Licensed to Middle Atlantic Swimming-Sr SC Champ - Organization License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 6/25/2018 10:47 AM
                   2018 MA NPAC LC Developmental - 6/22/2018                   
                             NPAC LC Developmental                             
                                 June 22, 2018                                 
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 9-10 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mottershead, Freya L      10 CBFY-MA              1:15.34    1:15.25   20  
  2 Hickey, Lillian G         10 TRI-MA               1:15.28    1:15.84   17  
  3 Smallwood, Charlotte R     9 TRI-MA               1:22.51    1:23.16   16  
  4 Z'Ningray, Tenzee N        9 TRI-MA                    NT    1:33.15   15  
  5 Krause, Mabry C            9 PSC-MA               1:40.47    1:37.63   14  
  6 Kim, Ruth R                9 NPAC-MA                   NT    1:38.27   13  
 
Event 2  Boys 9-10 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Annise, Lincoln J         10 SOUD-MA              1:15.71    1:15.56   20  
  2 Grab, Jacob T             10 PSC-MA               1:26.82    1:21.81   17  
  3 Boehme, Alex M            10 UN-MA                1:24.93    1:23.63   16  
  4 Smith, Cullen              9 UDAC-MA                   NT    1:24.53   15  
  5 Faikish, Jakob J          10 NPAC-MA              1:21.45    1:25.58   14  
  6 Peev, Sebastian G          9 UDAC-MA              1:28.32    1:33.44   13  
  7 Makaron, Benjamin F       10 NPAC-MA              1:39.68    1:37.62   12  
 
Event 3  Girls 8 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kiess, Andie N             8 DST-MA                    NT    1:20.80   20  
 
Event 4  Boys 8 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Richardson, Aahmad         8 UN-MA                     NT    1:27.31   20  
  2 Faikish, Brendan A         8 NPAC-MA              1:29.18    1:30.14   17  
  3 Faikish, Daniel M          8 NPAC-MA                   NT    1:34.07   16  
 
Event 5  Girls 9-10 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hickey, Lillian G         10 TRI-MA                 48.08      47.38   20  
  2 Dai, Ariana                9 UDAC-MA                50.89      48.94   17  
  3 Smallwood, Charlotte R     9 TRI-MA                 51.52      51.21   16  
  4 Baughman, Caroline E       9 UDAC-MA                50.11      51.52   15  
  5 Clark, Gabriella A         9 LMOR-MA              1:00.71      55.21   14  
  6 Krause, Mabry C            9 PSC-MA               1:02.36      58.13   13  
  7 Z'Ningray, Tenzee N        9 TRI-MA                    NT      58.92   12  
 
Event 6  Boys 9-10 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tsaturyan, Aiden          10 PWAC-MA                   NT      48.67   20  
  2 Boehme, Alex M            10 UN-MA                  49.02      50.70   17  
  3 Faikish, Jakob J          10 NPAC-MA                50.46      50.89   16  
  4 Peev, Sebastian G          9 UDAC-MA                53.94      53.51   15  
  5 Grab, Jacob T             10 PSC-MA                 59.00      55.00   14  
 -- Conway, Quinn D            9 PSC-MA                    NT         DQ  
 
Event 7  Girls 8 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grab, Caitlin B            8 PSC-MA               1:09.15    1:03.60   20  
 -- Baughman, Lillian G        7 UDAC-MA                   NT         DQ  
 
Event 8  Boys 8 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Faikish, Daniel M          8 NPAC-MA                   NT      53.30   20  
  2 Faikish, Brendan A         8 NPAC-MA                58.91      54.69   17  
  3 Richardson, Aahmad         8 UN-MA                     NT      55.91   16  
  4 Kuo, Christian M           7 PSC-MA                    NT    1:33.62   15  
 
Event 9  Girls 9-10 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mottershead, Freya L      10 CBFY-MA              1:31.15    1:31.79   20  
  2 Coombe, Taylor B          10 PSC-MA               1:35.91    1:49.48   17  
 
Event 13  Girls 9-10 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dai, Ariana                9 UDAC-MA                44.80      43.98   20  
  2 Hickey, Lillian G         10 TRI-MA                 42.43      44.07   17  
  3 Smallwood, Charlotte R     9 TRI-MA                 43.27      45.29   16  
  4 Z'Ningray, Tenzee N        9 TRI-MA                 52.08      47.85   15  
  5 Kim, Ruth R                9 NPAC-MA                55.32      48.98   14  
  6 Clark, Gabriella A         9 LMOR-MA                50.52      49.95   13  
  7 Krause, Mabry C            9 PSC-MA                 51.62      52.79   12  
  8 Baughman, Caroline E       9 UDAC-MA                52.51      59.32   11  
 
Event 14  Boys 9-10 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Annise, Lincoln J         10 SOUD-MA                38.68      41.27   20  
  2 Tsaturyan, Aiden          10 PWAC-MA                   NT      41.68   17  
  3 Grab, Jacob T             10 PSC-MA                 44.10      43.91   16  
  4 Henion, Andrew T          10 MAC-MA                 43.58      46.32   15  
  5 Faikish, Jakob J          10 NPAC-MA                43.54      46.65   14  
  6 Peev, Sebastian G          9 UDAC-MA                47.29      49.26   13  
  7 Makaron, Benjamin F       10 NPAC-MA                48.90      49.77   12  
  8 Conway, Quinn D            9 PSC-MA                    NT      58.77   11  
 
Event 15  Girls 8 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kiess, Andie N             8 DST-MA                    NT      47.89   20  
  2 Grab, Caitlin B            8 PSC-MA               1:00.65    1:01.34   17  
  3 Potts, Megan               6 NPAC-MA                   NT    1:01.93   16  
 
Event 16  Boys 8 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Faikish, Brendan A         8 NPAC-MA                50.81      49.78   20  
  2 Faikish, Daniel M          8 NPAC-MA                   NT      57.07   17  
  3 Hickey, Shane D            8 TRI-MA                    NT      59.88   16  
  4 Kuo, Christian M           7 PSC-MA                    NT    1:12.19   15  
 
Event 17  Girls 9-10 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coombe, Taylor B          10 PSC-MA               1:44.52    1:49.92   20  
  2 Baughman, Caroline E       9 UDAC-MA              1:50.88    1:53.79   17  
 
Event 18  Boys 9-10 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Cullen              9 UDAC-MA              1:53.63    1:53.21   20  
  2 Boehme, Alex M            10 UN-MA                1:50.08    1:54.20   17  
 
Event 20  Boys 8 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Richardson, Aahmad         8 UN-MA                     NT    1:57.12   20  
 
Event 21  Girls 9-10 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mottershead, Freya L      10 CBFY-MA                38.89      38.70   20  
  2 Hickey, Lillian G         10 TRI-MA                 40.58      40.91   17  
  3 Dai, Ariana                9 UDAC-MA                43.82      44.16   16  
  4 Clark, Gabriella A         9 LMOR-MA                47.45      46.36   15  
  5 Z'Ningray, Tenzee N        9 TRI-MA                 52.59      46.75   14  
  6 Krause, Mabry C            9 PSC-MA                 48.85      48.19   13  
  7 Baughman, Caroline E       9 UDAC-MA                51.80    1:01.14   12  
 
Event 22  Boys 9-10 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Annise, Lincoln J         10 SOUD-MA                36.67      37.23   20  
  2 Smith, Cullen              9 UDAC-MA                40.62      39.25   17  
  3 Peev, Sebastian G          9 UDAC-MA                47.29      47.84   16  
  4 Faikish, Jakob J          10 NPAC-MA                45.96      50.41   15  
  5 Grab, Jacob T             10 PSC-MA                 48.42      51.83   14  
 
Event 23  Girls 8 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kiess, Andie N             8 DST-MA                    NT      48.79   20  
  2 Grab, Caitlin B            8 PSC-MA               1:10.52      59.47   17  
 
Event 24  Boys 8 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Richardson, Aahmad         8 UN-MA                     NT      53.41   20  
  2 Faikish, Brendan A         8 NPAC-MA              1:04.06      56.27   17  
 -- Faikish, Daniel M          8 NPAC-MA                   NT         DQ  
 
Event 25  Girls 9-10 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smallwood, Charlotte R     9 TRI-MA               1:36.29    1:36.98   20  
  2 Coombe, Taylor B          10 PSC-MA                    NT    1:37.39   17  
  3 Kim, Ruth R                9 NPAC-MA                   NT    1:57.86   16  
 
Event 26  Boys 9-10 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Henion, Andrew T          10 MAC-MA                    NT    1:43.49   20  
 
Event 27  Girls 8 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kiess, Andie N             8 DST-MA                    NT    1:35.54   20  
 
Event 28  Boys 8 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Richardson, Aahmad         8 UN-MA                     NT    1:47.33   20  
 
Event 29  Girls 9-10 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hickey, Lillian G         10 TRI-MA                 34.31      34.84   20  
  2 Mottershead, Freya L      10 CBFY-MA                34.34      35.32   17  
  3 Smallwood, Charlotte R     9 TRI-MA                 37.23      37.44   16  
  4 Coombe, Taylor B          10 PSC-MA                 38.35      38.00   15  
  5 Z'Ningray, Tenzee N        9 TRI-MA                 43.92      42.12   14  
  6 Krause, Mabry C            9 PSC-MA                 44.37      43.58   13  
  7 Kim, Ruth R                9 NPAC-MA                46.93      44.45   12  
  8 Baughman, Caroline E       9 UDAC-MA                43.60      46.20   11  
  9 Dai, Ariana                9 UDAC-MA                38.16      46.77    8  
  9 Clark, Gabriella A         9 LMOR-MA                45.75      46.77    8  
 
Event 30  Boys 9-10 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Annise, Lincoln J         10 SOUD-MA                34.02      34.78   20  
  2 Tsaturyan, Aiden          10 PWAC-MA                   NT      35.82   17  
  3 Grab, Jacob T             10 PSC-MA                 37.16      37.71   16  
  4 Smith, Cullen              9 UDAC-MA                37.51      38.21   15  
  5 Boehme, Alex M            10 UN-MA                  38.27      38.84   14  
  6 Makaron, Benjamin F       10 NPAC-MA                41.86      41.21   13  
  7 Henion, Andrew T          10 MAC-MA                 37.74      41.69   12  
  8 Peev, Sebastian G          9 UDAC-MA                37.80      41.99   11  
  9 Conway, Quinn D            9 PSC-MA                    NT      53.76    9  
 
Event 31  Girls 8 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kiess, Andie N             8 DST-MA                    NT      38.25   20  
  2 Grab, Caitlin B            8 PSC-MA                 48.16      47.06   17  
  3 Baughman, Lillian G        7 UDAC-MA                   NT      47.95   16  
  4 Potts, Megan               6 NPAC-MA                   NT      52.90   15  
 
Event 32  Boys 8 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Faikish, Brendan A         8 NPAC-MA                40.59      40.89   20  
  2 Faikish, Daniel M          8 NPAC-MA                   NT      44.16   17  
  3 Hickey, Shane D            8 TRI-MA                    NT      52.13   16  
  4 Kuo, Christian M           7 PSC-MA                    NT    1:08.07   15