28.66      28.21 JO     
  2 Zagaceta, Magill M        10 HAC-MA                 27.67      28.48 JO     
  3 Ginter, Daryn R            9 Acws Swimming-MA       33.69      32.65        
  4 Chappell, William C       10 HAC-MA                 32.16      33.59        
  5 Bu, Jason J               10 HAC-MA                 35.94      34.67        
  6 Turk-Geller, Brady         9 EPAC-MA                33.73      35.49        
  7 Arutyunov, Alex            9 Acws Swimming-MA       35.92      36.72        
  8 Darowish, Evan M           9 HAC-MA                 37.78      39.01        
  9 Gamber, Ian J              9 WSY-MA                 38.10      48.24        
 
Event 55  Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
        2:15.59  AAAA
        2:18.29  SRCH
        2:21.99  AAA
        2:26.69  JO
        2:28.49  AA
        2:34.89  A
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Sandock, Leah J           12 LAC-MA               2:23.12    2:23.34 JO     
                  29.36     1:05.50 (36.14)     1:48.45 (42.95)     2:23.34 (34.89)
  2 Turner, Sara C            12 EPAC-MA              2:25.31    2:24.08 JO     
                  32.02     1:09.54 (37.52)     1:50.94 (41.40)     2:24.08 (33.14)
  3 Jacklin, Alyssa L         11 NLAC-MA              2:25.32    2:24.33 JO     
                  30.81     1:07.70 (36.89)     1:51.77 (44.07)     2:24.33 (32.56)
  4 Cox, Bridget B            12 HAC-MA               2:31.45    2:25.54 JO     
                  30.18     1:06.88 (36.70)     1:51.95 (45.07)     2:25.54 (33.59)
  5 Parry, Kayla G            11 LAC-MA               2:37.14    2:37.12        
                  33.10     1:13.33 (40.23)     2:00.97 (47.64)     2:37.12 (36.15)
  6 Sandhaus, Eliza M         11 EPAC-MA              2:36.66    2:38.42        
                  34.21     1:17.77 (43.56)     2:04.28 (46.51)     2:38.42 (34.14)
  7 Rice, Marah F             12 WSY-MA               2:44.40    2:44.55        
                  33.99     1:15.56 (41.57)     2:07.89 (52.33)     2:44.55 (36.66)
  8 Skiles, Araceli G         11 WSY-MA               2:43.67    2:44.71        
                  38.10     1:22.32 (44.22)     2:09.34 (47.02)     2:44.71 (35.37)
B - Final
  9 Collins, Abigail B        12 WSY-MA               2:44.63    2:43.54        
                  36.28     1:18.85 (42.57)     2:05.92 (47.07)     2:43.54 (37.62)
 10 Gaul, Madison             11 SCAY-MA              3:01.87    3:03.70        
                  41.05     1:28.92 (47.87)     2:19.08 (50.16)     3:03.70 (44.62)
 
Event 55  Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
        2:15.59  AAAA
        2:18.29  SRCH
        2:21.99  AAA
        2:26.69  JO
        2:28.49  AA
        2:34.89  A
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sandock, Leah J           12 LAC-MA               2:20.12    2:23.12 qJO    
                  29.79     1:06.90 (37.11)     1:48.77 (41.87)     2:23.12 (34.35)
  2 Turner, Sara C            12 EPAC-MA              2:29.50    2:25.31 qJO    
                  32.00     1:10.09 (38.09)     1:52.87 (42.78)     2:25.31 (32.44)
  3 Jacklin, Alyssa L         11 NLAC-MA              2:31.16    2:25.32 qJO    
                  31.06     1:06.94 (35.88)     1:51.86 (44.92)     2:25.32 (33.46)
  4 Powell, Kari G            11 SHIP-MA              2:33.34    2:30.45 qA     
                  32.68     1:10.67 (37.99)     1:54.13 (43.46)     2:30.45 (36.32)
  5 Cox, Bridget B            12 HAC-MA               2:30.69    2:31.45 qA     
                  31.19     1:08.80 (37.61)     1:57.47 (48.67)     2:31.45 (33.98)
  6 Sandhaus, Eliza M         11 EPAC-MA              2:41.07    2:36.66 q      
                  34.46     1:16.46 (42.00)     2:01.41 (44.95)     2:36.66 (35.25)
  7 Parry, Kayla G            11 LAC-MA               2:36.33    2:37.14 q      
                  33.15     1:13.88 (40.73)     2:01.16 (47.28)     2:37.14 (35.98)
  8 Gambler, Emily G          12 EAC-MA                    NT    2:43.08 q      
                  35.88     1:18.37 (42.49)     2:07.97 (49.60)     2:43.08 (35.11)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Skiles, Araceli G         11 WSY-MA               2:47.08    2:43.67 q      
                  37.61     1:21.69 (44.08)     2:08.87 (47.18)     2:43.67 (34.80)
 10 Rice, Marah F             12 WSY-MA               2:45.78    2:44.40 q      
                  34.86     1:16.27 (41.41)     2:08.25 (51.98)     2:44.40 (36.15)
 11 Collins, Abigail B        12 WSY-MA               2:46.81    2:44.63 q      
                  36.01     1:16.95 (40.94)     2:06.93 (49.98)     2:44.63 (37.70)
 12 Estep, Mia                12 SHIP-MA              2:53.79    2:45.45 q      
                  39.92     1:23.84 (43.92)     2:10.04 (46.20)     2:45.45 (35.41)
 13 Fulmer, Bella G           11 MARA-MA              2:56.90    3:01.54 q      
                  40.71     1:27.73 (47.02)     2:21.35 (53.62)     3:01.54 (40.19)
 14 Gaul, Madison             11 SCAY-MA              2:58.35    3:01.87 q      
                  39.77     1:25.26 (45.49)     2:18.26 (53.00)     3:01.87 (43.61)
 15 Hughes, Mikayla S         12 MARA-MA                   NT    3:39.78 q      
                  52.02     1:47.87 (55.85)   2:54.24 (1:06.37)     3:39.78 (45.54)
 -- Barone, Kamryn R          11 WSY-MA               2:43.76         DQ        
      Non-simultaneous touch - fly
                  34.80     1:14.14 (39.34)     1:57.11 (42.97)          DQ (33.57)
 
Event 56  Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
        2:10.89  AAAA
        2:11.39  SRCH
        2:17.49  AAA
        2:24.19  AA
        2:26.59  JO
        2:30.89  A
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Kupsky, Woobie J          11 Unattached-MA        2:16.56    2:15.76 AAA    
                  30.11     1:03.84 (33.73)     1:46.28 (42.44)     2:15.76 (29.48)
  2 Lee, Ryan                 12 WSY-MA               2:23.93    2:24.83 JO     
                  32.60     1:10.37 (37.77)     1:53.07 (42.70)     2:24.83 (31.76)
  3 Chang, Jonathan H         11 WSY-MA               2:35.44    2:32.99        
                  34.76     1:12.99 (38.23)     1:59.24 (46.25)     2:32.99 (33.75)
  4 Keyes, Jake               11 WSY-MA               2:41.94    2:39.97        
                  35.37     1:16.65 (41.28)     2:03.31 (46.66)     2:39.97 (36.66)
  5 Woren, Joshua L           11 CVAC-MA              2:44.64    2:41.20        
                  35.12     1:15.86 (40.74)     2:06.12 (50.26)     2:41.20 (35.08)
  6 Orndorf, Colby J          12 GMAC-MA              2:40.70    2:41.60        
                  36.09     1:16.81 (40.72)     2:06.17 (49.36)     2:41.60 (35.43)
 -- Yoon, Sondo               11 WSY-MA               2:35.35         DQ        
      Delay initiating turn - back
                  34.78     1:16.71 (41.93)     2:01.78 (45.07)          DQ (32.56)
 
Event 56  Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
        2:10.89  AAAA
        2:11.39  SRCH
        2:17.49  AAA
        2:24.19  AA
        2:26.59  JO
        2:30.89  A
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kupsky, Woobie J          11 Unattached-MA        2:20.47    2:16.56 qAAA   
                  30.39     1:05.07 (34.68)     1:47.39 (42.32)     2:16.56 (29.17)
  2 Lee, Ryan                 12 WSY-MA               2:33.58    2:23.93 qAA    
                  32.72     1:09.14 (36.42)     1:52.55 (43.41)     2:23.93 (31.38)
  3 Clough, Colin T           12 HAC-MA               2:25.79    2:28.04 qA     
                  33.00     1:12.38 (39.38)     1:55.97 (43.59)     2:28.04 (32.07)
  4 Yoon, Sondo               11 WSY-MA               2:34.36    2:35.35 q      
                  34.56     1:16.44 (41.88)     2:01.18 (44.74)     2:35.35 (34.17)
  5 Chang, Jonathan H         11 WSY-MA               2:36.55    2:35.44 q      
                  34.56     1:14.49 (39.93)     2:01.26 (46.77)     2:35.44 (34.18)
  6 Orndorf, Colby J          12 GMAC-MA              2:49.07    2:40.70 q      
                  36.22     1:15.45 (39.23)     2:04.86 (49.41)     2:40.70 (35.84)
  7 Keyes, Jake               11 WSY-MA               2:40.76    2:41.94 q      
                  34.82     1:17.56 (42.74)     2:04.19 (46.63)     2:41.94 (37.75)
  8 Woren, Joshua L           11 CVAC-MA              2:39.30    2:44.64 q      
                  35.84     1:18.92 (43.08)     2:09.04 (50.12)     2:44.64 (35.60)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Troy, William E           12 GMAC-MA              3:09.21    2:55.33 q      
                  38.39     1:24.11 (45.72)     2:13.94 (49.83)     2:55.33 (41.39)
 
Event 57  Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:05.49  AAAA
        2:09.09  SECT
        2:11.49  AAA
        2:17.39  AA
        2:17.59  JO
        2:18.29  SRCH
        2:23.39  A
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Ryland, Claire N          14 HAC-MA               2:16.57    2:12.31 AA     
                  30.86     1:04.37 (33.51)     1:38.76 (34.39)     2:12.31 (33.55)
  2 Burton, Apple M           13 EPAC-MA              2:12.26    2:14.14 AA     
                  31.48     1:05.94 (34.46)   2:14.14 (1:08.20)                    
  3 Adams, Colleen A          14 SCAY-MA              2:16.43    2:14.97 AA     
                  31.54     1:05.91 (34.37)     1:41.40 (35.49)     2:14.97 (33.57)
  4 Woronko, Angela E         13 HAC-MA               2:18.33    2:16.30 AA     
                  32.07     1:06.43 (34.36)     1:41.72 (35.29)     2:16.30 (34.58)
  5 Maher, Jillian K          14 Acws Swimming-MA     2:17.54    2:17.07 AA     
                  32.66     1:07.40 (34.74)     1:42.68 (35.28)     2:17.07 (34.39)
  6 Reed, Emma E              14 EPAC-MA              2:19.49    2:18.35 A      
                  32.86     1:07.93 (35.07)     1:44.00 (36.07)     2:18.35 (34.35)
  7 Challis, Jodie S          14 NLAC-MA              2:22.95    2:19.07 A      
                  33.03     1:08.30 (35.27)     1:44.17 (35.87)     2:19.07 (34.90)
  8 Sohlberg, Nancy C         14 Sac-MA               2:24.72    2:20.82 A      
                  32.93     1:07.93 (35.00)     1:44.03 (36.10)     2:20.82 (36.79)
B - Final
  9 DiCarlo, Lila M           13 WSY-MA               2:26.04    2:25.04        
                  33.50     1:10.76 (37.26)     1:48.38 (37.62)     2:25.04 (36.66)
 10 Dehoff, Jena L            14 WSY-MA               2:31.93    2:29.93        
                  35.67     1:13.28 (37.61)     1:51.57 (38.29)     2:29.93 (38.36)
 11 Jacobson, Ilana R         14 WSY-MA               2:35.60    2:34.44        
                  36.03     1:14.58 (38.55)     1:55.04 (40.46)     2:34.44 (39.40)
 12 Richards, Kristy R        14 WSY-MA               2:39.07    2:35.66        
                  37.46     1:17.04 (39.58)     1:57.15 (40.11)     2:35.66 (38.51)
 13 Lyesnykova, Alina V       13 CVAC-MA              2:37.72    2:39.08        
                  36.22     1:16.49 (40.27)     1:58.47 (41.98)     2:39.08 (40.61)
 
Event 57  Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:05.49  AAAA
        2:09.09  SECT
        2:11.49  AAA
        2:17.39  AA
        2:17.59  JO
        2:18.29  SRCH
        2:23.39  A
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Burton, Apple M           13 EPAC-MA              2:16.80    2:12.26 qAA    
                  30.49     1:03.76 (33.27)     1:38.75 (34.99)     2:12.26 (33.51)
  2 Adams, Colleen A          14 SCAY-MA              2:13.50    2:16.43 qAA    
                  32.02     1:06.54 (34.52)     1:41.87 (35.33)     2:16.43 (34.56)
  3 Ryland, Claire N          14 HAC-MA               2:13.92    2:16.57 qAA    
                  31.82     1:06.11 (34.29)     1:41.48 (35.37)     2:16.57 (35.09)
  4 Maher, Jillian K          14 Acws Swimming-MA     2:18.50    2:17.54 qJO    
                  33.32     1:07.86 (34.54)     1:43.05 (35.19)     2:17.54 (34.49)
  5 Woronko, Angela E         13 HAC-MA               2:18.06    2:18.33 qA     
                  33.06     1:08.16 (35.10)     1:43.66 (35.50)     2:18.33 (34.67)
  6 Reed, Emma E              14 EPAC-MA              2:27.54    2:19.49 qA     
                  32.68     1:07.40 (34.72)     1:43.77 (36.37)     2:19.49 (35.72)
  7 Morris, Makenna           14 SHIP-MA              2:14.88    2:20.07 qA     
                  33.32     1:08.39 (35.07)     1:44.41 (36.02)     2:20.07 (35.66)
  8 Challis, Jodie S          14 NLAC-MA              2:21.58    2:22.95 qA     
                  33.89     1:10.24 (36.35)     1:47.21 (36.97)     2:22.95 (35.74)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Sohlberg, Nancy C         14 Sac-MA               2:24.62    2:24.72 q      
                  33.78     1:09.78 (36.00)     1:47.38 (37.60)     2:24.72 (37.34)
 10 Tafuto, Tori C            13 HAC-MA               2:30.92    2:25.64 q      
                  34.49     1:11.45 (36.96)     1:48.99 (37.54)     2:25.64 (36.65)
 11 DiCarlo, Lila M           13 WSY-MA               2:32.48    2:26.04 q      
                  34.05     1:11.45 (37.40)     1:48.47 (37.02)     2:26.04 (37.57)
 12 Dehoff, Jena L            14 WSY-MA               2:36.73    2:31.93 q      
                  35.35     1:13.37 (38.02)     1:52.38 (39.01)     2:31.93 (39.55)
 13 Jacobson, Ilana R         14 WSY-MA               2:37.77    2:35.60 q      
                  35.04     1:13.87 (38.83)     1:54.52 (40.65)     2:35.60 (41.08)
 14 Lyesnykova, Alina V       13 CVAC-MA              2:40.42    2:37.72 q      
                  36.18     1:16.49 (40.31)     1:58.04 (41.55)     2:37.72 (39.68)
 15 Wylam, Emma L             14 WSY-MA               2:41.31    2:38.30 q      
                  36.61     1:16.00 (39.39)     1:57.83 (41.83)     2:38.30 (40.47)
 16 Richards, Kristy R        14 WSY-MA               2:42.71    2:39.07 q      
                  38.95     1:19.54 (40.59)     1:59.87 (40.33)     2:39.07 (39.20)
-------------------------------------------------------------------------
 17 McAninch, Katie E         14 CVAC-MA              2:50.54    2:40.14        
                  37.60     1:18.39 (40.79)     2:00.90 (42.51)     2:40.14 (39.24)
 18 Conway, Anna K            14 WSY-MA                    NT    2:47.23        
                  40.09     1:22.53 (42.44)     2:05.77 (43.24)     2:47.23 (41.46)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Masser, Kendra N          14 EPAC-MA              3:06.49    3:04.06        
 
Event 58  Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:57.79  AAAA
        1:59.39  SECT
        2:03.49  AAA
        2:09.09  AA
        2:10.59  SRCH
        2:11.99  JO
        2:14.69  A
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Distenfeld, Tyler J       14 CVAC-MA              2:07.83    2:04.66 AA     
                  29.74     1:01.55 (31.81)     1:34.05 (32.50)     2:04.66 (30.61)
  2 Hemingway, Patrick A      14 EPAC-MA              2:08.48    2:05.93 AA     
                  28.61     1:00.22 (31.61)     1:34.18 (33.96)     2:05.93 (31.75)
  3 Azzalina, Ben W           14 EAC-MA               2:11.89    2:13.36 A      
                  31.60     1:05.34 (33.74)     1:39.53 (34.19)     2:13.36 (33.83)
  4 Chase, Tommy              14 WSY-MA               2:22.60    2:20.27        
                  32.56     1:08.47 (35.91)     1:44.70 (36.23)     2:20.27 (35.57)
  5 Stout, CJ                 13 Acws Swimming-MA     2:30.13    2:28.18        
                  34.07     1:12.17 (38.10)     1:51.15 (38.98)     2:28.18 (37.03)
  6 Seman, Alex N             13 EPAC-MA              2:20.82    2:29.29        
                  35.15     1:12.56 (37.41)     1:51.41 (38.85)     2:29.29 (37.88)
  7 Ziegler, Harrison M       14 WSY-MA               2:38.14    2:39.62        
                  38.12     1:18.47 (40.35)   2:39.62 (1:21.15)                    
 
Event 58  Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:57.79  AAAA
        1:59.39  SECT
        2:03.49  AAA
        2:09.09  AA
        2:10.59  SRCH
        2:11.99  JO
        2:14.69  A
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Farrow, Kyle T            14 EPAC-MA              1:58.72    1:59.49 qAAA   
                  28.39       58.38 (29.99)     1:29.13 (30.75)     1:59.49 (30.36)
  2 Distenfeld, Tyler J       14 CVAC-MA              2:12.57    2:07.83 qAA    
                  30.77     1:03.68 (32.91)     1:36.50 (32.82)     2:07.83 (31.33)
  3 Hemingway, Patrick A      14 EPAC-MA              2:10.36    2:08.48 qAA    
                  28.81     1:01.45 (32.64)     1:35.52 (34.07)     2:08.48 (32.96)
  4 Azzalina, Ben W           14 EAC-MA               2:12.73    2:11.89 qJO    
                  30.81     1:03.96 (33.15)     1:38.04 (34.08)     2:11.89 (33.85)
  5 Seman, Alex N             13 EPAC-MA              2:22.57    2:20.82 q      
                  32.72     1:09.14 (36.42)     1:45.90 (36.76)     2:20.82 (34.92)
  6 Chase, Tommy              14 WSY-MA               2:21.28    2:22.60 q      
                  32.56     1:08.09 (35.53)     1:43.79 (35.70)     2:22.60 (38.81)
  7 Stout, CJ                 13 Acws Swimming-MA     2:35.69    2:30.13 q      
                  34.02     1:12.44 (38.42)     1:51.75 (39.31)     2:30.13 (38.38)
  8 Ziegler, Harrison M       14 WSY-MA               2:48.55    2:38.14 q      
                  36.77     1:16.98 (40.21)     1:58.20 (41.22)     2:38.14 (39.94)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hughes, Xander J          13 MARA-MA                   NT    2:45.91 q      
                  38.08     1:20.06 (41.98)     2:02.32 (42.26)     2:45.91 (43.59)
 -- Paul, Tommy M             13 HAC-MA               2:20.35         DQ        
      Delay initiating turn
                  33.26     1:08.34 (35.08)     1:43.93 (35.59)          DQ (36.16)
 
Event 59  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          27.59  AAAA
          28.89  AAA
          29.89  JO
          30.19  AA
          31.49  A
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hurleman, Hannah T        12 GMAC-MA                28.21      27.66 AAA    
  2 Cox, Bridget B            12 HAC-MA                 30.80      29.41 JO     
  3 Pentz, Savannah T         11 Acws Swimming-MA       29.58      29.66 JO     
  4 Pesavento, Mia R          12 CVAC-MA                30.09      30.22 A      
  5 Steckiel, Abigail G       12 GMAC-MA                30.30      30.34 A      
  6 Freedman, Rebecca J       12 CVAC-MA                31.50      31.16 A      
  7 Parry, Kayla G            11 LAC-MA                 31.73      32.16        
  8 Benka-Davies, Zoe M       11 EPAC-MA                32.21      32.57        
B - Final
  9 Sandhaus, Eliza M         11 EPAC-MA                32.50      31.10 A      
 10 Steckiel, Avery K         11 GMAC-MA                33.15      32.42        
 11 Evans, Faith A            11 WSY-MA                 32.40      32.66        
 12 Rice, Marah F             12 WSY-MA                 33.89      32.88        
 13 Epoca, Kelsey L           12 HAC-MA                 34.55      34.61        
 14 Roberts, Madison L        12 SCAY-MA                36.55      35.02        
 15 DeLoretta, Sara E         11 GMAC-MA                34.96      35.17        
 16 Secord, Ann K             11 Acws Swimming-MA       37.22      35.76        
 
Event 59  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          27.59  AAAA
          28.89  AAA
          29.89  JO
          30.19  AA
          31.49  A
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hurleman, Hannah T        12 GMAC-MA                26.86      28.21 qAAA   
  2 Pentz, Savannah T         11 Acws Swimming-MA       30.57      29.58 qJO    
  3 Pesavento, Mia R          12 CVAC-MA                42.62      30.09 qAA    
  4 Steckiel, Abigail G       12 GMAC-MA                31.23      30.30 qA     
  5 Powell, Kari G            11 SHIP-MA                30.81      30.65 qA     
  6 Cox, Bridget B            12 HAC-MA                 29.32      30.80 qA     
  7 Freedman, Rebecca J       12 CVAC-MA                33.58      31.50 q      
  8 Parry, Kayla G            11 LAC-MA                 31.99      31.73 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hawkins, Bramley E        12 SHIP-MA                31.56      31.88 q      
 10 Benka-Davies, Zoe M       11 EPAC-MA                33.06      32.21 q      
 11 Evans, Faith A            11 WSY-MA                 32.19      32.40 q      
 12 Sandhaus, Eliza M         11 EPAC-MA                33.00      32.50 q      
 13 Steckiel, Avery K         11 GMAC-MA                32.51      33.15 q      
 14 Gambler, Emily G          12 EAC-MA                 33.45      33.31 q      
 15 Rice, Marah F             12 WSY-MA                 32.99      33.89 q      
 16 Epoca, Kelsey L           12 HAC-MA                 35.68      34.55 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 DeLoretta, Sara E         11 GMAC-MA                35.55      34.96        
 18 Roberts, Madison L        12 SCAY-MA                36.18      36.55        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Secord, Ann K             11 Acws Swimming-MA       36.02      37.22        
 20 Sulman, Meredith R        11 SCAY-MA                43.11      38.63        
 21 Snyder, Londyn R          12 EPAC-MA                39.06      39.64        
 22 Lee, Madison M            11 EPAC-MA                41.58      41.42        
 23 Hughes, Mikayla S         12 MARA-MA                50.13      48.23        
 -- Fulmer, Bella G           11 MARA-MA                36.35         DQ        
      Alternating Kick
 -- Walter, Erin K            12 HAC-MA                 59.97         DQ        
      Kick breaststroke type
 
Event 60  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          26.79  AAAA
          28.19  AAA
          29.69  AA
          29.99  JO
          31.19  A
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Brace, Shane L            12 HAC-MA                 28.82      29.06 AA     
  2 Ginter, Lance J           11 Acws Swimming-MA       29.47      29.37 AA     
  3 Brownstead, John R        12 NLAC-MA                30.89      30.19 A      
  4 Brewer, Owen M            11 CVAC-MA                31.87      31.01 A      
  5 Woren, Joshua L           11 CVAC-MA                32.19      32.52        
  6 Almodovar, Jayden J       11 MARA-MA                32.16      32.93        
  7 Zaitsev, Daniel E         12 CVAC-MA                33.24      33.52        
  8 Engle, Pete J             12 WSY-MA                 33.80      33.78        
B - Final
  9 Houston, Caleb G          11 WSY-MA                 34.70      37.32        
 10 Cunningham, Brian R       12 WSY-MA                 42.28      41.12        
 
Event 60  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          26.79  AAAA
          28.19  AAA
          29.69  AA
          29.99  JO
          31.19  A
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Brace, Shane L            12 HAC-MA                 29.94      28.82 qAA    
  2 Ginter, Lance J           11 Acws Swimming-MA       31.37      29.47 qAA    
  3 Brownstead, John R        12 NLAC-MA                32.38      30.89 qA     
  4 Brewer, Owen M            11 CVAC-MA                32.69      31.87 q      
  5 Almodovar, Jayden J       11 MARA-MA                32.31      32.16 q      
  6 Woren, Joshua L           11 CVAC-MA                31.24      32.19 q      
  7 Zaitsev, Daniel E         12 CVAC-MA                37.78      33.24 q      
  8 Engle, Pete J             12 WSY-MA                 35.41      33.80 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Houston, Caleb G          11 WSY-MA                 35.58      34.70 q      
 10 Cunningham, Brian R       12 WSY-MA                 43.73      42.28 q      
 
Event 61  Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          57.69  AAAA
          58.79  SECT
        1:00.49  AAA
        1:03.19  AA
        1:03.59  SRCH
        1:03.69  JO
        1:05.99  A
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Park, Jordynn D           13 EAC-MA               1:00.56      59.49 AAA    
                  27.54       59.49 (31.95)                                        
  2 Kuhn, Grace V             13 GMAC-MA              1:00.32      59.77 AAA    
                  27.86       59.77 (31.91)                                        
  3 Gerhart, Sophia G         14 SCAY-MA              1:00.77      59.85 AAA    
                  27.81       59.85 (32.04)                                        
  4 Steckiel, Emma J          14 GMAC-MA              1:01.08    1:00.19 AAA    
                  28.19     1:00.19 (32.00)                                        
  5 Kupsky, April M           14 Unattached-MA        1:00.31    1:00.69 AA     
                  27.96     1:00.69 (32.73)                                        
  6 Ryland, Claire N          14 HAC-MA               1:06.78    1:04.13 A      
                  30.14     1:04.13 (33.99)                                        
  7 Progansky, Paige A        14 GMAC-MA              1:04.97    1:05.36 A      
                  29.34     1:05.36 (36.02)                                        
  8 Parry, Ashley N           13 LAC-MA               1:05.25    1:06.85        
                  30.49     1:06.85 (36.36)                                        
B - Final
  9 Fink, Alexis M            14 EAC-MA               1:06.83    1:05.37 A      
                  29.49     1:05.37 (35.88)                                        
 10 Reed, Emma E              14 EPAC-MA              1:07.40    1:06.83        
                  31.61     1:06.83 (35.22)                                        
 11 Hoffman, Natasha N        14 NLAC-MA              1:08.81    1:06.86        
                  30.76     1:06.86 (36.10)                                        
 12 Dehoff, Jena L            14 WSY-MA               1:08.36    1:07.07        
                  32.05     1:07.07 (35.02)                                        
 13 Chang, Lauren M           13 WSY-MA               1:08.06    1:07.91        
                  31.37     1:07.91 (36.54)                                        
 14 Karoly, Jackie M          14 EPAC-MA              1:17.75    1:14.57        
                  33.97     1:14.57 (40.60)                                        
 15 Clow, Jalyn R             13 MARA-MA              1:11.49    1:14.94        
                  34.30     1:14.94 (40.64)                                        
 
Event 61  Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          57.69  AAAA
          58.79  SECT
        1:00.49  AAA
        1:03.19  AA
        1:03.59  SRCH
        1:03.69  JO
        1:05.99  A
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kupsky, April M           14 Unattached-MA        1:01.36    1:00.31 qAAA   
                  28.40     1:00.31 (31.91)                                        
  2 Kuhn, Grace V             13 GMAC-MA              1:00.83    1:00.32 qAAA   
                  28.11     1:00.32 (32.21)                                        
  3 Park, Jordynn D           13 EAC-MA               1:01.73    1:00.56 qAA    
                  28.12     1:00.56 (32.44)                                        
  4 Gerhart, Sophia G         14 SCAY-MA                59.90    1:00.77 qAA    
                  28.32     1:00.77 (32.45)                                        
  5 Steckiel, Emma J          14 GMAC-MA                59.35    1:01.08 qAA    
                  28.93     1:01.08 (32.15)                                        
  6 Progansky, Paige A        14 GMAC-MA              1:02.86    1:04.97 qA     
                  29.86     1:04.97 (35.11)                                        
  7 Parry, Ashley N           13 LAC-MA               1:03.12    1:05.25 qA     
                  30.19     1:05.25 (35.06)                                        
  8 Tafuto, Tori C            13 HAC-MA               1:08.52    1:06.13 q      
                  31.10     1:06.13 (35.03)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ryland, Claire N          14 HAC-MA               1:00.75    1:06.78 q      
                  30.70     1:06.78 (36.08)                                        
 10 Fink, Alexis M            14 EAC-MA               1:09.35    1:06.83 q      
                  30.62     1:06.83 (36.21)                                        
 11 Reed, Emma E              14 EPAC-MA              1:09.06    1:07.40 q      
                  32.00     1:07.40 (35.40)                                        
 12 Morris, Makenna           14 SHIP-MA              1:06.50    1:07.52 q      
                  31.93     1:07.52 (35.59)                                        
 13 Stier, Chae R             14 WSY-MA               1:10.21    1:07.60 q      
                  30.62     1:07.60 (36.98)                                        
 14 Chang, Lauren M           13 WSY-MA               1:11.17    1:08.06 q      
                  31.87     1:08.06 (36.19)                                        
 15 Dehoff, Jena L            14 WSY-MA               1:08.46    1:08.36 q      
                  32.29     1:08.36 (36.07)                                        
 16 Hoffman, Natasha N        14 NLAC-MA              1:10.61    1:08.81 q      
                  31.77     1:08.81 (37.04)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Osanitsch, Madison E      14 SHIP-MA              1:06.23    1:09.43        
                  32.09     1:09.43 (37.34)                                        
 18 Clow, Jalyn R             13 MARA-MA              1:10.64    1:11.49        
                  33.21     1:11.49 (38.28)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Shore, Elise P            14 WSY-MA               1:16.97    1:11.56        
                  32.55     1:11.56 (39.01)                                        
 20 Wylam, Emma L             14 WSY-MA               1:17.34    1:16.27        
                  34.39     1:16.27 (41.88)                                        
 21 Edwards, Audrey A         13 WSY-MA               1:18.39    1:17.25        
                  36.68     1:17.25 (40.57)                                        
 22 Karoly, Jackie M          14 EPAC-MA              1:17.62    1:17.75        
                  32.80     1:17.75 (44.95)                                        
 23 Zagaceta, Morgan M        13 HAC-MA               1:22.04    1:19.30        
                  35.46     1:19.30 (43.84)                                        
 24 Caldwell, Paige C         14 WSY-MA               1:22.54    1:20.79        
                  36.40     1:20.79 (44.39)                                        
 25 Stein, Eliya S            14 WSY-MA               1:34.31    1:26.79        
                  41.08     1:26.79 (45.71)                                        
 -- Madden, Maya J            13 HAC-MA               1:04.14         DQ        
      Alternating Kick
                  31.34          DQ (35.77)                                        
 
Event 62  Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          53.59  AAAA
          53.79  SECT
          56.09  AAA
          58.39  SRCH
          58.69  AA
          59.59  JO
        1:01.29  A
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Brownstead, Matt K        14 NLAC-MA                54.40      51.28 AAAA   
                  23.97       51.28 (27.31)                                        
  2 Bachman, Hunter F         14 Acws Swimming-MA       54.93      54.75 AAA    
                  25.32       54.75 (29.43)                                        
  3 Peiffer, Zachary L        13 Acws Swimming-MA       54.92      55.28 AAA    
                  25.79       55.28 (29.49)                                        
  4 Houck, Jacob A            14 EAC-MA                 58.39      58.79 JO     
                  26.95       58.79 (31.84)                                        
  5 Dowling, Jack C           13 EPAC-MA              1:00.49    1:00.50 A      
                  27.12     1:00.50 (33.38)                                        
  6 Distenfeld, Tyler J       14 CVAC-MA              1:01.39    1:01.17 A      
                  29.07     1:01.17 (32.10)                                        
  7 Hemingway, Patrick A      14 EPAC-MA              1:00.80    1:01.72        
                  29.17     1:01.72 (32.55)                                        
  8 Blandford, Caden D        13 GMAC-MA              1:03.89    1:04.11        
                  30.42     1:04.11 (33.69)                                        
B - Final
  9 Dillon, Mason R           13 HAC-MA               1:04.24    1:05.00        
                  30.62     1:05.00 (34.38)                                        
 10 Boyce, Ryan A             13 WSY-MA               1:08.44    1:07.06        
                  31.25     1:07.06 (35.81)                                        
 11 Leibfried, Grant T        13 EAC-MA               1:07.96    1:08.27        
                  32.74     1:08.27 (35.53)                                        
 12 MacKilligan, Cameron P    13 MARA-MA              1:25.11    1:27.15        
                  39.41     1:27.15 (47.74)                                        
 
Event 62  Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          53.59  AAAA
          53.79  SECT
          56.09  AAA
          58.39  SRCH
          58.69  AA
          59.59  JO
        1:01.29  A
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Brownstead, Matt K        14 NLAC-MA                52.26      54.40 qAAA   
                  25.77       54.40 (28.63)                                        
  2 Peiffer, Zachary L        13 Acws Swimming-MA       56.81      54.92 qAAA   
                  25.92       54.92 (29.00)                                        
  3 Bachman, Hunter F         14 Acws Swimming-MA       56.15      54.93 qAAA   
                  25.66       54.93 (29.27)                                        
  4 Farrow, Kyle T            14 EPAC-MA                56.07      55.48 qAAA   
                  26.20       55.48 (29.28)                                        
  5 Houck, Jacob A            14 EAC-MA               1:01.44      58.39 qSRCH  
                  26.70       58.39 (31.69)                                        
  6 Dowling, Jack C           13 EPAC-MA              1:00.56    1:00.49 qA     
                  27.04     1:00.49 (33.45)                                        
  7 Hemingway, Patrick A      14 EPAC-MA              1:01.49    1:00.80 qA     
                  28.31     1:00.80 (32.49)                                        
  8 Distenfeld, Tyler J       14 CVAC-MA              1:09.13    1:01.39 q      
                  30.03     1:01.39 (31.36)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Arms, Trevor J            13 CVAC-MA              1:01.35    1:02.35 q      
                  28.14     1:02.35 (34.21)                                        
 10 Blandford, Caden D        13 GMAC-MA              1:04.92    1:03.89 q      
                  31.11     1:03.89 (32.78)                                        
 11 Dillon, Mason R           13 HAC-MA               1:09.46    1:04.24 q      
                  30.57     1:04.24 (33.67)                                        
 12 Leibfried, Grant T        13 EAC-MA               1:09.11    1:07.96 q      
                  30.82     1:07.96 (37.14)                                        
 13 Boyce, Ryan A             13 WSY-MA               1:07.64    1:08.44 q      
                  31.80     1:08.44 (36.64)                                        
 14 MacKilligan, Cameron P    13 MARA-MA              1:26.24    1:25.11 q      
                  37.71     1:25.11 (47.40)                                        
 
Event 63  Girls 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:26.79  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Jacklin, Alyssa L         11 NLAC-MA              2:26.60    2:20.76 JO     
                  33.57     1:09.72 (36.15)     1:46.09 (36.37)     2:20.76 (34.67)
  2 Staretz, Presley E        12 WSY-MA               2:22.93    2:21.00 JO     
                  32.62     1:08.45 (35.83)     1:45.23 (36.78)     2:21.00 (35.77)
  3 Rutkowski, Lillian G      12 EAC-MA               2:40.62    2:38.20        
                  36.93     1:16.80 (39.87)     1:57.76 (40.96)     2:38.20 (40.44)
  4 Pesavento, Mia R          12 CVAC-MA              2:38.97    2:39.90        
                  37.61     1:19.02 (41.41)     2:00.90 (41.88)     2:39.90 (39.00)
  5 Roberts, Madison L        12 SCAY-MA              2:44.98    2:41.50        
                  36.49     1:17.59 (41.10)     2:02.13 (44.54)     2:41.50 (39.37)
 
Event 63  Girls 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:26.79  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Staretz, Presley E        12 WSY-MA               2:30.52    2:22.93 qJO    
                  32.88     1:09.27 (36.39)     1:46.82 (37.55)     2:22.93 (36.11)
  2 Jacklin, Alyssa L         11 NLAC-MA              2:26.70    2:26.60 qJO    
                  34.50     1:12.37 (37.87)     1:49.75 (37.38)     2:26.60 (36.85)
  3 Pesavento, Mia R          12 CVAC-MA              2:40.72    2:38.97 q      
                  36.29   2:38.97 (2:02.68)                                        
  4 Rutkowski, Lillian G      12 EAC-MA               2:56.03    2:40.62 q      
                  38.56     1:18.78 (40.22)     2:00.49 (41.71)     2:40.62 (40.13)
  5 Roberts, Madison L        12 SCAY-MA              2:47.42    2:44.98 q      
                  39.42     1:22.18 (42.76)     2:03.31 (41.13)     2:44.98 (41.67)
 -- Evans, Faith A            11 WSY-MA                    NT         DQ        
      Delay initiating turn
                  39.20     1:21.03 (41.83)     2:03.38 (42.35)          DQ (41.14)
 -- Strine, Jillian C         11 SHIP-MA                   NT         DQ        
      Delay initiating turn
                  35.19     1:14.90 (39.71)     1:54.56 (39.66)          DQ (37.64)
 
Event 64  Boys 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:27.79  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Kupsky, Woobie J          11 Unattached-MA        2:11.70    2:11.06 JO     
                  31.48     1:04.85 (33.37)     1:38.69 (33.84)     2:11.06 (32.37)
  2 Shonk, Ethan H            12 EAC-MA               2:30.17    2:29.46        
                  35.18     1:13.26 (38.08)     1:52.57 (39.31)     2:29.46 (36.89)
  3 Orndorf, Colby J          12 GMAC-MA              2:37.86    2:38.23        
                  37.20     1:17.09 (39.89)     1:57.70 (40.61)     2:38.23 (40.53)
  4 Yoon, Sondo               11 WSY-MA               2:38.28    2:39.30        
                  37.66     1:18.89 (41.23)     2:00.29 (41.40)     2:39.30 (39.01)
 
Event 64  Boys 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:27.79  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kupsky, Woobie J          11 Unattached-MA        2:14.56    2:11.70 qJO    
                  31.62     1:05.33 (33.71)     1:38.94 (33.61)     2:11.70 (32.76)
  2 Shonk, Ethan H            12 EAC-MA               2:40.08    2:30.17 q      
                  34.62     1:12.35 (37.73)     1:51.91 (39.56)     2:30.17 (38.26)
  3 Orndorf, Colby J          12 GMAC-MA              2:39.58    2:37.86 q      
                  37.67     1:17.59 (39.92)     1:58.24 (40.65)     2:37.86 (39.62)
  4 Yoon, Sondo               11 WSY-MA                    NT    2:38.28 q      
                  36.69     1:17.60 (40.91)     1:58.79 (41.19)     2:38.28 (39.49)
 
Event 65  Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:06.49  AAAA
        1:08.59  SECT
        1:09.69  AAA
        1:12.89  AA
        1:13.09  JO
        1:13.79  SRCH
        1:15.99  A
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Park, Jordynn D           13 EAC-MA               1:09.04    1:09.28 AAA    
                  33.44     1:09.28 (35.84)                                        
  2 Plempel, Jordan M         14 EPAC-MA              1:15.14    1:11.74 AA     
                  33.69     1:11.74 (38.05)                                        
  3 Kuhn, Grace V             13 GMAC-MA              1:12.75    1:12.23 AA     
                  34.32     1:12.23 (37.91)                                        
  4 Lyesnykova, Alina V       13 CVAC-MA              1:12.90    1:12.28 AA     
                  34.30     1:12.28 (37.98)                                        
  5 Challis, Jodie S          14 NLAC-MA              1:15.41    1:12.52 AA     
                  34.60     1:12.52 (37.92)                                        
  6 Koehle, Maddy G           14 NLAC-MA              1:12.21    1:13.74 SRCH   
                  34.83     1:13.74 (38.91)                                        
  7 Root, Ella A              13 MARA-MA              1:15.70    1:14.33 A      
                  34.73     1:14.33 (39.60)                                        
  8 Fink, Alexis M            14 EAC-MA               1:15.87    1:14.98 A      
                  35.46     1:14.98 (39.52)                                        
B - Final
  9 Hoffman, Natasha N        14 NLAC-MA              1:16.16    1:13.83 A      
                  34.89     1:13.83 (38.94)                                        
 10 Griswold, Isabelle J      14 Williamsport-MA      1:17.50    1:16.70        
                  36.25     1:16.70 (40.45)                                        
 11 Progansky, Paige A        14 GMAC-MA              1:18.00    1:17.31        
                  36.81     1:17.31 (40.50)                                        
 12 Sohlberg, Nancy C         14 Sac-MA               1:19.24    1:19.45        
                  37.58     1:19.45 (41.87)                                        
 13 Jacobson, Ilana R         14 WSY-MA               1:22.54    1:20.64        
                  40.02     1:20.64 (40.62)                                        
 14 Clow, Jalyn R             13 MARA-MA              1:22.37    1:25.39        
                  40.60     1:25.39 (44.79)                                        
 15 Richards, Kristy R        14 WSY-MA               1:27.28    1:26.28        
                  40.92     1:26.28 (45.36)                                        
 16 Miller, Morgan E          13 WSY-MA               1:27.89    1:29.14        
                  43.15     1:29.14 (45.99)                                        
 
Event 65  Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:06.49  AAAA
        1:08.59  SECT
        1:09.69  AAA
        1:12.89  AA
        1:13.09  JO
        1:13.79  SRCH
        1:15.99  A
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Park, Jordynn D           13 EAC-MA               1:08.26    1:09.04 qAAA   
                  32.08     1:09.04 (36.96)                                        
  2 Koehle, Maddy G           14 NLAC-MA              1:14.05    1:12.21 qAA    
                  34.33     1:12.21 (37.88)                                        
  3 Kuhn, Grace V             13 GMAC-MA              1:13.52    1:12.75 qAA    
                  34.38     1:12.75 (38.37)                                        
  4 Lyesnykova, Alina V       13 CVAC-MA              1:12.08    1:12.90 qJO    
                  34.23     1:12.90 (38.67)                                        
  5 Plempel, Jordan M         14 EPAC-MA              1:11.89    1:15.14 qA     
                  34.88     1:15.14 (40.26)                                        
  6 Challis, Jodie S          14 NLAC-MA              1:11.80    1:15.41 qA     
                  35.53     1:15.41 (39.88)                                        
  7 Root, Ella A              13 MARA-MA              1:12.22    1:15.70 qA     
                  35.33     1:15.70 (40.37)                                        
  8 Fink, Alexis M            14 EAC-MA               1:14.84    1:15.87 qA     
                  36.06     1:15.87 (39.81)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hoffman, Natasha N        14 NLAC-MA              1:15.80    1:16.16 q      
                  36.67     1:16.16 (39.49)                                        
 10 Griswold, Isabelle J      14 Williamsport-MA      1:16.02    1:17.50 q      
                  36.31     1:17.50 (41.19)                                        
 11 Woronko, Angela E         13 HAC-MA               1:15.97    1:17.79 q      
                  36.43     1:17.79 (41.36)                                        
 12 Progansky, Paige A        14 GMAC-MA              1:21.04    1:18.00 q      
                  37.41     1:18.00 (40.59)                                        
 13 Morris, Makenna           14 SHIP-MA              1:18.73    1:18.05 q      
                  37.13     1:18.05 (40.92)                                        
 14 Sohlberg, Nancy C         14 Sac-MA               1:16.46    1:19.24 q      
                  37.55     1:19.24 (41.69)                                        
 15 Stier, Chae R             14 WSY-MA               1:20.85    1:19.48 q      
                  37.28     1:19.48 (42.20)                                        
 16 Osanitsch, Madison E      14 SHIP-MA              1:19.60    1:19.69 q      
                  38.01     1:19.69 (41.68)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Cottingham, Brianna A     13 SCAY-MA              1:22.83    1:20.84        
                  38.56     1:20.84 (42.28)                                        
 18 Clow, Jalyn R             13 MARA-MA              1:19.19    1:22.37        
                  38.76     1:22.37 (43.61)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Jacobson, Ilana R         14 WSY-MA               1:22.54    1:22.54        
                  40.25     1:22.54 (42.29)                                        
 20 Zagaceta, Morgan M        13 HAC-MA               1:22.81    1:24.98        
                  40.53     1:24.98 (44.45)                                        
 21 McAninch, Katie E         14 CVAC-MA              1:32.70    1:25.65        
                  40.51     1:25.65 (45.14)                                        
 22 Richards, Kristy R        14 WSY-MA               1:28.32    1:27.28        
                  40.92     1:27.28 (46.36)                                        
 23 Masser, Kendra N          14 EPAC-MA              1:32.32    1:27.52        
                  42.35     1:27.52 (45.17)                                        
 24 Miller, Morgan E          13 WSY-MA               1:30.85    1:27.89        
                  42.75     1:27.89 (45.14)                                        
 25 Conway, Anna K            14 WSY-MA               1:33.84    1:34.37        
                  43.99     1:34.37 (50.38)                                        
 26 Caldwell, Paige C         14 WSY-MA                    NT    1:38.81        
                  46.73     1:38.81 (52.08)                                        
 27 Kauffman, Annalise F      13 MARA-MA              1:38.15    1:40.06        
                  47.58     1:40.06 (52.48)                                        
 -- Edwards, Audrey A         13 WSY-MA               1:29.59         DQ        
      Two strokes under water
                  42.78          DQ (47.35)                                        
 -- Haro, Valentina           13 WSY-MA               1:35.60         DQ        
      Double pull / kicks
                  44.71          DQ (48.85)                                        
 
Event 66  Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:01.09  AAAA
        1:02.19  SECT
        1:03.99  AAA
        1:06.89  AA
        1:07.69  SRCH
        1:08.39  JO
        1:09.79  A
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Chase, Tommy              14 WSY-MA               1:07.47    1:07.38 SRCH   
                  32.00     1:07.38 (35.38)                                        
  2 Azzalina, Ben W           14 EAC-MA               1:09.42    1:08.17 JO     
                  31.85     1:08.17 (36.32)                                        
  3 Majka, Scott R            14 WSY-MA               1:07.79    1:08.25 JO     
                  32.29     1:08.25 (35.96)                                        
  4 Blacker, Alex L           13 HAC-MA               1:10.16    1:09.33 A      
                  32.04     1:09.33 (37.29)                                        
  5 Rooney, Patrick O         13 BSC-MA               1:10.10    1:09.41 A      
                  32.83     1:09.41 (36.58)                                        
  6 Drexler, Noah             13 HAC-MA               1:12.03    1:11.52        
                  33.81     1:11.52 (37.71)                                        
  7 Paul, Tommy M             13 HAC-MA               1:16.01    1:15.70        
                  35.52     1:15.70 (40.18)                                        
  8 Fry, Logan J              13 EAC-MA               1:15.18    1:15.86        
                  34.90     1:15.86 (40.96)                                        
B - Final
  9 Leibfried, Grant T        13 EAC-MA               1:16.10    1:15.69        
                  35.87     1:15.69 (39.82)                                        
 10 Dillon, Mason R           13 HAC-MA               1:17.15    1:16.64        
                  37.27     1:16.64 (39.37)                                        
 
Event 66  Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:01.09  AAAA
        1:02.19  SECT
        1:03.99  AAA
        1:06.89  AA
        1:07.69  SRCH
        1:08.39  JO
        1:09.79  A
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Chase, Tommy              14 WSY-MA               1:08.45    1:07.47 qSRCH  
                  31.99     1:07.47 (35.48)                                        
  2 Majka, Scott R            14 WSY-MA               1:09.95    1:07.79 qJO    
                  31.95     1:07.79 (35.84)                                        
  3 Azzalina, Ben W           14 EAC-MA               1:10.35    1:09.42 qA     
                  32.84     1:09.42 (36.58)                                        
  4 Rooney, Patrick O         13 BSC-MA               1:10.27    1:10.10 q      
                  33.10     1:10.10 (37.00)                                        
  5 Blacker, Alex L           13 HAC-MA               1:09.25    1:10.16 q      
                  32.09     1:10.16 (38.07)                                        
  6 Drexler, Noah             13 HAC-MA               1:12.82    1:12.03 q      
                  34.19     1:12.03 (37.84)                                        
  7 Furlong, Christopher R    14 CVAC-MA              1:13.05    1:13.46 q      
                  34.40     1:13.46 (39.06)                                        
  8 Fry, Logan J              13 EAC-MA               1:13.01    1:15.18 q      
                  35.43     1:15.18 (39.75)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Paul, Tommy M             13 HAC-MA               1:13.89    1:16.01 q      
                  35.44     1:16.01 (40.57)                                        
 10 Leibfried, Grant T        13 EAC-MA               1:14.14    1:16.10 q      
                  35.44     1:16.10 (40.66)                                        
 11 Dillon, Mason R           13 HAC-MA               1:15.25    1:17.15 q      
                  37.32     1:17.15 (39.83)                                        
 12 Mills, Bryce M            13 HAC-MA               1:21.65    1:20.04 q      
                  37.27     1:20.04 (42.77)                                        
 -- Ziegler, Harrison M       14 WSY-MA               1:35.03         DQ        
      Double pull / kicks
                  42.05          DQ (47.66)                                        
 
Event 67  Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:09.99  AAAA
        1:13.49  AAA
        1:13.79  SRCH
        1:16.99  AA
        1:17.39  JO
        1:20.39  A
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Sandock, Leah J           12 LAC-MA               1:13.81    1:14.42 AA     
                  35.45     1:14.42 (38.97)                                        
  2 Turner, Sara C            12 EPAC-MA              1:15.86    1:16.04 AA     
                  36.19     1:16.04 (39.85)                                        
  3 Barone, Kamryn R          11 WSY-MA               1:16.14    1:16.57 AA     
                  36.77     1:16.57 (39.80)                                        
  4 Skiles, Araceli G         11 WSY-MA               1:20.04    1:17.12 JO     
                  36.53     1:17.12 (40.59)                                        
  5 Pentz, Savannah T         11 Acws Swimming-MA     1:21.67    1:21.16        
                  37.34     1:21.16 (43.82)                                        
  6 Epoca, Kelsey L           12 HAC-MA               1:25.76    1:24.31        
                  39.25     1:24.31 (45.06)                                        
  7 Collins, Abigail B        12 WSY-MA               1:24.68    1:24.54        
                  40.69     1:24.54 (43.85)                                        
  8 Edwards, Kendra A         11 LPAC-MA              1:25.84    1:25.44        
                  41.13     1:25.44 (44.31)                                        
B - Final
  9 Woren, Sarah M            11 CVAC-MA              1:26.93    1:27.10        
                  41.99     1:27.10 (45.11)                                        
 10 Shoemaker, Jennifer E     12 WSY-MA               1:27.15    1:27.57        
                  41.37     1:27.57 (46.20)                                        
 11 Gaul, Madison             11 SCAY-MA              1:31.55    1:33.08        
                  43.46     1:33.08 (49.62)                                        
 12 Zoellner, Aubrey G        11 EPAC-MA              1:33.43    1:34.37        
                  42.95     1:34.37 (51.42)                                        
 13 Yohe, Ava E               11 Acws Swimming-MA     1:35.07    1:35.13        
                  43.63     1:35.13 (51.50)                                        
 14 Walter, Erin K            12 HAC-MA               1:36.43    1:35.83        
                  44.35     1:35.83 (51.48)                                        
 15 Douglass, Gaia E          12 Unattached-MA        1:32.44    1:36.89        
                  45.82     1:36.89 (51.07)                                        
 -- Hollar, Riley A           12 SHIP-MA              1:37.17         DQ        
      Arms not in same horizontal plane
                  46.50          DQ (50.99)                                        
 
Event 67  Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:09.99  AAAA
        1:13.49  AAA
        1:13.79  SRCH
        1:16.99  AA
        1:17.39  JO
        1:20.39  A
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sandock, Leah J           12 LAC-MA               1:13.13    1:13.81 qAA    
                  34.79     1:13.81 (39.02)                                        
  2 Turner, Sara C            12 EPAC-MA              1:16.54    1:15.86 qAA    
                  35.72     1:15.86 (40.14)                                        
  3 Barone, Kamryn R          11 WSY-MA               1:20.03    1:16.14 qAA    
                  36.57     1:16.14 (39.57)                                        
  4 Powell, Kari G            11 SHIP-MA              1:17.38    1:16.36 qAA    
                  35.19     1:16.36 (41.17)                                        
  5 Skiles, Araceli G         11 WSY-MA               1:23.28    1:20.04 qA     
                  37.19     1:20.04 (42.85)                                        
  6 Pentz, Savannah T         11 Acws Swimming-MA     1:39.68    1:21.67 q      
                  37.47     1:21.67 (44.20)                                        
  7 Estep, Mia                12 SHIP-MA              1:24.66    1:22.21 q      
                  39.47     1:22.21 (42.74)                                        
  8 Collins, Abigail B        12 WSY-MA               1:27.51    1:24.68 q      
                  40.19     1:24.68 (44.49)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Epoca, Kelsey L           12 HAC-MA               1:24.81    1:25.76 q      
                  40.16     1:25.76 (45.60)                                        
 10 Edwards, Kendra A         11 LPAC-MA              1:27.96    1:25.84 q      
                  41.89     1:25.84 (43.95)                                        
 11 Snyder, Londyn R          12 EPAC-MA              1:28.02    1:26.88 q      
                  41.42     1:26.88 (45.46)                                        
 12 Woren, Sarah M            11 CVAC-MA              1:31.47    1:26.93 q      
                  41.95     1:26.93 (44.98)                                        
 13 Shoemaker, Jennifer E     12 WSY-MA               1:34.32    1:27.15 q      
                  41.38     1:27.15 (45.77)                                        
 14 Gaul, Madison             11 SCAY-MA              1:29.40    1:31.55 q      
                  43.12     1:31.55 (48.43)                                        
 15 Douglass, Gaia E          12 Unattached-MA        1:35.58    1:32.44 q      
                  43.58     1:32.44 (48.86)                                        
 16 Zoellner, Aubrey G        11 EPAC-MA              1:38.29    1:33.43 q      
                  43.35     1:33.43 (50.08)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Yohe, Ava E               11 Acws Swimming-MA     1:37.04    1:35.07        
                  44.19     1:35.07 (50.88)                                        
 18 Walter, Erin K            12 HAC-MA               1:43.83    1:36.43        
                  44.59     1:36.43 (51.84)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Hollar, Riley A           12 SHIP-MA              1:37.96    1:37.17        
                  46.23     1:37.17 (50.94)                                        
 20 Sulman, Meredith R        11 SCAY-MA              1:36.69    1:41.85        
                  45.66     1:41.85 (56.19)                                        
 21 Doriani, Lana A           12 WSY-MA               1:43.36    1:46.92        
                  49.53     1:46.92 (57.39)                                        
 
Event 68  Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:07.69  SRCH
        1:07.79  AAAA
        1:11.29  AAA
        1:14.89  AA
        1:18.09  JO
        1:18.39  A
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Lee, Ryan                 12 WSY-MA               1:11.94    1:12.01 AA     
                  33.86     1:12.01 (38.15)                                        
  2 Hershey, Ethan D          12 FSSC-MA              1:13.09    1:12.07 AA     
                  33.41     1:12.07 (38.66)                                        
  3 Clough, Colin T           12 HAC-MA               1:16.26    1:16.48 JO     
                  35.80     1:16.48 (40.68)                                        
  4 Ginter, Lance J           11 Acws Swimming-MA     1:18.94    1:19.19        
                  37.48     1:19.19 (41.71)                                        
  5 Brace, Shane L            12 HAC-MA               1:16.42    1:20.27        
                  38.12     1:20.27 (42.15)                                        
  6 Keyes, Jake               11 WSY-MA               1:25.65    1:25.87        
                  40.01     1:25.87 (45.86)                                        
  7 Zaitsev, Daniel E         12 CVAC-MA              1:25.59    1:27.27        
                  41.07     1:27.27 (46.20)                                        
 -- Brownstead, John R        12 NLAC-MA              1:22.16         DQ        
      Two strokes under water
                  37.74          DQ (43.27)                                        
B - Final
  9 Chang, Jonathan H         11 WSY-MA               1:27.09    1:25.23        
                  41.08     1:25.23 (44.15)                                        
 10 Wagner, Evan J            11 LPAC-MA              1:32.68    1:28.55        
                  41.59     1:28.55 (46.96)                                        
 
Event 68  Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:07.69  SRCH
        1:07.79  AAAA
        1:11.29  AAA
        1:14.89  AA
        1:18.09  JO
        1:18.39  A
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lee, Ryan                 12 WSY-MA               1:15.93    1:11.94 qAA    
                  33.67     1:11.94 (38.27)                                        
  2 Hershey, Ethan D          12 FSSC-MA              1:12.65    1:13.09 qAA    
                  34.06     1:13.09 (39.03)                                        
  3 Clough, Colin T           12 HAC-MA               1:17.10    1:16.26 qJO    
                  36.00     1:16.26 (40.26)                                        
  4 Brace, Shane L            12 HAC-MA               1:21.55    1:16.42 qJO    
                  35.01     1:16.42 (41.41)                                        
  5 Ginter, Lance J           11 Acws Swimming-MA     1:22.25    1:18.94 q      
                  37.20     1:18.94 (41.74)                                        
  6 Brownstead, John R        12 NLAC-MA              1:24.52    1:22.16 q      
                  38.67     1:22.16 (43.49)                                        
  7 Zaitsev, Daniel E         12 CVAC-MA              1:33.55    1:25.59 q      
                  40.79     1:25.59 (44.80)                                        
  8 Keyes, Jake               11 WSY-MA               1:25.08    1:25.65 q      
                  39.82     1:25.65 (45.83)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Chang, Jonathan H         11 WSY-MA               1:30.56    1:27.09 q      
                  41.84     1:27.09 (45.25)                                        
 10 Almodovar, Jayden J       11 MARA-MA              1:39.21    1:28.97 q      
                  41.81     1:28.97 (47.16)                                        
 11 Troy, William E           12 GMAC-MA              1:38.63    1:32.20 q      
                  44.20     1:32.20 (48.00)                                        
 12 Wagner, Evan J            11 LPAC-MA              1:33.19    1:32.68 q      
                  41.99     1:32.68 (50.69)                                        
 13 Leppla, Nathan M          11 EPAC-MA                   NT    1:56.79 q      
 
Event 69  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          28.79  AAAA
          30.09  AAA
          31.49  AA
          31.59  JO
          32.89  A
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Sandock, Leah J           12 LAC-MA                 30.08      29.22 AAA    
  2 Strine, Jillian C         11 SHIP-MA                32.34      30.81 AA     
  3 Staretz, Presley E        12 WSY-MA                 30.67      31.03 AA     
  4 Hurleman, Hannah T        12 GMAC-MA                32.06      31.22 AA     
  5 Pentz, Savannah T         11 Acws Swimming-MA       32.80      31.64 A      
  6 Benka-Davies, Zoe M       11 EPAC-MA                33.84      33.03        
  7 Steckiel, Abigail G       12 GMAC-MA                33.23      33.07        
  8 Turner, Sara C            12 EPAC-MA                33.62      34.20        
B - Final
  9 Rutkowski, Lillian G      12 EAC-MA                 34.76      33.68        
 10 Sandhaus, Eliza M         11 EPAC-MA                34.96      34.61        
 11 Freedman, Rebecca J       12 CVAC-MA                35.44      34.66        
 12 Secord, Ann K             11 Acws Swimming-MA       36.92      36.41        
 13 Woren, Sarah M            11 CVAC-MA                37.12      36.85        
 14 Steckiel, Avery K         11 GMAC-MA                36.45      37.00        
 15 DeLoretta, Sara E         11 GMAC-MA                36.18      37.06        
 16 Douglass, Gaia E          12 Unattached-MA          36.86      37.39        
 
Event 69  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          28.79  AAAA
          30.09  AAA
          31.49  AA
          31.59  JO
          32.89  A
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sandock, Leah J           12 LAC-MA                 29.51      30.08 qAAA   
  2 Staretz, Presley E        12 WSY-MA                 31.18      30.67 qAA    
  3 Hurleman, Hannah T        12 GMAC-MA                32.49      32.06 qA     
  4 Strine, Jillian C         11 SHIP-MA                32.07      32.34 qA     
  5 Pentz, Savannah T         11 Acws Swimming-MA       32.07      32.80 qA     
  6 Steckiel, Abigail G       12 GMAC-MA                32.54      33.23 q      
  7 Turner, Sara C            12 EPAC-MA                33.77      33.62 q      
  8 Benka-Davies, Zoe M       11 EPAC-MA                33.87      33.84 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Rutkowski, Lillian G      12 EAC-MA                 34.38      34.76 q      
 10 Sandhaus, Eliza M         11 EPAC-MA                35.99      34.96 q      
 11 Freedman, Rebecca J       12 CVAC-MA                33.77      35.44 q      
 12 DeLoretta, Sara E         11 GMAC-MA                42.62      36.18 q      
 13 Steckiel, Avery K         11 GMAC-MA                37.85      36.45 q      
 14 Douglass, Gaia E          12 Unattached-MA          38.25      36.86 q      
 15 Secord, Ann K             11 Acws Swimming-MA       36.47      36.92 q      
 16 Woren, Sarah M            11 CVAC-MA                38.88      37.12 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Hawkins, Bramley E        12 SHIP-MA                37.96      37.40        
 18 Edwards, Kendra A         11 LPAC-MA                   NT      37.99        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Zoellner, Aubrey G        11 EPAC-MA                43.07      39.48        
 20 Hollar, Riley A           12 SHIP-MA                38.58      40.67        
 21 Gaul, Madison             11 SCAY-MA                39.22      41.05        
 22 Lee, Madison M            11 EPAC-MA                42.27      43.37        
 23 Edwards, Kelsie A         12 Acws Swimming-MA       40.28      45.87        
 -- Yohe, Ava E               11 Acws Swimming-MA       39.26         DQ        
      Delay initiating arm pull
 -- Cox, Bridget B            12 HAC-MA                 32.38         DQ        
      Delay initiating turn
 -- Doriani, Lana A           12 WSY-MA                 45.91         DQ        
      Multiple strokes
 
Event 70  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          27.99  AAAA
          29.39  AAA
          30.89  AA
          31.29  JO
          32.29  A
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Shonk, Ethan H            12 EAC-MA                 32.58      32.72        
  2 Hershey, Ethan D          12 FSSC-MA                32.46      32.87        
  3 Engle, Pete J             12 WSY-MA                 35.47      35.23        
  4 Woren, Joshua L           11 CVAC-MA                36.12      35.54        
  5 Keyes, Jake               11 WSY-MA                 36.09      36.68        
  6 Zaitsev, Daniel E         12 CVAC-MA                36.24      36.82        
  7 Wagner, Evan J            11 LPAC-MA                38.96      38.45        
  8 Houston, Caleb G          11 WSY-MA                 39.84      40.40        
B - Final
  9 Cunningham, Brian R       12 WSY-MA                 40.89      41.08        
 
Event 70  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          27.99  AAAA
          29.39  AAA
          30.89  AA
          31.29  JO
          32.29  A
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hershey, Ethan D          12 FSSC-MA                32.11      32.46 q      
  2 Shonk, Ethan H            12 EAC-MA                 33.80      32.58 q      
  3 Engle, Pete J             12 WSY-MA                 35.24      35.47 q      
  4 Keyes, Jake               11 WSY-MA                 35.41      36.09 q      
  5 Woren, Joshua L           11 CVAC-MA                35.78      36.12 q      
  6 Zaitsev, Daniel E         12 CVAC-MA                38.93      36.24 q      
  7 Wagner, Evan J            11 LPAC-MA                38.95      38.96 q      
  8 Houston, Caleb G          11 WSY-MA                 40.05      39.84 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Cunningham, Brian R       12 WSY-MA                 42.37      40.89 q      
 10 Leppla, Nathan M          11 EPAC-MA                   NT    1:00.79 q      
 -- Brewer, Owen M            11 CVAC-MA                34.58         DQ        
      Delay initiating turn
 
Event 71  Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
        2:08.59  AAAA
        2:11.29  SECT
        2:14.69  AAA
        2:18.29  SRCH
        2:18.99  JO
        2:20.89  AA
        2:26.99  A
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Kupsky, April M           14 Unattached-MA        2:12.94    2:11.81 AAA    
                  28.50     1:02.57 (34.07)     1:41.75 (39.18)     2:11.81 (30.06)
  2 Gerhart, Sophia G         14 SCAY-MA              2:14.90    2:13.01 AAA    
                  28.03     1:02.18 (34.15)     1:42.58 (40.40)     2:13.01 (30.43)
  3 Steckiel, Emma J          14 GMAC-MA              2:16.12    2:13.26 AAA    
                  28.36     1:02.93 (34.57)     1:43.54 (40.61)     2:13.26 (29.72)
  4 Challis, Jodie S          14 NLAC-MA              2:23.50    2:17.39 SRCH   
                  30.19     1:04.98 (34.79)     1:45.27 (40.29)     2:17.39 (32.12)
  5 Kuhn, Grace V             13 GMAC-MA              2:17.92    2:19.37 AA     
                  30.29     1:06.89 (36.60)     1:46.52 (39.63)     2:19.37 (32.85)
  6 Plempel, Jordan M         14 EPAC-MA              2:22.09    2:20.04 AA     
                  30.33     1:05.74 (35.41)     1:47.54 (41.80)     2:20.04 (32.50)
  7 Burton, Apple M           13 EPAC-MA              2:15.41    2:22.79 A      
                  31.06     1:07.52 (36.46)     1:51.31 (43.79)     2:22.79 (31.48)
  8 Reed, Emma E              14 EPAC-MA              2:23.65    2:23.87 A      
                  31.62     1:07.52 (35.90)     1:51.33 (43.81)     2:23.87 (32.54)
B - Final
  9 Woronko, Angela E         13 HAC-MA               2:24.09    2:22.34 A      
                  31.31     1:06.58 (35.27)     1:49.80 (43.22)     2:22.34 (32.54)
 10 DiCarlo, Lila M           13 WSY-MA               2:26.57    2:27.48        
                  32.26     1:09.22 (36.96)     1:56.38 (47.16)     2:27.48 (31.10)
 11 Chang, Lauren M           13 WSY-MA               2:29.93    2:28.42        
                  32.67     1:09.84 (37.17)     1:55.69 (45.85)     2:28.42 (32.73)
 12 Fink, Alexis M            14 EAC-MA               2:29.44    2:29.07        
                  31.83     1:11.42 (39.59)     1:54.08 (42.66)     2:29.07 (34.99)
 13 Karoly, Jackie M          14 EPAC-MA              2:37.39    2:36.61        
                  35.44     1:14.70 (39.26)     2:02.37 (47.67)     2:36.61 (34.24)
 14 Richards, Kristy R        14 WSY-MA               2:40.33    2:37.22        
                  33.88     1:15.19 (41.31)     2:01.59 (46.40)     2:37.22 (35.63)
 -- Lyesnykova, Alina V       13 CVAC-MA              2:30.24         DQ        
      Arms not in same horizontal plane - breast
                  32.04     1:11.56 (39.52)     1:54.02 (42.46)          DQ (36.83)
 
Event 71  Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
        2:08.59  AAAA
        2:11.29  SECT
        2:14.69  AAA
        2:18.29  SRCH
        2:18.99  JO
        2:20.89  AA
        2:26.99  A
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kupsky, April M           14 Unattached-MA        2:14.97    2:12.94 qAAA   
                  28.57     1:02.18 (33.61)     1:41.82 (39.64)     2:12.94 (31.12)
  2 Gerhart, Sophia G         14 SCAY-MA              2:12.18    2:14.90 qSRCH  
                  28.44     1:03.20 (34.76)     1:44.01 (40.81)     2:14.90 (30.89)
  3 Burton, Apple M           13 EPAC-MA              2:15.59    2:15.41 qSRCH  
                  29.91     1:03.06 (33.15)     1:45.25 (42.19)     2:15.41 (30.16)
  4 Steckiel, Emma J          14 GMAC-MA              2:17.10    2:16.12 qSRCH  
                  28.64     1:03.30 (34.66)     1:45.30 (42.00)     2:16.12 (30.82)
  5 Kuhn, Grace V             13 GMAC-MA              2:22.02    2:17.92 qSRCH  
                  29.83     1:05.20 (35.37)     1:45.28 (40.08)     2:17.92 (32.64)
  6 Plempel, Jordan M         14 EPAC-MA              2:22.68    2:22.09 qA     
                  30.69     1:07.20 (36.51)     1:49.13 (41.93)     2:22.09 (32.96)
  7 Challis, Jodie S          14 NLAC-MA              2:18.09    2:23.50 qA     
                  31.08     1:08.65 (37.57)     1:50.55 (41.90)     2:23.50 (32.95)
  8 Reed, Emma E              14 EPAC-MA              2:29.72    2:23.65 qA     
                  31.66     1:07.40 (35.74)     1:51.37 (43.97)     2:23.65 (32.28)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Woronko, Angela E         13 HAC-MA               2:22.26    2:24.09 qA     
                  32.45     1:08.18 (35.73)     1:51.48 (43.30)     2:24.09 (32.61)
 10 Maher, Jillian K          14 Acws Swimming-MA     2:25.29    2:24.25 qA     
                  30.88     1:06.99 (36.11)     1:51.03 (44.04)     2:24.25 (33.22)
 11 Tafuto, Tori C            13 HAC-MA               2:32.03    2:24.53 qA     
                  30.90     1:09.10 (38.20)     1:51.90 (42.80)     2:24.53 (32.63)
 12 DiCarlo, Lila M           13 WSY-MA               2:24.21    2:26.57 qA     
                  31.15     1:06.94 (35.79)     1:54.80 (47.86)     2:26.57 (31.77)
 13 Osanitsch, Madison E      14 SHIP-MA              2:24.69    2:26.89 qA     
                  33.27     1:09.87 (36.60)     1:54.32 (44.45)     2:26.89 (32.57)
 14 Griswold, Isabelle J      14 Williamsport-MA      2:28.92    2:29.29 q      
                  31.89     1:12.06 (40.17)     1:55.40 (43.34)     2:29.29 (33.89)
 15 Fink, Alexis M            14 EAC-MA               2:26.87    2:29.44 q      
                  31.15     1:10.88 (39.73)     1:53.11 (42.23)     2:29.44 (36.33)
 16 Chang, Lauren M           13 WSY-MA               2:31.58    2:29.93 q      
                  33.38     1:10.53 (37.15)     1:56.52 (45.99)     2:29.93 (33.41)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Lyesnykova, Alina V       13 CVAC-MA              2:31.67    2:30.24        
                  32.69     1:11.92 (39.23)     1:53.66 (41.74)     2:30.24 (36.58)
 18 Progansky, Paige A        14 GMAC-MA              2:32.62    2:31.47        
                  30.46     1:10.56 (40.10)     1:55.74 (45.18)     2:31.47 (35.73)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Shore, Elise P            14 WSY-MA               2:39.43    2:36.71        
                  33.40     1:12.80 (39.40)     2:01.59 (48.79)     2:36.71 (35.12)
 20 Karoly, Jackie M          14 EPAC-MA              2:39.21    2:37.39        
                  34.10     1:12.93 (38.83)     2:00.97 (48.04)     2:37.39 (36.42)
 21 Richards, Kristy R        14 WSY-MA               2:44.45    2:40.33        
                  34.88     1:17.55 (42.67)     2:05.20 (47.65)     2:40.33 (35.13)
 22 Cottingham, Brianna A     13 SCAY-MA              2:43.63    2:43.15        
                  37.96     1:21.97 (44.01)     2:06.51 (44.54)     2:43.15 (36.64)
 23 Lee, Lauren M             14 EPAC-MA              2:49.79    2:43.21        
                  33.15     1:14.86 (41.71)     2:05.77 (50.91)     2:43.21 (37.44)
 23 Miller, Morgan E          13 WSY-MA               2:49.32    2:43.21        
                  36.74     1:19.15 (42.41)     2:08.76 (49.61)     2:43.21 (34.45)
 25 Zagaceta, Morgan M        13 HAC-MA               2:45.99    2:44.20        
                  35.82     1:19.22 (43.40)     2:04.49 (45.27)     2:44.20 (39.71)
 26 Edwards, Audrey A         13 WSY-MA               2:49.60    2:52.97        
                  36.67     1:20.70 (44.03)     2:13.48 (52.78)     2:52.97 (39.49)
 27 Stein, Eliya S            14 WSY-MA               3:04.08    2:54.30        
                  39.63     1:25.95 (46.32)     2:18.37 (52.42)     2:54.30 (35.93)
 28 Haro, Valentina           13 WSY-MA                    NT    2:57.42        
                  40.18     1:24.23 (44.05)     2:17.41 (53.18)     2:57.42 (40.01)
 -- Jacobson, Ilana R         14 WSY-MA               2:38.87         DQ        
      Other - back
                  34.70     1:14.28 (39.58)     2:00.39 (46.11)          DQ (37.73)
 
Event 72  Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
        1:59.79  SECT
        1:59.99  AAAA
        2:05.69  AAA
        2:11.19  JO
        2:11.39  SRCH
        2:11.39  AA
        2:17.19  A
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Chase, Tommy              14 WSY-MA               2:15.01    2:11.81 A      
                  28.34     1:03.77 (35.43)     1:40.47 (36.70)     2:11.81 (31.34)
  2 Majka, Scott R            14 WSY-MA               2:14.24    2:13.79 A      
                  28.68     1:03.79 (35.11)     1:42.57 (38.78)     2:13.79 (31.22)
  3 Blacker, Alex L           13 HAC-MA               2:20.60    2:16.69 A      
                  29.62     1:04.57 (34.95)     1:44.69 (40.12)     2:16.69 (32.00)
  4 Blandford, Caden D        13 GMAC-MA              2:21.99    2:22.81        
                  29.78     1:06.86 (37.08)     1:51.28 (44.42)     2:22.81 (31.53)
  5 Dillon, Mason R           13 HAC-MA               2:24.49    2:26.36        
                  32.09     1:10.62 (38.53)     1:53.97 (43.35)     2:26.36 (32.39)
  6 Stout, CJ                 13 Acws Swimming-MA     2:27.02    2:30.70        
                  32.52     1:11.22 (38.70)     1:58.01 (46.79)     2:30.70 (32.69)
  7 Seman, Alex N             13 EPAC-MA              2:26.39    2:31.81        
                  34.12     1:11.95 (37.83)     1:58.15 (46.20)     2:31.81 (33.66)
 -- Paul, Tommy M             13 HAC-MA               2:24.07         DQ        
      Other - Misc
                  32.97     1:08.08 (35.11)     1:50.32 (42.24)          DQ (32.50)
B - Final
  9 Drexler, Noah             13 HAC-MA               2:29.15    2:25.46        
                  32.75     1:13.09 (40.34)     1:52.49 (39.40)     2:25.46 (32.97)
 10 Boyce, Ryan A             13 WSY-MA               2:27.87    2:27.14        
                  31.82     1:09.33 (37.51)     1:53.74 (44.41)     2:27.14 (33.40)
 11 Fry, Logan J              13 EAC-MA               2:27.33    2:30.45        
                  34.74     1:13.22 (38.48)     1:56.92 (43.70)     2:30.45 (33.53)
 12 Leibfried, Grant T        13 EAC-MA               2:33.10    2:33.52        
                  31.75     1:13.00 (41.25)     1:57.65 (44.65)     2:33.52 (35.87)
 13 MacKilligan, Cameron P    13 MARA-MA              2:41.46    2:42.53        
                  37.91     1:18.24 (40.33)     2:06.32 (48.08)     2:42.53 (36.21)
 
Event 72  Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
        1:59.79  SECT
        1:59.99  AAAA
        2:05.69  AAA
        2:11.19  JO
        2:11.39  SRCH
        2:11.39  AA
        2:17.19  A
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Farrow, Kyle T            14 EPAC-MA              2:02.55    2:00.95 qAAA   
                  26.21       57.22 (31.01)     1:33.10 (35.88)     2:00.95 (27.85)
  2 Brownstead, Matt K        14 NLAC-MA              1:55.58    2:04.36 qAAA   
                  26.72       57.72 (31.00)     1:34.52 (36.80)     2:04.36 (29.84)
  3 Majka, Scott R            14 WSY-MA               2:17.91    2:14.24 qA     
                  28.63     1:04.00 (35.37)     1:42.93 (38.93)     2:14.24 (31.31)
  4 Chase, Tommy              14 WSY-MA               2:17.97    2:15.01 qA     
                  29.23     1:05.01 (35.78)     1:42.71 (37.70)     2:15.01 (32.30)
  5 Furlong, Christopher R    14 CVAC-MA              2:20.61    2:17.78 q      
                  31.38     1:06.10 (34.72)     1:47.03 (40.93)     2:17.78 (30.75)
  6 Blacker, Alex L           13 HAC-MA               2:17.74    2:20.60 q      
                  30.20     1:05.89 (35.69)     1:46.92 (41.03)     2:20.60 (33.68)
  7 Blandford, Caden D        13 GMAC-MA              2:49.11    2:21.99 q      
                  30.07     1:05.28 (35.21)     1:49.90 (44.62)     2:21.99 (32.09)
  8 Paul, Tommy M             13 HAC-MA               2:26.55    2:24.07 q      
                  33.51     1:08.26 (34.75)     1:51.66 (43.40)     2:24.07 (32.41)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Dillon, Mason R           13 HAC-MA               2:22.58    2:24.49 q      
                  31.46     1:10.59 (39.13)     1:52.89 (42.30)     2:24.49 (31.60)
 10 Seman, Alex N             13 EPAC-MA              2:21.36    2:26.39 q      
                  32.20     1:10.35 (38.15)     1:55.65 (45.30)     2:26.39 (30.74)
 11 Stout, CJ                 13 Acws Swimming-MA     2:39.06    2:27.02 q      
                  31.26     1:09.16 (37.90)     1:55.58 (46.42)     2:27.02 (31.44)
 12 Fry, Logan J              13 EAC-MA               2:27.27    2:27.33 q      
                  34.10     1:11.36 (37.26)     1:55.70 (44.34)     2:27.33 (31.63)
 13 Boyce, Ryan A             13 WSY-MA               2:25.07    2:27.87 q      
                  31.40     1:08.10 (36.70)     1:54.54 (46.44)     2:27.87 (33.33)
 14 Drexler, Noah             13 HAC-MA               2:30.86    2:29.15 q      
                  35.30     1:14.63 (39.33)     1:55.41 (40.78)     2:29.15 (33.74)
 15 Leibfried, Grant T        13 EAC-MA               2:33.88    2:33.10 q      
                  32.71     1:13.26 (40.55)     1:58.10 (44.84)     2:33.10 (35.00)
 16 MacKilligan, Cameron P    13 MARA-MA              2:36.25    2:41.46 q      
                  38.88     1:18.25 (39.37)     2:06.75 (48.50)     2:41.46 (34.71)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Hughes, Xander J          13 MARA-MA              2:37.86    2:43.54        
                  38.44     1:20.41 (41.97)     2:06.38 (45.97)     2:43.54 (37.16)
 -- Mills, Bryce M            13 HAC-MA               2:31.76         DQ        
      Delay initiating turn - back
                  34.38     1:12.51 (38.13)     1:59.94 (47.43)          DQ (33.23)
 -- Houck, Jacob A            14 EAC-MA               2:23.52        DFS        
      Declared false start - Misc
 
Event 73  Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          55.19  AAAA
          56.69  SRCH
          57.79  AAA
          59.29  JO
        1:00.49  AA
        1:03.09  A
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hurleman, Hannah T        12 GMAC-MA                56.98      57.30 AAA    
                  27.36       57.30 (29.94)                                        
  2 Staretz, Presley E        12 WSY-MA                 58.01      57.80 JO     
                  28.03       57.80 (29.77)                                        
  3 Strine, Jillian C         11 SHIP-MA              1:02.75    1:00.60 A      
                  29.10     1:00.60 (31.50)                                        
  3 Shoemaker, Jennifer E     12 WSY-MA               1:00.35    1:00.60 A      
                  28.91     1:00.60 (31.69)                                        
  5 Jacklin, Alyssa L         11 NLAC-MA              1:01.91    1:01.27 A      
                  29.49     1:01.27 (31.78)                                        
  6 Steckiel, Abigail G       12 GMAC-MA              1:02.20    1:02.26 A      
                  30.04     1:02.26 (32.22)                                        
  7 Benka-Davies, Zoe M       11 EPAC-MA              1:02.50    1:03.29        
                  30.47     1:03.29 (32.82)                                        
  8 Pesavento, Mia R          12 CVAC-MA              1:02.47    1:04.62        
                  30.82     1:04.62 (33.80)                                        
B - Final
  9 Barone, Kamryn R          11 WSY-MA               1:02.81    1:01.73 A      
                  30.06     1:01.73 (31.67)                                        
 10 Freedman, Rebecca J       12 CVAC-MA              1:04.06    1:02.90 A      
                  30.54     1:02.90 (32.36)                                        
 11 Roberts, Madison L        12 SCAY-MA              1:06.37    1:05.16        
                  31.20     1:05.16 (33.96)                                        
 12 Epoca, Kelsey L           12 HAC-MA               1:06.88    1:06.13        
                  31.68     1:06.13 (34.45)                                        
 13 Rice, Marah F             12 WSY-MA               1:07.42    1:07.47        
                  32.57     1:07.47 (34.90)                                        
 14 Evans, Faith A            11 WSY-MA               1:06.79    1:07.75        
                  32.07     1:07.75 (35.68)                                        
 15 Collins, Abigail B        12 WSY-MA               1:07.96    1:09.20        
                  33.67     1:09.20 (35.53)                                        
 16 Woren, Sarah M            11 CVAC-MA              1:08.15    1:10.56        
                  34.44     1:10.56 (36.12)                                        
 
Event 73  Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          55.19  AAAA
          56.69  SRCH
          57.79  AAA
          59.29  JO
        1:00.49  AA
        1:03.09  A
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hurleman, Hannah T        12 GMAC-MA                54.85      56.98 qAAA   
                  27.08       56.98 (29.90)                                        
  2 Staretz, Presley E        12 WSY-MA               1:00.17      58.01 qJO    
                  27.65       58.01 (30.36)                                        
  3 Shoemaker, Jennifer E     12 WSY-MA                 59.04    1:00.35 qAA    
                  29.03     1:00.35 (31.32)                                        
  4 Jacklin, Alyssa L         11 NLAC-MA              1:00.48    1:01.91 qA     
                  29.70     1:01.91 (32.21)                                        
  5 Steckiel, Abigail G       12 GMAC-MA              1:01.66    1:02.20 qA     
                  30.05     1:02.20 (32.15)                                        
  6 Pesavento, Mia R          12 CVAC-MA              1:12.59    1:02.47 qA     
                  30.27     1:02.47 (32.20)                                        
  7 Benka-Davies, Zoe M       11 EPAC-MA              1:04.41    1:02.50 qA     
                  29.52     1:02.50 (32.98)                                        
  8 Strine, Jillian C         11 SHIP-MA              1:04.47    1:02.75 qA     
                  29.89     1:02.75 (32.86)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Barone, Kamryn R          11 WSY-MA               1:02.19    1:02.81 qA     
                  30.09     1:02.81 (32.72)                                        
 10 Hawkins, Bramley E        12 SHIP-MA              1:04.16    1:03.54 q      
                  30.36     1:03.54 (33.18)                                        
 11 Freedman, Rebecca J       12 CVAC-MA              1:08.34    1:04.06 q      
                  30.57     1:04.06 (33.49)                                        
 12 Estep, Mia                12 SHIP-MA              1:07.81    1:04.70 q      
                  31.50     1:04.70 (33.20)                                        
 13 Gambler, Emily G          12 EAC-MA                    NT    1:04.91 q      
                  30.54     1:04.91 (34.37)                                        
 14 Roberts, Madison L        12 SCAY-MA              1:05.60    1:06.37 q      
                  32.21     1:06.37 (34.16)                                        
 15 Evans, Faith A            11 WSY-MA               1:10.41    1:06.79 q      
                  32.09     1:06.79 (34.70)                                        
 16 Epoca, Kelsey L           12 HAC-MA               1:05.71    1:06.88 q      
                  31.57     1:06.88 (35.31)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Rice, Marah F             12 WSY-MA               1:05.56    1:07.42        
                  31.90     1:07.42 (35.52)                                        
 18 Collins, Abigail B        12 WSY-MA               1:07.44    1:07.96        
                  32.89     1:07.96 (35.07)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Woren, Sarah M            11 CVAC-MA              1:10.57    1:08.15        
                  33.07     1:08.15 (35.08)                                        
 20 Rutkowski, Lillian G      12 EAC-MA               1:13.14    1:09.04        
                  33.13     1:09.04 (35.91)                                        
 21 Steckiel, Avery K         11 GMAC-MA              1:06.31    1:10.21        
                  32.77     1:10.21 (37.44)                                        
 22 Secord, Ann K             11 Acws Swimming-MA     1:09.77    1:10.69        
                  33.82     1:10.69 (36.87)                                        
 23 Douglass, Gaia E          12 Unattached-MA        1:10.17    1:11.73        
                  33.58     1:11.73 (38.15)                                        
 24 Snyder, Londyn R          12 EPAC-MA              1:11.57    1:12.50        
                  34.59     1:12.50 (37.91)                                        
 25 Edwards, Kelsie A         12 Acws Swimming-MA     1:13.18    1:13.44        
                  35.74     1:13.44 (37.70)                                        
 26 DeLoretta, Sara E         11 GMAC-MA              1:12.20    1:13.55        
                  34.47     1:13.55 (39.08)                                        
 27 Fulmer, Bella G           11 MARA-MA              1:13.83    1:13.59        
                  36.07     1:13.59 (37.52)                                        
 28 Edwards, Kendra A         11 LPAC-MA              1:12.25    1:14.84        
                  36.69     1:14.84 (38.15)                                        
 29 Hollar, Riley A           12 SHIP-MA              1:10.11    1:15.34        
                  36.99     1:15.34 (38.35)                                        
 30 Sulman, Meredith R        11 SCAY-MA              1:17.16    1:17.56        
                  37.06     1:17.56 (40.50)                                        
 31 Yohe, Ava E               11 Acws Swimming-MA     1:14.36    1:18.48        
                  37.30     1:18.48 (41.18)                                        
 32 Zoellner, Aubrey G        11 EPAC-MA              1:19.30    1:20.49        
                  37.07     1:20.49 (43.42)                                        
 33 Hughes, Mikayla S         12 MARA-MA              1:22.19    1:23.97        
                  39.81     1:23.97 (44.16)                                        
 34 Doriani, Lana A           12 WSY-MA               1:28.13    1:28.89        
                  42.29     1:28.89 (46.60)                                        
 35 Walter, Erin K            12 HAC-MA                    NT    1:32.64        
                  43.43     1:32.64 (49.21)                                        
 
Event 74  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          51.39  SRCH
          53.29  AAAA
          55.79  AAA
          58.29  AA
          58.89  JO
        1:00.89  A
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Kupsky, Woobie J          11 Unattached-MA          55.80      56.41 AA     
                  27.08       56.41 (29.33)                                        
  2 Clough, Colin T           12 HAC-MA                 58.77      58.99 A      
                  28.08       58.99 (30.91)                                        
  3 Lee, Ryan                 12 WSY-MA                 58.17      59.09 A      
                  28.56       59.09 (30.53)                                        
  4 Ginter, Lance J           11 Acws Swimming-MA       59.79    1:00.34 A      
                  28.68     1:00.34 (31.66)                                        
  5 Brownstead, John R        12 NLAC-MA              1:01.95    1:01.36        
                  29.58     1:01.36 (31.78)                                        
  6 Engle, Pete J             12 WSY-MA               1:01.98    1:01.94        
                  29.50     1:01.94 (32.44)                                        
  7 Chang, Jonathan H         11 WSY-MA               1:02.35    1:02.10        
                  29.93     1:02.10 (32.17)                                        
  8 Brace, Shane L            12 HAC-MA               1:03.50    1:02.81        
                  30.08     1:02.81 (32.73)                                        
B - Final
  9 Almodovar, Jayden J       11 MARA-MA              1:04.95    1:04.85        
                  30.95     1:04.85 (33.90)                                        
 10 Shonk, Ethan H            12 EAC-MA               1:04.23    1:05.29        
                  31.20     1:05.29 (34.09)                                        
 11 Brewer, Owen M            11 CVAC-MA              1:06.40    1:06.10        
                  32.18     1:06.10 (33.92)                                        
 12 Houston, Caleb G          11 WSY-MA               1:10.73    1:11.14        
                  33.55     1:11.14 (37.59)                                        
 13 Wagner, Evan J            11 LPAC-MA              1:17.16    1:16.57        
                  35.32     1:16.57 (41.25)                                        
 14 Cunningham, Brian R       12 WSY-MA               1:23.85    1:24.70        
                  38.51     1:24.70 (46.19)                                        
 
Event 74  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          51.39  SRCH
          53.29  AAAA
          55.79  AAA
          58.29  AA
          58.89  JO
        1:00.89  A
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kupsky, Woobie J          11 Unattached-MA          56.92      55.80 qAA    
                  26.81       55.80 (28.99)                                        
  2 Lee, Ryan                 12 WSY-MA                 59.43      58.17 qAA    
                  27.88       58.17 (30.29)                                        
  3 Clough, Colin T           12 HAC-MA                 58.64      58.77 qJO    
                  27.75       58.77 (31.02)                                        
  4 Ginter, Lance J           11 Acws Swimming-MA     1:00.91      59.79 qA     
                  28.51       59.79 (31.28)                                        
  5 Brownstead, John R        12 NLAC-MA              1:02.40    1:01.95 q      
                  29.53     1:01.95 (32.42)                                        
  6 Engle, Pete J             12 WSY-MA               1:02.57    1:01.98 q      
                  29.49     1:01.98 (32.49)                                        
  7 Chang, Jonathan H         11 WSY-MA               1:02.15    1:02.35 q      
                  29.82     1:02.35 (32.53)                                        
  8 Brace, Shane L            12 HAC-MA               1:03.28    1:03.50 q      
                  29.86     1:03.50 (33.64)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Shonk, Ethan H            12 EAC-MA               1:16.63    1:04.23 q      
                  30.56     1:04.23 (33.67)                                        
 10 Almodovar, Jayden J       11 MARA-MA              1:04.07    1:04.95 q      
                  30.75     1:04.95 (34.20)                                        
 11 Brewer, Owen M            11 CVAC-MA              1:08.80    1:06.40 q      
                  31.72     1:06.40 (34.68)                                        
 12 Houston, Caleb G          11 WSY-MA               1:10.81    1:10.73 q      
 13 Troy, William E           12 GMAC-MA              1:13.17    1:11.33 q      
                  33.64     1:11.33 (37.69)                                        
 14 Wagner, Evan J            11 LPAC-MA              1:14.78    1:17.16 q      
                  34.72     1:17.16 (42.44)                                        
 15 Cunningham, Brian R       12 WSY-MA               1:25.65    1:23.85 q      
                  38.58     1:23.85 (45.27)                                        
 16 Leppla, Nathan M          11 EPAC-MA              1:43.67    1:40.35 q      
                  48.93     1:40.35 (51.42)                                        
 
Event 75  Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:54.89  AAAA
        1:55.19  SECT
        2:00.39  AAA
        2:01.99  SRCH
        2:02.49  JO
        2:05.79  AA
        2:11.29  A
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Kupsky, April M           14 Unattached-MA        1:58.62    1:58.11 AAA    
                  26.93       56.93 (30.00)     1:27.98 (31.05)     1:58.11 (30.13)
  2 Adams, Colleen A          14 SCAY-MA              2:03.60    2:00.17 AAA    
                  27.48       57.80 (30.32)     1:29.25 (31.45)     2:00.17 (30.92)
  3 Gerhart, Sophia G         14 SCAY-MA              2:00.66    2:00.26 AAA    
                  27.50       57.21 (29.71)     1:28.43 (31.22)     2:00.26 (31.83)
  4 Ryland, Claire N          14 HAC-MA               2:06.74    2:01.46 SRCH   
                  27.91       58.83 (30.92)     1:30.17 (31.34)     2:01.46 (31.29)
  5 Plempel, Jordan M         14 EPAC-MA              2:07.70    2:04.23 AA     
                  28.26       59.46 (31.20)     1:31.89 (32.43)     2:04.23 (32.34)
  6 Hoffman, Natasha N        14 NLAC-MA              2:06.83    2:05.26 AA     
                  29.04     1:00.95 (31.91)     1:33.77 (32.82)     2:05.26 (31.49)
  7 Maher, Jillian K          14 Acws Swimming-MA     2:06.41    2:06.07 A      
                  28.69     1:00.22 (31.53)     1:33.40 (33.18)     2:06.07 (32.67)
  8 Koehle, Maddy G           14 NLAC-MA              2:08.86    2:13.24        
                  30.41     1:03.77 (33.36)     1:37.90 (34.13)     2:13.24 (35.34)
B - Final
  9 Griswold, Isabelle J      14 Williamsport-MA      2:11.38    2:06.73 A      
                  28.61     1:00.53 (31.92)     1:33.89 (33.36)     2:06.73 (32.84)
 10 Chang, Lauren M           13 WSY-MA               2:12.83    2:08.62 A      
                  29.58     1:02.02 (32.44)     1:35.21 (33.19)     2:08.62 (33.41)
 11 Dehoff, Jena L            14 WSY-MA               2:13.86    2:09.73 A      
                  30.77     1:04.00 (33.23)     1:37.18 (33.18)     2:09.73 (32.55)
 12 DiCarlo, Lila M           13 WSY-MA               2:11.43    2:10.15 A      
                  29.78     1:03.28 (33.50)     1:37.31 (34.03)     2:10.15 (32.84)
 13 Madden, Maya J            13 HAC-MA               2:17.14    2:14.55        
                  30.46     1:04.89 (34.43)     1:40.46 (35.57)     2:14.55 (34.09)
 14 Miller, Morgan E          13 WSY-MA               2:27.02    2:23.23        
                  32.59     1:09.24 (36.65)     1:46.86 (37.62)     2:23.23 (36.37)
 15 Clow, Jalyn R             13 MARA-MA              2:29.70    2:32.62        
                  33.56     1:11.63 (38.07)     1:52.38 (40.75)     2:32.62 (40.24)
 
Event 75  Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:54.89  AAAA
        1:55.19  SECT
        2:00.39  AAA
        2:01.99  SRCH
        2:02.49  JO
        2:05.79  AA
        2:11.29  A
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kupsky, April M           14 Unattached-MA        2:00.95    1:58.62 qAAA   
                  26.84       57.01 (30.17)     1:28.15 (31.14)     1:58.62 (30.47)
  2 Gerhart, Sophia G         14 SCAY-MA              1:58.82    2:00.66 qSRCH  
                  27.48       57.45 (29.97)     1:28.96 (31.51)     2:00.66 (31.70)
  3 Adams, Colleen A          14 SCAY-MA              2:00.11    2:03.60 qAA    
                  28.39       59.97 (31.58)     1:32.47 (32.50)     2:03.60 (31.13)
  4 Maher, Jillian K          14 Acws Swimming-MA     2:07.31    2:06.41 qA     
                  29.27     1:01.12 (31.85)     1:34.00 (32.88)     2:06.41 (32.41)
  5 Ryland, Claire N          14 HAC-MA               2:02.07    2:06.74 qA     
                  28.64     1:00.57 (31.93)     1:33.66 (33.09)     2:06.74 (33.08)
  6 Hoffman, Natasha N        14 NLAC-MA              2:08.46    2:06.83 qA     
                  29.20     1:01.42 (32.22)     1:34.91 (33.49)     2:06.83 (31.92)
  7 Plempel, Jordan M         14 EPAC-MA              2:10.42    2:07.70 qA     
                  28.72     1:00.91 (32.19)     1:34.67 (33.76)     2:07.70 (33.03)
  8 Koehle, Maddy G           14 NLAC-MA              2:13.00    2:08.86 qA     
                  30.26     1:02.99 (32.73)     1:35.87 (32.88)     2:08.86 (32.99)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Griswold, Isabelle J      14 Williamsport-MA      2:07.96    2:11.38 q      
                  29.35     1:02.06 (32.71)     1:36.70 (34.64)     2:11.38 (34.68)
 10 DiCarlo, Lila M           13 WSY-MA               2:09.36    2:11.43 q      
                  29.82     1:03.06 (33.24)     1:37.37 (34.31)     2:11.43 (34.06)
 11 Chang, Lauren M           13 WSY-MA               2:12.49    2:12.83 q      
                  30.76     1:04.52 (33.76)     1:38.82 (34.30)     2:12.83 (34.01)
 12 Stier, Chae R             14 WSY-MA               2:36.31    2:13.54 q      
                  28.85     1:01.85 (33.00)     1:37.15 (35.30)     2:13.54 (36.39)
 13 Dehoff, Jena L            14 WSY-MA               2:15.45    2:13.86 q      
                  31.49     1:05.12 (33.63)     1:39.45 (34.33)     2:13.86 (34.41)
 14 Madden, Maya J            13 HAC-MA               2:17.31    2:17.14 q      
                  30.98     1:06.47 (35.49)     1:42.40 (35.93)     2:17.14 (34.74)
 15 Shore, Elise P            14 WSY-MA               2:16.49    2:18.14 q      
 16 Wylam, Emma L             14 WSY-MA               2:22.77    2:23.86 q      
                  32.23     1:08.98 (36.75)     1:46.72 (37.74)     2:23.86 (37.14)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Root, Ella A              13 MARA-MA              2:30.64    2:24.22        
                  32.56     1:09.10 (36.54)     1:47.36 (38.26)     2:24.22 (36.86)
 18 McAninch, Katie E         14 CVAC-MA              2:37.50    2:26.39        
                  32.93     1:11.12 (38.19)     1:49.85 (38.73)     2:26.39 (36.54)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Miller, Morgan E          13 WSY-MA               2:28.76    2:27.02        
                  33.84     1:11.56 (37.72)     1:49.58 (38.02)     2:27.02 (37.44)
 20 Clow, Jalyn R             13 MARA-MA              2:23.32    2:29.70        
                  33.04     1:11.19 (38.15)     1:51.30 (40.11)     2:29.70 (38.40)
 21 Lee, Lauren M             14 EPAC-MA              2:30.56    2:31.56        
                  34.25     1:13.57 (39.32)     1:53.16 (39.59)     2:31.56 (38.40)
 22 Cottingham, Brianna A     13 SCAY-MA                   NT    2:31.57        
                  34.82     1:13.92 (39.10)     1:54.51 (40.59)     2:31.57 (37.06)
 23 Stein, Eliya S            14 WSY-MA               2:33.60    2:35.14        
                  35.79     1:16.20 (40.41)     1:56.77 (40.57)     2:35.14 (38.37)
 24 Haro, Valentina           13 WSY-MA               2:37.60    2:35.80        
 
Event 76  Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:46.49  SECT
        1:47.29  AAAA
        1:52.39  SRCH
        1:52.39  AAA
        1:56.29  JO
        1:57.49  AA
        2:02.59  A
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Brownstead, Matt K        14 NLAC-MA              1:53.46    1:45.11 SECT   
                  24.29       51.09 (26.80)     1:18.06 (26.97)     1:45.11 (27.05)
  2 Distenfeld, Tyler J       14 CVAC-MA              1:53.94    1:54.90 JO     
                  26.54       56.10 (29.56)     1:26.15 (30.05)     1:54.90 (28.75)
  3 Peiffer, Zachary L        13 Acws Swimming-MA     1:57.49    1:55.41 JO     
                  25.65       55.05 (29.40)     1:25.80 (30.75)     1:55.41 (29.61)
  4 Dowling, Jack C           13 EPAC-MA              1:58.21    1:57.69 A      
                  25.94       56.37 (30.43)     1:27.75 (31.38)     1:57.69 (29.94)
  5 Majka, Scott R            14 WSY-MA               1:58.52    1:59.98 A      
                  27.68       58.13 (30.45)     1:29.39 (31.26)     1:59.98 (30.59)
  6 Azzalina, Ben W           14 EAC-MA               2:00.49    2:00.60 A      
                  27.16       57.97 (30.81)     1:29.60 (31.63)     2:00.60 (31.00)
  7 Houck, Jacob A            14 EAC-MA               2:02.22    2:02.71        
                  27.69       58.89 (31.20)     1:31.25 (32.36)     2:02.71 (31.46)
  8 Fry, Logan J              13 EAC-MA               2:04.61    2:08.37        
                  29.27     1:01.31 (32.04)     1:35.01 (33.70)     2:08.37 (33.36)
B - Final
  9 Blacker, Alex L           13 HAC-MA               2:10.16    2:04.82        
                  27.17       58.45 (31.28)     1:31.36 (32.91)     2:04.82 (33.46)
 10 Mills, Bryce M            13 HAC-MA               2:09.31    2:05.39        
                  26.89       58.33 (31.44)     1:32.31 (33.98)     2:05.39 (33.08)
 11 Boyce, Ryan A             13 WSY-MA               2:09.82    2:10.14        
                  29.55     1:02.38 (32.83)     1:36.34 (33.96)     2:10.14 (33.80)
 12 Seman, Alex N             13 EPAC-MA              2:07.24    2:14.46        
                  29.95     1:04.53 (34.58)     1:40.04 (35.51)     2:14.46 (34.42)
 13 MacKilligan, Cameron P    13 MARA-MA              2:15.82    2:16.48        
                  30.34     1:04.65 (34.31)     1:40.43 (35.78)     2:16.48 (36.05)
 -- Ziegler, Harrison M       14 WSY-MA               2:09.76         DQ        
      False start
                  29.68     1:02.88 (33.20)     1:37.08 (34.20)          DQ (31.92)
 
Event 76  Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:46.49  SECT
        1:47.29  AAAA
        1:52.39  SRCH
        1:52.39  AAA
        1:56.29  JO
        1:57.49  AA
        2:02.59  A
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Brownstead, Matt K        14 NLAC-MA              1:43.52    1:53.46 qJO    
                  25.67       54.54 (28.87)     1:25.07 (30.53)     1:53.46 (28.39)
  2 Distenfeld, Tyler J       14 CVAC-MA              2:01.21    1:53.94 qJO    
                  27.12       57.00 (29.88)     1:26.18 (29.18)     1:53.94 (27.76)
  3 Peiffer, Zachary L        13 Acws Swimming-MA     1:57.14    1:57.49 qAA    
                  26.04       56.02 (29.98)     1:27.50 (31.48)     1:57.49 (29.99)
  4 Dowling, Jack C           13 EPAC-MA              1:58.31    1:58.21 qA     
                  25.78       56.49 (30.71)     1:28.61 (32.12)     1:58.21 (29.60)
  5 Majka, Scott R            14 WSY-MA               2:00.77    1:58.52 qA     
                  27.76       58.27 (30.51)     1:29.04 (30.77)     1:58.52 (29.48)
  6 Furlong, Christopher R    14 CVAC-MA              2:01.98    1:59.68 qA     
                  27.50       58.25 (30.75)     1:29.58 (31.33)     1:59.68 (30.10)
  7 Azzalina, Ben W           14 EAC-MA               1:59.77    2:00.49 qA     
                  27.30       58.31 (31.01)     1:30.11 (31.80)     2:00.49 (30.38)
  8 Houck, Jacob A            14 EAC-MA               2:03.07    2:02.22 qA     
                  27.43       58.45 (31.02)     1:31.16 (32.71)     2:02.22 (31.06)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Fry, Logan J              13 EAC-MA               2:05.59    2:04.61 q      
                  29.38     1:00.84 (31.46)     1:33.09 (32.25)     2:04.61 (31.52)
 10 Seman, Alex N             13 EPAC-MA              2:01.71    2:07.24 q      
                  28.90     1:01.60 (32.70)     1:34.88 (33.28)     2:07.24 (32.36)
 11 Mills, Bryce M            13 HAC-MA               2:07.49    2:09.31 q      
                  28.46     1:01.05 (32.59)     1:35.46 (34.41)     2:09.31 (33.85)
 12 Ziegler, Harrison M       14 WSY-MA               2:11.25    2:09.76 q      
                  29.82     1:03.10 (33.28)     1:37.22 (34.12)     2:09.76 (32.54)
 13 Boyce, Ryan A             13 WSY-MA               2:08.75    2:09.82 q      
                  29.69     1:02.12 (32.43)     1:35.91 (33.79)     2:09.82 (33.91)
 14 Blacker, Alex L           13 HAC-MA               2:00.48    2:10.16 q      
                  28.80     1:02.30 (33.50)     1:36.32 (34.02)     2:10.16 (33.84)
 15 MacKilligan, Cameron P    13 MARA-MA              2:15.47    2:15.82 q      
                  31.05     1:04.71 (33.66)     1:40.62 (35.91)     2:15.82 (35.20)
 16 Hughes, Xander J          13 MARA-MA              2:21.96    2:28.84 q      
                  33.29     1:11.91 (38.62)     1:50.76 (38.85)     2:28.84 (38.08)
 
Event 77  Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wsy Swimming-MA  'A'                              1:52.77    1:51.37        
     1) Shoemaker, Jennifer E 12        2) Barone, Kamryn R 11            
     3) Skiles, Araceli G 11            4) Staretz, Presley E 12          
                  27.03       55.64 (28.61)     1:24.91 (29.27)     1:51.37 (26.46)
  2 East Pennsboro Aquatic Club-MA  'A'               2:01.69    2:01.20        
     1) Turner, Sara C 12               2) Sandhaus, Eliza M 11           
     3) Zoellner, Aubrey G 11           4) Benka-Davies, Zoe M 11         
                  28.32     1:01.78 (33.46)     1:32.44 (30.66)     2:01.20 (28.76)
  3 Wsy Swimming-MA  'B'                              2:05.83    2:11.16        
     1) Collins, Abigail B 12           2) Doriani, Lana A 12             
     3) Evans, Faith A 11               4) Rice, Marah F 12               
                  31.19     1:10.21 (39.02)     1:41.33 (31.12)     2:11.16 (29.83)
 
Event 78  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wsy Swimming-MA  'A'                              1:53.83    1:53.58        
     1) Lee, Ryan 12                    2) Chang, Jonathan H 11           
     3) Keyes, Jake 11                  4) Yoon, Sondo 11                 
                  28.22       56.33 (28.11)     1:25.18 (28.85)     1:53.58 (28.40)
 
Event 79  Girls 13-14 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 East Pennsboro Aquatic Club-MA  'A'               4:03.49    3:54.67        
     1) Reed, Emma E 14                 2) Karoly, Jackie M 14            
     3) Burton, Apple M 13              4) Plempel, Jordan M 14           
                  28.57       59.50 (59.50)     1:28.26 (28.76)   2:01.20 (1:01.70)
        2:28.82 (27.62)     2:58.20 (57.00)     3:24.50 (26.30)     3:54.67 (56.47)
  2 Wsy Swimming-MA  'A'                              3:53.49    3:59.90        
     1) DiCarlo, Lila M 13              2) Chang, Lauren M 13             
     3) Stier, Chae R 14                4) Richards, Kristy R 14          
                  27.74       58.58 (58.58)     1:26.75 (28.17)     1:57.40 (58.82)
        2:24.35 (26.95)     2:54.84 (57.44)     3:24.82 (29.98)   3:59.90 (1:05.06)
  3 Wsy Swimming-MA  'B'                              4:16.10    4:17.96        
     1) Miller, Morgan E 13             2) Wylam, Emma L 14               
     3) Jacobson, Ilana R 14            4) Dehoff, Jena L 14              
                  31.61   1:06.49 (1:06.49)     1:37.64 (31.15)   2:12.52 (1:06.03)
        2:42.25 (29.73)   3:16.85 (1:04.33)     3:45.95 (29.10)   4:17.96 (1:01.11)
 
Event 80  Boys 13-14 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 East Pennsboro Aquatic Club-MA  'A'               3:34.65    3:35.85        
     1) Hemingway, Patrick A 14         2) Dowling, Jack C 13             
     3) Seman, Alex N 13                4) Farrow, Kyle T 14              
                  24.57       52.13 (52.13)     1:17.89 (25.76)     1:47.43 (55.30)
        2:15.26 (27.83)     2:46.78 (59.35)     3:10.12 (23.34)     3:35.85 (49.07)
  2 Elizabethtown Aquatic Club-MA  'A'                     NT    3:43.90        
     1) Azzalina, Ben W 14              2) Leibfried, Grant T 13          
     3) Fry, Logan J 13                 4) Houck, Jacob A 14              
                  25.86       53.23 (53.23)     1:22.21 (28.98)   1:55.03 (1:01.80)
        2:21.92 (26.89)     2:50.66 (55.63)     3:15.48 (24.82)     3:43.90 (53.24)
  3 Wsy Swimming-MA  'A'                              3:55.80    3:52.73        
     1) Chase, Tommy 14                 2) Ziegler, Harrison M 14         
     3) Boyce, Ryan A 13                4) Majka, Scott R 14              
                  26.87       57.45 (57.45)     1:25.36 (27.91)     1:56.09 (58.64)
        2:24.57 (28.48)     2:55.81 (59.72)     3:22.78 (26.97)     3:52.73 (56.92)
 
Event 81  Girls 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
        2:29.79  AAAA
        2:37.39  AAA
        2:45.09  AA
        2:49.39  JO
        2:52.69  A
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gonzales, Lydia R          9 Unattached-MA        2:39.68    2:43.75 AA     
                  35.69     1:16.88 (41.19)     2:06.57 (49.69)     2:43.75 (37.18)
  2 Araiza, Berenice L        10 CVAC-MA              2:59.38    2:54.70        
                  39.76     1:23.47 (43.71)     2:14.57 (51.10)     2:54.70 (40.13)
  3 Buck, Ava S               10 HAC-MA               3:03.39    2:59.62        
                                1:25.00 ( )     2:19.95 (54.95)     2:59.62 (39.67)
  4 Chang, Katie N             9 WSY-MA               3:07.80    3:12.92        
                  45.12     1:34.95 (49.83)     2:30.78 (55.83)     3:12.92 (42.14)
  5 Artell, Eliza C            9 EPAC-MA              3:59.28    3:56.97        
                  59.69     1:59.42 (59.73)   3:06.28 (1:06.86)     3:56.97 (50.69)
  6 Roeting, Bella P           9 HAC-MA                    NT    4:35.71        
                1:16.45   2:29.99 (1:13.54)   3:33.15 (1:03.16)   4:35.71 (1:02.56)
 
Event 82  Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
        2:28.69  AAAA
        2:36.19  AAA
        2:43.59  AA
        2:50.69  JO
        2:50.99  A
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zagaceta, Magill M        10 HAC-MA               2:28.06    2:30.53 AAA    
                  33.46     1:12.71 (39.25)     1:56.46 (43.75)     2:30.53 (34.07)
  2 Hughes, Murphy J           9 EPAC-MA                   NT    3:52.31        
                1:00.63     1:54.99 (54.36)   2:59.37 (1:04.38)     3:52.31 (52.94)
 
Event 83  Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:17.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gonzales, Lydia R          9 Unattached-MA        1:13.45    1:16.80 JO     
                  37.46     1:16.80 (39.34)                                        
  2 Kupsky, Mary K            10 Unattached-MA        1:17.92    1:18.04        
                  38.60     1:18.04 (39.44)                                        
  3 Buehler, Katie H          10 CVAC-MA              1:29.35    1:20.00        
                  38.85     1:20.00 (41.15)                                        
  4 Brownstead, Kelly A       10 NLAC-MA              1:25.22    1:26.04        
                  40.14     1:26.04 (45.90)                                        
  5 Woronko, Julia M           9 HAC-MA               1:31.46    1:30.33        
                  44.72     1:30.33 (45.61)                                        
  6 Wilhelm, Leah Rose R      10 HAC-MA                    NT    1:33.36        
  7 Artell, Eliza C            9 EPAC-MA              1:48.30    1:57.07        
                1:00.33     1:57.07 (56.74)                                        
 -- Fink, Alison M            10 EAC-MA                    NT         DQ        
      Delay initiating turn
                  42.80          DQ (45.02)                                        
 
Event 84  Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:18.29  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zagaceta, Magill M        10 HAC-MA               1:10.45    1:10.49 JO     
                  35.19     1:10.49 (35.30)                                        
  2 Ginter, Daryn R            9 Acws Swimming-MA          NT    1:24.25        
                  40.61     1:24.25 (43.64)                                        
  3 Boone, Carter D           10 Unattached-MA        1:23.80    1:24.49        
                  40.87     1:24.49 (43.62)                                        
  4 Arutyunov, Alex            9 Acws Swimming-MA     1:29.11    1:29.00        
                  43.24     1:29.00 (45.76)                                        
  5 Fink, Dalton J            10 EAC-MA               1:44.48    1:33.64        
                  46.00     1:33.64 (47.64)                                        
  6 Hughes, Murphy J           9 EPAC-MA              1:43.86    1:39.83        
                  48.24     1:39.83 (51.59)                                        
  7 Carpenter, Grant E         9 EPAC-MA                   NT    1:40.06        
                  49.04     1:40.06 (51.02)                                        
 -- Troy, Jacob E             10 GMAC-MA              1:36.59         DQ        
      Delay initiating turn
                  46.79          DQ (48.81)                                        
 
Event 85  Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          41.09  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conway, Morgan H          10 EAC-MA                 44.39      41.35        
  2 Araiza, Berenice L        10 CVAC-MA                45.57      42.58        
  3 Buck, Ava S               10 HAC-MA                 41.29      42.89        
  4 Buehler, Katie H          10 CVAC-MA                45.76      43.07        
  5 Fink, Alison M            10 EAC-MA                 53.30      43.84        
  6 Brownstead, Kelly A       10 NLAC-MA                44.06      44.85        
  7 Chang, Katie N             9 WSY-MA                 44.56      46.16        
  8 Woronko, Julia M           9 HAC-MA                 47.51      47.51        
  9 Leibfried, Haley G        10 EAC-MA                    NT      47.98        
 10 Wilhelm, Leah Rose R      10 HAC-MA                 51.28      51.43        
 11 Hawkins, Della K           9 SHIP-MA                55.36      54.03        
 12 Roeting, Bella P           9 HAC-MA                 57.21      57.07        
 
Event 86  Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          41.59  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zagaceta, Magill M        10 HAC-MA                 35.40      35.88 JO     
  2 Myer, Joey T              10 FSSC-MA                38.51      40.22 JO     
  3 Weise, Braden E            9 GMAC-MA                46.30      40.73 JO     
  4 Root, Jack R              10 MARA-MA                40.92      42.34        
  5 Rachael, Everett W        10 EAC-MA                    NT      43.27        
  6 Troy, Jacob E             10 GMAC-MA                46.58      44.87        
  7 Bu, Jason J               10 HAC-MA                 44.28      44.95        
  8 Vicknair, Felix S          9 LPAC-MA                   NT      45.12        
  9 Arutyunov, Alex            9 Acws Swimming-MA       46.94      47.18        
 10 Fink, Dalton J            10 EAC-MA                 53.55      48.31        
 11 Gamber, Ian J              9 WSY-MA                 49.86      49.62        
 12 Boone, Carter D           10 Unattached-MA          52.01      51.27        
 13 Hughes, Murphy J           9 EPAC-MA                50.87      52.71        
 -- Carpenter, Grant E         9 EPAC-MA                53.36         DQ        
      Two strokes under water
 
Event 87  Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:07.79  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gonzales, Lydia R          9 Unattached-MA        1:05.58    1:08.00        
                  33.20     1:08.00 (34.80)                                        
  2 Kupsky, Mary K            10 Unattached-MA        1:08.87    1:09.09        
                  33.69     1:09.09 (35.40)                                        
  3 Buehler, Katie H          10 CVAC-MA              1:14.68    1:11.73        
                  34.12     1:11.73 (37.61)                                        
  4 Conway, Morgan H          10 EAC-MA               1:13.17    1:12.20        
                  34.18     1:12.20 (38.02)                                        
  5 Brownstead, Kelly A       10 NLAC-MA              1:17.67    1:13.43        
                  34.23     1:13.43 (39.20)                                        
  6 Chang, Katie N             9 WSY-MA               1:17.54    1:15.26        
                  35.18     1:15.26 (40.08)                                        
  7 Fink, Alison M            10 EAC-MA               1:36.08    1:18.89        
                  36.91     1:18.89 (41.98)                                        
  8 Wilhelm, Leah Rose R      10 HAC-MA               1:24.52    1:23.00        
                  39.39     1:23.00 (43.61)                                        
  9 Woronko, Julia M           9 HAC-MA               1:22.06    1:24.42        
                  41.26     1:24.42 (43.16)                                        
 10 Hawkins, Della K           9 SHIP-MA              1:36.24    1:31.39        
                  41.30     1:31.39 (50.09)                                        
 11 Artell, Eliza C            9 EPAC-MA              1:32.22    1:42.76        
                  48.66     1:42.76 (54.10)                                        
 12 Roeting, Bella P           9 HAC-MA               1:44.93    2:00.09        
                  54.04   2:00.09 (1:06.05)                                        
 
Event 88  Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:07.39  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Myer, Joey T              10 FSSC-MA              1:03.62    1:04.73 JO     
                  30.43     1:04.73 (34.30)                                        
  2 Rachael, Everett W        10 EAC-MA                    NT    1:04.98 JO     
                  30.37     1:04.98 (34.61)                                        
  3 Weise, Braden E            9 GMAC-MA              1:11.20    1:09.76        
                  32.23     1:09.76 (37.53)                                        
  4 Boone, Carter D           10 Unattached-MA        1:14.32    1:10.72        
                  32.71     1:10.72 (38.01)                                        
  5 Ginter, Daryn R            9 Acws Swimming-MA     1:15.97    1:13.43        
                  35.52     1:13.43 (37.91)                                        
  6 Fink, Dalton J            10 EAC-MA               1:16.91    1:17.67        
                  36.61     1:17.67 (41.06)                                        
  7 Troy, Jacob E             10 GMAC-MA              1:21.00    1:21.73        
  8 Gamber, Ian J              9 WSY-MA               1:22.64    1:22.02        
                  39.20     1:22.02 (42.82)                                        
  9 Carpenter, Grant E         9 EPAC-MA              1:30.60    1:27.45        
                  43.18     1:27.45 (44.27)                                        
 10 Hughes, Murphy J           9 EPAC-MA              1:27.29    1:28.22        
                  44.00     1:28.22 (44.22)                                        
 
Event 89  Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          34.09  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gonzales, Lydia R          9 Unattached-MA          33.56      33.26 JO     
  2 Kupsky, Mary K            10 Unattached-MA          37.53      37.07        
  3 Araiza, Berenice L        10 CVAC-MA                39.01      37.17        
  4 Brownstead, Kelly A       10 NLAC-MA                41.74      37.25        
  5 Conway, Morgan H          10 EAC-MA                 39.50      37.61        
  6 Buck, Ava S               10 HAC-MA                 38.48      38.36        
  7 Buehler, Katie H          10 CVAC-MA                40.53      38.72        
  8 Leibfried, Haley G        10 EAC-MA                    NT      41.85        
  9 Chang, Katie N             9 WSY-MA                 39.14      43.16        
 10 Fink, Alison M            10 EAC-MA                 56.23      44.96        
 11 Wilhelm, Leah Rose R      10 HAC-MA                 46.45      44.97        
 12 Artell, Eliza C            9 EPAC-MA                49.95      51.39        
 13 Hawkins, Della K           9 SHIP-MA                53.04      52.68        
 14 Roeting, Bella P           9 HAC-MA               1:12.25    1:11.17        
 
Event 90  Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          34.39  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Myer, Joey T              10 FSSC-MA                31.63      33.24 JO     
  2 Rachael, Everett W        10 EAC-MA                    NT      34.54        
  3 Bu, Jason J               10 HAC-MA                 40.64      36.74        
  4 Boone, Carter D           10 Unattached-MA          42.65      37.27        
  5 Vicknair, Felix S          9 LPAC-MA                42.36      37.57        
  6 Ginter, Daryn R            9 Acws Swimming-MA       39.60      38.85        
  7 Root, Jack R              10 MARA-MA                37.06      40.22        
  8 Arutyunov, Alex            9 Acws Swimming-MA       41.57      42.22        
  9 Fink, Dalton J            10 EAC-MA                 44.06      43.34        
 10 Gamber, Ian J              9 WSY-MA               1:02.39      52.52        
 11 Hughes, Murphy J           9 EPAC-MA                   NT    1:01.37        
 -- Carpenter, Grant E         9 EPAC-MA                48.24         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Event 93  Boys 12 & Under 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yoon, Sondo               11 WSY-MA                    NT   20:04.35        
                  31.24     1:07.42 (36.18)     1:43.51 (36.09)     2:20.83 (37.32)
        2:57.59 (36.76)     3:35.03 (37.44)     4:11.63 (36.60)     4:49.20 (37.57)
        5:25.95 (36.75)     6:03.27 (37.32)     6:40.49 (37.22)     7:17.18 (36.69)
        7:54.73 (37.55)     8:31.93 (37.20)     9:08.10 (36.17)     9:44.80 (36.70)
       10:21.15 (36.35)    10:58.07 (36.92)    11:34.82 (36.75)    12:11.64 (36.82)
       12:48.82 (37.18)    13:25.37 (36.55)    14:02.34 (36.97)    14:39.34 (37.00)
       15:16.73 (37.39)    15:53.01 (36.28)    16:30.01 (37.00)    17:06.49 (36.48)
       17:43.05 (36.56)    18:19.24 (36.19)    18:54.70 (35.46)    19:30.49 (35.79)
       20:04.35 (33.86)
  2 Paterno, Jack G           12 HAC-MA                    NT   23:44.63        
                  34.87     1:13.74 (38.87)     1:54.72 (40.98)     2:36.65 (41.93)
        3:18.69 (42.04)     4:02.41 (43.72)     4:44.93 (42.52)     5:28.49 (43.56)
        6:12.27 (43.78)     6:55.57 (43.30)     7:39.55 (43.98)     8:24.08 (44.53)
        9:09.36 (45.28)     9:54.36 (45.00)    10:37.72 (43.36)    11:22.71 (44.99)
       12:07.70 (44.99)    12:52.15 (44.45)    13:36.84 (44.69)    14:22.61 (45.77)
       15:06.94 (44.33)    15:50.77 (43.83)    16:32.66 (41.89)    17:15.41 (42.75)
       17:58.88 (43.47)    18:43.97 (45.09)    19:27.62 (43.65)    20:10.47 (42.85)
       20:55.34 (44.87)    21:38.57 (43.23)    22:20.76 (42.19)    23:02.13 (41.37)
       23:44.63 (42.50)
 
Event 93  Boys 13-14 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
       19:12.99  13-14 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seman, Alex N             13 EPAC-MA             18:42.23   18:25.40 JO     
                  28.20       59.83 (31.63)     1:32.45 (32.62)     2:05.31 (32.86)
        2:37.66 (32.35)     3:11.52 (33.86)     3:44.66 (33.14)     4:17.89 (33.23)
        4:51.40 (33.51)     5:25.03 (33.63)     5:58.70 (33.67)     6:32.79 (34.09)
        7:06.95 (34.16)     7:41.00 (34.05)     8:14.83 (33.83)     8:49.07 (34.24)
        9:22.92 (33.85)     9:56.78 (33.86)    10:30.68 (33.90)    11:04.61 (33.93)
       11:38.97 (34.36)    12:12.51 (33.54)    12:47.05 (34.54)    13:20.81 (33.76)
       13:54.72 (33.91)    14:29.50 (34.78)    15:03.24 (33.74)    15:37.37 (34.13)
       16:11.48 (34.11)    16:45.43 (33.95)    17:19.58 (34.15)    17:53.30 (33.72)
       18:25.40 (32.10)
  2 Mills, Bryce M            13 HAC-MA                    NT   19:56.82        
                  29.20     1:02.29 (33.09)     1:37.06 (34.77)     2:12.66 (35.60)
        2:48.06 (35.40)     3:24.13 (36.07)     4:00.54 (36.41)     4:36.69 (36.15)
        5:13.64 (36.95)     5:49.97 (36.33)     6:25.81 (35.84)     7:02.45 (36.64)
        7:38.94 (36.49)     8:15.26 (36.32)     8:51.47 (36.21)     9:28.97 (37.50)
       10:05.24 (36.27)    10:42.52 (37.28)    11:19.46 (36.94)    11:57.61 (38.15)
       12:34.26 (36.65)    13:11.59 (37.33)    13:49.23 (37.64)    14:26.51 (37.28)
       15:03.38 (36.87)    15:40.51 (37.13)    16:18.30 (37.79)    16:55.75 (37.45)
       17:33.31 (37.56)    18:09.60 (36.29)    18:46.64 (37.04)    19:23.16 (36.52)
       19:56.82 (33.66)
 
Event 94  Girls 12 & Under 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shoemaker, Jennifer E     12 WSY-MA              20:05.91   19:26.01        
                  29.72     1:03.33 (33.61)     1:38.60 (35.27)     2:14.15 (35.55)
        2:49.55 (35.40)     3:25.27 (35.72)     4:01.04 (35.77)     4:36.83 (35.79)
        5:12.31 (35.48)     5:47.92 (35.61)     6:23.44 (35.52)     6:58.43 (34.99)
        7:34.56 (36.13)     8:10.65 (36.09)     8:47.18 (36.53)     9:23.13 (35.95)
        9:59.12 (35.99)    10:34.92 (35.80)    11:10.34 (35.42)    11:46.10 (35.76)
       12:22.05 (35.95)    12:57.79 (35.74)    13:33.74 (35.95)    14:07.82 (34.08)
       14:44.00 (36.18)    15:20.48 (36.48)    15:56.65 (36.17)    16:32.78 (36.13)
       17:08.03 (35.25)    17:42.63 (34.60)    18:17.88 (35.25)    18:53.38 (35.50)
       19:26.01 (32.63)
 
Event 94  Girls 13-14 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
       20:00.99  13-14 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burton, Apple M           13 EPAC-MA             19:17.53   17:56.00 JO     
                  28.64     1:00.33 (31.69)     1:32.59 (32.26)     2:04.13 (31.54)
        2:36.06 (31.93)     3:08.32 (32.26)     3:40.34 (32.02)     4:13.04 (32.70)
        4:45.61 (32.57)     5:18.34 (32.73)     5:51.57 (33.23)     6:24.37 (32.80)
        6:57.24 (32.87)     7:30.06 (32.82)     8:02.87 (32.81)     8:35.93 (33.06)
        9:08.99 (33.06)     9:41.87 (32.88)    10:15.40 (33.53)    10:48.49 (33.09)
       11:21.82 (33.33)    11:54.83 (33.01)    12:28.56 (33.73)    13:01.00 (32.44)
       13:34.62 (33.62)    14:07.45 (32.83)    14:40.61 (33.16)    15:13.56 (32.95)
       15:47.00 (33.44)    16:20.15 (33.15)    16:52.61 (32.46)    17:25.25 (32.64)
       17:56.00 (30.75)
  2 Adams, Colleen A          14 SCAY-MA             18:33.05   18:08.60 JO     
                  28.65     1:00.05 (31.40)     1:32.45 (32.40)     2:04.84 (32.39)
        2:36.57 (31.73)     3:09.15 (32.58)     3:41.51 (32.36)     4:14.49 (32.98)
        4:47.54 (33.05)     5:20.72 (33.18)     5:54.14 (33.42)     6:27.79 (33.65)
        7:01.04 (33.25)     7:34.58 (33.54)     8:08.02 (33.44)     8:41.69 (33.67)
        9:15.23 (33.54)     9:49.25 (34.02)    10:22.90 (33.65)    10:56.82 (33.92)
       11:29.86 (33.04)    12:03.85 (33.99)    12:37.74 (33.89)    13:11.37 (33.63)
       13:44.39 (33.02)    14:17.85 (33.46)    14:51.62 (33.77)    15:24.77 (33.15)
       15:57.50 (32.73)    16:31.11 (33.61)    17:04.35 (33.24)    17:36.58 (32.23)
       18:08.60 (32.02)
  3 Parry, Ashley N           13 LAC-MA              20:03.16   19:34.99 JO     
                  31.42     1:05.92 (34.50)     1:41.38 (35.46)     2:17.41 (36.03)
        2:53.10 (35.69)     3:28.71 (35.61)     4:04.27 (35.56)     4:40.03 (35.76)
        5:15.63 (35.60)     5:51.21 (35.58)     6:26.91 (35.70)     7:02.43 (35.52)
        7:38.05 (35.62)     8:13.63 (35.58)     8:49.16 (35.53)     9:24.52 (35.36)
        9:59.71 (35.19)    10:35.38 (35.67)    11:11.23 (35.85)    11:46.91 (35.68)
       12:22.69 (35.78)    12:59.06 (36.37)    13:35.36 (36.30)    14:11.60 (36.24)
       14:47.74 (36.14)    15:23.95 (36.21)    16:00.17 (36.22)    16:36.72 (36.55)
       17:13.08 (36.36)    17:49.24 (36.16)    18:25.51 (36.27)    19:01.34 (35.83)
       19:34.99 (33.65)