Licensed to WSY Swimming            HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 3/5/2018 08:53 AM
             Middle Atlantic Junior Olympic Age Group Championship             
                                March 2-5, 2017                                
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 11-12 400 Yard IM
===============================================================================
    MA SC JO: R 4:27.79   3/10/2012 Courtney N Harnish, York Y                 
                5:20.29  JO
                6:20.09  SILV
               15:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  5:20.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mullins, Lainey           12 Suburban Seahawk     4:42.58    4:35.89        
              28.75     1:01.85 (33.10)     1:37.75 (35.90)     2:13.48 (35.73)
        2:55.46 (41.98)     3:36.44 (40.98)     4:07.36 (30.92)     4:35.89 (28.53)
  2 Abruzzo, Torianne         11 Plymouth Whitema     4:52.40    4:35.96        
              28.61     1:01.74 (33.13)     1:37.10 (35.36)     2:12.78 (35.68)
        2:53.19 (40.41)     3:33.64 (40.45)     4:05.69 (32.05)     4:35.96 (30.27)
  3 Yerkes, Samantha          12 Jersey Wahoos        4:56.59    4:49.35        
              29.87     1:04.27 (34.40)     1:39.99 (35.72)     2:16.70 (36.71)
        2:57.37 (40.67)     3:41.29 (43.92)     4:15.23 (33.94)     4:49.35 (34.12)
  4 Ricciotti, Jordyn         12 Seahawks Swim Te     4:52.35    4:55.77        
              30.21     1:05.23 (35.02)     1:43.27 (38.04)     2:20.49 (37.22)
        3:02.28 (41.79)     3:46.33 (44.05)     4:21.89 (35.56)     4:55.77 (33.88)
  5 Stevenson, Amelia         12 George School Aq     5:04.00    4:55.79        
              29.95     1:04.97 (35.02)     1:41.64 (36.67)     2:18.60 (36.96)
        3:03.24 (44.64)     3:48.59 (45.35)     4:23.21 (34.62)     4:55.79 (32.58)
  6 Paxton, Madelyn           12 York YMCA            4:57.24    4:56.18        
              30.29     1:04.95 (34.66)     1:42.27 (37.32)     2:19.40 (37.13)
        3:02.51 (43.11)     3:47.01 (44.50)     4:22.26 (35.25)     4:56.18 (33.92)
  7 Tegler, Taiylor           12 Westtown Aquatic     5:02.34    4:57.55        
              32.43     1:09.27 (36.84)     1:48.19 (38.92)     2:26.91 (38.72)
        3:06.79 (39.88)     3:48.35 (41.56)     4:23.89 (35.54)     4:57.55 (33.66)
  8 Potteiger, Mckenna        11 York YMCA            5:05.33    4:58.47        
              30.88     1:06.86 (35.98)     1:43.64 (36.78)     2:19.80 (36.16)
        3:05.99 (46.19)     3:51.53 (45.54)     4:25.63 (34.10)     4:58.47 (32.84)
  9 Breitbach, Jenna          12 Lancaster Aquati     5:05.47    4:58.64        
              31.16     1:08.16 (37.00)     1:45.26 (37.10)     2:23.07 (37.81)
        3:05.86 (42.79)     3:48.72 (42.86)     4:24.56 (35.84)     4:58.64 (34.08)
 10 Parry, Kayla              12 Lancaster Aquati     5:09.84    4:59.01        
              30.82     1:07.15 (36.33)     1:45.50 (38.35)     2:22.98 (37.48)
        3:06.45 (43.47)     3:50.25 (43.80)     4:26.15 (35.90)     4:59.01 (32.86)
 11 Bockrath, Rachel          12 Wilmington Aquat     5:09.92    5:00.59        
              32.01     1:09.43 (37.42)     1:45.38 (35.95)     2:21.00 (35.62)
        3:08.29 (47.29)     3:56.12 (47.83)     4:28.99 (32.87)     5:00.59 (31.60)
 12 Stressman, Kayla          12 North Penn Aquat     5:09.71    5:00.93        
              31.38     1:08.86 (37.48)     1:46.45 (37.59)     2:24.65 (38.20)
        3:08.33 (43.68)     3:52.63 (44.30)     4:27.54 (34.91)     5:00.93 (33.39)
 13 Kelly, Alyssa             11 Una Pfy              5:04.51    5:02.58        
              31.44     1:08.42 (36.98)     1:45.82 (37.40)     2:23.58 (37.76)
        3:08.31 (44.73)     3:54.32 (46.01)     4:28.59 (34.27)     5:02.58 (33.99)
 14 Albuquerque, Alicia       12 Jersey Wahoos        5:12.85    5:03.09        
              30.66     1:07.79 (37.13)     1:47.70 (39.91)     2:25.50 (37.80)
        3:09.31 (43.81)     3:54.21 (44.90)     4:29.90 (35.69)     5:03.09 (33.19)
 15 Jia, Annie                11 Upper Dublin Aqu     5:12.05    5:03.37        
              31.49     1:08.71 (37.22)     1:48.15 (39.44)     2:27.23 (39.08)
        3:09.76 (42.53)     3:53.53 (43.77)     4:28.96 (35.43)     5:03.37 (34.41)
 16 Grimley, Taylor           12 Radnor Aquatic C     5:16.31    5:03.74        
              29.82     1:05.80 (35.98)     1:45.71 (39.91)     2:24.49 (38.78)
        3:08.05 (43.56)     3:51.73 (43.68)     4:28.31 (36.58)     5:03.74 (35.43)
 17 Pillar, Claire            12 Friends Central      5:12.11    5:06.01        
              31.98     1:11.33 (39.35)     1:51.80 (40.47)     2:31.54 (39.74)
        3:13.90 (42.36)     3:57.43 (43.53)   5:06.26 (1:08.83)         5:06.01 ( )
 18 Walters, Ava              12 Plymouth Whitema     5:11.57    5:06.67        
              32.80     1:11.09 (38.29)     1:51.01 (39.92)     2:29.10 (38.09)
        3:13.14 (44.04)     3:57.78 (44.64)     4:32.92 (35.14)     5:06.67 (33.75)
 19 Willard, Campbell         12 Jersey Wahoos        5:11.21    5:10.22        
              33.62     1:13.27 (39.65)     1:50.55 (37.28)     2:28.16 (37.61)
        3:13.01 (44.85)     3:57.82 (44.81)     4:34.47 (36.65)     5:10.22 (35.75)
 20 Traub, Cece               11 Parkland Aquatic     5:11.50    5:10.66        
              33.87     1:13.72 (39.85)     1:53.94 (40.22)     2:33.30 (39.36)
        3:16.81 (43.51)     4:01.55 (44.74)     4:37.23 (35.68)     5:10.66 (33.43)
 21 McCool, Kiaha             12 Nittany Lion Aqu     5:11.52    5:12.00        
              32.16     1:11.85 (39.69)     1:49.07 (37.22)     2:27.12 (38.05)
        3:15.39 (48.27)     4:02.86 (47.47)     4:37.62 (34.76)     5:12.00 (34.38)
 22 Crouthamel, Kaitlyn       12 Wildwood Crest D     5:16.89    5:13.22        
              31.46     1:07.85 (36.39)     1:48.58 (40.73)     2:28.14 (39.56)
        3:15.33 (47.19)     4:04.05 (48.72)     4:39.96 (35.91)     5:13.22 (33.26)
 23 Nagel, Mackenzie          12 Radnor Aquatic C     5:17.95    5:13.23        
              32.10     1:09.72 (37.62)     1:50.79 (41.07)     2:31.57 (40.78)
        3:18.18 (46.61)     4:06.29 (48.11)     4:40.72 (34.43)     5:13.23 (32.51)
 24 Vorobyeva, Arina          11 Upper Dublin Aqu     5:15.23    5:13.78        
              33.04     1:11.66 (38.62)     1:51.56 (39.90)     2:31.59 (40.03)
        3:16.86 (45.27)     4:03.98 (47.12)     4:39.43 (35.45)     5:13.78 (34.35)
 25 Ruszala, Hailey           11 Unattached           5:19.80    5:14.19        
              32.91     1:12.84 (39.93)     1:51.61 (38.77)     2:30.21 (38.60)
        3:17.86 (47.65)     4:05.83 (47.97)     4:40.12 (34.29)     5:14.19 (34.07)
 26 Culmone, Ella             12 East Coast C-Cer     5:12.43    5:14.46        
              31.81     1:09.95 (38.14)     1:48.48 (38.53)     2:27.18 (38.70)
        3:15.02 (47.84)     4:04.27 (49.25)     4:39.47 (35.20)     5:14.46 (34.99)
 27 Kalmanowicz, Kate         12 York YMCA            5:20.16    5:15.37        
              33.65     1:20.74 (47.09)     1:51.58 (30.84)     2:31.18 (39.60)
        3:16.49 (45.31)     3:56.23 (39.74)     4:39.89 (43.66)     5:15.37 (35.48)
 28 Tassinari, Marianne       12 Pocono Family YM     5:16.98    5:16.03        
              34.92     1:14.48 (39.56)                             2:33.95 ( )
        3:20.33 (46.38)   5:16.03 (1:55.70)                                        
 29 Lin, Simone               12 Parkland Aquatic     5:05.27    5:16.49        
              36.14     1:18.40 (42.26)                             2:35.59 ( )
        3:20.09 (44.50)     4:05.67 (45.58)     4:42.14 (36.47)     5:16.49 (34.35)
 30 Beyah, Me'khai            12 Salvation Army K     5:20.29    5:17.43        
              32.03     1:10.62 (38.59)     1:52.42 (41.80)     2:32.96 (40.54)
        3:17.24 (44.28)     4:02.80 (45.56)     4:40.43 (37.63)     5:17.43 (37.00)
 31 Fanning, Julia            12 South Jersey Aqu     5:20.25    5:17.97        
              33.37     1:12.77 (39.40)     1:53.00 (40.23)     2:33.17 (40.17)
        3:19.22 (46.05)     4:05.67 (46.45)     4:42.36 (36.69)     5:17.97 (35.61)
 32 Parker, Sarah             11 Hatboro Horsham      5:19.15    5:19.07        
              32.93     1:13.33 (40.40)     1:55.46 (42.13)     2:35.40 (39.94)
        3:19.82 (44.42)     4:06.15 (46.33)     4:43.31 (37.16)     5:19.07 (35.76)
 33 Behling, Clara            11 Friends Central      5:17.50    5:19.18        
              32.45     1:10.44 (37.99)     1:54.54 (44.10)     2:39.09 (44.55)
        3:21.73 (42.64)     4:06.38 (44.65)     4:42.71 (36.33)     5:19.18 (36.47)
 34 Kern, Sarah               12 Greater Philadel     5:18.84    5:19.60        
              30.46     1:06.58 (36.12)     1:45.62 (39.04)     2:24.72 (39.10)
        3:13.23 (48.51)     4:02.95 (49.72)     4:42.61 (39.66)     5:19.60 (36.99)
 35 English, Chloe            12 Friends Central      5:17.59    5:20.05        
              34.31     1:15.67 (41.36)     1:56.23 (40.56)     2:36.21 (39.98)
        3:24.46 (48.25)     4:11.51 (47.05)     4:46.46 (34.95)     5:20.05 (33.59)
 36 He, Katie                 12 Central Bucks Sw     5:15.57    5:20.20        
              32.20     1:12.03 (39.83)     1:54.63 (42.60)     2:36.61 (41.98)
        3:22.12 (45.51)     4:07.54 (45.42)     4:44.61 (37.07)     5:20.20 (35.59)
 37 Kupsky, Mary              11 Kingston River O     5:19.55    5:21.39        
              36.33     1:18.17 (41.84)     1:57.33 (39.16)     2:36.75 (39.42)
        3:23.26 (46.51)     4:10.09 (46.83)     4:45.89 (35.80)     5:21.39 (35.50)
 -- Davidson, Lana            11 East Coast C-Cer     5:14.63         DQ        
      False start - Misc
              31.32     1:09.92 (38.60)     1:52.34 (42.42)     2:33.63 (41.29)
        3:22.93 (49.30)     4:12.87 (49.94)     4:49.08 (36.21)          DQ (35.38)
 
Event 2  Boys 11-12 400 Yard IM
===============================================================================
    MA SC JO: R 4:17.46   3/12/2006 Tanner J Kurz                              
                5:21.99  JO
                6:15.09  SILV
               15:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  5:21.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tao, James                12 Jersey Wahoos        4:41.04    4:29.56        
              17.09       52.19 (35.10)     1:36.09 (43.90)     1:59.11 (23.02)
        2:48.91 (49.80)     3:28.43 (39.52)     3:59.73 (31.30)     4:29.56 (29.83)
  2 D'Ariano, Landon          12 Westtown Aquatic     4:37.87    4:31.60        
              28.99     1:02.00 (33.01)     1:35.46 (33.46)     2:09.60 (34.14)
        2:48.19 (38.59)     3:28.76 (40.57)     4:00.67 (31.91)     4:31.60 (30.93)
  3 Kupsky, Eric              12 Kingston River O     4:29.31    4:33.77        
              28.72     1:01.49 (32.77)     1:34.43 (32.94)     2:07.64 (33.21)
        2:48.39 (40.75)     3:30.28 (41.89)     4:01.89 (31.61)     4:33.77 (31.88)
  4 Blake, Teddy              12 Nittany Lion Aqu     4:40.99    4:38.29        
              29.52     1:04.47 (34.95)     1:37.94 (33.47)     2:12.78 (34.84)
        2:54.27 (41.49)     3:36.98 (42.71)     4:07.99 (31.01)     4:38.29 (30.30)
  5 Ginter, Lance             12 Aquatic Club of      5:11.48    4:42.66        
              29.06     1:02.44 (33.38)     1:39.22 (36.78)     2:14.41 (35.19)
        2:55.94 (41.53)     3:36.40 (40.46)     4:10.36 (33.96)     4:42.66 (32.30)
  6 Zawodny, Adler            12 Blue Eagle Swimm     4:52.86    4:45.57        
              29.56     1:03.65 (34.09)     1:40.34 (36.69)     2:15.14 (34.80)
        2:56.64 (41.50)     3:38.91 (42.27)     4:13.60 (34.69)     4:45.57 (31.97)
  7 Zhou, Andrew              12 Germantown Acade     5:00.79    4:48.74        
              30.28     1:06.25 (35.97)     1:42.42 (36.17)     2:17.95 (35.53)
        3:01.10 (43.15)     3:43.99 (42.89)     4:16.98 (32.99)     4:48.74 (31.76)
  8 Welker, Nathan            12 York YMCA            4:51.85    4:48.96        
              30.60     1:05.53 (34.93)     1:41.89 (36.36)     2:18.68 (36.79)
        3:02.69 (44.01)     3:47.43 (44.74)     4:18.05 (30.62)     4:48.96 (30.91)
  9 Green, Mason              12 Tops Swimming        5:14.76    4:51.99        
              30.45     1:05.77 (35.32)     1:41.73 (35.96)     2:18.99 (37.26)
        3:01.03 (42.04)     3:45.36 (44.33)     4:19.16 (33.80)     4:51.99 (32.83)
 10 Estep, Derek              11 Chambersburg Cha     5:01.85    4:54.87        
              30.37     1:05.05 (34.68)     1:42.13 (37.08)     2:19.92 (37.79)
        3:03.53 (43.61)     3:48.01 (44.48)     4:21.26 (33.25)     4:54.87 (33.61)
 11 Rees, Jonah               11 York YMCA            4:52.39    4:55.52        
              32.47     1:09.01 (36.54)     1:46.18 (37.17)     2:23.22 (37.04)
        3:05.93 (42.71)     3:49.20 (43.27)     4:22.27 (33.07)     4:55.52 (33.25)
 12 Whitaker, Brock           12 Suburban Seahawk     5:04.17    4:57.39        
              31.49       53.37 (21.88)     1:46.32 (52.95)     2:25.14 (38.82)
        3:07.50 (42.36)     3:51.29 (43.79)     4:25.29 (34.00)     4:57.39 (32.10)
 13 Haney, James              12 East Coast C-Cer     5:00.86    4:58.08        
              31.33     1:07.38 (36.05)     1:43.56 (36.18)     2:20.92 (37.36)
        3:05.45 (44.53)     3:51.64 (46.19)     4:25.35 (33.71)     4:58.08 (32.73)
 14 Chang, Jonathan           12 Wsy Swimming         5:07.18    4:58.69        
              31.39     1:08.02 (36.63)     1:45.93 (37.91)     2:23.58 (37.65)
        3:06.82 (43.24)     3:50.41 (43.59)     4:25.22 (34.81)     4:58.69 (33.47)
 15 Koh, Anthony              11 Upper Dublin Aqu     5:10.67    4:59.23        
              31.74     1:09.80 (38.06)     1:47.93 (38.13)     2:25.18 (37.25)
        3:08.20 (43.02)     3:51.33 (43.13)     4:26.19 (34.86)     4:59.23 (33.04)
 16 Gagner, Owen              12 Jersey Wahoos        5:10.86    5:00.09        
              29.78     1:04.85 (35.07)     1:43.37 (38.52)     2:20.92 (37.55)
        3:05.56 (44.64)     3:52.93 (47.37)     4:27.27 (34.34)     5:00.09 (32.82)
 17 Croghan, Nicholas         12 Hanover Ymca Sti     5:14.81    5:01.30        
              31.35     1:09.35 (38.00)     1:48.41 (39.06)     2:27.46 (39.05)
        3:09.94 (42.48)     3:53.12 (43.18)     4:28.36 (35.24)     5:01.30 (32.94)
 18 Texter, Jacob             12 Unattached           5:05.34    5:01.38        
              33.24     1:11.66 (38.42)     1:48.28 (36.62)     2:24.56 (36.28)
        3:10.29 (45.73)     3:56.26 (45.97)     4:29.43 (33.17)     5:01.38 (31.95)
 19 Zhao, Jason               12 Pocono Family YM     5:04.13    5:02.72        
              32.37     1:11.02 (38.65)     1:48.39 (37.37)     2:26.41 (38.02)
        3:08.87 (42.46)     3:52.89 (44.02)     4:28.69 (35.80)     5:02.72 (34.03)
 20 Yoon, Sondo               12 Wsy Swimming         5:14.43    5:05.41        
              30.77     1:09.07 (38.30)     1:49.23 (40.16)     2:28.46 (39.23)
        3:11.06 (42.60)     3:55.88 (44.82)     4:31.23 (35.35)     5:05.41 (34.18)
 21 Pittala, Sritan           11 Unattached           5:04.43    5:06.38        
              32.68     1:10.39 (37.71)     1:49.01 (38.62)     2:27.27 (38.26)
        3:12.80 (45.53)     3:58.37 (45.57)     4:33.34 (34.97)     5:06.38 (33.04)
 22 Smith, Ryan               12 Una Gpac             5:14.86    5:08.50        
              32.47     1:10.71 (38.24)     1:48.92 (38.21)     2:28.52 (39.60)
        3:13.99 (45.47)     4:00.28 (46.29)     4:34.68 (34.40)     5:08.50 (33.82)
 23 Henry, Christian          11 York YMCA            5:18.64    5:09.08        
              32.09     1:10.58 (38.49)     1:50.88 (40.30)     2:29.81 (38.93)
        3:14.74 (44.93)     4:00.14 (45.40)     4:35.40 (35.26)     5:09.08 (33.68)
 24 Uhlig, Tyler              12 Nittany Lion Aqu     5:08.12    5:10.34        
              31.55     1:11.29 (39.74)     1:49.24 (37.95)     2:26.36 (37.12)
        3:14.18 (47.82)     4:03.38 (49.20)     4:37.40 (34.02)     5:10.34 (32.94)
 25 Ji, David                 12 Upper Dublin Aqu     5:13.52    5:11.55        
              32.25     1:10.43 (38.18)     1:50.50 (40.07)     2:30.03 (39.53)
        3:14.76 (44.73)     4:02.03 (47.27)     4:37.80 (35.77)     5:11.55 (33.75)
 26 Behm, John                11 Jersey Wahoos        5:14.92    5:11.78        
              34.38     1:17.73 (43.35)     1:55.94 (38.21)     2:34.18 (38.24)
        3:17.51 (43.33)     4:01.86 (44.35)     4:36.91 (35.05)     5:11.78 (34.87)
 27 Myer, Joseph              11 Five Star Swim C     5:13.61    5:14.07        
              33.33     1:11.59 (38.26)     1:52.08 (40.49)     2:32.81 (40.73)
        3:16.65 (43.84)     4:02.04 (45.39)     4:38.77 (36.73)     5:14.07 (35.30)
 28 Broderick, Liam           11 Jersey Wahoos        5:14.76    5:17.23        
              31.05     1:08.93 (37.88)     1:50.85 (41.92)     2:30.92 (40.07)
        3:19.64 (48.72)     4:07.37 (47.73)     4:42.60 (35.23)     5:17.23 (34.63)
 29 Lloyd, Ethan              12 New Holland Aqua     5:13.83    5:18.41        
              34.07     1:13.57 (39.50)     1:55.31 (41.74)     2:36.53 (41.22)
        3:21.60 (45.07)     4:08.03 (46.43)     4:44.25 (36.22)     5:18.41 (34.16)
 30 Stanczewski, Will         12 Plymouth Whitema     5:18.28    5:20.93        
              37.08     1:19.83 (42.75)     1:58.85 (39.02)     2:38.68 (39.83)
        3:22.68 (44.00)     4:07.72 (45.04)     4:44.59 (36.87)     5:20.93 (36.34)
 
Event 3  Girls 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    MA SC JO: R 5:22.40    3/7/2013 Chase Travis, Delaware Swim Te             
                6:47.99  JO
                7:48.49  SILV
               15:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  6:47.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gonzales, Lydia           10 Unattached           6:04.08    5:40.58        
              29.94     1:03.37 (33.43)     1:37.85 (34.48)     2:12.62 (34.77)
        2:48.10 (35.48)     3:23.14 (35.04)     3:58.26 (35.12)     4:33.60 (35.34)
        5:08.41 (34.81)     5:40.58 (32.17)                                        
  2 Kolessar, Kaitlyn         10 Suburban Seahawk     6:05.16    5:48.27        
              31.08     1:05.61 (34.53)     1:40.49 (34.88)     2:16.07 (35.58)
        2:51.95 (35.88)     3:27.45 (35.50)     4:02.78 (35.33)     4:38.36 (35.58)
        5:14.44 (36.08)     5:48.27 (33.83)                                        
  3 Tilger, Camryn            10 East Coast C-Cer     6:11.77    5:58.08        
              31.70     1:07.11 (35.41)     1:43.64 (36.53)     2:20.86 (37.22)
        2:58.07 (37.21)     3:34.99 (36.92)     4:12.07 (37.08)     4:48.50 (36.43)
        5:24.35 (35.85)     5:58.08 (33.73)                                        
  4 Cheplick, Natalie         10 Parkland Aquatic     6:08.74    5:58.83        
              30.51     1:05.39 (34.88)     1:42.23 (36.84)     2:19.10 (36.87)
        2:55.84 (36.74)     3:33.30 (37.46)     4:10.40 (37.10)     4:47.74 (37.34)
        5:24.83 (37.09)     5:58.83 (34.00)                                        
  5 Kurilla, Campbell         10 Central York Aqu     6:35.14    5:59.72        
              32.51     1:08.57 (36.06)     1:45.93 (37.36)     2:22.81 (36.88)
        2:59.69 (36.88)     3:36.09 (36.40)     4:13.01 (36.92)     4:49.59 (36.58)
        5:26.87 (37.28)     5:59.72 (32.85)                                        
  6 Archer, Elizabeth         10 Plymouth Whitema     6:02.46    6:02.77        
              29.79     1:04.84 (35.05)     1:41.33 (36.49)     2:18.46 (37.13)
        2:56.52 (38.06)     3:34.83 (38.31)     4:12.94 (38.11)     4:50.75 (37.81)
        5:28.10 (37.35)     6:02.77 (34.67)                                        
  7 Hamill, Emily             10 Phoenixville  YM     6:22.33    6:03.54        
              31.04     1:06.81 (35.77)     1:43.64 (36.83)     2:19.85 (36.21)
        2:57.42 (37.57)     3:34.80 (37.38)     4:12.63 (37.83)     4:50.30 (37.67)
        5:28.21 (37.91)     6:03.54 (35.33)                                        
  8 McMurray, Kylie           10 Greater Philadel     6:07.41    6:03.93        
              33.16     1:09.66 (36.50)     1:47.65 (37.99)     2:24.90 (37.25)
        3:01.98 (37.08)     3:39.29 (37.31)     4:16.53 (37.24)     4:53.91 (37.38)
        5:29.64 (35.73)     6:03.93 (34.29)                                        
  9 Williams, Victoria         9 Salvation Army K     6:10.27    6:04.18        
              32.09     1:07.90 (35.81)     1:45.65 (37.75)     2:22.74 (37.09)
        3:00.75 (38.01)     3:37.94 (37.19)     4:15.69 (37.75)     4:52.91 (37.22)
        5:29.84 (36.93)     6:04.18 (34.34)                                        
 10 Hahn, Milla               10 Parkland Swimmin     6:18.72    6:04.96        
              31.64     1:08.38 (36.74)     1:45.63 (37.25)     2:22.97 (37.34)
        3:00.44 (37.47)     3:37.93 (37.49)     4:15.42 (37.49)     4:53.00 (37.58)
        5:30.64 (37.64)     6:04.96 (34.32)                                        
 11 Phifer, Isabelle          10 York YMCA            6:20.60    6:05.29        
              32.42     1:07.71 (35.29)     1:44.06 (36.35)     2:21.50 (37.44)
        2:59.54 (38.04)     3:37.08 (37.54)     4:14.86 (37.78)     4:52.72 (37.86)
        5:30.12 (37.40)     6:05.29 (35.17)                                        
 12 McGlinchey, Scarlett      10 Greater Philadel     6:30.45    6:09.10        
              31.23     1:08.16 (36.93)     1:45.96 (37.80)     2:23.54 (37.58)
        3:01.18 (37.64)     3:39.42 (38.24)     4:17.38 (37.96)     4:56.05 (38.67)
        5:32.77 (36.72)     6:09.10 (36.33)                                        
 13 Kern, Abigail             10 Greater Philadel     6:05.39    6:10.97        
              29.70     1:04.80 (35.10)     1:41.59 (36.79)     2:18.98 (37.39)
        2:57.72 (38.74)     3:36.42 (38.70)     4:14.87 (38.45)     4:54.69 (39.82)
        5:33.76 (39.07)     6:10.97 (37.21)                                        
 14 Hetzer, Reese             10 Greater Philadel     6:25.28    6:14.41        
              32.99     1:11.20 (38.21)     1:49.77 (38.57)     2:28.54 (38.77)
        3:07.65 (39.11)     3:44.77 (37.12)     4:23.19 (38.42)     5:01.19 (38.00)
        5:38.64 (37.45)     6:14.41 (35.77)                                        
 15 Kellner, Gabriella        10 Central Bucks Sw     6:13.37    6:14.52        
              33.33     1:11.23 (37.90)     1:49.18 (37.95)     2:27.01 (37.83)
        3:05.71 (38.70)     3:43.99 (38.28)     4:22.64 (38.65)     5:00.70 (38.06)
        5:38.47 (37.77)     6:14.52 (36.05)                                        
 16 Cicco, Emily              10 George School Aq     6:16.84    6:14.72        
              31.23     1:07.29 (36.06)     1:45.24 (37.95)     2:23.47 (38.23)
        3:02.15 (38.68)     3:41.78 (39.63)     4:21.69 (39.91)     5:01.54 (39.85)
        5:40.84 (39.30)     6:14.72 (33.88)                                        
 17 Decardona, Sophia         10 Germantown Acade     6:26.94    6:17.82        
              33.65     1:11.33 (37.68)     1:49.62 (38.29)     2:28.38 (38.76)
        3:07.18 (38.80)     3:46.30 (39.12)     4:25.35 (39.05)     5:03.67 (38.32)
        5:42.28 (38.61)     6:17.82 (35.54)                                        
 18 Chang, Kathryn            10 Wsy Swimming         6:20.74    6:17.83        
              30.97     1:07.17 (36.20)     1:44.71 (37.54)     2:22.67 (37.96)
        3:01.78 (39.11)     3:41.32 (39.54)     4:21.46 (40.14)     5:00.64 (39.18)
        5:39.42 (38.78)     6:17.83 (38.41)                                        
 19 Tran, Anna                10 Pleasantville Aq     6:29.54    6:19.13        
              32.83     1:10.76 (37.93)     1:49.52 (38.76)     2:28.68 (39.16)
        3:08.07 (39.39)     3:47.57 (39.50)     4:27.29 (39.72)     5:06.36 (39.07)
        5:43.75 (37.39)     6:19.13 (35.38)                                        
 20 Petrakis, Grace            9 Una Cbfy             6:38.11    6:22.83        
              32.20     1:09.19 (36.99)     1:47.14 (37.95)     2:25.11 (37.97)
        3:02.37 (37.26)     3:40.23 (37.86)     4:18.98 (38.75)     4:58.62 (39.64)
        5:41.92 (43.30)     6:22.83 (40.91)                                        
 21 Yushan, Rachel            10 Pleasantville Aq     6:26.83    6:25.52        
              32.67     1:09.66 (36.99)     1:47.75 (38.09)     2:26.73 (38.98)
        3:06.42 (39.69)     3:46.43 (40.01)     4:26.62 (40.19)     5:07.13 (40.51)
        5:47.13 (40.00)     6:25.52 (38.39)                                        
 22 Reasons, Kayla            10 Radnor Aquatic C     6:46.56    6:30.66        
              32.37     1:10.60 (38.23)     1:50.29 (39.69)     2:31.16 (40.87)
        3:12.57 (41.41)     3:53.22 (40.65)     4:33.96 (40.74)     5:13.72 (39.76)
        5:52.87 (39.15)     6:30.66 (37.79)                                        
 23 Katona, Zoe               10 Unattached           6:47.82    6:34.63        
              32.79     1:11.14 (38.35)     1:51.27 (40.13)     2:31.47 (40.20)
        3:12.54 (41.07)     3:53.86 (41.32)     4:34.74 (40.88)     5:14.91 (40.17)
        5:55.76 (40.85)     6:34.63 (38.87)                                        
 24 Radziewicz, Gabriella     10 Wilmington Aquat     6:45.77    6:40.23        
              35.61     1:15.12 (39.51)     1:56.35 (41.23)     2:37.77 (41.42)
        3:18.95 (41.18)     4:00.19 (41.24)     4:41.32 (41.13)     5:22.59 (41.27)
        6:03.25 (40.66)     6:40.23 (36.98)                                        
 25 Jackson, Kaelynn          10 Greater Philadel     5:58.47L   6:47.58        
            1:13.78                             2:37.01 ( )                    
            3:18.85 ( )     4:01.83 (42.98)     4:43.83 (42.00)     5:26.36 (42.53)
        6:09.18 (42.82)     6:47.58 (38.40)                                        
 26 Johnson, Eliza            10 Wilmington Aquat     6:46.22    6:49.16        
              35.13     1:15.16 (40.03)     1:56.93 (41.77)     2:38.72 (41.79)
        3:20.64 (41.92)     4:03.17 (42.53)     4:44.98 (41.81)     5:27.05 (42.07)
        6:08.55 (41.50)     6:49.16 (40.61)                                        
 
Event 4  Boys 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    MA SC JO: R 5:22.78    3/8/2012 Destin R Lasco, ATLANTIC CITY              
                6:48.99  JO
                7:49.09  SILV
               15:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  6:48.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fleck, Brandon            10 Tri-Hampton YMCA     6:10.25    5:58.89        
              30.15     1:04.39 (34.24)     1:40.91 (36.52)     2:18.15 (37.24)
        2:55.13 (36.98)     3:32.48 (37.35)     4:10.64 (38.16)     4:47.68 (37.04)
        5:24.32 (36.64)     5:58.89 (34.57)                                        
  2 Filipovski, Luka          10 Phoenixville  YM     6:09.27    6:01.26        
              31.73     1:07.55 (35.82)     1:44.76 (37.21)     2:22.38 (37.62)
        2:59.83 (37.45)     3:37.27 (37.44)     4:14.36 (37.09)     4:51.39 (37.03)
        5:27.11 (35.72)     6:01.26 (34.15)                                        
  3 Rees, William              9 York YMCA            6:08.29    6:04.08        
              31.36     1:07.52 (36.16)     1:45.67 (38.15)     2:22.98 (37.31)
        3:00.33 (37.35)     3:37.40 (37.07)     4:14.60 (37.20)     4:51.56 (36.96)
        5:28.42 (36.86)     6:04.08 (35.66)                                        
  4 Nowoswiat, Jacob          10 Upper Main Line      6:12.46    6:05.05        
              30.77     1:06.33 (35.56)     1:44.25 (37.92)     2:21.68 (37.43)
        2:59.50 (37.82)     3:37.02 (37.52)     4:14.09 (37.07)     4:52.02 (37.93)
        5:29.26 (37.24)     6:05.05 (35.79)                                        
  5 Kalish, Carson            10 Delaware Swim Te     6:07.01    6:05.64        
              31.12     1:06.46 (35.34)     1:43.13 (36.67)     2:20.74 (37.61)
        2:58.22 (37.48)     3:36.48 (38.26)     4:14.20 (37.72)     4:52.00 (37.80)
        5:29.67 (37.67)     6:05.64 (35.97)                                        
  6 Lauterbach, Sidney        10 York YMCA            6:22.81    6:07.82        
              31.84     1:08.02 (36.18)     1:45.61 (37.59)     2:23.76 (38.15)
        3:02.24 (38.48)     3:39.63 (37.39)     4:17.52 (37.89)     4:55.41 (37.89)
        5:32.34 (36.93)     6:07.82 (35.48)                                        
  7 Vradinskiy, Sebastian     10 Tri-Hampton YMCA     6:20.22    6:09.98        
              31.17     1:06.85 (35.68)     1:43.99 (37.14)     2:21.64 (37.65)
        2:59.80 (38.16)     3:37.99 (38.19)     4:15.57 (37.58)     4:53.93 (38.36)
        5:33.40 (39.47)     6:09.98 (36.58)                                        
  8 Defrehn, Nikolas          10 Greater Philadel     6:33.35    6:14.84        
              32.06     1:09.28 (37.22)     1:48.02 (38.74)     2:26.53 (38.51)
        3:04.55 (38.02)     3:43.31 (38.76)     4:22.47 (39.16)     5:01.56 (39.09)
        5:39.90 (38.34)     6:14.84 (34.94)                                        
  9 Herman, Roman             10 Parkland Aquatic     6:24.12    6:14.94        
              31.54     1:07.67 (36.13)     1:45.84 (38.17)     2:25.10 (39.26)
        3:03.82 (38.72)     3:42.67 (38.85)     4:22.23 (39.56)     5:01.46 (39.23)
        5:39.28 (37.82)     6:14.94 (35.66)                                        
 10 May, Brady                10 Dover YMCA Dolph     6:24.53    6:17.44        
              33.53     1:10.49 (36.96)     1:48.15 (37.66)     2:26.41 (38.26)
        3:04.98 (38.57)     3:43.50 (38.52)     4:22.84 (39.34)     5:02.50 (39.66)
        5:41.28 (38.78)     6:17.44 (36.16)                                        
 11 Tran, Gavin               10 Hershey Aquatic      6:23.97    6:17.56        
              33.15     1:10.72 (37.57)     1:48.27 (37.55)     2:26.87 (38.60)
        3:05.64 (38.77)     3:44.41 (38.77)     4:23.57 (39.16)     5:02.36 (38.79)
        5:40.94 (38.58)     6:17.56 (36.62)                                        
 12 Huggins, Samuel           10 Nittany Lion Aqu     6:19.50    6:19.29        
              33.48     1:10.52 (37.04)     1:48.94 (38.42)     2:27.63 (38.69)
        3:06.97 (39.34)     3:46.07 (39.10)     4:25.52 (39.45)     5:04.39 (38.87)
        5:43.05 (38.66)     6:19.29 (36.24)                                        
 13 Steckel, Heston           10 Friends Central      6:44.26    6:20.80        
              33.26     1:10.93 (37.67)     1:49.53 (38.60)     2:28.31 (38.78)
        3:08.08 (39.77)     3:47.94 (39.86)     4:26.78 (38.84)     5:05.10 (38.32)
        5:43.92 (38.82)     6:20.80 (36.88)                                        
 14 Carl, Evan                10 Boyertown YMCA N     6:36.84    6:20.81        
              34.11     1:12.32 (38.21)     1:51.81 (39.49)     2:31.13 (39.32)
        3:11.16 (40.03)     3:49.93 (38.77)     4:28.68 (38.75)     5:07.37 (38.69)
        5:45.82 (38.45)     6:20.81 (34.99)                                        
 15 Kim, Joshua               10 Jersey Wahoos        6:43.09    6:25.52        
              32.42     1:09.61 (37.19)     1:48.43 (38.82)     2:27.97 (39.54)
        3:07.63 (39.66)     3:46.89 (39.26)     4:26.53 (39.64)     5:05.64 (39.11)
        5:45.78 (40.14)     6:25.52 (39.74)                                        
 16 Vicknair, Felix           10 Lower Paxton Aqu     6:40.31    6:27.74        
              33.66     1:11.96 (38.30)     1:51.32 (39.36)     2:30.24 (38.92)
        3:10.74 (40.50)     3:50.87 (40.13)     4:30.60 (39.73)     5:09.35 (38.75)
        5:49.69 (40.34)     6:27.74 (38.05)                                        
 17 Taylor, Ryan              10 Lancaster Aquati     6:22.89    6:30.38        
              33.49     1:11.23 (37.74)     1:50.11 (38.88)     2:29.73 (39.62)
        3:10.16 (40.43)     3:50.73 (40.57)     4:31.68 (40.95)     5:12.91 (41.23)
        5:53.74 (40.83)     6:30.38 (36.64)                                        
 18 Definis, Joseph           10 George School Aq     6:35.76    6:32.27        
              33.66     1:11.39 (37.73)     1:50.47 (39.08)     2:30.55 (40.08)
        3:10.33 (39.78)     3:51.41 (41.08)     4:33.08 (41.67)     5:13.34 (40.26)
        5:54.66 (41.32)     6:32.27 (37.61)                                        
 19 Stanczewski, Blake        10 Plymouth Whitema     6:39.38    6:32.73        
              34.14     1:13.19 (39.05)     1:53.37 (40.18)     2:33.68 (40.31)
        3:13.88 (40.20)     3:54.66 (40.78)     4:35.27 (40.61)     5:14.84 (39.57)
        5:55.74 (40.90)     6:32.73 (36.99)                                        
 20 Washington, Narei         10 Unattached           6:25.16    6:34.30        
              31.38     1:09.53 (38.15)     1:50.68 (41.15)     2:33.17 (42.49)
        3:15.29 (42.12)     3:57.26 (41.97)     4:38.41 (41.15)     5:20.55 (42.14)
        5:58.31 (37.76)     6:34.30 (35.99)                                        
 21 Whitney, Colby            10 Friends Central      6:40.13    6:34.63        
              32.79     1:11.14 (38.35)     1:51.27 (40.13)     2:31.47 (40.20)
        3:12.54 (41.07)     3:53.86 (41.32)     4:34.74 (40.88)     5:14.91 (40.17)
        5:55.76 (40.85)     6:34.63 (38.87)                                        
 22 Ferenz, Tyler             10 Boyertown YMCA N     6:39.68    6:35.52        
              34.31                                                 2:35.12 ( )
            5:58.51 ( )     6:35.52 (37.01)                                        
 23 Ritchey, Oliver            9 Parkland Aquatic     6:43.96    6:39.33        
              34.09     1:12.93 (38.84)     1:54.81 (41.88)     2:36.21 (41.40)
        3:15.55 (39.34)     3:56.37 (40.82)     4:39.07 (42.70)     5:18.34 (39.27)
        6:00.34 (42.00)     6:39.33 (38.99)                                        
 24 Reber, Brody               9 Lancaster Aquati     6:43.06    6:39.49        
              33.58     1:12.16 (38.58)     1:52.04 (39.88)     2:31.29 (39.25)
        3:12.35 (41.06)     3:53.18 (40.83)     4:34.41 (41.23)     5:17.09 (42.68)
        6:01.79 (44.70)     6:39.49 (37.70)                                        
 25 Vlaeminck, Julian         10 Parkland Aquatic     6:29.53    6:43.55        
              36.08     1:16.41 (40.33)     1:57.93 (41.52)     2:39.71 (41.78)
        3:19.83 (40.12)     4:01.03 (41.20)     4:41.36 (40.33)     5:23.90 (42.54)
        6:04.25 (40.35)     6:43.55 (39.30)                                        
 26 Durkin, Jack              10 Germantown Acade     6:48.36    6:46.76        
              34.41     1:14.75 (40.34)     1:55.65 (40.90)     2:36.13 (40.48)
        3:18.94 (42.81)     3:59.90 (40.96)     4:42.28 (42.38)     5:24.41 (42.13)
        6:06.01 (41.60)     6:46.76 (40.75)                                        
 27 Keenan, Andrew            10 Perkiomen Valley     6:41.83    6:47.58        
            1:13.78                             2:37.01 ( )                    
            3:18.85 ( )     4:01.83 (42.98)     4:43.83 (42.00)     5:26.36 (42.53)
        6:09.18 (42.82)     6:47.58 (38.40)                                        
 28 Harter, Evan              10 Upper Perk YMCA      6:44.44    6:48.48        
              35.32     1:15.84 (40.52)     1:57.72 (41.88)     2:40.19 (42.47)
        3:21.55 (41.36)     4:03.93 (42.38)     4:47.18 (43.25)     5:29.20 (42.02)
        6:10.02 (40.82)     6:48.48 (38.46)                                        
 29 Turk-Geller, Brady        10 Elite Performanc     6:36.82    6:48.86        
              34.48     1:12.97 (38.49)     1:53.84 (40.87)     2:35.96 (42.12)
        3:17.55 (41.59)     4:00.09 (42.54)     4:42.83 (42.74)     5:25.93 (43.10)
        6:08.63 (42.70)     6:48.86 (40.23)                                        
 
Event 5  Girls 11-12 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    MA SC JO: R 17:02.24   3/11/2012 Courtney N Harnish, York Y                
                21:19.99  JO
 Meet Qualifying:  21:19.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Phelps, Anna              12 Plymouth Whitema    18:07.22   17:43.07        
              26.74       56.81 (30.07)     1:28.18 (31.37)     1:59.80 (31.62)
        2:31.52 (31.72)     3:03.77 (32.25)     3:35.66 (31.89)     4:08.00 (32.34)
        4:40.74 (32.74)     5:13.14 (32.40)     5:45.46 (32.32)     6:18.01 (32.55)
        6:50.72 (32.71)     7:23.16 (32.44)     7:55.69 (32.53)     8:27.35 (31.66)
        9:00.39 (33.04)     9:33.39 (33.00)    10:06.37 (32.98)    10:39.26 (32.89)
       11:12.41 (33.15)    11:45.15 (32.74)    12:17.89 (32.74)    12:50.82 (32.93)
       13:23.49 (32.67)    13:56.08 (32.59)    14:29.24 (33.16)    15:01.78 (32.54)
       15:34.78 (33.00)    16:07.15 (32.37)    16:39.82 (32.67)    17:12.00 (32.18)
       17:43.07 (31.07)
  2 Potteiger, Mckenna        11 York YMCA           20:28.93   18:36.80        
              30.31     1:03.09 (32.78)     1:36.53 (33.44)     2:10.40 (33.87)
        2:44.47 (34.07)     3:18.53 (34.06)     3:52.81 (34.28)     4:26.90 (34.09)
        5:00.99 (34.09)     5:34.98 (33.99)     6:09.27 (34.29)     6:43.58 (34.31)
        7:17.89 (34.31)     7:51.77 (33.88)     8:25.61 (33.84)     8:59.73 (34.12)
        9:33.99 (34.26)    10:08.38 (34.39)    10:42.51 (34.13)    11:16.67 (34.16)
       11:50.56 (33.89)    12:25.03 (34.47)    12:59.26 (34.23)    13:33.19 (33.93)
       14:07.51 (34.32)    14:41.77 (34.26)    15:15.39 (33.62)    15:49.52 (34.13)
       16:23.56 (34.04)    16:57.42 (33.86)    17:31.27 (33.85)    18:05.00 (33.73)
       18:36.80 (31.80)
  3 Carlos, Katie             11 Seahawks Swim Te    19:44.25   18:54.15        
              27.94       59.89 (31.95)     1:33.55 (33.66)     2:07.19 (33.64)
        2:41.42 (34.23)     3:15.75 (34.33)     3:50.10 (34.35)     4:24.47 (34.37)
        4:58.90 (34.43)     5:33.74 (34.84)     6:08.59 (34.85)     6:43.29 (34.70)
        7:17.83 (34.54)     7:52.51 (34.68)     8:27.91 (35.40)     9:03.66 (35.75)
        9:38.27 (34.61)    10:13.65 (35.38)    10:48.38 (34.73)    11:23.61 (35.23)
       11:58.76 (35.15)    12:33.19 (34.43)    13:08.17 (34.98)    13:43.03 (34.86)
       14:18.03 (35.00)    14:53.02 (34.99)    15:28.77 (35.75)    16:03.36 (34.59)
       16:38.62 (35.26)    17:13.87 (35.25)    17:48.71 (34.84)    18:22.87 (34.16)
       18:54.15 (31.28)
  4 Sergent, Brooke           12 Parkland Aquatic    19:26.76   18:54.65        
              28.18     1:00.31 (32.13)     1:33.51 (33.20)     2:07.41 (33.90)
        2:41.30 (33.89)     3:15.41 (34.11)     3:50.10 (34.69)     4:24.70 (34.60)
        4:59.16 (34.46)     5:34.12 (34.96)     6:08.90 (34.78)     6:43.68 (34.78)
        7:18.62 (34.94)     7:53.71 (35.09)     8:28.62 (34.91)     9:03.76 (35.14)
        9:38.82 (35.06)    10:13.66 (34.84)    10:48.48 (34.82)    11:23.58 (35.10)
       11:58.54 (34.96)    12:33.59 (35.05)    13:08.56 (34.97)    13:43.89 (35.33)
       14:19.06 (35.17)    14:54.17 (35.11)    15:29.37 (35.20)    16:04.28 (34.91)
       16:39.03 (34.75)    17:14.20 (35.17)    17:49.49 (35.29)    18:23.06 (33.57)
       18:54.65 (31.59)
  5 Tewksbury, Madison        12 Parkland Aquatic    19:17.74   19:05.10        
              29.36     1:01.83 (32.47)     1:35.56 (33.73)     2:09.78 (34.22)
        2:44.50 (34.72)     3:19.26 (34.76)     3:53.82 (34.56)     4:28.54 (34.72)
        5:03.22 (34.68)     5:38.14 (34.92)     6:13.10 (34.96)     6:47.87 (34.77)
        7:23.18 (35.31)     7:58.00 (34.82)     8:32.89 (34.89)     9:07.75 (34.86)
        9:43.01 (35.26)    10:18.11 (35.10)    10:53.18 (35.07)    11:28.17 (34.99)
       12:03.34 (35.17)    12:38.35 (35.01)    13:13.65 (35.30)    13:48.94 (35.29)
       14:24.32 (35.38)    14:59.40 (35.08)    15:35.00 (35.60)    16:10.42 (35.42)
       16:45.69 (35.27)    17:20.95 (35.26)    17:55.95 (35.00)    18:31.10 (35.15)
       19:05.10 (34.00)
  6 Raser, Emma               12 North Penn Aquat    19:56.36   19:11.75        
              30.29     1:03.76 (33.47)     1:38.50 (34.74)     2:13.85 (35.35)
        2:49.75 (35.90)     3:25.94 (36.19)     4:01.44 (35.50)     4:36.36 (34.92)
        5:12.17 (35.81)     5:47.88 (35.71)     6:23.47 (35.59)     6:58.65 (35.18)
        7:34.19 (35.54)     8:09.36 (35.17)     8:44.86 (35.50)     9:20.61 (35.75)
        9:55.43 (34.82)    10:30.50 (35.07)    11:05.63 (35.13)    11:40.75 (35.12)
       12:16.12 (35.37)    12:51.38 (35.26)    13:26.63 (35.25)    14:01.64 (35.01)
       14:36.95 (35.31)    15:11.56 (34.61)    15:47.06 (35.50)    16:21.70 (34.64)
       16:56.23 (34.53)    17:30.80 (34.57)    18:05.22 (34.42)    18:39.25 (34.03)
       19:11.75 (32.50)
  7 Kelly, Alyssa             11 Una Pfy             19:39.73   19:18.61        
              30.31     1:03.87 (33.56)     1:38.46 (34.59)     2:13.75 (35.29)
        2:49.16 (35.41)     3:24.02 (34.86)     3:59.83 (35.81)     4:35.33 (35.50)
        5:11.17 (35.84)     5:46.34 (35.17)     6:21.61 (35.27)     6:57.50 (35.89)
        7:33.73 (36.23)     8:09.69 (35.96)     8:45.05 (35.36)     9:20.66 (35.61)
        9:56.96 (36.30)    10:33.07 (36.11)    11:08.87 (35.80)    11:44.01 (35.14)
       12:19.50 (35.49)    12:54.22 (34.72)    13:28.29 (34.07)    14:02.14 (33.85)
       14:37.02 (34.88)    15:12.60 (35.58)    15:47.98 (35.38)    16:24.04 (36.06)
       16:59.78 (35.74)    17:35.12 (35.34)    18:09.96 (34.84)    18:45.13 (35.17)
       19:18.61 (33.48)
  8 Gadzinski, Kacie          12 Greater Philadel    20:32.33   19:20.57        
              29.97     1:03.65 (33.68)     1:38.52 (34.87)     2:13.58 (35.06)
        2:48.68 (35.10)     3:23.61 (34.93)     3:58.24 (34.63)     4:33.87 (35.63)
        5:09.39 (35.52)     5:44.96 (35.57)     6:20.39 (35.43)     6:55.73 (35.34)
        7:31.53 (35.80)     8:07.72 (36.19)     8:42.79 (35.07)     9:19.06 (36.27)
        9:54.46 (35.40)    10:30.44 (35.98)    11:06.46 (36.02)    11:42.11 (35.65)
       12:18.36 (36.25)    12:53.40 (35.04)  14:05.57 (1:12.17)    14:41.15 (35.58)
                               15:16.52 ( )    15:52.54 (36.02)    16:27.46 (34.92)
       17:03.21 (35.75)    17:37.97 (34.76)    18:13.99 (36.02)    18:47.75 (33.76)
       19:20.57 (32.82)
  9 Defrehn, Alexandra        12 Greater Philadel    20:26.39   19:24.23        
              30.60     1:04.42 (33.82)     1:39.26 (34.84)     2:14.43 (35.17)
        2:49.65 (35.22)     3:25.07 (35.42)     4:00.41 (35.34)     4:35.53 (35.12)
        5:10.85 (35.32)     5:46.39 (35.54)     6:21.64 (35.25)     6:56.81 (35.17)
        7:31.84 (35.03)     8:07.65 (35.81)     8:43.27 (35.62)     9:18.78 (35.51)
        9:54.88 (36.10)    10:30.26 (35.38)    11:05.74 (35.48)    11:41.54 (35.80)
       12:16.98 (35.44)    12:52.61 (35.63)    13:28.33 (35.72)    14:03.72 (35.39)
       14:39.48 (35.76)    15:15.83 (36.35)    15:51.44 (35.61)    16:27.25 (35.81)
       17:03.38 (36.13)    17:39.37 (35.99)    18:14.84 (35.47)    18:50.04 (35.20)
       19:24.23 (34.19)
 10 Potts, Mikayla            11 North Penn Aquat    20:50.77   19:29.66        
              29.21     1:02.93 (33.72)     1:37.86 (34.93)     2:13.27 (35.41)
        2:49.28 (36.01)     3:24.98 (35.70)     4:00.96 (35.98)     4:37.25 (36.29)
        5:13.12 (35.87)     5:49.31 (36.19)     6:25.07 (35.76)     7:01.70 (36.63)
        7:37.49 (35.79)     8:13.21 (35.72)     8:49.33 (36.12)     9:25.02 (35.69)
       10:00.94 (35.92)    10:36.44 (35.50)    11:12.45 (36.01)    11:48.13 (35.68)
       12:24.08 (35.95)    12:59.81 (35.73)    13:35.79 (35.98)    14:11.93 (36.14)
       14:47.62 (35.69)    15:22.97 (35.35)    15:59.03 (36.06)    16:34.29 (35.26)
       17:09.72 (35.43)    17:46.14 (36.42)    18:21.27 (35.13)    18:56.18 (34.91)
       19:29.66 (33.48)
 11 McMurray, Allison         12 Greater Philadel    19:47.25   19:30.78        
              29.28     1:02.16 (32.88)     1:36.62 (34.46)     2:11.03 (34.41)
        2:45.87 (34.84)     3:21.02 (35.15)     3:56.58 (35.56)     4:31.81 (35.23)
        5:06.79 (34.98)     5:42.43 (35.64)     6:17.80 (35.37)     6:53.54 (35.74)
        7:29.21 (35.67)     8:04.99 (35.78)     8:40.96 (35.97)     9:17.40 (36.44)
        9:53.74 (36.34)    10:29.84 (36.10)    11:06.00 (36.16)    11:41.68 (35.68)
       12:17.52 (35.84)    12:53.48 (35.96)    13:28.98 (35.50)    14:05.42 (36.44)
       14:41.96 (36.54)    15:18.01 (36.05)    15:54.52 (36.51)    16:30.98 (36.46)
       17:07.82 (36.84)    17:43.66 (35.84)    18:20.04 (36.38)    18:55.82 (35.78)
       19:30.78 (34.96)
 12 Walters, Ava              12 Plymouth Whitema    20:04.62   19:34.29        
              30.68     1:05.29 (34.61)     1:40.82 (35.53)     2:16.50 (35.68)
        2:52.13 (35.63)     3:27.71 (35.58)     4:03.26 (35.55)     4:39.10 (35.84)
        5:14.69 (35.59)     5:50.39 (35.70)     6:25.88 (35.49)     7:01.39 (35.51)
        7:37.10 (35.71)     8:12.55 (35.45)     8:48.15 (35.60)     9:24.04 (35.89)
       10:00.03 (35.99)    10:35.69 (35.66)    11:11.57 (35.88)    11:47.53 (35.96)
       12:23.44 (35.91)    12:59.42 (35.98)    13:35.37 (35.95)    14:11.87 (36.50)
       14:47.56 (35.69)    15:23.64 (36.08)    15:59.68 (36.04)    16:35.59 (35.91)
       17:11.93 (36.34)    17:47.62 (35.69)    18:23.70 (36.08)    18:59.30 (35.60)
       19:34.29 (34.99)
 13 Iordanov, Monica          12 East Coast C-Cer    20:36.72   19:39.40        
              29.29     1:02.91 (33.62)     1:37.73 (34.82)     2:13.11 (35.38)
        2:48.60 (35.49)     3:23.96 (35.36)     3:58.92 (34.96)     4:34.52 (35.60)
        5:10.27 (35.75)     5:46.57 (36.30)     6:22.24 (35.67)     6:58.13 (35.89)
        7:35.03 (36.90)     8:10.38 (35.35)     8:46.26 (35.88)     9:22.61 (36.35)
        9:58.63 (36.02)    10:34.40 (35.77)    11:10.84 (36.44)    11:47.59 (36.75)
       12:23.36 (35.77)    12:59.92 (36.56)    13:35.93 (36.01)    14:12.23 (36.30)
       14:48.49 (36.26)    15:25.10 (36.61)    16:01.96 (36.86)    16:39.44 (37.48)
       17:15.78 (36.34)    17:52.97 (37.19)    18:29.04 (36.07)    19:04.62 (35.58)
       19:39.40 (34.78)
 14 Watkins, Azlynn           12 Parkland Swimmin    21:08.20   19:41.21        
              31.21     1:05.43 (34.22)     1:40.26 (34.83)     2:15.89 (35.63)
        2:51.29 (35.40)     3:26.60 (35.31)     4:01.49 (34.89)     4:37.59 (36.10)
        5:13.26 (35.67)     5:49.42 (36.16)     6:25.91 (36.49)     7:02.11 (36.20)
        7:38.61 (36.50)     8:14.61 (36.00)     8:50.11 (35.50)     9:26.51 (36.40)
       10:03.14 (36.63)    10:39.91 (36.77)    11:16.36 (36.45)    11:52.96 (36.60)
       12:29.19 (36.23)    13:05.90 (36.71)    13:42.58 (36.68)    14:18.99 (36.41)
       14:55.33 (36.34)    15:32.19 (36.86)    16:08.91 (36.72)    16:45.67 (36.76)
       17:22.07 (36.40)    17:58.46 (36.39)    18:34.52 (36.06)    19:09.33 (34.81)
       19:41.21 (31.88)
 15 Vorobyeva, Arina          11 Upper Dublin Aqu    20:16.03   19:46.32        
              30.49     1:05.19 (34.70)     1:40.52 (35.33)     2:16.66 (36.14)
        2:52.70 (36.04)     3:28.36 (35.66)     4:04.43 (36.07)     4:40.46 (36.03)
        5:16.38 (35.92)     5:52.03 (35.65)     6:27.93 (35.90)     7:03.96 (36.03)
        7:39.91 (35.95)     8:16.06 (36.15)     8:52.25 (36.19)     9:28.44 (36.19)
       10:04.41 (35.97)    10:40.76 (36.35)    11:17.10 (36.34)    11:53.47 (36.37)
       12:29.81 (36.34)    13:06.70 (36.89)    13:42.88 (36.18)    14:19.39 (36.51)
       14:55.96 (36.57)    15:32.58 (36.62)    16:09.11 (36.53)    16:45.73 (36.62)
       17:22.41 (36.68)    17:59.32 (36.91)    18:35.99 (36.67)    19:12.24 (36.25)
       19:46.32 (34.08)
 16 Neilly, Hannah            12 Radnor Aquatic C    20:28.48   19:46.69        
              30.98     1:05.29 (34.31)     1:40.08 (34.79)     2:15.51 (35.43)
        2:51.55 (36.04)     3:27.60 (36.05)     4:03.56 (35.96)     4:39.82 (36.26)
        5:15.92 (36.10)     5:52.21 (36.29)     6:28.23 (36.02)     7:04.71 (36.48)
        7:41.15 (36.44)     8:17.52 (36.37)     8:54.03 (36.51)     9:30.86 (36.83)
       10:07.17 (36.31)    10:43.74 (36.57)    11:19.92 (36.18)    11:56.33 (36.41)
       12:32.88 (36.55)    13:09.62 (36.74)    13:46.29 (36.67)    14:22.48 (36.19)
       14:59.18 (36.70)    15:35.30 (36.12)    16:11.77 (36.47)    16:48.22 (36.45)
       17:24.54 (36.32)    18:00.84 (36.30)    18:36.94 (36.10)    19:12.51 (35.57)
       19:46.69 (34.18)
 17 Lochstet, Peregrine       12 Upper Dublin Aqu    19:57.37   19:48.11        
              30.47     1:04.64 (34.17)     1:39.83 (35.19)     2:15.38 (35.55)
        2:51.36 (35.98)     3:27.55 (36.19)     4:03.53 (35.98)     4:39.79 (36.26)
        5:16.20 (36.41)     5:52.68 (36.48)     6:28.78 (36.10)     7:05.12 (36.34)
        7:41.60 (36.48)     8:18.04 (36.44)     8:54.13 (36.09)     9:30.54 (36.41)
       10:06.95 (36.41)    10:43.48 (36.53)    11:19.80 (36.32)    11:56.16 (36.36)
       12:32.65 (36.49)    13:09.20 (36.55)    13:45.71 (36.51)    14:22.23 (36.52)
       14:58.85 (36.62)    15:35.38 (36.53)    16:12.14 (36.76)    16:48.84 (36.70)
       17:24.98 (36.14)    18:01.45 (36.47)    18:37.57 (36.12)    19:13.60 (36.03)
       19:48.11 (34.51)
 18 Tassinari, Marianne       12 Pocono Family YM    20:08.83   19:52.64        
              31.04     1:05.18 (34.14)     1:40.52 (35.34)     2:16.66 (36.14)
        2:52.46 (35.80)     3:28.45 (35.99)     4:04.88 (36.43)     4:41.10 (36.22)
        5:17.64 (36.54)     5:53.88 (36.24)     6:30.41 (36.53)     7:06.88 (36.47)
        7:43.52 (36.64)     8:20.10 (36.58)     8:56.50 (36.40)     9:33.06 (36.56)
       10:09.23 (36.17)    10:45.68 (36.45)    11:22.07 (36.39)    11:58.59 (36.52)
       12:35.17 (36.58)    13:11.77 (36.60)    13:48.52 (36.75)    14:24.90 (36.38)
       15:01.57 (36.67)    15:38.01 (36.44)    16:14.79 (36.78)    16:51.50 (36.71)
       17:28.18 (36.68)    18:04.70 (36.52)    18:41.11 (36.41)    19:17.43 (36.32)
       19:52.64 (35.21)
 19 Faikish, Maddie           11 North Penn Aquat    20:11.55   20:00.56        
              29.66     1:02.72 (33.06)     1:37.84 (35.12)     2:12.61 (34.77)
        2:48.16 (35.55)     3:24.10 (35.94)     3:58.74 (34.64)     4:34.71 (35.97)
        5:12.37 (37.66)     5:48.72 (36.35)     6:24.48 (35.76)     6:59.95 (35.47)
        7:36.79 (36.84)     8:12.23 (35.44)     8:47.15 (34.92)     9:23.35 (36.20)
        9:59.57 (36.22)    10:35.54 (35.97)    11:11.78 (36.24)    11:47.67 (35.89)
       12:22.88 (35.21)    12:57.97 (35.09)    13:35.19 (37.22)    14:11.55 (36.36)
       14:48.35 (36.80)    15:28.01 (39.66)    16:06.43 (38.42)    16:46.84 (40.41)
       17:26.12 (39.28)    18:05.87 (39.75)    18:43.76 (37.89)    19:23.16 (39.40)
       20:00.56 (37.40)
 20 Tilley, Emma              12 Dover YMCA Dolph    20:59.38   20:12.52        
              31.97     1:07.74 (35.77)     1:44.34 (36.60)     2:21.19 (36.85)
        2:58.08 (36.89)     3:34.82 (36.74)     4:12.04 (37.22)     4:48.41 (36.37)
        5:24.77 (36.36)     6:01.45 (36.68)     6:38.42 (36.97)     7:15.16 (36.74)
        7:51.85 (36.69)     8:28.40 (36.55)     9:06.07 (37.67)     9:42.84 (36.77)
       10:19.83 (36.99)    10:57.12 (37.29)    11:34.39 (37.27)    12:11.33 (36.94)
       12:48.59 (37.26)    13:25.62 (37.03)    14:02.49 (36.87)    14:39.92 (37.43)
       15:16.58 (36.66)    15:53.65 (37.07)    16:30.44 (36.79)    17:07.53 (37.09)
       17:45.40 (37.87)    18:22.68 (37.28)    19:00.10 (37.42)    19:36.74 (36.64)
       20:12.52 (35.78)
 21 Buss, Maddie              12 Central York Aqu    20:40.58   20:19.77        
              33.40     1:09.22 (35.82)     1:46.71 (37.49)     2:23.20 (36.49)
        3:00.01 (36.81)     3:37.77 (37.76)     4:14.74 (36.97)     4:51.05 (36.31)
        5:28.19 (37.14)     6:05.60 (37.41)     6:42.00 (36.40)     7:18.88 (36.88)
        7:55.45 (36.57)     8:31.54 (36.09)     9:09.17 (37.63)     9:46.01 (36.84)
       10:23.13 (37.12)    10:59.69 (36.56)    11:37.78 (38.09)    12:15.26 (37.48)
       12:52.37 (37.11)    13:29.51 (37.14)    14:06.81 (37.30)    14:44.51 (37.70)
       15:22.58 (38.07)    16:00.02 (37.44)    16:38.98 (38.96)    17:15.90 (36.92)
       17:53.19 (37.29)    18:30.41 (37.22)    19:08.29 (37.88)    19:44.55 (36.26)
       20:19.77 (35.22)
 22 Rossi, Isabella           12 Seahawks Swim Te    20:34.50   20:21.57        
              30.46     1:05.58 (35.12)     1:41.44 (35.86)     2:18.38 (36.94)
        2:55.34 (36.96)     3:32.75 (37.41)     4:09.92 (37.17)     4:47.01 (37.09)
        5:24.62 (37.61)     6:02.56 (37.94)     6:40.61 (38.05)     7:17.83 (37.22)
        7:55.11 (37.28)     8:32.92 (37.81)     9:10.37 (37.45)     9:48.20 (37.83)
       10:25.25 (37.05)    11:03.22 (37.97)    11:40.38 (37.16)    12:17.70 (37.32)
       12:55.81 (38.11)    13:33.59 (37.78)    14:10.87 (37.28)    14:48.19 (37.32)
       15:25.74 (37.55)    16:03.12 (37.38)    16:40.58 (37.46)    17:17.92 (37.34)
       17:55.07 (37.15)    18:32.28 (37.21)    19:09.51 (37.23)    19:46.37 (36.86)
       20:21.57 (35.20)
 23 Kupsky, Mary              11 Kingston River O    20:22.72   20:33.10        
              32.22     1:08.94 (36.72)     1:45.79 (36.85)     2:22.50 (36.71)
        2:59.20 (36.70)     3:36.77 (37.57)     4:13.80 (37.03)     4:51.20 (37.40)
        5:28.65 (37.45)     6:06.22 (37.57)     6:44.15 (37.93)     7:22.05 (37.90)
        7:59.63 (37.58)     8:37.14 (37.51)     9:15.33 (38.19)     9:53.33 (38.00)
       10:31.02 (37.69)    11:08.68 (37.66)    11:46.53 (37.85)    12:24.06 (37.53)
       13:02.79 (38.73)    13:40.46 (37.67)    14:19.20 (38.74)    14:56.80 (37.60)
       15:34.71 (37.91)    16:12.91 (38.20)    16:50.75 (37.84)    17:28.46 (37.71)
       18:06.07 (37.61)    18:43.10 (37.03)    19:20.59 (37.49)    19:57.60 (37.01)
       20:33.10 (35.50)
 24 Willard, Campbell         12 Jersey Wahoos       20:59.47   20:34.79        
              30.97     1:07.12 (36.15)     1:44.75 (37.63)     2:22.52 (37.77)
        3:00.18 (37.66)     3:37.53 (37.35)     4:15.02 (37.49)     4:53.10 (38.08)
        5:30.94 (37.84)     6:08.12 (37.18)     6:45.25 (37.13)     7:22.83 (37.58)
        8:00.75 (37.92)     8:38.52 (37.77)     9:16.22 (37.70)     9:54.03 (37.81)
       10:31.91 (37.88)    11:09.86 (37.95)    11:47.05 (37.19)    12:25.21 (38.16)
       13:03.27 (38.06)    13:40.78 (37.51)    14:18.68 (37.90)    14:56.46 (37.78)
       15:34.80 (38.34)    16:12.20 (37.40)    16:50.75 (38.55)    17:28.80 (38.05)
       18:06.90 (38.10)    18:44.41 (37.51)    19:21.51 (37.10)    19:59.37 (37.86)
       20:34.79 (35.42)
 25 Cella, Olivia             12 Radnor Aquatic C    21:02.18   20:39.60        
              29.45     1:03.01 (33.56)     1:38.75 (35.74)     2:15.66 (36.91)
        2:53.22 (37.56)     3:31.37 (38.15)     4:09.70 (38.33)     4:48.07 (38.37)
        5:26.20 (38.13)   6:43.59 (1:17.39)     7:21.59 (38.00)     8:00.25 (38.66)
        8:38.69 (38.44)     9:17.54 (38.85)     9:56.45 (38.91)                    
           10:34.36 ( )    11:12.90 (38.54)    11:51.22 (38.32)    12:29.26 (38.04)
       13:07.50 (38.24)    13:45.55 (38.05)  15:39.92 (1:54.37)    16:17.95 (38.03)
       16:56.86 (38.91)    17:34.64 (37.78)    18:12.28 (37.64)    18:49.75 (37.47)
       19:27.86 (38.11)                                                20:04.33 ( )
       20:39.60 (35.27)
 26 McMullen, Lydia           12 Hershey Aquatic     20:53.77   20:42.66        
              33.08     1:09.68 (36.60)     1:47.28 (37.60)     2:24.70 (37.42)
        3:01.35 (36.65)     3:39.25 (37.90)     4:16.96 (37.71)     4:54.37 (37.41)
        5:32.19 (37.82)     6:10.17 (37.98)     6:47.82 (37.65)     7:25.78 (37.96)
        8:03.54 (37.76)     8:41.61 (38.07)     9:19.45 (37.84)     9:57.66 (38.21)
       10:35.26 (37.60)    11:13.47 (38.21)    11:51.61 (38.14)    12:29.61 (38.00)
       13:07.60 (37.99)    13:45.67 (38.07)    14:23.79 (38.12)    15:01.40 (37.61)
       15:39.89 (38.49)    16:17.84 (37.95)    16:55.81 (37.97)    17:34.51 (38.70)
       18:12.48 (37.97)    18:50.69 (38.21)    19:28.60 (37.91)    20:06.10 (37.50)
       20:42.66 (36.56)
 27 Freeman, Sarah            11 Germantown Acade    20:59.27   20:47.75        
              31.61     1:07.77 (36.16)     1:45.15 (37.38)     2:22.47 (37.32)
        2:59.79 (37.32)     3:37.13 (37.34)     4:14.66 (37.53)     4:52.48 (37.82)
        5:30.18 (37.70)     6:08.17 (37.99)     6:46.35 (38.18)     7:24.52 (38.17)
        8:02.54 (38.02)     8:40.65 (38.11)     9:18.61 (37.96)     9:56.58 (37.97)
       10:35.03 (38.45)    11:13.18 (38.15)    11:51.65 (38.47)    12:30.25 (38.60)
       13:08.76 (38.51)    13:46.75 (37.99)    14:24.66 (37.91)    15:03.52 (38.86)
       15:41.68 (38.16)    16:19.85 (38.17)    16:58.28 (38.43)    17:37.20 (38.92)
       18:15.16 (37.96)    18:53.69 (38.53)    19:32.08 (38.39)    20:10.54 (38.46)
       20:47.75 (37.21)
 28 Piacenti, Lily            12 Pocono Family YM    20:54.37   20:47.94        
              31.00     1:06.14 (35.14)     1:42.89 (36.75)     2:19.62 (36.73)
        2:56.67 (37.05)     3:33.76 (37.09)     4:11.22 (37.46)     4:48.43 (37.21)
        5:26.40 (37.97)     6:04.25 (37.85)     6:42.74 (38.49)     7:20.30 (37.56)
        7:59.25 (38.95)     8:37.57 (38.32)     9:16.38 (38.81)     9:54.83 (38.45)
       10:32.97 (38.14)    11:10.72 (37.75)    11:49.07 (38.35)    12:27.21 (38.14)
       13:05.77 (38.56)    13:44.28 (38.51)    14:22.32 (38.04)    15:00.71 (38.39)
       15:39.36 (38.65)    16:17.94 (38.58)    16:56.83 (38.89)    17:35.60 (38.77)
       18:13.49 (37.89)    18:52.28 (38.79)    19:31.36 (39.08)    20:10.59 (39.23)
       20:47.94 (37.35)
 29 Londo, Maya               12 Nrg Swimming        21:11.17   20:54.40        
              32.32     1:08.95 (36.63)     1:46.49 (37.54)     2:24.26 (37.77)
        3:01.93 (37.67)     3:41.42 (39.49)     4:18.57 (37.15)     4:57.99 (39.42)
        5:35.63 (37.64)     6:13.45 (37.82)     6:52.93 (39.48)     7:31.16 (38.23)
        8:10.09 (38.93)     8:47.46 (37.37)     9:26.28 (38.82)    10:05.72 (39.44)
       10:43.49 (37.77)    11:21.08 (37.59)    11:58.45 (37.37)    12:37.32 (38.87)
       13:16.24 (38.92)    13:54.34 (38.10)    14:32.30 (37.96)    15:11.16 (38.86)
       15:50.14 (38.98)    16:28.32 (38.18)    17:06.65 (38.33)    17:46.04 (39.39)
       18:23.59 (37.55)    19:01.53 (37.94)    19:40.09 (38.56)    20:19.07 (38.98)
       20:54.40 (35.33)
 30 O'Neill, Gracie           12 Radnor Aquatic C    20:58.76   20:55.69        
              31.94     1:08.35 (36.41)     1:45.70 (37.35)     2:23.94 (38.24)
        3:01.31 (37.37)     3:39.77 (38.46)     4:17.88 (38.11)     4:56.53 (38.65)
        5:34.81 (38.28)     6:13.46 (38.65)     6:51.21 (37.75)     7:29.75 (38.54)
        8:08.23 (38.48)     8:46.95 (38.72)     9:25.06 (38.11)    10:03.88 (38.82)
       10:41.97 (38.09)    11:20.48 (38.51)    11:58.02 (37.54)    12:36.27 (38.25)
       13:14.75 (38.48)    13:53.13 (38.38)    14:31.45 (38.32)    15:10.39 (38.94)
       15:48.98 (38.59)    16:27.71 (38.73)    17:06.88 (39.17)    17:45.58 (38.70)
       18:24.02 (38.44)    19:02.21 (38.19)    19:40.65 (38.44)    20:19.19 (38.54)
       20:55.69 (36.50)
 
Event 6  Boys 11-12 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    MA SC JO: R 10:02.97    3/2/2017 Samuel Kohm, Germantown Acade             
                12:25.99  JO
 Meet Qualifying:  12:25.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kupsky, Eric              12 Kingston River O    10:25.68   10:35.29        
              27.66       58.68 (31.02)     1:30.40 (31.72)     2:02.47 (32.07)
        2:34.47 (32.00)     3:06.49 (32.02)     3:38.42 (31.93)     4:10.45 (32.03)
        4:42.75 (32.30)     5:14.85 (32.10)     5:47.30 (32.45)     6:19.53 (32.23)
        6:51.69 (32.16)     7:23.93 (32.24)     7:56.01 (32.08)     8:28.22 (32.21)
        9:00.29 (32.07)     9:32.25 (31.96)    10:03.97 (31.72)    10:35.29 (31.32)
  2 Potts, Mason              12 North Penn Aquat    11:00.63   10:49.80        
              26.13       56.26 (30.13)     1:27.97 (31.71)     2:00.41 (32.44)
        2:33.55 (33.14)     3:06.53 (32.98)     3:39.50 (32.97)     4:12.88 (33.38)
        4:46.67 (33.79)     5:20.59 (33.92)     5:53.86 (33.27)     6:28.24 (34.38)
        7:01.07 (32.83)     7:34.98 (33.91)     8:08.07 (33.09)     8:41.98 (33.91)
        9:14.44 (32.46)     9:47.71 (33.27)    10:19.69 (31.98)    10:49.80 (30.11)
  3 Welker, Nathan            12 York YMCA           11:27.90   10:50.49        
              29.25     1:01.63 (32.38)     1:34.47 (32.84)     2:07.33 (32.86)
        2:40.15 (32.82)     3:13.32 (33.17)     3:46.45 (33.13)     4:19.45 (33.00)
        4:52.41 (32.96)     5:25.44 (33.03)     5:58.44 (33.00)     6:31.41 (32.97)
        7:04.47 (33.06)     7:37.37 (32.90)     8:09.88 (32.51)     8:42.61 (32.73)
        9:15.28 (32.67)     9:47.90 (32.62)    10:20.28 (32.38)    10:50.49 (30.21)
  4 Zhou, Andrew              12 Germantown Acade    11:47.96   10:58.96        
              27.70       58.94 (31.24)     1:32.10 (33.16)     2:05.32 (33.22)
        2:39.37 (34.05)     3:13.14 (33.77)     3:46.80 (33.66)     4:20.45 (33.65)
        4:54.55 (34.10)     5:27.91 (33.36)     6:01.12 (33.21)     6:34.56 (33.44)
        7:08.02 (33.46)     7:41.34 (33.32)     8:14.78 (33.44)     8:48.54 (33.76)
        9:21.68 (33.14)     9:54.94 (33.26)    10:27.65 (32.71)    10:58.96 (31.31)
  5 Winnington, Jude          12 Unattached          11:05.73   11:00.31        
              28.07       59.90 (31.83)     1:32.56 (32.66)     2:05.69 (33.13)
        2:38.40 (32.71)     3:11.33 (32.93)     3:44.78 (33.45)     4:17.75 (32.97)
        4:51.23 (33.48)     5:24.18 (32.95)     5:57.80 (33.62)     6:30.99 (33.19)
        7:04.19 (33.20)     7:37.86 (33.67)     8:11.43 (33.57)     8:44.47 (33.04)
        9:18.31 (33.84)     9:52.42 (34.11)    10:26.63 (34.21)    11:00.31 (33.68)
  6 Vasser, Zachary           12 Seahawks Swim Te    11:13.77   11:07.55        
              28.66     1:00.99 (32.33)     1:33.96 (32.97)     2:07.62 (33.66)
        2:40.93 (33.31)     3:14.87 (33.94)     3:48.62 (33.75)     4:22.58 (33.96)
        4:56.39 (33.81)     5:30.17 (33.78)     6:04.29 (34.12)     6:38.58 (34.29)
        7:12.98 (34.40)     7:47.08 (34.10)     8:21.26 (34.18)     8:55.51 (34.25)
        9:29.34 (33.83)    10:03.15 (33.81)    10:36.24 (33.09)    11:07.55 (31.31)
  7 Texter, Jacob             12 Unattached          11:23.99   11:07.58        
              29.94     1:03.33 (33.39)     1:36.78 (33.45)     2:11.62 (34.84)
        2:45.30 (33.68)     3:18.81 (33.51)     3:53.16 (34.35)     4:27.84 (34.68)
        5:01.74 (33.90)     5:35.80 (34.06)     6:09.79 (33.99)     6:43.74 (33.95)
        7:17.36 (33.62)     7:51.79 (34.43)     8:24.85 (33.06)     8:58.29 (33.44)
        9:31.52 (33.23)    10:04.79 (33.27)    10:37.33 (32.54)    11:07.58 (30.25)
  8 Rees, Jonah               11 York YMCA           11:40.36   11:09.55        
              29.04     1:02.30 (33.26)     1:36.56 (34.26)     2:10.68 (34.12)
        2:44.09 (33.41)     3:18.06 (33.97)     3:52.11 (34.05)     4:26.47 (34.36)
        5:01.02 (34.55)     5:35.07 (34.05)     6:09.09 (34.02)     6:43.15 (34.06)
        7:17.12 (33.97)     7:51.22 (34.10)     8:24.76 (33.54)     8:57.85 (33.09)
        9:31.31 (33.46)    10:05.16 (33.85)    10:37.88 (32.72)    11:09.55 (31.67)
  9 Ginter, Lance             12 Aquatic Club of     11:50.94   11:11.00        
              29.09     1:01.95 (32.86)     1:36.21 (34.26)     2:10.23 (34.02)
        2:44.33 (34.10)     3:19.26 (34.93)     3:53.47 (34.21)     4:27.51 (34.04)
        5:01.79 (34.28)     5:35.69 (33.90)     6:09.54 (33.85)     6:43.56 (34.02)
        7:17.10 (33.54)     7:51.25 (34.15)     8:25.63 (34.38)     8:59.30 (33.67)
        9:33.32 (34.02)    10:06.87 (33.55)    10:40.00 (33.13)    11:11.00 (31.00)
 10 Brown, Benjamin           12 Tri-Hampton YMCA    11:38.22   11:11.72        
              28.35       59.75 (31.40)     1:32.30 (32.55)     2:05.59 (33.29)
        2:39.39 (33.80)     3:12.91 (33.52)     3:46.78 (33.87)     4:20.86 (34.08)
        4:55.02 (34.16)     5:28.77 (33.75)     6:03.18 (34.41)     6:37.79 (34.61)
        7:12.94 (35.15)     7:48.86 (35.92)     8:23.84 (34.98)     8:57.91 (34.07)
        9:31.98 (34.07)    10:05.89 (33.91)    10:39.48 (33.59)    11:11.72 (32.24)
 11 Mortellite, Anthony       12 Jersey Wahoos       11:19.80   11:24.02        
              28.14     1:01.01 (32.87)     1:34.91 (33.90)     2:09.13 (34.22)
        2:43.44 (34.31)     3:17.96 (34.52)     3:52.56 (34.60)     4:27.35 (34.79)
        5:02.77 (35.42)     5:37.44 (34.67)     6:12.44 (35.00)     6:47.04 (34.60)
        7:22.17 (35.13)     7:57.25 (35.08)     8:32.35 (35.10)     9:07.46 (35.11)
        9:42.01 (34.55)    10:17.05 (35.04)    10:50.48 (33.43)    11:24.02 (33.54)
 12 Croghan, Nicholas         12 Hanover Ymca Sti    11:32.59   11:27.08        
              30.73     1:05.48 (34.75)     1:39.75 (34.27)     2:14.37 (34.62)
        2:49.21 (34.84)     3:23.93 (34.72)     3:58.36 (34.43)     4:33.03 (34.67)
        5:07.33 (34.30)     5:42.65 (35.32)     6:16.88 (34.23)     6:51.75 (34.87)
        7:26.94 (35.19)     8:01.38 (34.44)     8:36.43 (35.05)     9:11.14 (34.71)
        9:45.97 (34.83)    10:20.49 (34.52)    10:54.26 (33.77)    11:27.08 (32.82)
 13 Ferenz, Matthew           12 Boyertown YMCA N    11:58.94   11:28.47        
              29.78     1:03.09 (33.31)                             2:12.00 ( )
        2:46.59 (34.59)     3:21.83 (35.24)     3:56.76 (34.93)                    
            5:07.18 ( )     5:42.51 (35.33)     6:17.78 (35.27)     6:52.94 (35.16)
        7:27.84 (34.90)     8:02.79 (34.95)     8:37.80 (35.01)     9:12.01 (34.21)
        9:46.80 (34.79)    10:21.76 (34.96)    10:55.75 (33.99)    11:28.47 (32.72)
 14 Hang, Kai                 12 Upper Perk YMCA     11:57.41   11:28.80        
              29.50     1:03.14 (33.64)     1:37.14 (34.00)     2:11.20 (34.06)
        2:45.44 (34.24)     3:19.94 (34.50)     3:54.27 (34.33)     4:28.93 (34.66)
        5:03.76 (34.83)     5:39.00 (35.24)     6:14.48 (35.48)     6:50.05 (35.57)
        7:25.26 (35.21)     8:00.38 (35.12)     8:35.62 (35.24)     9:10.54 (34.92)
        9:45.69 (35.15)    10:20.54 (34.85)    10:55.09 (34.55)    11:28.80 (33.71)
 15 Boratto, Evan             11 Upper Dublin Aqu    11:52.80   11:34.88        
              30.18     1:04.03 (33.85)     1:38.83 (34.80)     2:13.65 (34.82)
        2:48.18 (34.53)     3:23.47 (35.29)     3:58.75 (35.28)     4:34.12 (35.37)
        5:08.69 (34.57)     5:44.49 (35.80)     6:19.84 (35.35)     6:54.93 (35.09)
        7:30.23 (35.30)     8:05.10 (34.87)     8:40.27 (35.17)     9:15.56 (35.29)
        9:51.07 (35.51)    10:26.15 (35.08)    11:01.39 (35.24)    11:34.88 (33.49)
 16 Dewitt, Dylan             12 Seahawks Swim Te    12:16.24   11:40.29        
              30.48     1:04.87 (34.39)     1:40.54 (35.67)     2:15.25 (34.71)
        2:50.46 (35.21)     3:26.12 (35.66)     4:01.77 (35.65)     4:37.54 (35.77)
        5:13.10 (35.56)     5:47.62 (34.52)     6:23.41 (35.79)     6:58.63 (35.22)
        7:35.27 (36.64)     8:10.54 (35.27)     8:45.81 (35.27)     9:21.49 (35.68)
        9:56.76 (35.27)    10:31.90 (35.14)    11:07.00 (35.10)    11:40.29 (33.29)
 17 Reppert, Jack             12 Emmaus Aquatic C    12:22.12   12:05.86        
              31.45     1:06.97 (35.52)     1:43.09 (36.12)     2:19.23 (36.14)
        2:55.56 (36.33)     3:31.95 (36.39)     4:09.54 (37.59)     4:46.18 (36.64)
        5:23.89 (37.71)     6:01.23 (37.34)     6:37.97 (36.74)     7:15.01 (37.04)
        7:51.67 (36.66)     8:28.94 (37.27)     9:07.04 (38.10)     9:43.93 (36.89)
       10:20.50 (36.57)    10:56.79 (36.29)    11:32.31 (35.52)    12:05.86 (33.55)
 18 Stanczewski, Will         12 Plymouth Whitema    12:23.54   12:06.34        
              31.73     1:06.83 (35.10)     1:42.96 (36.13)     2:19.48 (36.52)
        2:55.99 (36.51)     3:32.79 (36.80)     4:09.93 (37.14)     4:46.38 (36.45)
        5:23.29 (36.91)     5:59.92 (36.63)     6:36.71 (36.79)     7:13.90 (37.19)
        7:50.18 (36.28)     8:27.20 (37.02)     9:03.69 (36.49)     9:40.43 (36.74)
       10:17.31 (36.88)    10:53.91 (36.60)    11:30.58 (36.67)    12:06.34 (35.76)
 19 Smith, Ryan               12 Una Gpac            11:49.05   12:09.03        
              30.44     1:04.09 (33.65)     1:38.25 (34.16)     2:19.48 (41.23)
        2:52.95 (33.47)     3:32.98 (40.03)     4:09.27 (36.29)     4:44.28 (35.01)
        5:23.75 (39.47)     6:04.01 (40.26)     6:40.33 (36.32)     7:16.55 (36.22)
        7:53.08 (36.53)     8:29.81 (36.73)     9:06.04 (36.23)     9:42.49 (36.45)
       10:19.67 (37.18)    10:56.37 (36.70)    11:33.10 (36.73)    12:09.03 (35.93)
 20 Stevens, Coleman          11 Five Star Swim C    12:20.37   12:21.77        
              32.12     1:08.86 (36.74)     1:46.06 (37.20)     2:23.08 (37.02)
        3:00.51 (37.43)     3:38.35 (37.84)     4:16.26 (37.91)     4:54.30 (38.04)
        5:31.89 (37.59)     6:09.72 (37.83)     6:46.85 (37.13)     7:24.75 (37.90)
        8:02.23 (37.48)     8:39.60 (37.37)     9:16.80 (37.20)     9:54.47 (37.67)
       10:31.89 (37.42)    11:09.68 (37.79)    11:46.51 (36.83)    12:21.77 (35.26)
 21 McCloskey, Nolan          11 Upper Perk YMCA     12:19.52   12:25.68        
              33.26     1:09.99 (36.73)     1:46.84 (36.85)     2:24.33 (37.49)
        3:01.86 (37.53)     3:39.27 (37.41)     4:16.81 (37.54)     4:55.12 (38.31)
        5:32.91 (37.79)     6:10.91 (38.00)     6:48.86 (37.95)     7:26.39 (37.53)
        8:04.17 (37.78)     8:42.06 (37.89)     9:19.84 (37.78)     9:57.73 (37.89)
       10:35.78 (38.05)    11:12.99 (37.21)    11:50.01 (37.02)    12:25.68 (35.67)
 
Event 7  Girls 13-14 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    MA SC JO: R 16:41.50   3/12/2009 Taylor O'Brian                            
                19:45.99  JO
 Meet Qualifying:  19:45.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergstrom, Sydney         14 Suburban Seahawk    17:23.93   17:19.09        
              27.80       58.33 (30.53)     1:29.51 (31.18)     2:00.64 (31.13)
        2:31.94 (31.30)     3:03.27 (31.33)     3:34.75 (31.48)     4:06.07 (31.32)
        4:37.31 (31.24)     5:08.83 (31.52)     5:40.22 (31.39)     6:12.17 (31.95)
        6:43.92 (31.75)     7:15.57 (31.65)     7:46.94 (31.37)     8:18.42 (31.48)
        8:50.25 (31.83)     9:21.65 (31.40)     9:53.31 (31.66)    10:24.92 (31.61)
       10:56.63 (31.71)    11:28.33 (31.70)    12:00.28 (31.95)    12:32.45 (32.17)
       13:04.53 (32.08)    13:36.46 (31.93)    14:09.13 (32.67)    14:41.54 (32.41)
       15:13.71 (32.17)    15:45.52 (31.81)    16:17.13 (31.61)    16:48.62 (31.49)
       17:19.09 (30.47)
  2 Cotter, Alexandria        14 East Coast C-Cer    17:35.76   17:35.54        
              27.97       58.57 (30.60)     1:29.72 (31.15)     2:00.87 (31.15)
        2:32.17 (31.30)     3:03.56 (31.39)     3:35.08 (31.52)     4:06.62 (31.54)
        4:38.24 (31.62)     5:09.92 (31.68)     5:41.83 (31.91)     6:13.92 (32.09)
        6:46.40 (32.48)     7:18.65 (32.25)     7:50.59 (31.94)     8:22.97 (32.38)
        8:55.32 (32.35)     9:27.37 (32.05)     9:59.60 (32.23)    10:31.79 (32.19)
       11:03.73 (31.94)    11:36.18 (32.45)    12:08.85 (32.67)    12:41.69 (32.84)
       13:14.37 (32.68)    13:47.03 (32.66)    14:19.77 (32.74)    14:52.64 (32.87)
       15:25.56 (32.92)    15:58.47 (32.91)    16:31.52 (33.05)    17:03.95 (32.43)
       17:35.54 (31.59)
  3 Fox, Megan                14 Seahawks Swim Te    17:27.46   17:38.57        
              27.72       58.01 (30.29)     1:29.01 (31.00)     2:00.03 (31.02)
        2:31.13 (31.10)     3:02.48 (31.35)     3:33.65 (31.17)     4:04.86 (31.21)
        4:35.97 (31.11)     5:07.42 (31.45)     5:39.06 (31.64)     6:10.96 (31.90)
        6:43.24 (32.28)     7:15.68 (32.44)     7:47.84 (32.16)     8:20.12 (32.28)
        8:52.61 (32.49)     9:25.50 (32.89)     9:58.29 (32.79)    10:31.05 (32.76)
       11:03.79 (32.74)    11:36.95 (33.16)    12:09.86 (32.91)    12:43.03 (33.17)
       13:16.03 (33.00)    13:48.97 (32.94)    14:22.19 (33.22)    14:55.34 (33.15)
       15:28.33 (32.99)    16:01.38 (33.05)    16:34.19 (32.81)    17:07.15 (32.96)
       17:38.57 (31.42)
  4 Palmer, Lydia             14 Jersey Wahoos       17:56.97   17:51.08        
              28.48       58.85 (30.37)     1:29.58 (30.73)     2:00.80 (31.22)
        2:32.08 (31.28)     3:03.90 (31.82)     3:35.54 (31.64)     4:07.63 (32.09)
        4:39.55 (31.92)     5:12.31 (32.76)     5:44.98 (32.67)     6:18.08 (33.10)
        6:50.41 (32.33)     7:22.47 (32.06)     7:55.34 (32.87)     8:28.06 (32.72)
        9:01.29 (33.23)     9:34.69 (33.40)    10:08.09 (33.40)    10:41.23 (33.14)
       11:14.47 (33.24)    11:47.94 (33.47)    12:20.99 (33.05)    12:54.56 (33.57)
       13:28.39 (33.83)    14:02.12 (33.73)    14:35.52 (33.40)    15:08.56 (33.04)
       15:41.36 (32.80)    16:14.12 (32.76)    16:46.71 (32.59)    17:19.26 (32.55)
       17:51.08 (31.82)
  5 Ritchey, Pepperrell       14 Parkland Aquatic    19:20.17   17:58.12        
              28.77     1:01.05 (32.28)     1:34.07 (33.02)     2:07.28 (33.21)
        2:40.13 (32.85)     3:13.14 (33.01)     3:46.41 (33.27)     4:19.35 (32.94)
        4:52.30 (32.95)     5:24.97 (32.67)     5:58.18 (33.21)     6:31.08 (32.90)
        7:03.62 (32.54)     7:36.79 (33.17)     8:09.87 (33.08)     8:42.64 (32.77)
        9:15.48 (32.84)     9:48.08 (32.60)    10:21.12 (33.04)    10:53.82 (32.70)
       11:27.09 (33.27)    11:59.99 (32.90)    12:32.42 (32.43)    13:05.35 (32.93)
       13:38.51 (33.16)    14:11.76 (33.25)    14:44.38 (32.62)    15:17.35 (32.97)
       15:50.43 (33.08)    16:23.18 (32.75)    16:55.91 (32.73)    17:28.07 (32.16)
       17:58.12 (30.05)
  6 Parker, Hannah            13 Hatboro Horsham     18:36.44   18:04.31        
              29.07     1:01.56 (32.49)     1:34.88 (33.32)     2:08.23 (33.35)
        2:41.12 (32.89)     3:14.23 (33.11)     3:47.39 (33.16)     4:20.14 (32.75)
        4:53.55 (33.41)     5:27.27 (33.72)     6:00.10 (32.83)     6:32.97 (32.87)
        7:06.66 (33.69)     7:39.92 (33.26)     8:13.05 (33.13)     8:46.00 (32.95)
        9:19.17 (33.17)     9:52.41 (33.24)    10:25.81 (33.40)    10:58.83 (33.02)
       11:31.41 (32.58)    12:04.21 (32.80)    12:36.71 (32.50)    13:09.53 (32.82)
       13:42.39 (32.86)    14:15.31 (32.92)    14:47.96 (32.65)    15:21.40 (33.44)
       15:54.70 (33.30)    16:27.41 (32.71)    17:00.56 (33.15)    17:33.03 (32.47)
       18:04.31 (31.28)
  7 Welker, Sydney            14 York YMCA           18:18.65   18:13.37        
              29.94     1:02.68 (32.74)     1:35.64 (32.96)     2:08.67 (33.03)
        2:41.30 (32.63)     3:14.30 (33.00)     3:47.53 (33.23)     4:20.56 (33.03)
        4:53.83 (33.27)     5:26.99 (33.16)     6:00.26 (33.27)     6:33.20 (32.94)
        7:06.29 (33.09)     7:39.39 (33.10)     8:12.55 (33.16)     8:45.84 (33.29)
        9:18.87 (33.03)     9:52.11 (33.24)    10:25.49 (33.38)    10:58.89 (33.40)
       11:32.59 (33.70)    12:06.09 (33.50)    12:39.60 (33.51)    13:13.01 (33.41)
       13:46.27 (33.26)    14:19.85 (33.58)    14:53.29 (33.44)    15:26.77 (33.48)
       16:00.14 (33.37)    16:33.88 (33.74)    17:07.56 (33.68)    17:40.79 (33.23)
       18:13.37 (32.58)
  8 Barlow, Lauren            14 East Coast C-Cer    19:14.89   18:17.24        
              29.14     1:01.42 (32.28)     1:34.36 (32.94)     2:07.62 (33.26)
        2:41.22 (33.60)     3:14.86 (33.64)     3:48.25 (33.39)     4:21.67 (33.42)
        4:55.13 (33.46)     5:28.67 (33.54)     6:01.69 (33.02)     6:34.97 (33.28)
        7:08.50 (33.53)     7:42.08 (33.58)     8:15.36 (33.28)     8:48.78 (33.42)
        9:22.75 (33.97)     9:56.46 (33.71)    10:29.79 (33.33)    11:03.54 (33.75)
       11:37.11 (33.57)    12:11.02 (33.91)    12:44.73 (33.71)    13:18.48 (33.75)
       13:52.08 (33.60)    14:25.55 (33.47)    14:59.09 (33.54)    15:32.79 (33.70)
       16:06.24 (33.45)    16:39.98 (33.74)    17:13.46 (33.48)    17:46.30 (32.84)
       18:17.24 (30.94)
  9 Dagg, Kiersten            13 Unattached          18:32.31   18:22.83        
              29.55     1:01.80 (32.25)     1:34.49 (32.69)     2:07.46 (32.97)
        2:40.72 (33.26)     3:14.04 (33.32)     3:47.36 (33.32)     4:20.72 (33.36)
        4:53.91 (33.19)     5:27.31 (33.40)     6:00.63 (33.32)     6:33.84 (33.21)
        7:07.56 (33.72)     7:41.32 (33.76)     8:14.69 (33.37)     8:48.53 (33.84)
        9:22.22 (33.69)     9:55.90 (33.68)    10:29.65 (33.75)    11:03.60 (33.95)
       11:37.54 (33.94)    12:11.41 (33.87)    12:45.48 (34.07)    13:19.86 (34.38)
       13:53.91 (34.05)    14:27.93 (34.02)    15:02.10 (34.17)    15:36.30 (34.20)
       16:10.23 (33.93)    16:43.99 (33.76)    17:17.94 (33.95)    17:51.13 (33.19)
       18:22.83 (31.70)
 10 Ehrnfeldt, Megan          14 Boyertown YMCA N    18:38.28   18:23.44        
              28.83     1:00.78 (31.95)     1:33.91 (33.13)     2:07.23 (33.32)
        2:40.26 (33.03)     3:13.12 (32.86)     3:46.28 (33.16)     4:19.57 (33.29)
        4:53.30 (33.73)     5:26.70 (33.40)     6:00.68 (33.98)     6:34.53 (33.85)
        7:08.38 (33.85)     7:42.04 (33.66)     8:16.07 (34.03)     8:49.70 (33.63)
        9:23.95 (34.25)     9:57.97 (34.02)    10:31.89 (33.92)    11:06.02 (34.13)
       11:40.15 (34.13)    12:13.88 (33.73)    12:47.96 (34.08)    13:22.07 (34.11)
       13:55.84 (33.77)    14:30.43 (34.59)    15:04.49 (34.06)    15:38.16 (33.67)
       16:12.30 (34.14)    16:45.94 (33.64)    17:19.69 (33.75)    17:53.03 (33.34)
       18:23.44 (30.41)
 11 Jellig, Maria             14 Jersey Wahoos       19:00.75   18:24.03        
              29.27     1:01.34 (32.07)     1:34.32 (32.98)     2:07.66 (33.34)
        2:41.29 (33.63)     3:14.88 (33.59)     3:48.62 (33.74)     4:22.62 (34.00)
        4:56.81 (34.19)     5:30.63 (33.82)     6:05.34 (34.71)     6:39.78 (34.44)
        7:13.54 (33.76)     7:47.44 (33.90)     8:21.36 (33.92)     8:54.93 (33.57)
        9:29.02 (34.09)    10:02.54 (33.52)    10:36.41 (33.87)    11:10.87 (34.46)
       11:44.74 (33.87)    12:18.39 (33.65)    12:51.89 (33.50)    13:25.68 (33.79)
       13:59.13 (33.45)    14:32.28 (33.15)    15:05.43 (33.15)    15:39.10 (33.67)
       16:12.83 (33.73)    16:46.65 (33.82)    17:20.10 (33.45)    17:52.95 (32.85)
       18:24.03 (31.08)
 12 Szerencsits, Olivia       14 Parkland Aquatic    18:19.40   18:25.98        
              29.35     1:01.30 (31.95)     1:34.29 (32.99)     2:07.72 (33.43)
        2:40.70 (32.98)     3:13.76 (33.06)     3:47.10 (33.34)     4:20.07 (32.97)
        4:53.14 (33.07)     5:26.45 (33.31)     5:59.39 (32.94)     6:32.46 (33.07)
        7:05.84 (33.38)     7:39.18 (33.34)     8:13.03 (33.85)     8:46.38 (33.35)
        9:20.07 (33.69)     9:54.15 (34.08)    10:28.04 (33.89)    11:02.47 (34.43)
       11:36.28 (33.81)    12:10.50 (34.22)    12:44.43 (33.93)    13:18.97 (34.54)
       13:53.23 (34.26)    14:27.39 (34.16)    15:02.12 (34.73)    15:37.23 (35.11)
       16:11.28 (34.05)    16:45.69 (34.41)    17:19.28 (33.59)    17:53.62 (34.34)
       18:25.98 (32.36)
 13 Stewart, Danielle         14 Dover YMCA Dolph    18:40.08   18:26.26        
              28.34       59.82 (31.48)     1:32.04 (32.22)     2:04.70 (32.66)
        2:37.41 (32.71)     3:10.30 (32.89)     3:43.29 (32.99)     4:16.31 (33.02)
        4:49.96 (33.65)     5:23.19 (33.23)     5:56.70 (33.51)     6:30.23 (33.53)
        7:03.62 (33.39)     7:37.76 (34.14)     8:11.84 (34.08)     8:45.78 (33.94)
        9:19.49 (33.71)     9:53.04 (33.55)    10:26.97 (33.93)    11:00.72 (33.75)
       11:35.11 (34.39)    12:09.59 (34.48)    12:43.87 (34.28)    13:19.03 (35.16)
       13:53.82 (34.79)    14:28.45 (34.63)    15:03.18 (34.73)    15:37.92 (34.74)
       16:12.31 (34.39)    16:46.57 (34.26)    17:20.77 (34.20)    17:54.39 (33.62)
       18:26.26 (31.87)
 14 Maile, Kristen            14 Wilmington Aquat    19:15.94   18:26.90        
              28.65     1:01.16 (32.51)     1:34.43 (33.27)     2:07.62 (33.19)
        2:41.36 (33.74)     3:14.76 (33.40)     3:48.20 (33.44)     4:21.74 (33.54)
        4:55.16 (33.42)     5:29.23 (34.07)     6:02.98 (33.75)     6:37.24 (34.26)
        7:11.59 (34.35)     7:45.48 (33.89)     8:19.24 (33.76)     8:53.34 (34.10)
        9:27.53 (34.19)    10:01.43 (33.90)    10:35.16 (33.73)    11:09.00 (33.84)
       11:43.14 (34.14)    12:17.05 (33.91)    12:51.11 (34.06)    13:24.67 (33.56)
       13:58.88 (34.21)    14:32.37 (33.49)    15:06.70 (34.33)    15:40.99 (34.29)
       16:14.66 (33.67)    16:48.11 (33.45)    17:22.06 (33.95)    17:55.60 (33.54)
       18:26.90 (31.30)
 15 Speicher, Meghan          14 Wilmington Aquat    18:33.50   18:37.49        
              29.36     1:01.47 (32.11)     1:34.46 (32.99)     2:07.71 (33.25)
        2:40.94 (33.23)     3:14.30 (33.36)     3:47.86 (33.56)     4:21.36 (33.50)
        4:55.06 (33.70)     5:29.01 (33.95)     6:02.81 (33.80)     6:36.59 (33.78)
        7:10.32 (33.73)     7:44.46 (34.14)     8:18.75 (34.29)     8:52.67 (33.92)
        9:26.60 (33.93)    10:00.64 (34.04)    10:34.42 (33.78)    11:08.79 (34.37)
       11:43.45 (34.66)    12:17.55 (34.10)    12:51.54 (33.99)    13:25.80 (34.26)
       14:00.49 (34.69)    14:34.72 (34.23)    15:09.24 (34.52)    15:43.72 (34.48)
       16:18.14 (34.42)    16:52.69 (34.55)    17:27.87 (35.18)    18:02.81 (34.94)
       18:37.49 (34.68)
 16 Ranile, Nicole            14 Germantown Acade    18:20.02   18:39.22        
              30.92     1:04.47 (33.55)     1:38.26 (33.79)     2:11.66 (33.40)
        2:45.21 (33.55)     3:18.92 (33.71)     3:52.60 (33.68)     4:26.59 (33.99)
        5:00.61 (34.02)     5:34.57 (33.96)     6:08.67 (34.10)     6:42.53 (33.86)
        7:16.64 (34.11)     7:50.93 (34.29)     8:24.96 (34.03)     8:59.29 (34.33)
        9:33.43 (34.14)    10:07.76 (34.33)    10:42.01 (34.25)    11:16.40 (34.39)
       11:50.94 (34.54)    12:25.42 (34.48)    12:59.97 (34.55)                    
           13:34.40 ( )    14:08.66 (34.26)  15:17.25 (1:08.59)    15:51.33 (34.08)
       16:25.16 (33.83)    16:59.21 (34.05)    17:33.37 (34.16)    18:06.88 (33.51)
       18:39.22 (32.34)
 17 Strayer, Catherine        14 York YMCA           19:06.62   18:39.64        
              29.60     1:02.15 (32.55)     1:35.52 (33.37)     2:09.05 (33.53)
        2:42.52 (33.47)     3:16.03 (33.51)     3:49.63 (33.60)     4:23.20 (33.57)
        4:56.95 (33.75)     5:30.67 (33.72)     6:04.32 (33.65)     6:37.97 (33.65)
        7:11.91 (33.94)     7:46.19 (34.28)     8:20.25 (34.06)     8:54.34 (34.09)
        9:28.64 (34.30)    10:02.69 (34.05)    10:37.07 (34.38)    11:11.36 (34.29)
       11:46.05 (34.69)    12:20.40 (34.35)    12:54.95 (34.55)    13:29.46 (34.51)
       14:03.83 (34.37)    14:38.25 (34.42)    15:12.90 (34.65)    15:47.51 (34.61)
       16:22.34 (34.83)    16:57.19 (34.85)    17:31.64 (34.45)    18:05.94 (34.30)
       18:39.64 (33.70)
 18 Vlaeminck, Chloe          14 Parkland Aquatic    19:12.36   18:41.32        
              30.16     1:03.52 (33.36)     1:37.33 (33.81)     2:11.18 (33.85)
        2:44.72 (33.54)     3:19.10 (34.38)     3:53.05 (33.95)     4:27.71 (34.66)
        5:00.44 (32.73)     5:34.67 (34.23)     6:09.09 (34.42)     6:43.10 (34.01)
        7:17.70 (34.60)     7:52.29 (34.59)     8:25.47 (33.18)     9:00.03 (34.56)
        9:34.39 (34.36)    10:08.47 (34.08)    10:41.64 (33.17)    11:16.25 (34.61)
       11:50.63 (34.38)    12:25.02 (34.39)    12:59.27 (34.25)    13:33.51 (34.24)
       14:07.36 (33.85)    14:41.75 (34.39)    15:16.55 (34.80)    15:51.34 (34.79)
       16:25.89 (34.55)    17:00.46 (34.57)    17:35.13 (34.67)    18:08.72 (33.59)
       18:41.32 (32.60)
 19 Groff, Avery              14 York YMCA           19:15.09   18:46.25        
              30.22     1:03.84 (33.62)     1:37.68 (33.84)     2:11.76 (34.08)
        2:46.06 (34.30)     3:20.15 (34.09)     3:54.32 (34.17)     4:28.52 (34.20)
        5:02.64 (34.12)     5:36.76 (34.12)     6:11.00 (34.24)     6:45.47 (34.47)
        7:19.89 (34.42)     7:54.36 (34.47)     8:28.65 (34.29)     9:03.30 (34.65)
        9:37.64 (34.34)    10:12.01 (34.37)    10:46.58 (34.57)    11:20.99 (34.41)
       11:55.62 (34.63)    12:29.99 (34.37)    13:04.24 (34.25)    13:38.53 (34.29)
       14:13.04 (34.51)    14:47.66 (34.62)    15:22.38 (34.72)    15:56.85 (34.47)
       16:31.31 (34.46)    17:05.81 (34.50)    17:40.25 (34.44)    18:14.09 (33.84)
       18:46.25 (32.16)
 20 Svetz, Claire             14 Parkland Aquatic    10:56.06L  18:46.69        
              30.59     1:04.02 (33.43)     1:38.18 (34.16)     2:12.24 (34.06)
        2:46.24 (34.00)     3:20.19 (33.95)     3:54.31 (34.12)     4:28.59 (34.28)
        5:02.77 (34.18)     5:37.12 (34.35)     6:11.42 (34.30)     6:45.56 (34.14)
        7:19.68 (34.12)     7:53.88 (34.20)     8:28.18 (34.30)     9:02.42 (34.24)
        9:36.82 (34.40)    10:11.01 (34.19)    10:45.24 (34.23)    11:19.68 (34.44)
       11:54.04 (34.36)    12:28.56 (34.52)    13:03.04 (34.48)    13:37.67 (34.63)
       14:12.03 (34.36)    14:46.79 (34.76)    15:21.21 (34.42)    15:56.10 (34.89)
       16:30.78 (34.68)    17:05.25 (34.47)    17:40.01 (34.76)    18:14.08 (34.07)
       18:46.69 (32.61)
 21 King, Avery               13 Emmaus Aquatic C    18:52.20   18:47.04        
              28.58       59.86 (31.28)     1:32.17 (32.31)     2:05.23 (33.06)
        2:38.22 (32.99)     3:11.58 (33.36)     3:45.32 (33.74)     4:19.00 (33.68)
        4:53.03 (34.03)     5:27.06 (34.03)     6:01.29 (34.23)     6:35.61 (34.32)
        7:10.25 (34.64)     7:44.69 (34.44)     8:19.28 (34.59)     8:54.17 (34.89)
        9:29.13 (34.96)    10:04.08 (34.95)    10:38.96 (34.88)    11:13.81 (34.85)
       11:48.89 (35.08)    12:23.74 (34.85)    12:58.87 (35.13)    13:33.83 (34.96)
       14:09.01 (35.18)    14:44.27 (35.26)    15:19.47 (35.20)    15:54.91 (35.44)
       16:30.36 (35.45)    17:05.79 (35.43)    17:41.14 (35.35)    18:14.63 (33.49)
       18:47.04 (32.41)
 22 Koss, Nicola              14 Blue Eagle Swimm    18:45.67   18:53.06        
              29.98     1:02.04 (32.06)     1:34.79 (32.75)     2:08.01 (33.22)
        2:41.10 (33.09)     3:14.47 (33.37)     3:48.45 (33.98)     4:22.90 (34.45)
        4:57.71 (34.81)     5:32.38 (34.67)     6:07.03 (34.65)     6:41.42 (34.39)
        7:16.37 (34.95)     7:51.44 (35.07)     8:26.12 (34.68)     9:00.94 (34.82)
        9:35.45 (34.51)    10:10.59 (35.14)    10:45.57 (34.98)    11:20.31 (34.74)
       11:55.46 (35.15)    12:30.70 (35.24)    13:06.02 (35.32)    13:41.32 (35.30)
       14:16.26 (34.94)    14:51.14 (34.88)    15:26.61 (35.47)    16:01.74 (35.13)
       16:36.45 (34.71)    17:11.28 (34.83)    17:46.64 (35.36)    18:20.81 (34.17)
       18:53.06 (32.25)
 23 Shuff, Darrah             13 Jersey Wahoos       19:37.81   18:58.00        
              29.41     1:02.47 (33.06)     1:37.43 (34.96)     2:11.96 (34.53)
        2:46.39 (34.43)     3:21.01 (34.62)     3:55.55 (34.54)     4:30.90 (35.35)
        5:05.86 (34.96)     5:39.44 (33.58)     6:13.84 (34.40)     6:48.55 (34.71)
        7:23.64 (35.09)     7:59.07 (35.43)     8:34.33 (35.26)     9:09.60 (35.27)
        9:43.91 (34.31)    10:19.62 (35.71)    10:54.86 (35.24)    11:29.78 (34.92)
       12:04.64 (34.86)    12:39.66 (35.02)    13:15.49 (35.83)    13:49.33 (33.84)
       14:24.43 (35.10)    14:58.68 (34.25)    15:33.92 (35.24)    16:09.16 (35.24)
       16:43.04 (33.88)    17:17.01 (33.97)    17:52.53 (35.52)    18:26.94 (34.41)
       18:58.00 (31.06)
 24 Coonley, Campbell         13 Radnor Aquatic C    19:28.77   19:00.42        
              29.93     1:03.55 (33.62)     1:37.66 (34.11)     2:12.25 (34.59)
        2:46.90 (34.65)     3:22.09 (35.19)     3:57.26 (35.17)     4:32.68 (35.42)
        5:07.76 (35.08)     5:42.93 (35.17)     6:18.07 (35.14)     6:52.90 (34.83)
        7:27.32 (34.42)     8:02.17 (34.85)     8:36.57 (34.40)     9:10.83 (34.26)
        9:45.22 (34.39)    10:20.08 (34.86)    10:55.01 (34.93)    11:29.55 (34.54)
       12:04.17 (34.62)    12:38.94 (34.77)    13:13.84 (34.90)    13:48.83 (34.99)
       14:23.90 (35.07)    14:59.31 (35.41)    15:34.36 (35.05)    16:09.77 (35.41)
       16:44.55 (34.78)    17:19.44 (34.89)    17:54.24 (34.80)    18:28.14 (33.90)
       19:00.42 (32.28)
 25 Ulmer, Sydney             14 York YMCA           19:11.37   19:03.51        
              29.62     1:02.41 (32.79)     1:35.88 (33.47)     2:09.58 (33.70)
        2:43.39 (33.81)     3:16.93 (33.54)     3:50.65 (33.72)     4:24.53 (33.88)
        4:58.89 (34.36)     5:33.43 (34.54)     6:08.12 (34.69)     6:42.33 (34.21)
        7:16.80 (34.47)     7:51.91 (35.11)     8:26.89 (34.98)     9:01.97 (35.08)
        9:37.09 (35.12)    10:12.42 (35.33)    10:47.77 (35.35)    11:23.14 (35.37)
       11:58.54 (35.40)    12:34.21 (35.67)    13:09.90 (35.69)    13:44.74 (34.84)
       14:21.07 (36.33)    14:56.69 (35.62)    15:32.34 (35.65)    16:07.91 (35.57)
       16:43.60 (35.69)    17:19.35 (35.75)    17:54.64 (35.29)    18:29.66 (35.02)
       19:03.51 (33.85)
 26 Shoemaker, Jennifer       13 Wsy Swimming        18:57.85   19:04.33        
              28.62     1:01.06 (32.44)     1:34.43 (33.37)     2:08.33 (33.90)
        2:42.21 (33.88)     3:16.31 (34.10)     3:51.05 (34.74)     4:25.93 (34.88)
        5:00.93 (35.00)     5:36.05 (35.12)     6:10.93 (34.88)     6:46.03 (35.10)
        7:21.13 (35.10)     7:56.75 (35.62)     8:31.96 (35.21)     9:07.33 (35.37)
        9:42.43 (35.10)    10:18.15 (35.72)    10:53.35 (35.20)    11:28.77 (35.42)
       12:04.20 (35.43)    12:39.35 (35.15)    13:14.91 (35.56)    13:50.93 (36.02)
       14:25.50 (34.57)    15:00.68 (35.18)    15:36.29 (35.61)    16:11.72 (35.43)
       16:46.82 (35.10)    17:21.65 (34.83)    17:55.96 (34.31)    18:30.82 (34.86)
       19:04.33 (33.51)
 27 Hilty, Alexa              14 York YMCA           10:26.16L  19:05.03        
              29.36     1:02.10 (32.74)     1:35.90 (33.80)     2:10.22 (34.32)
        2:45.04 (34.82)     3:19.62 (34.58)     3:54.53 (34.91)     4:29.31 (34.78)
        5:04.78 (35.47)     5:39.75 (34.97)     6:14.69 (34.94)     6:49.85 (35.16)
        7:24.57 (34.72)     7:59.43 (34.86)     8:34.28 (34.85)     9:09.34 (35.06)
        9:44.56 (35.22)    10:19.72 (35.16)    10:54.49 (34.77)    11:29.49 (35.00)
       12:04.51 (35.02)    12:39.69 (35.18)    13:14.92 (35.23)    13:50.32 (35.40)
       14:25.40 (35.08)    15:00.80 (35.40)    15:35.91 (35.11)    16:11.16 (35.25)
       16:46.47 (35.31)    17:22.14 (35.67)    17:57.43 (35.29)    18:32.07 (34.64)
       19:05.03 (32.96)
 28 Emmerling, Anya           14 Lancaster Aquati    10:26.08L  19:14.00        
              29.99     1:03.73 (33.74)     1:38.25 (34.52)     2:12.39 (34.14)
        2:46.93 (34.54)     3:21.33 (34.40)     3:55.70 (34.37)     4:29.91 (34.21)
        5:04.43 (34.52)     5:38.46 (34.03)     6:12.48 (34.02)     6:46.96 (34.48)
        7:22.00 (35.04)     7:56.37 (34.37)     8:31.16 (34.79)     9:07.10 (35.94)
        9:43.72 (36.62)    10:19.48 (35.76)    10:55.02 (35.54)    11:30.97 (35.95)
       12:06.56 (35.59)    12:42.16 (35.60)    13:17.95 (35.79)    13:53.70 (35.75)
       14:29.45 (35.75)    15:06.07 (36.62)    15:42.21 (36.14)    16:18.03 (35.82)
       16:53.46 (35.43)    17:29.91 (36.45)    18:05.40 (35.49)    18:40.31 (34.91)
       19:14.00 (33.69)
 29 Denn, Laci                13 East Coast C-Cer    18:57.40   19:15.70        
              30.75     1:04.69 (33.94)     1:38.84 (34.15)     2:13.23 (34.39)
        2:47.67 (34.44)     3:22.22 (34.55)     3:56.49 (34.27)     4:30.95 (34.46)
        5:05.99 (35.04)     5:40.90 (34.91)     6:16.16 (35.26)     6:51.53 (35.37)
        7:27.11 (35.58)     8:03.05 (35.94)     8:38.89 (35.84)     9:14.54 (35.65)
        9:50.20 (35.66)    10:25.87 (35.67)    11:01.17 (35.30)    11:36.73 (35.56)
       12:12.26 (35.53)    12:47.63 (35.37)    13:23.02 (35.39)    13:58.67 (35.65)
       14:34.22 (35.55)    15:09.27 (35.05)    15:44.60 (35.33)    16:19.98 (35.38)
       16:55.74 (35.76)    17:31.58 (35.84)    18:07.12 (35.54)    18:42.03 (34.91)
       19:15.70 (33.67)
 30 Eby, Kendall              13 Lancaster Aquati    19:20.90   19:16.95        
              30.37     1:03.36 (32.99)     1:37.17 (33.81)     2:11.53 (34.36)
        2:45.73 (34.20)     3:20.33 (34.60)     3:55.12 (34.79)     4:30.13 (35.01)
        5:05.39 (35.26)     5:40.74 (35.35)     6:15.96 (35.22)     6:51.14 (35.18)
        7:26.40 (35.26)     8:01.56 (35.16)     8:36.82 (35.26)     9:11.78 (34.96)
        9:47.22 (35.44)    10:22.67 (35.45)    10:57.87 (35.20)    11:33.39 (35.52)
       12:09.02 (35.63)    12:45.03 (36.01)    13:20.81 (35.78)    13:56.49 (35.68)
       14:32.46 (35.97)    15:08.20 (35.74)    15:44.08 (35.88)    16:19.80 (35.72)
       16:55.83 (36.03)    17:31.41 (35.58)    18:06.97 (35.56)    18:42.39 (35.42)
       19:16.95 (34.56)
 31 Hynes, Kylee              14 Greater Philadel    18:26.13   19:18.24        
              29.00     1:00.51 (31.51)     1:32.74 (32.23)     2:05.46 (32.72)
        2:38.19 (32.73)     3:10.99 (32.80)     3:44.28 (33.29)     4:18.04 (33.76)
        4:51.59 (33.55)     5:25.21 (33.62)     5:58.92 (33.71)     6:32.70 (33.78)
        7:06.90 (34.20)     7:41.58 (34.68)     8:16.59 (35.01)     8:51.96 (35.37)
        9:28.38 (36.42)    10:04.41 (36.03)    10:40.80 (36.39)    11:17.62 (36.82)
       11:54.90 (37.28)    12:31.85 (36.95)    13:09.21 (37.36)                    
           14:24.34 ( )    15:01.44 (37.10)    15:38.20 (36.76)    16:15.24 (37.04)
       16:52.33 (37.09)    17:29.36 (37.03)    18:06.03 (36.67)    18:42.67 (36.64)
       19:18.24 (35.57)
 32 Laux, Laura               14 York YMCA           19:32.39   19:21.20        
              30.69     1:03.85 (33.16)     1:38.20 (34.35)     2:12.99 (34.79)
        2:47.69 (34.70)     3:22.61 (34.92)     3:57.64 (35.03)     4:32.95 (35.31)
        5:08.05 (35.10)     5:43.28 (35.23)     6:18.61 (35.33)     6:53.76 (35.15)
        7:29.55 (35.79)     8:05.00 (35.45)     8:40.59 (35.59)     9:16.58 (35.99)
        9:52.32 (35.74)    10:27.81 (35.49)    11:03.41 (35.60)    11:39.27 (35.86)
       12:15.40 (36.13)    12:51.31 (35.91)    13:27.48 (36.17)    14:03.65 (36.17)
       14:39.88 (36.23)    15:15.77 (35.89)    15:51.29 (35.52)    16:27.00 (35.71)
       17:02.95 (35.95)    17:38.68 (35.73)    18:14.45 (35.77)    18:49.41 (34.96)
       19:21.20 (31.79)
 33 May, Tori                 13 Dover YMCA Dolph    19:25.04   19:21.38        
              31.10     1:04.71 (33.61)     1:39.32 (34.61)     2:14.08 (34.76)
        2:49.62 (35.54)     3:24.56 (34.94)     4:00.11 (35.55)     4:35.59 (35.48)
        5:10.84 (35.25)     5:46.50 (35.66)     6:21.86 (35.36)     6:57.38 (35.52)
        7:33.27 (35.89)     8:08.80 (35.53)     8:44.31 (35.51)     9:19.72 (35.41)
        9:55.43 (35.71)    10:31.24 (35.81)    11:06.94 (35.70)    11:42.84 (35.90)
       12:18.37 (35.53)    12:53.88 (35.51)    13:29.67 (35.79)    14:05.19 (35.52)
       14:40.37 (35.18)    15:15.51 (35.14)    15:50.91 (35.40)    16:26.22 (35.31)
       17:01.74 (35.52)    17:37.20 (35.46)    18:12.76 (35.56)    18:47.79 (35.03)
       19:21.38 (33.59)
 34 Batty, Alexandra          14 East Coast C-Cer    19:43.15L  19:22.89        
              29.10     1:01.89 (32.79)     1:36.12 (34.23)     2:11.40 (35.28)
        2:46.62 (35.22)     3:21.40 (34.78)     3:56.18 (34.78)     4:31.22 (35.04)
        5:07.08 (35.86)     5:42.93 (35.85)     6:19.18 (36.25)     6:54.40 (35.22)
        7:30.15 (35.75)     8:05.67 (35.52)     8:41.19 (35.52)     9:16.64 (35.45)
        9:52.41 (35.77)    10:28.15 (35.74)    11:04.01 (35.86)    11:40.05 (36.04)
       12:16.00 (35.95)    12:52.41 (36.41)    13:27.90 (35.49)    14:03.43 (35.53)
       14:38.89 (35.46)    15:14.58 (35.69)    15:50.79 (36.21)    16:26.34 (35.55)
       17:01.50 (35.16)    17:37.80 (36.30)    18:13.41 (35.61)    18:48.45 (35.04)
       19:22.89 (34.44)
 35 Klinedinst, Molly         14 York YMCA           19:06.75   19:28.86        
              30.35     1:03.67 (33.32)     1:37.74 (34.07)     2:12.14 (34.40)
        2:46.90 (34.76)     3:22.00 (35.10)     3:56.98 (34.98)     4:32.35 (35.37)
        5:07.85 (35.50)     5:43.44 (35.59)     6:19.03 (35.59)     6:54.84 (35.81)
        7:30.75 (35.91)     8:06.68 (35.93)     8:42.50 (35.82)     9:18.31 (35.81)
        9:54.22 (35.91)    10:30.17 (35.95)    11:06.07 (35.90)    11:41.97 (35.90)
       12:18.31 (36.34)    12:54.57 (36.26)    13:30.83 (36.26)    14:07.43 (36.60)
       14:43.91 (36.48)    15:19.77 (35.86)    15:56.29 (36.52)    16:32.43 (36.14)
       17:08.31 (35.88)    17:44.28 (35.97)    18:19.84 (35.56)    18:55.27 (35.43)
       19:28.86 (33.59)
 36 Gemma, Ava                14 York YMCA           19:42.50   19:31.51        
              30.89     1:05.52 (34.63)     1:40.96 (35.44)     2:16.52 (35.56)
        2:51.61 (35.09)     3:26.60 (34.99)     4:01.24 (34.64)     4:36.74 (35.50)
        5:12.42 (35.68)     5:47.98 (35.56)     6:23.33 (35.35)     7:00.07 (36.74)
        7:36.39 (36.32)     8:12.20 (35.81)     8:48.61 (36.41)     9:24.61 (36.00)
       10:00.95 (36.34)    10:36.38 (35.43)    11:11.47 (35.09)    11:48.07 (36.60)
       12:24.64 (36.57)    13:00.96 (36.32)    13:37.29 (36.33)    14:13.77 (36.48)
       14:49.89 (36.12)    15:26.04 (36.15)    16:02.13 (36.09)    16:38.33 (36.20)
       17:13.96 (35.63)    17:49.31 (35.35)    18:24.68 (35.37)    18:59.21 (34.53)
       19:31.51 (32.30)
 37 Morris, Chloe             13 Greater Philadel    19:35.10   19:36.39        
              30.23     1:04.37 (34.14)     1:39.40 (35.03)     2:15.49 (36.09)
        2:50.41 (34.92)     3:25.55 (35.14)     4:01.76 (36.21)     4:36.43 (34.67)
        5:11.49 (35.06)     5:46.66 (35.17)     6:22.18 (35.52)     6:57.33 (35.15)
        7:33.24 (35.91)     8:09.21 (35.97)     8:45.66 (36.45)     9:21.40 (35.74)
        9:57.43 (36.03)    10:34.33 (36.90)    11:10.59 (36.26)    11:46.71 (36.12)
       12:22.46 (35.75)    12:58.05 (35.59)    13:34.95 (36.90)    14:11.39 (36.44)
       14:48.51 (37.12)    15:25.25 (36.74)    16:01.93 (36.68)    16:37.67 (35.74)
       17:14.33 (36.66)    17:50.02 (35.69)    18:26.11 (36.09)    19:01.32 (35.21)
       19:36.39 (35.07)
 38 Kerner, Erica             13 Jersey Wahoos       19:40.10   19:43.32        
              29.90     1:02.75 (32.85)     1:37.14 (34.39)     2:11.52 (34.38)
        2:46.04 (34.52)     3:20.52 (34.48)     3:55.04 (34.52)     4:30.13 (35.09)
        5:05.27 (35.14)     5:40.61 (35.34)     6:16.49 (35.88)     6:52.56 (36.07)
        7:28.98 (36.42)     8:05.13 (36.15)     8:41.67 (36.54)     9:18.29 (36.62)
        9:55.20 (36.91)    10:32.18 (36.98)    11:08.80 (36.62)    11:45.64 (36.84)
       12:22.24 (36.60)    12:59.47 (37.23)    13:36.80 (37.33)    14:14.04 (37.24)
       14:51.09 (37.05)    15:28.41 (37.32)    16:05.34 (36.93)    16:42.54 (37.20)
       17:19.54 (37.00)    17:56.45 (36.91)    18:33.07 (36.62)    19:09.10 (36.03)
       19:43.32 (34.22)
 39 Petrakis, Nyah            13 Central Bucks Sw    19:36.92   20:03.14        
              29.72     1:03.41 (33.69)     1:38.27 (34.86)     2:13.67 (35.40)
        2:49.42 (35.75)     3:25.08 (35.66)     4:00.94 (35.86)     4:37.48 (36.54)
        5:14.04 (36.56)     5:51.01 (36.97)     6:28.22 (37.21)     7:05.09 (36.87)
        7:42.56 (37.47)     8:19.36 (36.80)     8:55.96 (36.60)     9:33.37 (37.41)
       10:10.79 (37.42)    10:48.37 (37.58)    11:25.76 (37.39)    12:02.87 (37.11)
       12:40.39 (37.52)    13:18.40 (38.01)    13:54.96 (36.56)    14:31.60 (36.64)
       15:08.75 (37.15)    15:45.78 (37.03)    16:22.84 (37.06)    17:00.32 (37.48)
       17:37.40 (37.08)    18:14.76 (37.36)    18:52.34 (37.58)    19:28.13 (35.79)
       20:03.14 (35.01)
 40 Calder, Ella              13 York YMCA           19:39.51   20:29.53        
              29.66     1:03.24 (33.58)     1:38.71 (35.47)     2:14.48 (35.77)
        2:50.83 (36.35)     3:26.83 (36.00)     4:03.62 (36.79)     4:41.34 (37.72)
        5:18.98 (37.64)     5:56.67 (37.69)     6:34.16 (37.49)     7:12.07 (37.91)
        7:50.38 (38.31)     8:28.20 (37.82)     9:06.27 (38.07)     9:43.92 (37.65)
       10:21.48 (37.56)    10:58.88 (37.40)    11:37.10 (38.22)    12:15.13 (38.03)
       12:53.02 (37.89)    13:31.61 (38.59)    14:09.78 (38.17)    14:48.13 (38.35)
       15:26.36 (38.23)    16:04.79 (38.43)    16:43.09 (38.30)    17:21.44 (38.35)
       17:59.58 (38.14)    18:37.99 (38.41)    19:15.76 (37.77)    19:53.38 (37.62)
       20:29.53 (36.15)
 
Event 8  Boys 13-14 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    MA SC JO: R 9:24.33    3/2/2017 Zachary Kohm, Germantown Acade             
               11:15.19  JO
 Meet Qualifying:  11:15.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Simms, Sean               14 Greater Philadel     9:56.74    9:46.94        
              26.21       54.77 (28.56)     1:23.87 (29.10)     1:53.20 (29.33)
        2:22.60 (29.40)     2:52.13 (29.53)     3:21.81 (29.68)     3:51.50 (29.69)
        4:21.18 (29.68)     4:50.92 (29.74)     5:20.58 (29.66)     5:50.63 (30.05)
        6:20.42 (29.79)     6:50.17 (29.75)     7:20.07 (29.90)     7:49.87 (29.80)
        8:19.77 (29.90)     8:49.34 (29.57)     9:18.83 (29.49)     9:46.94 (28.11)
  2 Washart, Shane            14 Greater Philadel     9:59.03    9:50.36        
              25.76       54.19 (28.43)     1:23.19 (29.00)     1:52.31 (29.12)
        2:21.57 (29.26)     2:51.29 (29.72)     3:20.77 (29.48)     3:50.71 (29.94)
        4:20.48 (29.77)     4:50.48 (30.00)     5:20.50 (30.02)     5:50.93 (30.43)
        6:21.30 (30.37)     6:51.83 (30.53)     7:22.21 (30.38)     7:52.71 (30.50)
        8:22.79 (30.08)     8:53.34 (30.55)     9:22.56 (29.22)     9:50.36 (27.80)
  3 Kohm, Samuel              13 Germantown Acade    10:00.66    9:51.03        
              26.24       54.86 (28.62)     1:24.01 (29.15)     1:53.22 (29.21)
        2:22.75 (29.53)     2:52.53 (29.78)     3:22.29 (29.76)     3:52.23 (29.94)
        4:22.30 (30.07)     4:52.39 (30.09)     5:22.46 (30.07)     5:52.66 (30.20)
        6:22.86 (30.20)     6:53.19 (30.33)     7:23.33 (30.14)     7:53.40 (30.07)
        8:23.56 (30.16)     8:53.20 (29.64)     9:22.78 (29.58)     9:51.03 (28.25)
  4 Morrissey, James          14 Germantown Acade    10:18.32    9:56.73        
              26.99       56.71 (29.72)     1:26.82 (30.11)     1:56.34 (29.52)
        2:26.08 (29.74)     2:56.12 (30.04)     3:26.05 (29.93)     3:56.51 (30.46)
        4:26.83 (30.32)     4:57.14 (30.31)     5:26.97 (29.83)     5:57.13 (30.16)
        6:27.51 (30.38)     6:58.00 (30.49)     7:27.98 (29.98)     7:57.94 (29.96)
        8:27.87 (29.93)     8:57.79 (29.92)     9:27.56 (29.77)     9:56.73 (29.17)
  5 Grisbaum, Dolan           14 Greater Philadel    10:10.64    9:58.03        
              26.74       56.20 (29.46)     1:26.12 (29.92)     1:56.00 (29.88)
        2:26.29 (30.29)     2:56.58 (30.29)     3:26.71 (30.13)     3:56.80 (30.09)
        4:27.27 (30.47)     4:57.36 (30.09)     5:27.57 (30.21)     5:57.93 (30.36)
        6:28.33 (30.40)     6:58.83 (30.50)     7:29.15 (30.32)     7:59.12 (29.97)
        8:29.22 (30.10)     8:59.08 (29.86)     9:29.26 (30.18)     9:58.03 (28.77)
  6 Replogle, Jacob           14 North Penn Aquat    10:24.58   10:03.12        
              26.54       55.53 (28.99)     1:25.51 (29.98)     1:55.37 (29.86)
        2:25.03 (29.66)     2:55.77 (30.74)     3:25.87 (30.10)     3:56.57 (30.70)
        4:27.20 (30.63)     4:57.72 (30.52)     5:27.54 (29.82)     5:57.83 (30.29)
        6:28.28 (30.45)     6:58.87 (30.59)     7:29.56 (30.69)     8:00.26 (30.70)
        8:30.82 (30.56)     9:01.71 (30.89)     9:32.99 (31.28)    10:03.12 (30.13)
  7 Boehme, Matthew           13 Unattached          10:14.68   10:03.44        
              27.26       56.78 (29.52)     1:26.95 (30.17)     1:57.13 (30.18)
        2:27.52 (30.39)     2:58.05 (30.53)     3:28.16 (30.11)     3:58.65 (30.49)
        4:29.44 (30.79)     5:00.04 (30.60)     5:30.50 (30.46)     6:00.50 (30.00)
        6:30.85 (30.35)     7:01.61 (30.76)     7:32.52 (30.91)     8:03.12 (30.60)
        8:33.82 (30.70)     9:04.32 (30.50)     9:34.62 (30.30)    10:03.44 (28.82)
  8 Casey, Patrick            14 Radnor Aquatic C    10:36.62   10:07.14        
            1:26.16     1:56.51 (30.35)     2:26.69 (30.18)     2:57.33 (30.64)
        3:27.79 (30.46)     3:58.45 (30.66)     4:29.33 (30.88)     5:00.13 (30.80)
        5:30.64 (30.51)                                                 6:01.79 ( )
        6:32.68 (30.89)     7:03.46 (30.78)     7:34.66 (31.20)     8:05.38 (30.72)
        8:35.72 (30.34)     9:06.57 (30.85)     9:37.14 (30.57)    10:07.14 (30.00)
  9 Jones, Tanner             13 Greater Philadel    10:23.60   10:07.64        
              27.63       56.80 (29.17)     1:27.29 (30.49)     1:57.54 (30.25)
        2:28.23 (30.69)     2:58.64 (30.41)     3:28.81 (30.17)     3:59.22 (30.41)
        4:29.58 (30.36)     5:00.00 (30.42)     5:30.70 (30.70)     6:01.76 (31.06)
        6:32.40 (30.64)     7:03.20 (30.80)     7:34.15 (30.95)     8:05.33 (31.18)
        8:36.03 (30.70)     9:06.68 (30.65)     9:38.05 (31.37)    10:07.64 (29.59)
 10 Freeman, Jonathan         13 Germantown Acade    10:49.82   10:11.36        
              26.53       55.91 (29.38)     1:25.81 (29.90)     1:55.60 (29.79)
        2:26.22 (30.62)     2:57.20 (30.98)     3:28.44 (31.24)     3:58.88 (30.44)
        4:30.43 (31.55)     5:01.40 (30.97)     5:32.66 (31.26)     6:03.61 (30.95)
        6:34.84 (31.23)     7:06.24 (31.40)     7:37.25 (31.01)     8:08.10 (30.85)
        8:39.67 (31.57)     9:10.73 (31.06)     9:41.68 (30.95)    10:11.36 (29.68)
 11 Welgosh, Raymond          14 Suburban Seahawk    10:31.35   10:12.37        
            1:26.36     1:57.33 (30.97)     2:28.39 (31.06)     2:59.01 (30.62)
        3:29.75 (30.74)     4:00.66 (30.91)                             4:31.82 ( )
                                5:02.84 ( )     5:33.57 (30.73)     6:04.47 (30.90)
        6:35.26 (30.79)     7:05.96 (30.70)     7:36.86 (30.90)     8:07.56 (30.70)
        8:39.10 (31.54)     9:10.50 (31.40)     9:42.00 (31.50)    10:12.37 (30.37)
 12 McDermott, William        14 York YMCA           10:26.34   10:16.33        
            1:26.53     1:56.96 (30.43)     2:27.71 (30.75)     2:58.40 (30.69)
        3:29.18 (30.78)     4:00.01 (30.83)     4:31.10 (31.09)                    
                                5:02.19 ( )     5:33.51 (31.32)     6:05.02 (31.51)
        6:36.56 (31.54)     7:07.99 (31.43)     7:39.50 (31.51)     8:11.23 (31.73)
        8:43.00 (31.77)     9:14.09 (31.09)     9:45.74 (31.65)    10:16.33 (30.59)
 13 Musante, Ben              14 Hershey Aquatic     11:04.38   10:21.24        
              27.63       58.71 (31.08)     1:30.27 (31.56)     2:02.25 (31.98)
        2:33.47 (31.22)     3:04.75 (31.28)     3:36.21 (31.46)     4:08.13 (31.92)
        4:39.75 (31.62)     5:11.62 (31.87)     5:43.81 (32.19)     6:15.26 (31.45)
        6:46.94 (31.68)     7:18.56 (31.62)     7:49.76 (31.20)     8:21.01 (31.25)
        8:51.69 (30.68)     9:22.86 (31.17)     9:53.55 (30.69)    10:21.24 (27.69)
 14 Vizzard, Sean             14 Jersey Wahoos       10:41.88   10:21.91        
              27.25       57.62 (30.37)     1:28.48 (30.86)     1:59.53 (31.05)
        2:30.60 (31.07)     3:02.09 (31.49)     3:33.31 (31.22)     4:04.41 (31.10)
        4:35.52 (31.11)     5:06.59 (31.07)     5:38.20 (31.61)     6:10.16 (31.96)
        6:41.95 (31.79)     7:13.92 (31.97)     7:45.71 (31.79)     8:17.53 (31.82)
        8:49.07 (31.54)     9:20.60 (31.53)     9:51.60 (31.00)    10:21.91 (30.31)
 15 Kofman, Eli               14 Penn Charter Aqu    10:33.85   10:22.81        
            1:27.64     1:58.17 (30.53)     2:28.90 (30.73)     2:59.82 (30.92)
        3:31.11 (31.29)     4:02.63 (31.52)     4:34.12 (31.49)     5:05.76 (31.64)
        5:37.52 (31.76)                                                 6:09.16 ( )
        6:40.95 (31.79)     7:12.81 (31.86)     7:44.84 (32.03)     8:17.13 (32.29)
        8:48.74 (31.61)     9:20.37 (31.63)     9:51.95 (31.58)    10:22.81 (30.86)
 16 Fechtman Jr., DJ          14 Suburban Seahawk    10:49.42   10:24.70        
              25.83       55.97 (30.14)     1:26.30 (30.33)     1:57.35 (31.05)
        2:29.10 (31.75)     3:00.96 (31.86)     3:32.83 (31.87)     4:04.65 (31.82)
        4:35.75 (31.10)     5:07.75 (32.00)     5:39.37 (31.62)     6:11.67 (32.30)
        6:44.12 (32.45)     7:16.16 (32.04)     7:47.91 (31.75)     8:19.18 (31.27)
        8:50.98 (31.80)     9:22.83 (31.85)     9:54.68 (31.85)    10:24.70 (30.02)
 17 Gao, Phillip              14 Suburban Seahawk     9:47.63L  10:31.15        
              26.59       56.15 (29.56)     1:27.60 (31.45)     1:58.91 (31.31)
        2:30.39 (31.48)     3:01.98 (31.59)     3:33.74 (31.76)     4:06.07 (32.33)
        4:38.05 (31.98)     5:10.60 (32.55)     5:43.15 (32.55)     6:15.70 (32.55)
        6:48.10 (32.40)     7:20.28 (32.18)     7:52.64 (32.36)     8:25.06 (32.42)
        8:57.19 (32.13)     9:29.11 (31.92)    10:00.76 (31.65)    10:31.15 (30.39)
 18 Park, Noel                13 West Chester Are    10:46.01   10:33.51        
              27.63       58.12 (30.49)     1:29.51 (31.39)     2:01.10 (31.59)
        2:32.80 (31.70)     3:04.69 (31.89)     3:36.38 (31.69)     4:08.32 (31.94)
        4:40.58 (32.26)     5:13.36 (32.78)     5:45.75 (32.39)     6:18.57 (32.82)
        6:51.52 (32.95)     7:23.88 (32.36)     7:54.80 (30.92)     8:27.28 (32.48)
        9:00.31 (33.03)     9:32.09 (31.78)    10:02.75 (30.66)    10:33.51 (30.76)
 19 Valle, Edgar              14 Greater Philadel    10:38.90   10:37.54        
            1:29.04     2:00.78 (31.74)     2:32.27 (31.49)     3:04.00 (31.73)
        3:36.14 (32.14)                             4:08.33 ( )     4:40.50 (32.17)
        5:12.88 (32.38)     5:44.72 (31.84)     6:16.97 (32.25)                    
            6:49.26 ( )     7:21.81 (32.55)     7:54.50 (32.69)     8:27.23 (32.73)
        9:00.17 (32.94)     9:33.02 (32.85)    10:05.99 (32.97)    10:37.54 (31.55)
 20 Lombrana, Nicholas        14 Episcopal Academ    10:49.79   10:38.07        
              27.92       58.91 (30.99)     1:30.66 (31.75)     2:02.59 (31.93)
        2:34.88 (32.29)     3:06.91 (32.03)     3:38.80 (31.89)     4:10.55 (31.75)
        4:42.74 (32.19)     5:14.98 (32.24)     5:47.21 (32.23)     6:19.51 (32.30)
        6:52.19 (32.68)     7:24.69 (32.50)     7:56.79 (32.10)     8:29.32 (32.53)
        9:01.36 (32.04)     9:33.78 (32.42)    10:06.27 (32.49)    10:38.07 (31.80)
 21 Nagel, Luke               14 Radnor Aquatic C    11:10.29   10:38.09        
              27.56       57.62 (30.06)     1:29.18 (31.56)     2:00.85 (31.67)
        2:32.78 (31.93)     3:04.99 (32.21)     3:37.49 (32.50)     4:09.96 (32.47)
        4:42.84 (32.88)     5:15.31 (32.47)     5:47.86 (32.55)     6:20.52 (32.66)
        6:53.10 (32.58)     7:25.77 (32.67)     7:58.07 (32.30)     8:30.28 (32.21)
        9:02.47 (32.19)     9:34.51 (32.04)    10:06.82 (32.31)    10:38.09 (31.27)
 22 Woodzell, Ryan            13 Dover YMCA Dolph    11:13.98   10:40.06        
              28.06       58.70 (30.64)     1:30.27 (31.57)     2:02.15 (31.88)
        2:34.32 (32.17)     3:06.60 (32.28)     3:38.85 (32.25)     4:11.42 (32.57)
        4:43.93 (32.51)     5:16.57 (32.64)     5:49.03 (32.46)     6:21.64 (32.61)
        6:54.37 (32.73)     7:26.42 (32.05)     7:58.92 (32.50)     8:31.26 (32.34)
        9:03.91 (32.65)     9:36.39 (32.48)    10:09.20 (32.81)    10:40.06 (30.86)
 23 Taylor, Ryan              14 Plymouth Whitema    10:59.46   10:42.46        
              27.61       58.59 (30.98)     1:30.21 (31.62)     2:02.36 (32.15)
        2:34.65 (32.29)     3:06.96 (32.31)     3:39.56 (32.60)     4:12.06 (32.50)
        4:44.51 (32.45)     5:17.27 (32.76)     5:49.90 (32.63)     6:22.68 (32.78)
        6:55.59 (32.91)     7:28.17 (32.58)     8:01.26 (33.09)     8:33.94 (32.68)
        9:06.72 (32.78)     9:39.74 (33.02)    10:12.28 (32.54)    10:42.46 (30.18)
 24 Toomey, Justin            13 Parkland Aquatic    10:32.18   10:45.05        
            1:29.71     2:01.88 (32.17)     2:34.47 (32.59)     3:07.21 (32.74)
        3:39.80 (32.59)     4:12.43 (32.63)     4:45.52 (33.09)     5:18.85 (33.33)
        5:52.04 (33.19)                                                 6:24.80 ( )
        6:57.74 (32.94)     7:31.10 (33.36)     8:03.54 (32.44)     8:35.55 (32.01)
        9:08.55 (33.00)     9:41.45 (32.90)    10:14.39 (32.94)    10:45.05 (30.66)
 25 Camden, Eric              14 Parkland Aquatic    10:32.78   10:46.62        
            1:29.78     2:01.75 (31.97)     2:34.01 (32.26)     3:06.05 (32.04)
        3:38.58 (32.53)                             4:11.39 ( )                    
            4:44.30 ( )     5:17.42 (33.12)     5:50.73 (33.31)     6:23.83 (33.10)
        6:56.89 (33.06)     7:30.01 (33.12)     8:03.15 (33.14)     8:35.91 (32.76)
        9:08.93 (33.02)     9:42.34 (33.41)    10:15.34 (33.00)    10:46.62 (31.28)
 26 Fahrney, John             14 Parkland Aquatic    10:59.58   10:48.44        
              27.90       58.43 (30.53)     1:30.01 (31.58)     2:01.59 (31.58)
        2:33.54 (31.95)     3:05.77 (32.23)     3:38.53 (32.76)     4:10.97 (32.44)
        4:44.51 (33.54)     5:18.12 (33.61)     5:51.74 (33.62)     6:25.05 (33.31)
        6:58.44 (33.39)     7:31.33 (32.89)     8:04.45 (33.12)     8:37.68 (33.23)
        9:10.42 (32.74)     9:43.66 (33.24)    10:16.85 (33.19)    10:48.44 (31.59)
 27 Lee, Ryan                 13 Wsy Swimming        10:34.12   10:48.85        
              59.75     1:32.66 (32.91)     2:05.42 (32.76)     2:38.22 (32.80)
        3:11.15 (32.93)     3:43.86 (32.71)                             4:16.79 ( )
        4:49.48 (32.69)     5:22.34 (32.86)     5:55.23 (32.89)     6:28.12 (32.89)
        7:00.83 (32.71)     7:34.02 (33.19)     8:06.92 (32.90)     8:40.04 (33.12)
        9:12.66 (32.62)     9:45.68 (33.02)    10:18.15 (32.47)    10:48.85 (30.70)
 28 Haupt, Henry              13 Episcopal Academ    10:55.96   10:50.58        
              29.42     1:01.81 (32.39)     1:34.79 (32.98)     2:07.29 (32.50)
        2:40.32 (33.03)     3:13.18 (32.86)     3:45.80 (32.62)     4:18.69 (32.89)
        4:51.23 (32.54)     5:23.81 (32.58)     5:57.12 (33.31)     6:29.76 (32.64)
        7:02.57 (32.81)     7:35.52 (32.95)     8:08.72 (33.20)     8:41.15 (32.43)
        9:13.84 (32.69)     9:46.85 (33.01)    10:19.49 (32.64)    10:50.58 (31.09)
 29 Ehret, Andrew             14 Lehigh Valley Aq    11:09.18   10:55.35        
              28.95     1:01.01 (32.06)     1:33.95 (32.94)     2:07.00 (33.05)
        2:40.52 (33.52)     3:13.80 (33.28)     3:47.16 (33.36)     4:20.58 (33.42)
        4:54.01 (33.43)     5:27.25 (33.24)     6:00.60 (33.35)     6:33.74 (33.14)
        7:06.95 (33.21)     7:40.01 (33.06)     8:13.19 (33.18)     8:46.28 (33.09)
        9:19.27 (32.99)     9:52.25 (32.98)    10:24.78 (32.53)    10:55.35 (30.57)
 30 Henry, Drew               13 Nrg Swimming        11:03.82   10:56.10        
              29.02     1:00.98 (31.96)     1:34.19 (33.21)     2:07.31 (33.12)
        2:40.78 (33.47)     3:14.17 (33.39)     3:47.28 (33.11)     4:20.58 (33.30)
        4:53.85 (33.27)     5:26.67 (32.82)     6:00.19 (33.52)     6:33.46 (33.27)
        7:06.66 (33.20)     7:39.89 (33.23)     8:13.36 (33.47)     8:46.49 (33.13)
        9:19.47 (32.98)     9:52.47 (33.00)    10:24.93 (32.46)    10:56.10 (31.17)
 31 Tovar, Juan               13 Salvation Army K    11:12.10   10:57.39        
              27.77       59.05 (31.28)     1:30.67 (31.62)     2:02.93 (32.26)
        2:35.86 (32.93)     3:08.79 (32.93)     3:42.44 (33.65)     4:16.13 (33.69)
        4:50.30 (34.17)     5:23.68 (33.38)     5:57.40 (33.72)     6:31.69 (34.29)
        7:05.77 (34.08)     7:39.47 (33.70)     8:13.52 (34.05)     8:47.45 (33.93)
        9:21.09 (33.64)     9:54.62 (33.53)    10:26.80 (32.18)    10:57.39 (30.59)
 32 Tierney, Brady            13 Radnor Aquatic C    10:58.75   10:57.74        
              28.19       59.75 (31.56)     1:32.03 (32.28)     2:04.77 (32.74)
        2:38.33 (33.56)     3:11.66 (33.33)     3:45.28 (33.62)     4:19.11 (33.83)
        4:52.56 (33.45)     5:26.29 (33.73)     6:00.29 (34.00)     6:33.73 (33.44)
        7:07.34 (33.61)     7:40.98 (33.64)     8:14.11 (33.13)     8:47.42 (33.31)
        9:20.60 (33.18)     9:53.64 (33.04)    10:26.82 (33.18)    10:57.74 (30.92)
 33 Carter, Nicholas          14 Parkland Aquatic    10:58.21   10:58.52        
              27.42       58.10 (30.68)     1:30.08 (31.98)     2:02.83 (32.75)
        2:36.07 (33.24)     3:09.31 (33.24)     3:43.15 (33.84)     4:16.78 (33.63)
        4:50.89 (34.11)     5:24.38 (33.49)     5:58.27 (33.89)     6:32.68 (34.41)
        7:07.06 (34.38)     7:40.62 (33.56)     8:14.37 (33.75)     8:48.11 (33.74)
        9:21.21 (33.10)     9:54.90 (33.69)    10:29.33 (34.43)    10:58.52 (29.19)
 34 Rooney, Patrick           14 Baldwin School A    10:56.05   10:59.12        
              28.56     1:00.14 (31.58)     1:32.49 (32.35)     2:05.45 (32.96)
        2:38.15 (32.70)     3:11.13 (32.98)     3:44.89 (33.76)     4:18.15 (33.26)
        4:51.36 (33.21)     5:24.90 (33.54)     5:58.29 (33.39)     6:31.77 (33.48)
        7:05.36 (33.59)     7:39.23 (33.87)     8:12.71 (33.48)     8:46.16 (33.45)
        9:19.85 (33.69)     9:53.54 (33.69)    10:27.16 (33.62)    10:59.12 (31.96)
 35 Larkin, Jack              14 Upper Merion Aqu    11:13.65   11:03.45        
              28.87     1:01.07 (32.20)     1:33.68 (32.61)     2:06.75 (33.07)
        2:40.11 (33.36)     3:13.58 (33.47)     3:47.38 (33.80)     4:21.22 (33.84)
        4:55.40 (34.18)     5:29.18 (33.78)     6:02.97 (33.79)     6:37.23 (34.26)
        7:10.85 (33.62)     7:44.34 (33.49)     8:18.10 (33.76)     8:51.89 (33.79)
        9:25.05 (33.16)     9:58.69 (33.64)    10:31.75 (33.06)    11:03.45 (31.70)
 36 Mills, Bryce              14 Hershey Aquatic     10:53.41   11:04.60        
              27.76       58.81 (31.05)     1:31.06 (32.25)     2:03.76 (32.70)
        2:36.58 (32.82)     3:09.56 (32.98)     3:42.95 (33.39)     4:16.84 (33.89)
        4:50.79 (33.95)     5:24.66 (33.87)     5:58.64 (33.98)     6:32.82 (34.18)
        7:06.86 (34.04)     7:40.90 (34.04)     8:15.02 (34.12)     8:50.05 (35.03)
        9:24.36 (34.31)     9:58.71 (34.35)    10:31.62 (32.91)    11:04.60 (32.98)
 37 Boehme, Joseph            14 UN                  11:09.54   11:12.93        
              30.67     1:03.72 (33.05)     1:36.72 (33.00)     2:09.98 (33.26)
        2:43.09 (33.11)     3:17.19 (34.10)     3:50.82 (33.63)     4:24.33 (33.51)
        4:58.23 (33.90)     5:32.91 (34.68)     6:07.33 (34.42)     6:42.13 (34.80)
        7:15.84 (33.71)     7:49.64 (33.80)     8:24.04 (34.40)     8:58.10 (34.06)
        9:32.37 (34.27)    10:07.13 (34.76)    10:40.48 (33.35)    11:12.93 (32.45)
 38 Galko, Benjamin           14 Blue Dolphin Aqu    11:13.78   11:21.50        
              30.02     1:03.58 (33.56)     1:37.54 (33.96)     2:12.69 (35.15)
        2:47.13 (34.44)     3:21.49 (34.36)     3:55.76 (34.27)     4:30.58 (34.82)
        5:04.71 (34.13)     5:38.91 (34.20)     6:13.25 (34.34)     6:48.12 (34.87)
        7:22.52 (34.40)     7:57.55 (35.03)     8:32.81 (35.26)     9:07.46 (34.65)
        9:41.61 (34.15)    10:16.03 (34.42)    10:49.44 (33.41)    11:21.50 (32.06)
 39 Eberly, Nathan            14 Marauder Aquatic    11:12.05   11:27.00        
              28.71     1:00.23 (31.52)     1:33.08 (32.85)     2:06.35 (33.27)
        2:40.20 (33.85)     3:14.12 (33.92)     3:48.46 (34.34)     4:23.10 (34.64)
        4:57.74 (34.64)     5:32.97 (35.23)     6:08.48 (35.51)     6:43.61 (35.13)
        7:18.90 (35.29)     7:54.53 (35.63)     8:30.39 (35.86)     9:06.32 (35.93)
        9:41.78 (35.46)    10:17.36 (35.58)    10:52.62 (35.26)    11:27.00 (34.38)
 
Event 9  Girls 11-12 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    MA SC JO: R 4:00.33   3/12/2015 Delaware Swim Team, Delaware Swim Te       
                         M Kolessar, H DeBruyn, C Travis, B Warner         
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Egg Harbor Twp Seahawks  'A'                      4:17.39    4:08.06        
     1) Carlos, Katie 11                2) McDonough, Eliza 12            
     3) Nguyen, Kayla 12                4) Ricciotti, Jordyn 12           
              29.15   1:00.82 (1:00.82)     1:33.02 (32.20)   2:09.48 (1:08.66)
        2:38.06 (28.58)   3:11.40 (1:01.92)     3:38.44 (27.04)     4:08.06 (56.66)
  2 Jersey Wahoos  'A'                                4:18.65    4:12.46        
     1) Wright, Amelia 12               2) Kuball, Lilliana 12            
     3) Albuquerque, Alicia 12          4) Seiger, Audrey 12              
              29.84   1:01.73 (1:01.73)     1:35.05 (33.32)   2:14.60 (1:12.87)
        2:42.79 (28.19)   3:15.74 (1:01.14)     3:42.74 (27.00)     4:12.46 (56.72)
  3 Radnor Aquatic Club  'A'                          4:23.60    4:19.30        
     1) Cella, Olivia 12                2) Grimley, Taylor 12             
     3) Neilly, Hannah 12               4) Nagel, Mackenzie 12            
              31.27   1:05.12 (1:05.12)     1:39.37 (34.25)   2:18.50 (1:13.38)
        2:47.72 (29.22)   3:22.38 (1:03.88)     3:49.53 (27.15)     4:19.30 (56.92)
  4 Westtown Aquatic Club  'A'                        4:21.64    4:20.05        
     1) Goetz, Peyton 12                2) Tegler, Taiylor 12             
     3) Hofer, Natalie 12               4) Shields, Ashleigh 12           
              32.61   1:08.17 (1:08.17)     1:40.45 (32.28)   2:18.10 (1:09.93)
        2:47.25 (29.15)   3:22.30 (1:04.20)     3:50.04 (27.74)     4:20.05 (57.75)
  5 Plymouth Whitemarsh Aquatics  'A'                 4:51.41    4:21.26        
     1) Walters, Ava 12                 2) Phelps, Anna 12                
     3) Abruzzo, Torianne 11            4) Kitsul, Kristina 12            
              32.73   1:07.42 (1:07.42)     1:40.69 (33.27)   2:19.23 (1:11.81)
        2:47.12 (27.89)   3:20.86 (1:01.63)     3:49.33 (28.47)   4:21.26 (1:00.40)
  6 North Penn Aquatic Club  'A'                      4:25.85    4:25.44        
     1) Stressman, Kayla 12             2) Raser, Emma 12                 
     3) Phifer, Amanda 12               4) Faikish, Maddie 11             
              31.29   1:05.38 (1:05.38)     1:41.04 (35.66)   2:22.88 (1:17.50)
        2:51.58 (28.70)   3:28.70 (1:05.82)     3:55.71 (27.01)     4:25.44 (56.74)
  7 York YMCA  'A'                                    4:20.83    4:26.14        
     1) Potteiger, Mckenna 11           2) Paxton, Madelyn 12             
     3) Kalmanowicz, Kate 12            4) Havice, Julia 11               
              31.57   1:05.52 (1:05.52)     1:40.99 (35.47)   2:22.07 (1:16.55)
        2:52.72 (30.65)   3:28.46 (1:06.39)     3:55.38 (26.92)     4:26.14 (57.68)
  8 Upper Main Line YMCA  'A'                         4:29.82    4:27.04        
     1) Fox, Sarah 12                   2) Sargent, Devyn 12              
     3) Undercofler, Gemma 12           4) Wang, Marina 12                
              32.21   1:06.33 (1:06.33)     1:43.41 (37.08)   2:26.29 (1:19.96)
        2:56.78 (30.49)   3:31.41 (1:05.12)     3:58.32 (26.91)     4:27.04 (55.63)
  9 East Coast C-Cerpants  'A'                        4:29.81    4:32.15        
     1) Kulakowski, Olivia 12           2) Iordanov, Monica 12            
     3) Culmone, Ella 12                4) Camey, Samantha 12             
              31.42   1:04.48 (1:04.48)     1:41.58 (37.10)   2:25.18 (1:20.70)
        2:55.98 (30.80)   3:32.26 (1:07.08)     4:00.53 (28.27)     4:32.15 (59.89)
 10 Greater Philadelphia Aquatic C  'B'               4:36.28    4:34.90        
     1) Deangelis, Zoeanah 12           2) Gadzinski, Kacie 12            
     3) Morgan, Casey 12                4) Valle, Isabela 11              
              32.55   1:08.43 (1:08.43)     1:43.65 (35.22)   2:26.71 (1:18.28)
        2:57.02 (30.31)   3:33.70 (1:06.99)     4:02.87 (29.17)   4:34.90 (1:01.20)
 11 Friends Central Aquatics  'A'                     4:43.03    4:38.72        
     1) Melendez, Andrea 12             2) Pillar, Claire 12              
     3) Behling, Clara 11               4) English, Chloe 12              
              35.16   1:18.77 (1:18.77)     1:47.77 (29.00)   2:28.21 (1:09.44)
        2:59.36 (31.15)   3:37.93 (1:09.72)     4:07.11 (29.18)   4:38.72 (1:00.79)
 12 Egg Harbor Twp Seahawks  'B'                      4:41.05    4:38.78        
     1) Rossi, Isabella 12              2) Moore, Sydney 11               
     3) Kelly, Vanna 12                 4) Cornell, Rhylee 11             
              32.63   1:07.86 (1:07.86)     1:43.77 (35.91)   2:25.51 (1:17.65)
        2:56.63 (31.12)   3:36.30 (1:10.79)     4:05.21 (28.91)   4:38.78 (1:02.48)
 13 Central Bucks Swim Team  'A'                      4:38.57    4:39.16        
     1) Dudkina, Elena 12               2) Suko, Caroline 12              
     3) He, Katie 12                    4) Ricciardi, Allyson 11          
              31.87                             1:42.54 ( )         2:26.03 ( )
        2:59.33 (33.30)   3:38.40 (1:12.37)     4:05.87 (27.47)   4:39.16 (1:00.76)
 -- Jersey Wahoos  'B'                                4:24.15         DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Yerkes, Samantha 12             2) Neely, Abby 12                 
     3) Gallagher, Rachel 11            4) Dragan, Noelle 12              
              31.27   1:03.80 (1:03.80)     1:39.02 (35.22)   2:20.71 (1:16.91)
        2:52.49 (31.78)   3:31.18 (1:10.47)     3:59.11 (27.93)        DQ (1:01.07)
 -- Greater Philadelphia Aquatic C  'A'               4:21.70         DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Defrehn, Alexandra 12           2) McMurray, Allison 12           
     3) Lett, Lindsey 12                4) Kern, Sarah 12                 
              31.57   1:09.63 (1:09.63)     1:39.55 (29.92)   2:18.32 (1:08.69)
        2:47.27 (28.95)   3:22.15 (1:03.83)     3:49.32 (27.17)          DQ (58.76)
 -- Parkland Aquatic Club  'A'                        4:21.23         DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Ford, Garrity 12                2) Tewksbury, Madison 12          
     3) Sergent, Brooke 12              4) Lin, Simone 12                 
              30.44   1:03.80 (1:03.80)     1:36.95 (33.15)   2:15.47 (1:11.67)
        2:45.31 (29.84)   3:18.87 (1:03.40)     3:46.01 (27.14)          DQ (57.77)
 -- Suburban Seahawks Club  'A'                       4:13.04        DFS        
      Declared false start - Misc
     1) Lunn, Emma 12                   2) Mullins, Lainey 12             
     3) Kennedy, Kayleigh 12            4) Cappola, Alexandra 11          
 
Event 10  Boys 11-12 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    MA SC JO: R 4:00.02    3/9/2012 Penn Charter Aquatic Club, PCAC -MA        
                         A Boratto, R Whitley, A Abruzzo, C Killion        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jersey Wahoos  'A'                                4:07.23    4:06.72        
     1) Gagner, Owen 12                 2) Mortellite, Anthony 12         
     3) Tao, James 12                   4) McFadden, Henry 12             
              31.07   1:04.95 (1:04.95)     1:38.74 (33.79)   2:18.92 (1:13.97)
        2:43.11 (24.19)     3:13.68 (54.76)     3:38.51 (24.83)     4:06.72 (53.04)
  2 Suburban Seahawks Club  'A'                       4:19.21    4:20.19        
     1) Yeniay, Can 11                  2) Wang, Jake 11                  
     3) Whitaker, Brock 12              4) Lash, Daniel 12                
              31.69   1:06.97 (1:06.97)     1:40.03 (33.06)   2:17.71 (1:10.74)
        2:47.21 (29.50)   3:22.17 (1:04.46)     3:49.53 (27.36)     4:20.19 (58.02)
  3 North Penn Aquatic Club  'A'                      4:24.32    4:22.02        
     1) Potts, Mason 12                 2) Davis, Andrew 12               
     3) Makaron, Adam 11                4) Dunigan, Daniel 12             
              28.12       58.04 (58.04)     1:32.80 (34.76)   2:15.09 (1:17.05)
        2:46.12 (31.03)   3:23.94 (1:08.85)     3:51.20 (27.26)     4:22.02 (58.08)
  4 Egg Harbor Twp Seahawks  'A'                      4:16.99    4:24.19        
     1) Vasser, Zachary 12              2) Neuman, Andrew 12              
     3) Bushay, Mason 12                4) Wojciechowicz, Michael 12      
              30.48   1:03.58 (1:03.58)     1:40.59 (37.01)   2:21.48 (1:17.90)
        2:50.68 (29.20)   3:25.47 (1:03.99)     3:52.90 (27.43)     4:24.19 (58.72)
  5 York YMCA  'A'                                    4:20.59    4:24.69        
     1) Rees, Jonah 11                  2) Grega, Alex 12                 
     3) Welker, Nathan 12               4) Henry, Christian 11            
              31.54   1:05.26 (1:05.26)     1:41.03 (35.77)   2:21.75 (1:16.49)
        2:51.31 (29.56)   3:24.05 (1:02.30)     3:52.60 (28.55)   4:24.69 (1:00.64)
  6 Radnor Aquatic Club  'A'                          4:33.77    4:29.38        
     1) Marr, Maximillian 11            2) Chen, Conan 11                 
     3) Oswald, Zachary 11              4) Reasons, Kyle 12               
              31.99   1:07.38 (1:07.38)     1:22.35 (14.97)     1:40.01 (32.63)
        2:19.71 (39.70)   2:42.47 (1:02.46)     3:28.05 (45.58)   4:29.38 (1:46.91)
  7 Ridley Area YMCA Stingrays  'A'                   4:33.68    4:29.49        
     1) Kennedy, Jake 11                2) Chan, Alexander 12             
     3) Ronayne, Tristan 12             4) Durkin, Jack 11                
              30.80   1:03.98 (1:03.98)     1:39.80 (35.82)   2:20.04 (1:16.06)
        2:52.25 (32.21)   3:29.34 (1:09.30)     3:57.35 (28.01)   4:29.49 (1:00.15)
  8 Central Bucks Swim Team  'A'                      4:39.98    4:31.52        
     1) Schnapf, Aidan 12               2) Scholer, Richard 12            
     3) Papanikolaou, Marcus 11         4) Lever, Owen 11                 
              32.00   1:06.09 (1:06.09)     1:42.51 (36.42)   2:25.92 (1:19.83)
        2:54.54 (28.62)   3:30.65 (1:04.73)     3:59.62 (28.97)   4:31.52 (1:00.87)
  9 Jersey Wahoos  'B'                                4:31.71    4:33.30        
     1) Behm, John 11                   2) Derivaux, Charles 12           
     3) Broderick, Liam 11              4) Catania, Massimo 12            
              33.54   1:09.13 (1:09.13)     1:44.25 (35.12)   2:26.02 (1:16.89)
        2:56.40 (30.38)   3:33.63 (1:07.61)     4:01.98 (28.35)     4:33.30 (59.67)
 10 Egg Harbor Twp Seahawks  'B'                      4:36.00    4:35.34        
     1) Woodside, Matthew 12            2) Schreiner, Charles 12          
     3) Kelly, Michael 12               4) Dewitt, Dylan 12               
              33.70   1:08.90 (1:08.90)     1:45.98 (37.08)   2:29.08 (1:20.18)
        3:00.50 (31.42)   3:36.26 (1:07.18)     4:04.13 (27.87)     4:35.34 (59.08)
 11 Springfield Aquatic Club  'A'                     4:38.52    4:36.41        
     1) Cross, Will 12                  2) Pugh, Sam 12                   
     3) McGowan, James 11               4) Sherry, Owen 11                
              31.67   1:05.75 (1:05.75)     1:41.87 (36.12)   2:24.45 (1:18.70)
        2:56.20 (31.75)   3:33.00 (1:08.55)     4:02.77 (29.77)   4:36.41 (1:03.41)
 12 Parkland Aquatic Club  'A'                        4:25.97    4:37.64        
     1) Wu, Wade 12                     2) Lehman, Zachary 12             
     3) Rosenthal, Mitchell 12          4) Pletz, Andrew 11               
              32.78   1:07.72 (1:07.72)     1:44.21 (36.49)   2:27.01 (1:19.29)
        2:57.06 (30.05)   3:31.38 (1:04.37)     4:03.46 (32.08)   4:37.64 (1:06.26)
 -- Upper Dublin Aquatic Club  'A'                    4:39.63         DQ        
      Stroke Infraction swimmer #1: Delay initiating turn - back
     1) Koh, Anthony 11                 2) Ji, David 12                   
     3) Boratto, Evan 11                4) Salimov, Daniil 12             
              32.93   1:07.48 (1:07.48)     1:41.56 (34.08)   2:23.38 (1:15.90)
        2:56.98 (33.60)   3:36.69 (1:13.31)     4:05.48 (28.79)        DQ (1:03.03)
 
Event 11  Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    MA SC JO: R 1:06.69    3/1/1997 LIane Bianco                               
                1:17.39  JO
                1:34.39  SILV
                4:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  1:17.39
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Phelps, Anna              12 Plymouth Whitema     1:09.95    1:07.97        
              31.88     1:07.97 (36.09)                                        
  2 Tegler, Taiylor           12 Westtown Aquatic     1:09.21    1:08.53        
              32.45     1:08.53 (36.08)                                        
  3 Breitbach, Jenna          12 Lancaster Aquati     1:09.35    1:09.86        
              32.94     1:09.86 (36.92)                                        
  4 McDonough, Eliza          12 Seahawks Swim Te     1:10.06    1:09.89        
              33.41     1:09.89 (36.48)                                        
  5 Hofer, Natalie            12 Westtown Aquatic     1:10.22    1:10.11        
              32.97     1:10.11 (37.14)                                        
  6 Park, Esther              11 Lower Moreland S     1:11.36    1:10.56        
              33.55     1:10.56 (37.01)                                        
  7 Powell, Kari              12 Chambersburg Cha     1:10.30    1:10.66        
              32.89     1:10.66 (37.77)                                        
  8 Tewksbury, Madison        12 Parkland Aquatic     1:11.79    1:11.11        
              33.70     1:11.11 (37.41)                                        
B - Final
  9 Gamble, Shannon           12 Golden Ram Aquat     1:11.99    1:10.24        
              32.40     1:10.24 (37.84)                                        
 10 Duncheskie, Grace         12 Springfield Aqua     1:11.96    1:11.41        
              33.38     1:11.41 (38.03)                                        
 11 Beyah, Me'khai            12 Salvation Army K     1:11.98    1:12.09        
              33.60     1:12.09 (38.49)                                        
 12 Ricciotti, Jordyn         12 Seahawks Swim Te     1:12.32    1:12.12        
              34.16     1:12.12 (37.96)                                        
 13 Burns, Jessica            12 Souderton Area C     1:12.70    1:12.24        
              34.08     1:12.24 (38.16)                                        
 14 Lang, Elizabeth           12 South Jersey Aqu     1:12.52    1:12.46        
              33.27     1:12.46 (39.19)                                        
 15 Kuball, Lilliana          12 Jersey Wahoos        1:13.24    1:12.59        
              33.86     1:12.59 (38.73)                                        
 16 Pillar, Claire            12 Friends Central      1:12.91    1:14.27        
              34.02     1:14.27 (40.25)                                        
C - Final
 17 Crew, Eliana              12 Tops Swimming        1:13.68    1:12.06        
              33.37     1:12.06 (38.69)                                        
 18 Johnson, Madilyn          12 Tops Swimming        1:13.36    1:13.23        
              34.29     1:13.23 (38.94)                                        
 19 Paxton, Madelyn           12 York YMCA            1:14.34    1:13.86        
              34.46     1:13.86 (39.40)                                        
 20 Fekete, Emily             12 South Jersey Aqu     1:14.66    1:13.93        
              34.39     1:13.93 (39.54)                                        
 21 McMurray, Allison         12 Greater Philadel     1:15.28    1:14.90        
              34.79     1:14.90 (40.11)                                        
 22 Stasz, Sydney             12 Hershey Aquatic      1:14.91    1:15.02        
              35.00     1:15.02 (40.02)                                        
 23 Kern, Sarah               12 Greater Philadel     1:15.24    1:15.43        
              35.79     1:15.43 (39.64)                                        
 24 Behling, Clara            11 Friends Central      1:15.58    1:15.62        
              36.12     1:15.62 (39.50)                                        
 
Event 11  Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    MA SC JO: R 1:06.69    3/1/1997 LIane Bianco                               
                1:17.39  JO
                1:34.39  SILV
                4:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  1:17.39
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Tegler, Taiylor           12 Westtown Aquatic     1:09.74    1:09.21 q      
              32.25     1:09.21 (36.96)                                        
  2 Breitbach, Jenna          12 Lancaster Aquati     1:11.86    1:09.35 q      
              32.59     1:09.35 (36.76)                                        
  3 Phelps, Anna              12 Plymouth Whitema     1:08.76    1:09.95 q      
              32.78     1:09.95 (37.17)                                        
  4 McDonough, Eliza          12 Seahawks Swim Te     1:11.83    1:10.06 q      
              33.09     1:10.06 (36.97)                                        
  5 Hofer, Natalie            12 Westtown Aquatic     1:09.78    1:10.22 q      
              33.31     1:10.22 (36.91)                                        
  6 Powell, Kari              12 Chambersburg Cha     1:09.62    1:10.30 q      
              32.64     1:10.30 (37.66)                                        
  7 Park, Esther              11 Lower Moreland S     1:12.99    1:11.36 q      
              34.29     1:11.36 (37.07)                                        
  8 Tewksbury, Madison        12 Parkland Aquatic     1:10.43    1:11.79 q      
              34.04     1:11.79 (37.75)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Duncheskie, Grace         12 Springfield Aqua     1:10.74    1:11.96 q      
              33.44     1:11.96 (38.52)                                        
 10 Beyah, Me'khai            12 Salvation Army K     1:13.91    1:11.98 q      
              33.60     1:11.98 (38.38)                                        
 11 Gamble, Shannon           12 Golden Ram Aquat     1:11.98    1:11.99 q      
              33.30     1:11.99 (38.69)                                        
 12 Ricciotti, Jordyn         12 Seahawks Swim Te     1:13.46    1:12.32 q      
              34.06     1:12.32 (38.26)                                        
 13 Lang, Elizabeth           12 South Jersey Aqu     1:13.80    1:12.52 q      
              33.60     1:12.52 (38.92)                                        
 14 Burns, Jessica            12 Souderton Area C     1:12.66    1:12.70 q      
              34.03     1:12.70 (38.67)                                        
 15 Pillar, Claire            12 Friends Central      1:13.29    1:12.91 q      
              33.70     1:12.91 (39.21)                                        
 16 Kuball, Lilliana          12 Jersey Wahoos        1:14.89    1:13.24 q      
              34.03     1:13.24 (39.21)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Johnson, Madilyn          12 Tops Swimming        1:15.08    1:13.36 q      
              34.35     1:13.36 (39.01)                                        
 18 Crew, Eliana              12 Tops Swimming        1:13.74    1:13.68 q      
              34.53     1:13.68 (39.15)                                        
 19 Skiles, Araceli           12 Wsy Swimming         1:13.93    1:14.10 q      
              34.88     1:14.10 (39.22)                                        
 20 Paxton, Madelyn           12 York YMCA            1:14.74    1:14.34 q      
              35.14     1:14.34 (39.20)                                        
 21 Fekete, Emily             12 South Jersey Aqu     1:15.91    1:14.66 q      
              35.35     1:14.66 (39.31)                                        
 22 Stasz, Sydney             12 Hershey Aquatic      1:16.14    1:14.91 q      
              35.02     1:14.91 (39.89)                                        
 23 Kern, Sarah               12 Greater Philadel     1:15.91    1:15.24 q      
              35.11     1:15.24 (40.13)                                        
 24 McMurray, Allison         12 Greater Philadel     1:13.99    1:15.28 q      
              35.09     1:15.28 (40.19)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Behling, Clara            11 Friends Central      1:15.49    1:15.58        
              35.57     1:15.58 (40.01)                                        
 26 Claveau, Laney            12 Hatboro Horsham      1:16.98    1:15.88        
              36.42     1:15.88 (39.46)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Gilbert, Grace            12 Brandywine-DE YM     1:16.51    1:15.97        
              35.27     1:15.97 (40.70)                                        
 28 Bevivino, Gianna          11 Hatboro Horsham      1:16.03    1:16.12        
              36.20     1:16.12 (39.92)                                        
 29 Neely, Abby               12 Jersey Wahoos        1:16.28    1:16.15        
              36.13     1:16.15 (40.02)                                        
 30 Mosner, Emilie            12 Five Star Swim C     1:16.40    1:16.35        
              35.36     1:16.35 (40.99)                                        
 31 Jessop, Autumn            12 Unattached           1:16.16    1:16.52        
              35.59     1:16.52 (40.93)                                        
 32 Schofield, Carly          12 Blue Dolphin Aqu     1:16.42    1:16.55        
              35.54     1:16.55 (41.01)                                        
 33 Yushan, Denise            12 Pleasantville Aq     1:24.97S   1:16.67        
              36.92     1:16.67 (39.75)                                        
 34 Raser, Emma               12 North Penn Aquat     1:15.76    1:16.73        
              36.00     1:16.73 (40.73)                                        
 35 Martin, Catherine         12 Hershey Aquatic      1:16.62    1:16.89        
              35.80     1:16.89 (41.09)                                        
 36 Jia, Annie                11 Upper Dublin Aqu     1:16.55    1:16.94        
              36.25     1:16.94 (40.69)                                        
 37 He, Katie                 12 Central Bucks Sw     1:16.55    1:17.00        
              36.19     1:17.00 (40.81)                                        
 38 Chung, Alena              12 Ridley Area YMCA     1:15.23    1:17.08        
              35.41     1:17.08 (41.67)                                        
 39 Kitsul, Kristina          12 Plymouth Whitema     1:15.39    1:17.20        
              36.21     1:17.20 (40.99)                                        
 40 Parker, Sarah             11 Hatboro Horsham      1:15.87    1:17.24        
              36.11     1:17.24 (41.13)                                        
 41 Padilla, Kenzie           12 Phoenixville  YM     1:16.51    1:17.38        
              36.27     1:17.38 (41.11)                                        
 42 Koehler, Sydney           12 Upper Merion Aqu     1:15.44    1:17.51        
              36.21     1:17.51 (41.30)                                        
 43 Welsh, Eva                12 North Penn Aquat     1:16.83    1:17.72        
              36.69     1:17.72 (41.03)                                        
 44 Cornell, Rhylee           11 Seahawks Swim Te     1:17.04    1:18.05        
              36.79     1:18.05 (41.26)                                        
 45 Fanelli, Lila             11 Unattached           1:17.08    1:18.33        
              36.75     1:18.33 (41.58)                                        
 46 Traub, Cece               11 Parkland Aquatic     1:27.28L   1:18.47        
              37.08     1:18.47 (41.39)                                        
 47 Pektor, Ava               12 Two Rivers Aquat     1:16.74    1:18.79        
              36.49     1:18.79 (42.30)                                        
 48 Mallari, Jewel            11 Seahawks Swim Te     1:17.03    1:19.45        
              36.96     1:19.45 (42.49)                                        
 49 Moore, Sydney             11 Seahawks Swim Te     1:17.18    1:19.89        
              37.96     1:19.89 (41.93)                                        
 50 Steinmetz, Zoe            12 Northeast Swimmi     1:17.31    1:20.64        
              37.78     1:20.64 (42.86)                                        
 
Event 12  Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    MA SC JO: R 1:00.50   3/13/2015 Antonio Octaviano, Radnor Aquatic C        
                1:19.09  JO
                1:33.19  SILV
                4:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  1:19.09
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Tao, James                12 Jersey Wahoos        1:08.12    1:07.60        
              31.41     1:07.60 (36.19)                                        
  2 D'Ariano, Landon          12 Westtown Aquatic     1:09.96    1:07.83        
              31.70     1:07.83 (36.13)                                        
  3 Ginter, Lance             12 Aquatic Club of      1:10.29    1:09.73        
              32.50     1:09.73 (37.23)                                        
  4 Wang, Jake                11 Suburban Seahawk     1:11.49    1:09.94        
              33.01     1:09.94 (36.93)                                        
  5 Zhao, Jason               12 Pocono Family YM     1:11.31    1:10.42        
              33.31     1:10.42 (37.11)                                        
  6 Zagaceta, Magill          11 Hershey Aquatic      1:11.91    1:11.76        
              34.20     1:11.76 (37.56)                                        
  7 Ivory, Christopher        12 Malvern Swimming     1:12.05    1:12.05        
              33.82     1:12.05 (38.23)                                        
 -- Zawodny, Adler            12 Blue Eagle Swimm     1:10.34         DQ        
      False start
              33.08          DQ (36.96)                                        
B - Final
  9 Blumhardt, Jude           12 Lower Moreland S     1:12.12    1:11.85        
              32.81     1:11.85 (39.04)                                        
 10 Zhou, Andrew              12 Germantown Acade     1:13.29    1:12.33        
              33.70     1:12.33 (38.63)                                        
 11 Chen, Conan               11 Radnor Aquatic C     1:12.63    1:12.80        
              33.69     1:12.80 (39.11)                                        
 12 Mortellite, Anthony       12 Jersey Wahoos        1:12.29    1:13.19        
              34.45     1:13.19 (38.74)                                        
 13 Hang, Kai                 12 Upper Perk YMCA      1:12.56    1:13.49        
              34.08     1:13.49 (39.41)                                        
 14 Marks, Carter             12 Phoenixville  YM     1:14.03    1:14.31        
              33.83     1:14.31 (40.48)                                        
 15 Sonn, Matthew             12 South Jersey Aqu     1:14.07    1:14.57        
              34.62     1:14.57 (39.95)                                        
 16 Whitaker, Brock           12 Suburban Seahawk     1:13.27    1:14.94        
              34.99     1:14.94 (39.95)                                        
C - Final
 17 Tsaturyan, Alec           12 Plymouth Whitema     1:14.32    1:12.19        
              33.41     1:12.19 (38.78)                                        
 18 Derivaux, Charles         12 Jersey Wahoos        1:14.32    1:14.35        
              35.11     1:14.35 (39.24)                                        
 19 Curtis, William           12 South Jersey Aqu     1:15.11    1:14.72        
              35.02     1:14.72 (39.70)                                        
 20 Keyes, Jake               12 Wsy Swimming         1:15.41    1:15.05        
              35.19     1:15.05 (39.86)                                        
 21 Yoon, Sondo               12 Wsy Swimming         1:14.23    1:15.10        
              35.24     1:15.10 (39.86)                                        
 22 Almodovar, Jayden         12 Marauder Aquatic     1:15.88    1:16.99        
              35.56     1:16.99 (41.43)                                        
 23 Green, Gabriel            12 Lansdowne YMCA       1:15.24    1:17.10        
              35.49     1:17.10 (41.61)                                        
 24 Schueren, Henry           12 Wilmington Aquat     1:15.40    1:17.43        
              36.26     1:17.43 (41.17)                                        
 
Event 12  Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    MA SC JO: R 1:00.50   3/13/2015 Antonio Octaviano, Radnor Aquatic C        
                1:19.09  JO
                1:33.19  SILV
                4:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  1:19.09
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Tao, James                12 Jersey Wahoos        1:09.55    1:08.12 q      
              31.37     1:08.12 (36.75)                                        
  2 D'Ariano, Landon          12 Westtown Aquatic     1:11.07    1:09.96 q      
              32.69     1:09.96 (37.27)                                        
  3 Ginter, Lance             12 Aquatic Club of      1:10.71    1:10.29 q      
              32.67     1:10.29 (37.62)                                        
  4 Zawodny, Adler            12 Blue Eagle Swimm     1:13.04    1:10.34 q      
              32.96     1:10.34 (37.38)                                        
  5 Thompson, Aaron           12 Seahawks Swim Te     1:11.15    1:10.39 q      
              33.24     1:10.39 (37.15)                                        
  6 Zhao, Jason               12 Pocono Family YM     1:11.36    1:11.31 q      
              34.05     1:11.31 (37.26)                                        
  7 Wang, Jake                11 Suburban Seahawk     1:12.28    1:11.49 q      
              32.61     1:11.49 (38.88)                                        
  8 Zagaceta, Magill          11 Hershey Aquatic      1:13.42    1:11.91 q      
              33.89     1:11.91 (38.02)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ivory, Christopher        12 Malvern Swimming     1:16.35    1:12.05 q      
              33.22     1:12.05 (38.83)                                        
 10 Blumhardt, Jude           12 Lower Moreland S     1:14.85    1:12.12 q      
              33.83     1:12.12 (38.29)                                        
 11 Mortellite, Anthony       12 Jersey Wahoos        1:11.91    1:12.29 q      
              33.80     1:12.29 (38.49)                                        
 12 Hang, Kai                 12 Upper Perk YMCA      1:15.40    1:12.56 q      
              33.96     1:12.56 (38.60)                                        
 13 Chen, Conan               11 Radnor Aquatic C     1:17.27    1:12.63 q      
              33.50     1:12.63 (39.13)                                        
 14 Whitaker, Brock           12 Suburban Seahawk     1:15.31    1:13.27 q      
              34.53     1:13.27 (38.74)                                        
 15 Zhou, Andrew              12 Germantown Acade     1:15.00    1:13.29 q      
              34.60     1:13.29 (38.69)                                        
 16 Marks, Carter             12 Phoenixville  YM     1:14.48    1:14.03 q      
              34.29     1:14.03 (39.74)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Sonn, Matthew             12 South Jersey Aqu     1:16.43    1:14.07 q      
              34.49     1:14.07 (39.58)                                        
 18 Yoon, Sondo               12 Wsy Swimming         1:16.55    1:14.23 q      
              35.17     1:14.23 (39.06)                                        
 19 Tsaturyan, Alec           12 Plymouth Whitema     1:18.39    1:14.32 q      
              35.30     1:14.32 (39.02)                                        
 19 Derivaux, Charles         12 Jersey Wahoos        1:17.65    1:14.32 q      
              34.53     1:14.32 (39.79)                                        
 21 Curtis, William           12 South Jersey Aqu     1:17.13    1:15.11 q      
              35.13     1:15.11 (39.98)                                        
 22 Green, Gabriel            12 Lansdowne YMCA       1:17.33    1:15.24 q      
              35.35     1:15.24 (39.89)                                        
 23 Schueren, Henry           12 Wilmington Aquat     1:16.54    1:15.40 q      
              35.04     1:15.40 (40.36)                                        
 24 Keyes, Jake               12 Wsy Swimming         1:18.36    1:15.41 q      
              35.37     1:15.41 (40.04)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Almodovar, Jayden         12 Marauder Aquatic     1:14.99    1:15.88        
              35.11     1:15.88 (40.77)                                        
 26 Thompson, Jack            12 Malvern Swimming     1:16.59    1:15.90        
              35.13     1:15.90 (40.77)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Ji, David                 12 Upper Dublin Aqu     1:14.70    1:16.03        
              35.90     1:16.03 (40.13)                                        
 28 Croghan, Nicholas         12 Hanover Ymca Sti     1:15.86    1:16.39        
              36.40     1:16.39 (39.99)                                        
 29 Albinsky, David           12 Tri-Hampton YMCA     1:15.75    1:16.43        
              34.96     1:16.43 (41.47)                                        
 30 Shaffer, Reilly           12 Lansdowne YMCA       1:16.92    1:16.59        
              36.48     1:16.59 (40.11)                                        
 31 Colino, Jase              12 Five Star Swim C     1:16.39    1:16.87        
              35.73     1:16.87 (41.14)                                        
 32 Chan, Alexander           12 Ridley Area YMCA     1:17.34    1:17.62        
              36.93     1:17.62 (40.69)                                        
 33 Salimov, Daniil           12 Upper Dublin Aqu     1:18.56    1:17.79        
              37.18     1:17.79 (40.61)                                        
 34 Angelinas, Konstantinos   12 Nazareth Easton      1:16.93    1:17.85        
              37.02     1:17.85 (40.83)                                        
 35 Stanczewski, Will         12 Plymouth Whitema     1:17.60    1:18.05        
              36.76     1:18.05 (41.29)                                        
 36 Grega, Alex               12 York YMCA            1:17.11    1:18.12        
              37.03     1:18.12 (41.09)                                        
 37 Marr, Maximillian         11 Radnor Aquatic C     1:18.84    1:18.19        
              36.84     1:18.19 (41.35)                                        
 38 Cottrell, Trever          11 South Jersey Aqu     1:17.00    1:18.36        
              37.80     1:18.36 (40.56)                                        
 39 Newhall, Charles          12 Episcopal Academ     1:16.62    1:18.51        
              37.33     1:18.51 (41.18)                                        
 40 Pugh, Sam                 12 Springfield Aqua     1:17.74    1:18.54        
              37.35     1:18.54 (41.19)                                        
 41 Davis, Andrew             12 North Penn Aquat     1:18.24    1:18.57        
              35.31     1:18.57 (43.26)                                        
 42 Ferenz, Matthew           12 Boyertown YMCA N     1:18.54    1:18.62        
              36.07     1:18.62 (42.55)                                        
 43 Kelly, Michael            12 Seahawks Swim Te     1:18.95    1:18.81        
              36.81     1:18.81 (42.00)                                        
 44 Wu, Leonard               12 Upper Merion Aqu     1:17.87    1:19.05        
              36.62     1:19.05 (42.43)                                        
 45 Miller, Nate              12 Tide Water Aquat     1:17.63    1:19.22        
              37.19     1:19.22 (42.03)                                        
 46 Newhall, Henry            12 Episcopal Academ     1:18.85    1:19.29        
              36.18     1:19.29 (43.11)                                        
 47 Lebold, Christian         12 North Penn Aquat     1:18.18    1:19.63        
              36.49     1:19.63 (43.14)                                        
 -- Bowers, Hudson            12 Wissahickon Comm     1:18.84         DQ        
      False start
              35.20          DQ (41.20)                                        
 
Event 13  Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    MA SC JO: R 1:53.42    3/9/2012 Courtney N Harnish, York Y                 
                2:09.89  JO
                2:32.49  SILV
                6:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  2:09.89
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Mullins, Lainey           12 Suburban Seahawk     1:56.00    1:54.15        
              26.31       55.55 (29.24)     1:25.54 (29.99)     1:54.15 (28.61)
  2 Lunn, Emma                12 Suburban Seahawk     1:57.53    1:55.26        
              26.48       55.63 (29.15)     1:25.73 (30.10)     1:55.26 (29.53)
  3 Phelps, Anna              12 Plymouth Whitema     1:59.65    1:57.21        
              26.76       56.31 (29.55)     1:26.79 (30.48)     1:57.21 (30.42)
  4 Lett, Lindsey             12 Greater Philadel     2:01.54    2:01.52        
              27.67       58.70 (31.03)     1:30.51 (31.81)     2:01.52 (31.01)
  5 Wang, Marina              12 Upper Main Line      2:00.72    2:01.66        
              27.78       58.20 (30.42)     1:30.26 (32.06)     2:01.66 (31.40)
  6 Breitbach, Jenna          12 Lancaster Aquati     2:01.29    2:02.15        
              27.64       58.28 (30.64)     1:30.50 (32.22)     2:02.15 (31.65)
  7 Ricciotti, Jordyn         12 Seahawks Swim Te     2:03.45    2:02.44        
              28.45       59.19 (30.74)     1:31.17 (31.98)     2:02.44 (31.27)
  8 Carlos, Katie             11 Seahawks Swim Te     2:01.67    2:03.36        
              27.72       58.92 (31.20)     1:31.31 (32.39)     2:03.36 (32.05)
B - Final
  9 Bockrath, Rachel          12 Wilmington Aquat     2:03.68    2:02.29        
              27.69       58.49 (30.80)     1:30.45 (31.96)     2:02.29 (31.84)
 10 Faikish, Maddie           11 North Penn Aquat     2:03.51    2:02.62        
              27.75       59.39 (31.64)     1:31.78 (32.39)     2:02.62 (30.84)
 11 Sergent, Brooke           12 Parkland Aquatic     2:05.52    2:03.20        
              29.23     1:00.54 (31.31)     1:32.76 (32.22)     2:03.20 (30.44)
 12 Stevenson, Amelia         12 George School Aq     2:04.34    2:03.64        
              28.40       59.98 (31.58)     1:32.12 (32.14)     2:03.64 (31.52)
 13 Potteiger, Mckenna        11 York YMCA            2:04.95    2:04.06        
              28.84     1:00.09 (31.25)     1:32.53 (32.44)     2:04.06 (31.53)
 14 Gamble, Shannon           12 Golden Ram Aquat     2:06.07    2:04.39        
              28.38       59.76 (31.38)     1:32.47 (32.71)     2:04.39 (31.92)
 15 Tewksbury, Madison        12 Parkland Aquatic     2:05.95    2:04.43        
              28.79       59.97 (31.18)     1:32.52 (32.55)     2:04.43 (31.91)
 16 Watkins, Azlynn           12 Parkland Swimmin     2:05.99    2:07.13        
              30.02     1:02.22 (32.20)     1:34.85 (32.63)     2:07.13 (32.28)
 
Event 13  Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    MA SC JO: R 1:53.42    3/9/2012 Courtney N Harnish, York Y                 
                2:09.89  JO
                2:32.49  SILV
                6:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  2:09.89
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Mullins, Lainey           12 Suburban Seahawk     1:56.78    1:56.00 q      
              26.81       56.70 (29.89)     1:26.74 (30.04)     1:56.00 (29.26)
  2 Lunn, Emma                12 Suburban Seahawk     1:57.66    1:57.53 q      
              26.83       56.34 (29.51)     1:26.73 (30.39)     1:57.53 (30.80)
  3 Phelps, Anna              12 Plymouth Whitema     1:56.72    1:59.65 q      
              27.23       57.34 (30.11)     1:28.40 (31.06)     1:59.65 (31.25)
  4 Wang, Marina              12 Upper Main Line      2:00.19    2:00.72 q      
              27.42       57.34 (29.92)     1:29.19 (31.85)     2:00.72 (31.53)
  5 Breitbach, Jenna          12 Lancaster Aquati     2:04.96    2:01.29 q      
              28.17       58.97 (30.80)     1:30.55 (31.58)     2:01.29 (30.74)
  6 Lett, Lindsey             12 Greater Philadel     2:04.55    2:01.54 q      
              27.37       58.07 (30.70)     1:30.10 (32.03)     2:01.54 (31.44)
  7 Carlos, Katie             11 Seahawks Swim Te     2:06.37    2:01.67 q      
              27.06       57.82 (30.76)     1:29.95 (32.13)     2:01.67 (31.72)
  8 Ricciotti, Jordyn         12 Seahawks Swim Te     2:05.17    2:03.45 q      
              29.00     1:00.37 (31.37)     1:32.51 (32.14)     2:03.45 (30.94)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Faikish, Maddie           11 North Penn Aquat     2:03.59    2:03.51 q      
              27.82       58.93 (31.11)     1:32.05 (33.12)     2:03.51 (31.46)
 10 Bockrath, Rachel          12 Wilmington Aquat     2:06.84    2:03.68 q      
              28.03       59.08 (31.05)     1:31.67 (32.59)     2:03.68 (32.01)
 11 Stevenson, Amelia         12 George School Aq     2:04.94    2:04.34 q      
              28.22       59.69 (31.47)     1:32.29 (32.60)     2:04.34 (32.05)
 12 Potteiger, Mckenna        11 York YMCA            2:05.41    2:04.95 q      
              28.68     1:00.06 (31.38)     1:33.14 (33.08)     2:04.95 (31.81)
 13 Sergent, Brooke           12 Parkland Aquatic     2:03.75    2:05.52 q      
              28.21       59.70 (31.49)     1:32.93 (33.23)     2:05.52 (32.59)
 14 Tewksbury, Madison        12 Parkland Aquatic     2:03.04    2:05.95 q      
              28.88     1:00.58 (31.70)     1:33.94 (33.36)     2:05.95 (32.01)
 15 Watkins, Azlynn           12 Parkland Swimmin     2:08.00    2:05.99 q      
              29.28     1:01.48 (32.20)     1:34.32 (32.84)     2:05.99 (31.67)
 16 Gamble, Shannon           12 Golden Ram Aquat     2:06.30    2:06.07 q      
              28.45     1:00.75 (32.30)     1:33.93 (33.18)     2:06.07 (32.14)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Seiger, Audrey            12 Jersey Wahoos        2:07.25    2:06.08        
              28.49     1:00.37 (31.88)     1:33.47 (33.10)     2:06.08 (32.61)
 18 Nagel, Mackenzie          12 Radnor Aquatic C     2:05.98    2:06.10        
              28.48       59.63 (31.15)     1:32.99 (33.36)     2:06.10 (33.11)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Paxton, Madelyn           12 York YMCA            2:06.53    2:06.25        
              29.20     1:01.10 (31.90)     1:33.75 (32.65)     2:06.25 (32.50)
 20 Albuquerque, Alicia       12 Jersey Wahoos        2:09.44    2:06.31        
              29.21     1:02.19 (32.98)     1:34.47 (32.28)     2:06.31 (31.84)
 21 Knopsnyder, Ava           11 Governor Mifflin     2:07.31    2:06.87        
              28.13     1:00.36 (32.23)     1:33.61 (33.25)     2:06.87 (33.26)
 22 Defrehn, Alexandra        12 Greater Philadel     2:09.63    2:07.52        
              29.45     1:02.39 (32.94)     1:35.34 (32.95)     2:07.52 (32.18)
 23 Potts, Mikayla            11 North Penn Aquat     2:07.78    2:08.04        
              29.18     1:01.88 (32.70)     1:35.46 (33.58)     2:08.04 (32.58)
 24 Tran, Melissa             12 Pleasantville Aq     2:08.00    2:08.12        
              28.45     1:01.04 (32.59)     1:35.12 (34.08)     2:08.12 (33.00)
 25 Carl, Mary                12 Boyertown YMCA N     2:04.88    2:08.22        
              29.13     1:01.27 (32.14)     1:34.82 (33.55)     2:08.22 (33.40)
 26 Lin, Simone               12 Parkland Aquatic     2:08.67    2:08.28        
              29.99     1:02.67 (32.68)     1:36.14 (33.47)     2:08.28 (32.14)
 27 Iordanov, Monica          12 East Coast C-Cer     2:07.68    2:08.32        
              28.54     1:01.21 (32.67)     1:35.71 (34.50)     2:08.32 (32.61)
 28 McMurray, Allison         12 Greater Philadel     2:06.78    2:08.35        
              29.00     1:01.24 (32.24)     1:34.56 (33.32)     2:08.35 (33.79)
 29 Neilly, Hannah            12 Radnor Aquatic C     2:09.81    2:08.67        
              29.31     1:02.15 (32.84)     1:35.64 (33.49)     2:08.67 (33.03)
 30 Pillar, Claire            12 Friends Central      2:07.62    2:09.39        
              28.67     1:01.06 (32.39)     1:35.67 (34.61)     2:09.39 (33.72)
 31 Kelly, Alyssa             11 Una Pfy              2:07.38    2:09.74        
              29.27     1:02.05 (32.78)     1:36.06 (34.01)     2:09.74 (33.68)
 32 Ruszala, Hailey           11 Unattached           2:08.79    2:09.91        
              29.84     1:03.62 (33.78)     1:37.48 (33.86)     2:09.91 (32.43)
 33 Morgan, Casey             12 Greater Philadel     2:08.61    2:10.25        
              29.24     1:02.45 (33.21)     1:36.36 (33.91)     2:10.25 (33.89)
 34 Raser, Emma               12 North Penn Aquat     2:06.23    2:10.91        
              29.53     1:02.41 (32.88)     1:36.88 (34.47)     2:10.91 (34.03)
 35 Kulakowski, Olivia        12 East Coast C-Cer     2:09.52    2:10.99        
              29.47     1:02.81 (33.34)     1:37.27 (34.46)     2:10.99 (33.72)
 36 McKenzie, Lanie           12 Brandywine-DE YM     2:09.79    2:12.67        
              29.92     1:03.78 (33.86)     1:38.53 (34.75)     2:12.67 (34.14)
 37 Kil, Samantha             11 Aquatic Club of      2:08.03    2:13.43        
              30.49     1:03.49 (33.00)     1:39.07 (35.58)     2:13.43 (34.36)
 38 Benka-Davies, Zoe         12 Elite Performanc     2:07.50    2:13.67        
              29.25     1:02.01 (32.76)     1:36.94 (34.93)     2:13.67 (36.73)
 
Event 14  Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    MA SC JO: R 1:46.62   3/14/2014 Destin Lasco, Pleasantville Aq             
                2:10.79  JO
                2:32.69  SILV
                6:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  2:10.79
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 McFadden, Henry           12 Jersey Wahoos        1:55.02    1:52.48        
              25.74       54.89 (29.15)     1:24.64 (29.75)     1:52.48 (27.84)
  2 Potts, Mason              12 North Penn Aquat     1:54.56    1:52.88        
              25.23       54.19 (28.96)     1:24.14 (29.95)     1:52.88 (28.74)
  3 Kupsky, Eric              12 Kingston River O     1:56.38    1:54.82        
              26.44       55.59 (29.15)     1:25.32 (29.73)     1:54.82 (29.50)
  4 Blake, Teddy              12 Nittany Lion Aqu     1:56.59    1:54.99        
              26.13       55.45 (29.32)     1:25.43 (29.98)     1:54.99 (29.56)
  5 Green, Mason              12 Tops Swimming        2:01.29    1:59.08        
              26.77       56.84 (30.07)     1:27.95 (31.11)     1:59.08 (31.13)
  6 Zhou, Andrew              12 Germantown Acade     2:01.80    2:00.21        
              27.18       57.86 (30.68)     1:29.89 (32.03)     2:00.21 (30.32)
  7 Welker, Nathan            12 York YMCA            2:01.81    2:00.87        
              28.42       58.66 (30.24)     1:29.88 (31.22)     2:00.87 (30.99)
  8 Uhlig, Tyler              12 Nittany Lion Aqu     2:02.72    2:02.09        
              26.92       57.92 (31.00)     1:30.40 (32.48)     2:02.09 (31.69)
B - Final
  9 Zagaceta, Magill          11 Hershey Aquatic      2:02.86    2:02.15        
              28.31       58.95 (30.64)     1:30.42 (31.47)     2:02.15 (31.73)
 10 Lash, Daniel              12 Suburban Seahawk     2:05.09    2:02.21        
              27.97       59.64 (31.67)     1:31.24 (31.60)     2:02.21 (30.97)
 11 Vasser, Zachary           12 Seahawks Swim Te     2:03.88    2:03.40        
              28.25       59.37 (31.12)     1:31.48 (32.11)     2:03.40 (31.92)
 12 Brown, Benjamin           12 Tri-Hampton YMCA     2:04.19    2:03.64        
              28.08       59.33 (31.25)     1:32.01 (32.68)     2:03.64 (31.63)
 13 Connor, Matthew           12 Boyertown YMCA N     2:04.69    2:04.01        
              28.18       59.96 (31.78)     1:32.95 (32.99)     2:04.01 (31.06)
 14 Gagner, Owen              12 Jersey Wahoos        2:04.84    2:04.39        
              28.72     1:01.10 (32.38)     1:33.54 (32.44)     2:04.39 (30.85)
 15 Turley, Benjamin          12 Ybcc Phoenix         2:05.64    2:04.95        
              28.88     1:00.88 (32.00)     1:33.57 (32.69)     2:04.95 (31.38)
 16 Texter, Jacob             12 Unattached           2:03.51    2:06.98        
              28.68     1:00.77 (32.09)     1:33.80 (33.03)     2:06.98 (33.18)
 
Event 14  Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    MA SC JO: R 1:46.62   3/14/2014 Destin Lasco, Pleasantville Aq             
                2:10.79  JO
                2:32.69  SILV
                6:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  2:10.79
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Potts, Mason              12 North Penn Aquat     1:53.23    1:54.56 q      
              25.02       53.83 (28.81)     1:24.31 (30.48)     1:54.56 (30.25)
  2 McFadden, Henry           12 Jersey Wahoos        1:54.15    1:55.02 q      
              25.82       55.04 (29.22)     1:25.08 (30.04)     1:55.02 (29.94)
  3 Kupsky, Eric              12 Kingston River O     1:54.24    1:56.38 q      
              26.69       56.34 (29.65)     1:26.66 (30.32)     1:56.38 (29.72)
  4 Blake, Teddy              12 Nittany Lion Aqu     1:54.28    1:56.59 q      
              26.27       55.55 (29.28)     1:26.35 (30.80)     1:56.59 (30.24)
  5 Green, Mason              12 Tops Swimming        1:59.21    2:01.29 q      
              27.05       58.07 (31.02)     1:30.24 (32.17)     2:01.29 (31.05)
  6 Zhou, Andrew              12 Germantown Acade     2:05.38    2:01.80 q      
              27.88       58.75 (30.87)     1:30.53 (31.78)     2:01.80 (31.27)
  7 Welker, Nathan            12 York YMCA            2:00.70    2:01.81 q      
              27.78       58.66 (30.88)     1:30.36 (31.70)     2:01.81 (31.45)
  8 Uhlig, Tyler              12 Nittany Lion Aqu     2:08.64    2:02.72 q      
              26.88       57.73 (30.85)     1:30.63 (32.90)     2:02.72 (32.09)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Zagaceta, Magill          11 Hershey Aquatic      2:01.81    2:02.86 q      
              28.52       59.55 (31.03)     1:31.18 (31.63)     2:02.86 (31.68)
 10 Texter, Jacob             12 Unattached           2:01.99    2:03.51 q      
              28.37     1:00.44 (32.07)     1:32.38 (31.94)     2:03.51 (31.13)
 11 Vasser, Zachary           12 Seahawks Swim Te     2:02.49    2:03.88 q      
              27.99       59.45 (31.46)     1:32.04 (32.59)     2:03.88 (31.84)
 12 Brown, Benjamin           12 Tri-Hampton YMCA     2:06.78    2:04.19 q      
              27.87       58.66 (30.79)     1:31.69 (33.03)     2:04.19 (32.50)
 13 Connor, Matthew           12 Boyertown YMCA N     2:05.19    2:04.69 q      
              28.93     1:00.88 (31.95)     1:33.34 (32.46)     2:04.69 (31.35)
 14 Gagner, Owen              12 Jersey Wahoos        2:05.37    2:04.84 q      
              27.99       59.73 (31.74)     1:32.04 (32.31)     2:04.84 (32.80)
 15 Lash, Daniel              12 Suburban Seahawk     2:04.22    2:05.09 q      
              29.49     1:01.26 (31.77)     1:33.73 (32.47)     2:05.09 (31.36)
 16 Turley, Benjamin          12 Ybcc Phoenix         2:08.67    2:05.64 q      
              28.66     1:01.14 (32.48)     1:34.33 (33.19)     2:05.64 (31.31)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Haney, James              12 East Coast C-Cer     2:06.32    2:05.74        
              28.88     1:01.17 (32.29)     1:34.15 (32.98)     2:05.74 (31.59)
 18 Pervall, Ian              12 DCAA                 2:05.75    2:06.30        
              28.69     1:01.21 (32.52)     1:34.89 (33.68)     2:06.30 (31.41)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Mortellite, Anthony       12 Jersey Wahoos        2:08.53    2:06.34        
              28.90     1:01.10 (32.20)     1:34.44 (33.34)     2:06.34 (31.90)
 20 Winnington, Jude          12 Unattached           2:04.12    2:06.37        
              28.06     1:00.00 (31.94)     1:33.32 (33.32)     2:06.37 (33.05)
 21 Shaffer, Reilly           12 Lansdowne YMCA       2:04.63    2:06.98        
              28.41     1:00.45 (32.04)     1:34.50 (34.05)     2:06.98 (32.48)
 22 Ferenz, Matthew           12 Boyertown YMCA N     2:09.30    2:07.27        
              28.74     1:00.99 (32.25)     1:34.80 (33.81)     2:07.27 (32.47)
 23 Ji, David                 12 Upper Dublin Aqu     2:05.77    2:07.36        
              28.47     1:00.62 (32.15)     1:34.56 (33.94)     2:07.36 (32.80)
 24 Rees, Jonah               11 York YMCA            2:06.18    2:07.48        
              28.89     1:01.59 (32.70)     1:35.15 (33.56)     2:07.48 (32.33)
 25 Koh, Anthony              11 Upper Dublin Aqu     2:07.05    2:07.50        
              29.14     1:01.87 (32.73)     1:35.48 (33.61)     2:07.50 (32.02)
 26 Yeniay, Can               11 Suburban Seahawk     2:07.72    2:07.54        
              29.13     1:02.58 (33.45)     1:36.71 (34.13)     2:07.54 (30.83)
 27 Wojciechowicz, Michael    12 Seahawks Swim Te     2:09.92    2:08.01        
              29.07     1:01.76 (32.69)     1:34.90 (33.14)     2:08.01 (33.11)
 28 Zhang, Andrew             12 Methacton Aquati     2:09.00    2:08.15        
              29.52     1:01.55 (32.03)     1:34.57 (33.02)     2:08.15 (33.58)
 29 Sheehan, Braden           12 Una Sjac             2:10.64    2:08.18        
              29.50     1:02.67 (33.17)     1:36.74 (34.07)     2:08.18 (31.44)
 30 Carlson, Hunter           12 West Chester Are     2:07.99    2:08.23        
              29.02     1:02.14 (33.12)     1:36.07 (33.93)     2:08.23 (32.16)
 31 Boratto, Evan             11 Upper Dublin Aqu     2:07.40    2:08.38        
              29.74     1:02.40 (32.66)     1:36.23 (33.83)     2:08.38 (32.15)
 32 Chang, Jonathan           12 Wsy Swimming         2:06.45    2:08.58        
              28.87     1:01.35 (32.48)     1:35.47 (34.12)     2:08.58 (33.11)
 33 Weaver, Colby             12 West Chester Are     2:10.02    2:09.07        
              29.49     1:02.80 (33.31)     1:37.16 (34.36)     2:09.07 (31.91)
 34 Smith, Ryan               12 Una Gpac             2:10.39    2:09.17        
              29.94     1:03.12 (33.18)     1:36.67 (33.55)     2:09.17 (32.50)
 35 Derivaux, Charles         12 Jersey Wahoos        2:08.20    2:09.38        
              29.63     1:03.13 (33.50)     1:36.54 (33.41)     2:09.38 (32.84)
 36 Henry, Christian          11 York YMCA            2:09.73    2:09.77        
              29.80     1:02.93 (33.13)     1:36.89 (33.96)     2:09.77 (32.88)
 37 Bearley, Chase            12 Unattached           2:05.12    2:09.99        
              29.08     1:01.70 (32.62)     1:35.77 (34.07)     2:09.99 (34.22)
 38 Chapman, Arlen            12 Delaware Swim Te     2:10.77    2:10.85        
              30.18     1:03.01 (32.83)     1:37.70 (34.69)     2:10.85 (33.15)
 39 Stewart, Jalen            11 Episcopal Academ     2:10.25    2:11.34        
              29.72     1:02.93 (33.21)     1:37.94 (35.01)     2:11.34 (33.40)
 40 Pittala, Sritan           11 Unattached           2:09.57    2:11.44        
              29.90     1:03.70 (33.80)     1:38.65 (34.95)     2:11.44 (32.79)
 41 Armstrong, Patrick        12 East Coast C-Cer     2:09.55    2:11.62        
              28.69     1:01.90 (33.21)     1:36.47 (34.57)     2:11.62 (35.15)
 42 Ronayne, Tristan          12 Ridley Area YMCA     2:10.68    2:16.44        
              31.26     1:06.47 (35.21)     1:42.46 (35.99)     2:16.44 (33.98)
 
Event 15  Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    MA SC JO: R 59.80    3/1/1998 Laura Bull                                   
              1:08.49  JO
              1:18.79  SILV
              4:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  1:08.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Mullins, Lainey           12 Suburban Seahawk     1:01.41    1:00.99        
              28.02     1:00.99 (32.97)                                        
  2 Yerkes, Samantha          12 Jersey Wahoos        1:03.58    1:02.13        
              28.61     1:02.13 (33.52)                                        
  3 Grimley, Taylor           12 Radnor Aquatic C     1:02.71    1:02.17        
              28.17     1:02.17 (34.00)                                        
  4 Lunn, Emma                12 Suburban Seahawk     1:03.42    1:02.38        
              28.31     1:02.38 (34.07)                                        
  5 Abruzzo, Torianne         11 Plymouth Whitema     1:04.29    1:03.14        
              28.86     1:03.14 (34.28)                                        
  6 Breitbach, Jenna          12 Lancaster Aquati     1:03.46    1:03.81        
              29.91     1:03.81 (33.90)                                        
  7 Carlos, Katie             11 Seahawks Swim Te     1:03.66    1:04.08        
              28.96     1:04.08 (35.12)                                        
  8 Stevenson, Amelia         12 George School Aq     1:04.92    1:05.46        
              28.62     1:05.46 (36.84)                                        
B - Final
  9 Gamble, Shannon           12 Golden Ram Aquat     1:05.01    1:04.39        
              30.78     1:04.39 (33.61)                                        
 10 Ford, Garrity             12 Parkland Aquatic     1:06.00    1:04.59        
              29.49     1:04.59 (35.10)                                        
 11 Powell, Kari              12 Chambersburg Cha     1:05.57    1:04.73        
              29.79     1:04.73 (34.94)                                        
 12 Crew, Eliana              12 Tops Swimming        1:06.21    1:04.89        
              31.75     1:04.89 (33.14)                                        
 13 Albuquerque, Alicia       12 Jersey Wahoos        1:05.95    1:05.32        
              30.40     1:05.32 (34.92)                                        
 14 McDonough, Eliza          12 Seahawks Swim Te     1:06.28    1:05.92        
              31.13     1:05.92 (34.79)                                        
 15 Johnson, Madilyn          12 Tops Swimming        1:05.63    1:06.01        
              30.41     1:06.01 (35.60)                                        
 16 Nguyen, Kayla             12 Seahawks Swim Te     1:05.78    1:06.09        
              29.78     1:06.09 (36.31)                                        
C - Final
 17 Stressman, Kayla          12 North Penn Aquat     1:06.89    1:04.73        
              29.36     1:04.73 (35.37)                                        
 18 Padilla, Kenzie           12 Phoenixville  YM     1:06.41    1:05.57        
              30.60     1:05.57 (34.97)                                        
 19 Sergent, Brooke           12 Parkland Aquatic     1:06.36    1:05.71        
              30.68     1:05.71 (35.03)                                        
 20 Tewksbury, Madison        12 Parkland Aquatic     1:06.45    1:06.00        
              30.69     1:06.00 (35.31)                                        
 21 Lang, Elizabeth           12 South Jersey Aqu     1:06.80    1:06.55        
              31.34     1:06.55 (35.21)                                        
 22 Bockrath, Rachel          12 Wilmington Aquat     1:07.06    1:06.60        
              29.69     1:06.60 (36.91)                                        
 23 Kuball, Lilliana          12 Jersey Wahoos        1:06.79    1:06.72        
              31.35     1:06.72 (35.37)                                        
 24 Tegler, Taiylor           12 Westtown Aquatic     1:06.60    1:06.95        
              32.97     1:06.95 (33.98)                                        
 
Event 15  Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    MA SC JO: R 59.80    3/1/1998 Laura Bull                                   
              1:08.49  JO
              1:18.79  SILV
              4:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  1:08.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Mullins, Lainey           12 Suburban Seahawk     1:02.30    1:01.41 q      
              28.10     1:01.41 (33.31)                                        
  2 Grimley, Taylor           12 Radnor Aquatic C     1:04.50    1:02.71 q      
              27.89     1:02.71 (34.82)                                        
  3 Lunn, Emma                12 Suburban Seahawk     1:02.62    1:03.42 q      
              28.71     1:03.42 (34.71)                                        
  4 Breitbach, Jenna          12 Lancaster Aquati     1:04.82    1:03.46 q      
              29.53     1:03.46 (33.93)                                        
  5 Yerkes, Samantha          12 Jersey Wahoos        1:05.12    1:03.58 q      
              30.05     1:03.58 (33.53)                                        
  6 Carlos, Katie             11 Seahawks Swim Te     1:07.08    1:03.66 q      
              30.13     1:03.66 (33.53)                                        
  7 Abruzzo, Torianne         11 Plymouth Whitema     1:04.10    1:04.29 q      
              29.58     1:04.29 (34.71)                                        
  8 Stevenson, Amelia         12 George School Aq     1:04.95    1:04.92 q      
              30.02     1:04.92 (34.90)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Gamble, Shannon           12 Golden Ram Aquat     1:04.65    1:05.01 q      
              31.88     1:05.01 (33.13)                                        
 10 Powell, Kari              12 Chambersburg Cha     1:04.52    1:05.57 q      
              30.30     1:05.57 (35.27)                                        
 11 Johnson, Madilyn          12 Tops Swimming        1:07.34    1:05.63 q      
              30.35     1:05.63 (35.28)                                        
 12 Nguyen, Kayla             12 Seahawks Swim Te     1:06.54    1:05.78 q      
              29.32     1:05.78 (36.46)                                        
 13 Albuquerque, Alicia       12 Jersey Wahoos        1:07.70    1:05.95 q      
              29.98     1:05.95 (35.97)                                        
 14 Ford, Garrity             12 Parkland Aquatic     1:05.63    1:06.00 q      
              29.33     1:06.00 (36.67)                                        
 15 Crew, Eliana              12 Tops Swimming        1:06.13    1:06.21 q      
              31.42     1:06.21 (34.79)                                        
 16 McDonough, Eliza          12 Seahawks Swim Te     1:05.96    1:06.28 q      
              31.94     1:06.28 (34.34)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Sergent, Brooke           12 Parkland Aquatic     1:06.13    1:06.36 q      
              31.82     1:06.36 (34.54)                                        
 18 Padilla, Kenzie           12 Phoenixville  YM     1:07.94    1:06.41 q      
              30.70     1:06.41 (35.71)                                        
 19 Tewksbury, Madison        12 Parkland Aquatic     1:06.99    1:06.45 q      
              31.30     1:06.45 (35.15)                                        
 20 Hall, Brooke              12 Lower Moreland S     1:07.35    1:06.47 q      
              31.32     1:06.47 (35.15)                                        
 21 Tegler, Taiylor           12 Westtown Aquatic     1:06.74    1:06.60 q      
              32.64     1:06.60 (33.96)                                        
 22 Kuball, Lilliana          12 Jersey Wahoos        1:06.91    1:06.79 q      
              31.59     1:06.79 (35.20)                                        
 23 Lang, Elizabeth           12 South Jersey Aqu     1:06.28    1:06.80 q      
              31.20     1:06.80 (35.60)                                        
 24 Stressman, Kayla          12 North Penn Aquat     1:07.58    1:06.89 q      
              29.75     1:06.89 (37.14)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Bockrath, Rachel          12 Wilmington Aquat     1:08.00    1:07.06        
              30.01     1:07.06 (37.05)                                        
 26 Kern, Sarah               12 Greater Philadel     1:06.70    1:07.29        
              31.01     1:07.29 (36.28)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Latini, Sophia            12 Blue Eagle Swimm     1:08.41    1:07.39        
              31.32     1:07.39 (36.07)                                        
 28 Parry, Kayla              12 Lancaster Aquati     1:07.88    1:07.45        
              30.95     1:07.45 (36.50)                                        
 29 Parker, Sarah             11 Hatboro Horsham      1:07.67    1:07.55        
              31.13     1:07.55 (36.42)                                        
 30 Lett, Lindsey             12 Greater Philadel     1:07.98    1:07.60        
              32.46     1:07.60 (35.14)                                        
 31 Beyah, Me'khai            12 Salvation Army K     1:08.49    1:07.61        
              32.64     1:07.61 (34.97)                                        
 32 Defrehn, Alexandra        12 Greater Philadel     1:07.91    1:07.72        
              32.55     1:07.72 (35.17)                                        
 33 Park, Esther              11 Lower Moreland S     1:08.36    1:07.85        
              32.31     1:07.85 (35.54)                                        
 34 Faikish, Maddie           11 North Penn Aquat     1:07.16    1:08.07        
              31.15     1:08.07 (36.92)                                        
 35 Seiger, Audrey            12 Jersey Wahoos        1:07.01    1:08.09        
              31.60     1:08.09 (36.49)                                        
 36 Kulakowski, Olivia        12 East Coast C-Cer     1:08.49    1:08.15        
              30.86     1:08.15 (37.29)                                        
 37 McMurray, Allison         12 Greater Philadel     1:06.47    1:08.27        
              31.82     1:08.27 (36.45)                                        
 38 Neilly, Hannah            12 Radnor Aquatic C     1:07.67    1:08.32        
              31.00     1:08.32 (37.32)                                        
 39 Hofer, Natalie            12 Westtown Aquatic     1:07.04    1:08.39        
              33.21     1:08.39 (35.18)                                        
 40 Cella, Olivia             12 Radnor Aquatic C     1:07.80    1:08.61        
              30.61     1:08.61 (38.00)                                        
 41 Burns, Jessica            12 Souderton Area C     1:07.94    1:08.75        
              32.82     1:08.75 (35.93)                                        
 42 Lin, Simone               12 Parkland Aquatic     1:07.43    1:08.76        
              31.85     1:08.76 (36.91)                                        
 43 Stasz, Sydney             12 Hershey Aquatic      1:07.51    1:08.78        
              32.36     1:08.78 (36.42)                                        
 44 Culmone, Ella             12 East Coast C-Cer     1:07.90    1:08.79        
              31.06     1:08.79 (37.73)                                        
 45 Tran, Melissa             12 Pleasantville Aq     1:08.04    1:09.00        
              31.65     1:09.00 (37.35)                                        
 46 Raser, Emma               12 North Penn Aquat     1:05.81    1:09.14        
              31.98     1:09.14 (37.16)                                        
 47 Benka-Davies, Zoe         12 Elite Performanc     1:08.45    1:09.32        
              32.00     1:09.32 (37.32)                                        
 48 Duncheskie, Grace         12 Springfield Aqua     1:07.84    1:09.37        
              32.97     1:09.37 (36.40)                                        
 49 Iordanov, Monica          12 East Coast C-Cer     1:07.80    1:09.63        
              31.55     1:09.63 (38.08)                                        
 49 Chung, Alena              12 Ridley Area YMCA     1:08.45    1:09.63        
              31.80     1:09.63 (37.83)                                        
 51 Cornell, Rhylee           11 Seahawks Swim Te     1:08.49    1:09.67        
              32.12     1:09.67 (37.55)                                        
 52 Kitsul, Kristina          12 Plymouth Whitema     1:06.81    1:09.91        
              32.41     1:09.91 (37.50)                                        
 53 McKenzie, Lanie           12 Brandywine-DE YM     1:08.35    1:10.16        
              32.98     1:10.16 (37.18)                                        
 54 Dragan, Noelle            12 Jersey Wahoos        1:08.11    1:10.56        
              31.75     1:10.56 (38.81)                                        
 55 Bevivino, Gianna          11 Hatboro Horsham      1:08.48    1:10.71        
              33.42     1:10.71 (37.29)                                        
 56 Ricciardi, Allyson        11 Central Bucks Sw     1:08.48    1:11.13        
              31.55     1:11.13 (39.58)                                        
 57 Rozes, Isabel             12 Episcopal Academ     1:08.46    1:11.17        
              33.25     1:11.17 (37.92)                                        
 
Event 16  Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    MA SC JO: R 55.43   3/14/2014 Destin Lasco, Pleasantville Aq               
              1:08.69  JO
              1:20.89  SILV
              4:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  1:08.69
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Tao, James                12 Jersey Wahoos          59.56      59.92        
              27.69       59.92 (32.23)                                        
  2 Potts, Mason              12 North Penn Aquat     1:00.59      59.96        
              27.35       59.96 (32.61)                                        
  3 Green, Mason              12 Tops Swimming        1:01.81    1:01.63        
              27.96     1:01.63 (33.67)                                        
  4 D'Ariano, Landon          12 Westtown Aquatic     1:02.78    1:01.67        
              28.44     1:01.67 (33.23)                                        
  5 Ginter, Lance             12 Aquatic Club of      1:01.53    1:01.92        
              27.98     1:01.92 (33.94)                                        
  6 Blumhardt, Jude           12 Lower Moreland S     1:04.14    1:02.96        
              28.81     1:02.96 (34.15)                                        
  7 Blake, Teddy              12 Nittany Lion Aqu     1:03.59    1:03.52        
              28.60     1:03.52 (34.92)                                        
  8 Bushay, Mason             12 Seahawks Swim Te     1:02.91    1:04.13        
              29.92     1:04.13 (34.21)                                        
B - Final
  9 Whitaker, Brock           12 Suburban Seahawk     1:05.18    1:04.13        
              30.00     1:04.13 (34.13)                                        
 10 Marks, Carter             12 Phoenixville  YM     1:04.44    1:04.14        
              29.18     1:04.14 (34.96)                                        
 11 Pervall, Ian              12 DCAA                 1:05.76    1:04.73        
              29.59     1:04.73 (35.14)                                        
 12 Zhao, Jason               12 Pocono Family YM     1:04.45    1:04.76        
              30.62     1:04.76 (34.14)                                        
 13 Wang, Jake                11 Suburban Seahawk     1:04.23    1:04.86        
              30.33     1:04.86 (34.53)                                        
 14 Zagaceta, Magill          11 Hershey Aquatic      1:04.44    1:04.99        
              30.18     1:04.99 (34.81)                                        
 15 Lash, Daniel              12 Suburban Seahawk     1:04.83    1:05.14        
              30.52     1:05.14 (34.62)                                        
 16 Connor, Matthew           12 Boyertown YMCA N     1:04.32    1:05.40        
              30.26     1:05.40 (35.14)                                        
C - Final
 17 Armstrong, Patrick        12 East Coast C-Cer     1:06.28    1:03.79        
              30.61     1:03.79 (33.18)                                        
 18 Winnington, Jude          12 Unattached           1:06.84    1:05.07        
              29.75     1:05.07 (35.32)                                        
 19 Mortellite, Anthony       12 Jersey Wahoos        1:06.82    1:05.54        
              30.82     1:05.54 (34.72)                                        
 20 Koh, Anthony              11 Upper Dublin Aqu     1:06.29    1:06.34        
              31.37     1:06.34 (34.97)                                        
 21 Sonn, Matthew             12 South Jersey Aqu     1:06.41    1:06.93        
              30.75     1:06.93 (36.18)                                        
 22 Tsaturyan, Alec           12 Plymouth Whitema     1:06.82    1:07.22        
              30.69     1:07.22 (36.53)                                        
 23 Almodovar, Jayden         12 Marauder Aquatic     1:06.68    1:08.38        
              31.29     1:08.38 (37.09)                                        
 24 Gagner, Owen              12 Jersey Wahoos        1:05.76    1:08.84        
              30.78     1:08.84 (38.06)                                        
 
Event 16  Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    MA SC JO: R 55.43   3/14/2014 Destin Lasco, Pleasantville Aq               
              1:08.69  JO
              1:20.89  SILV
              4:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  1:08.69
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Tao, James                12 Jersey Wahoos          59.66      59.56 q      
              27.44       59.56 (32.12)                                        
  2 Potts, Mason              12 North Penn Aquat     1:00.76    1:00.59 q      
              27.69     1:00.59 (32.90)                                        
  3 Ginter, Lance             12 Aquatic Club of      1:05.26    1:01.53 q      
              28.67     1:01.53 (32.86)                                        
  4 Green, Mason              12 Tops Swimming        1:03.03    1:01.81 q      
              28.71     1:01.81 (33.10)                                        
  5 D'Ariano, Landon          12 Westtown Aquatic     1:01.41    1:02.78 q      
              29.23     1:02.78 (33.55)                                        
  6 Bushay, Mason             12 Seahawks Swim Te     1:02.46    1:02.91 q      
              28.84     1:02.91 (34.07)                                        
  7 Blake, Teddy              12 Nittany Lion Aqu     1:03.24    1:03.59 q      
              28.89     1:03.59 (34.70)                                        
  8 Blumhardt, Jude           12 Lower Moreland S     1:03.51    1:04.14 q      
              28.94     1:04.14 (35.20)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Wang, Jake                11 Suburban Seahawk     1:03.66    1:04.23 q      
              29.96     1:04.23 (34.27)                                        
 10 Connor, Matthew           12 Boyertown YMCA N     1:05.80    1:04.32 q      
              29.80     1:04.32 (34.52)                                        
 11 Zagaceta, Magill          11 Hershey Aquatic      1:04.82    1:04.44 q      
              30.36     1:04.44 (34.08)                                        
 11 Marks, Carter             12 Phoenixville  YM     1:03.37    1:04.44 q      
              29.56     1:04.44 (34.88)                                        
 13 Zhao, Jason               12 Pocono Family YM     1:07.76    1:04.45 q      
              30.64     1:04.45 (33.81)                                        
 14 Lash, Daniel              12 Suburban Seahawk     1:07.76    1:04.83 q      
              30.75     1:04.83 (34.08)                                        
 15 Whitaker, Brock           12 Suburban Seahawk     1:03.74    1:05.18 q      
              30.19     1:05.18 (34.99)                                        
 16 Pervall, Ian              12 DCAA                 1:08.63    1:05.76 q      
              30.06     1:05.76 (35.70)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Gagner, Owen              12 Jersey Wahoos        1:07.04   J1:05.76 q      
              30.12     1:05.76 (35.64)                                        
 18 Armstrong, Patrick        12 East Coast C-Cer     1:04.74    1:06.28 q      
              32.00     1:06.28 (34.28)                                        
 19 Koh, Anthony              11 Upper Dublin Aqu     1:05.91    1:06.29 q      
              30.70     1:06.29 (35.59)                                        
 20 Sonn, Matthew             12 South Jersey Aqu     1:07.68    1:06.41 q      
              30.93     1:06.41 (35.48)                                        
 21 Almodovar, Jayden         12 Marauder Aquatic     1:07.69    1:06.68 q      
              31.25     1:06.68 (35.43)                                        
 22 Mortellite, Anthony       12 Jersey Wahoos        1:05.29    1:06.82 q      
              32.01     1:06.82 (34.81)                                        
 22 Tsaturyan, Alec           12 Plymouth Whitema     1:07.20    1:06.82 q      
              30.95     1:06.82 (35.87)                                        
 24 Winnington, Jude          12 Unattached           1:05.12    1:06.84 q      
              30.07     1:06.84 (36.77)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Chan, Alexander           12 Ridley Area YMCA     1:05.77   J1:06.84        
              31.30     1:06.84 (35.54)                                        
 26 Kennedy, Jake             11 Ridley Area YMCA     1:06.31    1:06.85        
              29.78     1:06.85 (37.07)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Texter, Jacob             12 Unattached           1:07.75    1:07.03        
              31.38     1:07.03 (35.65)                                        
 28 Ivory, Christopher        12 Malvern Swimming     1:08.34    1:07.04        
              31.92     1:07.04 (35.12)                                        
 29 Ji, David                 12 Upper Dublin Aqu     1:05.95    1:07.06        
              30.98     1:07.06 (36.08)                                        
 29 Keyes, Jake               12 Wsy Swimming         1:08.09    1:07.06        
              31.14     1:07.06 (35.92)                                        
 31 Chang, Jonathan           12 Wsy Swimming         1:04.87    1:07.20        
              31.92     1:07.20 (35.28)                                        
 32 Worsnup, Kyle             12 Golden Ram Aquat     1:08.31    1:07.23        
              30.40     1:07.23 (36.83)                                        
 33 Chen, Conan               11 Radnor Aquatic C     1:06.87    1:07.30        
              32.22     1:07.30 (35.08)                                        
 34 Papanikolaou, Marcus      11 Central Bucks Sw     1:06.89    1:07.48        
              30.50     1:07.48 (36.98)                                        
 35 Uhlig, Tyler              12 Nittany Lion Aqu     1:06.41    1:07.58        
              31.30     1:07.58 (36.28)                                        
 36 Yoon, Sondo               12 Wsy Swimming         1:07.95    1:07.69        
              31.58     1:07.69 (36.11)                                        
 37 Myer, Joseph              11 Five Star Swim C     1:07.05    1:08.06        
              31.50     1:08.06 (36.56)                                        
 38 Marr, Maximillian         11 Radnor Aquatic C     1:08.21    1:08.07        
 39 Rosenthal, Mitchell       12 Parkland Aquatic     1:08.62    1:08.48        
              31.56     1:08.48 (36.92)                                        
 40 Newhall, Charles          12 Episcopal Academ     1:08.17    1:08.82        
              32.25     1:08.82 (36.57)                                        
 41 Colino, Jase              12 Five Star Swim C     1:07.83    1:08.87        
              32.43     1:08.87 (36.44)                                        
 42 Thompson, Jack            12 Malvern Swimming     1:07.82    1:08.91        
              31.42     1:08.91 (37.49)                                        
 43 Carlson, Hunter           12 West Chester Are     1:07.01    1:09.02        
              32.08     1:09.02 (36.94)                                        
 44 Reihl, Alexander          12 Medford Wave Swi     1:06.44    1:09.34        
              30.26     1:09.34 (39.08)                                        
 45 Croghan, Nicholas         12 Hanover Ymca Sti     1:07.73    1:09.62        
              33.17     1:09.62 (36.45)                                        
 46 Pittala, Sritan           11 Unattached           1:07.76    1:10.29        
              32.41     1:10.29 (37.88)                                        
 47 Yeniay, Can               11 Suburban Seahawk     1:08.68    1:10.31        
              31.74     1:10.31 (38.57)                                        
 -- McGowan, James            11 Springfield Aqua     1:08.58         DQ        
      False start - Misc
              32.59          DQ (38.26)                                        
 -- Wojciechowicz, Michael    12 Seahawks Swim Te     1:07.11         DQ        
      Arms not in same horizontal plane - breast
              31.45          DQ (38.40)                                        
 
Event 17  Girls 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    MA SC JO: R 2:04.90    3/9/2012 Courtney N Harnish, York Y                 
                2:26.79  JO
                2:48.69  SILV
                6:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  2:26.79
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Carlos, Katie             11 Seahawks Swim Te     2:12.88    2:11.75        
              29.65     1:02.49 (32.84)     1:36.83 (34.34)     2:11.75 (34.92)
  2 Yerkes, Samantha          12 Jersey Wahoos        2:14.68    2:13.32        
              31.04     1:05.06 (34.02)     1:39.00 (33.94)     2:13.32 (34.32)
  3 Phelps, Anna              12 Plymouth Whitema     2:16.70    2:13.97        
              30.54     1:04.16 (33.62)     1:39.23 (35.07)     2:13.97 (34.74)
  4 Abruzzo, Torianne         11 Plymouth Whitema     2:15.82    2:14.66        
              30.86     1:05.25 (34.39)     1:40.79 (35.54)     2:14.66 (33.87)
  5 Paxton, Madelyn           12 York YMCA            2:15.47    2:14.74        
              31.16     1:05.36 (34.20)     1:40.65 (35.29)     2:14.74 (34.09)
  6 Wang, Marina              12 Upper Main Line      2:14.92    2:15.83        
              31.79     1:06.46 (34.67)     1:41.76 (35.30)     2:15.83 (34.07)
  7 Bockrath, Rachel          12 Wilmington Aquat     2:14.43    2:16.10        
              31.23     1:05.60 (34.37)     1:41.33 (35.73)     2:16.10 (34.77)
  8 Parry, Kayla              12 Lancaster Aquati     2:15.22    2:17.98        
              32.78     1:07.63 (34.85)     1:42.68 (35.05)     2:17.98 (35.30)
B - Final
  9 Ricciotti, Jordyn         12 Seahawks Swim Te     2:16.82    2:14.94        
              32.13     1:05.83 (33.70)     1:40.50 (34.67)     2:14.94 (34.44)
 10 Lin, Simone               12 Parkland Aquatic     2:19.39    2:16.88        
              31.88     1:06.70 (34.82)     1:41.73 (35.03)     2:16.88 (35.15)
 11 Fekete, Emily             12 South Jersey Aqu     2:18.67    2:17.25        
              31.45     1:06.11 (34.66)     1:41.94 (35.83)     2:17.25 (35.31)
 12 Sargent, Devyn            12 Upper Main Line      2:18.69    2:17.49        
              32.05     1:06.46 (34.41)     1:42.59 (36.13)     2:17.49 (34.90)
 13 Fox, Sarah                12 Upper Main Line      2:19.99    2:18.59        
              32.78     1:07.61 (34.83)     1:43.74 (36.13)     2:18.59 (34.85)
 14 Stressman, Kayla          12 North Penn Aquat     2:19.09    2:19.06        
              32.01     1:07.72 (35.71)     1:43.93 (36.21)     2:19.06 (35.13)
 15 Willard, Campbell         12 Jersey Wahoos        2:19.27    2:19.27        
              32.66     1:07.37 (34.71)     1:43.46 (36.09)     2:19.27 (35.81)
 16 Zuo, Bonita               11 Una Bsc              2:19.65    2:19.39        
              31.84     1:06.54 (34.70)     1:43.11 (36.57)     2:19.39 (36.28)
 
Event 17  Girls 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    MA SC JO: R 2:04.90    3/9/2012 Courtney N Harnish, York Y                 
                2:26.79  JO
                2:48.69  SILV
                6:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  2:26.79
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Carlos, Katie             11 Seahawks Swim Te     2:15.31    2:12.88 q      
              30.42     1:04.12 (33.70)     1:38.80 (34.68)     2:12.88 (34.08)
  2 Bockrath, Rachel          12 Wilmington Aquat     2:18.96    2:14.43 q      
              31.45     1:05.18 (33.73)     1:40.12 (34.94)     2:14.43 (34.31)
  3 Yerkes, Samantha          12 Jersey Wahoos        2:17.53    2:14.68 q      
              31.83     1:06.38 (34.55)     1:40.57 (34.19)     2:14.68 (34.11)
  4 Wang, Marina              12 Upper Main Line      2:17.22    2:14.92 q      
              32.58     1:06.70 (34.12)     1:41.23 (34.53)     2:14.92 (33.69)
  5 Parry, Kayla              12 Lancaster Aquati     2:23.90    2:15.22 q      
              32.26     1:06.02 (33.76)     1:40.88 (34.86)     2:15.22 (34.34)
  6 Paxton, Madelyn           12 York YMCA            2:16.50    2:15.47 q      
              31.88     1:06.34 (34.46)     1:41.17 (34.83)     2:15.47 (34.30)
  7 Abruzzo, Torianne         11 Plymouth Whitema     2:18.71    2:15.82 q      
              31.29     1:06.25 (34.96)     1:41.26 (35.01)     2:15.82 (34.56)
  8 Phelps, Anna              12 Plymouth Whitema     2:11.48    2:16.70 q      
              31.16     1:05.22 (34.06)     1:40.87 (35.65)     2:16.70 (35.83)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ricciotti, Jordyn         12 Seahawks Swim Te     2:19.08    2:16.82 q      
              32.60     1:06.90 (34.30)     1:42.04 (35.14)     2:16.82 (34.78)
 10 Fekete, Emily             12 South Jersey Aqu     2:18.84    2:18.67 q      
              32.22     1:07.47 (35.25)     1:43.55 (36.08)     2:18.67 (35.12)
 11 Sargent, Devyn            12 Upper Main Line      2:20.86    2:18.69 q      
              32.74     1:07.95 (35.21)     1:44.16 (36.21)     2:18.69 (34.53)
 12 Stressman, Kayla          12 North Penn Aquat     2:20.28    2:19.09 q      
              32.45     1:08.04 (35.59)     1:44.43 (36.39)     2:19.09 (34.66)
 13 Willard, Campbell         12 Jersey Wahoos        2:20.33    2:19.27 q      
              32.55     1:07.51 (34.96)     1:43.62 (36.11)     2:19.27 (35.65)
 14 Lin, Simone               12 Parkland Aquatic     2:17.15    2:19.39 q      
              32.63     1:07.37 (34.74)     1:43.80 (36.43)     2:19.39 (35.59)
 15 Zuo, Bonita               11 Una Bsc              2:25.97    2:19.65 q      
              31.97     1:06.62 (34.65)     1:42.85 (36.23)     2:19.65 (36.80)
 16 Fox, Sarah                12 Upper Main Line      2:22.10    2:19.99 q      
              32.81     1:07.93 (35.12)     1:44.70 (36.77)     2:19.99 (35.29)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Kulakowski, Olivia        12 East Coast C-Cer     2:18.47    2:20.05        
              32.46     1:07.86 (35.40)     1:44.46 (36.60)     2:20.05 (35.59)
 18 Potteiger, Mckenna        11 York YMCA            2:18.28    2:20.07        
              32.36     1:07.22 (34.86)     1:43.72 (36.50)     2:20.07 (36.35)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Potts, Mikayla            11 North Penn Aquat     2:25.72    2:20.40        
              32.39     1:07.82 (35.43)     1:44.64 (36.82)     2:20.40 (35.76)
 20 Ruszala, Hailey           11 Unattached           2:26.51    2:20.81        
              34.21     1:10.07 (35.86)     1:46.61 (36.54)     2:20.81 (34.20)
 21 Dudkina, Elena            12 Central Bucks Sw     2:24.73    2:20.92        
              32.28     1:07.68 (35.40)     1:44.36 (36.68)     2:20.92 (36.56)
 22 Grimley, Taylor           12 Radnor Aquatic C     2:16.26    2:21.19        
              32.13     1:07.77 (35.64)     1:45.07 (37.30)     2:21.19 (36.12)
 23 Ford, Garrity             12 Parkland Aquatic     2:25.37    2:22.45        
              33.66     1:10.36 (36.70)     1:47.66 (37.30)     2:22.45 (34.79)
 24 Defrehn, Alexandra        12 Greater Philadel     2:26.10    2:22.53        
              33.63     1:10.02 (36.39)     1:47.10 (37.08)     2:22.53 (35.43)
 25 McCool, Kiaha             12 Nittany Lion Aqu     2:24.32    2:22.80        
              32.22     1:07.74 (35.52)     1:45.48 (37.74)     2:22.80 (37.32)
 26 Jia, Annie                11 Upper Dublin Aqu     2:23.75    2:22.96        
              33.75     1:10.51 (36.76)     1:47.89 (37.38)     2:22.96 (35.07)
 27 Goetz, Peyton             12 Westtown Aquatic     2:26.36    2:23.19        
              33.20     1:10.12 (36.92)     1:47.99 (37.87)     2:23.19 (35.20)
 28 Walters, Ava              12 Plymouth Whitema     2:26.60    2:23.20        
              33.82     1:10.47 (36.65)     1:47.13 (36.66)     2:23.20 (36.07)
 29 Rossi, Isabella           12 Seahawks Swim Te     2:26.30    2:23.22        
              32.91     1:09.10 (36.19)     1:46.56 (37.46)     2:23.22 (36.66)
 30 Kalmanowicz, Kate         12 York YMCA            2:26.46    2:23.51        
              34.27     1:10.24 (35.97)     1:47.21 (36.97)     2:23.51 (36.30)
 31 Culmone, Ella             12 East Coast C-Cer     2:25.13    2:24.33        
              33.36     1:10.07 (36.71)     1:47.56 (37.49)     2:24.33 (36.77)
 32 Crouthamel, Kaitlyn       12 Wildwood Crest D     2:25.29    2:24.39        
              34.17     1:10.96 (36.79)     1:49.18 (38.22)     2:24.39 (35.21)
 33 Fanning, Julia            12 South Jersey Aqu     2:25.42    2:24.71        
              33.53     1:09.76 (36.23)     1:47.15 (37.39)     2:24.71 (37.56)
 34 Watkins, Azlynn           12 Parkland Swimmin     2:22.49    2:24.89        
              34.46     1:10.95 (36.49)     1:47.89 (36.94)     2:24.89 (37.00)
 35 Camey, Samantha           12 East Coast C-Cer     2:46.95L   2:25.26        
              33.18     1:09.74 (36.56)     1:47.78 (38.04)     2:25.26 (37.48)
 36 Wimmer, Madison           11 Methacton Aquati     2:26.57    2:25.44        
              34.78     1:10.96 (36.18)     1:48.15 (37.19)     2:25.44 (37.29)
 37 Wolfe, Ella               12 Marauder Aquatic     2:26.43    2:25.51        
              33.80     1:09.95 (36.15)     1:47.66 (37.71)     2:25.51 (37.85)
 38 Schweigert, Caroline      12 Marauder Aquatic     2:22.97    2:25.68        
              34.39     1:11.16 (36.77)     1:48.62 (37.46)     2:25.68 (37.06)
 39 Tsai, Amanda              12 Methacton Aquati     2:25.98    2:26.21        
              33.76     1:09.98 (36.22)     1:48.15 (38.17)     2:26.21 (38.06)
 40 Shields, Ashleigh         12 Westtown Aquatic     2:23.21    2:26.50        
              33.96     1:10.12 (36.16)     1:47.89 (37.77)     2:26.50 (38.61)
 41 Tassinari, Marianne       12 Pocono Family YM     2:48.60L   2:29.28        
              34.35     1:11.77 (37.42)     1:51.03 (39.26)     2:29.28 (38.25)
 -- Oyerly, Calista           12 Hershey Aquatic      2:20.15         DQ        
      Delay initiating turn
              30.84     1:04.53 (33.69)     1:38.89 (34.36)          DQ (33.73)
 
Event 18  Boys 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    MA SC JO: R 1:53.42   3/14/2014 Destin Lasco, Pleasantville Aq             
                2:29.79  JO
                2:56.59  SILV
                6:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  2:29.79
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Kupsky, Eric              12 Kingston River O     2:04.98    2:04.88        
              29.48     1:00.91 (31.43)     1:32.82 (31.91)     2:04.88 (32.06)
  2 Blake, Teddy              12 Nittany Lion Aqu     2:08.63    2:08.31        
              29.98     1:02.62 (32.64)     1:35.88 (33.26)     2:08.31 (32.43)
  3 Zhou, Andrew              12 Germantown Acade     2:12.43    2:10.57        
              30.72     1:04.37 (33.65)     1:38.06 (33.69)     2:10.57 (32.51)
  4 D'Ariano, Landon          12 Westtown Aquatic     2:13.25    2:11.55        
              30.39     1:03.19 (32.80)     1:37.46 (34.27)     2:11.55 (34.09)
  5 Zawodny, Adler            12 Blue Eagle Swimm     2:13.39    2:11.90        
              31.33     1:04.95 (33.62)     1:38.74 (33.79)     2:11.90 (33.16)
  6 Bushay, Mason             12 Seahawks Swim Te     2:12.29    2:12.53        
              30.48     1:03.66 (33.18)     1:38.21 (34.55)     2:12.53 (34.32)
  7 Welker, Nathan            12 York YMCA            2:15.07    2:14.23        
              31.02     1:04.31 (33.29)     1:39.32 (35.01)     2:14.23 (34.91)
  8 McFadden, Henry           12 Jersey Wahoos        2:16.24    2:15.35        
              30.61     1:04.37 (33.76)     1:39.96 (35.59)     2:15.35 (35.39)
B - Final
  9 Haney, James              12 East Coast C-Cer     2:16.52    2:14.45        
              30.72     1:04.48 (33.76)     1:39.78 (35.30)     2:14.45 (34.67)
 10 Estep, Derek              11 Chambersburg Cha     2:17.33    2:15.24        
              31.33     1:05.78 (34.45)     1:40.87 (35.09)     2:15.24 (34.37)
 11 Vasser, Zachary           12 Seahawks Swim Te     2:17.98    2:15.85        
              31.28     1:05.94 (34.66)     1:41.04 (35.10)     2:15.85 (34.81)
 12 Zhao, Jason               12 Pocono Family YM     2:19.93    2:16.35        
              31.79     1:06.18 (34.39)     1:41.78 (35.60)     2:16.35 (34.57)
 13 Texter, Jacob             12 Unattached           2:18.37    2:16.36        
              31.97     1:07.02 (35.05)     1:42.26 (35.24)     2:16.36 (34.10)
 14 Mandelbaum, Jordan        12 Salvation Army K     2:18.52    2:16.89        
              31.99     1:06.59 (34.60)     1:42.35 (35.76)     2:16.89 (34.54)
 15 Turley, Benjamin          12 Ybcc Phoenix         2:17.92    2:18.10        
              32.23     1:06.93 (34.70)     1:43.15 (36.22)     2:18.10 (34.95)
 16 Green, Mason              12 Tops Swimming        2:17.79    2:18.28        
              31.26     1:05.89 (34.63)     1:42.56 (36.67)     2:18.28 (35.72)
 
Event 18  Boys 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    MA SC JO: R 1:53.42   3/14/2014 Destin Lasco, Pleasantville Aq             
                2:29.79  JO
                2:56.59  SILV
                6:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  2:29.79
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kupsky, Eric              12 Kingston River O     2:06.59    2:04.98 q      
              29.96     1:01.38 (31.42)     1:33.38 (32.00)     2:04.98 (31.60)
  2 Blake, Teddy              12 Nittany Lion Aqu     2:08.16    2:08.63 q      
              29.70     1:02.42 (32.72)     1:35.87 (33.45)     2:08.63 (32.76)
  3 Bushay, Mason             12 Seahawks Swim Te     2:15.68    2:12.29 q      
              31.55     1:05.17 (33.62)     1:39.32 (34.15)     2:12.29 (32.97)
  4 Zhou, Andrew              12 Germantown Acade     2:13.55    2:12.43 q      
              30.75     1:04.34 (33.59)     1:38.80 (34.46)     2:12.43 (33.63)
  5 D'Ariano, Landon          12 Westtown Aquatic     2:09.70    2:13.25 q      
              31.09     1:04.80 (33.71)     1:39.34 (34.54)     2:13.25 (33.91)
  6 Zawodny, Adler            12 Blue Eagle Swimm     2:16.65    2:13.39 q      
              31.83     1:05.58 (33.75)     1:40.25 (34.67)     2:13.39 (33.14)
  7 Welker, Nathan            12 York YMCA            2:14.45    2:15.07 q      
              32.20     1:06.13 (33.93)     1:40.89 (34.76)     2:15.07 (34.18)
  8 McFadden, Henry           12 Jersey Wahoos        2:12.92    2:16.24 q      
              31.26     1:06.64 (35.38)     1:41.62 (34.98)     2:16.24 (34.62)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Haney, James              12 East Coast C-Cer     2:20.10    2:16.52 q      
              31.72     1:05.82 (34.10)     1:41.91 (36.09)     2:16.52 (34.61)
 10 Estep, Derek              11 Chambersburg Cha     2:18.19    2:17.33 q      
              32.03     1:07.56 (35.53)     1:43.64 (36.08)     2:17.33 (33.69)
 11 Green, Mason              12 Tops Swimming        2:24.65    2:17.79 q      
              32.00     1:07.04 (35.04)     1:43.13 (36.09)     2:17.79 (34.66)
 12 Turley, Benjamin          12 Ybcc Phoenix         2:24.11    2:17.92 q      
              32.23     1:07.19 (34.96)     1:43.95 (36.76)     2:17.92 (33.97)
 13 Vasser, Zachary           12 Seahawks Swim Te     2:20.22    2:17.98 q      
              31.81     1:07.14 (35.33)     1:43.15 (36.01)     2:17.98 (34.83)
 14 Texter, Jacob             12 Unattached           2:20.60    2:18.37 q      
              32.33     1:07.42 (35.09)     1:43.80 (36.38)     2:18.37 (34.57)
 15 Mandelbaum, Jordan        12 Salvation Army K     2:24.08    2:18.52 q      
              32.22     1:07.08 (34.86)     1:43.26 (36.18)     2:18.52 (35.26)
 16 Marks, Carter             12 Phoenixville  YM     2:27.31    2:19.56 q      
              33.80     1:09.08 (35.28)     1:44.46 (35.38)     2:19.56 (35.10)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Zhao, Jason               12 Pocono Family YM     2:22.62    2:19.93        
              33.07     1:08.33 (35.26)     1:44.46 (36.13)     2:19.93 (35.47)
 18 Rees, Jonah               11 York YMCA            2:18.96    2:20.74        
              33.34     1:09.34 (36.00)     1:45.73 (36.39)     2:20.74 (35.01)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Connor, Matthew           12 Boyertown YMCA N     2:26.96    2:21.91        
              33.84     1:09.86 (36.02)     1:46.96 (37.10)     2:21.91 (34.95)
 20 Schreiner, Charles        12 Seahawks Swim Te     2:21.45    2:22.11        
              32.77     1:08.52 (35.75)     1:45.37 (36.85)     2:22.11 (36.74)
 21 Schnapf, Aidan            12 Central Bucks Sw     2:26.94    2:22.13        
              33.26     1:08.82 (35.56)     1:45.58 (36.76)     2:22.13 (36.55)
 22 Koh, Anthony              11 Upper Dublin Aqu     2:22.68    2:22.21        
              33.00     1:09.43 (36.43)     1:46.61 (37.18)     2:22.21 (35.60)
 23 Sonn, Matthew             12 South Jersey Aqu     2:24.75    2:22.25        
              33.57     1:10.09 (36.52)     1:46.81 (36.72)     2:22.25 (35.44)
 24 Tsaturyan, Alec           12 Plymouth Whitema     2:27.86    2:22.81        
              33.92     1:10.47 (36.55)     1:47.35 (36.88)     2:22.81 (35.46)
 25 Chapman, Arlen            12 Delaware Swim Te     2:28.00    2:22.97        
              33.94     1:09.74 (35.80)     1:46.43 (36.69)     2:22.97 (36.54)
 26 Woodside, Matthew         12 Seahawks Swim Te     2:29.33    2:24.08        
              34.19     1:10.16 (35.97)     1:47.70 (37.54)     2:24.08 (36.38)
 27 Catania, Massimo          12 Jersey Wahoos        2:24.19    2:24.26        
              33.88     1:10.93 (37.05)     1:48.09 (37.16)     2:24.26 (36.17)
 28 Cottrell, Trever          11 South Jersey Aqu     2:27.42    2:24.67        
              34.69     1:12.06 (37.37)     1:49.54 (37.48)     2:24.67 (35.13)
 29 Behm, John                11 Jersey Wahoos        2:24.68    2:24.77        
              33.96     1:10.52 (36.56)     1:47.97 (37.45)     2:24.77 (36.80)
 30 Pittala, Sritan           11 Unattached           2:26.09    2:25.09        
              35.07     1:11.77 (36.70)     1:49.60 (37.83)     2:25.09 (35.49)
 31 Kennedy, Jake             11 Ridley Area YMCA     2:28.95    2:25.13        
              34.17     1:11.00 (36.83)     1:48.62 (37.62)     2:25.13 (36.51)
 32 Derivaux, Charles         12 Jersey Wahoos        2:25.62    2:25.44        
              33.96     1:10.47 (36.51)     1:47.87 (37.40)     2:25.44 (37.57)
 33 Sheehan, Braden           12 Una Sjac             2:25.02    2:25.90        
              35.75     1:13.34 (37.59)     1:50.59 (37.25)     2:25.90 (35.31)
 34 Ferroni, Ethan            12 York YMCA            2:27.83    2:26.00        
              35.30     1:12.84 (37.54)     1:50.42 (37.58)     2:26.00 (35.58)
 35 Broderick, Liam           11 Jersey Wahoos        2:25.54    2:26.08        
              34.40     1:11.73 (37.33)     1:49.74 (38.01)     2:26.08 (36.34)
 36 Bearley, Chase            12 Unattached           2:27.38    2:26.16        
              34.16     1:11.07 (36.91)     1:48.47 (37.40)     2:26.16 (37.69)
 37 Dewitt, Dylan             12 Seahawks Swim Te     2:28.58    2:26.72        
              34.06     1:10.96 (36.90)     1:49.06 (38.10)     2:26.72 (37.66)
 38 Smith, Ryan               12 Una Gpac             2:29.13    2:26.98        
              34.51     1:11.62 (37.11)     1:49.73 (38.11)     2:26.98 (37.25)
 39 Henry, Christian          11 York YMCA            2:25.09    2:27.08        
              34.83     1:12.41 (37.58)     1:50.35 (37.94)     2:27.08 (36.73)
 40 Wu, Wade                  12 Parkland Aquatic     2:29.45    2:27.31        
              34.15     1:11.84 (37.69)     1:50.13 (38.29)     2:27.31 (37.18)
 41 Wojciechowicz, Michael    12 Seahawks Swim Te     2:23.26    2:27.82        
              33.92     1:11.06 (37.14)     1:49.50 (38.44)     2:27.82 (38.32)
 42 Reihl, Alexander          12 Medford Wave Swi     2:26.82    2:28.55        
              33.23     1:10.89 (37.66)     1:50.42 (39.53)     2:28.55 (38.13)
 43 King, Brady               11 Emmaus Aquatic C     2:27.78    2:28.57        
              35.23     1:12.96 (37.73)     1:50.90 (37.94)     2:28.57 (37.67)
 44 Coffman, Cole             11 Blue Eagle Swimm     2:28.73    2:31.57        
              36.27     1:14.93 (38.66)     1:53.51 (38.58)     2:31.57 (38.06)
 45 Marr, Maximillian         11 Radnor Aquatic C     2:27.93    2:33.75        
                            1:16.65 ( )   2:33.75 (1:17.10)                    
 -- Croghan, Nicholas         12 Hanover Ymca Sti     2:24.93         DQ        
      Delay initiating turn
              33.95     1:10.51 (36.56)     1:47.61 (37.10)          DQ (36.65)
 
Event 19  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    MA SC JO: R 25.84   3/14/2014 Claudia Thamm, North Penn Aquat              
                29.89  JO
                36.59  SILV
              2:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  29.89
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Mullins, Lainey           12 Suburban Seahawk       27.12      26.42        
  2 Stevenson, Amelia         12 George School Aq       27.44      27.08        
  3 Grimley, Taylor           12 Radnor Aquatic C       27.50      27.17        
  4 Padilla, Kenzie           12 Phoenixville  YM       27.57      27.26        
  5 Lunn, Emma                12 Suburban Seahawk       28.19      27.30        
  6 Abruzzo, Torianne         11 Plymouth Whitema       27.97      27.77        
  7 Albuquerque, Alicia       12 Jersey Wahoos          28.27      28.39        
  8 Wang, Marina              12 Upper Main Line        28.00      28.53        
B - Final
  9 Oyerly, Calista           12 Hershey Aquatic        28.46      27.96        
 10 Undercofler, Gemma        12 Upper Main Line        28.49      28.42        
 11 Jervis, Camdyn            12 Blue Dolphin Aqu       28.52      28.51        
 12 Lett, Lindsey             12 Greater Philadel       28.85      28.62        
 13 Latini, Sophia            12 Blue Eagle Swimm       28.35      28.72        
 14 Neilly, Hannah            12 Radnor Aquatic C       28.92      28.83        
 15 Powell, Kari              12 Chambersburg Cha       28.56      28.86        
 16 Nguyen, Kayla             12 Seahawks Swim Te       28.61      28.91        
C - Final
 17 Jia, Annie                11 Upper Dublin Aqu       28.94      28.37        
 18 Shapiro, Alisa            12 Medford Wave Swi       29.20      28.93        
 19 Kitsul, Kristina          12 Plymouth Whitema       29.20      28.95        
 20 Potts, Mikayla            11 North Penn Aquat       29.18      29.05        
 21 Camey, Samantha           12 East Coast C-Cer       29.30      29.37        
 22 Phifer, Amanda            12 North Penn Aquat       29.47      29.38        
 23 Kern, Sarah               12 Greater Philadel       29.54      29.60        
 24 Johnson, Madilyn          12 Tops Swimming          29.52      30.24        
 
Event 19  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    MA SC JO: R 25.84   3/14/2014 Claudia Thamm, North Penn Aquat              
                29.89  JO
                36.59  SILV
              2:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  29.89
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Mullins, Lainey           12 Suburban Seahawk       27.26      27.12 q      
  2 Stevenson, Amelia         12 George School Aq       27.57      27.44 q      
  3 Grimley, Taylor           12 Radnor Aquatic C       28.31      27.50 q      
  4 Padilla, Kenzie           12 Phoenixville  YM       26.89      27.57 q      
  5 Abruzzo, Torianne         11 Plymouth Whitema       28.11      27.97 q      
  6 Wang, Marina              12 Upper Main Line        28.04      28.00 q      
  7 Lunn, Emma                12 Suburban Seahawk       27.55      28.19 q      
  8 Albuquerque, Alicia       12 Jersey Wahoos          28.52      28.27 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Latini, Sophia            12 Blue Eagle Swimm       28.40      28.35 q      
 10 Oyerly, Calista           12 Hershey Aquatic        29.24      28.46 q      
 11 Undercofler, Gemma        12 Upper Main Line        29.71      28.49 q      
 12 Jervis, Camdyn            12 Blue Dolphin Aqu       29.40      28.52 q      
 13 Powell, Kari              12 Chambersburg Cha       29.04      28.56 q      
 14 Nguyen, Kayla             12 Seahawks Swim Te       28.90      28.61 q      
 15 Lett, Lindsey             12 Greater Philadel       28.93      28.85 q      
 16 Neilly, Hannah            12 Radnor Aquatic C       29.40      28.92 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Jia, Annie                11 Upper Dublin Aqu       29.89      28.94 q      
 18 Potts, Mikayla            11 North Penn Aquat       29.44      29.18 q      
 19 Shapiro, Alisa            12 Medford Wave Swi       28.45      29.20 q      
 19 Kitsul, Kristina          12 Plymouth Whitema       28.77      29.20 q      
 21 Camey, Samantha           12 East Coast C-Cer       29.52      29.30 q      
 22 Hall, Brooke              12 Lower Moreland S       29.79      29.45 q      
 23 Phifer, Amanda            12 North Penn Aquat       29.39      29.47 q      
 24 Destefano, Erin           12 Ridley Area YMCA       29.83      29.50 q      
-------------------------------------------------------------------------
 25 Johnson, Madilyn          12 Tops Swimming          29.47      29.52        
 26 Kern, Sarah               12 Greater Philadel       29.71      29.54        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Ford, Garrity             12 Parkland Aquatic       29.64      29.55        
 28 Davidson, Lana            11 East Coast C-Cer       29.63      29.56        
 29 Crew, Eliana              12 Tops Swimming          28.93      29.58        
 30 Gerhardt, Kylie           12 Lancaster Family       29.59      29.71        
 31 Yerkes, Samantha          12 Jersey Wahoos          29.53      29.87        
 32 Kalmanowicz, Kate         12 York YMCA              29.79      29.88        
 33 Sergent, Brooke           12 Parkland Aquatic       28.98      29.91        
 34 Stressman, Kayla          12 North Penn Aquat       29.80      29.92        
 35 Parker, Sarah             11 Hatboro Horsham        34.32L     29.96        
 36 Culmone, Ella             12 East Coast C-Cer       29.48      29.99        
 37 Cella, Olivia             12 Radnor Aquatic C       29.69      30.00        
 37 Iordanov, Monica          12 East Coast C-Cer       29.53      30.00        
 39 Chung, Alena              12 Ridley Area YMCA       29.85      30.01        
 40 Parry, Kayla              12 Lancaster Aquati       29.82      30.03        
 41 Kennedy, Kayleigh         12 Suburban Seahawk       29.34      30.08        
 42 Gallagher, Rachel         11 Jersey Wahoos          34.51L     30.11        
 43 Ricciardi, Allyson        11 Central Bucks Sw       29.77      30.12        
 44 Gaskill, Grace            12 Pleasantville Aq       29.89      30.21        
 44 Hofer, Natalie            12 Westtown Aquatic       33.85L     30.21        
 46 Watkins, Azlynn           12 Parkland Swimmin       29.45      30.26        
 47 McDonough, Eliza          12 Seahawks Swim Te       29.52      30.31        
 48 Palochik, Ava             12 Blue Eagle Swimm       34.35L     30.62        
 49 Benka-Davies, Zoe         12 Elite Performanc       29.67      30.67        
 50 McKenzie, Lanie           12 Brandywine-DE YM       29.34      30.79        
 51 Rozes, Isabel             12 Episcopal Academ       29.41      31.42        
 
Event 20  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    MA SC JO: R 25.15   3/13/2015 David Curtiss, Tri-Hampton YMCA              
                29.99  JO
                38.19  SILV
              2:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  29.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Potts, Mason              12 North Penn Aquat       26.80      26.11        
  2 Tao, James                12 Jersey Wahoos          27.09      26.62        
  3 McFadden, Henry           12 Jersey Wahoos          27.52      26.82        
  4 Zawodny, Adler            12 Blue Eagle Swimm       27.26      26.97        
  5 Ginter, Lance             12 Aquatic Club of        27.67      27.27        
  6 Johnson, Jacob            11 Suburban Seahawk       27.84      27.44        
  7 Bushay, Mason             12 Seahawks Swim Te       27.67      27.96        
  8 Blumhardt, Jude           12 Lower Moreland S       27.88      28.02        
B - Final
  9 Whitaker, Brock           12 Suburban Seahawk       28.27      27.71        
 10 Papanikolaou, Marcus      11 Central Bucks Sw       28.89      28.27        
 11 Lash, Daniel              12 Suburban Seahawk       28.91      28.29        
 12 Estep, Derek              11 Chambersburg Cha       28.98      28.61        
 13 Reihl, Alexander          12 Medford Wave Swi       28.66      28.68        
 14 Johnson, James            12 Radnor Aquatic C       29.01      28.91        
 15 Gagner, Owen              12 Jersey Wahoos          28.92      29.05        
 16 Wang, Jake                11 Suburban Seahawk       28.87      29.25        
C - Final
 17 Pervall, Ian              12 DCAA                   29.08      28.67        
 18 Armstrong, Patrick        12 East Coast C-Cer       29.50      28.77        
 19 Yeniay, Can               11 Suburban Seahawk       29.24      28.78        
 20 Yoon, Sondo               12 Wsy Swimming           29.12      29.02        
 21 Chan, Alexander           12 Ridley Area YMCA       29.06      29.06        
 22 Vasser, Zachary           12 Seahawks Swim Te       29.40      29.31        
 23 Ivory, Christopher        12 Malvern Swimming       29.53      29.78        
 24 Almodovar, Jayden         12 Marauder Aquatic       29.19      30.09        
 
Event 20  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    MA SC JO: R 25.15   3/13/2015 David Curtiss, Tri-Hampton YMCA              
                29.99  JO
                38.19  SILV
              2:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  29.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Potts, Mason              12 North Penn Aquat       26.51      26.80 q      
  2 Tao, James                12 Jersey Wahoos          27.01      27.09 q      
  3 Zawodny, Adler            12 Blue Eagle Swimm       27.13      27.26 q      
  4 McFadden, Henry           12 Jersey Wahoos          27.98      27.52 q      
  5 Ginter, Lance             12 Aquatic Club of        27.53      27.67 q      
  5 Bushay, Mason             12 Seahawks Swim Te       27.38      27.67 q      
  7 Johnson, Jacob            11 Suburban Seahawk       28.56      27.84 q      
  8 Blumhardt, Jude           12 Lower Moreland S       27.70      27.88 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Whitaker, Brock           12 Suburban Seahawk       27.99      28.27 q      
 10 Reihl, Alexander          12 Medford Wave Swi       27.59      28.66 q      
 11 Rosenthal, Mitchell       12 Parkland Aquatic       29.16      28.85 q      
 12 Wang, Jake                11 Suburban Seahawk       29.46      28.87 q      
 13 Papanikolaou, Marcus      11 Central Bucks Sw       28.44      28.89 q      
 14 Lash, Daniel              12 Suburban Seahawk       28.99      28.91 q      
 15 Gagner, Owen              12 Jersey Wahoos          28.23      28.92 q      
 16 Estep, Derek              11 Chambersburg Cha       28.35      28.98 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Johnson, James            12 Radnor Aquatic C       29.28      29.01 q      
 18 Chan, Alexander           12 Ridley Area YMCA       29.08      29.06 q      
 19 Pervall, Ian              12 DCAA                   29.72      29.08 q      
 20 Yoon, Sondo               12 Wsy Swimming           29.93      29.12 q      
 21 Almodovar, Jayden         12 Marauder Aquatic       29.24      29.19 q      
 22 Yeniay, Can               11 Suburban Seahawk       29.08      29.24 q      
 23 Carlson, Hunter           12 West Chester Are       27.87      29.26 q      
 24 Vasser, Zachary           12 Seahawks Swim Te       28.86      29.40 q      
-------------------------------------------------------------------------
 25 Chang, Jonathan           12 Wsy Swimming           29.98      29.49        
 26 Armstrong, Patrick        12 East Coast C-Cer       29.41      29.50        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Ivory, Christopher        12 Malvern Swimming       29.72      29.53        
 28 Kennedy, Jake             11 Ridley Area YMCA       29.29      29.61        
 29 Tsakumis, Theodore        12 Brandywine-DE YM       29.67      29.77        
 30 Winnington, Jude          12 Unattached             28.54      29.79        
 31 Broderick, Liam           11 Jersey Wahoos          29.97      29.81        
 32 Green, Gabriel            12 Lansdowne YMCA         29.91      29.83        
 33 Cross, Will               12 Springfield Aqua       29.95      29.90        
 34 Makaron, Adam             11 North Penn Aquat       29.94      30.08        
 35 Uhlig, Tyler              12 Nittany Lion Aqu       29.86      30.09        
 36 Shilling, Tyler           12 Wissahickon Comm       29.57      30.22        
 37 Haney, James              12 East Coast C-Cer       33.82L     30.24        
 38 Sheehan, Braden           12 Una Sjac               29.98      30.27        
 39 Kelly, Michael            12 Seahawks Swim Te       33.87L     30.31        
 40 Oswald, Zachary           11 Radnor Aquatic C       29.87      30.38        
 41 Bearley, Chase            12 Unattached             29.90      30.44        
 42 McGowan, James            11 Springfield Aqua       29.62      30.76        
 
Event 21  Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    MA SC JO: R 1:40.86    3/3/2017 Suburban Seahawks Club, Suburban Seahawk   
                         M Gendzel, L Mullins, E Lunn, L Feuzeu Mekoue     
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jersey Wahoos  'A'                                1:44.18    1:44.83        
     1) Wright, Amelia 12               2) Yerkes, Samantha 12            
     3) Albuquerque, Alicia 12          4) Seiger, Audrey 12              
              26.52       52.73 (26.21)     1:18.72 (25.99)     1:44.83 (26.11)
  2 Radnor Aquatic Club  'A'                          1:46.57    1:45.69        
     1) Cella, Olivia 12                2) Nagel, Mackenzie 12            
     3) Neilly, Hannah 12               4) Grimley, Taylor 12             
  3 Parkland Aquatic Club  'A'                        1:46.52    1:46.17        
     1) Ford, Garrity 12                2) Lin, Simone 12                 
     3) Tewksbury, Madison 12           4) Sergent, Brooke 12             
              26.35       53.21 (26.86)     1:19.70 (26.49)     1:46.17 (26.47)
  4 Greater Philadelphia Aquatic C  'A'               1:45.78    1:46.24        
     1) Lett, Lindsey 12                2) McMurray, Allison 12           
     3) Deangelis, Zoeanah 12           4) Kern, Sarah 12                 
              27.44       53.95 (26.51)     1:20.56 (26.61)     1:46.24 (25.68)
  5 Egg Harbor Twp Seahawks  'A'                      1:47.19    1:46.54        
     1) Carlos, Katie 11                2) McDonough, Eliza 12            
     3) Nguyen, Kayla 12                4) Ricciotti, Jordyn 12           
              26.36       53.34 (26.98)     1:19.73 (26.39)     1:46.54 (26.81)
  6 Suburban Seahawks Club  'A'                       1:48.30    1:46.84        
     1) Lunn, Emma 12                   2) Cappola, Alexandra 11          
     3) Kennedy, Kayleigh 12            4) Mullins, Lainey 12             
              25.35       53.68 (28.33)     1:22.66 (28.98)     1:46.84 (24.18)
  7 Upper Main Line YMCA  'A'                         1:48.59    1:46.94        
     1) Wang, Marina 12                 2) Sargent, Devyn 12              
     3) Fox, Sarah 12                   4) Undercofler, Gemma 12          
              25.59       53.60 (28.01)     1:20.24 (26.64)     1:46.94 (26.70)
  8 York YMCA  'A'                                    1:49.41    1:47.28        
     1) Paxton, Madelyn 12              2) Potteiger, Mckenna 11          
     3) Way, Emily 11                   4) Havice, Julia 11               
              27.18       54.50 (27.32)     1:21.13 (26.63)     1:47.28 (26.15)
  9 Westtown Aquatic Club  'A'                        1:48.85    1:47.56        
     1) Hofer, Natalie 12               2) Goetz, Peyton 12               
     3) Tegler, Taiylor 12              4) Shields, Ashleigh 12           
              27.01       54.51 (27.50)     1:21.20 (26.69)     1:47.56 (26.36)
 10 Plymouth Whitemarsh Aquatics  'A'                 1:57.87    1:47.94        
     1) Kitsul, Kristina 12             2) Walters, Ava 12                
     3) Abruzzo, Torianne 11            4) Phelps, Anna 12                
              27.89       55.47 (27.58)     1:21.96 (26.49)     1:47.94 (25.98)
 11 East Coast C-Cerpants  'A'                        1:48.94    1:48.15        
     1) Culmone, Ella 12                2) Kulakowski, Olivia 12          
     3) Camey, Samantha 12              4) Iordanov, Monica 12            
              27.61       54.45 (26.84)     1:21.45 (27.00)     1:48.15 (26.70)
 12 North Penn Aquatic Club  'A'                      1:49.50    1:48.51        
     1) Potts, Mikayla 11               2) Stressman, Kayla 12            
     3) Raser, Emma 12                  4) Faikish, Maddie 11             
              27.69       54.44 (26.75)     1:22.60 (28.16)     1:48.51 (25.91)
 13 Tops Swimming  'A'                                1:56.12    1:48.67        
     1) Johnson, Madilyn 12             2) Catron, Reese 12               
     3) Horn, Emery 12                  4) Crew, Eliana 12                
              27.14       54.43 (27.29)     1:22.55 (28.12)     1:48.67 (26.12)
 14 Jersey Wahoos  'B'                                1:48.35    1:50.71        
     1) Dragan, Noelle 12               2) Willard, Campbell 12           
     3) Kuball, Lilliana 12             4) Gallagher, Rachel 11           
              27.87       55.32 (27.45)     1:23.21 (27.89)     1:50.71 (27.50)
 15 Greater Philadelphia Aquatic C  'B'               1:52.58    1:50.80        
     1) Valle, Isabela 11               2) Morgan, Casey 12               
     3) Defrehn, Alexandra 12           4) Gadzinski, Kacie 12            
              28.39       56.13 (27.74)     1:23.29 (27.16)     1:50.80 (27.51)
 16 Central Bucks Swim Team  'A'                      1:55.73    1:51.39        
     1) Dudkina, Elena 12               2) Suko, Caroline 12              
     3) He, Katie 12                    4) Ricciardi, Allyson 11          
              27.64       56.53 (28.89)     1:24.55 (28.02)     1:51.39 (26.84)
 17 Friends Central Aquatics  'A'                     1:53.58    1:52.55        
     1) Melendez, Andrea 12             2) English, Chloe 12              
     3) Behling, Clara 11               4) Pillar, Claire 12              
              30.41       58.49 (28.08)     1:26.75 (28.26)     1:52.55 (25.80)
 18 Hatboro Horsham Aquatic Asso.  'A'                1:52.11    1:53.11        
     1) Bevivino, Gianna 11             2) Claveau, Laney 12              
     3) Parker, Sarah 11                4) Fazio, Elizabeth 12            
              29.18       57.27 (28.09)     1:24.34 (27.07)     1:53.11 (28.77)
 19 Egg Harbor Twp Seahawks  'B'                      1:52.98    1:53.26        
     1) Mallari, Jewel 11               2) Moore, Sydney 11               
     3) Rossi, Isabella 12              4) Cornell, Rhylee 11             
              29.27       57.13 (27.86)     1:25.08 (27.95)     1:53.26 (28.18)
 
Event 22  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    MA SC JO: R 1:38.94   3/10/2006 Delaware Swim Team                         
                         J Reardon, A Keup, S Kurz, T Kurz                 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jersey Wahoos  'A'                                1:39.59    1:42.43        
     1) Tao, James 12                   2) Gagner, Owen 12                
     3) Mortellite, Anthony 12          4) McFadden, Henry 12             
              25.43       51.25 (25.82)     1:17.62 (26.37)     1:42.43 (24.81)
  2 Suburban Seahawks Club  'A'                       1:45.99    1:43.25        
     1) Wang, Jake 11                   2) Whitaker, Brock 12             
     3) Johnson, Jacob 11               4) Lash, Daniel 12                
              26.33       52.26 (25.93)     1:18.34 (26.08)     1:43.25 (24.91)
  3 North Penn Aquatic Club  'A'                      1:46.12    1:46.17        
     1) Dunigan, Daniel 12              2) Davis, Andrew 12               
     3) Makaron, Adam 11                4) Potts, Mason 12                
              27.22       54.59 (27.37)     1:22.30 (27.71)     1:46.17 (23.87)
  4 Ridley Area YMCA Stingrays  'A'                   1:45.43    1:46.32        
     1) Kennedy, Jake 11                2) Ronayne, Tristan 12            
     3) Chan, Alexander 12              4) Durkin, Jack 11                
              25.26       52.65 (27.39)     1:19.56 (26.91)     1:46.32 (26.76)
  5 Egg Harbor Twp Seahawks  'A'                      1:46.57    1:47.30        
     1) Bushay, Mason 12                2) Neuman, Andrew 12              
     3) Vasser, Zachary 12              4) Wojciechowicz, Michael 12      
              26.34       54.49 (28.15)     1:21.08 (26.59)     1:47.30 (26.22)
  6 Upper Dublin Aquatic Club  'A'                    1:50.04    1:47.47        
     1) Koh, Anthony 11                 2) Boratto, Evan 11               
     3) Salimov, Daniil 12              4) Ji, David 12                   
              27.04       54.45 (27.41)     1:22.09 (27.64)     1:47.47 (25.38)
  7 York YMCA  'A'                                    1:46.48    1:48.11        
     1) Rees, Jonah 11                  2) Grega, Alex 12                 
     3) Henry, Christian 11             4) Welker, Nathan 12              
              27.34       55.61 (28.27)     1:22.51 (26.90)     1:48.11 (25.60)
  8 Radnor Aquatic Club  'A'                          1:51.28    1:49.46        
     1) Reasons, Kyle 12                2) Johnson, James 12              
     3) Oswald, Zachary 11              4) Marr, Maximillian 11           
              28.45       54.79 (26.34)     1:22.48 (27.69)     1:49.46 (26.98)
  9 Central Bucks Swim Team  'A'                      1:52.95    1:50.68        
     1) Schnapf, Aidan 12               2) Scholer, Richard 12            
     3) Lever, Owen 11                  4) Papanikolaou, Marcus 11        
              28.80       57.04 (28.24)     1:24.89 (27.85)     1:50.68 (25.79)
 10 Springfield Aquatic Club  'A'                     1:52.52    1:51.16        
     1) Cross, Will 12                  2) Sherry, Owen 11                
     3) McGowan, James 11               4) Pugh, Sam 12                   
              27.23       56.78 (29.55)     1:24.56 (27.78)     1:51.16 (26.60)
 11 Jersey Wahoos  'B'                                1:53.68    1:51.18        
     1) Catania, Massimo 12             2) Broderick, Liam 11             
     3) Behm, John 11                   4) Derivaux, Charles 12           
              28.32       55.80 (27.48)     1:24.89 (29.09)     1:51.18 (26.29)
 12 Egg Harbor Twp Seahawks  'B'                      1:54.25    1:53.41        
     1) Schreiner, Charles 12           2) Dewitt, Dylan 12               
     3) Woodside, Matthew 12            4) Kelly, Michael 12              
              28.53       56.58 (28.05)     1:24.86 (28.28)     1:53.41 (28.55)
 13 Parkland Aquatic Club  'A'                        1:49.86    1:54.89        
     1) Rosenthal, Mitchell 12          2) Wu, Wade 12                    
     3) Lehman, Zachary 12              4) Pletz, Andrew 11               
              27.41       55.40 (27.99)     1:25.11 (29.71)     1:54.89 (29.78)
 
Event 23  Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    MA SC JO: R 2:12.27    3/9/2012 Allie E Szekely, CBST                      
                2:39.69  JO
                3:00.99  SILV
                6:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  2:39.69
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Brennan, Isabella         14 Greater Philadel     2:25.69    2:23.08        
              32.26     1:08.43 (36.17)     1:45.23 (36.80)     2:23.08 (37.85)
  2 Sharp, Lauren             13 Emmaus Aquatic C     2:27.28    2:26.04        
              32.94     1:09.84 (36.90)     1:47.71 (37.87)     2:26.04 (38.33)
  3 McDonough, Ava            14 Seahawks Swim Te     2:27.76    2:26.81        
              31.67     1:07.81 (36.14)     1:46.32 (38.51)     2:26.81 (40.49)
  4 Mostek, Anya              14 Phoenixville  YM     2:24.55    2:27.44        
              32.55     1:09.29 (36.74)     1:48.10 (38.81)     2:27.44 (39.34)
  5 Miller, Abigail           14 Tide Water Aquat     2:24.67    2:27.86        
              32.94     1:10.17 (37.23)     1:48.85 (38.68)     2:27.86 (39.01)
  6 Agne, Kira                13 Wilmington Aquat     2:27.44    2:28.38        
              33.62     1:11.22 (37.60)     1:49.53 (38.31)     2:28.38 (38.85)
  7 Vlaeminck, Chloe          14 Parkland Aquatic     2:29.10    2:29.58        
              34.25     1:12.65 (38.40)     1:52.09 (39.44)     2:29.58 (37.49)
  8 Marlin, Krista            13 Suburban Seahawk     2:29.26    2:30.05        
              33.35     1:12.15 (38.80)     1:51.24 (39.09)     2:30.05 (38.81)
B - Final
  9 Waslyn, Rylee             13 Wilmington Aquat     2:29.50    2:28.87        
              33.67     1:11.85 (38.18)     1:50.20 (38.35)     2:28.87 (38.67)
 10 Jia, Katherine            13 Upper Dublin Aqu     2:30.13    2:29.36        
              33.89     1:12.44 (38.55)     1:50.59 (38.15)     2:29.36 (38.77)
 11 Klaehn, Alina             13 Episcopal Academ     2:31.40    2:29.45        
              32.90     1:10.86 (37.96)     1:50.13 (39.27)     2:29.45 (39.32)
 12 Scholer, Haley            14 Central Bucks Sw     2:30.63    2:31.69        
              34.07     1:12.62 (38.55)     1:52.09 (39.47)     2:31.69 (39.60)
 13 Welker, Sydney            14 York YMCA            2:32.46    2:31.75        
              34.53     1:13.10 (38.57)     1:52.30 (39.20)     2:31.75 (39.45)
 14 Foltz, Caroline           14 York YMCA            2:30.41    2:33.22        
              34.22     1:12.95 (38.73)     1:53.01 (40.06)     2:33.22 (40.21)
 15 Turner, Olivia            14 Blue Dolphin Aqu     2:30.05    2:33.89        
              33.53     1:11.99 (38.46)     1:53.22 (41.23)     2:33.89 (40.67)
 16 Yuen, Lindsay             14 Upper Merion Aqu     2:32.89    2:34.63        
              33.99     1:13.25 (39.26)     1:53.39 (40.14)     2:34.63 (41.24)
C - Final
 17 Stuart, Natalie           14 Plymouth Whitema     2:33.99    2:30.21        
              33.64     1:11.70 (38.06)     1:51.01 (39.31)     2:30.21 (39.20)
 18 Butera, Bella             14 York YMCA            2:33.26    2:31.75        
              33.97     1:12.71 (38.74)     1:52.34 (39.63)     2:31.75 (39.41)
 19 Zeiler, Megan             14 South Jersey Aqu     2:33.43    2:33.17        
              34.23     1:13.71 (39.48)     1:52.79 (39.08)     2:33.17 (40.38)
 20 Lyesnykova, Alina         14 Cumberland Valle     2:34.98    2:34.17        
              33.29     1:12.31 (39.02)     1:53.21 (40.90)     2:34.17 (40.96)
 21 Eruslanova, Katya         13 Suburban Seahawk     2:33.49    2:34.78        
              34.87     1:13.87 (39.00)     1:55.01 (41.14)     2:34.78 (39.77)
 22 Burns, Abby               14 Souderton Area C     2:33.41    2:34.84        
              34.00     1:12.83 (38.83)     1:53.28 (40.45)     2:34.84 (41.56)
 23 Shields, Emma             14 Westtown Aquatic     2:35.13    2:35.97        
              34.07     1:13.19 (39.12)     1:53.98 (40.79)     2:35.97 (41.99)
 24 Stark, Ilene              13 Upper Dublin Aqu     2:35.29    2:36.33        
              35.37     1:15.18 (39.81)     1:55.99 (40.81)     2:36.33 (40.34)
 
Event 23  Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    MA SC JO: R 2:12.27    3/9/2012 Allie E Szekely, CBST                      
                2:39.69  JO
                3:00.99  SILV
                6:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  2:39.69
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Mostek, Anya              14 Phoenixville  YM     2:31.59    2:24.55 q      
              32.51     1:08.74 (36.23)     1:46.06 (37.32)     2:24.55 (38.49)
  2 Miller, Abigail           14 Tide Water Aquat     2:27.20    2:24.67 q      
              32.18     1:08.55 (36.37)     1:46.24 (37.69)     2:24.67 (38.43)
  3 Brennan, Isabella         14 Greater Philadel     2:25.71    2:25.69 q      
              32.40     1:08.42 (36.02)     1:46.19 (37.77)     2:25.69 (39.50)
  4 Sharp, Lauren             13 Emmaus Aquatic C     2:31.15    2:27.28 q      
              33.07     1:09.77 (36.70)     1:48.65 (38.88)     2:27.28 (38.63)
  5 Agne, Kira                13 Wilmington Aquat     2:31.47    2:27.44 q      
              33.80     1:11.29 (37.49)     1:49.38 (38.09)     2:27.44 (38.06)
  6 McDonough, Ava            14 Seahawks Swim Te     2:24.84    2:27.76 q      
              32.51     1:09.51 (37.00)     1:48.41 (38.90)     2:27.76 (39.35)
  7 Vlaeminck, Chloe          14 Parkland Aquatic     2:31.05    2:29.10 q      
              34.25     1:12.16 (37.91)     1:51.55 (39.39)     2:29.10 (37.55)
  8 Marlin, Krista            13 Suburban Seahawk     2:25.55    2:29.26 q      
              31.67     1:08.06 (36.39)     1:47.65 (39.59)     2:29.26 (41.61)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Waslyn, Rylee             13 Wilmington Aquat     2:31.43    2:29.50 q      
              33.59     1:11.61 (38.02)     1:50.19 (38.58)     2:29.50 (39.31)
 10 Turner, Olivia            14 Blue Dolphin Aqu     2:30.16    2:30.05 q      
              32.91     1:10.49 (37.58)     1:50.17 (39.68)     2:30.05 (39.88)
 11 Jia, Katherine            13 Upper Dublin Aqu     2:35.95    2:30.13 q      
              34.27     1:12.40 (38.13)     1:51.43 (39.03)     2:30.13 (38.70)
 12 Foltz, Caroline           14 York YMCA            2:33.18    2:30.41 q      
              34.14     1:12.50 (38.36)     1:51.14 (38.64)     2:30.41 (39.27)
 13 Scholer, Haley            14 Central Bucks Sw     2:35.73    2:30.63 q      
              33.90     1:11.68 (37.78)     1:51.26 (39.58)     2:30.63 (39.37)
 14 Klaehn, Alina             13 Episcopal Academ     2:33.00    2:31.40 q      
              33.58     1:12.08 (38.50)     1:51.58 (39.50)     2:31.40 (39.82)
 15 Welker, Sydney            14 York YMCA            2:32.51    2:32.46 q      
              35.28     1:13.76 (38.48)     1:53.07 (39.31)     2:32.46 (39.39)
 16 Feuzeu Mekoue, Kelly      13 Suburban Seahawk     2:32.90    2:32.56 q      
              33.84     1:11.86 (38.02)     1:51.03 (39.17)     2:32.56 (41.53)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Yuen, Lindsay             14 Upper Merion Aqu     2:38.21    2:32.89 q      
              33.81     1:12.75 (38.94)     1:52.46 (39.71)     2:32.89 (40.43)
 18 Kil, Isabella             13 Aquatic Club of      2:31.48    2:32.95 q      
              34.33     1:12.82 (38.49)     1:52.82 (40.00)     2:32.95 (40.13)
 19 Butera, Bella             14 York YMCA            2:37.27    2:33.26 q      
              34.38     1:13.91 (39.53)     1:54.25 (40.34)     2:33.26 (39.01)
 20 Burns, Abby               14 Souderton Area C     2:34.49    2:33.41 q      
              34.06     1:12.46 (38.40)     1:52.58 (40.12)     2:33.41 (40.83)
 21 Zeiler, Megan             14 South Jersey Aqu     2:37.43    2:33.43 q      
              35.24     1:14.15 (38.91)     1:53.90 (39.75)     2:33.43 (39.53)
 22 Eruslanova, Katya         13 Suburban Seahawk     2:35.12    2:33.49 q      
              33.79     1:12.08 (38.29)     1:52.71 (40.63)     2:33.49 (40.78)
 23 Stuart, Natalie           14 Plymouth Whitema     2:27.22    2:33.99 q      
              34.47     1:13.11 (38.64)     1:53.21 (40.10)     2:33.99 (40.78)
 24 Bergstrom, Sydney         14 Suburban Seahawk     2:34.44    2:34.67 q      
              35.13     1:14.55 (39.42)     1:54.13 (39.58)     2:34.67 (40.54)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Lyesnykova, Alina         14 Cumberland Valle     2:33.99    2:34.98        
              33.48     1:12.16 (38.68)     1:53.51 (41.35)     2:34.98 (41.47)
 26 Shields, Emma             14 Westtown Aquatic     2:31.43    2:35.13        
              33.55     1:12.34 (38.79)     1:53.23 (40.89)     2:35.13 (41.90)
-------------------------------------------------------------------------
 27 Stark, Ilene              13 Upper Dublin Aqu     2:36.39    2:35.29        
              35.43     1:15.44 (40.01)     1:55.46 (40.02)     2:35.29 (39.83)
 28 Kopec, Marissa            13 Hershey Aquatic      2:39.62    2:35.40        
              34.40     1:13.36 (38.96)     1:54.06 (40.70)     2:35.40 (41.34)
 29 Tierney, Jordan           14 Boys and Girls C     2:28.95    2:35.45        
              33.85     1:13.22 (39.37)     1:54.12 (40.90)     2:35.45 (41.33)
 30 Tamburrino, Mia           13 Hatboro Horsham      2:37.38    2:35.55        
              34.87     1:14.81 (39.94)     1:55.59 (40.78)     2:35.55 (39.96)
 31 Bansky, Sarah             14 Jersey Wahoos        2:35.99    2:35.61        
              36.58     1:15.14 (38.56)     1:55.12 (39.98)     2:35.61 (40.49)
 32 Horner, Elizabeth         14 Lancaster Aquati     2:37.86    2:35.73        
              34.46     1:14.10 (39.64)     1:54.87 (40.77)     2:35.73 (40.86)
 33 Wilson, Logan             14 Westtown Aquatic     2:37.25    2:35.83        
              34.75     1:14.36 (39.61)     1:54.55 (40.19)     2:35.83 (41.28)
 34 Montgomery, Margaret      14 Radnor Aquatic C     2:37.64    2:36.04        
              33.73     1:12.84 (39.11)     1:54.15 (41.31)     2:36.04 (41.89)
 35 Cottingham, Brianna       14 State College Ar     2:37.69    2:36.15        
              34.82     1:14.20 (39.38)     1:55.26 (41.06)     2:36.15 (40.89)
 36 Turner, Sara              14 Elite Performanc     2:37.99    2:36.86        
              36.09     1:16.10 (40.01)     1:56.57 (40.47)     2:36.86 (40.29)
 37 Riegel, Julia             14 Central Bucks Sw     2:34.54    2:37.08        
              34.42     1:13.57 (39.15)     1:55.58 (42.01)     2:37.08 (41.50)
 38 Roma, Isabella            13 South Jersey Aqu     2:36.41    2:37.75        
              36.52     1:16.76 (40.24)     1:57.05 (40.29)     2:37.75 (40.70)
 39 Storm, Hannah             14 Penn Charter Aqu     2:35.99    2:37.97        
              35.19     1:15.27 (40.08)     1:56.39 (41.12)     2:37.97 (41.58)
 40 Petrakis, Nyah            13 Central Bucks Sw     2:35.83    2:38.60        
              33.91     1:13.94 (40.03)     1:56.26 (42.32)     2:38.60 (42.34)
 41 Ott, Madeleine            14 Suburban Seahawk     2:38.88    2:38.83        
              36.42     1:17.48 (41.06)     1:57.46 (39.98)     2:38.83 (41.37)
 42 Pittala, Sreeya           14 Unattached           2:37.11    2:38.97        
              36.11     1:15.94 (39.83)     1:58.06 (42.12)     2:38.97 (40.91)
 43 Thompson, Reese           14 Suburban Seahawk     2:34.31    2:39.32        
              35.32     1:14.84 (39.52)     1:56.31 (41.47)     2:39.32 (43.01)
 44 Holtsberg, Cathryn        13 Suburban Seahawk     2:38.01    2:39.40        
              35.55     1:16.01 (40.46)     1:57.64 (41.63)     2:39.40 (41.76)
 45 Goodman, Anna             14 Souderton Area C     2:39.15    2:39.47        
              36.84     1:17.48 (40.64)     1:58.70 (41.22)     2:39.47 (40.77)
 46 Fleischaker, Leyna        14 Parkland Aquatic     2:38.37    2:39.52        
              35.62     1:15.81 (40.19)     1:57.61 (41.80)     2:39.52 (41.91)
 47 Chi, Maggie               14 Parkland Aquatic     2:38.88    2:40.05        
              35.86     1:15.97 (40.11)     1:58.03 (42.06)     2:40.05 (42.02)
 48 Gemma, Ava                14 York YMCA            2:37.65    2:40.15        
              35.44     1:15.89 (40.45)     1:57.79 (41.90)     2:40.15 (42.36)
 49 Barlow, Lauren            14 East Coast C-Cer     2:38.02    2:41.16        
              35.19     1:16.98 (41.79)     1:58.12 (41.14)     2:41.16 (43.04)
 50 Sabalaske, Emma           13 George School Aq     2:38.30    2:41.31        
              35.67     1:16.10 (40.43)     1:58.77 (42.67)     2:41.31 (42.54)
 51 Becker, Mandy             14 Baldwin School A     2:38.37    2:41.35        
              34.94     1:15.56 (40.62)     1:58.05 (42.49)     2:41.35 (43.30)
 52 Seybold, Madeline         14 South Jersey Aqu     2:39.41    2:42.11        
              33.92     1:12.94 (39.02)     1:56.19 (43.25)     2:42.11 (45.92)
 53 Jellig, Maria             14 Jersey Wahoos        2:36.38    2:42.12        
              35.93     1:17.19 (41.26)     1:59.69 (42.50)     2:42.12 (42.43)
 54 Pike, Kayla               14 Souderton Area C     2:35.06    2:42.39        
              36.56     1:17.52 (40.96)     1:59.40 (41.88)     2:42.39 (42.99)
 55 Collins, Audrey           14 Radnor Aquatic C     2:37.04    2:42.40        
              35.46     1:16.17 (40.71)     1:59.22 (43.05)     2:42.40 (43.18)
 56 Kaczorowski, Gabriella    14 Jersey Wahoos        2:37.85    2:42.93        
              36.20     1:17.59 (41.39)     1:59.95 (42.36)     2:42.93 (42.98)
 57 Parks, Kylee              14 Hanover Ymca Sti     2:39.35    2:47.35        
              36.76     1:18.66 (41.90)     2:02.73 (44.07)     2:47.35 (44.62)
 
Event 24  Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    MA SC JO: R 1:58.39   3/14/2014 Reece Whitley, Penn Charter Aqu            
                2:31.69  JO
                2:49.99  SILV
                6:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  2:31.69
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Elder, Alek               14 Suburban Seahawk     2:14.79    2:12.04        
              29.64     1:03.01 (33.37)     1:37.21 (34.20)     2:12.04 (34.83)
  2 Wang, Gary                13 Suburban Seahawk     2:15.52    2:12.97        
              29.86     1:02.96 (33.10)     1:37.31 (34.35)     2:12.97 (35.66)
  3 D'Avella, Francesco       14 Parkland Aquatic     2:14.74    2:13.13        
              30.11     1:03.82 (33.71)     1:38.62 (34.80)     2:13.13 (34.51)
  4 Welgosh, Raymond          14 Suburban Seahawk     2:13.71    2:14.07        
              30.98     1:04.55 (33.57)     1:38.94 (34.39)     2:14.07 (35.13)
  5 Brooke, Gavin             14 Germantown Acade     2:16.93    2:15.87        
              30.74     1:05.30 (34.56)     1:40.23 (34.93)     2:15.87 (35.64)
  6 Sultanik, Joshua          14 Lower Merion Aqu     2:17.43    2:17.37        
              30.07     1:05.20 (35.13)     1:42.16 (36.96)     2:17.37 (35.21)
  7 Barry, Everett            14 Marauder Aquatic     2:16.46    2:18.29        
              31.51     1:06.15 (34.64)     1:41.71 (35.56)     2:18.29 (36.58)
  8 D'Avella, Fulvio          14 Parkland Aquatic     2:16.10    2:20.38        
              30.67     1:05.77 (35.10)     1:42.76 (36.99)     2:20.38 (37.62)
B - Final
  9 Kofman, Eli               14 Penn Charter Aqu     2:19.13    2:17.57        
              32.56     1:08.43 (35.87)     1:44.96 (36.53)     2:17.57 (32.61)
 10 Durand, Connor            14 Palmyra Aquatic      2:21.05    2:18.48        
              33.20     1:09.79 (36.59)     1:45.73 (35.94)     2:18.48 (32.75)
 11 Park, Tate                14 Friends Select A     2:19.39    2:19.06        
              34.77     1:10.55 (35.78)     1:46.50 (35.95)     2:19.06 (32.56)
 12 Farina, Ronald            14 Parkland Aquatic     2:18.71    2:19.34        
              33.67     1:10.49 (36.82)     1:46.76 (36.27)     2:19.34 (32.58)
 13 Jess, Nolan               13 Tide Water Aquat     2:20.84    2:21.28        
              34.49     1:11.73 (37.24)     1:48.59 (36.86)     2:21.28 (32.69)
 14 Blacker, Alexander        14 Hershey Aquatic      2:19.86    2:21.45        
              33.67     1:10.05 (36.38)     1:48.73 (38.68)     2:21.45 (32.72)
 15 Buck, Quinn               14 Central Bucks Sw     2:21.39    2:21.48        
              33.69     1:10.93 (37.24)     1:48.84 (37.91)     2:21.48 (32.64)
 16 Grisbaum, Dolan           14 Greater Philadel     2:19.79    2:22.08        
              35.75     1:12.80 (37.05)     1:49.47 (36.67)     2:22.08 (32.61)
C - Final
 17 Xia, Peter                14 Jersey Wahoos        2:22.31    2:19.52        
              30.64     1:05.65 (35.01)     1:41.86 (36.21)     2:19.52 (37.66)
 18 McMahon, Michael          14 Golden Ram Aquat     2:23.53    2:20.61        
              31.94     1:07.02 (35.08)     1:43.27 (36.25)     2:20.61 (37.34)
 19 Pezzella, Nicholas        13 South Jersey Aqu     2:22.19    2:21.16        
              31.07     1:07.25 (36.18)     1:44.43 (37.18)     2:21.16 (36.73)
 20 Short, Nikolas            14 South Jersey Aqu     2:24.16    2:21.46        
              31.08     1:06.23 (35.15)     1:43.24 (37.01)     2:21.46 (38.22)
 21 Wright, Owen              14 West Chester Are     2:21.42    2:23.54        
              31.01     1:06.75 (35.74)     1:44.75 (38.00)     2:23.54 (38.79)
 22 Yoon, Michael             14 Upper Dublin Aqu     2:22.44    2:23.70        
              32.32     1:08.47 (36.15)     1:46.51 (38.04)     2:23.70 (37.19)
 23 Rooney, Patrick           14 Baldwin School A     2:24.82    2:25.38        
              31.40     1:07.87 (36.47)     1:46.65 (38.78)     2:25.38 (38.73)
 24 Drexler, Noah             14 Hershey Aquatic      2:22.71    2:27.00        
              32.49     1:09.42 (36.93)     1:48.58 (39.16)     2:27.00 (38.42)
 
Event 24  Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    MA SC JO: R 1:58.39   3/14/2014 Reece Whitley, Penn Charter Aqu            
                2:31.69  JO
                2:49.99  SILV
                6:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  2:31.69
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Welgosh, Raymond          14 Suburban Seahawk     2:17.07    2:13.71 q      
              31.05     1:04.86 (33.81)     1:39.42 (34.56)     2:13.71 (34.29)
  2 D'Avella, Francesco       14 Parkland Aquatic     2:16.06    2:14.74 q      
              29.51     1:03.26 (33.75)     1:39.05 (35.79)     2:14.74 (35.69)
  3 Elder, Alek               14 Suburban Seahawk     2:18.61    2:14.79 q      
              29.78     1:03.75 (33.97)     1:38.97 (35.22)     2:14.79 (35.82)
  4 Wang, Gary                13 Suburban Seahawk     2:15.61    2:15.52 q      
              29.81     1:03.71 (33.90)     1:39.02 (35.31)     2:15.52 (36.50)
  5 D'Avella, Fulvio          14 Parkland Aquatic     2:18.37    2:16.10 q      
              29.80     1:04.66 (34.86)     1:40.47 (35.81)     2:16.10 (35.63)
  6 Barry, Everett            14 Marauder Aquatic     2:21.59    2:16.46 q      
              30.69     1:05.85 (35.16)     1:41.33 (35.48)     2:16.46 (35.13)
  7 Brooke, Gavin             14 Germantown Acade     2:21.30    2:16.93 q      
              31.21     1:05.63 (34.42)     1:40.94 (35.31)     2:16.93 (35.99)
  8 Sultanik, Joshua          14 Lower Merion Aqu     2:21.18    2:17.43 q      
              31.04     1:06.00 (34.96)     1:42.35 (36.35)     2:17.43 (35.08)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Farina, Ronald            14 Parkland Aquatic     2:23.09    2:18.71 q      
              30.68     1:05.57 (34.89)     1:42.12 (36.55)     2:18.71 (36.59)
 10 Kofman, Eli               14 Penn Charter Aqu     2:15.41    2:19.13 q      
              31.23     1:06.25 (35.02)     1:42.52 (36.27)     2:19.13 (36.61)
 11 Park, Tate                14 Friends Select A     2:24.49    2:19.39 q      
              31.72     1:07.14 (35.42)     1:44.09 (36.95)     2:19.39 (35.30)
 12 Grisbaum, Dolan           14 Greater Philadel     2:24.33    2:19.79 q      
              31.73     1:06.96 (35.23)     1:43.92 (36.96)     2:19.79 (35.87)
 13 Blacker, Alexander        14 Hershey Aquatic      2:19.07    2:19.86 q      
              30.27     1:04.91 (34.64)     1:41.64 (36.73)     2:19.86 (38.22)
 14 Jess, Nolan               13 Tide Water Aquat     2:23.92    2:20.84 q      
              31.58     1:06.58 (35.00)     1:43.49 (36.91)     2:20.84 (37.35)
 15 Durand, Connor            14 Palmyra Aquatic      2:26.70    2:21.05 q      
              30.79     1:07.02 (36.23)     1:44.53 (37.51)     2:21.05 (36.52)
 16 Buck, Quinn               14 Central Bucks Sw     2:23.46    2:21.39 q      
              31.15     1:06.20 (35.05)     1:43.59 (37.39)     2:21.39 (37.80)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Wright, Owen              14 West Chester Are     2:30.85    2:21.42 q      
              31.57     1:06.21 (34.64)     1:43.15 (36.94)     2:21.42 (38.27)
 18 Pezzella, Nicholas        13 South Jersey Aqu     2:22.52    2:22.19 q      
              31.46     1:07.47 (36.01)     1:44.81 (37.34)     2:22.19 (37.38)
 19 Xia, Peter                14 Jersey Wahoos        2:20.99    2:22.31 q      
              31.06     1:06.88 (35.82)     1:44.17 (37.29)     2:22.31 (38.14)
 20 Yoon, Michael             14 Upper Dublin Aqu     2:29.20    2:22.44 q      
              31.95     1:08.15 (36.20)     1:45.53 (37.38)     2:22.44 (36.91)
 21 Drexler, Noah             14 Hershey Aquatic      2:31.38    2:22.71 q      
              31.99     1:08.35 (36.36)     1:45.41 (37.06)     2:22.71 (37.30)
 22 McMahon, Michael          14 Golden Ram Aquat     2:24.22    2:23.53 q      
              32.13     1:07.71 (35.58)     1:44.49 (36.78)     2:23.53 (39.04)
 23 Short, Nikolas            14 South Jersey Aqu     2:26.15    2:24.16 q      
              31.32     1:07.19 (35.87)     1:45.82 (38.63)     2:24.16 (38.34)
 24 Rooney, Patrick           14 Baldwin School A     2:24.94    2:24.82 q      
              31.68     1:08.21 (36.53)     1:46.08 (37.87)     2:24.82 (38.74)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Wang, Justin              14 Upper Merion Aqu     2:29.33    2:25.42        
              32.61     1:08.71 (36.10)     1:47.04 (38.33)     2:25.42 (38.38)
 26 Melendez, Octavio         14 Friends Central      2:29.52    2:25.62        
              33.55     1:10.51 (36.96)     1:49.23 (38.72)     2:25.62 (36.39)
-------------------------------------------------------------------------
 27 Freece, Robert            13 North Penn Aquat     2:25.71    2:25.70        
              31.32     1:06.82 (35.50)     1:45.32 (38.50)     2:25.70 (40.38)
 28 Clough, Colin             13 Hershey Aquatic      2:30.90    2:26.10        
              32.21     1:08.94 (36.73)     1:47.03 (38.09)     2:26.10 (39.07)
 29 Haupt, Henry              13 Episcopal Academ     2:29.29    2:26.66        
              33.30     1:10.82 (37.52)     1:48.25 (37.43)     2:26.66 (38.41)
 30 Jennings, Cole            13 Greater Philadel     2:27.64    2:26.67        
              32.03     1:08.43 (36.40)     1:47.23 (38.80)     2:26.67 (39.44)
 31 Toomey, Justin            13 Parkland Aquatic     2:27.44    2:26.83        
              32.14     1:09.25 (37.11)     1:48.40 (39.15)     2:26.83 (38.43)
 32 Novotny, Matthew          13 Governor Mifflin     2:27.86    2:27.12        
              31.84     1:08.27 (36.43)     1:47.18 (38.91)     2:27.12 (39.94)
 33 Gao, Phillip              14 Suburban Seahawk     2:29.46    2:27.75        
              32.89     1:10.55 (37.66)     1:48.88 (38.33)     2:27.75 (38.87)
 34 Carter, Nicholas          14 Parkland Aquatic     2:26.71    2:27.93        
              31.64     1:07.87 (36.23)     1:47.00 (39.13)     2:27.93 (40.93)
 35 Dang, Andrew              14 Pleasantville Aq     2:27.52    2:29.02        
              33.42     1:10.05 (36.63)     1:49.17 (39.12)     2:29.02 (39.85)
 36 Devaney, John             14 Central Bucks Sw     2:27.93    2:29.30        
              32.25     1:09.72 (37.47)     1:49.36 (39.64)     2:29.30 (39.94)
 37 Pike, Cooper              13 South Jersey Aqu     2:24.69    2:29.53        
              31.23     1:09.44 (38.21)     1:49.61 (40.17)     2:29.53 (39.92)
 38 Stressman, Kyle           14 North Penn Aquat     2:28.13    2:29.60        
              32.43     1:10.32 (37.89)     1:50.53 (40.21)     2:29.60 (39.07)
 39 Lee, Ryan                 13 Wsy Swimming         2:29.25    2:30.36        
              33.69     1:11.98 (38.29)     1:51.30 (39.32)     2:30.36 (39.06)
 40 Hershey, Ethan            13 Five Star Swim C     2:29.89    2:30.39        
              32.74     1:10.59 (37.85)     1:50.79 (40.20)     2:30.39 (39.60)
 41 Nagel, Luke               14 Radnor Aquatic C     2:28.31    2:30.74        
              33.68     1:11.80 (38.12)     1:50.79 (38.99)     2:30.74 (39.95)
 42 Kohler, Boris             14 Friends Central      2:29.99    2:30.75        
              32.93     1:10.56 (37.63)     1:50.36 (39.80)     2:30.75 (40.39)
 42 Christou, Alex            14 Jersey Wahoos        2:30.27    2:30.75        
              33.79     1:12.09 (38.30)     1:51.02 (38.93)     2:30.75 (39.73)
 44 Pawlow, Matthew           14 Radnor Aquatic C     2:29.66    2:31.71        
              33.05     1:11.31 (38.26)     1:51.24 (39.93)     2:31.71 (40.47)
 45 Stoudt, Conner            14 Tops Swimming        2:28.77    2:38.32        
              32.36     1:10.59 (38.23)     1:52.98 (42.39)     2:38.32 (45.34)
 -- Durkan, Ryan              14 Upper Main Line      2:14.75         DQ        
      False start
              30.03     1:03.14 (33.11)     1:37.43 (34.29)          DQ (34.47)
 
Event 25  Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    MA SC JO: R 56.27   3/11/2011 Valerie M Yoshimura, SSC                     
              1:03.69  JO
              1:14.99  SILV
              4:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  1:03.69
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Cullen, Casey             14 Plymouth Whitema       57.83      57.20        
              27.48       57.20 (29.72)                                        
  2 Stramara, Gabrielle       13 Five Star Swim C       57.49      57.59        
              26.97       57.59 (30.62)                                        
  3 Derivaux, Lillian         13 Jersey Wahoos          58.15      57.86        
              26.99       57.86 (30.87)                                        
  4 Hurleman, Hannah          13 Governor Mifflin       59.29      58.31        
              26.88       58.31 (31.43)                                        
  5 Leydig, Camryn            13 York YMCA              59.58      58.91        
              27.63       58.91 (31.28)                                        
  6 Brennan, Isabella         14 Greater Philadel       59.36      59.02        
              28.05       59.02 (30.97)                                        
  7 Miller, Isabel            14 Five Star Swim C       59.26      59.25        
              27.82       59.25 (31.43)                                        
  8 Cotter, Alexandria        14 East Coast C-Cer       59.16      59.49        
              27.66       59.49 (31.83)                                        
B - Final
  9 Levensten, Kate           13 Suburban Seahawk     1:00.21      59.48        
              28.10       59.48 (31.38)                                        
 10 Ulmer, Sydney             14 York YMCA              59.75      59.56        
              27.80       59.56 (31.76)                                        
 11 Ehrnfeldt, Megan          14 Boyertown YMCA N       59.89    1:00.07        
              28.17     1:00.07 (31.90)                                        
 12 Fickett, Makennah         13 Hershey Aquatic        59.84    1:00.14        
              28.37     1:00.14 (31.77)                                        
 13 Smith, Olivia             14 Una Gpac               59.73    1:00.33        
              27.94     1:00.33 (32.39)                                        
 14 Gallagher, Zoe            13 Elite Performanc     1:00.05    1:00.38        
              28.51     1:00.38 (31.87)                                        
 15 Ritchey, Pepperrell       14 Parkland Aquatic       59.77    1:00.65        
              28.27     1:00.65 (32.38)                                        
 16 Calibeo, Cristina         14 George School Aq       59.83    1:00.71        
              28.27     1:00.71 (32.44)                                        
C - Final
 17 Kuhn, Grace               14 Governor Mifflin     1:00.48      59.41        
              27.28       59.41 (32.13)                                        
 18 Waslyn, Rylee             13 Wilmington Aquat     1:00.45      59.94        
              28.26       59.94 (31.68)                                        
 19 Ranile, Nicole            14 Germantown Acade     1:00.83    1:00.26        
              28.18     1:00.26 (32.08)                                        
 20 Agne, Kira                13 Wilmington Aquat     1:00.37    1:00.35        
              28.83     1:00.35 (31.52)                                        
 21 Brandt, Mackenzie         13 Suburban Seahawk     1:00.58    1:00.46        
              28.04     1:00.46 (32.42)                                        
 22 Babici, Briana            14 Jersey Wahoos        1:01.00    1:00.74        
              28.06     1:00.74 (32.68)                                        
 23 Zane, Abigail             13 South Jersey Aqu     1:00.92    1:01.10        
              28.10     1:01.10 (33.00)                                        
 24 Murray, Lane              14 Penn Charter Aqu     1:00.34    1:01.61        
              28.89     1:01.61 (32.72)                                        
 
Event 25  Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    MA SC JO: R 56.27   3/11/2011 Valerie M Yoshimura, SSC                     
              1:03.69  JO
              1:14.99  SILV
              4:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  1:03.69
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Stramara, Gabrielle       13 Five Star Swim C       57.82      57.49 q      
              26.51       57.49 (30.98)                                        
  2 Cullen, Casey             14 Plymouth Whitema       57.76      57.83 q      
              27.56       57.83 (30.27)                                        
  3 Derivaux, Lillian         13 Jersey Wahoos          58.29      58.15 q      
              27.12       58.15 (31.03)                                        
  4 Cotter, Alexandria        14 East Coast C-Cer       58.59      59.16 q      
              27.65       59.16 (31.51)                                        
  5 Miller, Isabel            14 Five Star Swim C     1:00.30      59.26 q      
              27.60       59.26 (31.66)                                        
  6 Hurleman, Hannah          13 Governor Mifflin     1:00.96      59.29 q      
              27.87       59.29 (31.42)                                        
  7 Brennan, Isabella         14 Greater Philadel     1:00.62      59.36 q      
              27.69       59.36 (31.67)                                        
  8 Leydig, Camryn            13 York YMCA              59.43      59.58 q      
              27.82       59.58 (31.76)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Smith, Olivia             14 Una Gpac             1:00.58      59.73 q      
              27.70       59.73 (32.03)                                        
 10 Ulmer, Sydney             14 York YMCA            1:01.15      59.75 q      
              27.95       59.75 (31.80)                                        
 11 Ritchey, Pepperrell       14 Parkland Aquatic     1:01.85      59.77 q      
              28.31       59.77 (31.46)                                        
 12 Calibeo, Cristina         14 George School Aq     1:00.57      59.83 q      
              28.02       59.83 (31.81)                                        
 13 Fickett, Makennah         13 Hershey Aquatic      1:02.37      59.84 q      
              27.70       59.84 (32.14)                                        
 14 Ehrnfeldt, Megan          14 Boyertown YMCA N     1:00.13      59.89 q      
              28.23       59.89 (31.66)                                        
 15 Gallagher, Zoe            13 Elite Performanc       59.05    1:00.05 q      
              27.93     1:00.05 (32.12)                                        
 16 Parry, Ashley             14 Lancaster Aquati     1:02.31    1:00.07 q      
              28.11     1:00.07 (31.96)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Levensten, Kate           13 Suburban Seahawk       59.56    1:00.21 q      
              28.50     1:00.21 (31.71)                                        
 18 Murray, Lane              14 Penn Charter Aqu       58.92    1:00.34 q      
              28.14     1:00.34 (32.20)                                        
 19 Agne, Kira                13 Wilmington Aquat     1:00.59    1:00.37 q      
              28.86     1:00.37 (31.51)                                        
 20 Waslyn, Rylee             13 Wilmington Aquat       59.32    1:00.45 q      
              28.33     1:00.45 (32.12)                                        
 21 Kuhn, Grace               14 Governor Mifflin       59.77    1:00.48 q      
              28.04     1:00.48 (32.44)                                        
 22 Brandt, Mackenzie         13 Suburban Seahawk     1:01.06    1:00.58 q      
              28.31     1:00.58 (32.27)                                        
 23 Ranile, Nicole            14 Germantown Acade     1:00.05    1:00.83 q      
              28.42     1:00.83 (32.41)                                        
 24 Zane, Abigail             13 South Jersey Aqu     1:01.60    1:00.92 q      
              27.69     1:00.92 (33.23)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Babici, Briana            14 Jersey Wahoos        1:01.08    1:01.00        
              28.04     1:01.00 (32.96)                                        
 26 Turner, Olivia            14 Blue Dolphin Aqu       59.26    1:01.01        
              28.10     1:01.01 (32.91)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Haney, Hope               13 South Jersey Aqu     1:02.68    1:01.11        
              28.72     1:01.11 (32.39)                                        
 28 Vergara, Viviana          14 Central Bucks Sw     1:01.49    1:01.12        
              28.23     1:01.12 (32.89)                                        
 29 Wills, Maria              14 Tide Water Aquat     1:03.41    1:01.42        
              28.27     1:01.42 (33.15)                                        
 30 McHale, Alyssa            13 South Jersey Aqu     1:02.67    1:01.56        
              28.74     1:01.56 (32.82)                                        
 31 Wright, Lindsey           14 Tide Water Aquat     1:02.21    1:01.59        
              28.99     1:01.59 (32.60)                                        
 32 Stevens, Molly            14 Suburban Seahawk     1:01.32    1:01.66        
              28.72     1:01.66 (32.94)                                        
 33 Jellig, Maria             14 Jersey Wahoos        1:01.07    1:01.73        
              28.90     1:01.73 (32.83)                                        
 34 Feuzeu Mekoue, Kelly      13 Suburban Seahawk     1:00.75    1:01.77        
              28.26     1:01.77 (33.51)                                        
 35 Koss, Nicola              14 Blue Eagle Swimm     1:02.75    1:01.87        
              29.42     1:01.87 (32.45)                                        
 36 Maile, Kristen            14 Wilmington Aquat     1:01.30    1:01.93        
              29.23     1:01.93 (32.70)                                        
 37 Thompson, Reese           14 Suburban Seahawk       58.96    1:01.95        
              28.72     1:01.95 (33.23)                                        
 38 Littler, Alicia           13 West Chester Are     1:03.22    1:02.02        
              28.95     1:02.02 (33.07)                                        
 39 Ott, Madeleine            14 Suburban Seahawk     1:01.77    1:02.11        
              30.16     1:02.11 (31.95)                                        
 40 Skelly, Katharine         14 Jersey Wahoos        1:03.47    1:02.26        
              28.76     1:02.26 (33.50)                                        
 41 Yurconic, Sabrina         14 Parkland Aquatic     1:03.64    1:02.44        
              29.54     1:02.44 (32.90)                                        
 41 Madden, Maya              14 Hershey Aquatic      1:02.49    1:02.44        
              29.24     1:02.44 (33.20)                                        
 43 Parker, Hannah            13 Hatboro Horsham      1:03.31    1:02.56        
              29.20     1:02.56 (33.36)                                        
 44 Canale, Marlee            14 Seahawks Swim Te     1:03.52    1:02.64        
              29.33     1:02.64 (33.31)                                        
 45 Rae, Madison              13 Ridley Area YMCA     1:02.87    1:02.74        
              29.20     1:02.74 (33.54)                                        
 46 Cox, Bridget              13 Hershey Aquatic      1:02.53    1:02.79        
              29.18     1:02.79 (33.61)                                        
 47 Wakiyama, Kelsey          14 Radnor Aquatic C     1:02.38    1:02.89        
              29.55     1:02.89 (33.34)                                        
 48 Mullin, Sydney            14 Jersey Wahoos        1:02.10    1:03.01        
              29.45     1:03.01 (33.56)                                        
 49 Warner, Lyndsey           14 Greater Philadel     1:02.44    1:03.07        
              29.25     1:03.07 (33.82)                                        
 50 Kopec, Marissa            13 Hershey Aquatic      1:03.45    1:03.22        
              29.51     1:03.22 (33.71)                                        
 51 Denn, Laci                13 East Coast C-Cer     1:03.65    1:03.38        
              29.53     1:03.38 (33.85)                                        
 52 Murphy, Emily             13 Wilmington Aquat     1:03.22    1:03.41        
              29.16     1:03.41 (34.25)                                        
 53 Butera, Bella             14 York YMCA            1:02.39    1:03.48        
              29.64     1:03.48 (33.84)                                        
 54 Pardoe, Mallory           14 Williamsport Are     1:03.23    1:03.49        
              29.98     1:03.49 (33.51)                                        
 55 Puentes, Mya              13 Emmaus Aquatic C     1:02.50    1:03.61        
              28.90     1:03.61 (34.71)                                        
 55 Sheehan, Kailey           14 Una Sjac             1:03.61    1:03.61        
              29.59     1:03.61 (34.02)                                        
 57 Pentz, Savannah           13 Aquatic Club of      1:03.40    1:03.71        
              29.19     1:03.71 (34.52)                                        
 57 Kil, Isabella             13 Aquatic Club of      1:03.06    1:03.71        
              29.76     1:03.71 (33.95)                                        
 59 Levensten, Sydney         13 Suburban Seahawk     1:01.50    1:03.83        
              29.72     1:03.83 (34.11)                                        
 60 Kerner, Erica             13 Jersey Wahoos        1:11.41L   1:03.90        
              29.59     1:03.90 (34.31)                                        
 61 Goodwin, Shannon          14 Central Bucks Sw     1:02.20    1:04.05        
              30.05     1:04.05 (34.00)                                        
 62 Cassidy, Summer           13 Seahawks Swim Te     1:01.55    1:04.14        
              30.08     1:04.14 (34.06)                                        
 63 Kaczorowski, Gabriella    14 Jersey Wahoos        1:03.69    1:04.20        
              30.01     1:04.20 (34.19)                                        
 64 Wilson, Mekhi             13 Suburban Seahawk     1:01.95    1:05.03        
              30.37     1:05.03 (34.66)                                        
 65 Neely, Madaline           13 Jersey Wahoos        1:02.70    1:05.17        
              29.80     1:05.17 (35.37)                                        
 
Event 26  Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    MA SC JO: R 51.40    3/3/2017 David Curtiss, Tri-Hampton YMCA              
                59.59  JO
              1:15.09  SILV
              4:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  59.59
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Maketa, John              14 Germantown Acade       52.63      52.03        
              24.17       52.03 (27.86)                                        
  2 Grossi, Timothy           13 Una Lmor               53.33      52.72        
              24.35       52.72 (28.37)                                        
  3 Piccolo, Nathan           14 Greater Philadel       54.03      53.35        
              24.69       53.35 (28.66)                                        
  4 Juskalian, Tyler          14 Penn Charter Aqu       54.91      54.55        
              25.41       54.55 (29.14)                                        
  5 Fechtman Jr., DJ          14 Suburban Seahawk       54.77      54.82        
              25.65       54.82 (29.17)                                        
  6 Ye, Brandon               14 Upper Main Line        55.23      55.12        
              25.85       55.12 (29.27)                                        
  7 Koenig, Pierre            14 Suburban Seahawk       55.08      55.22        
              25.50       55.22 (29.72)                                        
  8 Kim, Stanley              14 Upper Main Line        55.22      55.76        
              25.95       55.76 (29.81)                                        
B - Final
  9 Williams, Aaron           14 VINY                   55.67      54.60        
              25.08       54.60 (29.52)                                        
 10 Gordon, Daniel            14 Hanover Ymca Sti       55.76      55.44        
              25.61       55.44 (29.83)                                        
 11 D'Avella, Fulvio          14 Parkland Aquatic       55.74      55.85        
              26.17       55.85 (29.68)                                        
 12 Spector, Seth             14 Central Bucks Sw       56.29      55.96        
              26.39       55.96 (29.57)                                        
 13 Hayes, Daniel             14 Blue Eagle Swimm       55.97      56.14        
              26.52       56.14 (29.62)                                        
 14 Dimayuga, Joshua          14 Seahawks Swim Te       56.10      56.43        
              26.50       56.43 (29.93)                                        
 15 Gibbs, Tommy              14 Methacton Aquati       56.16      56.61        
              26.31       56.61 (30.30)                                        
 16 Do, Ethan                 14 Seahawks Swim Te       56.42      56.67        
              26.46       56.67 (30.21)                                        
C - Final
 17 Durkan, Ryan              14 Upper Main Line        56.84      55.68        
              26.26       55.68 (29.42)                                        
 18 Replogle, Jacob           14 North Penn Aquat       56.45      55.82        
              26.17       55.82 (29.65)                                        
 19 Brooke, Gavin             14 Germantown Acade       56.71      56.08        
              26.41       56.08 (29.67)                                        
 20 Kohm, Samuel              13 Germantown Acade       56.67      56.15        
              26.63       56.15 (29.52)                                        
 21 Valle, Edgar              14 Greater Philadel       57.12      56.36        
              26.60       56.36 (29.76)                                        
 22 Gingrich, John            14 Five Star Swim C       56.80      56.64        
              26.51       56.64 (30.13)                                        
 23 Wendling, Andrew          13 Emmaus Aquatic C       56.76      56.85        
              26.92       56.85 (29.93)                                        
 24 Harris, Nathan            14 Parkland Aquatic       57.43      57.92        
              26.79       57.92 (31.13)                                        
 
Event 26  Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    MA SC JO: R 51.40    3/3/2017 David Curtiss, Tri-Hampton YMCA              
                59.59  JO
              1:15.09  SILV
              4:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  59.59
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Maketa, John              14 Germantown Acade       52.57      52.63 q      
              24.40       52.63 (28.23)                                        
  2 Grossi, Timothy           13 Una Lmor               53.72      53.33 q      
              24.81       53.33 (28.52)                                        
  3 Piccolo, Nathan           14 Greater Philadel       54.00      54.03 q      
              24.88       54.03 (29.15)                                        
  4 Fechtman Jr., DJ          14 Suburban Seahawk       55.22      54.77 q      
              26.07       54.77 (28.70)                                        
  5 Juskalian, Tyler          14 Penn Charter Aqu       55.57      54.91 q      
              25.28       54.91 (29.63)                                        
  6 Koenig, Pierre            14 Suburban Seahawk       54.22      55.08 q      
              25.45       55.08 (29.63)                                        
  7 Kim, Stanley              14 Upper Main Line        58.34      55.22 q      
              25.43       55.22 (29.79)                                        
  8 Ye, Brandon               14 Upper Main Line        55.28      55.23 q      
              25.71       55.23 (29.52)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Williams, Aaron           14 VINY                   56.33      55.67 q      
              25.38       55.67 (30.29)                                        
 10 D'Avella, Fulvio          14 Parkland Aquatic       56.06      55.74 q      
              25.96       55.74 (29.78)                                        
 11 Gordon, Daniel            14 Hanover Ymca Sti       56.21      55.76 q      
              25.30       55.76 (30.46)                                        
 12 Hayes, Daniel             14 Blue Eagle Swimm       55.83      55.97 q      
              27.67       55.97 (28.30)                                        
 13 Dimayuga, Joshua          14 Seahawks Swim Te       56.28      56.10 q      
              26.44       56.10 (29.66)                                        
 14 Gibbs, Tommy              14 Methacton Aquati       57.53      56.16 q      
              26.14       56.16 (30.02)                                        
 15 Spector, Seth             14 Central Bucks Sw       58.84      56.29 q      
              26.51       56.29 (29.78)                                        
 16 Do, Ethan                 14 Seahawks Swim Te       56.37      56.42 q      
              26.48       56.42 (29.94)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Replogle, Jacob           14 North Penn Aquat       57.94      56.45 q      
              26.77       56.45 (29.68)                                        
 18 Kohm, Samuel              13 Germantown Acade       57.08      56.67 q      
              26.99       56.67 (29.68)                                        
 19 Brooke, Gavin             14 Germantown Acade       56.61      56.71 q      
              26.82       56.71 (29.89)                                        
 20 Wendling, Andrew          13 Emmaus Aquatic C       57.03      56.76 q      
              26.63       56.76 (30.13)                                        
 21 Gingrich, John            14 Five Star Swim C       58.53      56.80 q      
              26.80       56.80 (30.00)                                        
 22 Durkan, Ryan              14 Upper Main Line        58.16      56.84 q      
              25.99       56.84 (30.85)                                        
 23 Valle, Edgar              14 Greater Philadel       58.06      57.12 q      
              26.99       57.12 (30.13)                                        
 24 Harris, Nathan            14 Parkland Aquatic       59.26      57.43 q      
              27.13       57.43 (30.30)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 D'Avella, Francesco       14 Parkland Aquatic       56.06      57.52        
              26.91       57.52 (30.61)                                        
 26 Wang, Gary                13 Suburban Seahawk       54.80      57.64        
              26.34       57.64 (31.30)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Mannion, Drew             14 Golden Ram Aquat       58.61      57.97        
              27.65       57.97 (30.32)                                        
 28 Graver, Stephen           14 Episcopal Academ       59.09      58.08        
              26.68       58.08 (31.40)                                        
 29 Seidman, Josh             13 Jersey Wahoos          58.75      58.25        
              27.38       58.25 (30.87)                                        
 30 Blandford, Caden          14 Governor Mifflin       59.36      58.26        
              26.85       58.26 (31.41)                                        
 31 Avila, Jovannie           13 Parkland Aquatic       59.13      58.36        
              27.61       58.36 (30.75)                                        
 32 Lin, Kevin                14 Seahawks Swim Te       58.77      58.45        
              26.94       58.45 (31.51)                                        
 33 Park, Noel                13 West Chester Are       58.86      58.49        
              27.68       58.49 (30.81)                                        
 34 Devaney, John             14 Central Bucks Sw       59.07      58.54        
              26.95       58.54 (31.59)                                        
 35 Kendig, Wesley            14 Marauder Aquatic       59.10      58.55        
              26.76       58.55 (31.79)                                        
 36 Buck, Quinn               14 Central Bucks Sw       57.33      58.56        
              27.27       58.56 (31.29)                                        
 37 Musante, Ben              14 Hershey Aquatic        59.46      58.77        
              27.14       58.77 (31.63)                                        
 38 Durand, Connor            14 Palmyra Aquatic        58.57      58.81        
              27.19       58.81 (31.62)                                        
 39 Ward, Ryan                14 George School Aq       59.44      58.85        
              27.41       58.85 (31.44)                                        
 40 Galko, Benjamin           14 Blue Dolphin Aqu       58.37      59.03        
              26.85       59.03 (32.18)                                        
 41 Williams, Reuben          14 VINY                   59.19      59.16        
              27.08       59.16 (32.08)                                        
 42 Xia, Peter                14 Jersey Wahoos          59.10      59.41        
              28.10       59.41 (31.31)                                        
 43 Short, Nikolas            14 South Jersey Aqu       59.38      59.43        
              27.32       59.43 (32.11)                                        
 44 O'Malley, Jimmy           14 DCAA                   59.16      59.47        
              27.78       59.47 (31.69)                                        
 45 Rhoge, Mark               14 Tri-Hampton YMCA       59.49      59.73        
              27.69       59.73 (32.04)                                        
 45 Ray, Prathit              14 Upper Main Line        59.44      59.73        
              28.03       59.73 (31.70)                                        
 47 Freece, Robert            13 North Penn Aquat       58.87      59.86        
              28.05       59.86 (31.81)                                        
 48 Stressman, Kyle           14 North Penn Aquat       57.97      59.87        
              27.32       59.87 (32.55)                                        
 49 Gao, Phillip              14 Suburban Seahawk       59.19    1:00.36        
              28.91     1:00.36 (31.45)                                        
 
Event 27  Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    MA SC JO: R 2:01.74    3/9/2012 Allie E Szekely, CBST                      
                2:18.99  JO
                2:40.59  SILV
                6:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  2:18.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Scholer, Haley            14 Central Bucks Sw     2:09.04    2:08.01        
              28.16       58.63 (30.47)     1:37.71 (39.08)     2:08.01 (30.30)
  2 Cotter, Alexandria        14 East Coast C-Cer     2:09.62    2:09.50        
              27.96     1:00.13 (32.17)     1:39.62 (39.49)     2:09.50 (29.88)
  3 Derivaux, Lillian         13 Jersey Wahoos        2:10.64    2:09.66        
              27.88     1:00.23 (32.35)     1:39.62 (39.39)     2:09.66 (30.04)
  4 Brennan, Isabella         14 Greater Philadel     2:10.14    2:10.29        
              28.31     1:03.09 (34.78)     1:40.42 (37.33)     2:10.29 (29.87)
  5 Waslyn, Rylee             13 Wilmington Aquat     2:12.20    2:10.66        
              29.04     1:02.26 (33.22)     1:40.35 (38.09)     2:10.66 (30.31)
  6 Agne, Kira                13 Wilmington Aquat     2:11.05    2:11.24        
              28.81     1:03.42 (34.61)     1:41.51 (38.09)     2:11.24 (29.73)
  7 Cullen, Casey             14 Plymouth Whitema     2:12.31    2:12.11        
              28.61     1:03.16 (34.55)     1:42.59 (39.43)     2:12.11 (29.52)
  8 McDonough, Ava            14 Seahawks Swim Te     2:11.85    2:12.69        
              29.64     1:04.06 (34.42)     1:41.40 (37.34)     2:12.69 (31.29)
B - Final
  9 Foltz, Caroline           14 York YMCA            2:13.35    2:11.34        
              28.93     1:02.25 (33.32)     1:41.52 (39.27)     2:11.34 (29.82)
 10 Leydig, Camryn            13 York YMCA            2:15.08    2:11.48        
              28.19     1:00.79 (32.60)     1:40.78 (39.99)     2:11.48 (30.70)
 11 Bergstrom, Sydney         14 Suburban Seahawk     2:14.13    2:12.76        
              28.81     1:02.62 (33.81)     1:42.17 (39.55)     2:12.76 (30.59)
 12 Marlin, Krista            13 Suburban Seahawk     2:14.01    2:14.24        
              29.14     1:02.96 (33.82)     1:43.79 (40.83)     2:14.24 (30.45)
 13 Smith, Olivia             14 Una Gpac             2:14.48    2:15.05        
              28.73     1:01.64 (32.91)     1:43.25 (41.61)     2:15.05 (31.80)
 14 Welker, Sydney            14 York YMCA            2:14.67    2:15.23        
              29.34     1:04.35 (35.01)     1:44.72 (40.37)     2:15.23 (30.51)
 15 Ritchey, Pepperrell       14 Parkland Aquatic     2:14.22    2:15.45        
              28.39     1:02.83 (34.44)     1:44.37 (41.54)     2:15.45 (31.08)
 16 Feuzeu Mekoue, Kelly      13 Suburban Seahawk     2:15.66    2:15.97        
              28.37     1:02.31 (33.94)     1:43.52 (41.21)     2:15.97 (32.45)
C - Final
 17 Ott, Madeleine            14 Suburban Seahawk     2:15.91    2:14.51        
              29.12     1:03.14 (34.02)     1:43.87 (40.73)     2:14.51 (30.64)
 18 Jia, Katherine            13 Upper Dublin Aqu     2:16.85    2:15.61        
              30.23     1:07.09 (36.86)     1:44.68 (37.59)     2:15.61 (30.93)
 19 Sharp, Lauren             13 Emmaus Aquatic C     2:16.24    2:15.69        
              29.79     1:03.63 (33.84)     1:43.71 (40.08)     2:15.69 (31.98)
 20 Canale, Marlee            14 Seahawks Swim Te     2:16.54    2:16.96        
              29.32     1:02.85 (33.53)     1:45.80 (42.95)     2:16.96 (31.16)
 21 Barlow, Lauren            14 East Coast C-Cer     2:16.86    2:17.14        
              29.55     1:03.91 (34.36)     1:45.23 (41.32)     2:17.14 (31.91)
 22 Vlaeminck, Chloe          14 Parkland Aquatic     2:16.08    2:18.15        
              30.87     1:07.73 (36.86)     1:47.11 (39.38)     2:18.15 (31.04)
 23 Fickett, Makennah         13 Hershey Aquatic      2:15.78    2:18.19        
              29.56     1:04.25 (34.69)     1:47.15 (42.90)     2:18.19 (31.04)
 24 Miller, Abigail           14 Tide Water Aquat     2:16.91    2:20.85        
              31.38     1:09.31 (37.93)     1:48.71 (39.40)     2:20.85 (32.14)
 
Event 27  Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    MA SC JO: R 2:01.74    3/9/2012 Allie E Szekely, CBST                      
                2:18.99  JO
                2:40.59  SILV
                6:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  2:18.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Scholer, Haley            14 Central Bucks Sw     2:08.24    2:09.04 q      
              28.26       59.19 (30.93)     1:39.02 (39.83)     2:09.04 (30.02)
  2 Cotter, Alexandria        14 East Coast C-Cer     2:08.61    2:09.62 q      
              27.77       59.96 (32.19)     1:39.37 (39.41)     2:09.62 (30.25)
  3 Brennan, Isabella         14 Greater Philadel     2:12.97    2:10.14 q      
              28.54     1:03.36 (34.82)     1:40.24 (36.88)     2:10.14 (29.90)
  4 Derivaux, Lillian         13 Jersey Wahoos        2:10.27    2:10.64 q      
              28.10     1:00.84 (32.74)     1:40.63 (39.79)     2:10.64 (30.01)
  5 Agne, Kira                13 Wilmington Aquat     2:11.74    2:11.05 q      
              28.61     1:03.01 (34.40)     1:40.94 (37.93)     2:11.05 (30.11)
  6 McDonough, Ava            14 Seahawks Swim Te     2:12.93    2:11.85 q      
              29.74     1:04.24 (34.50)     1:40.52 (36.28)     2:11.85 (31.33)
  7 Waslyn, Rylee             13 Wilmington Aquat     2:10.54    2:12.20 q      
              29.27     1:03.32 (34.05)     1:41.74 (38.42)     2:12.20 (30.46)
  8 Cullen, Casey             14 Plymouth Whitema     2:11.64    2:12.31 q      
              28.46     1:02.86 (34.40)     1:42.09 (39.23)     2:12.31 (30.22)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Foltz, Caroline           14 York YMCA            2:13.35    2:13.35 q      
              28.62     1:02.91 (34.29)     1:42.55 (39.64)     2:13.35 (30.80)
 10 Marlin, Krista            13 Suburban Seahawk     2:13.91    2:14.01 q      
              28.83     1:02.11 (33.28)     1:42.89 (40.78)     2:14.01 (31.12)
 11 Bergstrom, Sydney         14 Suburban Seahawk     2:10.48    2:14.13 q      
              29.48     1:03.68 (34.20)     1:43.69 (40.01)     2:14.13 (30.44)
 12 Ritchey, Pepperrell       14 Parkland Aquatic     2:12.88    2:14.22 q      
              28.93     1:04.74 (35.81)     1:44.25 (39.51)     2:14.22 (29.97)
 13 Smith, Olivia             14 Una Gpac             2:13.51    2:14.48 q      
              28.62     1:01.18 (32.56)     1:42.59 (41.41)     2:14.48 (31.89)
 14 Welker, Sydney            14 York YMCA            2:16.07    2:14.67 q      
              29.02     1:03.42 (34.40)     1:43.45 (40.03)     2:14.67 (31.22)
 15 Leydig, Camryn            13 York YMCA            2:12.12    2:15.08 q      
              29.10     1:02.63 (33.53)     1:42.91 (40.28)     2:15.08 (32.17)
 16 Feuzeu Mekoue, Kelly      13 Suburban Seahawk     2:14.86    2:15.66 q      
              28.91     1:03.34 (34.43)     1:43.77 (40.43)     2:15.66 (31.89)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Fickett, Makennah         13 Hershey Aquatic      2:18.94    2:15.78 q      
              29.73     1:03.67 (33.94)     1:45.29 (41.62)     2:15.78 (30.49)
 18 Ott, Madeleine            14 Suburban Seahawk     2:16.44    2:15.91 q      
              30.43     1:04.89 (34.46)     1:45.37 (40.48)     2:15.91 (30.54)
 19 Vlaeminck, Chloe          14 Parkland Aquatic     2:13.94    2:16.08 q      
              30.48     1:07.33 (36.85)     1:44.69 (37.36)     2:16.08 (31.39)
 20 Sharp, Lauren             13 Emmaus Aquatic C     2:16.67    2:16.24 q      
              30.57     1:05.15 (34.58)     1:44.49 (39.34)     2:16.24 (31.75)
 21 Canale, Marlee            14 Seahawks Swim Te     2:18.71    2:16.54 q      
              30.25     1:03.97 (33.72)     1:45.27 (41.30)     2:16.54 (31.27)
 22 Jia, Katherine            13 Upper Dublin Aqu     2:16.34    2:16.85 q      
              30.66     1:08.18 (37.52)     1:45.62 (37.44)     2:16.85 (31.23)
 23 Barlow, Lauren            14 East Coast C-Cer     2:16.22    2:16.86 q      
              30.18     1:04.07 (33.89)     1:45.36 (41.29)     2:16.86 (31.50)
 24 Miller, Abigail           14 Tide Water Aquat     2:15.34    2:16.91 q      
              30.46     1:07.10 (36.64)     1:45.93 (38.83)     2:16.91 (30.98)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Stuart, Natalie           14 Plymouth Whitema     2:14.09    2:17.01        
              29.62     1:05.32 (35.70)     1:45.01 (39.69)     2:17.01 (32.00)
 26 Montgomery, Margaret      14 Radnor Aquatic C     2:17.32    2:17.04        
              29.54     1:04.42 (34.88)     1:45.49 (41.07)     2:17.04 (31.55)
-------------------------------------------------------------------------
 27 Stark, Ilene              13 Upper Dublin Aqu     2:18.06    2:17.10        
              29.72     1:06.28 (36.56)     1:45.64 (39.36)     2:17.10 (31.46)
 28 Ranile, Nicole            14 Germantown Acade     2:16.98    2:17.12        
              29.50     1:03.57 (34.07)     1:47.43 (43.86)     2:17.12 (29.69)
 29 Zane, Abigail             13 South Jersey Aqu     2:17.00    2:17.40        
              28.74     1:03.54 (34.80)     1:44.70 (41.16)     2:17.40 (32.70)
 30 Eruslanova, Katya         13 Suburban Seahawk     2:13.81    2:17.54        
              29.54     1:03.83 (34.29)     1:45.09 (41.26)     2:17.54 (32.45)
 31 Fox, Megan                14 Seahawks Swim Te     2:16.91    2:17.68        
              29.33     1:03.05 (33.72)     1:47.29 (44.24)     2:17.68 (30.39)
 32 Dimartile, Meghan         13 Upper Dublin Aqu     2:17.04    2:17.69        
              28.68     1:03.78 (35.10)     1:47.03 (43.25)     2:17.69 (30.66)
 33 Riegel, Julia             14 Central Bucks Sw     2:15.89    2:17.92        
              30.73     1:07.29 (36.56)     1:47.03 (39.74)     2:17.92 (30.89)
 34 Bansky, Sarah             14 Jersey Wahoos        2:16.61    2:17.95        
              30.82     1:05.20 (34.38)     1:45.66 (40.46)     2:17.95 (32.29)
 35 Miller, Isabel            14 Five Star Swim C     2:17.82    2:18.08        
              28.49     1:03.31 (34.82)     1:45.95 (42.64)     2:18.08 (32.13)
 36 Roma, Isabella            13 South Jersey Aqu     2:18.09    2:18.25        
              30.40     1:07.47 (37.07)     1:46.37 (38.90)     2:18.25 (31.88)
 37 Vergara, Viviana          14 Central Bucks Sw     2:17.18    2:18.38        
              28.91     1:05.82 (36.91)     1:46.96 (41.14)     2:18.38 (31.42)
 38 Kaczorowski, Gabriella    14 Jersey Wahoos        2:16.54    2:19.05        
              30.26     1:05.38 (35.12)     1:47.59 (42.21)     2:19.05 (31.46)
 39 Murray, Lane              14 Penn Charter Aqu     2:16.72    2:19.22        
              29.74     1:03.94 (34.20)     1:48.31 (44.37)     2:19.22 (30.91)
 40 Kuhn, Grace               14 Governor Mifflin     2:17.92    2:19.62        
              29.64     1:05.39 (35.75)     1:47.24 (41.85)     2:19.62 (32.38)
 41 Littler, Alicia           13 West Chester Are     2:37.27L   2:20.08        
              29.92                             1:49.67 ( )     2:20.08 (30.41)
 42 Gallagher, Zoe            13 Elite Performanc     2:15.15    2:20.16        
              29.17     1:04.18 (35.01)     1:47.97 (43.79)     2:20.16 (32.19)
 43 Pentz, Savannah           13 Aquatic Club of      2:18.57    2:20.29        
              29.90     1:04.87 (34.97)     1:47.25 (42.38)     2:20.29 (33.04)
 44 Thompson, Reese           14 Suburban Seahawk     2:11.17    2:20.60        
              29.64     1:05.04 (35.40)     1:46.40 (41.36)     2:20.60 (34.20)
 45 Staretz, Presley          13 York YMCA            2:18.99    2:20.64        
              31.79     1:06.06 (34.27)     1:49.06 (43.00)     2:20.64 (31.58)
 46 Stramara, Gabrielle       13 Five Star Swim C     2:15.52    2:21.04        
              28.68     1:05.24 (36.56)     1:47.89 (42.65)     2:21.04 (33.15)
 -- Burton, Apolina           14 Wsy Swimming         2:15.41         DQ        
      False start - Misc
              30.41     1:05.33 (34.92)     1:47.70 (42.37)          DQ (30.30)
 
Event 28  Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    MA SC JO: R 1:54.18   3/13/2015 Destin Lasco, Pleasantville Aq             
                2:11.19  JO
                2:37.69  SILV
                6:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  2:11.19
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Maketa, John              14 Germantown Acade     1:59.49    1:57.94        
              25.07       54.89 (29.82)     1:30.14 (35.25)     1:57.94 (27.80)
  2 Elder, Alek               14 Suburban Seahawk     1:59.21    1:58.15        
              25.55       54.96 (29.41)     1:29.63 (34.67)     1:58.15 (28.52)
  3 Fechtman Jr., DJ          14 Suburban Seahawk     2:00.13    2:01.72        
              26.57       55.99 (29.42)     1:32.53 (36.54)     2:01.72 (29.19)
  4 Piccolo, Nathan           14 Greater Philadel     2:03.80    2:02.81        
              25.36       58.09 (32.73)     1:34.92 (36.83)     2:02.81 (27.89)
  5 Koenig, Pierre            14 Suburban Seahawk     2:03.77    2:03.70        
              25.75       56.28 (30.53)     1:34.82 (38.54)     2:03.70 (28.88)
  5 Welgosh, Raymond          14 Suburban Seahawk     2:02.60    2:03.70        
              26.96       59.04 (32.08)     1:34.91 (35.87)     2:03.70 (28.79)
  7 Kohm, Samuel              13 Germantown Acade     2:03.50    2:05.00        
              27.08       58.91 (31.83)     1:36.81 (37.90)     2:05.00 (28.19)
  8 Blacker, Alexander        14 Hershey Aquatic      2:02.95    2:07.61        
              26.07       58.41 (32.34)     1:36.16 (37.75)     2:07.61 (31.45)
B - Final
  9 Juskalian, Tyler          14 Penn Charter Aqu     2:04.66    2:03.28        
              25.73       56.99 (31.26)     1:34.12 (37.13)     2:03.28 (29.16)
 10 Washart, Shane            14 Greater Philadel     2:03.94    2:03.73        
              27.23       58.61 (31.38)     1:36.41 (37.80)     2:03.73 (27.32)
 11 Brooke, Gavin             14 Germantown Acade     2:04.03    2:03.90        
              26.83       59.15 (32.32)     1:34.31 (35.16)     2:03.90 (29.59)
 12 D'Avella, Francesco       14 Parkland Aquatic     2:04.30    2:04.47        
              27.21       59.23 (32.02)     1:34.94 (35.71)     2:04.47 (29.53)
 13 Simms, Sean               14 Greater Philadel     2:04.66    2:04.48        
              27.59       57.54 (29.95)     1:36.20 (38.66)     2:04.48 (28.28)
 14 D'Avella, Fulvio          14 Parkland Aquatic     2:04.50    2:04.89        
              26.59       58.90 (32.31)     1:35.46 (36.56)     2:04.89 (29.43)
 15 Spector, Seth             14 Central Bucks Sw     2:06.23    2:04.90        
              26.32       57.99 (31.67)     1:35.62 (37.63)     2:04.90 (29.28)
 16 Replogle, Jacob           14 North Penn Aquat     2:05.87    2:07.50        
              26.98       58.52 (31.54)     1:37.28 (38.76)     2:07.50 (30.22)
C - Final
 17 Wang, Gary                13 Suburban Seahawk     2:06.45    2:03.36        
              25.89       59.08 (33.19)     1:33.30 (34.22)     2:03.36 (30.06)
 18 Grossi, Timothy           13 Una Lmor             2:06.91    2:04.27        
              25.50       56.61 (31.11)     1:35.84 (39.23)     2:04.27 (28.43)
 19 Dimayuga, Joshua          14 Seahawks Swim Te     2:06.43    2:05.68        
              26.74       58.60 (31.86)     1:35.02 (36.42)     2:05.68 (30.66)
 20 Jess, Nolan               13 Tide Water Aquat     2:07.12    2:06.51        
              27.28     1:00.09 (32.81)     1:36.49 (36.40)     2:06.51 (30.02)
 21 McMahon, Michael          14 Golden Ram Aquat     2:06.57    2:06.93        
              28.22     1:00.21 (31.99)     1:36.85 (36.64)     2:06.93 (30.08)
 22 Do, Ethan                 14 Seahawks Swim Te     2:06.56    2:07.47        
              26.98       59.65 (32.67)     1:37.76 (38.11)     2:07.47 (29.71)
 23 Calhoun, Graham           14 Five Star Swim C     2:08.47    2:07.54        
              27.62       59.95 (32.33)     1:37.14 (37.19)     2:07.54 (30.40)
 24 Labarre, David            14 Blue Eagle Swimm     2:07.66    2:09.41        
              27.37       58.77 (31.40)     1:38.62 (39.85)     2:09.41 (30.79)
 
Event 28  Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    MA SC JO: R 1:54.18   3/13/2015 Destin Lasco, Pleasantville Aq             
                2:11.19  JO
                2:37.69  SILV
                6:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  2:11.19
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Elder, Alek               14 Suburban Seahawk     2:00.63    1:59.21 q      
              25.92       56.13 (30.21)     1:30.92 (34.79)     1:59.21 (28.29)
  2 Maketa, John              14 Germantown Acade     1:59.25    1:59.49 q      
              25.16       54.75 (29.59)     1:30.46 (35.71)     1:59.49 (29.03)
  3 Fechtman Jr., DJ          14 Suburban Seahawk     2:00.79    2:00.13 q      
              26.29       55.68 (29.39)     1:31.88 (36.20)     2:00.13 (28.25)
  4 Welgosh, Raymond          14 Suburban Seahawk     2:03.97    2:02.60 q      
              27.15       59.41 (32.26)     1:34.48 (35.07)     2:02.60 (28.12)
  5 Blacker, Alexander        14 Hershey Aquatic      2:06.75    2:02.95 q      
              26.59       57.46 (30.87)     1:33.77 (36.31)     2:02.95 (29.18)
  6 Kohm, Samuel              13 Germantown Acade     2:05.08    2:03.50 q      
              27.39       58.98 (31.59)     1:35.89 (36.91)     2:03.50 (27.61)
  7 Koenig, Pierre            14 Suburban Seahawk     2:04.79    2:03.77 q      
              26.77       58.27 (31.50)     1:35.56 (37.29)     2:03.77 (28.21)
  8 Piccolo, Nathan           14 Greater Philadel     2:08.26    2:03.80 q      
              25.33       58.53 (33.20)     1:35.81 (37.28)     2:03.80 (27.99)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Washart, Shane            14 Greater Philadel     2:07.31    2:03.94 q      
              27.46       58.51 (31.05)     1:36.55 (38.04)     2:03.94 (27.39)
 10 Brooke, Gavin             14 Germantown Acade     2:05.33    2:04.03 q      
              26.80       58.95 (32.15)     1:34.62 (35.67)     2:04.03 (29.41)
 11 D'Avella, Francesco       14 Parkland Aquatic     2:03.19    2:04.30 q      
              27.53       59.06 (31.53)     1:34.06 (35.00)     2:04.30 (30.24)
 12 D'Avella, Fulvio          14 Parkland Aquatic     2:07.73    2:04.50 q      
              26.69       58.61 (31.92)     1:35.82 (37.21)     2:04.50 (28.68)
 13 Simms, Sean               14 Greater Philadel     2:05.25    2:04.66 q      
              27.55       57.88 (30.33)     1:36.08 (38.20)     2:04.66 (28.58)
 13 Juskalian, Tyler          14 Penn Charter Aqu     2:05.92    2:04.66 q      
              26.12       56.69 (30.57)     1:34.60 (37.91)     2:04.66 (30.06)
 15 Replogle, Jacob           14 North Penn Aquat     2:08.51    2:05.87 q      
              27.22       58.32 (31.10)     1:36.56 (38.24)     2:05.87 (29.31)
 16 Spector, Seth             14 Central Bucks Sw     2:10.74    2:06.23 q      
              27.06       58.42 (31.36)     1:36.62 (38.20)     2:06.23 (29.61)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Dimayuga, Joshua          14 Seahawks Swim Te     2:05.28    2:06.43 q      
              26.76       59.22 (32.46)     1:36.40 (37.18)     2:06.43 (30.03)
 18 Wang, Gary                13 Suburban Seahawk     2:01.35    2:06.45 q      
              26.97       58.71 (31.74)     1:35.00 (36.29)     2:06.45 (31.45)
 19 Do, Ethan                 14 Seahawks Swim Te     2:06.37    2:06.56 q      
              26.81       58.93 (32.12)     1:37.19 (38.26)     2:06.56 (29.37)
 20 McMahon, Michael          14 Golden Ram Aquat     2:06.59    2:06.57 q      
              28.06       59.74 (31.68)     1:35.92 (36.18)     2:06.57 (30.65)
 21 Grisbaum, Dolan           14 Greater Philadel     2:08.77    2:06.71 q      
              29.36     1:02.79 (33.43)     1:38.43 (35.64)     2:06.71 (28.28)
 22 Grossi, Timothy           13 Una Lmor             2:04.49    2:06.91 q      
              26.13       57.22 (31.09)     1:35.64 (38.42)     2:06.91 (31.27)
 23 Jess, Nolan               13 Tide Water Aquat     2:09.57    2:07.12 q      
              28.33     1:00.26 (31.93)     1:37.99 (37.73)     2:07.12 (29.13)
 24 Labarre, David            14 Blue Eagle Swimm     2:09.69    2:07.66 q      
              27.32       58.88 (31.56)     1:37.37 (38.49)     2:07.66 (30.29)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Calhoun, Graham           14 Five Star Swim C     2:09.82    2:08.47        
              27.44       59.47 (32.03)     1:38.08 (38.61)     2:08.47 (30.39)
 26 Kofman, Eli               14 Penn Charter Aqu     2:06.82    2:09.43        
              28.29     1:01.75 (33.46)     1:38.62 (36.87)     2:09.43 (30.81)
-------------------------------------------------------------------------
 27 Pezzella, Nicholas        13 South Jersey Aqu     2:08.86    2:09.49        
              28.51     1:00.67 (32.16)     1:38.89 (38.22)     2:09.49 (30.60)
 28 Xia, Peter                14 Jersey Wahoos        2:08.79    2:09.65        
              29.17     1:04.10 (34.93)     1:38.86 (34.76)     2:09.65 (30.79)
 29 Park, Noel                13 West Chester Are     2:09.26    2:09.75        
              28.19     1:01.96 (33.77)     1:41.89 (39.93)     2:09.75 (27.86)
 30 Ward, Ryan                14 George School Aq     2:10.45    2:09.93        
              28.35       58.96 (30.61)     1:40.20 (41.24)     2:09.93 (29.73)
 31 Vizzard, Sean             14 Jersey Wahoos        2:10.66    2:10.30        
              28.14     1:00.17 (32.03)     1:40.93 (40.76)     2:10.30 (29.37)
 32 Freece, Robert            13 North Penn Aquat     2:09.84    2:10.62        
              27.75     1:03.46 (35.71)     1:41.37 (37.91)     2:10.62 (29.25)
 33 Buck, Quinn               14 Central Bucks Sw     2:10.08    2:11.10        
              28.13     1:03.79 (35.66)     1:41.13 (37.34)     2:11.10 (29.97)
 34 Harris, Nathan            14 Parkland Aquatic     2:10.91    2:11.17        
              28.39     1:01.58 (33.19)     1:40.68 (39.10)     2:11.17 (30.49)
 35 Yoon, Michael             14 Upper Dublin Aqu     2:10.37    2:11.30        
              29.84     1:03.46 (33.62)     1:41.05 (37.59)     2:11.30 (30.25)
 36 Stressman, Kyle           14 North Penn Aquat     2:08.58    2:11.33        
              27.67     1:02.14 (34.47)     1:40.86 (38.72)     2:11.33 (30.47)
 37 Seman, Alexander          14 Elite Performanc     2:10.12    2:11.88        
              28.56     1:00.61 (32.05)     1:41.02 (40.41)     2:11.88 (30.86)
 38 Ye, Brandon               14 Upper Main Line      2:08.35    2:12.19        
              28.10     1:02.85 (34.75)     1:41.42 (38.57)     2:12.19 (30.77)
 39 Short, Nikolas            14 South Jersey Aqu     2:09.28    2:12.46        
              27.55     1:01.88 (34.33)     1:40.64 (38.76)     2:12.46 (31.82)
 40 Nagel, Luke               14 Radnor Aquatic C     2:10.48    2:13.26        
              29.41     1:04.05 (34.64)     1:42.42 (38.37)     2:13.26 (30.84)
 41 Gordon, Daniel            14 Hanover Ymca Sti     2:11.13    2:14.22        
              27.92     1:03.38 (35.46)     1:43.88 (40.50)     2:14.22 (30.34)
 
Event 29  Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    MA SC JO: R 4:54.56    3/1/1998 Cassie Connell                             
                5:31.29  JO
                5:58.99  SILV
               15:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  5:31.29
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Brandt, Mackenzie         13 Suburban Seahawk     5:05.02    5:02.46        
              27.03       56.48 (29.45)     1:26.30 (29.82)     1:56.55 (30.25)
        2:27.03 (30.48)     2:58.09 (31.06)     3:29.46 (31.37)     4:00.74 (31.28)
        4:31.80 (31.06)     5:02.46 (30.66)                                        
  2 Fox, Megan                14 Seahawks Swim Te     5:07.82    5:05.85        
              27.13       56.75 (29.62)     1:27.28 (30.53)     1:58.02 (30.74)
        2:29.11 (31.09)     3:00.57 (31.46)     3:32.27 (31.70)     4:03.61 (31.34)
        4:35.08 (31.47)     5:05.85 (30.77)                                        
  3 Cotter, Alexandria        14 East Coast C-Cer     5:08.09    5:08.00        
              27.52       57.56 (30.04)     1:28.37 (30.81)     1:59.65 (31.28)
        2:31.05 (31.40)     3:02.83 (31.78)     3:34.53 (31.70)     4:06.05 (31.52)
        4:37.53 (31.48)     5:08.00 (30.47)                                        
  4 Bergstrom, Sydney         14 Suburban Seahawk     5:13.18    5:08.44        
              27.68       58.21 (30.53)     1:29.44 (31.23)     2:00.94 (31.50)
        2:32.45 (31.51)     3:03.97 (31.52)     3:35.56 (31.59)     4:06.98 (31.42)
        4:38.32 (31.34)     5:08.44 (30.12)                                        
  5 Cullen, Casey             14 Plymouth Whitema     5:09.54    5:08.47        
              28.22       58.73 (30.51)     1:30.05 (31.32)     2:01.42 (31.37)
        2:33.18 (31.76)     3:04.75 (31.57)     3:36.23 (31.48)     4:07.82 (31.59)
        4:38.63 (30.81)     5:08.47 (29.84)                                        
  6 Parker, Hannah            13 Hatboro Horsham      5:11.73    5:11.00        
              27.95       58.22 (30.27)     1:29.78 (31.56)     2:01.39 (31.61)
        2:32.89 (31.50)     3:04.60 (31.71)     3:36.48 (31.88)     4:08.55 (32.07)
        4:40.12 (31.57)     5:11.00 (30.88)                                        
  7 Derivaux, Lillian         13 Jersey Wahoos        5:08.73    5:13.92        
              27.62       58.13 (30.51)     1:29.49 (31.36)     2:01.35 (31.86)
        2:33.30 (31.95)     3:05.40 (32.10)     3:37.67 (32.27)     4:10.07 (32.40)
        4:42.37 (32.30)     5:13.92 (31.55)                                        
  8 Ranile, Nicole            14 Germantown Acade     5:13.80    5:14.56        
              28.43       59.03 (30.60)     1:30.40 (31.37)     2:01.75 (31.35)
        2:33.09 (31.34)     3:05.14 (32.05)     3:37.52 (32.38)     4:10.57 (33.05)
        4:43.16 (32.59)     5:14.56 (31.40)                                        
B - Final
  9 Stuart, Natalie           14 Plymouth Whitema     5:15.28    5:10.45        
              27.66       57.87 (30.21)     1:29.49 (31.62)     2:01.38 (31.89)
        2:33.18 (31.80)     3:05.12 (31.94)     3:36.98 (31.86)     4:08.45 (31.47)
        4:40.02 (31.57)     5:10.45 (30.43)                                        
 10 Welker, Sydney            14 York YMCA            5:15.39    5:14.71        
              28.20       59.25 (31.05)     1:31.02 (31.77)     2:02.87 (31.85)
        2:35.03 (32.16)     3:06.80 (31.77)     3:38.55 (31.75)     4:10.69 (32.14)
        4:42.89 (32.20)     5:14.71 (31.82)                                        
 11 Stewart, Danielle         14 Dover YMCA Dolph     5:20.86    5:15.43        
              29.00     1:00.02 (31.02)     1:31.85 (31.83)     2:04.21 (32.36)
        2:35.99 (31.78)     3:07.98 (31.99)     3:39.88 (31.90)     4:11.86 (31.98)
        4:44.42 (32.56)     5:15.43 (31.01)                                        
 12 Ehrnfeldt, Megan          14 Boyertown YMCA N     5:18.77    5:19.87        
              27.96       59.40 (31.44)     1:31.71 (32.31)     2:04.53 (32.82)
        2:37.64 (33.11)     3:10.15 (32.51)     3:43.31 (33.16)     4:15.78 (32.47)
        4:49.10 (33.32)     5:19.87 (30.77)                                        
 13 Marlin, Krista            13 Suburban Seahawk     5:18.36    5:19.96        
              28.62     1:00.20 (31.58)     1:32.87 (32.67)     2:05.35 (32.48)
        2:38.17 (32.82)     3:10.35 (32.18)     3:43.05 (32.70)     4:15.59 (32.54)
        4:48.18 (32.59)     5:19.96 (31.78)                                        
 14 Calibeo, Cristina         14 George School Aq     5:19.57    5:24.64        
              27.79       58.94 (31.15)     1:31.08 (32.14)     2:04.04 (32.96)
        2:37.34 (33.30)     3:10.93 (33.59)     3:43.96 (33.03)     4:17.57 (33.61)
        4:51.27 (33.70)     5:24.64 (33.37)                                        
 15 Mullin, Sydney            14 Jersey Wahoos        5:21.16    5:24.67        
              29.11     1:00.99 (31.88)     1:34.09 (33.10)     2:06.98 (32.89)
        2:40.07 (33.09)     3:13.69 (33.62)     3:47.50 (33.81)     4:20.58 (33.08)
        4:53.35 (32.77)     5:24.67 (31.32)                                        
 16 Smith, Olivia             14 Una Gpac             5:20.69    5:29.82        
              28.59       59.74 (31.15)     1:32.27 (32.53)     2:05.70 (33.43)
        2:39.55 (33.85)     3:13.30 (33.75)     3:47.70 (34.40)     4:21.95 (34.25)
        4:56.58 (34.63)     5:29.82 (33.24)                                        
 
Event 29  Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    MA SC JO: R 4:54.56    3/1/1998 Cassie Connell                             
                5:31.29  JO
                5:58.99  SILV
               15:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  5:31.29
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Brandt, Mackenzie         13 Suburban Seahawk     5:05.77    5:05.02 q      
              27.01       57.11 (30.10)     1:28.08 (30.97)     1:58.98 (30.90)
        2:30.06 (31.08)     3:00.85 (30.79)     3:31.98 (31.13)     4:03.45 (31.47)
        4:34.62 (31.17)     5:05.02 (30.40)                                        
  2 Fox, Megan                14 Seahawks Swim Te     5:04.46    5:07.82 q      
              27.30       56.84 (29.54)     1:27.31 (30.47)     1:58.22 (30.91)
        2:29.29 (31.07)     3:00.61 (31.32)     3:32.38 (31.77)     4:04.23 (31.85)
        4:36.18 (31.95)     5:07.82 (31.64)                                        
  3 Cotter, Alexandria        14 East Coast C-Cer     5:07.57    5:08.09 q      
              27.48       57.79 (30.31)     1:28.84 (31.05)     2:00.02 (31.18)
        2:31.35 (31.33)     3:02.71 (31.36)     3:34.31 (31.60)     4:06.01 (31.70)
        4:37.65 (31.64)     5:08.09 (30.44)                                        
  4 Derivaux, Lillian         13 Jersey Wahoos        5:08.62    5:08.73 q      
              27.61       58.02 (30.41)     1:28.96 (30.94)     2:00.15 (31.19)
        2:31.37 (31.22)     3:02.64 (31.27)     3:34.08 (31.44)     4:05.94 (31.86)
        4:37.76 (31.82)     5:08.73 (30.97)                                        
  5 Cullen, Casey             14 Plymouth Whitema     5:13.36    5:09.54 q      
              27.88       57.68 (29.80)     1:28.35 (30.67)     1:59.25 (30.90)
        2:30.23 (30.98)     3:01.66 (31.43)     3:33.41 (31.75)     4:05.81 (32.40)
        4:37.96 (32.15)     5:09.54 (31.58)                                        
  6 Parker, Hannah            13 Hatboro Horsham      5:20.79    5:11.73 q      
              28.41       59.64 (31.23)     1:30.97 (31.33)     2:03.12 (32.15)
        2:34.57 (31.45)     3:06.02 (31.45)     3:37.88 (31.86)     4:09.79 (31.91)
        4:41.22 (31.43)     5:11.73 (30.51)                                        
  7 Bergstrom, Sydney         14 Suburban Seahawk     5:08.08    5:13.18 q      
              28.16       59.16 (31.00)     1:31.04 (31.88)     2:02.56 (31.52)
        2:34.50 (31.94)     3:06.14 (31.64)     3:38.14 (32.00)     4:10.32 (32.18)
        4:41.93 (31.61)     5:13.18 (31.25)                                        
  8 Ranile, Nicole            14 Germantown Acade     5:10.91    5:13.80 q      
              28.96       59.86 (30.90)     1:31.40 (31.54)     2:02.83 (31.43)
        2:34.07 (31.24)     3:05.74 (31.67)     3:37.63 (31.89)     4:10.06 (32.43)
        4:42.39 (32.33)     5:13.80 (31.41)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Stuart, Natalie           14 Plymouth Whitema     5:09.55    5:15.28 q      
              28.46       59.47 (31.01)     1:31.31 (31.84)     2:03.15 (31.84)
        2:35.18 (32.03)     3:07.35 (32.17)     3:39.71 (32.36)     4:12.20 (32.49)
        4:44.29 (32.09)     5:15.28 (30.99)                                        
 10 Welker, Sydney            14 York YMCA            5:20.22    5:15.39 q      
              29.19     1:00.68 (31.49)     1:32.58 (31.90)     2:04.39 (31.81)
        2:36.33 (31.94)     3:08.34 (32.01)     3:40.46 (32.12)     4:12.52 (32.06)
        4:44.15 (31.63)     5:15.39 (31.24)                                        
 11 Marlin, Krista            13 Suburban Seahawk     5:26.74    5:18.36 q      
              28.63       59.92 (31.29)     1:31.23 (31.31)     2:02.87 (31.64)
        2:34.91 (32.04)     3:07.54 (32.63)     3:40.37 (32.83)     4:13.41 (33.04)
        4:46.49 (33.08)     5:18.36 (31.87)                                        
 12 Ehrnfeldt, Megan          14 Boyertown YMCA N     5:23.95    5:18.77 q      
              28.94     1:00.56 (31.62)     1:32.87 (32.31)     2:05.07 (32.20)
        2:37.48 (32.41)     3:09.98 (32.50)     3:42.47 (32.49)     4:15.47 (33.00)
        4:47.57 (32.10)     5:18.77 (31.20)                                        
 13 Calibeo, Cristina         14 George School Aq     5:20.31    5:19.57 q      
              28.02       58.69 (30.67)     1:30.52 (31.83)     2:02.76 (32.24)
        2:34.99 (32.23)     3:07.25 (32.26)     3:39.70 (32.45)     4:12.66 (32.96)
        4:46.40 (33.74)     5:19.57 (33.17)                                        
 14 Smith, Olivia             14 Una Gpac             5:19.20    5:20.69 q      
              28.35       58.83 (30.48)     1:30.50 (31.67)     2:03.23 (32.73)
        2:36.24 (33.01)     3:09.73 (33.49)     3:42.96 (33.23)     4:15.96 (33.00)
        4:49.19 (33.23)     5:20.69 (31.50)                                        
 15 Stewart, Danielle         14 Dover YMCA Dolph     5:18.61    5:20.86 q      
              27.89       58.82 (30.93)     1:30.41 (31.59)     2:02.79 (32.38)
        2:35.56 (32.77)     3:08.40 (32.84)     3:41.67 (33.27)     4:14.74 (33.07)
        4:48.03 (33.29)     5:20.86 (32.83)                                        
 16 Mullin, Sydney            14 Jersey Wahoos        5:18.22    5:21.16 q      
              29.49     1:01.07 (31.58)     1:33.54 (32.47)     2:05.75 (32.21)
        2:38.27 (32.52)     3:10.76 (32.49)     3:43.72 (32.96)     4:16.90 (33.18)
        4:49.53 (32.63)     5:21.16 (31.63)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Warner, Lyndsey           14 Greater Philadel     5:16.40    5:21.29        
              28.19       59.38 (31.19)     1:31.17 (31.79)     2:02.93 (31.76)
        2:35.27 (32.34)     3:08.49 (33.22)     3:41.84 (33.35)     4:15.19 (33.35)
        4:48.47 (33.28)     5:21.29 (32.82)                                        
 18 Riegel, Julia             14 Central Bucks Sw     5:25.12    5:21.53        
              29.15     1:00.74 (31.59)     1:33.16 (32.42)     2:05.98 (32.82)
        2:38.90 (32.92)     3:11.21 (32.31)     3:44.04 (32.83)     4:17.00 (32.96)
        4:49.75 (32.75)     5:21.53 (31.78)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Kelly, Rylee              14 Golden Ram Aquat     5:27.96    5:21.58        
              28.41     1:00.39 (31.98)     1:33.17 (32.78)     2:06.29 (33.12)
        2:39.51 (33.22)     3:12.81 (33.30)     3:45.96 (33.15)     4:18.79 (32.83)
        4:51.06 (32.27)     5:21.58 (30.52)                                        
 20 Ritchey, Pepperrell       14 Parkland Aquatic     5:17.23    5:21.60        
              28.18     1:00.29 (32.11)     1:32.24 (31.95)     2:04.92 (32.68)
        2:37.64 (32.72)     3:10.62 (32.98)     3:43.57 (32.95)     4:17.65 (34.08)
        4:50.48 (32.83)     5:21.60 (31.12)                                        
 21 Speicher, Meghan          14 Wilmington Aquat     5:25.21    5:21.91        
              28.98     1:00.11 (31.13)     1:32.29 (32.18)     2:04.31 (32.02)
        2:36.57 (32.26)     3:09.51 (32.94)     3:42.79 (33.28)     4:16.54 (33.75)
        4:50.03 (33.49)     5:21.91 (31.88)                                        
 22 Hynes, Kylee              14 Greater Philadel     5:22.69    5:22.22        
              28.76     1:00.22 (31.46)     1:31.84 (31.62)     2:04.32 (32.48)
        2:36.90 (32.58)     3:09.70 (32.80)     3:42.71 (33.01)     4:16.00 (33.29)
        4:49.47 (33.47)     5:22.22 (32.75)                                        
 23 Dagg, Kiersten            13 Unattached           5:27.65    5:22.66        
              30.12     1:02.60 (32.48)     1:35.87 (33.27)     2:09.01 (33.14)
        2:41.95 (32.94)     3:14.26 (32.31)     3:46.53 (32.27)     4:18.88 (32.35)
        4:51.28 (32.40)     5:22.66 (31.38)                                        
 24 Szerencsits, Olivia       14 Parkland Aquatic     5:17.68    5:23.46        
              29.20     1:00.41 (31.21)     1:32.06 (31.65)     2:04.32 (32.26)
        2:37.31 (32.99)     3:10.54 (33.23)     3:44.00 (33.46)     4:18.03 (34.03)
        4:51.02 (32.99)     5:23.46 (32.44)                                        
 24 Jellig, Maria             14 Jersey Wahoos        5:30.10    5:23.46        
              29.97     1:02.12 (32.15)     1:34.92 (32.80)     2:07.85 (32.93)
        2:40.67 (32.82)     3:14.02 (33.35)     3:46.89 (32.87)     4:19.83 (32.94)
        4:52.75 (32.92)     5:23.46 (30.71)                                        
 26 Burton, Apolina           14 Wsy Swimming         5:15.64    5:24.19        
              29.07     1:01.57 (32.50)     1:34.70 (33.13)     2:07.81 (33.11)
        2:41.15 (33.34)     3:14.46 (33.31)     3:47.84 (33.38)     4:20.84 (33.00)
        4:53.06 (32.22)     5:24.19 (31.13)                                        
 27 Robinson, Lily            13 Upper Main Line      5:27.71    5:24.44        
              29.40     1:01.36 (31.96)     1:34.34 (32.98)     2:07.52 (33.18)
        2:40.87 (33.35)     3:14.29 (33.42)     3:47.36 (33.07)     4:20.44 (33.08)
        4:53.16 (32.72)     5:24.44 (31.28)                                        
 28 Barlow, Lauren            14 East Coast C-Cer     5:21.68    5:24.95        
              28.95     1:00.56 (31.61)     1:33.31 (32.75)     2:06.38 (33.07)
        2:39.38 (33.00)     3:12.74 (33.36)     3:46.19 (33.45)     4:19.45 (33.26)
        4:52.91 (33.46)     5:24.95 (32.04)                                        
 29 King, Avery               13 Emmaus Aquatic C     5:29.27    5:25.78        
            5:48.40                                                            
                                                    3:44.93 ( )     4:19.00 (34.07)
        4:53.11 (34.11)     5:25.78 (32.67)                                        
 30 Friedlander, Ellie        13 Governor Mifflin     5:21.43    5:25.81        
              28.48     1:00.21 (31.73)     1:32.89 (32.68)     2:06.47 (33.58)
        2:40.39 (33.92)     3:14.52 (34.13)     3:48.48 (33.96)     4:21.70 (33.22)
        4:54.67 (32.97)     5:25.81 (31.14)                                        
 31 Dimartile, Meghan         13 Upper Dublin Aqu     5:27.57    5:25.84        
              29.11     1:01.02 (31.91)     1:33.54 (32.52)     2:06.89 (33.35)
        2:40.56 (33.67)     3:14.13 (33.57)     3:47.35 (33.22)     4:20.76 (33.41)
        4:53.99 (33.23)     5:25.84 (31.85)                                        
 32 Hare, Emma                13 South Jersey Aqu     5:26.29    5:26.00        
              28.40       59.89 (31.49)     1:32.41 (32.52)     2:05.62 (33.21)
        2:39.19 (33.57)     3:13.01 (33.82)     3:46.87 (33.86)     4:20.34 (33.47)
        4:53.75 (33.41)     5:26.00 (32.25)                                        
 33 Koss, Nicola              14 Blue Eagle Swimm     5:23.27    5:26.52        
              28.11       58.17 (30.06)     1:29.77 (31.60)     2:02.66 (32.89)
        2:36.06 (33.40)     3:09.96 (33.90)     3:44.61 (34.65)     4:19.08 (34.47)
        4:53.42 (34.34)     5:26.52 (33.10)                                        
 34 Maile, Kristen            14 Wilmington Aquat     5:20.59    5:26.56        
              28.84     1:01.22 (32.38)     1:34.48 (33.26)     2:07.91 (33.43)
        2:41.69 (33.78)     3:14.84 (33.15)     3:49.04 (34.20)     4:22.27 (33.23)
        4:55.50 (33.23)     5:26.56 (31.06)                                        
 35 Hilty, Alexa              14 York YMCA            5:31.25    5:26.69        
              29.13     1:01.10 (31.97)     1:34.13 (33.03)     2:07.65 (33.52)
        2:41.67 (34.02)     3:15.69 (34.02)     3:49.39 (33.70)     4:23.03 (33.64)
        4:56.06 (33.03)     5:26.69 (30.63)                                        
 36 Yurconic, Sabrina         14 Parkland Aquatic     5:30.43    5:28.05        
              29.25     1:00.76 (31.51)     1:33.23 (32.47)     2:06.06 (32.83)
        2:39.45 (33.39)     3:12.97 (33.52)     3:47.09 (34.12)     4:21.03 (33.94)
        4:54.84 (33.81)     5:28.05 (33.21)                                        
 37 Brainard, Hannah          14 Gettysburg Shark     5:27.96    5:28.41        
              29.78     1:02.69 (32.91)     1:36.22 (33.53)     2:09.77 (33.55)
        2:43.26 (33.49)     3:16.45 (33.19)     3:49.80 (33.35)     4:23.01 (33.21)
        4:55.97 (32.96)     5:28.41 (32.44)                                        
 38 Groff, Avery              14 York YMCA            5:25.77    5:29.07        
              29.98     1:02.75 (32.77)     1:36.21 (33.46)     2:09.79 (33.58)
        2:43.21 (33.42)     3:16.62 (33.41)     3:50.16 (33.54)     4:24.00 (33.84)
        4:57.11 (33.11)     5:29.07 (31.96)                                        
 39 Fitzgerald, Katelyn       13 Unattached           5:25.46    5:29.92        
              28.76     1:01.65 (32.89)     1:35.03 (33.38)     2:08.92 (33.89)
        2:42.86 (33.94)     3:16.65 (33.79)     3:50.56 (33.91)     4:24.58 (34.02)
        4:58.46 (33.88)     5:29.92 (31.46)                                        
 40 Skelly, Katharine         14 Jersey Wahoos        5:29.46    5:30.08        
              29.12     1:01.81 (32.69)     1:34.92 (33.11)     2:08.23 (33.31)
        2:42.07 (33.84)     3:15.92 (33.85)     3:49.85 (33.93)     4:23.86 (34.01)
        4:57.37 (33.51)     5:30.08 (32.71)                                        
 41 Vlaeminck, Chloe          14 Parkland Aquatic     5:30.07    5:30.79        
              29.66     1:02.72 (33.06)     1:36.57 (33.85)     2:10.09 (33.52)
        2:43.39 (33.30)     3:17.97 (34.58)     3:52.09 (34.12)     4:26.58 (34.49)
        4:59.99 (33.41)     5:30.79 (30.80)                                        
 42 Shoemaker, Jennifer       13 Wsy Swimming         5:28.02    5:30.83        
              29.31     1:02.27 (32.96)     1:35.77 (33.50)     2:09.44 (33.67)
        2:43.04 (33.60)     3:16.37 (33.33)     3:50.31 (33.94)     4:24.20 (33.89)
        4:57.92 (33.72)     5:30.83 (32.91)                                        
 43 Jia, Katherine            13 Upper Dublin Aqu     5:28.19    5:30.93        
               6.00       29.35 (23.35)     1:01.87 (32.52)     1:35.46 (33.59)
        2:08.99 (33.53)     2:42.59 (33.60)     3:16.32 (33.73)     3:50.17 (33.85)
        4:24.47 (34.30)   5:30.93 (1:06.46)                                        
 44 Ulmer, Sydney             14 York YMCA            5:29.90    5:31.45        
              29.39     1:02.18 (32.79)     1:35.60 (33.42)     2:09.14 (33.54)
        2:42.74 (33.60)     3:16.23 (33.49)     3:50.04 (33.81)     4:24.15 (34.11)
        4:58.32 (34.17)     5:31.45 (33.13)                                        
 45 Mondick, Kate             13 West Chester Are     5:26.53    5:32.09        
              30.01     1:03.01 (33.00)     1:36.31 (33.30)     2:10.34 (34.03)
        2:43.87 (33.53)     3:17.86 (33.99)     3:51.42 (33.56)     4:25.90 (34.48)
        4:59.34 (33.44)     5:32.09 (32.75)                                        
 46 Sprigman, Jenna           14 Greater Philadel     5:27.51    5:32.43        
              29.94     1:02.35 (32.41)     1:35.91 (33.56)     2:09.02 (33.11)
        2:42.80 (33.78)     3:16.55 (33.75)     3:50.91 (34.36)     4:24.89 (33.98)
        4:59.14 (34.25)     5:32.43 (33.29)                                        
 47 Hendricks, Lauren         14 Wilmington Aquat     5:29.78    5:33.15        
              28.49     1:00.48 (31.99)     1:33.47 (32.99)     2:06.77 (33.30)
        2:40.38 (33.61)     3:14.91 (34.53)     3:49.28 (34.37)     4:24.21 (34.93)
        4:58.89 (34.68)     5:33.15 (34.26)                                        
 48 Bansky, Sarah             14 Jersey Wahoos        5:28.41    5:35.22        
              30.30     1:02.60 (32.30)     1:36.31 (33.71)     2:10.03 (33.72)
        2:44.03 (34.00)     3:18.32 (34.29)     3:52.94 (34.62)     4:27.22 (34.28)
        5:01.73 (34.51)     5:35.22 (33.49)                                        
 49 Denn, Laci                13 East Coast C-Cer     4:52.89L   5:35.85        
              30.18     1:03.54 (33.36)     1:37.51 (33.97)     2:11.53 (34.02)
        2:45.88 (34.35)     3:19.95 (34.07)     3:53.95 (34.00)     4:28.19 (34.24)
        5:02.41 (34.22)     5:35.85 (33.44)                                        
 50 Pennington, Elizabeth     13 Boys and Girls C     5:27.13    5:37.78        
              29.38     1:02.10 (32.72)     1:35.56 (33.46)     2:08.83 (33.27)
        2:42.67 (33.84)     3:16.93 (34.26)     3:51.79 (34.86)     4:27.03 (35.24)
        5:02.71 (35.68)     5:37.78 (35.07)                                        
 -- Gallagher, Zoe            13 Elite Performanc     5:24.63        DFS        
      Declared false start
 
Event 30  Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    MA SC JO: R 4:33.64    3/3/2017 Zachary Kohm, Germantown Acade             
                5:17.89  JO
                5:54.99  SILV
               15:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  5:17.89
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Maketa, John              14 Germantown Acade     4:50.56    4:46.40        
              25.83       54.28 (28.45)     1:23.45 (29.17)     1:52.64 (29.19)
        2:21.92 (29.28)     2:51.36 (29.44)     3:20.71 (29.35)     3:49.86 (29.15)
        4:18.90 (29.04)     4:46.40 (27.50)                                        
  2 Simms, Sean               14 Greater Philadel     4:48.59    4:47.28        
              25.98       54.44 (28.46)     1:23.65 (29.21)     1:52.80 (29.15)
        2:22.19 (29.39)     2:51.67 (29.48)     3:20.96 (29.29)     3:50.42 (29.46)
        4:19.51 (29.09)     4:47.28 (27.77)                                        
  3 Kohm, Samuel              13 Germantown Acade     4:47.88    4:47.31        
              26.02       54.54 (28.52)     1:23.56 (29.02)     1:52.81 (29.25)
        2:22.30 (29.49)     2:51.65 (29.35)     3:20.96 (29.31)     3:50.36 (29.40)
        4:19.52 (29.16)     4:47.31 (27.79)                                        
  4 Washart, Shane            14 Greater Philadel     4:49.28    4:47.39        
              26.47       55.34 (28.87)     1:24.48 (29.14)     1:53.90 (29.42)
        2:23.28 (29.38)     2:52.87 (29.59)     3:22.50 (29.63)     3:51.07 (28.57)
        4:20.12 (29.05)     4:47.39 (27.27)                                        
  5 Morrissey, James          14 Germantown Acade     4:49.38    4:52.29        
              26.24       55.08 (28.84)     1:24.66 (29.58)     1:54.26 (29.60)
        2:23.67 (29.41)     2:53.38 (29.71)     3:23.26 (29.88)     3:53.20 (29.94)
        4:23.19 (29.99)     4:52.29 (29.10)                                        
  6 Replogle, Jacob           14 North Penn Aquat     4:53.14    4:52.76        
              26.44       55.44 (29.00)     1:25.19 (29.75)     1:54.67 (29.48)
        2:24.41 (29.74)     2:54.03 (29.62)     3:24.09 (30.06)     3:54.20 (30.11)
        4:23.97 (29.77)     4:52.76 (28.79)                                        
  7 Casey, Patrick            14 Radnor Aquatic C     4:53.89    4:56.53        
              25.80       54.76 (28.96)     1:24.38 (29.62)     1:54.13 (29.75)
        2:24.37 (30.24)     2:54.89 (30.52)     3:25.71 (30.82)     3:56.38 (30.67)
        4:26.89 (30.51)     4:56.53 (29.64)                                        
  8 Grisbaum, Dolan           14 Greater Philadel     4:54.11    4:57.38        
              26.58       55.96 (29.38)     1:26.10 (30.14)     1:56.21 (30.11)
        2:26.61 (30.40)     2:57.27 (30.66)     3:27.83 (30.56)     3:58.31 (30.48)
        4:28.45 (30.14)     4:57.38 (28.93)                                        
B - Final
  9 Jones, Tanner             13 Greater Philadel     4:59.21    4:55.43        
              26.14       55.08 (28.94)     1:25.44 (30.36)     1:55.70 (30.26)
        2:25.76 (30.06)     2:56.28 (30.52)     3:26.73 (30.45)     3:57.35 (30.62)
        4:27.50 (30.15)     4:55.43 (27.93)                                        
 10 Vizzard, Sean             14 Jersey Wahoos        4:59.26    4:56.31        
              26.36       55.76 (29.40)     1:25.82 (30.06)     1:55.99 (30.17)
        2:26.42 (30.43)     2:56.85 (30.43)     3:26.97 (30.12)     3:57.63 (30.66)
        4:27.51 (29.88)     4:56.31 (28.80)                                        
 11 Gerhard, Benjamin         14 Governor Mifflin     4:55.22    5:01.14        
              25.72       54.84 (29.12)     1:25.34 (30.50)     1:55.92 (30.58)
        2:27.00 (31.08)     2:58.13 (31.13)     3:29.26 (31.13)     4:00.83 (31.57)
        4:31.52 (30.69)     5:01.14 (29.62)                                        
 12 Kofman, Eli               14 Penn Charter Aqu     5:03.83    5:01.63        
              27.19       56.71 (29.52)     1:26.79 (30.08)     1:57.40 (30.61)
        2:28.11 (30.71)     2:58.82 (30.71)     3:29.45 (30.63)     4:00.48 (31.03)
        4:31.54 (31.06)     5:01.63 (30.09)                                        
 13 Fechtman Jr., DJ          14 Suburban Seahawk     5:01.45    5:04.36        
              26.92       57.08 (30.16)     1:28.19 (31.11)     1:59.46 (31.27)
        2:30.97 (31.51)     3:02.53 (31.56)     3:34.38 (31.85)     4:06.04 (31.66)
        4:35.38 (29.34)     5:04.36 (28.98)                                        
 14 Blandford, Caden          14 Governor Mifflin     5:03.94    5:06.27        
              26.17       56.09 (29.92)     1:26.93 (30.84)     1:58.39 (31.46)
        2:29.95 (31.56)     3:01.54 (31.59)     3:33.13 (31.59)     4:04.53 (31.40)
        4:36.00 (31.47)     5:06.27 (30.27)                                        
 15 Welgosh, Raymond          14 Suburban Seahawk     5:04.37    5:06.66        
              26.66       56.20 (29.54)     1:27.40 (31.20)     1:59.13 (31.73)
        2:29.93 (30.80)     3:01.22 (31.29)     3:33.03 (31.81)     4:04.61 (31.58)
        4:35.83 (31.22)     5:06.66 (30.83)                                        
 16 Ward, Ryan                14 George School Aq     5:02.55    5:06.76        
              26.44       56.22 (29.78)     1:27.46 (31.24)     1:59.18 (31.72)
        2:31.11 (31.93)     3:02.80 (31.69)     3:33.87 (31.07)     4:05.76 (31.89)
        4:37.18 (31.42)     5:06.76 (29.58)                                        
 
Event 30  Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    MA SC JO: R 4:33.64    3/3/2017 Zachary Kohm, Germantown Acade             
                5:17.89  JO
                5:54.99  SILV
               15:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  5:17.89
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kohm, Samuel              13 Germantown Acade     4:45.40    4:47.88 q      
              25.94       54.33 (28.39)     1:23.47 (29.14)     1:52.79 (29.32)
        2:22.00 (29.21)     2:51.03 (29.03)     3:20.48 (29.45)     3:49.99 (29.51)
        4:19.47 (29.48)     4:47.88 (28.41)                                        
  2 Simms, Sean               14 Greater Philadel     4:50.21    4:48.59 q      
              26.06       54.75 (28.69)     1:24.03 (29.28)     1:53.31 (29.28)
        2:22.61 (29.30)     2:52.26 (29.65)     3:21.93 (29.67)     3:51.38 (29.45)
        4:20.72 (29.34)     4:48.59 (27.87)                                        
  3 Washart, Shane            14 Greater Philadel     4:52.58    4:49.28 q      
              26.34       54.97 (28.63)     1:24.41 (29.44)     1:53.93 (29.52)
        2:23.44 (29.51)     2:53.06 (29.62)     3:22.79 (29.73)     3:52.21 (29.42)
        4:21.42 (29.21)     4:49.28 (27.86)                                        
  4 Morrissey, James          14 Germantown Acade     4:54.56    4:49.38 q      
              26.27       54.90 (28.63)     1:24.06 (29.16)     1:53.37 (29.31)
        2:22.84 (29.47)     2:52.28 (29.44)     3:21.82 (29.54)     3:51.47 (29.65)
        4:20.93 (29.46)     4:49.38 (28.45)                                        
  5 Maketa, John              14 Germantown Acade     4:51.48    4:50.56 q      
              25.68       54.20 (28.52)     1:23.44 (29.24)     1:52.56 (29.12)
        2:21.91 (29.35)     2:51.41 (29.50)     3:21.15 (29.74)     3:51.06 (29.91)
        4:21.20 (30.14)     4:50.56 (29.36)                                        
  6 Replogle, Jacob           14 North Penn Aquat     4:56.90    4:53.14 q      
              26.21       54.92 (28.71)     1:24.35 (29.43)     1:53.61 (29.26)
        2:23.33 (29.72)     2:52.94 (29.61)     3:22.74 (29.80)     3:52.87 (30.13)
        4:23.44 (30.57)     4:53.14 (29.70)                                        
  7 Casey, Patrick            14 Radnor Aquatic C     5:05.77    4:53.89 q      
              26.12       55.31 (29.19)     1:25.05 (29.74)     1:55.09 (30.04)
        2:25.01 (29.92)     2:55.07 (30.06)     3:25.25 (30.18)     3:55.18 (29.93)
        4:24.92 (29.74)     4:53.89 (28.97)                                        
  8 Grisbaum, Dolan           14 Greater Philadel     5:00.10    4:54.11 q      
              26.49       55.26 (28.77)     1:25.27 (30.01)     1:55.16 (29.89)
        2:25.19 (30.03)     2:55.08 (29.89)     3:25.18 (30.10)     3:55.20 (30.02)
        4:25.11 (29.91)     4:54.11 (29.00)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Gerhard, Benjamin         14 Governor Mifflin     5:04.02    4:55.22 q      
              26.02       54.84 (28.82)     1:24.75 (29.91)     1:54.99 (30.24)
        2:25.50 (30.51)     2:55.79 (30.29)     3:25.93 (30.14)     3:56.23 (30.30)
        4:26.60 (30.37)     4:55.22 (28.62)                                        
 10 Jones, Tanner             13 Greater Philadel     5:07.94    4:59.21 q      
              25.52       54.88 (29.36)     1:25.49 (30.61)     1:56.22 (30.73)
        2:27.15 (30.93)     2:57.95 (30.80)     3:28.89 (30.94)     3:59.84 (30.95)
        4:30.59 (30.75)     4:59.21 (28.62)                                        
 11 Vizzard, Sean             14 Jersey Wahoos        5:00.88    4:59.26 q      
              26.89       56.66 (29.77)     1:27.49 (30.83)     1:58.05 (30.56)
        2:28.39 (30.34)     2:59.15 (30.76)     3:29.92 (30.77)     3:59.99 (30.07)
        4:30.14 (30.15)     4:59.26 (29.12)                                        
 12 Fechtman Jr., DJ          14 Suburban Seahawk     5:15.43    5:01.45 q      
              25.88       55.80 (29.92)     1:26.11 (30.31)     1:57.50 (31.39)
        2:28.51 (31.01)     2:58.89 (30.38)     3:29.67 (30.78)     4:01.54 (31.87)
        4:31.92 (30.38)     5:01.45 (29.53)                                        
 13 Ward, Ryan                14 George School Aq     5:15.25    5:02.55 q      
              26.99       56.68 (29.69)     1:27.04 (30.36)     1:57.69 (30.65)
        2:28.73 (31.04)     2:59.43 (30.70)     3:30.64 (31.21)     4:02.11 (31.47)
        4:32.97 (30.86)     5:02.55 (29.58)                                        
 14 Kofman, Eli               14 Penn Charter Aqu     5:01.28    5:03.83 q      
              27.77       57.75 (29.98)     1:28.20 (30.45)     1:58.80 (30.60)
        2:29.66 (30.86)     3:00.87 (31.21)     3:31.62 (30.75)     4:02.74 (31.12)
        4:33.93 (31.19)     5:03.83 (29.90)                                        
 15 Blandford, Caden          14 Governor Mifflin     5:13.77    5:03.94 q      
              27.05       57.33 (30.28)     1:28.18 (30.85)     1:59.18 (31.00)
        2:30.82 (31.64)     3:02.27 (31.45)     3:33.57 (31.30)     4:04.62 (31.05)
        4:35.25 (30.63)     5:03.94 (28.69)                                        
 16 Welgosh, Raymond          14 Suburban Seahawk     5:00.75    5:04.37 q      
              26.41       55.48 (29.07)     1:24.88 (29.40)     1:54.88 (30.00)
        2:25.28 (30.40)     2:56.46 (31.18)     3:28.19 (31.73)     4:00.82 (32.63)
        4:33.36 (32.54)     5:04.37 (31.01)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Park, Noel                13 West Chester Are     5:02.78    5:04.67        
              26.82       56.18 (29.36)     1:27.14 (30.96)     1:57.90 (30.76)
        2:28.86 (30.96)     3:00.08 (31.22)     3:31.57 (31.49)     4:03.47 (31.90)
        4:34.42 (30.95)     5:04.67 (30.25)                                        
 18 Seidman, Josh             13 Jersey Wahoos        5:14.68    5:04.97        
              27.45       57.88 (30.43)     1:29.12 (31.24)     2:00.46 (31.34)
        2:31.59 (31.13)     3:02.15 (30.56)     3:33.61 (31.46)     4:04.98 (31.37)
        4:35.53 (30.55)     5:04.97 (29.44)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Gao, Phillip              14 Suburban Seahawk     5:10.77    5:05.26        
              26.26       55.75 (29.49)     1:26.40 (30.65)     1:57.53 (31.13)
        2:28.75 (31.22)     3:00.50 (31.75)     3:32.24 (31.74)     4:04.26 (32.02)
        4:35.45 (31.19)     5:05.26 (29.81)                                        
 20 Musante, Ben              14 Hershey Aquatic      5:12.21    5:06.32        
              27.29       57.69 (30.40)     1:28.98 (31.29)     2:00.46 (31.48)
        2:31.80 (31.34)     3:02.99 (31.19)     3:34.04 (31.05)     4:05.06 (31.02)
        4:36.45 (31.39)     5:06.32 (29.87)                                        
 21 Novotny, Matthew          13 Governor Mifflin     5:12.30    5:07.71        
              27.42       57.45 (30.03)     1:28.60 (31.15)     1:59.68 (31.08)
        2:31.11 (31.43)     3:02.59 (31.48)     3:34.09 (31.50)     4:05.80 (31.71)
        4:37.19 (31.39)     5:07.71 (30.52)                                        
 22 Lombrana, Nicholas        14 Episcopal Academ     5:15.00    5:07.88        
              27.57       58.11 (30.54)     1:29.89 (31.78)     2:01.27 (31.38)
        2:32.59 (31.32)     3:04.06 (31.47)     3:35.21 (31.15)     4:06.34 (31.13)
        4:37.71 (31.37)     5:07.88 (30.17)                                        
 23 Juskalian, Tyler          14 Penn Charter Aqu     5:11.65    5:08.64        
              27.79       57.67 (29.88)     1:28.88 (31.21)     1:59.94 (31.06)
        2:31.38 (31.44)     3:03.02 (31.64)     3:34.73 (31.71)     4:06.40 (31.67)
        4:38.43 (32.03)     5:08.64 (30.21)                                        
 24 Fahrney, John             14 Parkland Aquatic     5:11.50    5:08.69        
              27.31       57.91 (30.60)     1:29.41 (31.50)     2:01.10 (31.69)
        2:32.14 (31.04)     3:03.10 (30.96)     3:34.49 (31.39)     4:06.06 (31.57)
        4:38.19 (32.13)     5:08.69 (30.50)                                        
 25 Thorne, Spencer           14 Friends Central      5:17.88    5:08.88        
              26.67       56.35 (29.68)     1:27.43 (31.08)     1:59.18 (31.75)
        2:30.95 (31.77)     3:02.71 (31.76)     3:34.62 (31.91)     4:06.13 (31.51)
        4:37.82 (31.69)     5:08.88 (31.06)                                        
 26 Nagel, Luke               14 Radnor Aquatic C     5:09.54    5:09.15        
              27.64       57.87 (30.23)     1:28.92 (31.05)     1:59.87 (30.95)
        2:31.72 (31.85)     3:03.36 (31.64)     3:34.83 (31.47)     4:06.78 (31.95)
        4:38.73 (31.95)     5:09.15 (30.42)                                        
 27 Avila, Jovannie           13 Parkland Aquatic     5:16.61    5:12.28        
              27.13       57.98 (30.85)     1:29.34 (31.36)     2:00.72 (31.38)
        2:32.47 (31.75)     3:03.97 (31.50)     3:35.92 (31.95)     4:08.45 (32.53)
        4:41.23 (32.78)     5:12.28 (31.05)                                        
 28 Woodzell, Ryan            13 Dover YMCA Dolph     5:15.61    5:12.68        
              27.61       57.74 (30.13)     1:29.40 (31.66)     2:00.98 (31.58)
        2:32.89 (31.91)     3:05.23 (32.34)     3:37.83 (32.60)     4:10.24 (32.41)
        4:42.28 (32.04)     5:12.68 (30.40)                                        
 29 Valle, Edgar              14 Greater Philadel     5:10.99    5:12.78        
              27.79       58.66 (30.87)     1:30.04 (31.38)     2:01.63 (31.59)
        2:33.88 (32.25)     3:05.65 (31.77)     3:37.60 (31.95)     4:09.58 (31.98)
        4:41.85 (32.27)     5:12.78 (30.93)                                        
 30 Belkadi, Yaseen           14 Westtown Aquatic     5:10.79    5:13.06        
              27.24       57.82 (30.58)     1:29.35 (31.53)     2:01.24 (31.89)
        2:33.05 (31.81)     3:04.99 (31.94)     3:37.38 (32.39)     4:10.23 (32.85)
        4:41.87 (31.64)     5:13.06 (31.19)                                        
 31 Lee, Ryan                 13 Wsy Swimming         5:15.92    5:15.06        
              28.10       59.10 (31.00)     1:31.71 (32.61)     2:04.11 (32.40)
        2:36.77 (32.66)     3:08.95 (32.18)     3:41.17 (32.22)     4:13.48 (32.31)
        4:45.10 (31.62)     5:15.06 (29.96)                                        
 32 Carter, Nicholas          14 Parkland Aquatic     5:10.51    5:15.55        
              27.30       57.64 (30.34)     1:29.25 (31.61)     2:00.86 (31.61)
        2:32.48 (31.62)     3:04.72 (32.24)     3:37.37 (32.65)     4:10.07 (32.70)
        4:43.28 (33.21)     5:15.55 (32.27)                                        
 33 Ehret, Andrew             14 Lehigh Valley Aq     5:16.32    5:16.47        
              27.87       59.14 (31.27)     1:31.32 (32.18)     2:04.22 (32.90)
        2:37.01 (32.79)     3:09.68 (32.67)     3:42.46 (32.78)     4:14.47 (32.01)
        4:46.46 (31.99)     5:16.47 (30.01)                                        
 34 Tovar, Juan               13 Salvation Army K     5:17.89    5:16.63        
 35 Taylor, Ryan              14 Plymouth Whitema     5:13.61    5:18.08        
              26.84       57.62 (30.78)     1:29.44 (31.82)     2:02.05 (32.61)
        2:34.66 (32.61)     3:07.70 (33.04)     3:41.34 (33.64)     4:14.23 (32.89)
        4:47.24 (33.01)     5:18.08 (30.84)                                        
 36 Seman, Alexander          14 Elite Performanc     5:14.54    5:18.11        
              27.50       58.11 (30.61)     1:29.91 (31.80)     2:02.41 (32.50)
        2:35.34 (32.93)     3:08.38 (33.04)     3:42.02 (33.64)     4:14.97 (32.95)
        4:47.31 (32.34)     5:18.11 (30.80)                                        
 37 Toomey, Justin            13 Parkland Aquatic     5:02.47    5:18.31        
              27.15       57.39 (30.24)     1:29.24 (31.85)     2:01.35 (32.11)
        2:34.33 (32.98)     3:07.27 (32.94)     3:39.97 (32.70)     4:13.24 (33.27)
        4:46.55 (33.31)     5:18.31 (31.76)                                        
 38 Jellig, Conor             14 Jersey Wahoos        5:17.87    5:18.52        
              27.30       57.74 (30.44)     1:29.71 (31.97)     2:02.16 (32.45)
        2:35.26 (33.10)     3:08.29 (33.03)     3:41.41 (33.12)     4:14.56 (33.15)
        4:47.21 (32.65)     5:18.52 (31.31)                                        
 39 Ramos, Liam               13 Greater Philadel     5:13.32    5:18.99        
              27.01       57.57 (30.56)     1:29.02 (31.45)     2:01.15 (32.13)
        2:33.72 (32.57)     3:07.17 (33.45)     3:40.60 (33.43)     4:13.96 (33.36)
        4:47.00 (33.04)     5:18.99 (31.99)                                        
 40 Camden, Eric              14 Parkland Aquatic     5:08.77    5:19.96        
              26.69       57.64 (30.95)     1:29.40 (31.76)     2:01.72 (32.32)
        2:34.16 (32.44)     3:07.15 (32.99)     3:40.77 (33.62)     4:14.12 (33.35)
        4:47.56 (33.44)     5:19.96 (32.40)                                        
 41 Mills, Bryce              14 Hershey Aquatic      5:16.83    5:20.24        
              26.16       56.20 (30.04)     1:28.14 (31.94)     2:00.57 (32.43)
        2:33.35 (32.78)     3:07.16 (33.81)     3:41.08 (33.92)     4:14.70 (33.62)
        4:47.67 (32.97)     5:20.24 (32.57)                                        
 42 Haupt, Henry              13 Episcopal Academ     5:17.75    5:20.75        
              28.18     1:00.26 (32.08)     1:33.27 (33.01)     2:06.07 (32.80)
        2:39.19 (33.12)     3:12.12 (32.93)     3:44.59 (32.47)     4:17.27 (32.68)
        4:49.35 (32.08)     5:20.75 (31.40)                                        
 43 Larkin, Jack              14 Upper Merion Aqu     5:15.18    5:23.93        
              27.97       59.97 (32.00)     1:32.50 (32.53)     2:05.24 (32.74)
        2:38.01 (32.77)     3:11.47 (33.46)     3:45.05 (33.58)     4:18.49 (33.44)
        4:52.00 (33.51)     5:23.93 (31.93)                                        
 -- Vivian, Noah              14 Tops Swimming        5:17.69        DFS        
      Declared false start
 
Event 31  Girls 13-14 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    MA SC JO: R 3:30.92    3/9/2012 Central Bucks Swim Team, CBST              
                         H Zurmuhl, K Shema, A SZEKELY, E Kosten           
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Suburban Seahawks Club  'A'                       3:34.49    3:36.98        
     1) Bergstrom, Sydney 14            2) Brandt, Mackenzie 13           
     3) Ott, Madeleine 14               4) Feuzeu Mekoue, Kelly 13        
              26.05       53.94 (53.94)     1:19.28 (25.34)     1:48.06 (54.12)
        2:14.68 (26.62)     2:43.62 (55.56)     3:08.83 (25.21)     3:36.98 (53.36)
  2 York YMCA  'A'                                    3:42.60    3:38.64        
     1) Foltz, Caroline 14              2) Leydig, Camryn 13              
     3) Welker, Sydney 14               4) Staretz, Presley 13            
              25.57       53.65 (53.65)     1:19.86 (26.21)     1:48.99 (55.34)
        2:15.25 (26.26)     2:43.89 (54.90)     3:09.98 (26.09)     3:38.64 (54.75)
  3 Governor Mifflin Aquatic Club  'A'                3:44.65    3:41.34        
     1) Friedlander, Ellie 13           2) Kuhn, Grace 14                 
     3) Steckiel, Abigail 13            4) Hurleman, Hannah 13            
              27.02       55.93 (55.93)     1:22.27 (26.34)     1:51.83 (55.90)
        2:19.43 (27.60)     2:48.84 (57.01)     3:13.23 (24.39)     3:41.34 (52.50)
  4 Jersey Wahoos  'A'                                3:38.99    3:41.59        
     1) Skelly, Katharine 14            2) Kaczorowski, Gabriella 14      
     3) Mullin, Sydney 14               4) Derivaux, Lillian 13           
              26.55       56.21 (56.21)     1:22.08 (25.87)     1:50.86 (54.65)
        2:18.10 (27.24)     2:47.45 (56.59)     3:12.86 (25.41)     3:41.59 (54.14)
  5 Egg Harbor Twp Seahawks  'A'                      3:44.76    3:42.96        
     1) Cassidy, Summer 13              2) Fox, Megan 14                  
     3) Canale, Marlee 14               4) McDonough, Ava 14              
              27.18       57.11 (57.11)     1:23.22 (26.11)     1:52.04 (54.93)
        2:18.49 (26.45)     2:47.82 (55.78)     3:14.04 (26.22)     3:42.96 (55.14)
  6 Suburban Seahawks Club  'B'                       3:43.60    3:43.05        
     1) Marlin, Krista 13               2) Stevens, Molly 14              
     3) Thompson, Reese 14              4) Eruslanova, Katya 13           
              26.40       54.73 (54.73)     1:20.47 (25.74)     1:50.03 (55.30)
        2:16.08 (26.05)     2:47.04 (57.01)     3:13.58 (26.54)     3:43.05 (56.01)
  7 Central Bucks Swim Team  'A'                      3:45.50    3:43.26        
     1) Riegel, Julia 14                2) Goodwin, Shannon 14            
     3) Scholer, Haley 14               4) Vergara, Viviana 14            
              27.48       57.01 (57.01)     1:24.86 (27.85)     1:55.92 (58.91)
        2:21.61 (25.69)     2:49.61 (53.69)     3:15.24 (25.63)     3:43.26 (53.65)
  8 Wilmington Aquatic Club  'A'                      3:52.10    3:43.43        
     1) Waslyn, Rylee 13                2) Hendricks, Lauren 14           
     3) Agne, Kira 13                   4) Speicher, Meghan 14            
              26.70       55.44 (55.44)     1:22.63 (27.19)     1:52.44 (57.00)
        2:19.10 (26.66)     2:47.61 (55.17)     3:14.31 (26.70)     3:43.43 (55.82)
  9 East Coast C-Cerpants  'A'                        3:46.13    3:44.47        
     1) Denn, Laci 13                   2) Barlow, Lauren 14              
     3) Batty, Alexandra 14             4) Cotter, Alexandria 14          
              27.26       57.01 (57.01)     1:23.34 (26.33)     1:52.43 (55.42)
        2:19.91 (27.48)     2:50.89 (58.46)     3:16.35 (25.46)     3:44.47 (53.58)
 10 Greater Philadelphia Aquatic C  'A'               3:45.00    3:45.37        
     1) Hynes, Kylee 14                 2) Brennan, Isabella 14           
     3) Sprigman, Jenna 14              4) Warner, Lyndsey 14             
              27.58       57.27 (57.27)     1:24.04 (26.77)     1:53.16 (55.89)
        2:21.04 (27.88)     2:51.40 (58.24)     3:16.98 (25.58)     3:45.37 (53.97)
 11 Radnor Aquatic Club  'A'                          3:48.96    3:45.81        
     1) Barber, Avery 14                2) Montgomery, Margaret 14        
     3) Hahn, Lily 13                   4) Coonley, Campbell 13           
              26.47       55.69 (55.69)     1:21.70 (26.01)     1:51.74 (56.05)
        2:18.56 (26.82)     2:48.59 (56.85)     3:15.77 (27.18)     3:45.81 (57.22)
 12 York YMCA  'B'                                    3:53.50    3:47.37        
     1) Ulmer, Sydney 14                2) Groff, Avery 14                
     3) Hilty, Alexa 14                 4) Laux, Laura 14                 
              27.44       56.70 (56.70)     1:24.76 (28.06)     1:54.79 (58.09)
        2:21.71 (26.92)     2:51.14 (56.35)     3:17.80 (26.66)     3:47.37 (56.23)
 13 South Jersey Aquatic Club  'A'                    4:02.13    3:48.36        
     1) Zane, Abigail 13                2) Zeiler, Megan 14               
     3) Hare, Emma 13                   4) Haney, Hope 13                 
              26.85       56.64 (56.64)     1:23.94 (27.30)     1:53.97 (57.33)
        2:21.43 (27.46)     2:51.32 (57.35)     3:18.17 (26.85)     3:48.36 (57.04)
 14 Emmaus Aquatic Club  'A'                          3:56.48    3:49.22        
     1) King, Avery 13                  2) Shucavage, Grace 13            
     3) Puentes, Mya 13                 4) Sharp, Lauren 13               
              26.89       55.96 (55.96)     1:23.53 (27.57)     1:54.68 (58.72)
        2:22.43 (27.75)     2:53.60 (58.92)     3:19.94 (26.34)     3:49.22 (55.62)
 15 Parkland Aquatic Club  'A'                        3:47.85    3:49.35        
     1) Yurconic, Sabrina 14            2) Fleischaker, Leyna 14          
     3) Vlaeminck, Chloe 14             4) Ritchey, Pepperrell 14         
              27.89       58.20 (58.20)     1:26.08 (27.88)     1:56.54 (58.34)
        2:24.11 (27.57)     2:54.10 (57.56)     3:20.20 (26.10)     3:49.35 (55.25)
 16 Plymouth Whitemarsh Aquatics  'A'                 3:53.81    3:51.85        
     1) Stuart, Natalie 14              2) Pacitti, Olivia 14             
     3) Margerison, Lauren 13           4) Cullen, Casey 14               
              28.22       58.20 (58.20)     1:25.53 (27.33)     1:55.78 (57.58)
        2:24.29 (28.51)   2:56.16 (1:00.38)     3:22.79 (26.63)     3:51.85 (55.69)
 17 Jersey Wahoos  'B'                                3:47.45    3:53.98        
     1) Babici, Briana 14               2) Neely, Madaline 13             
     3) Bansky, Sarah 14                4) Jellig, Maria 14               
              27.78       58.25 (58.25)     1:25.49 (27.24)     1:56.25 (58.00)
        2:24.95 (28.70)   2:56.26 (1:00.01)     3:23.36 (27.10)     3:53.98 (57.72)
 18 Suburban Seahawks Club  'C'                       3:50.68   x3:56.07        
     1) Levensten, Kate 13              2) Holtsberg, Cathryn 13          
     3) Levensten, Sydney 13            4) Wilson, Mekhi 13               
              27.89       57.89 (57.89)     1:26.76 (28.87)   1:58.18 (1:00.29)
        2:26.43 (28.25)   2:58.30 (1:00.12)     3:25.52 (27.22)     3:56.07 (57.77)
 19 Parkland Aquatic Club  'B'                        4:02.95    4:00.90        
     1) Walls, Lauren 13                2) Svetz, Claire 14               
     3) Szerencsits, Olivia 14          4) Chi, Maggie 14                 
              28.43   1:00.29 (1:00.29)     1:29.33 (29.04)   2:01.20 (1:00.91)
        2:28.44 (27.24)     2:59.44 (58.24)     3:29.04 (29.60)   4:00.90 (1:01.46)
 
Event 32  Boys 13-14 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    MA SC JO: R 3:19.16    3/9/2012 Central Bucks Swim Team, CBST              
                         J Venneri, J Goroshko, A Zhugayevich, G Brocato   
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Suburban Seahawks Club  'A'                       3:23.62    3:19.85        
     1) Elder, Alek 14                  2) Wang, Gary 13                  
     3) Fechtman Jr., DJ 14             4) Koenig, Pierre 14              
              23.73       49.82 (49.82)     1:14.44 (24.62)     1:40.92 (51.10)
        2:03.85 (22.93)     2:30.13 (49.21)     2:53.49 (23.36)     3:19.85 (49.72)
  2 Germantown Academy Aquatic  Cl  'A'               3:25.68    3:22.18        
     1) Maketa, John 14                 2) Freeman, Jonathan 13           
     3) Brooke, Gavin 14                4) Kohm, Samuel 13                
              23.58       49.17 (49.17)     1:12.67 (23.50)     1:39.38 (50.21)
        2:03.61 (24.23)     2:30.46 (51.08)     2:55.11 (24.65)     3:22.18 (51.72)
  3 Greater Philadelphia Aquatic C  'A'               3:24.57    3:25.01        
     1) Washart, Shane 14               2) Simms, Sean 14                 
     3) Valle, Edgar 14                 4) Piccolo, Nathan 14             
              24.34       50.94 (50.94)     1:15.46 (24.52)     1:42.04 (51.10)
        2:06.61 (24.57)     2:34.73 (52.69)     2:58.25 (23.52)     3:25.01 (50.28)
  4 Hershey Aquatic Club  'A'                         3:31.02    3:27.77        
     1) Paul, Thomas 14                 2) Mills, Bryce 14                
     3) Musante, Ben 14                 4) Blacker, Alexander 14          
              25.34       53.04 (53.04)     1:17.47 (24.43)     1:45.33 (52.29)
        2:09.62 (24.29)     2:36.93 (51.60)     3:00.63 (23.70)     3:27.77 (50.84)
  5 Upper Main Line YMCA  'A'                         3:29.73    3:28.52        
     1) Smolders, Dylan 14              2) Durkan, Ryan 14                
     3) Ye, Brandon 14                  4) Kim, Stanley 14                
              25.07       52.61 (52.61)     1:17.30 (24.69)     1:44.51 (51.90)
        2:09.38 (24.87)     2:37.19 (52.68)     3:01.32 (24.13)     3:28.52 (51.33)
  6 Parkland Aquatic Club  'A'                        3:28.36    3:29.06        
     1) D'Avella, Francesco 14          2) Toomey, Justin 13              
     3) Avila, Jovannie 13              4) D'Avella, Fulvio 14            
              25.48       53.31 (53.31)     1:18.16 (24.85)     1:46.93 (53.62)
        2:11.31 (24.38)     2:38.75 (51.82)     3:02.37 (23.62)     3:29.06 (50.31)
  7 Jersey Wahoos  'A'                                3:28.81    3:29.25        
     1) Seidman, Josh 13                2) Vizzard, Sean 14               
     3) Wright, Grayson 14              4) Poleto, John 14                
              24.82       52.05 (52.05)     1:17.21 (25.16)     1:44.85 (52.80)
        2:09.51 (24.66)     2:37.92 (53.07)     3:01.75 (23.83)     3:29.25 (51.33)
  8 Parkland Aquatic Club  'B'                        3:37.84    3:34.51        
     1) Camden, Eric 14                 2) Fahrney, John 14               
     3) Carter, Nicholas 14             4) Harris, Nathan 14              
              25.39       54.69 (54.69)     1:19.88 (25.19)     1:47.98 (53.29)
        2:13.09 (25.11)     2:41.49 (53.51)     3:06.48 (24.99)     3:34.51 (53.02)
  9 Radnor Aquatic Club  'A'                          3:43.40    3:35.68        
     1) Casey, Patrick 14               2) Nagel, Luke 14                 
     3) Pawlow, Matthew 14              4) Tierney, Brady 13              
              25.86       53.65 (53.65)     1:19.13 (25.48)     1:46.64 (52.99)
        2:11.83 (25.19)     2:40.70 (54.06)     3:06.50 (25.80)     3:35.68 (54.98)
 10 Egg Harbor Twp Seahawks  'A'                      3:37.96    3:36.29        
     1) Lin, Kevin 14                   2) Dimayuga, Joshua 14            
     3) Ricciotti, Mason 14             4) Do, Ethan 14                   
              25.64       54.32 (54.32)     1:18.82 (24.50)     1:46.35 (52.03)
        2:13.79 (27.44)     2:44.56 (58.21)     3:09.49 (24.93)     3:36.29 (51.73)
 11 South Jersey Aquatic Club  'A'                    3:31.66    3:36.43        
     1) Pezzella, Nicholas 13           2) Dold, Aidan 14                 
     3) Pike, Cooper 13                 4) Short, Nikolas 14              
              25.26       53.48 (53.48)     1:19.00 (25.52)     1:47.09 (53.61)
        2:13.00 (25.91)     2:43.00 (55.91)     3:08.01 (25.01)     3:36.43 (53.43)
 12 Germantown Academy Aquatic  Cl  'B'               3:47.29    3:40.46        
     1) Clark, John 14                  2) Boles, Andrew 13               
     3) Zoldan, Alexander 13            4) Morrissey, James 14            
              25.76       54.07 (54.07)     1:20.20 (26.13)     1:48.95 (54.88)
        2:16.78 (27.83)     2:47.42 (58.47)     3:12.39 (24.97)     3:40.46 (53.04)
 -- Governor Mifflin Aquatic Club  'A'                3:38.18         DQ        
      False start
     1) Gerhard, Benjamin 14            2) Novotny, Matthew 13            
     3) Engle, Anthony 13               4) Blandford, Caden 14            
              25.57       53.23 (53.23)     1:19.04 (25.81)     1:47.29 (54.06)
        2:14.02 (26.73)     2:44.34 (57.05)     3:08.57 (24.23)          DQ (50.13)
 
Event 33  Girls 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    MA SC JO: R 1:02.87    3/6/2016 Caitlin Horning, Delaware Swim Te          
                1:22.49  JO
                1:45.19  SILV
                4:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  1:22.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gonzales, Lydia           10 Unattached           1:07.58    1:03.73        
              29.67     1:03.73 (34.06)                                        
  2 Kern, Abigail             10 Greater Philadel     1:06.97    1:04.76        
              29.49     1:04.76 (35.27)                                        
  3 Kolessar, Kaitlyn         10 Suburban Seahawk     1:10.09    1:10.19        
              32.53     1:10.19 (37.66)                                        
  4 Abruzzo, Gabrielle         9 Plymouth Whitema     1:10.99    1:10.36        
              33.08     1:10.36 (37.28)                                        
  5 Sommer, Truly             10 Methacton Aquati     1:12.69    1:10.41        
              32.59     1:10.41 (37.82)                                        
  6 Koehler, Abigail          10 Upper Merion Aqu     1:14.65    1:10.90        
              31.44     1:10.90 (39.46)                                        
  7 Archer, Elizabeth         10 Plymouth Whitema     1:12.63    1:11.80        
              33.48     1:11.80 (38.32)                                        
  8 Tilger, Camryn            10 East Coast C-Cer     1:14.26    1:12.85        
              33.82     1:12.85 (39.03)                                        
  9 Hahn, Milla               10 Parkland Swimmin     1:14.91    1:12.93        
              34.93     1:12.93 (38.00)                                        
 10 Foppa, Ashley             10 Suburban Seahawk     1:17.27    1:13.01        
              33.19     1:13.01 (39.82)                                        
 11 Williams, Victoria         9 Salvation Army K     1:14.97    1:13.67        
              34.16     1:13.67 (39.51)                                        
 12 Mellinger, Ashley          9 Elizabethtown Aq     1:17.42    1:13.68        
              35.34     1:13.68 (38.34)                                        
 13 Debaecke, Emerson         10 Unattached           1:14.52    1:14.00        
              34.42     1:14.00 (39.58)                                        
 14 Chang, Kathryn            10 Wsy Swimming         1:19.58    1:14.79        
              33.80     1:14.79 (40.99)                                        
 15 Shultzabarger, Lexie      10 Five Star Swim C     1:17.90    1:15.02        
              34.55     1:15.02 (40.47)                                        
 16 Marks, Riley              10 Phoenixville  YM     1:18.17    1:15.49        
              35.70     1:15.49 (39.79)                                        
 17 Dimartile, Anna           10 Upper Dublin Aqu     1:21.69    1:15.89        
              33.78     1:15.89 (42.11)                                        
 18 Acker, Isabella           10 West Chester Are     1:19.06    1:16.03        
              36.55     1:16.03 (39.48)                                        
 19 Kellner, Gabriella        10 Central Bucks Sw     1:21.38    1:16.19        
              34.88     1:16.19 (41.31)                                        
 20 Potter, Mia               10 Wilmington Aquat     1:19.65    1:16.23        
              36.40     1:16.23 (39.83)                                        
 21 Yacoviello, Molly         10 Central York Aqu     1:20.02    1:16.34        
              34.95     1:16.34 (41.39)                                        
 22 Scime, Alex                9 Golden Ram Aquat     1:21.44    1:16.49        
              36.06     1:16.49 (40.43)                                        
 23 Majewski, Madeline        10 Central Bucks Sw     1:20.40    1:16.75        
              35.01     1:16.75 (41.74)                                        
 24 Stauffer, Rachel          10 East Coast C-Cer     1:15.15    1:16.93        
              34.75     1:16.93 (42.18)                                        
 25 Cohen, Sarah              10 Jersey Wahoos        1:20.91    1:17.64        
              34.96     1:17.64 (42.68)                                        
 26 Pyne, Kathryn             10 Greater Philadel     1:19.08    1:17.66        
              36.28     1:17.66 (41.38)                                        
 27 Schroeder, Audrey         10 East Coast C-Cer     1:20.89    1:18.26        
              36.86     1:18.26 (41.40)                                        
 28 Cicco, Emily              10 George School Aq     1:18.32    1:18.69        
              36.24     1:18.69 (42.45)                                        
 29 Johnson, Eliza            10 Wilmington Aquat     1:19.49    1:19.05        
              36.66     1:19.05 (42.39)                                        
 30 Stankiewicz-Goldsmit, Ol  10 Friends Central      1:22.08    1:19.75        
              37.94     1:19.75 (41.81)                                        
 31 Milhomme, Hadley          10 Nittany Lion Aqu     1:21.50    1:20.14        
              37.72     1:20.14 (42.42)                                        
 32 Auwarter, Oliva           10 Upper Dublin Aqu     1:20.64    1:20.32        
              36.66     1:20.32 (43.66)                                        
 33 Petertonjes, Zoe          10 UN                   1:21.59    1:20.42        
              37.75     1:20.42 (42.67)                                        
 34 Coombs, Ava               10 Plymouth Whitema     1:19.92    1:20.47        
              35.94     1:20.47 (44.53)                                        
 35 Chapman, Carly            10 Delaware Swim Te     1:22.16    1:20.64        
              39.20     1:20.64 (41.44)                                        
 36 Kennedy, Rori              9 Suburban Seahawk     1:19.91    1:20.72        
              39.03     1:20.72 (41.69)                                        
 37 Keim, Lilliana            10 Seahawks Swim Te     1:21.67    1:20.77        
 38 Wolbert, Sydney            9 Pocono Family YM     1:17.05    1:21.01        
              36.71     1:21.01 (44.30)                                        
 39 Blough, Madelyn            9 Aquatic Club of      1:21.68    1:21.24        
              38.93     1:21.24 (42.31)                                        
 40 Moore, Chloe              10 York YMCA            1:19.26    1:21.61        
              39.20     1:21.61 (42.41)                                        
 41 Moore, Lily               10 Hershey Aquatic      1:18.81    1:21.95        
              38.19     1:21.95 (43.76)                                        
 42 Bhagat, Insia             10 Tide Water Aquat     1:21.96    1:22.18        
              38.40     1:22.18 (43.78)                                        
 -- Wainwright, Alivia        10 East Coast C-Cer     1:17.18         DQ        
      False start
              33.82          DQ (41.23)                                        
 
Event 34  Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    MA SC JO: R 1:03.16      3/2000 CJ Marck                                   
                1:24.39  JO
                1:46.19  SILV
                4:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  1:24.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nowoswiat, Jacob          10 Upper Main Line      1:09.27    1:08.12        
              31.35     1:08.12 (36.77)                                        
  2 Lauterbach, Sidney        10 York YMCA            1:12.02    1:09.19        
              32.56     1:09.19 (36.63)                                        
  3 Filipovski, Luka          10 Phoenixville  YM     1:15.47    1:10.64        
              34.12     1:10.64 (36.52)                                        
  4 Cowart, Gabe              10 Lower Moreland S     1:17.38    1:11.69        
              33.87     1:11.69 (37.82)                                        
  5 Tsakumis, Alexander       10 Brandywine-DE YM     1:15.00    1:11.71        
              33.60     1:11.71 (38.11)                                        
  6 Vradinskiy, Sebastian     10 Tri-Hampton YMCA     1:14.90    1:12.18        
              33.61     1:12.18 (38.57)                                        
  7 Rees, Davis               10 Methacton Aquati     1:13.35    1:12.73        
              33.22     1:12.73 (39.51)                                        
  8 Vicknair, Felix           10 Lower Paxton Aqu     1:21.16    1:13.50        
              33.66     1:13.50 (39.84)                                        
  9 Tran, Gavin               10 Hershey Aquatic      1:17.63    1:13.62        
              33.98     1:13.62 (39.64)                                        
 10 Wang, Jerry               10 Suburban Seahawk     1:18.75    1:13.68        
              34.08     1:13.68 (39.60)                                        
 11 Kim, Joshua               10 Jersey Wahoos        1:16.07    1:14.08        
              33.91     1:14.08 (40.17)                                        
 12 Kirby, Connor              9 Golden Ram Aquat     1:23.86    1:15.23        
              34.17     1:15.23 (41.06)                                        
 13 Tini, Jeffrey              9 Tri-Hampton YMCA     1:21.86    1:15.43        
              34.90     1:15.43 (40.53)                                        
 14 Wilkinson, Thomas         10 Pheasant Run Swi     1:16.01    1:15.77        
              34.59     1:15.77 (41.18)                                        
 15 Keegan, Daniel            10 South Jersey Aqu     1:21.00    1:16.17        
              33.99     1:16.17 (42.18)                                        
 16 Redding, Grady             9 Wilmington Aquat     1:20.41    1:16.22        
               8.86   1:16.22 (1:07.36)                                        
 17 Kalish, Carson            10 Delaware Swim Te     1:15.28    1:16.28        
              34.79     1:16.28 (41.49)                                        
 18 Stanker, Benjamin         10 Greater Philadel     1:20.01    1:16.88        
 19 Whitney, Colby            10 Friends Central      1:20.40    1:16.94        
              36.28     1:16.94 (40.66)                                        
 20 Defrehn, Nikolas          10 Greater Philadel     1:21.00    1:17.35        
              34.81     1:17.35 (42.54)                                        
 21 Kennedy, Liam             10 Seahawks Swim Te     1:18.52    1:17.53        
              33.60     1:17.53 (43.93)                                        
 22 Rees, William              9 York YMCA            1:16.07    1:17.65        
              35.43     1:17.65 (42.22)                                        
 23 Gagner, Quinten           10 Jersey Wahoos        1:23.71    1:17.80        
              35.20     1:17.80 (42.60)                                        
 24 Willard, Georgie           9 Jersey Wahoos        1:19.17    1:17.81        
              36.30     1:17.81 (41.51)                                        
 25 Herman, Roman             10 Parkland Aquatic     1:22.75    1:18.25        
              35.64     1:18.25 (42.61)                                        
 26 Innis, Tanner             10 VINY                 1:21.38    1:18.26        
              36.12     1:18.26 (42.14)                                        
 27 Ginter, Daryn             10 Aquatic Club of      1:23.98    1:19.19        
              36.04     1:19.19 (43.15)                                        
 28 Garlicki, Leo             10 Nittany Lion Aqu     1:19.23    1:19.54        
              36.67     1:19.54 (42.87)                                        
 29 Lantz, Jacob              10 Palmyra Aquatic      1:20.11    1:19.86        
              36.80     1:19.86 (43.06)                                        
 30 McGlynn, Declan           10 South Jersey Aqu     1:23.04    1:20.30        
              36.59     1:20.30 (43.71)                                        
 31 Armstrong, Thomas         10 East Coast C-Cer     1:19.56    1:21.01        
 32 Quinn, Ryan                9 South Jersey Aqu     1:16.41    1:21.46        
              36.98     1:21.46 (44.48)                                        
 33 Gulli, Jamie              10 Wilmington Aquat     1:23.81    1:22.13        
              35.98     1:22.13 (46.15)                                        
 34 Hidalgo, Jomar             9 Falcon Swim Club     1:20.69    1:22.22        
              36.51     1:22.22 (45.71)                                        
 35 Steckel, Heston           10 Friends Central      1:21.01    1:22.51        
              39.31     1:22.51 (43.20)                                        
 36 Ferenz, Tyler             10 Boyertown YMCA N     1:22.72    1:22.60        
              36.12     1:22.60 (46.48)                                        
 37 Tinsley, Luke              9 Hershey Aquatic      1:23.82    1:23.49        
              38.87     1:23.49 (44.62)                                        
 38 Vlaeminck, Julian         10 Parkland Aquatic     1:23.31    1:23.74        
              38.29     1:23.74 (45.45)                                        
 39 King, Dalen               10 York YMCA            1:23.84    1:23.88        
              37.94     1:23.88 (45.94)                                        
 40 Savov, Alex               10 Seahawks Swim Te     1:22.46    1:23.94        
              38.79     1:23.94 (45.15)                                        
 41 Taylor, Ryan              10 Lancaster Aquati     1:24.00    1:24.48        
              37.87     1:24.48 (46.61)                                        
 42 Khatib, Alec              10 West Chester Are     1:21.15    1:24.57        
              37.55     1:24.57 (47.02)                                        
 43 Washington, Narei         10 Unattached           1:20.03    1:24.87        
              39.55     1:24.87 (45.32)                                        
 44 Kleppinger, Nathan        10 Souderton Area C     1:22.23    1:25.62        
              39.04     1:25.62 (46.58)                                        
 45 Seitz, Josh               10 Aquatic Club of      1:24.00    1:25.66        
              39.87     1:25.66 (45.79)                                        
 46 Danze, Garett             10 Tide Water Aquat     1:23.72    1:27.67        
              40.83     1:27.67 (46.84)                                        
 
Event 35  Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    MA SC JO: R 29.75   3/18/2001 Kate S Riefenstahl                           
                36.29  JO
                44.49  SILV
              2:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  36.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gonzales, Lydia           10 Unattached             31.45      30.97        
  2 Hamill, Emily             10 Phoenixville  YM       31.78      31.39        
  3 Roberts, Madalee          10 Governor Mifflin       34.86      32.77        
  4 McMurray, Kylie           10 Greater Philadel       33.06      32.78        
  5 Lett, Lauren              10 Greater Philadel       35.26      32.99        
  6 Woronko, Julia            10 Hershey Aquatic        34.21      33.10        
  7 Scime, Alex                9 Golden Ram Aquat       33.42      33.24        
  8 Decardona, Sophia         10 Germantown Acade       34.16      33.28        
  9 Reasons, Kayla            10 Radnor Aquatic C       34.70      33.54        
 10 Buonadonna, Mia           10 East Coast C-Cer       39.23S     33.63        
 11 Kelcy, Caroline           10 Souderton Area C       34.15      33.68        
 12 Majewski, Madeline        10 Central Bucks Sw       33.90      33.83        
 13 Kurilla, Campbell         10 Central York Aqu       35.50      33.84        
 14 Do, Kaitlynn              10 Pleasantville Aq       34.19      33.91        
 15 Burkholder, Bria          10 Lancaster Aquati       34.69      33.92        
 16 Abruzzo, Gabrielle         9 Plymouth Whitema       34.15      34.15        
 17 Marks, Riley              10 Phoenixville  YM       35.56      34.20        
 18 McGlinchey, Scarlett      10 Greater Philadel       34.61      34.40        
 19 Despeaux, Addyson         10 Ridley Area YMCA       36.28      34.58        
 20 Emmert, Abby              10 Jersey Wahoos          34.05      34.59        
 21 Fox, Lauren               10 Seahawks Swim Te       39.47S     34.60        
 22 Cooke, Ryan               10 Jewish Community       35.07      34.69        
 23 Cheplick, Natalie         10 Parkland Aquatic       35.37      34.71        
 24 Latham, Julia             10 Seahawks Swim Te       34.02      34.72        
 25 Williams, Victoria         9 Salvation Army K       41.40L     34.74        
 26 Wainwright, Alivia        10 East Coast C-Cer       34.16      34.87        
 27 Tran, Anna                10 Pleasantville Aq       36.19      34.89        
 28 Potter, Mia               10 Wilmington Aquat       35.25      34.92        
 29 Eckert, Jayla             10 Central York Aqu       35.39      35.06        
 30 Kraft, Olivia             10 DCAA                   35.71      35.08        
 31 Demartinis, Liliana       10 Serpents               35.53      35.15        
 32 Luciano, Ava              10 Greater Philadel       35.57      35.26        
 33 Stauffer, Rachel          10 East Coast C-Cer       35.42      35.27        
 34 Yushan, Rachel            10 Pleasantville Aq       35.32      35.31        
 35 Hahn, Milla               10 Parkland Swimmin       35.66      35.33        
 36 Stankiewicz-Goldsmit, Ol  10 Friends Central        35.99      35.34        
 37 Debaecke, Emerson         10 Unattached             35.39      35.35        
 38 Young, Katie              10 North Penn Aquat       36.25      35.40        
 39 Jefferson, McKinley       10 Wilmington Aquat       36.02      35.42        
 40 O'Connor, Bryn            10 Hatboro Horsham        35.62      35.45        
 41 Treglia, Megan            10 Jersey Wahoos          35.41      35.51        
 42 Auwarter, Oliva           10 Upper Dublin Aqu       34.87      35.71        
 43 Moore, Chloe              10 York YMCA              35.50      35.81        
 44 Phifer, Isabelle          10 York YMCA              36.08      35.83        
 45 Yacoviello, Molly         10 Central York Aqu       35.99      35.89        
 46 Chapman, Carly            10 Delaware Swim Te       35.78      35.93        
 47 Johnson, Eliza            10 Wilmington Aquat       35.79      36.03        
 47 Toland, Grace             10 Springfield Aqua       35.30      36.03        
 49 Shultzabarger, Lexie      10 Five Star Swim C       35.19      36.12        
 50 Foppa, Ashley             10 Suburban Seahawk       36.19      36.17        
 51 Rasmussen, Charlotte      10 Westtown Aquatic       36.05      36.22        
 52 Parry, Mia                 9 Lancaster Aquati       35.91      36.32        
 53 Dymek, Anna               10 Lower Merion Aqu       36.14      36.89        
 54 Obenski, Lucille          10 Phoenixville  YM       35.86      37.36        
 55 Kline, Makayla            10 Tide Water Aquat       35.76      37.42        
 56 Zimmerman, Adelyn          9 Lancaster Aquati       35.57      37.49        
 57 Hetzer, Reese             10 Greater Philadel       35.94      37.53        
 
Event 36  Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    MA SC JO: R 28.81   3/11/2012 Destin R Lasco, ATLANTIC CITY                
                36.19  JO
                46.29  SILV
              2:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  36.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wright, Bennett           10 Jersey Wahoos          30.96      31.07        
  2 Fleck, Brandon            10 Tri-Hampton YMCA       32.30      31.27        
  3 Wang, Jerry               10 Suburban Seahawk       33.42      33.26        
  4 Streitz, Luc              10 Tide Water Aquat       32.84      33.44        
  5 Pasquini, Alexander       10 South Jersey Aqu       36.07      33.47        
  6 De Vries, Alex            10 Upper Main Line        34.89      33.64        
  7 Bauriedel, Oskar          10 Friends Central        35.87      33.95        
  8 Bocchino, Gian Carlo      10 Souderton Area C       35.23      34.00        
  9 Kirby, Connor              9 Golden Ram Aquat       32.50      34.02        
 10 Kennedy, Liam             10 Seahawks Swim Te       32.85      34.03        
 11 Annise, Lincoln            9 Souderton Area C       35.23      34.16        
 12 Burnell, Luke             10 Western Ymca Wah       34.33      34.28        
 13 Jenza, Nikita             10 Tri-Hampton YMCA       34.43      34.39        
 14 McDonough, Lucas          10 Lower Moreland S       35.29      34.54        
 15 Nash, Colin               10 DCAA                   35.44      34.68        
 15 Savov, Alex               10 Seahawks Swim Te       35.83      34.68        
 17 Tran, Gavin               10 Hershey Aquatic        35.17      35.00        
 18 Huggins, Samuel           10 Nittany Lion Aqu       35.01      35.02        
 19 Carl, Evan                10 Boyertown YMCA N       35.62      35.08        
 20 Vandermolen, Macek        10 Hatboro Horsham        35.92      35.15        
 21 May, Brady                10 Dover YMCA Dolph       34.83      35.20        
 22 Wozniak, John             10 George School Aq       34.21      35.33        
 23 Mantash, Tyler            10 Ridley Area YMCA       35.97      35.60        
 24 Brown, Thatcher            9 Northeast Swimmi       35.66      35.66        
 25 Defrehn, Nikolas          10 Greater Philadel       35.80      35.69        
 26 Turk-Geller, Brady        10 Elite Performanc       35.48      35.71        
 27 Reber, Brody               9 Lancaster Aquati       35.99      35.75        
 28 Falk, Brian               10 Seahawks Swim Te       36.14      35.79        
 29 Fekete, Michael            9 South Jersey Aqu       35.66      35.81        
 30 Park, Brody               10 Friends Select A       35.61      35.82        
 31 Moon, Peter               10 Jersey Wahoos          36.13      35.92        
 32 Willard, Georgie           9 Jersey Wahoos          35.01      36.04        
 33 Redding, Grady             9 Wilmington Aquat       35.92      36.06        
 34 Faulkingham, Jacob        10 Malvern Swimming       35.69      36.18        
 35 Washington, Narei         10 Unattached             35.02      36.21        
 36 Armstrong, Thomas         10 East Coast C-Cer       34.40      36.29        
 37 Harding, Owen             10 Governor Mifflin       35.96      36.39        
 38 Stein, Oliver             10 Friends Central        35.95      36.43        
 39 Wilkinson, Thomas         10 Pheasant Run Swi       36.13      37.76        
 -- Cummings, Cornelius       10 Palmyra Aquatic        34.16         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Event 37  Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    MA SC JO: R 2:03.05    3/8/2013 Chase Travis, Delaware Swim Te             
                2:31.89  JO
                2:53.69  SILV
                6:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  2:31.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kern, Abigail             10 Greater Philadel     2:15.22    2:09.23        
              29.84     1:03.70 (33.86)     1:37.04 (33.34)     2:09.23 (32.19)
  2 Hamill, Emily             10 Phoenixville  YM     2:12.84    2:13.02        
              30.66     1:04.42 (33.76)     1:39.22 (34.80)     2:13.02 (33.80)
  3 Kolessar, Kaitlyn         10 Suburban Seahawk     2:17.16    2:13.69        
              30.79     1:05.57 (34.78)     1:40.14 (34.57)     2:13.69 (33.55)
  4 Archer, Elizabeth         10 Plymouth Whitema     2:15.17    2:15.22        
              30.98     1:05.93 (34.95)     1:41.63 (35.70)     2:15.22 (33.59)
  5 Tilger, Camryn            10 East Coast C-Cer     2:18.38    2:15.77        
              30.90     1:05.35 (34.45)     1:41.49 (36.14)     2:15.77 (34.28)
  6 Cheplick, Natalie         10 Parkland Aquatic     2:19.03    2:16.00        
              30.91     1:06.67 (35.76)     1:42.17 (35.50)     2:16.00 (33.83)
  7 Kurilla, Campbell         10 Central York Aqu     2:26.89    2:16.28        
              30.88     1:05.35 (34.47)     1:41.49 (36.14)     2:16.28 (34.79)
  8 Williams, Victoria         9 Salvation Army K     2:21.25    2:17.43        
              31.97     1:07.05 (35.08)     1:43.81 (36.76)     2:17.43 (33.62)
  9 McMurray, Kylie           10 Greater Philadel     2:23.89    2:17.93        
              32.12     1:07.37 (35.25)     1:43.24 (35.87)     2:17.93 (34.69)
 10 Cicco, Emily              10 George School Aq     2:22.41    2:18.14        
              32.07     1:08.11 (36.04)     1:44.86 (36.75)     2:18.14 (33.28)
 10 Chang, Kathryn            10 Wsy Swimming         2:21.75    2:18.14        
              30.42     1:05.69 (35.27)     1:43.05 (37.36)     2:18.14 (35.09)
 12 Phifer, Isabelle          10 York YMCA            2:22.85    2:18.97        
              32.43     1:07.62 (35.19)     1:43.83 (36.21)     2:18.97 (35.14)
 13 Sommer, Truly             10 Methacton Aquati     2:21.52    2:20.06        
              32.87     1:09.26 (36.39)     1:46.19 (36.93)     2:20.06 (33.87)
 14 McGlinchey, Scarlett      10 Greater Philadel     2:25.40    2:20.45        
              31.23     1:06.83 (35.60)     1:44.77 (37.94)     2:20.45 (35.68)
 15 Demartinis, Liliana       10 Serpents             2:23.93    2:20.55        
              31.97     1:06.92 (34.95)     1:43.39 (36.47)     2:20.55 (37.16)
 16 Kelcy, Caroline           10 Souderton Area C     2:21.64    2:20.69        
              32.19     1:08.96 (36.77)     1:46.17 (37.21)     2:20.69 (34.52)
 17 Decardona, Sophia         10 Germantown Acade     2:24.19    2:20.70        
              33.83     1:10.16 (36.33)     1:46.24 (36.08)     2:20.70 (34.46)
 18 Abruzzo, Gabrielle         9 Plymouth Whitema     2:20.96    2:21.12        
              32.09     1:07.86 (35.77)     1:44.87 (37.01)     2:21.12 (36.25)
 19 Kellner, Gabriella        10 Central Bucks Sw     2:22.16    2:21.36        
              32.16     1:08.68 (36.52)     1:45.67 (36.99)     2:21.36 (35.69)
 20 Hetzer, Reese             10 Greater Philadel     2:22.77    2:21.87        
              32.59     1:08.58 (35.99)     1:46.12 (37.54)     2:21.87 (35.75)
 21 Mellinger, Ashley          9 Elizabethtown Aq     2:27.50    2:22.10        
              32.49     1:09.42 (36.93)     1:46.68 (37.26)     2:22.10 (35.42)
 22 Petrakis, Grace            9 Una Cbfy             2:49.88L   2:22.29        
              32.19     1:08.13 (35.94)     1:45.73 (37.60)     2:22.29 (36.56)
 23 Tran, Anna                10 Pleasantville Aq     2:25.76    2:22.33        
              32.69     1:09.64 (36.95)     1:46.95 (37.31)     2:22.33 (35.38)
 24 Yushan, Rachel            10 Pleasantville Aq     2:24.62    2:24.42        
              32.93     1:09.95 (37.02)     1:47.55 (37.60)     2:24.42 (36.87)
 25 Latham, Julia             10 Seahawks Swim Te     2:28.31    2:24.44        
              34.54     1:11.25 (36.71)     1:48.45 (37.20)     2:24.44 (35.99)
 26 Chapman, Carly            10 Delaware Swim Te     2:28.11    2:24.63        
              34.16     1:12.38 (38.22)     1:50.28 (37.90)     2:24.63 (34.35)
 27 Woronko, Julia            10 Hershey Aquatic      2:30.72    2:25.78        
              32.60     1:09.83 (37.23)     1:47.66 (37.83)     2:25.78 (38.12)
 28 Reasons, Kayla            10 Radnor Aquatic C     2:28.60    2:26.24        
              33.81     1:11.55 (37.74)     1:50.11 (38.56)     2:26.24 (36.13)
 29 Hickey, Lillian           10 Triton Swim Team     2:28.95    2:27.19        
              33.27     1:10.19 (36.92)     1:49.40 (39.21)     2:27.19 (37.79)
 30 Katona, Zoe               10 Unattached           2:31.78    2:27.51        
              33.61     1:11.24 (37.63)     1:50.17 (38.93)     2:27.51 (37.34)
 31 Miller, Linnea            10 Five Star Swim C     2:30.76    2:27.82        
              35.15     1:13.59 (38.44)     1:52.40 (38.81)     2:27.82 (35.42)
 32 Jackson, Kaelynn          10 Greater Philadel     2:27.08    2:28.50        
              33.73     1:11.76 (38.03)     1:51.52 (39.76)     2:28.50 (36.98)
 33 Dennis, Laken             10 Marauder Aquatic     2:28.07    2:28.59        
              32.62     1:09.50 (36.88)     1:49.19 (39.69)     2:28.59 (39.40)
 34 Dimartile, Anna           10 Upper Dublin Aqu     2:30.17    2:28.66        
              33.21     1:11.83 (38.62)     1:51.65 (39.82)     2:28.66 (37.01)
 35 Coombs, Ava               10 Plymouth Whitema     2:27.38    2:28.76        
              32.95     1:10.85 (37.90)     1:50.36 (39.51)     2:28.76 (38.40)
 36 Kline, Makayla            10 Tide Water Aquat     2:29.68    2:28.92        
              33.23     1:10.69 (37.46)     1:50.22 (39.53)     2:28.92 (38.70)
 37 Miller, Brianna            9 York YMCA            2:27.37    2:29.21        
              35.18     1:14.01 (38.83)     1:53.06 (39.05)     2:29.21 (36.15)
 38 Parry, Mia                 9 Lancaster Aquati     2:31.54    2:29.43        
              34.61     1:12.60 (37.99)     1:52.59 (39.99)     2:29.43 (36.84)
 39 Moore, Lily               10 Hershey Aquatic      2:30.83    2:29.44        
              34.06     1:12.42 (38.36)     1:51.84 (39.42)     2:29.44 (37.60)
 40 Jefferson, McKinley       10 Wilmington Aquat     2:27.44    2:29.84        
              33.20     1:11.29 (38.09)     1:51.21 (39.92)     2:29.84 (38.63)
 41 Gonzales, Shae            10 Boyertown YMCA N     2:27.80    2:29.92        
              33.48     1:12.47 (38.99)     1:52.53 (40.06)     2:29.92 (37.39)
 42 Cassidy, Madelyn           9 Tide Water Aquat     2:31.47    2:30.78        
              34.01     1:13.22 (39.21)     1:53.93 (40.71)     2:30.78 (36.85)
 43 Walsh, Ellie              10 East Coast C-Cer     2:29.84    2:30.92        
              32.99     1:11.11 (38.12)     1:51.31 (40.20)     2:30.92 (39.61)
 44 O'Connor, Bryn            10 Hatboro Horsham      2:31.81    2:31.81        
              35.19     1:14.94 (39.75)     1:54.37 (39.43)     2:31.81 (37.44)
 45 Blough, Madelyn            9 Aquatic Club of      2:29.79    2:32.46        
              35.82     1:15.32 (39.50)     1:55.64 (40.32)     2:32.46 (36.82)
 46 Johnson, Eliza            10 Wilmington Aquat     2:31.65    2:32.79        
              34.16     1:13.32 (39.16)     1:54.13 (40.81)     2:32.79 (38.66)
 47 Radziewicz, Gabriella     10 Wilmington Aquat     2:31.27    2:33.87        
              35.28     1:14.56 (39.28)     1:54.81 (40.25)     2:33.87 (39.06)
 48 Caron, Mackenzie          10 Governor Mifflin     2:31.33    2:37.69        
              35.21     1:16.86 (41.65)     1:57.63 (40.77)     2:37.69 (40.06)
 49 Emmert, Abby              10 Jersey Wahoos        2:29.52    2:44.32        
              36.76     1:19.25 (42.49)     2:02.64 (43.39)     2:44.32 (41.68)
 
Event 38  Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    MA SC JO: R 2:02.21    3/9/2012 Destin R Lasco, ATLANTIC CITY              
                2:32.39  JO
                2:53.39  SILV
                6:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  2:32.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fleck, Brandon            10 Tri-Hampton YMCA     2:14.67    2:12.79        
              29.79     1:04.59 (34.80)     1:40.11 (35.52)     2:12.79 (32.68)
  2 Wright, Bennett           10 Jersey Wahoos        2:15.24    2:15.80        
              31.17     1:05.81 (34.64)     1:40.47 (34.66)     2:15.80 (35.33)
  3 Kalish, Carson            10 Delaware Swim Te     2:18.88    2:16.84        
              31.32     1:06.22 (34.90)     1:42.03 (35.81)     2:16.84 (34.81)
  4 Weise, Braden             10 Governor Mifflin     2:20.46    2:17.06        
              29.63     1:03.77 (34.14)     1:42.29 (38.52)     2:17.06 (34.77)
  5 Vradinskiy, Sebastian     10 Tri-Hampton YMCA     2:23.90    2:17.13        
              31.49     1:07.24 (35.75)     1:44.16 (36.92)     2:17.13 (32.97)
  6 Filipovski, Luka          10 Phoenixville  YM     2:26.47    2:17.70        
              31.95     1:07.42 (35.47)     1:43.83 (36.41)     2:17.70 (33.87)
  7 Pasquini, Alexander       10 South Jersey Aqu     2:26.13    2:18.14        
              31.55     1:07.26 (35.71)     1:44.61 (37.35)     2:18.14 (33.53)
  8 Rees, William              9 York YMCA            2:20.16    2:20.28        
              32.31     1:08.26 (35.95)     1:44.98 (36.72)     2:20.28 (35.30)
  9 Lauterbach, Sidney        10 York YMCA            2:19.57    2:20.58        
              31.92     1:07.89 (35.97)     1:44.72 (36.83)     2:20.58 (35.86)
 10 Huggins, Samuel           10 Nittany Lion Aqu     2:21.34    2:20.77        
              32.36     1:08.20 (35.84)     1:45.21 (37.01)     2:20.77 (35.56)
 11 Carl, Evan                10 Boyertown YMCA N     2:26.41    2:20.81        
              32.93     1:08.84 (35.91)     1:45.70 (36.86)     2:20.81 (35.11)
 12 Taylor, Ryan              10 Lancaster Aquati     2:24.32    2:21.85        
              33.11     1:09.99 (36.88)     1:47.75 (37.76)     2:21.85 (34.10)
 13 Ginter, Daryn             10 Aquatic Club of      2:24.90    2:22.94        
              32.55     1:08.95 (36.40)     1:46.73 (37.78)     2:22.94 (36.21)
 14 Cowart, Gabe              10 Lower Moreland S     2:30.89    2:23.06        
              31.72     1:09.22 (37.50)     1:47.77 (38.55)     2:23.06 (35.29)
 15 Tsakumis, Alexander       10 Brandywine-DE YM     2:25.53    2:23.09        
              33.29     1:10.40 (37.11)     1:48.04 (37.64)     2:23.09 (35.05)
 16 Rees, Davis               10 Methacton Aquati     2:22.51    2:24.03        
              32.36     1:09.11 (36.75)     1:47.45 (38.34)     2:24.03 (36.58)
 17 Reber, Brody               9 Lancaster Aquati     2:28.56    2:24.39        
              33.33     1:10.89 (37.56)     1:49.39 (38.50)     2:24.39 (35.00)
 18 May, Brady                10 Dover YMCA Dolph     2:30.45    2:24.42        
              33.33     1:10.92 (37.59)     1:48.63 (37.71)     2:24.42 (35.79)
 19 Herman, Roman             10 Parkland Aquatic     2:24.03    2:24.44        
              32.38     1:09.07 (36.69)     1:47.20 (38.13)     2:24.44 (37.24)
 20 Washington, Narei         10 Unattached           2:21.20    2:24.69        
              34.23     1:13.75 (39.52)     1:50.16 (36.41)     2:24.69 (34.53)
 21 Definis, Joseph           10 George School Aq     2:27.69    2:24.87        
              32.94     1:09.73 (36.79)     1:47.55 (37.82)     2:24.87 (37.32)
 22 De Vries, Alex            10 Upper Main Line      2:31.04    2:25.38        
              32.81     1:10.35 (37.54)     1:49.73 (39.38)     2:25.38 (35.65)
 23 Annise, Lincoln            9 Souderton Area C     2:26.72    2:25.61        
              32.48     1:11.32 (38.84)     1:49.57 (38.25)     2:25.61 (36.04)
 24 Wanner, Aidan             10 New Holland Aqua     2:28.62    2:25.63        
              32.90     1:10.86 (37.96)     1:50.11 (39.25)     2:25.63 (35.52)
 25 Kim, Joshua               10 Jersey Wahoos        2:28.39    2:25.84        
              32.66     1:10.41 (37.75)     1:49.58 (39.17)     2:25.84 (36.26)
 26 Burnell, Luke             10 Western Ymca Wah     2:27.89    2:26.08        
              34.28     1:12.73 (38.45)     1:51.51 (38.78)     2:26.08 (34.57)
 27 Cummings, Cornelius       10 Palmyra Aquatic      2:26.82    2:26.45        
              33.69     1:11.96 (38.27)     1:51.03 (39.07)     2:26.45 (35.42)
 28 Falk, Brian               10 Seahawks Swim Te     2:26.55    2:27.33        
              33.27     1:10.73 (37.46)     1:49.31 (38.58)     2:27.33 (38.02)
 29 Whitney, Colby            10 Friends Central      2:32.15    2:27.62        
              33.20     1:11.29 (38.09)     1:50.54 (39.25)     2:27.62 (37.08)
 30 Steckel, Heston           10 Friends Central      2:28.13    2:27.86        
              34.27     1:12.97 (38.70)     1:51.59 (38.62)     2:27.86 (36.27)
 31 Jenza, Nikita             10 Tri-Hampton YMCA     2:28.09    2:28.13        
              33.13     1:10.85 (37.72)     1:50.92 (40.07)     2:28.13 (37.21)
 32 Stanczewski, Blake        10 Plymouth Whitema     2:32.16    2:29.16        
              33.50     1:12.24 (38.74)     1:51.66 (39.42)     2:29.16 (37.50)
 33 Ross, Cameron             10 Northeast Swimmi     2:24.40    2:30.22        
              30.27     1:06.73 (36.46)     1:47.94 (41.21)     2:30.22 (42.28)
 34 Ritchey, Oliver            9 Parkland Aquatic     2:30.93    2:30.78        
              32.82     1:12.18 (39.36)     1:53.74 (41.56)     2:30.78 (37.04)
 35 Durkin, Jack              10 Germantown Acade     2:31.43    2:32.10        
              34.25     1:13.33 (39.08)     1:53.87 (40.54)     2:32.10 (38.23)
 36 Ferenz, Tyler             10 Boyertown YMCA N     2:28.55    2:32.24        
              34.57     1:14.74 (40.17)     1:55.04 (40.30)     2:32.24 (37.20)
 37 Vlaeminck, Julian         10 Parkland Aquatic     2:30.31    2:33.74        
              36.44     1:16.38 (39.94)     1:55.93 (39.55)     2:33.74 (37.81)
 38 Armstrong, Thomas         10 East Coast C-Cer     2:29.61    2:35.57        
              33.87     1:13.65 (39.78)     1:55.77 (42.12)     2:35.57 (39.80)
 39 Tasker, Amir               9 Chambersburg Cha     2:31.94    2:35.78        
              33.91     1:13.74 (39.83)     1:55.11 (41.37)     2:35.78 (40.67)
 40 Reed, Chase               10 York YMCA            2:29.75    2:37.34        
              35.94     1:16.46 (40.52)   2:37.34 (1:20.88)                    
 
Event 39  Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    MA SC JO: R 1:06.04   3/16/2001 Kate S Riefenstahl                         
                1:18.49  JO
                1:39.19  SILV
                4:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  1:18.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gonzales, Lydia           10 Unattached           1:10.54    1:06.80        
              30.73     1:06.80 (36.07)                                        
  2 Kern, Abigail             10 Greater Philadel     1:09.96    1:08.61        
              31.82     1:08.61 (36.79)                                        
  3 Kolessar, Kaitlyn         10 Suburban Seahawk     1:11.92    1:09.70        
              32.65     1:09.70 (37.05)                                        
  4 Tran, Anna                10 Pleasantville Aq     1:14.63    1:12.47        
              33.86     1:12.47 (38.61)                                        
  5 Tilger, Camryn            10 East Coast C-Cer     1:12.35    1:12.76        
              34.11     1:12.76 (38.65)                                        
  6 McGlinchey, Scarlett      10 Greater Philadel     1:14.37    1:12.91        
              34.69     1:12.91 (38.22)                                        
  7 Koehler, Abigail          10 Upper Merion Aqu     1:17.56    1:12.98        
              32.77     1:12.98 (40.21)                                        
  8 Kurilla, Campbell         10 Central York Aqu     1:15.29    1:13.05        
              34.04     1:13.05 (39.01)                                        
  9 Decardona, Sophia         10 Germantown Acade     1:15.47    1:13.36        
              34.83     1:13.36 (38.53)                                        
 10 Hamill, Emily             10 Phoenixville  YM     1:13.40    1:13.58        
              34.60     1:13.58 (38.98)                                        
 11 Archer, Elizabeth         10 Plymouth Whitema     1:13.50    1:13.77        
              34.35     1:13.77 (39.42)                                        
 12 Chang, Kathryn            10 Wsy Swimming         1:16.00    1:14.37        
              34.73     1:14.37 (39.64)                                        
 13 McMurray, Kylie           10 Greater Philadel     1:15.27    1:14.51        
              33.85     1:14.51 (40.66)                                        
 14 Yushan, Rachel            10 Pleasantville Aq     1:16.72    1:14.64        
              35.69     1:14.64 (38.95)                                        
 15 Yacoviello, Molly         10 Central York Aqu     1:16.39    1:14.65        
              34.32     1:14.65 (40.33)                                        
 16 Hahn, Milla               10 Parkland Swimmin     1:14.43    1:14.66        
              34.57     1:14.66 (40.09)                                        
 17 Despeaux, Addyson         10 Ridley Area YMCA     1:15.18    1:14.75        
              35.02     1:14.75 (39.73)                                        
 18 Cheplick, Natalie         10 Parkland Aquatic     1:15.38    1:14.83        
              34.86     1:14.83 (39.97)                                        
 19 Mellinger, Ashley          9 Elizabethtown Aq     1:16.10    1:15.22        
              35.66     1:15.22 (39.56)                                        
 20 Kelcy, Caroline           10 Souderton Area C     1:16.58    1:15.27        
              35.53     1:15.27 (39.74)                                        
 21 Petrakis, Grace            9 Una Cbfy             1:17.49    1:15.50        
              34.55     1:15.50 (40.95)                                        
 22 Williams, Victoria         9 Salvation Army K     1:17.53    1:15.66        
              35.74     1:15.66 (39.92)                                        
 22 Cicco, Emily              10 George School Aq     1:15.76    1:15.66        
              35.51     1:15.66 (40.15)                                        
 24 Phifer, Isabelle          10 York YMCA            1:16.73    1:15.75        
              35.85     1:15.75 (39.90)                                        
 25 Demartinis, Liliana       10 Serpents             1:15.75    1:15.76        
              36.29     1:15.76 (39.47)                                        
 26 Marks, Riley              10 Phoenixville  YM     1:16.95    1:15.93        
              34.08     1:15.93 (41.85)                                        
 27 Moore, Lily               10 Hershey Aquatic      1:18.00    1:16.05        
              35.04     1:16.05 (41.01)                                        
 28 Woronko, Julia            10 Hershey Aquatic      1:16.20    1:16.51        
              33.99     1:16.51 (42.52)                                        
 29 Sommer, Truly             10 Methacton Aquati     1:14.37    1:16.61        
              35.00     1:16.61 (41.61)                                        
 30 Do, Kaitlynn              10 Pleasantville Aq     1:17.29    1:16.65        
              35.64     1:16.65 (41.01)                                        
 31 Kellner, Gabriella        10 Central Bucks Sw     1:16.11    1:16.66        
              36.64     1:16.66 (40.02)                                        
 32 Keim, Lilliana            10 Seahawks Swim Te     1:18.38    1:16.86        
              35.48     1:16.86 (41.38)                                        
 33 Scime, Alex                9 Golden Ram Aquat     1:17.95    1:16.91        
              34.38     1:16.91 (42.53)                                        
 34 Wainwright, Alivia        10 East Coast C-Cer     1:16.73    1:17.12        
              34.39     1:17.12 (42.73)                                        
 35 Buonadonna, Mia           10 East Coast C-Cer     1:16.07    1:17.17        
              35.63     1:17.17 (41.54)                                        
 36 Latham, Julia             10 Seahawks Swim Te     1:16.07    1:17.20        
              36.87     1:17.20 (40.33)                                        
 37 Dymek, Anna               10 Lower Merion Aqu     1:16.74    1:17.80        
              36.11     1:17.80 (41.69)                                        
 38 Auwarter, Oliva           10 Upper Dublin Aqu     1:17.27    1:18.19        
              35.23     1:18.19 (42.96)                                        
 39 Foppa, Ashley             10 Suburban Seahawk     1:17.93    1:18.26        
              36.38     1:18.26 (41.88)                                        
 40 Debaecke, Emerson         10 Unattached           1:16.16    1:18.31        
              37.07     1:18.31 (41.24)                                        
 41 Dimartile, Anna           10 Upper Dublin Aqu     1:18.42    1:18.34        
              36.92     1:18.34 (41.42)                                        
 42 Majewski, Madeline        10 Central Bucks Sw     1:17.78    1:18.38        
              34.67     1:18.38 (43.71)                                        
 43 Thoennes, Emma            10 Pennsbury Aquati     1:18.21    1:18.53        
              37.79     1:18.53 (40.74)                                        
 44 Shultzabarger, Lexie      10 Five Star Swim C     1:17.87    1:18.81        
              35.08     1:18.81 (43.73)                                        
 45 Stauffer, Rachel          10 East Coast C-Cer     1:18.36    1:18.83        
              34.84     1:18.83 (43.99)                                        
 46 Hetzer, Reese             10 Greater Philadel     1:18.24    1:19.02        
              36.49     1:19.02 (42.53)                                        
 47 Eckert, Jayla             10 Central York Aqu     1:17.78    1:19.37        
              35.52     1:19.37 (43.85)                                        
 48 Luciano, Ava              10 Greater Philadel     1:17.23    1:19.89        
              35.75     1:19.89 (44.14)                                        
 49 Coombs, Ava               10 Plymouth Whitema     1:18.37    1:20.78        
              36.29     1:20.78 (44.49)                                        
 50 Bak, Renee                10 Jersey Wahoos        1:17.90    1:23.19        
              37.47     1:23.19 (45.72)                                        
 51 Emmert, Abby              10 Jersey Wahoos        1:17.59    1:26.97        
              37.41     1:26.97 (49.56)                                        
 -- Reasons, Kayla            10 Radnor Aquatic C     1:13.99         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
              34.57          DQ (40.68)                                        
 
Event 40  Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    MA SC JO: R 1:04.04    3/9/2012 Destin R Lasco, ATLANTIC CITY              
                1:18.79  JO
                1:47.69  SILV
                4:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  1:18.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vradinskiy, Sebastian     10 Tri-Hampton YMCA     1:12.19    1:10.21        
              33.46     1:10.21 (36.75)                                        
  2 Kalish, Carson            10 Delaware Swim Te     1:11.99    1:11.57        
              32.85     1:11.57 (38.72)                                        
  3 Wright, Bennett           10 Jersey Wahoos        1:12.74    1:11.63        
              31.69     1:11.63 (39.94)                                        
  4 Weise, Braden             10 Governor Mifflin     1:15.85    1:11.91        
              34.29     1:11.91 (37.62)                                        
  5 Wang, Jerry               10 Suburban Seahawk     1:14.84    1:12.35        
              33.61     1:12.35 (38.74)                                        
  6 Nowoswiat, Jacob          10 Upper Main Line      1:12.61    1:12.38        
              35.04     1:12.38 (37.34)                                        
  7 Fleck, Brandon            10 Tri-Hampton YMCA     1:12.02    1:13.00        
              33.60     1:13.00 (39.40)                                        
  8 Tran, Gavin               10 Hershey Aquatic      1:13.81    1:13.53        
              34.27     1:13.53 (39.26)                                        
  9 Bocchino, Gian Carlo      10 Souderton Area C     1:17.45    1:13.60        
              34.45     1:13.60 (39.15)                                        
 10 Pasquini, Alexander       10 South Jersey Aqu     1:14.08    1:13.71        
              34.34     1:13.71 (39.37)                                        
 11 Kim, Joshua               10 Jersey Wahoos        1:14.04    1:15.08        
              34.94     1:15.08 (40.14)                                        
 12 Ross, Cameron             10 Northeast Swimmi     1:16.22    1:15.38        
              37.86     1:15.38 (37.52)                                        
 13 Lauterbach, Sidney        10 York YMCA            1:14.36    1:15.68        
              34.44     1:15.68 (41.24)                                        
 14 Jenza, Nikita             10 Tri-Hampton YMCA     1:15.92    1:15.80        
              35.00     1:15.80 (40.80)                                        
 15 Defrehn, Nikolas          10 Greater Philadel     1:16.71    1:16.06        
              35.08     1:16.06 (40.98)                                        
 16 Tsakumis, Alexander       10 Brandywine-DE YM     1:17.94    1:16.23        
              35.33     1:16.23 (40.90)                                        
 17 Rees, William              9 York YMCA            1:18.30    1:16.39        
              36.35     1:16.39 (40.04)                                        
 18 May, Brady                10 Dover YMCA Dolph     1:15.87    1:16.52        
              36.68     1:16.52 (39.84)                                        
 19 Taylor, Ryan              10 Lancaster Aquati     1:15.10    1:16.58        
              37.84     1:16.58 (38.74)                                        
 20 Tini, Jeffrey              9 Tri-Hampton YMCA     1:18.33    1:16.76        
              35.23     1:16.76 (41.53)                                        
 21 Brooke, Foster            10 Germantown Acade     1:18.52    1:16.88        
              35.40     1:16.88 (41.48)                                        
 22 Keegan, Daniel            10 South Jersey Aqu     1:18.59    1:17.18        
              36.60     1:17.18 (40.58)                                        
 23 Ginter, Daryn             10 Aquatic Club of      1:17.66    1:17.47        
              36.71     1:17.47 (40.76)                                        
 24 Streitz, Luc              10 Tide Water Aquat     1:18.35    1:17.52        
              36.29     1:17.52 (41.23)                                        
 25 Rees, Davis               10 Methacton Aquati     1:16.27    1:17.93        
              35.06     1:17.93 (42.87)                                        
 26 Whitney, Colby            10 Friends Central      1:17.53    1:17.98        
              36.86     1:17.98 (41.12)                                        
 27 Savov, Alex               10 Seahawks Swim Te     1:17.97    1:18.11        
              35.86     1:18.11 (42.25)                                        
 28 Wilkinson, Thomas         10 Pheasant Run Swi     1:17.24    1:18.21        
              35.60     1:18.21 (42.61)                                        
 29 Washington, Narei         10 Unattached           1:18.71    1:18.40        
              37.04     1:18.40 (41.36)                                        
 30 Cummings, Cornelius       10 Palmyra Aquatic      1:18.05    1:18.48        
              36.41     1:18.48 (42.07)                                        
 31 Kirby, Connor              9 Golden Ram Aquat     1:16.97    1:18.51        
              35.97     1:18.51 (42.54)                                        
 32 Stanczewski, Blake        10 Plymouth Whitema     1:16.96    1:19.10        
              38.55     1:19.10 (40.55)                                        
 33 Herman, Roman             10 Parkland Aquatic     1:17.64    1:19.12        
              38.45     1:19.12 (40.67)                                        
 34 Stein, Oliver             10 Friends Central      1:18.71    1:19.60        
              35.26     1:19.60 (44.34)                                        
 35 Arutyunov, Alex           10 Aquatic Club of      1:26.81S   1:23.03        
              37.50     1:23.03 (45.53)                                        
 36 Seitz, Josh               10 Aquatic Club of      1:24.17S   1:24.64        
              40.32     1:24.64 (44.32)                                        
 -- Groh, Bode                10 Cumberland Valle     1:16.49         DQ        
      False start - Misc
              35.37          DQ (42.08)                                        
 -- McDonough, Lucas          10 Lower Moreland S     1:18.63         DQ        
      False start - Misc
              36.56          DQ (41.18)                                        
 -- Filipovski, Luka          10 Phoenixville  YM     1:15.93         DQ        
      Re-Submerged - back
              33.13          DQ (40.03)                                        
 
Event 41  Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    MA SC JO: R 1:53.40   3/10/2013 Delaware Swim Team, Delaware Swim Te       
                         R Thompson, M Kolessar, I Paoletti, C Travis      
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greater Philadelphia Aquatic C  'A'               1:55.35    1:53.25R       
     1) McMurray, Kylie 10              2) McGlinchey, Scarlett 10        
     3) Hetzer, Reese 10                4) Kern, Abigail 10               
              28.92       57.01 (28.09)     1:26.11 (29.10)     1:53.25 (27.14)
  2 East Coast C-Cerpants  'A'                        2:00.51    1:59.18        
     1) Wainwright, Alivia 10           2) Buonadonna, Mia 10             
     3) Walsh, Ellie 10                 4) Tilger, Camryn 10              
              31.04       59.70 (28.66)     1:31.33 (31.63)     1:59.18 (27.85)
  3 Plymouth Whitemarsh Aquatics  'A'                 2:04.20    2:00.99        
     1) Abruzzo, Gabrielle 9            2) Moore, Samantha 10             
     3) Coombs, Ava 10                  4) Archer, Elizabeth 10           
              30.66     1:01.99 (31.33)     1:32.40 (30.41)     2:00.99 (28.59)
  4 Pleasantville Aquatics  'A'                       2:08.74    2:02.43        
     1) Petrov, Sofia 10                2) Yushan, Rachel 10              
     3) Do, Kaitlynn 10                 4) Tran, Anna 10                  
              31.66     1:02.28 (30.62)     1:33.39 (31.11)     2:02.43 (29.04)
  5 Upper Dublin Aquatic Club  'A'                    2:10.71    2:03.28        
     1) Dimartile, Anna 10              2) Sileo-Magliari, Sophia 10      
     3) Motelson, Jessie 10             4) Auwarter, Oliva 10             
              29.89     1:00.71 (30.82)     1:32.49 (31.78)     2:03.28 (30.79)
  6 Egg Harbor Twp Seahawks  'A'                      1:58.59    2:03.29        
     1) Keim, Lilliana 10               2) Fox, Lauren 10                 
     3) Dewitt, Summer 10               4) Latham, Julia 10               
              30.57     1:00.45 (29.88)     1:31.86 (31.41)     2:03.29 (31.43)
  7 Central York Aquatics  'A'                        2:03.84    2:04.71        
     1) Yacoviello, Molly 10            2) Eckert, Jayla 10               
     3) Hendershot, Brynn 10            4) Kurilla, Campbell 10           
              30.93     1:02.91 (31.98)     1:36.11 (33.20)     2:04.71 (28.60)
  8 Greater Philadelphia Aquatic C  'B'               2:07.96    2:04.80        
     1) Lett, Lauren 10                 2) Jackson, Kaelynn 10            
     3) Pyne, Kathryn 10                4) Luciano, Ava 10                
              30.20       46.86 (16.66)     1:33.50 (46.64)     2:04.80 (31.30)
  9 Wilmington Aquatic Club  'A'                      1:58.56    2:05.31        
     1) Johnson, Eliza 10               2) Jefferson, McKinley 10         
     3) Radziewicz, Gabriella 10        4) Potter, Mia 10                 
              31.46     1:02.52 (31.06)     1:35.98 (33.46)     2:05.31 (29.33)
 10 York YMCA  'A'                                    2:04.93    2:05.74        
     1) Phifer, Isabelle 10             2) Moore, Chloe 10                
     3) Miller, Brianna 9               4) Walsh, Aivleen 10              
              29.83     1:00.94 (31.11)     1:32.57 (31.63)     2:05.74 (33.17)
 11 Tide Water Aquatics Club  'A'                     2:10.79    2:07.34        
     1) Bhagat, Insia 10                2) Cassidy, Madelyn 9             
     3) Kline, Makayla 10               4) McKendrick, Carlyn 10          
              33.12     1:04.48 (31.36)     1:35.85 (31.37)     2:07.34 (31.49)
 12 Lancaster Aquatic Club  'A'                       2:06.52    2:09.91        
     1) Burkholder, Bria 10             2) Parry, Mia 9                   
     3) Oldac, Ayla 10                  4) Zimmerman, Adelyn 9            
              30.68     1:04.05 (33.37)     1:41.73 (37.68)     2:09.91 (28.18)
 -- Jersey Wahoos  'A'                                2:04.62         DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Emmert, Abby 10                 2) Bak, Renee 10                  
     3) Treglia, Megan 10               4) Cohen, Sarah 10                
              30.47     1:03.48 (33.01)     1:34.80 (31.32)          DQ (30.81)
 
Event 42  Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    MA SC JO: R 1:54.96   3/16/2014 Greater Philadelphia Aquatic C, G P A C-MA 
                         N Piccolo, S Simms, T Whalen, S Washart           
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tri-Hampton YMCA Swim Team  'A'                   1:59.86    1:58.49        
     1) Vradinskiy, Sebastian 10        2) Jenza, Nikita 10               
     3) Tini, Jeffrey 9                 4) Fleck, Brandon 10              
              29.49       59.45 (29.96)     1:30.86 (31.41)     1:58.49 (27.63)
  2 Jersey Wahoos  'A'                                2:04.38    2:01.06        
     1) Kim, Joshua 10                  2) Gagner, Quinten 10             
     3) Willard, Georgie 9              4) Wright, Bennett 10             
              30.93     1:01.90 (30.97)     1:17.55 (15.65)     2:01.06 (43.51)
  3 Egg Harbor Twp Seahawks  'A'                      2:03.46    2:01.13        
     1) Smith, Samuel 9                 2) Falk, Brian 10                 
     3) Kennedy, Liam 10                4) Savov, Alex 10                 
              31.00     1:01.50 (30.50)     1:30.79 (29.29)     2:01.13 (30.34)
  4 South Jersey Aquatic Club  'A'                    2:07.33    2:01.58        
     1) Keegan, Daniel 10               2) Quinn, Ryan 9                  
     3) Fekete, Michael 9               4) Pasquini, Alexander 10         
              31.52     1:01.87 (30.35)     1:33.15 (31.28)     2:01.58 (28.43)
  5 Parkland Aquatic Club  'A'                        2:09.87    2:02.89        
     1) Harris, William 9               2) Ritchey, Oliver 9              
     3) Vlaeminck, Julian 10            4) Herman, Roman 10               
              31.31     1:02.06 (30.75)     1:33.35 (31.29)     2:02.89 (29.54)
  6 Souderton Area Cmty A C  'D'                           NT    2:05.31        
     1) Annise, Lincoln 9               2) Kleppinger, Nathan 10          
     3) Rafter, Peyton 10               4) Bocchino, Gian Carlo 10        
              30.72     1:03.24 (32.52)     1:36.52 (33.28)     2:05.31 (28.79)
  7 York YMCA  'A'                                    2:00.22    2:06.04        
     1) Reed, Chase 10                  2) King, Dalen 10                 
     3) Rees, William 9                 4) Lauterbach, Sidney 10          
              32.52     1:05.24 (32.72)     1:35.97 (30.73)     2:06.04 (30.07)
  8 Friends Central Aquatics  'A'                     2:08.93    2:06.22        
     1) Bauriedel, Oskar 10             2) Steckel, Heston 10             
     3) Stein, Oliver 10                4) Whitney, Colby 10              
              31.09     1:03.58 (32.49)     1:35.45 (31.87)     2:06.22 (30.77)
 
Event 43  Girls 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    MA SC JO: R 5:01.99   3/10/2011 Sierra K Schmidt, GAAC                     
                5:49.39  JO
                6:44.99  SILV
               15:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  5:49.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mullins, Lainey           12 Suburban Seahawk     5:05.01    5:03.22        
              26.93       56.87 (29.94)     1:27.98 (31.11)     1:59.51 (31.53)
        2:31.28 (31.77)     3:02.30 (31.02)     3:33.64 (31.34)     4:03.98 (30.34)
        4:34.34 (30.36)     5:03.22 (28.88)                                        
  2 Phelps, Anna              12 Plymouth Whitema     5:09.40    5:07.31        
              26.97       56.66 (29.69)     1:27.52 (30.86)     1:58.99 (31.47)
        2:30.17 (31.18)     3:01.78 (31.61)     3:33.32 (31.54)     4:04.78 (31.46)
        4:36.03 (31.25)     5:07.31 (31.28)                                        
  3 Abruzzo, Torianne         11 Plymouth Whitema     5:30.81    5:21.43        
              28.79     1:00.66 (31.87)     1:33.11 (32.45)     2:06.05 (32.94)
        2:39.11 (33.06)     3:11.23 (32.12)     3:44.49 (33.26)     4:17.82 (33.33)
        4:50.52 (32.70)     5:21.43 (30.91)                                        
  4 Ricciotti, Jordyn         12 Seahawks Swim Te     5:30.63    5:22.57        
              28.86     1:00.23 (31.37)     1:32.67 (32.44)     2:05.45 (32.78)
        2:38.63 (33.18)     3:11.43 (32.80)     3:44.76 (33.33)     4:17.97 (33.21)
        4:50.85 (32.88)     5:22.57 (31.72)                                        
  5 Potteiger, Mckenna        11 York YMCA            5:31.52    5:22.74        
              29.19     1:00.71 (31.52)     1:33.14 (32.43)     2:05.80 (32.66)
        2:38.78 (32.98)     3:11.86 (33.08)     3:44.73 (32.87)     4:17.80 (33.07)
        4:50.80 (33.00)     5:22.74 (31.94)                                        
  6 Lett, Lindsey             12 Greater Philadel     5:29.51    5:25.43        
              28.08       59.90 (31.82)     1:32.44 (32.54)     2:05.25 (32.81)
        2:38.50 (33.25)     3:11.97 (33.47)     3:45.63 (33.66)     4:19.44 (33.81)
        4:52.94 (33.50)     5:25.43 (32.49)                                        
  7 Tewksbury, Madison        12 Parkland Aquatic     5:36.12    5:26.58        
              29.44     1:01.99 (32.55)     1:35.29 (33.30)     2:08.42 (33.13)
        2:41.70 (33.28)     3:15.06 (33.36)     3:48.21 (33.15)     4:21.63 (33.42)
        4:54.89 (33.26)     5:26.58 (31.69)                                        
  8 Wang, Marina              12 Upper Main Line      5:29.18    5:27.02        
              28.41     1:00.07 (31.66)     1:33.19 (33.12)     2:05.60 (32.41)
        2:39.13 (33.53)     3:13.06 (33.93)     3:46.88 (33.82)     4:20.83 (33.95)
        4:54.86 (34.03)     5:27.02 (32.16)                                        
  9 Bockrath, Rachel          12 Wilmington Aquat     5:30.66    5:28.78        
              28.44     1:00.56 (32.12)     1:33.93 (33.37)     2:07.73 (33.80)
        2:41.04 (33.31)     3:14.56 (33.52)     3:48.44 (33.88)     4:22.38 (33.94)
        4:56.40 (34.02)     5:28.78 (32.38)                                        
 10 Sergent, Brooke           12 Parkland Aquatic     5:29.30    5:31.10        
              29.41     1:02.12 (32.71)     1:35.26 (33.14)     2:09.12 (33.86)
        2:42.74 (33.62)     3:16.78 (34.04)     3:50.66 (33.88)     4:24.55 (33.89)
        4:58.25 (33.70)     5:31.10 (32.85)                                        
 11 Faikish, Maddie           11 North Penn Aquat     5:38.06    5:33.10        
              29.26     1:02.22 (32.96)     1:35.69 (33.47)     2:09.36 (33.67)
        2:42.67 (33.31)     3:17.22 (34.55)     3:51.37 (34.15)     4:26.08 (34.71)
        5:00.70 (34.62)     5:33.10 (32.40)                                        
 12 Morgan, Casey             12 Greater Philadel     5:38.45    5:34.88        
              29.62     1:02.66 (33.04)     1:36.08 (33.42)     2:10.21 (34.13)
        2:44.73 (34.52)     3:19.03 (34.30)     3:53.57 (34.54)     4:27.72 (34.15)
        5:02.09 (34.37)     5:34.88 (32.79)                                        
 13 Defrehn, Alexandra        12 Greater Philadel     5:40.07    5:37.10        
              30.02     1:03.09 (33.07)     1:37.19 (34.10)     2:11.39 (34.20)
        2:45.68 (34.29)     3:19.88 (34.20)     3:54.44 (34.56)     4:29.06 (34.62)
        5:03.81 (34.75)     5:37.10 (33.29)                                        
 14 Kelly, Alyssa             11 Una Pfy              5:48.58    5:37.71        
              30.28     1:04.04 (33.76)     1:38.16 (34.12)     2:12.00 (33.84)
        2:46.13 (34.13)     3:20.73 (34.60)     3:55.58 (34.85)     4:31.29 (35.71)
        5:05.60 (34.31)     5:37.71 (32.11)                                        
 15 Wright, Amelia            12 Jersey Wahoos        5:41.64    5:38.41        
              29.94     1:03.14 (33.20)     1:37.10 (33.96)     2:11.50 (34.40)
        2:46.30 (34.80)     3:21.14 (34.84)     3:55.91 (34.77)     4:30.54 (34.63)
        5:05.51 (34.97)     5:38.41 (32.90)                                        
 16 Carl, Mary                12 Boyertown YMCA N     5:41.26    5:38.86        
              30.58     1:04.26 (33.68)     1:39.52 (35.26)     2:14.63 (35.11)
        2:49.94 (35.31)     3:25.42 (35.48)     3:59.87 (34.45)     4:34.10 (34.23)
        5:08.09 (33.99)     5:38.86 (30.77)                                        
 17 Stressman, Kayla          12 North Penn Aquat     5:40.14    5:38.96        
              30.28     1:03.42 (33.14)     1:37.61 (34.19)     2:12.36 (34.75)
        2:47.12 (34.76)     3:21.67 (34.55)     3:56.62 (34.95)     4:32.01 (35.39)
        5:05.47 (33.46)     5:38.96 (33.49)                                        
 18 Raser, Emma               12 North Penn Aquat     5:42.85    5:39.04        
              29.70     1:02.62 (32.92)     1:36.51 (33.89)     2:11.15 (34.64)
        2:45.79 (34.64)     3:20.79 (35.00)     3:56.28 (35.49)     4:31.14 (34.86)
        5:05.97 (34.83)     5:39.04 (33.07)                                        
 19 Albuquerque, Alicia       12 Jersey Wahoos        5:45.19    5:41.84        
              29.56     1:03.82 (34.26)     1:38.74 (34.92)     2:14.06 (35.32)
        2:48.68 (34.62)     3:23.54 (34.86)     3:58.96 (35.42)     4:35.08 (36.12)
        5:09.29 (34.21)     5:41.84 (32.55)                                        
 20 Gamble, Shannon           12 Golden Ram Aquat     5:43.76    5:42.23        
              29.51     1:02.92 (33.41)     1:37.46 (34.54)     2:12.58 (35.12)
        2:48.24 (35.66)     3:24.06 (35.82)     4:00.03 (35.97)     4:35.74 (35.71)
        5:10.22 (34.48)     5:42.23 (32.01)                                        
 21 Lin, Simone               12 Parkland Aquatic     5:32.03    5:42.32        
              29.94     1:02.81 (32.87)     1:37.21 (34.40)     2:12.44 (35.23)
        2:47.68 (35.24)     3:22.93 (35.25)     3:58.46 (35.53)     4:33.53 (35.07)
        5:08.91 (35.38)     5:42.32 (33.41)                                        
 22 Walters, Ava              12 Plymouth Whitema     5:49.17    5:42.48        
              30.75     1:04.73 (33.98)     1:39.21 (34.48)     2:14.34 (35.13)
        2:49.28 (34.94)     3:24.01 (34.73)     3:59.04 (35.03)     4:34.24 (35.20)
        5:08.93 (34.69)     5:42.48 (33.55)                                        
 23 Iordanov, Monica          12 East Coast C-Cer     5:43.00    5:42.68        
              29.51     1:02.75 (33.24)     1:36.99 (34.24)     2:11.85 (34.86)
        2:46.91 (35.06)     3:22.25 (35.34)     3:57.90 (35.65)     4:33.70 (35.80)
        5:09.38 (35.68)     5:42.68 (33.30)                                        
 24 Vorobyeva, Arina          11 Upper Dublin Aqu     5:45.74    5:42.78        
              29.68     1:03.36 (33.68)     1:37.86 (34.50)     2:12.84 (34.98)
        2:48.16 (35.32)     3:23.46 (35.30)     3:58.67 (35.21)     4:33.85 (35.18)
        5:08.94 (35.09)     5:42.78 (33.84)                                        
 25 Ruszala, Hailey           11 Unattached           5:42.85    5:45.71        
              30.81     1:04.96 (34.15)     1:39.42 (34.46)     2:15.01 (35.59)
        2:50.54 (35.53)     3:25.89 (35.35)     4:01.93 (36.04)     4:37.31 (35.38)
        5:12.69 (35.38)     5:45.71 (33.02)                                        
 26 Potts, Mikayla            11 North Penn Aquat     5:44.51    5:47.15        
              30.51     1:04.57 (34.06)     1:39.76 (35.19)     2:15.81 (36.05)
        2:51.62 (35.81)     3:27.33 (35.71)     4:03.14 (35.81)     4:38.48 (35.34)
        5:13.96 (35.48)     5:47.15 (33.19)                                        
 27 McMurray, Allison         12 Greater Philadel     5:35.66    5:48.40        
              29.53     1:03.34 (33.81)     1:38.45 (35.11)     2:13.62 (35.17)
        2:49.44 (35.82)     3:25.23 (35.79)     4:01.32 (36.09)     4:37.57 (36.25)
        5:13.44 (35.87)     5:48.40 (34.96)                                        
 28 Valle, Isabela            11 Greater Philadel     5:47.46    5:49.80        
              30.57     1:04.31 (33.74)     1:39.27 (34.96)     2:14.67 (35.40)
        2:49.82 (35.15)     3:25.49 (35.67)     4:01.23 (35.74)     4:38.23 (37.00)
        5:14.33 (36.10)     5:49.80 (35.47)                                        
 29 Crouthamel, Kaitlyn       12 Wildwood Crest D     5:49.07    5:49.97        
              30.69     1:04.73 (34.04)     1:40.52 (35.79)     2:16.23 (35.71)
        2:52.19 (35.96)     3:29.07 (36.88)     4:05.84 (36.77)     4:41.27 (35.43)
        5:16.35 (35.08)     5:49.97 (33.62)                                        
 30 Tassinari, Marianne       12 Pocono Family YM     5:43.76    5:50.42        
              30.96     1:04.90 (33.94)     1:40.04 (35.14)     2:15.74 (35.70)
        2:51.66 (35.92)     3:27.78 (36.12)     4:03.90 (36.12)     4:39.99 (36.09)
        5:15.85 (35.86)     5:50.42 (34.57)                                        
 31 Phillips, Victoria        12 Unattached           5:40.17    5:51.34        
              30.74     1:05.53 (34.79)     1:41.67 (36.14)     2:18.57 (36.90)
        2:55.06 (36.49)     3:31.41 (36.35)     4:06.94 (35.53)     4:42.53 (35.59)
        5:17.48 (34.95)     5:51.34 (33.86)                                        
 32 Lochstet, Peregrine       12 Upper Dublin Aqu     5:46.72    5:52.56        
              30.90     1:05.74 (34.84)     1:41.66 (35.92)     2:17.76 (36.10)
        2:53.69 (35.93)     3:29.62 (35.93)     4:05.97 (36.35)     4:42.11 (36.14)
        5:17.71 (35.60)     5:52.56 (34.85)                                        
 33 Tran, Melissa             12 Pleasantville Aq     5:45.00    5:53.55        
              29.65     1:03.87 (34.22)     1:39.24 (35.37)     2:14.95 (35.71)
        2:50.95 (36.00)     3:27.18 (36.23)     4:03.41 (36.23)     4:40.64 (37.23)
        5:17.50 (36.86)     5:53.55 (36.05)                                        
 34 Traub, Cece               11 Parkland Aquatic     5:48.63    5:56.97        
              31.74     1:06.86 (35.12)     1:43.21 (36.35)     2:19.51 (36.30)
        2:56.50 (36.99)     3:33.62 (37.12)     4:10.48 (36.86)     4:46.75 (36.27)
        5:22.76 (36.01)     5:56.97 (34.21)                                        
 
Event 44  Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    MA SC JO: R 4:53.08    3/4/2017 Samuel Kohm, Germantown Acade              
                5:49.99  JO
                6:47.99  SILV
               15:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  5:49.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blake, Teddy              12 Nittany Lion Aqu     5:05.36    5:00.10        
              26.56       56.32 (29.76)     1:27.01 (30.69)     1:57.82 (30.81)
        2:28.60 (30.78)     2:59.29 (30.69)     3:29.81 (30.52)     4:00.50 (30.69)
        4:30.97 (30.47)     5:00.10 (29.13)                                        
  2 McFadden, Henry           12 Jersey Wahoos        5:09.03    5:05.34        
              26.29       55.75 (29.46)     1:26.76 (31.01)     1:57.98 (31.22)
        2:29.48 (31.50)     3:01.17 (31.69)     3:32.93 (31.76)     4:04.86 (31.93)
        4:36.13 (31.27)     5:05.34 (29.21)                                        
  3 Kupsky, Eric              12 Kingston River O     5:03.42    5:05.79        
              27.10       57.03 (29.93)     1:27.55 (30.52)     1:58.52 (30.97)
        2:29.67 (31.15)     3:01.08 (31.41)     3:32.48 (31.40)     4:04.40 (31.92)
        4:35.90 (31.50)     5:05.79 (29.89)                                        
  4 D'Ariano, Landon          12 Westtown Aquatic     5:11.76    5:11.26        
              27.17       57.25 (30.08)     1:28.64 (31.39)     2:00.27 (31.63)
        2:32.35 (32.08)     3:04.24 (31.89)     3:35.96 (31.72)     4:08.29 (32.33)
        4:40.28 (31.99)     5:11.26 (30.98)                                        
  5 Welker, Nathan            12 York YMCA            5:23.52    5:16.99        
              28.18       59.35 (31.17)     1:31.25 (31.90)     2:03.23 (31.98)
        2:35.37 (32.14)     3:07.42 (32.05)     3:39.94 (32.52)     4:12.83 (32.89)
        4:45.49 (32.66)     5:16.99 (31.50)                                        
  6 Winnington, Jude          12 Unattached           5:23.10    5:20.98        
              27.58       58.81 (31.23)     1:31.56 (32.75)     2:04.33 (32.77)
        2:37.26 (32.93)     3:10.21 (32.95)     3:43.17 (32.96)     4:16.48 (33.31)
        4:49.04 (32.56)     5:20.98 (31.94)                                        
  7 Zhou, Andrew              12 Germantown Acade     5:33.82    5:22.02        
              28.46     1:00.25 (31.79)     1:32.75 (32.50)     2:05.71 (32.96)
        2:39.06 (33.35)     3:12.33 (33.27)     3:45.55 (33.22)     4:18.94 (33.39)
        4:51.12 (32.18)     5:22.02 (30.90)                                        
  8 Vasser, Zachary           12 Seahawks Swim Te     5:28.13    5:23.49        
              28.03       59.54 (31.51)     1:32.12 (32.58)     2:05.17 (33.05)
        2:38.42 (33.25)     3:11.48 (33.06)     3:44.74 (33.26)     4:18.24 (33.50)
        4:51.50 (33.26)     5:23.49 (31.99)                                        
  9 Zagaceta, Magill          11 Hershey Aquatic      5:35.36    5:25.92        
              29.49     1:01.90 (32.41)     1:34.47 (32.57)     2:06.99 (32.52)
        2:39.90 (32.91)     3:13.16 (33.26)     3:46.39 (33.23)     4:19.57 (33.18)
        4:53.27 (33.70)     5:25.92 (32.65)                                        
 10 Mortellite, Anthony       12 Jersey Wahoos        5:30.47    5:25.95        
              28.74     1:00.82 (32.08)     1:33.61 (32.79)     2:06.93 (33.32)
        2:40.74 (33.81)     3:15.11 (34.37)     3:48.69 (33.58)     4:22.29 (33.60)
        4:55.61 (33.32)     5:25.95 (30.34)                                        
 11 Uhlig, Tyler              12 Nittany Lion Aqu     5:38.40    5:26.12        
              27.47       58.79 (31.32)     1:32.11 (33.32)     2:05.91 (33.80)
        2:39.52 (33.61)     3:13.26 (33.74)     3:46.74 (33.48)     4:21.01 (34.27)
        4:54.22 (33.21)     5:26.12 (31.90)                                        
 12 Texter, Jacob             12 Unattached           5:23.03    5:26.95        
              28.95     1:00.55 (31.60)     1:33.14 (32.59)     2:06.40 (33.26)
        2:40.08 (33.68)     3:13.97 (33.89)     3:47.41 (33.44)     4:21.50 (34.09)
        4:55.60 (34.10)     5:26.95 (31.35)                                        
 13 Gagner, Owen              12 Jersey Wahoos        5:33.20    5:27.21        
              28.92     1:02.15 (33.23)     1:35.95 (33.80)     2:09.92 (33.97)
        2:43.98 (34.06)     3:17.13 (33.15)     3:50.67 (33.54)     4:24.12 (33.45)
        4:56.38 (32.26)     5:27.21 (30.83)                                        
 14 Brown, Benjamin           12 Tri-Hampton YMCA     5:39.03    5:27.34        
              28.67     1:00.70 (32.03)     1:34.06 (33.36)     2:08.04 (33.98)
        2:41.77 (33.73)     3:15.41 (33.64)     3:49.10 (33.69)     4:22.60 (33.50)
        4:55.97 (33.37)     5:27.34 (31.37)                                        
 15 Boratto, Evan             11 Upper Dublin Aqu     5:36.90    5:34.96        
              29.73     1:03.06 (33.33)     1:36.94 (33.88)     2:11.20 (34.26)
        2:45.13 (33.93)     3:19.60 (34.47)     3:53.87 (34.27)     4:28.29 (34.42)
        5:02.28 (33.99)     5:34.96 (32.68)                                        
 16 Ferenz, Matthew           12 Boyertown YMCA N     5:45.92    5:35.26        
              28.97     1:01.34 (32.37)     1:34.83 (33.49)     2:09.75 (34.92)
        2:44.35 (34.60)     3:19.18 (34.83)     3:53.89 (34.71)     4:28.95 (35.06)
        5:03.22 (34.27)     5:35.26 (32.04)                                        
 17 Pervall, Ian              12 DCAA                 5:43.26    5:35.38        
              28.97     1:01.04 (32.07)     1:34.55 (33.51)     2:09.02 (34.47)
        2:44.33 (35.31)     3:19.62 (35.29)     3:54.71 (35.09)     4:29.91 (35.20)
        5:04.81 (34.90)     5:35.38 (30.57)                                        
 17 Haney, James              12 East Coast C-Cer     5:35.72    5:35.38        
              29.57     1:03.08 (33.51)     1:37.99 (34.91)     2:12.17 (34.18)
        2:46.88 (34.71)     3:21.62 (34.74)     3:55.23 (33.61)     4:30.13 (34.90)
        5:03.96 (33.83)     5:35.38 (31.42)                                        
 19 Rees, Jonah               11 York YMCA            5:34.55    5:35.45        
              29.41     1:02.36 (32.95)     1:36.58 (34.22)     2:11.63 (35.05)
        2:46.09 (34.46)     3:20.38 (34.29)     3:54.82 (34.44)     4:29.47 (34.65)
        5:03.92 (34.45)     5:35.45 (31.53)                                        
 20 Hang, Kai                 12 Upper Perk YMCA      5:47.70    5:37.03        
              29.34     1:02.55 (33.21)     1:36.84 (34.29)     2:10.53 (33.69)
        2:44.89 (34.36)     3:19.28 (34.39)     3:53.88 (34.60)     4:28.72 (34.84)
        5:03.20 (34.48)     5:37.03 (33.83)                                        
 21 Sheehan, Braden           12 Una Sjac             5:42.54    5:37.90        
              30.06     1:03.70 (33.64)     1:37.80 (34.10)     2:12.80 (35.00)
        2:47.03 (34.23)     3:22.49 (35.46)     3:57.31 (34.82)     4:31.99 (34.68)
        5:05.82 (33.83)     5:37.90 (32.08)                                        
 22 Ji, David                 12 Upper Dublin Aqu     5:44.36    5:38.54        
              28.10     1:00.65 (32.55)     1:34.51 (33.86)     2:09.19 (34.68)
        2:44.36 (35.17)     3:19.67 (35.31)     3:54.84 (35.17)     4:30.00 (35.16)
        5:04.60 (34.60)     5:38.54 (33.94)                                        
 23 Zhao, Jason               12 Pocono Family YM     5:44.15    5:38.56        
              29.60     1:02.21 (32.61)     1:35.93 (33.72)     2:10.33 (34.40)
        2:45.37 (35.04)     3:19.99 (34.62)     3:55.11 (35.12)     4:30.36 (35.25)
        5:05.33 (34.97)     5:38.56 (33.23)                                        
 24 Smith, Ryan               12 Una Gpac             5:40.97    5:39.09        
              29.94     1:02.77 (32.83)     1:36.44 (33.67)     2:10.45 (34.01)
        2:44.80 (34.35)     3:19.31 (34.51)     3:54.20 (34.89)     4:30.13 (35.93)
        5:05.10 (34.97)     5:39.09 (33.99)                                        
 25 Turley, Benjamin          12 Ybcc Phoenix         5:38.51    5:39.18        
              29.71     1:03.89 (34.18)     1:38.83 (34.94)     2:14.13 (35.30)
        2:48.96 (34.83)     3:24.00 (35.04)     3:58.84 (34.84)     4:33.26 (34.42)
        5:07.33 (34.07)     5:39.18 (31.85)                                        
 26 Yoon, Sondo               12 Wsy Swimming         5:46.54    5:39.57        
              29.08     1:02.74 (33.66)     1:38.05 (35.31)     2:12.75 (34.70)
        2:46.27 (33.52)     3:22.72 (36.45)     3:57.96 (35.24)     4:32.37 (34.41)
        5:07.51 (35.14)     5:39.57 (32.06)                                        
 27 Croghan, Nicholas         12 Hanover Ymca Sti     5:40.93    5:41.05        
              30.40     1:04.82 (34.42)     1:39.33 (34.51)     2:14.49 (35.16)
        2:50.06 (35.57)     3:24.24 (34.18)     3:59.09 (34.85)     4:34.24 (35.15)
        5:08.40 (34.16)     5:41.05 (32.65)                                        
 28 Pittala, Sritan           11 Unattached           5:34.31    5:41.65        
              31.16     1:04.53 (33.37)     1:38.68 (34.15)     2:12.96 (34.28)
        2:48.15 (35.19)     3:22.76 (34.61)     3:58.07 (35.31)     4:33.38 (35.31)
        5:07.84 (34.46)     5:41.65 (33.81)                                        
 29 Derivaux, Charles         12 Jersey Wahoos        5:42.52    5:44.14        
              30.77     1:05.28 (34.51)     1:39.91 (34.63)     2:14.76 (34.85)
        2:49.63 (34.87)     3:24.69 (35.06)     3:59.74 (35.05)     4:35.08 (35.34)
        5:10.20 (35.12)     5:44.14 (33.94)                                        
 30 Stewart, Jalen            11 Episcopal Academ     5:48.46    5:49.84        
              29.89     1:04.14 (34.25)     1:39.16 (35.02)     2:14.58 (35.42)
        2:50.39 (35.81)     3:26.71 (36.32)     4:02.58 (35.87)     4:38.84 (36.26)
        5:15.47 (36.63)     5:49.84 (34.37)                                        
 31 Cummins, Jack             11 Greater Philadel     5:44.58    5:50.70        
              29.90     1:03.80 (33.90)     1:39.28 (35.48)     2:15.37 (36.09)
        2:50.65 (35.28)     3:26.85 (36.20)     4:03.03 (36.18)     4:39.16 (36.13)
        5:15.10 (35.94)     5:50.70 (35.60)                                        
 32 Wojciechowicz, Michael    12 Seahawks Swim Te     5:40.56    5:50.91        
              29.59     1:03.82 (34.23)     1:39.70 (35.88)     2:16.08 (36.38)
        2:52.04 (35.96)     3:28.06 (36.02)     4:03.91 (35.85)     4:39.90 (35.99)
        5:15.76 (35.86)     5:50.91 (35.15)                                        
 33 Weaver, Colby             12 West Chester Are     5:47.89    5:54.04        
              30.99     1:05.07 (34.08)     1:41.05 (35.98)     2:17.24 (36.19)
        2:53.82 (36.58)     3:30.49 (36.67)     4:07.59 (37.10)     4:44.21 (36.62)
        5:20.67 (36.46)     5:54.04 (33.37)                                        
 
Event 45  Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    MA SC JO: R 57.87   3/16/2002 Tricia E Weaner                              
              1:07.39  JO
              1:22.19  SILV
              4:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  1:07.39
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Lunn, Emma                12 Suburban Seahawk     1:01.48    1:00.59        
              29.21     1:00.59 (31.38)                                        
  2 Carlos, Katie             11 Seahawks Swim Te     1:01.50    1:00.67        
              28.90     1:00.67 (31.77)                                        
  3 Oyerly, Calista           12 Hershey Aquatic      1:00.57    1:00.75        
              29.38     1:00.75 (31.37)                                        
  4 Finnegan, Meghan          12 Jersey Wahoos        1:01.55    1:00.93        
              29.57     1:00.93 (31.36)                                        
  5 Wright, Amelia            12 Jersey Wahoos        1:01.24    1:01.25        
              29.66     1:01.25 (31.59)                                        
  6 Grimley, Taylor           12 Radnor Aquatic C     1:02.49    1:01.77        
              29.51     1:01.77 (32.26)                                        
  7 Wang, Marina              12 Upper Main Line      1:00.24    1:01.93        
              29.95     1:01.93 (31.98)                                        
  8 Yerkes, Samantha          12 Jersey Wahoos        1:02.75    1:02.74        
              30.04     1:02.74 (32.70)                                        
B - Final
  9 Paxton, Madelyn           12 York YMCA            1:03.53    1:02.57        
              30.58     1:02.57 (31.99)                                        
 10 Ford, Garrity             12 Parkland Aquatic     1:03.32    1:03.52        
              30.87     1:03.52 (32.65)                                        
 11 Bockrath, Rachel          12 Wilmington Aquat     1:03.12    1:03.53        
              30.87     1:03.53 (32.66)                                        
 12 Fekete, Emily             12 South Jersey Aqu     1:03.32    1:03.55        
              30.68     1:03.55 (32.87)                                        
 13 Parry, Kayla              12 Lancaster Aquati     1:04.35    1:04.37        
              31.52     1:04.37 (32.85)                                        
 14 Laganelli, Audrey         12 Upper Main Line      1:04.34    1:04.50        
              30.93     1:04.50 (33.57)                                        
 15 Janton, Sandy             12 Western Ymca Wah     1:04.38    1:04.63        
              30.58     1:04.63 (34.05)                                        
 16 Lin, Simone               12 Parkland Aquatic     1:04.75    1:05.33        
              31.51     1:05.33 (33.82)                                        
C - Final
 17 Stevenson, Amelia         12 George School Aq     1:04.83    1:02.96        
              30.52     1:02.96 (32.44)                                        
 18 Stressman, Kayla          12 North Penn Aquat     1:05.59    1:04.22        
              31.09     1:04.22 (33.13)                                        
 19 Potteiger, Mckenna        11 York YMCA            1:05.48    1:04.68        
              31.82     1:04.68 (32.86)                                        
 20 Jia, Annie                11 Upper Dublin Aqu     1:05.59    1:04.79        
              31.39     1:04.79 (33.40)                                        
 21 Sargent, Devyn            12 Upper Main Line      1:05.02    1:04.82        
              31.48     1:04.82 (33.34)                                        
 22 Ricciotti, Jordyn         12 Seahawks Swim Te     1:05.81    1:04.96        
              31.74     1:04.96 (33.22)                                        
 23 Potts, Mikayla            11 North Penn Aquat     1:05.70    1:05.25        
              31.99     1:05.25 (33.26)                                        
 24 Breitbach, Jenna          12 Lancaster Aquati     1:05.29    1:05.83        
              31.53     1:05.83 (34.30)                                        
 
Event 45  Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    MA SC JO: R 57.87   3/16/2002 Tricia E Weaner                              
              1:07.39  JO
              1:22.19  SILV
              4:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  1:07.39
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Wang, Marina              12 Upper Main Line      1:01.54    1:00.24 q      
              29.19     1:00.24 (31.05)                                        
  2 Oyerly, Calista           12 Hershey Aquatic      1:02.51    1:00.57 q      
              29.50     1:00.57 (31.07)                                        
  3 Wright, Amelia            12 Jersey Wahoos        1:01.11    1:01.24 q      
              29.56     1:01.24 (31.68)                                        
  4 Lunn, Emma                12 Suburban Seahawk     1:00.44    1:01.48 q      
              29.62     1:01.48 (31.86)                                        
  5 Carlos, Katie             11 Seahawks Swim Te     1:02.49    1:01.50 q      
              29.28     1:01.50 (32.22)                                        
  6 Finnegan, Meghan          12 Jersey Wahoos        1:02.54    1:01.55 q      
              30.20     1:01.55 (31.35)                                        
  7 Grimley, Taylor           12 Radnor Aquatic C     1:01.35    1:02.49 q      
              30.20     1:02.49 (32.29)                                        
  8 Yerkes, Samantha          12 Jersey Wahoos        1:03.19    1:02.75 q      
              30.43     1:02.75 (32.32)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Abruzzo, Torianne         11 Plymouth Whitema     1:03.06    1:03.08 q      
              30.42     1:03.08 (32.66)                                        
 10 Bockrath, Rachel          12 Wilmington Aquat     1:04.76    1:03.12 q      
              30.83     1:03.12 (32.29)                                        
 11 Ford, Garrity             12 Parkland Aquatic     1:03.83    1:03.32 q      
              31.34     1:03.32 (31.98)                                        
 11 Fekete, Emily             12 South Jersey Aqu     1:05.17    1:03.32 q      
              30.48     1:03.32 (32.84)                                        
 13 Paxton, Madelyn           12 York YMCA            1:05.13    1:03.53 q      
              30.96     1:03.53 (32.57)                                        
 14 Laganelli, Audrey         12 Upper Main Line      1:07.09    1:04.34 q      
              31.14     1:04.34 (33.20)                                        
 15 Parry, Kayla              12 Lancaster Aquati     1:04.85    1:04.35 q      
              31.60     1:04.35 (32.75)                                        
 16 Janton, Sandy             12 Western Ymca Wah     1:07.10    1:04.38 q      
              31.00     1:04.38 (33.38)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Lin, Simone               12 Parkland Aquatic     1:05.72    1:04.75 q      
              31.86     1:04.75 (32.89)                                        
 18 Stevenson, Amelia         12 George School Aq     1:04.43    1:04.83 q      
              31.31     1:04.83 (33.52)                                        
 19 Sargent, Devyn            12 Upper Main Line      1:05.21    1:05.02 q      
              31.60     1:05.02 (33.42)                                        
 20 Breitbach, Jenna          12 Lancaster Aquati     1:07.32    1:05.29 q      
              31.67     1:05.29 (33.62)                                        
 21 Potteiger, Mckenna        11 York YMCA            1:05.34    1:05.48 q      
              32.37     1:05.48 (33.11)                                        
 22 Jia, Annie                11 Upper Dublin Aqu     1:07.29    1:05.59 q      
              32.51     1:05.59 (33.08)                                        
 22 Stressman, Kayla          12 North Penn Aquat     1:06.28    1:05.59 q      
              32.02     1:05.59 (33.57)                                        
 24 Potts, Mikayla            11 North Penn Aquat     1:06.59    1:05.70 q      
              32.21     1:05.70 (33.49)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Ricciotti, Jordyn         12 Seahawks Swim Te     1:07.01    1:05.81        
              32.06     1:05.81 (33.75)                                        
 26 McCool, Kiaha             12 Nittany Lion Aqu     1:06.87    1:05.87        
              31.47     1:05.87 (34.40)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Havice, Julia             11 York YMCA            1:05.24    1:05.95        
              31.56     1:05.95 (34.39)                                        
 28 Camey, Samantha           12 East Coast C-Cer     1:05.48    1:05.96        
              31.69     1:05.96 (34.27)                                        
 29 Dudkina, Elena            12 Central Bucks Sw     1:07.24    1:06.03        
              31.79     1:06.03 (34.24)                                        
 30 Culmone, Ella             12 East Coast C-Cer     1:04.95    1:06.08        
              31.89     1:06.08 (34.19)                                        
 31 Kulakowski, Olivia        12 East Coast C-Cer     1:04.62    1:06.14        
              32.06     1:06.14 (34.08)                                        
 31 Zuo, Bonita               11 Una Bsc              1:06.58    1:06.14        
              31.94     1:06.14 (34.20)                                        
 33 Wolfe, Ella               12 Marauder Aquatic     1:06.62    1:06.20        
              32.45     1:06.20 (33.75)                                        
 34 Willard, Campbell         12 Jersey Wahoos        1:05.65    1:06.21        
              32.35     1:06.21 (33.86)                                        
 35 Cella, Olivia             12 Radnor Aquatic C     1:05.88    1:06.28        
              32.07     1:06.28 (34.21)                                        
 36 Goetz, Peyton             12 Westtown Aquatic     1:06.37    1:06.35        
              31.98     1:06.35 (34.37)                                        
 37 Seiger, Audrey            12 Jersey Wahoos        1:06.67    1:06.56        
              32.58     1:06.56 (33.98)                                        
 38 Phifer, Amanda            12 North Penn Aquat     1:07.32    1:06.72        
              30.84     1:06.72 (35.88)                                        
 39 Kalmanowicz, Kate         12 York YMCA            1:05.96    1:06.77        
              32.23     1:06.77 (34.54)                                        
 40 Brady, Aisling            12 Penn Charter Aqu     1:07.35    1:06.91        
              32.60     1:06.91 (34.31)                                        
 41 Ruszala, Hailey           11 Unattached           1:06.99    1:06.94        
              32.64     1:06.94 (34.30)                                        
 42 Morgan, Casey             12 Greater Philadel     1:07.12    1:07.08        
              33.33     1:07.08 (33.75)                                        
 43 Watkins, Azlynn           12 Parkland Swimmin     1:06.70    1:07.29        
              32.92     1:07.29 (34.37)                                        
 44 Defrehn, Alexandra        12 Greater Philadel     1:06.29    1:07.56        
              33.30     1:07.56 (34.26)                                        
 45 Parker, Sarah             11 Hatboro Horsham      1:06.87    1:07.64        
              32.81     1:07.64 (34.83)                                        
 46 Sergent, Brooke           12 Parkland Aquatic     1:05.46    1:07.69        
              32.81     1:07.69 (34.88)                                        
 47 McKenzie, Lanie           12 Brandywine-DE YM     1:06.44    1:07.81        
              32.96     1:07.81 (34.85)                                        
 48 Padilla, Kenzie           12 Phoenixville  YM     1:07.13    1:07.88        
              33.11     1:07.88 (34.77)                                        
 49 Palochik, Ava             12 Blue Eagle Swimm     1:06.90    1:07.99        
              32.63     1:07.99 (35.36)                                        
 50 Raser, Emma               12 North Penn Aquat     1:06.03    1:08.34        
              33.49     1:08.34 (34.85)                                        
 51 Phillips, Victoria        12 Unattached           1:06.37    1:08.49        
              33.42     1:08.49 (35.07)                                        
 -- McMullen, Lydia           12 Hershey Aquatic      1:06.50         DQ        
      False start
              30.77          DQ (34.20)                                        
 
Event 46  Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    MA SC JO: R 52.32   3/15/2014 Destin Lasco, Pleasantville Aq               
              1:08.29  JO
              1:22.69  SILV
              4:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  1:08.29
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Potts, Mason              12 North Penn Aquat       58.85      57.32        
              27.70       57.32 (29.62)                                        
  2 Blake, Teddy              12 Nittany Lion Aqu       59.53      59.26        
              29.12       59.26 (30.14)                                        
  3 Kupsky, Eric              12 Kingston River O       59.75      59.43        
              29.07       59.43 (30.36)                                        
  4 Zhou, Andrew              12 Germantown Acade     1:00.44    1:00.01        
              29.17     1:00.01 (30.84)                                        
  5 Bushay, Mason             12 Seahawks Swim Te     1:00.50    1:00.29        
              29.33     1:00.29 (30.96)                                        
  6 Zawodny, Adler            12 Blue Eagle Swimm     1:01.36    1:01.35        
              29.58     1:01.35 (31.77)                                        
  7 Uhlig, Tyler              12 Nittany Lion Aqu     1:01.68    1:02.13        
              29.84     1:02.13 (32.29)                                        
  8 McFadden, Henry           12 Jersey Wahoos          59.61    1:02.32        
              29.54     1:02.32 (32.78)                                        
B - Final
  9 Tao, James                12 Jersey Wahoos        1:03.17    1:00.53        
              28.82     1:00.53 (31.71)                                        
 10 Green, Mason              12 Tops Swimming        1:02.31    1:00.81        
              29.49     1:00.81 (31.32)                                        
 11 Welker, Nathan            12 York YMCA            1:02.42    1:02.39        
              30.49     1:02.39 (31.90)                                        
 12 Pervall, Ian              12 DCAA                 1:03.06    1:02.66        
              30.11     1:02.66 (32.55)                                        
 13 Moyer, John               12 Jersey Wahoos        1:03.26    1:02.74        
              30.14     1:02.74 (32.60)                                        
 14 Zhao, Jason               12 Pocono Family YM     1:03.13    1:03.15        
              31.04     1:03.15 (32.11)                                        
 15 Vasser, Zachary           12 Seahawks Swim Te     1:03.43    1:03.60        
              30.66     1:03.60 (32.94)                                        
 16 Estep, Derek              11 Chambersburg Cha     1:03.42    1:04.63        
              31.32     1:04.63 (33.31)                                        
C - Final
 17 Wang, Jake                11 Suburban Seahawk     1:03.98    1:03.10        
              30.52     1:03.10 (32.58)                                        
 18 Zagaceta, Magill          11 Hershey Aquatic      1:04.55    1:03.31        
              31.03     1:03.31 (32.28)                                        
 19 Kennedy, Jake             11 Ridley Area YMCA     1:04.57    1:04.45        
              31.66     1:04.45 (32.79)                                        
 19 Winnington, Jude          12 Unattached           1:05.17    1:04.45        
              31.38     1:04.45 (33.07)                                        
 21 Mandelbaum, Jordan        12 Salvation Army K     1:05.07    1:04.64        
              31.66     1:04.64 (32.98)                                        
 22 Texter, Jacob             12 Unattached           1:04.57    1:04.71        
              31.96     1:04.71 (32.75)                                        
 23 Koh, Anthony              11 Upper Dublin Aqu     1:04.73    1:04.86        
              31.46     1:04.86 (33.40)                                        
 24 Turley, Benjamin          12 Ybcc Phoenix         1:04.91    1:05.73        
              32.32     1:05.73 (33.41)                                        
 
Event 46  Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    MA SC JO: R 52.32   3/15/2014 Destin Lasco, Pleasantville Aq               
              1:08.29  JO
              1:22.69  SILV
              4:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  1:08.29
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Potts, Mason              12 North Penn Aquat       58.04      58.85 q      
              28.14       58.85 (30.71)                                        
  2 Blake, Teddy              12 Nittany Lion Aqu     1:00.43      59.53 q      
              28.76       59.53 (30.77)                                        
  3 McFadden, Henry           12 Jersey Wahoos        1:01.36      59.61 q      
              28.62       59.61 (30.99)                                        
  4 Kupsky, Eric              12 Kingston River O       59.70      59.75 q      
              29.24       59.75 (30.51)                                        
  5 Zhou, Andrew              12 Germantown Acade     1:02.48    1:00.44 q      
              29.59     1:00.44 (30.85)                                        
  6 Bushay, Mason             12 Seahawks Swim Te     1:01.60    1:00.50 q      
              29.61     1:00.50 (30.89)                                        
  7 Zawodny, Adler            12 Blue Eagle Swimm     1:03.23    1:01.36 q      
              29.82     1:01.36 (31.54)                                        
  8 D'Ariano, Landon          12 Westtown Aquatic     1:01.59    1:01.38 q      
              29.52     1:01.38 (31.86)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Uhlig, Tyler              12 Nittany Lion Aqu     1:04.95    1:01.68 q      
              29.44     1:01.68 (32.24)                                        
 10 Green, Mason              12 Tops Swimming        1:01.34    1:02.31 q      
              29.75     1:02.31 (32.56)                                        
 11 Welker, Nathan            12 York YMCA            1:01.19    1:02.42 q      
              30.16     1:02.42 (32.26)                                        
 12 Pervall, Ian              12 DCAA                 1:07.08    1:03.06 q      
              30.63     1:03.06 (32.43)                                        
 13 Zhao, Jason               12 Pocono Family YM     1:04.07    1:03.13 q      
              30.82     1:03.13 (32.31)                                        
 14 Tao, James                12 Jersey Wahoos        1:01.84    1:03.17 q      
              30.20     1:03.17 (32.97)                                        
 15 Moyer, John               12 Jersey Wahoos        1:03.29    1:03.26 q      
              30.71     1:03.26 (32.55)                                        
 16 Estep, Derek              11 Chambersburg Cha     1:05.46    1:03.42 q      
              30.98     1:03.42 (32.44)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Vasser, Zachary           12 Seahawks Swim Te     1:04.25    1:03.43 q      
              30.61     1:03.43 (32.82)                                        
 18 Wang, Jake                11 Suburban Seahawk     1:05.31    1:03.98 q      
              31.03     1:03.98 (32.95)                                        
 19 Zagaceta, Magill          11 Hershey Aquatic      1:05.19    1:04.55 q      
              31.86     1:04.55 (32.69)                                        
 20 Texter, Jacob             12 Unattached           1:05.71    1:04.57 q      
              31.56     1:04.57 (33.01)                                        
 20 Kennedy, Jake             11 Ridley Area YMCA     1:05.15    1:04.57 q      
              31.53     1:04.57 (33.04)                                        
 22 Koh, Anthony              11 Upper Dublin Aqu     1:06.47    1:04.73 q      
              31.51     1:04.73 (33.22)                                        
 23 Turley, Benjamin          12 Ybcc Phoenix         1:06.50    1:04.91 q      
              31.54     1:04.91 (33.37)                                        
 24 Mandelbaum, Jordan        12 Salvation Army K     1:05.53    1:05.07 q      
              31.83     1:05.07 (33.24)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Blumhardt, Jude           12 Lower Moreland S     1:05.25    1:05.08        
              31.35     1:05.08 (33.73)                                        
 26 Winnington, Jude          12 Unattached           1:05.70    1:05.17        
              31.49     1:05.17 (33.68)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Toth, Campbell            12 Hanover Ymca Sti     1:06.48    1:05.58        
              31.80     1:05.58 (33.78)                                        
 28 Curtis, William           12 South Jersey Aqu     1:07.14    1:05.67        
              31.86     1:05.67 (33.81)                                        
 29 Tsaturyan, Alec           12 Plymouth Whitema     1:06.20    1:05.74        
              32.42     1:05.74 (33.32)                                        
 30 Haney, James              12 East Coast C-Cer     1:04.43    1:06.08        
              32.09     1:06.08 (33.99)                                        
 31 Chang, Jonathan           12 Wsy Swimming         1:06.09    1:06.30        
              32.36     1:06.30 (33.94)                                        
 32 Cross, Will               12 Springfield Aqua     1:06.96    1:06.32        
              32.76     1:06.32 (33.56)                                        
 33 Reihl, Alexander          12 Medford Wave Swi     1:04.95    1:06.34        
              32.09     1:06.34 (34.25)                                        
 34 Marr, Maximillian         11 Radnor Aquatic C     1:07.10    1:06.39        
              31.61     1:06.39 (34.78)                                        
 35 Sonn, Matthew             12 South Jersey Aqu     1:07.78    1:06.48        
              32.23     1:06.48 (34.25)                                        
 36 Schnapf, Aidan            12 Central Bucks Sw     1:06.12    1:06.54        
              32.40     1:06.54 (34.14)                                        
 37 Cottrell, Trever          11 South Jersey Aqu     1:07.86    1:06.83        
              32.96     1:06.83 (33.87)                                        
 38 M'Ikanatha, Isaac         12 Hershey Aquatic      1:07.92    1:06.90        
              32.02     1:06.90 (34.88)                                        
 39 Gagner, Owen              12 Jersey Wahoos        1:03.81    1:07.00        
              31.85     1:07.00 (35.15)                                        
 40 Rees, Jonah               11 York YMCA            1:05.22    1:07.33        
              32.60     1:07.33 (34.73)                                        
 41 Chiu, Brandon             11 Friends Select A     1:07.97    1:07.58        
              32.50     1:07.58 (35.08)                                        
 42 McGowan, James            11 Springfield Aqua     1:07.68    1:07.62        
              32.75     1:07.62 (34.87)                                        
 43 Shaffer, Reilly           12 Lansdowne YMCA       1:08.11    1:07.74        
              33.22     1:07.74 (34.52)                                        
 44 Angelinas, Konstantinos   12 Nazareth Easton      1:07.92    1:07.76        
              32.98     1:07.76 (34.78)                                        
 45 Bearley, Chase            12 Unattached           1:06.06    1:07.77        
              32.62     1:07.77 (35.15)                                        
 46 Behm, John                11 Jersey Wahoos        1:08.22    1:08.01        
              33.43     1:08.01 (34.58)                                        
 47 Schreiner, Charles        12 Seahawks Swim Te     1:07.53    1:08.18        
              33.06     1:08.18 (35.12)                                        
 48 Mistry, Aryan             12 Hatboro Horsham      1:04.70    1:08.19        
              32.92     1:08.19 (35.27)                                        
 49 Ferroni, Ethan            12 York YMCA            1:08.03    1:09.52        
              33.91     1:09.52 (35.61)                                        
 50 Smith, Ryan               12 Una Gpac             1:07.55    1:09.75        
              34.45     1:09.75 (35.30)                                        
 51 Pittala, Sritan           11 Unattached           1:07.73    1:10.26        
              34.77     1:10.26 (35.49)                                        
 52 Oswald, Zachary           11 Radnor Aquatic C     1:08.15    1:10.38        
              33.35     1:10.38 (37.03)                                        
 53 Wojciechowicz, Michael    12 Seahawks Swim Te     1:07.65    1:10.82        
              34.42     1:10.82 (36.40)                                        
 54 Nier, Lukas               12 Pennsbury Aquati     1:08.03    1:11.75        
 
Event 47  Girls 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    MA SC JO: R 2:07.17   3/14/2015 Chase Travis, Delaware Swim Te             
                2:39.99  JO
                3:04.59  SILV
                6:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  2:39.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Phelps, Anna              12 Plymouth Whitema     2:09.01    2:07.06R       
              28.23     1:00.68 (32.45)     1:34.19 (33.51)     2:07.06 (32.87)
  2 Mullins, Lainey           12 Suburban Seahawk     2:09.71    2:07.71        
              28.71     1:01.72 (33.01)     1:35.60 (33.88)     2:07.71 (32.11)
  3 Abruzzo, Torianne         11 Plymouth Whitema     2:13.44    2:14.64        
              29.71     1:04.28 (34.57)     1:39.87 (35.59)     2:14.64 (34.77)
  4 Parry, Kayla              12 Lancaster Aquati     2:18.93    2:19.75        
              30.42     1:06.14 (35.72)     1:43.17 (37.03)     2:19.75 (36.58)
  5 Sergent, Brooke           12 Parkland Aquatic     2:20.90    2:20.55        
              30.59     1:06.11 (35.52)     1:42.71 (36.60)     2:20.55 (37.84)
  6 Albuquerque, Alicia       12 Jersey Wahoos        2:24.57    2:21.43        
              31.03     1:07.20 (36.17)     1:44.83 (37.63)     2:21.43 (36.60)
  7 Potteiger, Mckenna        11 York YMCA            2:23.73    2:22.36        
              31.26     1:06.42 (35.16)     1:44.11 (37.69)     2:22.36 (38.25)
  8 Finnegan, Meghan          12 Jersey Wahoos        2:24.53    2:23.74        
              30.20     1:05.82 (35.62)     1:43.50 (37.68)     2:23.74 (40.24)
B - Final
  9 Lochstet, Peregrine       12 Upper Dublin Aqu     2:27.69    2:22.53        
              31.73     1:08.46 (36.73)     1:45.78 (37.32)     2:22.53 (36.75)
 10 Moyer, Ava                12 Jersey Wahoos        2:26.30    2:22.86        
              31.13     1:08.83 (37.70)     1:45.84 (37.01)     2:22.86 (37.02)
 11 Morgan, Casey             12 Greater Philadel     2:26.95    2:24.50        
              30.95     1:06.96 (36.01)     1:46.27 (39.31)     2:24.50 (38.23)
 12 Fekete, Emily             12 South Jersey Aqu     2:27.57    2:24.98        
              32.24     1:09.11 (36.87)     1:46.93 (37.82)     2:24.98 (38.05)
 13 Nguyen, Kayla             12 Seahawks Swim Te     2:26.21    2:25.08        
              31.92     1:08.14 (36.22)     1:46.10 (37.96)     2:25.08 (38.98)
 14 Paxton, Madelyn           12 York YMCA            2:25.38    2:25.84        
              31.69     1:07.97 (36.28)     1:46.33 (38.36)     2:25.84 (39.51)
 15 Potts, Mikayla            11 North Penn Aquat     2:25.27    2:26.24        
              30.96     1:07.20 (36.24)     1:45.94 (38.74)     2:26.24 (40.30)
 16 Watkins, Azlynn           12 Parkland Swimmin     2:27.67    2:29.43        
              32.71     1:10.15 (37.44)     1:49.22 (39.07)     2:29.43 (40.21)
 
Event 47  Girls 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    MA SC JO: R 2:07.17   3/14/2015 Chase Travis, Delaware Swim Te             
                2:39.99  JO
                3:04.59  SILV
                6:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  2:39.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Phelps, Anna              12 Plymouth Whitema     2:04.58    2:09.01 q      
              28.24     1:00.83 (32.59)     1:35.03 (34.20)     2:09.01 (33.98)
  2 Mullins, Lainey           12 Suburban Seahawk     2:24.92    2:09.71 q      
              29.06     1:02.38 (33.32)     1:36.20 (33.82)     2:09.71 (33.51)
  3 Abruzzo, Torianne         11 Plymouth Whitema     2:17.20    2:13.44 q      
              29.60     1:04.48 (34.88)     1:38.54 (34.06)     2:13.44 (34.90)
  4 Parry, Kayla              12 Lancaster Aquati     2:28.22    2:18.93 q      
              30.57     1:06.05 (35.48)     1:42.62 (36.57)     2:18.93 (36.31)
  5 Sergent, Brooke           12 Parkland Aquatic     2:16.78    2:20.90 q      
              31.77     1:07.26 (35.49)     1:43.72 (36.46)     2:20.90 (37.18)
  6 Potteiger, Mckenna        11 York YMCA            2:21.29    2:23.73 q      
              31.43     1:07.16 (35.73)     1:45.42 (38.26)     2:23.73 (38.31)
  7 Finnegan, Meghan          12 Jersey Wahoos        2:24.34    2:24.53 q      
              31.38     1:09.41 (38.03)     1:46.07 (36.66)     2:24.53 (38.46)
  8 Albuquerque, Alicia       12 Jersey Wahoos        2:27.46    2:24.57 q      
              31.69     1:09.06 (37.37)     1:45.83 (36.77)     2:24.57 (38.74)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Potts, Mikayla            11 North Penn Aquat     2:35.16    2:25.27 q      
              30.96     1:07.17 (36.21)     1:46.02 (38.85)     2:25.27 (39.25)
 10 Paxton, Madelyn           12 York YMCA            2:28.47    2:25.38 q      
              32.27     1:08.91 (36.64)     1:46.79 (37.88)     2:25.38 (38.59)
 11 Nguyen, Kayla             12 Seahawks Swim Te     2:27.48    2:26.21 q      
              30.62     1:05.86 (35.24)     1:44.20 (38.34)     2:26.21 (42.01)
 12 Moyer, Ava                12 Jersey Wahoos        2:28.93    2:26.30 q      
              31.73     1:09.33 (37.60)     1:48.08 (38.75)     2:26.30 (38.22)
 13 Morgan, Casey             12 Greater Philadel     2:30.08    2:26.95 q      
              31.16     1:07.72 (36.56)     1:47.92 (40.20)     2:26.95 (39.03)
 14 Fekete, Emily             12 South Jersey Aqu     2:30.23    2:27.57 q      
              31.64     1:08.72 (37.08)     1:47.38 (38.66)     2:27.57 (40.19)
 15 Watkins, Azlynn           12 Parkland Swimmin     2:28.12    2:27.67 q      
              26.43     1:08.06 (41.63)     1:47.30 (39.24)     2:27.67 (40.37)
 16 Lochstet, Peregrine       12 Upper Dublin Aqu     2:32.91    2:27.69 q      
              32.65     1:11.49 (38.84)     1:50.96 (39.47)     2:27.69 (36.73)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Crouthamel, Kaitlyn       12 Wildwood Crest D     2:32.62    2:28.02        
              32.32     1:09.91 (37.59)     1:49.23 (39.32)     2:28.02 (38.79)
 18 Davidson, Lana            11 East Coast C-Cer     2:31.79    2:28.03        
              31.99     1:10.69 (38.70)     1:50.38 (39.69)     2:28.03 (37.65)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Jia, Annie                11 Upper Dublin Aqu     2:38.93    2:28.44        
              32.08     1:08.90 (36.82)     1:50.24 (41.34)     2:28.44 (38.20)
 20 Neilly, Hannah            12 Radnor Aquatic C     2:30.37    2:28.62        
              30.98     1:08.18 (37.20)     1:47.63 (39.45)     2:28.62 (40.99)
 21 Kalmanowicz, Kate         12 York YMCA            2:30.74    2:28.93        
              33.81     1:11.83 (38.02)     1:50.72 (38.89)     2:28.93 (38.21)
 22 Gerhardt, Kylie           12 Lancaster Family     2:31.97    2:29.71        
              32.13     1:09.18 (37.05)     1:49.37 (40.19)     2:29.71 (40.34)
 23 Stevenson, Amelia         12 George School Aq     2:26.76    2:30.14        
              31.09     1:09.26 (38.17)     1:50.11 (40.85)     2:30.14 (40.03)
 24 Culmone, Ella             12 East Coast C-Cer     2:29.74    2:30.22        
              32.20     1:09.95 (37.75)     1:50.73 (40.78)     2:30.22 (39.49)
 25 Walters, Ava              12 Plymouth Whitema     2:35.01    2:31.74        
              33.18     1:11.54 (38.36)     1:51.48 (39.94)     2:31.74 (40.26)
 26 Nowoswiat, Jena           11 Upper Main Line      2:36.72    2:31.83        
              32.84     1:10.48 (37.64)     1:49.33 (38.85)     2:31.83 (42.50)
 27 Iordanov, Monica          12 East Coast C-Cer     2:37.59    2:32.90        
              32.50     1:10.43 (37.93)     1:51.44 (41.01)     2:32.90 (41.46)
 28 Kelly, Alyssa             11 Una Pfy              2:33.37    2:33.34        
              33.31     1:12.71 (39.40)     1:53.29 (40.58)     2:33.34 (40.05)
 29 Nagel, Mackenzie          12 Radnor Aquatic C     2:36.34    2:33.75        
              33.64     1:12.59 (38.95)     1:52.88 (40.29)     2:33.75 (40.87)
 30 Durboraw, Kylie           12 South Jersey Aqu     2:35.67    2:34.97        
              32.94     1:11.17 (38.23)     1:52.53 (41.36)     2:34.97 (42.44)
 31 Fahy, Kaitlyn             12 Jersey Wahoos        2:33.68    2:35.64        
              32.96     1:11.51 (38.55)     1:52.78 (41.27)     2:35.64 (42.86)
 32 Kern, Sarah               12 Greater Philadel     2:37.80    2:36.34        
              31.25     1:08.47 (37.22)     1:51.29 (42.82)     2:36.34 (45.05)
 33 Smith, Megan              12 Nrg Swimming         2:38.03    2:36.59        
              33.89     1:12.88 (38.99)     1:54.57 (41.69)     2:36.59 (42.02)
 34 Faikish, Maddie           11 North Penn Aquat     2:33.54    2:36.78        
              32.61     1:13.00 (40.39)     1:55.82 (42.82)     2:36.78 (40.96)
 35 Buss, Maddie              12 Central York Aqu     2:34.50    2:39.26        
              34.52     1:15.11 (40.59)     1:57.05 (41.94)     2:39.26 (42.21)
 36 English, Chloe            12 Friends Central      2:34.64    2:39.87        
              33.88     1:15.72 (41.84)     1:58.38 (42.66)     2:39.87 (41.49)
 37 Neely, Abby               12 Jersey Wahoos        2:39.86    2:44.77        
              33.92     1:15.13 (41.21)     2:00.38 (45.25)     2:44.77 (44.39)
 
Event 48  Boys 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    MA SC JO: R 2:03.84   3/14/2009 Benjamin C Creekmore, Brandywine-DE YM     
                2:39.99  JO
                2:58.19  SILV
                6:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  2:39.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Kupsky, Eric              12 Kingston River O     2:06.92    2:06.82        
              28.83     1:01.35 (32.52)     1:33.93 (32.58)     2:06.82 (32.89)
  2 Potts, Mason              12 North Penn Aquat     2:07.84    2:07.67        
              28.54     1:01.17 (32.63)     1:34.41 (33.24)     2:07.67 (33.26)
  3 Tao, James                12 Jersey Wahoos        2:13.46    2:11.41        
              28.36     1:01.79 (33.43)     1:36.08 (34.29)     2:11.41 (35.33)
  4 Moyer, John               12 Jersey Wahoos        2:15.20    2:12.52        
              29.21     1:03.36 (34.15)     1:38.83 (35.47)     2:12.52 (33.69)
  5 Ginter, Lance             12 Aquatic Club of      2:14.98    2:13.79        
              30.03     1:03.97 (33.94)     1:39.09 (35.12)     2:13.79 (34.70)
  6 D'Ariano, Landon          12 Westtown Aquatic     2:17.90    2:14.79        
              30.28     1:03.62 (33.34)     1:39.39 (35.77)     2:14.79 (35.40)
  7 Bushay, Mason             12 Seahawks Swim Te     2:17.82    2:16.51        
              30.80     1:06.06 (35.26)     1:41.66 (35.60)     2:16.51 (34.85)
  8 Zawodny, Adler            12 Blue Eagle Swimm     2:21.22    2:18.08        
              31.01     1:06.20 (35.19)     1:41.58 (35.38)     2:18.08 (36.50)
B - Final
  9 Welker, Nathan            12 York YMCA            2:25.18    2:18.25        
              31.00     1:05.07 (34.07)     1:41.68 (36.61)     2:18.25 (36.57)
 10 Armstrong, Patrick        12 East Coast C-Cer     2:26.61    2:18.63        
              31.38     1:05.84 (34.46)     1:41.87 (36.03)     2:18.63 (36.76)
 11 Whitaker, Brock           12 Suburban Seahawk     2:28.16    2:21.54        
              33.54     1:08.86 (35.32)     1:45.71 (36.85)     2:21.54 (35.83)
 12 Chan, Alexander           12 Ridley Area YMCA     2:23.84    2:23.63        
              31.23     1:07.13 (35.90)     1:45.77 (38.64)     2:23.63 (37.86)
 13 Chiu, Brandon             11 Friends Select A     2:32.02    2:23.67        
              32.61     1:08.70 (36.09)     1:45.46 (36.76)     2:23.67 (38.21)
 14 Sheehan, Braden           12 Una Sjac             2:31.44    2:24.88        
              32.29     1:09.08 (36.79)     1:47.27 (38.19)     2:24.88 (37.61)
 15 Smith, Ryan               12 Una Gpac             2:32.54    2:26.50        
              32.85     1:10.33 (37.48)     1:48.78 (38.45)     2:26.50 (37.72)
 16 Rees, Jonah               11 York YMCA            2:32.60    2:27.33        
              31.76     1:09.81 (38.05)     1:49.40 (39.59)     2:27.33 (37.93)
 
Event 48  Boys 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    MA SC JO: R 2:03.84   3/14/2009 Benjamin C Creekmore, Brandywine-DE YM     
                2:39.99  JO
                2:58.19  SILV
                6:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  2:39.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kupsky, Eric              12 Kingston River O     2:08.29    2:06.92 q      
              28.98     1:01.11 (32.13)     1:34.05 (32.94)     2:06.92 (32.87)
  2 Potts, Mason              12 North Penn Aquat     2:13.24    2:07.84 q      
              28.28     1:00.84 (32.56)     1:34.25 (33.41)     2:07.84 (33.59)
  3 Tao, James                12 Jersey Wahoos        2:10.29    2:13.46 q      
              29.33     1:02.76 (33.43)     1:37.94 (35.18)     2:13.46 (35.52)
  4 Ginter, Lance             12 Aquatic Club of      2:18.39    2:14.98 q      
              30.30     1:04.15 (33.85)     1:38.72 (34.57)     2:14.98 (36.26)
  5 Moyer, John               12 Jersey Wahoos        2:16.19    2:15.20 q      
              29.95     1:04.51 (34.56)     1:40.32 (35.81)     2:15.20 (34.88)
  6 Bushay, Mason             12 Seahawks Swim Te     2:17.38    2:17.82 q      
              30.91     1:06.72 (35.81)     1:44.04 (37.32)     2:17.82 (33.78)
  7 D'Ariano, Landon          12 Westtown Aquatic     2:12.32    2:17.90 q      
              29.30     1:03.41 (34.11)     1:40.40 (36.99)     2:17.90 (37.50)
  8 Zawodny, Adler            12 Blue Eagle Swimm     2:22.00    2:21.22 q      
              31.30     1:07.21 (35.91)     1:44.44 (37.23)     2:21.22 (36.78)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Chan, Alexander           12 Ridley Area YMCA     2:28.00    2:23.84 q      
              31.48     1:09.58 (38.10)     1:48.24 (38.66)     2:23.84 (35.60)
 10 Welker, Nathan            12 York YMCA            2:20.16    2:25.18 q      
              31.16     1:08.61 (37.45)     1:46.70 (38.09)     2:25.18 (38.48)
 11 Armstrong, Patrick        12 East Coast C-Cer     2:33.36    2:26.61 q      
              31.81     1:08.33 (36.52)     1:47.02 (38.69)     2:26.61 (39.59)
 12 Whitaker, Brock           12 Suburban Seahawk     2:19.77    2:28.16 q      
              31.81     1:10.18 (38.37)     1:51.43 (41.25)     2:28.16 (36.73)
 13 Sheehan, Braden           12 Una Sjac             2:33.19    2:31.44 q      
              34.80     1:13.04 (38.24)     1:52.87 (39.83)     2:31.44 (38.57)
 14 Chiu, Brandon             11 Friends Select A     2:37.04    2:32.02 q      
              33.25     1:10.90 (37.65)     1:50.92 (40.02)     2:32.02 (41.10)
 15 Smith, Ryan               12 Una Gpac             2:35.18    2:32.54 q      
              34.16     1:12.96 (38.80)     1:53.59 (40.63)     2:32.54 (38.95)
 16 Rees, Jonah               11 York YMCA            2:29.36    2:32.60 q      
              33.17     1:11.97 (38.80)     1:52.92 (40.95)     2:32.60 (39.68)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Broderick, Liam           11 Jersey Wahoos        2:33.98    2:33.00        
              32.10     1:11.67 (39.57)     1:53.04 (41.37)     2:33.00 (39.96)
 18 Henry, Christian          11 York YMCA            2:37.03    2:33.92        
              33.40     1:12.45 (39.05)     1:53.08 (40.63)     2:33.92 (40.84)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Pittala, Sritan           11 Unattached           2:25.25    2:34.73        
              33.17     1:12.51 (39.34)     1:54.45 (41.94)     2:34.73 (40.28)
 20 Lemay, Zachery            12 Central Bucks Fa     2:37.36    2:35.54        
              33.36     1:11.73 (38.37)     1:52.88 (41.15)     2:35.54 (42.66)
 21 Haney, James              12 East Coast C-Cer     2:34.16    2:35.94        
              34.66     1:16.04 (41.38)     1:57.84 (41.80)     2:35.94 (38.10)
 22 Myer, Joseph              11 Five Star Swim C     2:37.78    2:36.15        
              33.92     1:14.62 (40.70)     1:54.65 (40.03)     2:36.15 (41.50)
 23 Verbanas, Conner          11 Unattached           2:38.52    2:38.58        
              34.45     1:15.38 (40.93)     1:57.92 (42.54)     2:38.58 (40.66)
 -- Vasser, Zachary           12 Seahawks Swim Te     2:27.25         DQ        
      Alternating Kick
              30.83     1:08.32 (37.49)     1:47.72 (39.40)          DQ (37.90)
 
Event 49  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    MA SC JO: R 30.40    3/5/2016 Jordynn Park, Elizabethtown Aq               
                35.49  JO
                43.49  SILV
              2:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  35.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Gamble, Shannon           12 Golden Ram Aquat       32.39      31.46        
  2 Tegler, Taiylor           12 Westtown Aquatic       31.42      31.48        
  3 Hofer, Natalie            12 Westtown Aquatic       32.23      31.51        
  4 Breitbach, Jenna          12 Lancaster Aquati       31.97      31.75        
  5 Duncheskie, Grace         12 Springfield Aqua       32.10      32.04        
  6 McDonough, Eliza          12 Seahawks Swim Te       32.41      32.09        
  7 Phelps, Anna              12 Plymouth Whitema       32.66      33.03        
  8 Park, Esther              11 Lower Moreland S       32.68      33.09        
B - Final
  9 Gilbert, Grace            12 Brandywine-DE YM       33.39      32.52        
 10 Beyah, Me'khai            12 Salvation Army K       33.06      32.94        
 11 Tewksbury, Madison        12 Parkland Aquatic       32.90      32.98        
 12 Burns, Jessica            12 Souderton Area C       33.12      33.26        
 13 Pillar, Claire            12 Friends Central        33.30      33.27        
 14 Lang, Elizabeth           12 South Jersey Aqu       33.15      33.31        
 15 Crew, Eliana              12 Tops Swimming          32.76      33.37        
 16 Johnson, Madilyn          12 Tops Swimming          33.33      33.76        
C - Final
 17 McMurray, Allison         12 Greater Philadel       34.26      33.51        
 18 Paxton, Madelyn           12 York YMCA              33.93      33.55        
 19 Stasz, Sydney             12 Hershey Aquatic        33.61      33.62        
 20 Yerkes, Samantha          12 Jersey Wahoos          33.62      33.76        
 21 Carlos, Katie             11 Seahawks Swim Te       33.70      33.88        
 22 Kuball, Lilliana          12 Jersey Wahoos          33.94      34.05        
 23 Caraballo, Bella          11 Wilmington Aquat       33.82      34.52        
 24 Chung, Alena              12 Ridley Area YMCA       34.31      34.83        
 
Event 49  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    MA SC JO: R 30.40    3/5/2016 Jordynn Park, Elizabethtown Aq               
                35.49  JO
                43.49  SILV
              2:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  35.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Tegler, Taiylor           12 Westtown Aquatic       32.26      31.42 q      
  2 Breitbach, Jenna          12 Lancaster Aquati       32.46      31.97 q      
  3 Duncheskie, Grace         12 Springfield Aqua       32.35      32.10 q      
  4 Hofer, Natalie            12 Westtown Aquatic       32.24      32.23 q      
  5 Gamble, Shannon           12 Golden Ram Aquat       32.11      32.39 q      
  6 McDonough, Eliza          12 Seahawks Swim Te       32.55      32.41 q      
  7 Phelps, Anna              12 Plymouth Whitema       32.55      32.66 q      
  8 Park, Esther              11 Lower Moreland S       33.59      32.68 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Crew, Eliana              12 Tops Swimming          32.52      32.76 q      
 10 Tewksbury, Madison        12 Parkland Aquatic       32.87      32.90 q      
 11 Beyah, Me'khai            12 Salvation Army K       33.20      33.06 q      
 12 Burns, Jessica            12 Souderton Area C       32.53      33.12 q      
 13 Lang, Elizabeth           12 South Jersey Aqu       32.54      33.15 q      
 14 Pillar, Claire            12 Friends Central        33.36      33.30 q      
 15 Johnson, Madilyn          12 Tops Swimming          34.74      33.33 q      
 16 Gilbert, Grace            12 Brandywine-DE YM       33.42      33.39 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Stasz, Sydney             12 Hershey Aquatic        34.43      33.61 q      
 18 Yerkes, Samantha          12 Jersey Wahoos          34.56      33.62 q      
 19 Carlos, Katie             11 Seahawks Swim Te       35.08      33.70 q      
 20 Caraballo, Bella          11 Wilmington Aquat       34.98      33.82 q      
 21 Paxton, Madelyn           12 York YMCA              33.11      33.93 q      
 22 Kuball, Lilliana          12 Jersey Wahoos          34.03      33.94 q      
 23 McMurray, Allison         12 Greater Philadel       33.99      34.26 q      
 24 Chung, Alena              12 Ridley Area YMCA       34.70      34.31 q      
-------------------------------------------------------------------------
 25 Martin, Catherine         12 Hershey Aquatic        34.78      34.45        
 26 Bevivino, Gianna          11 Hatboro Horsham        34.54      34.55        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Defrehn, Alexandra        12 Greater Philadel       35.35      34.65        
 28 Heiland, Samantha         11 Golden Ram Aquat       35.31      34.69        
 29 Owens, Mary Kate          12 Tide Water Aquat       34.41      34.72        
 30 Claveau, Laney            12 Hatboro Horsham        34.79      34.82        
 31 Kitsul, Kristina          12 Plymouth Whitema       34.00      34.90        
 32 Kern, Sarah               12 Greater Philadel       34.91      34.92        
 33 Jessop, Autumn            12 Unattached             35.25      34.97        
 34 Mallari, Jewel            11 Seahawks Swim Te       35.06      35.13        
 35 Rothermel, Tatum          11 NDCY                   35.25      35.17        
 36 Traub, Cece               11 Parkland Aquatic       35.00      35.28        
 37 Padilla, Kenzie           12 Phoenixville  YM       35.02      35.31        
 38 Koehler, Sydney           12 Upper Merion Aqu       35.32      35.41        
 39 Behling, Clara            11 Friends Central        35.33      35.44        
 40 Schofield, Carly          12 Blue Dolphin Aqu       35.48      35.50        
 41 Parker, Sarah             11 Hatboro Horsham        35.23      35.57        
 41 Neely, Abby               12 Jersey Wahoos          35.23      35.57        
 43 Raser, Emma               12 North Penn Aquat       33.83      35.63        
 44 Mosner, Emilie            12 Five Star Swim C       34.52      35.71        
 45 Lin, Simone               12 Parkland Aquatic       34.05      35.93        
 
Event 50  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    MA SC JO: R 28.26   3/14/2015 Antonio Octaviano, Radnor Aquatic C          
                35.99  JO
                43.49  SILV
              2:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  35.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Tao, James                12 Jersey Wahoos          31.97      31.09        
  2 Ivory, Christopher        12 Malvern Swimming       32.15      31.28        
  3 Wang, Jake                11 Suburban Seahawk       31.48      31.32        
  4 Blumhardt, Jude           12 Lower Moreland S       32.50      32.02        
  5 Green, Mason              12 Tops Swimming          32.53      32.14        
  6 Ginter, Lance             12 Aquatic Club of        32.41      32.50        
  7 Zhao, Jason               12 Pocono Family YM       32.75      32.58        
  8 Thompson, Jack            12 Malvern Swimming       32.96      32.87        
B - Final
  9 Thompson, Aaron           12 Seahawks Swim Te       33.19      32.81        
 10 Hang, Kai                 12 Upper Perk YMCA        33.57      33.06        
 11 Tsaturyan, Alec           12 Plymouth Whitema       33.39      33.13        
 12 Chen, Conan               11 Radnor Aquatic C       33.27      33.14        
 13 Ji, David                 12 Upper Dublin Aqu       33.34      33.18        
 14 Stevens, Aaron            11 Western Ymca Wah       34.00      33.23        
 15 Mortellite, Anthony       12 Jersey Wahoos          33.68      33.28        
 16 Woerner, Davis            12 Phoenixville  YM       33.50      33.84        
C - Final
 17 Almodovar, Jayden         12 Marauder Aquatic       34.64      33.89        
 18 Whitaker, Brock           12 Suburban Seahawk       34.52      33.90        
 19 Yoon, Sondo               12 Wsy Swimming           34.09      34.16        
 20 Sonn, Matthew             12 South Jersey Aqu       34.65      34.48        
 21 Davis, Andrew             12 North Penn Aquat       34.64      34.49        
 22 Lash, Daniel              12 Suburban Seahawk       34.31      34.56        
 23 Colino, Jase              12 Five Star Swim C       34.45      34.58        
 24 Albinsky, David           12 Tri-Hampton YMCA       34.25      35.11        
 
Event 50  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    MA SC JO: R 28.26   3/14/2015 Antonio Octaviano, Radnor Aquatic C          
                35.99  JO
                43.49  SILV
              2:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  35.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Wang, Jake                11 Suburban Seahawk       31.59      31.48 q      
  2 Tao, James                12 Jersey Wahoos          30.76      31.97 q      
  3 Ivory, Christopher        12 Malvern Swimming       33.16      32.15 q      
  4 Ginter, Lance             12 Aquatic Club of        32.53      32.41 q      
  5 Blumhardt, Jude           12 Lower Moreland S       32.17      32.50 q      
  6 Green, Mason              12 Tops Swimming          33.94      32.53 q      
  7 Zhao, Jason               12 Pocono Family YM       34.43      32.75 q      
  8 Thompson, Jack            12 Malvern Swimming       33.41      32.96 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Thompson, Aaron           12 Seahawks Swim Te       32.24      33.19 q      
 10 Chen, Conan               11 Radnor Aquatic C       33.55      33.27 q      
 11 Ji, David                 12 Upper Dublin Aqu       33.47      33.34 q      
 12 Tsaturyan, Alec           12 Plymouth Whitema       35.02      33.39 q      
 13 Woerner, Davis            12 Phoenixville  YM       32.68      33.50 q      
 14 Hang, Kai                 12 Upper Perk YMCA        34.38      33.57 q      
 15 Mortellite, Anthony       12 Jersey Wahoos          33.26      33.68 q      
 16 Stevens, Aaron            11 Western Ymca Wah       33.40      34.00 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Yoon, Sondo               12 Wsy Swimming           34.04      34.09 q      
 18 Albinsky, David           12 Tri-Hampton YMCA       34.48      34.25 q      
 19 Newhall, Henry            12 Episcopal Academ       35.34      34.31 q      
 19 Lash, Daniel              12 Suburban Seahawk       35.54      34.31 q      
 21 Colino, Jase              12 Five Star Swim C       34.29      34.45 q      
 22 Whitaker, Brock           12 Suburban Seahawk       34.29      34.52 q      
 23 Green, Gabriel            12 Lansdowne YMCA         34.74      34.56 q      
 24 Almodovar, Jayden         12 Marauder Aquatic       35.37      34.64 q      
 24 Davis, Andrew             12 North Penn Aquat       34.62      34.64 q      
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
 26 Sonn, Matthew             12 South Jersey Aqu       34.46      34.65        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Newhall, Charles          12 Episcopal Academ       35.90      34.66        
 28 Reihl, Alexander          12 Medford Wave Swi       35.58      34.67        
 29 Croghan, Nicholas         12 Hanover Ymca Sti       35.82      34.69        
 30 Keyes, Jake               12 Wsy Swimming           35.09      34.71        
 31 Koh, Anthony              11 Upper Dublin Aqu       34.88      34.75        
 32 Derivaux, Charles         12 Jersey Wahoos          34.43      34.84        
 33 Myer, Joseph              11 Five Star Swim C       34.05      34.93        
 34 Armstrong, Patrick        12 East Coast C-Cer       33.13      34.95        
 35 Curtis, William           12 South Jersey Aqu       35.11      34.97        
 36 Bowers, Hudson            12 Wissahickon Comm       35.31      34.98        
 37 Pugh, Sam                 12 Springfield Aqua       34.66      35.02        
 38 Schueren, Henry           12 Wilmington Aquat       34.96      35.03        
 39 Ferenz, Matthew           12 Boyertown YMCA N       34.65      35.09        
 40 Angelinas, Konstantinos   12 Nazareth Easton        35.93      35.26        
 41 Chan, Alexander           12 Ridley Area YMCA       35.89      35.45        
 42 Stanczewski, Will         12 Plymouth Whitema       35.84      35.73        
 43 Fung, Derek               12 Upper Main Line        35.96      35.75        
 44 Grega, Alex               12 York YMCA              35.88      36.00        
 45 Brown, Benjamin           12 Tri-Hampton YMCA       35.80      36.13        
 46 Lebold, Christian         12 North Penn Aquat       35.98      36.40        
 47 Kelly, Michael            12 Seahawks Swim Te       35.73      36.44        
 
Event 51  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    MA SC JO: R 23.58   3/10/2012 Victoria L Palochik, LVA                     
                27.29  JO
                31.59  SILV
              2:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  27.29
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Mullins, Lainey           12 Suburban Seahawk       24.69      24.68        
  2 Lunn, Emma                12 Suburban Seahawk       25.83      24.98        
  3 Gamble, Shannon           12 Golden Ram Aquat       25.89      25.51        
  4 Breitbach, Jenna          12 Lancaster Aquati       25.80      25.54        
  5 Wang, Marina              12 Upper Main Line        25.10      25.60        
  6 Janton, Sandy             12 Western Ymca Wah       25.56      25.72        
  7 Pillar, Claire            12 Friends Central        25.84      25.98        
  8 Benka-Davies, Zoe         12 Elite Performanc       25.65      26.08        
B - Final
  9 Bockrath, Rachel          12 Wilmington Aquat       26.02      25.84        
 10 Ford, Garrity             12 Parkland Aquatic       26.04      25.87        
 11 Lett, Lindsey             12 Greater Philadel       26.32      25.98        
 12 Cicco, Mackenzie          12 George School Aq       26.35      26.09        
 13 Crew, Eliana              12 Tops Swimming          26.17      26.14        
 14 Castellan, Giovanna       12 Greater Philadel       26.29      26.30        
 15 Grimley, Taylor           12 Radnor Aquatic C       26.44      26.34        
 16 Seiger, Audrey            12 Jersey Wahoos          26.21      26.55        
C - Final
 17 Hofer, Natalie            12 Westtown Aquatic       26.82      25.99        
 18 Stevenson, Amelia         12 George School Aq       26.61      26.17        
 18 Havice, Julia             11 York YMCA              26.78      26.17        
 20 Goetz, Peyton             12 Westtown Aquatic       26.79      26.48        
 21 Kulakowski, Olivia        12 East Coast C-Cer       26.70      26.53        
 22 Oyerly, Calista           12 Hershey Aquatic        26.72      26.61        
 22 Shields, Ashleigh         12 Westtown Aquatic       26.80      26.61        
 24 Finnegan, Meghan          12 Jersey Wahoos          26.49      26.65        
 
Event 51  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    MA SC JO: R 23.58   3/10/2012 Victoria L Palochik, LVA                     
                27.29  JO
                31.59  SILV
              2:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  27.29
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Mullins, Lainey           12 Suburban Seahawk       24.49      24.69 q      
  2 Wang, Marina              12 Upper Main Line        24.99      25.10 q      
  3 Janton, Sandy             12 Western Ymca Wah       26.31      25.56 q      
  4 Benka-Davies, Zoe         12 Elite Performanc       26.30      25.65 q      
  5 Breitbach, Jenna          12 Lancaster Aquati       26.14      25.80 q      
  6 Lunn, Emma                12 Suburban Seahawk       24.95      25.83 q      
  7 Pillar, Claire            12 Friends Central        26.48      25.84 q      
  8 Gamble, Shannon           12 Golden Ram Aquat       26.30      25.89 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Bockrath, Rachel          12 Wilmington Aquat       26.65      26.02 q      
 10 Ford, Garrity             12 Parkland Aquatic       26.40      26.04 q      
 11 Crew, Eliana              12 Tops Swimming          26.13      26.17 q      
 12 Seiger, Audrey            12 Jersey Wahoos          26.03      26.21 q      
 13 Castellan, Giovanna       12 Greater Philadel       27.12      26.29 q      
 14 Lett, Lindsey             12 Greater Philadel       26.58      26.32 q      
 15 Cicco, Mackenzie          12 George School Aq       27.28      26.35 q      
 16 Grimley, Taylor           12 Radnor Aquatic C       26.29      26.44 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Finnegan, Meghan          12 Jersey Wahoos          26.20      26.49 q      
 18 Carlos, Katie             11 Seahawks Swim Te       26.65      26.50 q      
 19 Padilla, Kenzie           12 Phoenixville  YM       26.15      26.54 q      
 20 Stevenson, Amelia         12 George School Aq       26.18      26.61 q      
 21 Kulakowski, Olivia        12 East Coast C-Cer       30.57L     26.70 q      
 22 Oyerly, Calista           12 Hershey Aquatic        26.75      26.72 q      
 23 Havice, Julia             11 York YMCA              26.75      26.78 q      
 24 Goetz, Peyton             12 Westtown Aquatic       27.24      26.79 q      
-------------------------------------------------------------------------
 25 Shields, Ashleigh         12 Westtown Aquatic       27.08      26.80        
 26 Hofer, Natalie            12 Westtown Aquatic       27.08      26.82        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Albuquerque, Alicia       12 Jersey Wahoos          27.20      26.85        
 28 Wright, Amelia            12 Jersey Wahoos          26.64      26.88        
 29 Faikish, Maddie           11 North Penn Aquat       26.85      26.90        
 30 Maher, Elizabeth          11 Wilmington Aquat       27.11      26.94        
 31 Chung, Alena              12 Ridley Area YMCA       27.11      26.98        
 32 Iordanov, Monica          12 East Coast C-Cer       26.84      27.00        
 32 Yerkes, Samantha          12 Jersey Wahoos          27.17      27.00        
 34 Tran, Melissa             12 Pleasantville Aq       27.20      27.01        
 35 Knopsnyder, Ava           11 Governor Mifflin       27.29      27.03        
 35 Carl, Mary                12 Boyertown YMCA N       27.24      27.03        
 37 Hubert, Julia             12 Blue Eagle Swimm       27.15      27.08        
 38 Brady, Aisling            12 Penn Charter Aqu       27.04      27.09        
 39 Kitsul, Kristina          12 Plymouth Whitema       26.43      27.14        
 40 Tewksbury, Madison        12 Parkland Aquatic       27.25      27.15        
 41 Ricciardi, Allyson        11 Central Bucks Sw       26.99      27.23        
 42 Laganelli, Audrey         12 Upper Main Line        30.90L     27.25        
 43 McKenzie, Lanie           12 Brandywine-DE YM       27.01      27.26        
 44 Cella, Olivia             12 Radnor Aquatic C       27.01      27.30        
 45 Stressman, Kayla          12 North Penn Aquat       27.25      27.33        
 46 Parker, Sarah             11 Hatboro Horsham        27.10      27.36        
 47 Johnson, Isabelle         12 Emmaus Aquatic C       27.23      27.42        
 48 Latini, Sophia            12 Blue Eagle Swimm       27.12      27.45        
 49 Camey, Samantha           12 East Coast C-Cer       30.56L     27.50        
 50 Kern, Sarah               12 Greater Philadel       26.58      27.60        
 51 Neilly, Hannah            12 Radnor Aquatic C       27.29      27.72        
 52 Moyer, Ava                12 Jersey Wahoos          26.92      27.88        
 53 Nguyen, Kayla             12 Seahawks Swim Te       26.68      27.99        
 
Event 52  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    MA SC JO: R 22.69   3/14/2015 David Curtiss, Tri-Hampton YMCA              
                27.29  JO
                32.49  SILV
              2:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  27.29
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 McFadden, Henry           12 Jersey Wahoos          24.51      24.06        
  2 Potts, Mason              12 North Penn Aquat       24.50      24.07        
  3 Green, Mason              12 Tops Swimming          24.67      24.31        
  4 Kennedy, Jake             11 Ridley Area YMCA       25.16      24.72        
  5 Blumhardt, Jude           12 Lower Moreland S       25.11      25.02        
  6 Ginter, Lance             12 Aquatic Club of        25.47      25.29        
  7 Zawodny, Adler            12 Blue Eagle Swimm       25.43      25.41        
  8 Shaffer, Reilly           12 Lansdowne YMCA         25.50      25.71        
B - Final
  9 Bushay, Mason             12 Seahawks Swim Te       25.69      25.65        
 10 Pervall, Ian              12 DCAA                   25.58      25.71        
 11 Blake, Teddy              12 Nittany Lion Aqu       25.58      25.77        
 12 Mo, Darren                12 Lower Moreland S       25.93      25.80        
 13 Bearley, Chase            12 Unattached             25.85      25.82        
 14 Lash, Daniel              12 Suburban Seahawk       25.85      25.87        
 15 Uhlig, Tyler              12 Nittany Lion Aqu       25.93      26.05        
 16 Papanikolaou, Marcus      11 Central Bucks Sw       26.01      26.14        
C - Final
 17 Wang, Jake                11 Suburban Seahawk       26.52      25.95        
 18 Moyer, John               12 Jersey Wahoos          26.25      25.97        
 19 Ji, David                 12 Upper Dublin Aqu       26.47      26.29        
 20 Johnson, Jacob            11 Suburban Seahawk       26.49      26.30        
 21 Calabro, Stephen          12 Germantown Acade       26.57      26.50        
 22 Brown, Benjamin           12 Tri-Hampton YMCA       26.55      26.59        
 23 Winnington, Jude          12 Unattached             26.53      26.66        
 24 Stevens, Aaron            11 Western Ymca Wah       26.72      26.70        
 
Event 52  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    MA SC JO: R 22.69   3/14/2015 David Curtiss, Tri-Hampton YMCA              
                27.29  JO
                32.49  SILV
              2:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  27.29
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Potts, Mason              12 North Penn Aquat       24.53      24.50 q      
  2 McFadden, Henry           12 Jersey Wahoos          24.35      24.51 q      
  3 Green, Mason              12 Tops Swimming          24.62      24.67 q      
  4 Blumhardt, Jude           12 Lower Moreland S       25.95      25.11 q      
  5 Kennedy, Jake             11 Ridley Area YMCA       24.96      25.16 q      
  6 Zawodny, Adler            12 Blue Eagle Swimm       26.36      25.43 q      
  7 Ginter, Lance             12 Aquatic Club of        25.54      25.47 q      
  8 Shaffer, Reilly           12 Lansdowne YMCA         25.41      25.50 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Blake, Teddy              12 Nittany Lion Aqu       25.17      25.58 q      
  9 Pervall, Ian              12 DCAA                   25.96      25.58 q      
 11 Bushay, Mason             12 Seahawks Swim Te       25.77      25.69 q      
 12 Bearley, Chase            12 Unattached             25.88      25.85 q      
 12 Lash, Daniel              12 Suburban Seahawk       25.64      25.85 q      
 14 Uhlig, Tyler              12 Nittany Lion Aqu       26.26      25.93 q      
 14 Mo, Darren                12 Lower Moreland S       26.53      25.93 q      
 16 Papanikolaou, Marcus      11 Central Bucks Sw       26.15      26.01 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Moyer, John               12 Jersey Wahoos          26.05      26.25 q      
 18 M'Ikanatha, Isaac         12 Hershey Aquatic        25.91      26.41 q      
 19 Ji, David                 12 Upper Dublin Aqu       26.49      26.47 q      
 20 Johnson, Jacob            11 Suburban Seahawk       26.83      26.49 q      
 21 Wang, Jake                11 Suburban Seahawk       26.71      26.52 q      
 22 Winnington, Jude          12 Unattached             26.76      26.53 q      
 23 Brown, Benjamin           12 Tri-Hampton YMCA       26.99      26.55 q      
 24 Calabro, Stephen          12 Germantown Acade       27.27      26.57 q      
-------------------------------------------------------------------------
 25 Stevens, Aaron            11 Western Ymca Wah       26.28      26.72        
 26 Chang, Jonathan           12 Wsy Swimming           26.92      26.75        
 26 Almodovar, Jayden         12 Marauder Aquatic       26.62      26.75        
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
 28 Zhang, Andrew             12 Methacton Aquati       27.27      26.77        
 29 Chan, Alexander           12 Ridley Area YMCA       26.92      26.79        
 30 Zimmerman, Robert         12 West Chester Are       27.11      26.86        
 31 Weaver, Colby             12 West Chester Are       27.04      26.88        
 32 Whitaker, Brock           12 Suburban Seahawk       26.81      26.94        
 33 Keyes, Jake               12 Wsy Swimming           26.79      26.95        
 34 Armstrong, Patrick        12 East Coast C-Cer       26.41      26.97        
 35 Estep, Derek              11 Chambersburg Cha       27.07      27.00        
 35 Thompson, Jack            12 Malvern Swimming       26.62      27.00        
 35 Myer, Joseph              11 Five Star Swim C       26.71      27.00        
 38 Gagner, Owen              12 Jersey Wahoos          26.27      27.02        
 39 Tsaturyan, Alec           12 Plymouth Whitema       27.00      27.09        
 40 Koh, Anthony              11 Upper Dublin Aqu       26.79      27.10        
 41 Durkin, Jack              11 Ridley Area YMCA       27.09      27.17        
 42 Derivaux, Charles         12 Jersey Wahoos          27.12      27.20        
 43 Yoon, Sondo               12 Wsy Swimming           26.93      27.22        
 44 Pugh, Sam                 12 Springfield Aqua       27.23      27.25        
 45 Reihl, Alexander          12 Medford Wave Swi       27.08      27.28        
 46 Horton, Andrew            12 Lower Moreland S       27.10      27.29        
 46 Cross, Will               12 Springfield Aqua       27.00      27.29        
 46 Dunigan, Daniel           12 North Penn Aquat       27.11      27.29        
 49 Ferenz, Matthew           12 Boyertown YMCA N       27.02      27.32        
 50 Pavluchenko, Michael      12 Tri-Hampton YMCA       26.86      27.41        
 51 Motelson, Spencer         12 Upper Dublin Aqu       27.18      27.46        
 52 Mortellite, Anthony       12 Jersey Wahoos          26.47      27.79        
 53 Conaty, Thomas            12 Brandywine-DE YM       27.11      27.84        
 54 Reasons, Kyle             12 Radnor Aquatic C       27.03      28.33        
 
Event 53  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    MA SC JO: R 1:52.14    3/4/2017 Suburban Seahawks Club, Suburban Seahawk   
                         M Gendzel, L Feuzeu Mekoue, K Levensten, L Mullins
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Egg Harbor Twp Seahawks  'A'                      1:56.91    1:54.99        
     1) Carlos, Katie 11                2) McDonough, Eliza 12            
     3) Nguyen, Kayla 12                4) Ricciotti, Jordyn 12           
              28.58     1:00.42 (31.84)     1:28.50 (28.08)     1:54.99 (26.49)
  2 Jersey Wahoos  'A'                                1:55.30    1:56.30        
     1) Wright, Amelia 12               2) Kuball, Lilliana 12            
     3) Finnegan, Meghan 12             4) Seiger, Audrey 12              
              28.77     1:02.65 (33.88)     1:30.40 (27.75)     1:56.30 (25.90)
  3 Parkland Aquatic Club  'A'                        1:57.64    1:57.22        
     1) Ford, Garrity 12                2) Tewksbury, Madison 12          
     3) Sergent, Brooke 12              4) Lin, Simone 12                 
              29.17     1:01.75 (32.58)     1:30.78 (29.03)     1:57.22 (26.44)
  4 Greater Philadelphia Aquatic C  'A'               1:58.96    1:58.01        
     1) Defrehn, Alexandra 12           2) McMurray, Allison 12           
     3) Lett, Lindsey 12                4) Castellan, Giovanna 12         
              30.73     1:03.76 (33.03)     1:31.89 (28.13)     1:58.01 (26.12)
  5 Westtown Aquatic Club  'A'                        2:00.11    1:58.16        
     1) Goetz, Peyton 12                2) Tegler, Taiylor 12             
     3) Hofer, Natalie 12               4) Shields, Ashleigh 12           
              30.82     1:02.64 (31.82)     1:31.62 (28.98)     1:58.16 (26.54)
  6 Hershey Aquatic Club  'A'                         2:01.06    1:58.24        
     1) McMullen, Lydia 12              2) Stasz, Sydney 12               
     3) Oyerly, Calista 12              4) Martin, Catherine 12           
              29.82     1:02.94 (33.12)     1:30.75 (27.81)     1:58.24 (27.49)
  7 Radnor Aquatic Club  'A'                          1:59.85    1:59.08        
     1) Cella, Olivia 12                2) Grimley, Taylor 12             
     3) Neilly, Hannah 12               4) Nagel, Mackenzie 12            
              30.37     1:04.78 (34.41)     1:32.80 (28.02)     1:59.08 (26.28)
  8 Plymouth Whitemarsh Aquatics  'A'                 2:14.41    1:59.87        
     1) Walters, Ava 12                 2) Phelps, Anna 12                
     3) Abruzzo, Torianne 11            4) Kitsul, Kristina 12            
              33.71     1:05.41 (31.70)     1:32.99 (27.58)     1:59.87 (26.88)
  9 Suburban Seahawks Club  'A'                       1:59.13    1:59.92        
     1) Lunn, Emma 12                   2) Mullins, Lainey 12             
     3) Kennedy, Kayleigh 12            4) Cappola, Alexandra 11          
              28.62     1:01.91 (33.29)     1:31.62 (29.71)     1:59.92 (28.30)
 10 Wilmington Aquatic Club  'A'                      2:02.94    2:00.54        
     1) Bockrath, Rachel 12             2) Caraballo, Bella 11            
     3) Rogers, Zoey 11                 4) Maher, Elizabeth 11            
              30.19     1:04.44 (34.25)     1:34.15 (29.71)     2:00.54 (26.39)
 11 York YMCA  'A'                                    1:59.90    2:00.59        
     1) Potteiger, Mckenna 11           2) Paxton, Madelyn 12             
     3) Kalmanowicz, Kate 12            4) Havice, Julia 11               
              31.30     1:04.94 (33.64)     1:34.69 (29.75)     2:00.59 (25.90)
 12 Jersey Wahoos  'B'                                2:02.10    2:01.18        
     1) Yerkes, Samantha 12             2) Neely, Abby 12                 
     3) Moyer, Ava 12                   4) Albuquerque, Alicia 12         
              30.23     1:05.58 (35.35)     1:34.60 (29.02)     2:01.18 (26.58)
 13 North Penn Aquatic Club  'A'                      2:00.15    2:02.96        
     1) Phifer, Amanda 12               2) Raser, Emma 12                 
     3) Potts, Mikayla 11               4) Faikish, Maddie 11             
              30.30     1:06.47 (36.17)     1:36.12 (29.65)     2:02.96 (26.84)
 14 Greater Philadelphia Aquatic C  'B'               2:07.43    2:03.65        
     1) Deangelis, Zoeanah 12           2) Kern, Sarah 12                 
     3) Morgan, Casey 12                4) Valle, Isabela 11              
              31.44     1:05.90 (34.46)     1:35.60 (29.70)     2:03.65 (28.05)
 15 East Coast C-Cerpants  'A'                        2:03.34    2:03.91        
     1) Camey, Samantha 12              2) Culmone, Ella 12               
     3) Davidson, Lana 11               4) Iordanov, Monica 12            
              30.24     1:07.75 (37.51)     1:37.33 (29.58)     2:03.91 (26.58)
 16 Hatboro Horsham Aquatic Asso.  'A'                2:04.83    2:05.29        
     1) Varlaro, Makayla 12             2) Claveau, Laney 12              
     3) Bevivino, Gianna 11             4) Parker, Sarah 11               
              33.14     1:07.62 (34.48)     1:38.14 (30.52)     2:05.29 (27.15)
 17 Tops Swimming  'A'                                2:04.43    2:05.78        
     1) Catron, Reese 12                2) Crew, Eliana 12                
     3) Johnson, Madilyn 12             4) Horn, Emery 12                 
              33.35     1:07.14 (33.79)     1:37.03 (29.89)     2:05.78 (28.75)
 18 Central Bucks Swim Team  'A'                      2:04.89    2:06.94        
     1) Ricciardi, Allyson 11           2) Suko, Caroline 12              
     3) Dudkina, Elena 12               4) He, Katie 12                   
              32.63     1:07.94 (35.31)     1:38.20 (30.26)     2:06.94 (28.74)
 19 Egg Harbor Twp Seahawks  'B'                      2:06.39    2:07.23        
     1) Rossi, Isabella 12              2) Mallari, Jewel 11              
     3) Kelly, Vanna 12                 4) Cornell, Rhylee 11             
              32.24     1:07.21 (34.97)     1:39.11 (31.90)     2:07.23 (28.12)
 
Event 54  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    MA SC JO: R 1:48.19   3/15/2014 Suburban Seahawks Club, Suburban Seahawk   
                         B Brennan, J Higson, C Whitsett, P Cullen         
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jersey Wahoos  'A'                                1:51.51    1:52.51        
     1) McFadden, Henry 12              2) Tao, James 12                  
     3) Moyer, John 12                  4) Gagner, Owen 12                
              28.26       59.59 (31.33)     1:27.02 (27.43)     1:52.51 (25.49)
  2 Suburban Seahawks Club  'A'                       1:56.51    1:54.90        
     1) Whitaker, Brock 12              2) Wang, Jake 11                  
     3) Johnson, Jacob 11               4) Lash, Daniel 12                
              30.38     1:01.27 (30.89)     1:29.20 (27.93)     1:54.90 (25.70)
  3 Egg Harbor Twp Seahawks  'A'                      1:56.32    1:56.32        
     1) Vasser, Zachary 12              2) Thompson, Aaron 12             
     3) Bushay, Mason 12                4) Wojciechowicz, Michael 12      
              29.87     1:01.70 (31.83)     1:29.53 (27.83)     1:56.32 (26.79)
  4 North Penn Aquatic Club  'A'                      1:58.89    1:57.41        
     1) Potts, Mason 12                 2) Davis, Andrew 12               
     3) Makaron, Adam 11                4) Dunigan, Daniel 12             
              27.27     1:01.17 (33.90)     1:30.96 (29.79)     1:57.41 (26.45)
  5 Upper Dublin Aquatic Club  'A'                    2:01.67    2:00.59        
     1) Koh, Anthony 11                 2) Ji, David 12                   
     3) Motelson, Spencer 12            4) Boratto, Evan 11               
              30.19     1:03.23 (33.04)     1:33.10 (29.87)     2:00.59 (27.49)
  6 York YMCA  'A'                                    1:57.27    2:00.88        
     1) Welker, Nathan 12               2) Grega, Alex 12                 
     3) Henry, Christian 11             4) Rees, Jonah 11                 
              28.75     1:03.74 (34.99)     1:33.24 (29.50)     2:00.88 (27.64)
  7 Radnor Aquatic Club  'A'                          2:00.60    2:01.11        
     1) Marr, Maximillian 11            2) Chen, Conan 11                 
     3) Johnson, James 12               4) Reasons, Kyle 12               
              31.39     1:04.63 (33.24)     1:33.23 (28.60)     2:01.11 (27.88)
  8 Jersey Wahoos  'B'                                2:04.54    2:04.55        
     1) Mortellite, Anthony 12          2) Derivaux, Charles 12           
     3) Broderick, Liam 11              4) Behm, John 11                  
              31.23     1:05.91 (34.68)     1:35.72 (29.81)     2:04.55 (28.83)
  9 Central Bucks Swim Team  'A'                      2:06.41    2:04.83        
     1) Schnapf, Aidan 12               2) Scholer, Richard 12            
     3) Papanikolaou, Marcus 11         4) Lever, Owen 11                 
              32.10     1:08.55 (36.45)     1:36.71 (28.16)     2:04.83 (28.12)
 10 Springfield Aquatic Club  'A'                     2:06.13    2:05.48        
     1) Cross, Will 12                  2) Pugh, Sam 12                   
     3) McGowan, James 11               4) Sherry, Owen 11                
              30.58     1:05.68 (35.10)     1:35.68 (30.00)     2:05.48 (29.80)
 11 Egg Harbor Twp Seahawks  'B'                      2:08.66    2:07.40        
     1) Schreiner, Charles 12           2) Neuman, Andrew 12              
     3) Kelly, Michael 12               4) Dewitt, Dylan 12               
              32.80     1:09.17 (36.37)     1:39.97 (30.80)     2:07.40 (27.43)
 
Event 55  Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    MA SC JO: R 1:36.10   3/10/2012 Central Bucks Swim Team, CBST              
                         H Zurmuhl, B Weiss, A SZEKELY, E Kosten           
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Suburban Seahawks Club  'A'                       1:38.76    1:38.83        
     1) Bergstrom, Sydney 14            2) Marlin, Krista 13              
     3) Brandt, Mackenzie 13            4) Feuzeu Mekoue, Kelly 13        
              24.99       49.54 (24.55)     1:14.59 (25.05)     1:38.83 (24.24)
  2 York YMCA  'A'                                    1:41.43    1:39.58        
     1) Staretz, Presley 13             2) Leydig, Camryn 13              
     3) Welker, Sydney 14               4) Foltz, Caroline 14             
              25.14       50.26 (25.12)     1:15.09 (24.83)     1:39.58 (24.49)
  3 Egg Harbor Twp Seahawks  'A'                      1:40.18    1:40.75        
     1) Fox, Megan 14                   2) Evans, Olivia 14               
     3) McDonough, Ava 14               4) Canale, Marlee 14              
              25.62       50.00 (24.38)     1:15.66 (25.66)     1:40.75 (25.09)
  4 Jersey Wahoos  'A'                                1:40.80    1:40.89        
     1) Skelly, Katharine 14            2) Kaczorowski, Gabriella 14      
     3) Waggoner, Madeline 13           4) Derivaux, Lillian 13           
              25.77       50.80 (25.03)     1:16.19 (25.39)     1:40.89 (24.70)
  5 Greater Philadelphia Aquatic C  'A'               1:43.69    1:41.73        
     1) Brennan, Isabella 14            2) Levari, Ava 13                 
     3) Hynes, Kylee 14                 4) Warner, Lyndsey 14             
              25.52       50.82 (25.30)     1:17.11 (26.29)     1:41.73 (24.62)
  6 Governor Mifflin Aquatic Club  'A'                1:41.66    1:41.78        
     1) Friedlander, Ellie 13           2) Kuhn, Grace 14                 
     3) Steckiel, Abigail 13            4) Hurleman, Hannah 13            
              26.31       51.65 (25.34)     1:17.77 (26.12)     1:41.78 (24.01)
  7 East Coast C-Cerpants  'A'                        1:40.42    1:43.32        
     1) Denn, Laci 13                   2) Barlow, Lauren 14              
     3) Batty, Alexandra 14             4) Cotter, Alexandria 14          
              25.29       50.95 (25.66)     1:17.31 (26.36)     1:43.32 (26.01)
  8 Central Bucks Swim Team  'A'                      1:43.75    1:43.35        
     1) Scholer, Haley 14               2) Goodwin, Shannon 14            
     3) Riegel, Julia 14                4) Vergara, Viviana 14            
              25.75       53.14 (27.39)     1:18.74 (25.60)     1:43.35 (24.61)
  9 Suburban Seahawks Club  'B'                       1:43.69    1:43.90        
     1) Stevens, Molly 14               2) Thompson, Reese 14             
     3) Eruslanova, Katya 13            4) Ott, Madeleine 14              
              26.56       52.59 (26.03)     1:18.40 (25.81)     1:43.90 (25.50)
 10 Wilmington Aquatic Club  'A'                      1:48.23    1:44.32        
     1) Waslyn, Rylee 13                2) Sicuranza, Lily 14             
     3) Agne, Kira 13                   4) Speicher, Meghan 14            
              26.04       52.13 (26.09)     1:17.59 (25.46)     1:44.32 (26.73)
 11 York YMCA  'B'                                    1:47.76    1:44.33        
     1) Ulmer, Sydney 14                2) Hilty, Alexa 14                
     3) Laux, Laura 14                  4) Butera, Bella 14               
              26.58       52.11 (25.53)     1:18.15 (26.04)     1:44.33 (26.18)
 12 Parkland Aquatic Club  'A'                        1:43.75    1:46.58        
     1) Yurconic, Sabrina 14            2) Fleischaker, Leyna 14          
     3) Vlaeminck, Chloe 14             4) Ritchey, Pepperrell 14         
              27.43       54.26 (26.83)     1:21.28 (27.02)     1:46.58 (25.30)
 13 Plymouth Whitemarsh Aquatics  'A'                 1:49.01    1:46.85        
     1) Pacitti, Olivia 14              2) Margerison, Lauren 13          
     3) Stuart, Natalie 14              4) Cullen, Casey 14               
              26.87       54.34 (27.47)     1:21.47 (27.13)     1:46.85 (25.38)
 14 Jersey Wahoos  'B'                                1:47.26    1:47.83        
     1) Kerner, Erica 13                2) Jellig, Maria 14               
     3) Bansky, Sarah 14                4) Mullin, Sydney 14              
              27.46       53.81 (26.35)     1:21.52 (27.71)     1:47.83 (26.31)
 15 Suburban Seahawks Club  'C'                       1:47.16   x1:49.33        
     1) Wilson, Mekhi 13                2) Holtsberg, Cathryn 13          
     3) Levensten, Sydney 13            4) Levensten, Kate 13             
              27.59       55.58 (27.99)     1:23.29 (27.71)     1:49.33 (26.04)
 16 Parkland Aquatic Club  'B'                        1:52.79    1:51.49        
     1) Walls, Jillian 13               2) Svetz, Claire 14               
     3) Szerencsits, Olivia 14          4) Chi, Maggie 14                 
              27.51       55.44 (27.93)     1:22.32 (26.88)     1:51.49 (29.17)
 -- Radnor Aquatic Club  'A'                          1:43.79         DQ        
      False start
     1) Barber, Avery 14                2) Montgomery, Margaret 14        
     3) McKeaney, Annascott 14          4) Hahn, Lily 13                  
              25.83       51.40 (25.57)     1:16.42 (25.02)          DQ (25.90)
 
Event 56  Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    MA SC JO: R 1:30.11   3/10/2012 Central Bucks Swim Team, CBST              
                         J Goroshko, A Jordan, A Zhugayevich, G Brocato    
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Suburban Seahawks Club  'A'                       1:33.02    1:31.15        
     1) Wang, Gary 13                   2) Fechtman Jr., DJ 14            
     3) Elder, Alek 14                  4) Koenig, Pierre 14              
              23.28       45.87 (22.59)     1:08.56 (22.69)     1:31.15 (22.59)
  2 Greater Philadelphia Aquatic C  'A'               1:33.71    1:32.21        
     1) Piccolo, Nathan 14              2) Simms, Sean 14                 
     3) Valle, Edgar 14                 4) Washart, Shane 14              
              22.78       46.22 (23.44)     1:09.44 (23.22)     1:32.21 (22.77)
  3 Central Bucks Swim Team  'A'                      1:37.29    1:33.77        
     1) Devaney, John 14                2) Swain, Franky 14               
     3) Spector, Seth 14                4) Buck, Quinn 14                 
              23.55       48.11 (24.56)     1:11.39 (23.28)     1:33.77 (22.38)
  4 Germantown Academy Aquatic  Cl  'A'               1:34.92    1:33.85        
     1) Brooke, Gavin 14                2) Freeman, Jonathan 13           
     3) Kohm, Samuel 13                 4) Maketa, John 14                
              23.66       46.90 (23.24)     1:11.50 (24.60)     1:33.85 (22.35)
  5 Hershey Aquatic Club  'A'                         1:37.57    1:34.89        
     1) Clough, Colin 13                2) Mills, Bryce 14                
     3) Musante, Ben 14                 4) Blacker, Alexander 14          
              24.40       48.10 (23.70)     1:11.90 (23.80)     1:34.89 (22.99)
  6 Upper Main Line YMCA  'A'                         1:37.22    1:34.99        
     1) Smolders, Dylan 14              2) Durkan, Ryan 14                
     3) Ye, Brandon 14                  4) Kim, Stanley 14                
              24.10       47.46 (23.36)     1:11.71 (24.25)     1:34.99 (23.28)
  7 Jersey Wahoos  'A'                                1:34.44    1:35.09        
     1) Seidman, Josh 13                2) Poleto, John 14                
     3) Wright, Grayson 14              4) Vizzard, Sean 14               
              23.94       47.15 (23.21)     1:11.16 (24.01)     1:35.09 (23.93)
  8 Parkland Aquatic Club  'A'                        1:35.71    1:35.26        
     1) Avila, Jovannie 13              2) Harris, Nathan 14              
     3) D'Avella, Francesco 14          4) D'Avella, Fulvio 14            
              23.92       48.31 (24.39)     1:12.38 (24.07)     1:35.26 (22.88)
  9 Suburban Seahawks Club  'B'                       1:39.68    1:36.19        
     1) Gao, Phillip 14                 2) Shaud, James 14                
     3) Pierce, Jeremy 14               4) Welgosh, Raymond 14            
              24.33       48.67 (24.34)     1:13.27 (24.60)     1:36.19 (22.92)
 10 Golden Ram Aquatics  'A'                          1:35.72    1:36.22        
     1) Tebo, Tyler 14                  2) Cary, Kevin 14                 
     3) McMahon, Michael 14             4) Mannion, Drew 14               
              24.96       47.76 (22.80)     1:12.45 (24.69)     1:36.22 (23.77)
 11 Marauder Aquatic Club  'A'                        1:39.47    1:36.62        
     1) Kunyu, Pan 14                   2) Mackilligan, Cameron 14        
     3) Barry, Everett 14               4) Kendig, Wesley 14              
              23.54       49.21 (25.67)     1:13.46 (24.25)     1:36.62 (23.16)
 12 Governor Mifflin Aquatic Club  'A'                1:41.31    1:37.05        
     1) Gerhard, Benjamin 14            2) Novotny, Matthew 13            
     3) Engle, Anthony 13               4) Blandford, Caden 14            
              24.26       48.99 (24.73)     1:14.64 (25.65)     1:37.05 (22.41)
 13 South Jersey Aquatic Club  'A'                    1:36.46    1:37.64        
     1) Pezzella, Nicholas 13           2) Dold, Aidan 14                 
     3) Short, Nikolas 14               4) Pike, Cooper 13                
              24.82       48.90 (24.08)     1:13.24 (24.34)     1:37.64 (24.40)
 14 Episcopal Academy Aquatic Club  'A'               1:42.26    1:38.60        
     1) Stewart, Marcel 14              2) Lombrana, Nicholas 14          
     3) Haupt, Henry 13                 4) Graver, Stephen 14             
              25.37       49.91 (24.54)     1:15.32 (25.41)     1:38.60 (23.28)
 15 Parkland Aquatic Club  'B'                        1:38.52    1:38.95        
     1) Fahrney, John 14                2) Carter, Nicholas 14            
     3) Camden, Eric 14                 4) Toomey, Justin 13              
              25.06       49.88 (24.82)     1:14.46 (24.58)     1:38.95 (24.49)
 16 Egg Harbor Twp Seahawks  'A'                      1:40.94    1:39.39        
     1) Lin, Kevin 14                   2) Dimayuga, Joshua 14            
     3) Ricciotti, Mason 14             4) Do, Ethan 14                   
              24.74       48.16 (23.42)     1:15.16 (27.00)     1:39.39 (24.23)
 17 Radnor Aquatic Club  'A'                          1:43.28    1:39.74        
     1) Casey, Patrick 14               2) Nagel, Luke 14                 
     3) Tierney, Brady 13               4) Pawlow, Matthew 14             
              25.61       50.09 (24.48)     1:15.39 (25.30)     1:39.74 (24.35)
 18 Germantown Academy Aquatic  Cl  'B'               1:45.68    1:39.96        
     1) Clark, John 14                  2) Walsh, Aidan 14                
     3) Zoldan, Alexander 13            4) Morrissey, James 14            
              25.03       48.97 (23.94)     1:15.97 (27.00)     1:39.96 (23.99)
 
Event 57  Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    MA SC JO: R 56.76   3/10/2012 Meghan N Small, York Y                       
              1:03.59  JO
              1:11.79  SILV
              4:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  1:03.59
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Scholer, Haley            14 Central Bucks Sw       57.65      57.22        
              28.00       57.22 (29.22)                                        
  2 Leydig, Camryn            13 York YMCA              59.05      58.05        
              28.35       58.05 (29.70)                                        
  3 Cotter, Alexandria        14 East Coast C-Cer       58.98      59.18        
              28.53       59.18 (30.65)                                        
  4 Waggoner, Madeline        13 Jersey Wahoos          59.79      59.45        
              28.83       59.45 (30.62)                                        
  5 Marlin, Krista            13 Suburban Seahawk       59.93      59.64        
              29.23       59.64 (30.41)                                        
  6 Brandt, Mackenzie         13 Suburban Seahawk       59.81      59.82        
              29.27       59.82 (30.55)                                        
  7 Zelinske, Lauren          13 Phoenixville  YM       59.64      59.83        
              28.94       59.83 (30.89)                                        
  8 Feuzeu Mekoue, Kelly      13 Suburban Seahawk       59.91      59.88        
              28.76       59.88 (31.12)                                        
B - Final
  9 Barlow, Lauren            14 East Coast C-Cer     1:00.25    1:00.03        
              29.47     1:00.03 (30.56)                                        
 10 Fickett, Makennah         13 Hershey Aquatic      1:00.09    1:00.23        
              29.59     1:00.23 (30.64)                                        
 11 Dimartile, Meghan         13 Upper Dublin Aqu     1:00.36    1:00.44        
              28.58     1:00.44 (31.86)                                        
 12 Fox, Megan                14 Seahawks Swim Te     1:00.69    1:00.61        
              29.39     1:00.61 (31.22)                                        
 13 Zane, Abigail             13 South Jersey Aqu     1:01.10    1:00.66        
              29.22     1:00.66 (31.44)                                        
 14 Brennan, Isabella         14 Greater Philadel     1:00.55    1:01.53        
              29.82     1:01.53 (31.71)                                        
 15 Murray, Lane              14 Penn Charter Aqu     1:00.80    1:01.87        
              29.97     1:01.87 (31.90)                                        
 16 Evans, Olivia             14 Seahawks Swim Te     1:00.87    1:02.15        
              30.56     1:02.15 (31.59)                                        
C - Final
 17 Simpson, Katherine        14 West Chester Are     1:01.19      59.71        
              28.85       59.71 (30.86)                                        
 18 Ulmer, Sydney             14 York YMCA            1:01.58    1:00.79        
              29.69     1:00.79 (31.10)                                        
 18 Canale, Marlee            14 Seahawks Swim Te     1:01.41    1:00.79        
              29.98     1:00.79 (30.81)                                        
 20 Naveen, Annika            13 Friends Central      1:01.67    1:01.20        
              28.84     1:01.20 (32.36)                                        
 21 Kaczorowski, Gabriella    14 Jersey Wahoos        1:01.36    1:01.59        
              30.15     1:01.59 (31.44)                                        
 22 Hahn, Lily                13 Radnor Aquatic C     1:01.13    1:01.66        
              29.63     1:01.66 (32.03)                                        
 23 Stevens, Molly            14 Suburban Seahawk     1:01.73    1:02.58        
              29.85     1:02.58 (32.73)                                        
 24 Koss, Nicola              14 Blue Eagle Swimm     1:02.00    1:03.42        
              30.76     1:03.42 (32.66)                                        
 
Event 57  Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    MA SC JO: R 56.76   3/10/2012 Meghan N Small, York Y                       
              1:03.59  JO
              1:11.79  SILV
              4:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  1:03.59
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Scholer, Haley            14 Central Bucks Sw       57.28      57.65 q      
              28.35       57.65 (29.30)                                        
  2 Cotter, Alexandria        14 East Coast C-Cer       58.61      58.98 q      
              28.40       58.98 (30.58)                                        
  3 Leydig, Camryn            13 York YMCA              58.63      59.05 q      
              29.25       59.05 (29.80)                                        
  4 Zelinske, Lauren          13 Phoenixville  YM       59.51      59.64 q      
              28.90       59.64 (30.74)                                        
  5 Waggoner, Madeline        13 Jersey Wahoos          59.59      59.79 q      
              29.07       59.79 (30.72)                                        
  6 Brandt, Mackenzie         13 Suburban Seahawk     1:00.70      59.81 q      
              29.26       59.81 (30.55)                                        
  7 Feuzeu Mekoue, Kelly      13 Suburban Seahawk       59.00      59.91 q      
              29.22       59.91 (30.69)                                        
  8 Marlin, Krista            13 Suburban Seahawk     1:01.23      59.93 q      
              29.26       59.93 (30.67)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Smith, Olivia             14 Una Gpac             1:00.70    1:00.08 q      
              29.17     1:00.08 (30.91)                                        
 10 Fickett, Makennah         13 Hershey Aquatic      1:01.39    1:00.09 q      
              29.78     1:00.09 (30.31)                                        
 11 Barlow, Lauren            14 East Coast C-Cer     1:00.32    1:00.25 q      
              29.60     1:00.25 (30.65)                                        
 12 Dimartile, Meghan         13 Upper Dublin Aqu     1:00.57    1:00.36 q      
              28.85     1:00.36 (31.51)                                        
 13 Brennan, Isabella         14 Greater Philadel     1:02.73    1:00.55 q      
              29.60     1:00.55 (30.95)                                        
 14 Fox, Megan                14 Seahawks Swim Te     1:00.14    1:00.69 q      
              29.30     1:00.69 (31.39)                                        
 15 Murray, Lane              14 Penn Charter Aqu       58.95    1:00.80 q      
              29.85     1:00.80 (30.95)                                        
 16 Evans, Olivia             14 Seahawks Swim Te     1:01.35    1:00.87 q      
              29.89     1:00.87 (30.98)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Zane, Abigail             13 South Jersey Aqu     1:00.60    1:01.10 q      
              29.74     1:01.10 (31.36)                                        
 18 Hahn, Lily                13 Radnor Aquatic C     1:01.42    1:01.13 q      
              29.59     1:01.13 (31.54)                                        
 19 Simpson, Katherine        14 West Chester Are     1:00.57    1:01.19 q      
              29.48     1:01.19 (31.71)                                        
 20 Kaczorowski, Gabriella    14 Jersey Wahoos        1:01.72    1:01.36 q      
              30.14     1:01.36 (31.22)                                        
 21 Canale, Marlee            14 Seahawks Swim Te     1:03.05    1:01.41 q      
              29.81     1:01.41 (31.60)                                        
 22 Ulmer, Sydney             14 York YMCA            1:01.96    1:01.58 q      
              29.97     1:01.58 (31.61)                                        
 23 Naveen, Annika            13 Friends Central      1:03.07    1:01.67 q      
              29.14     1:01.67 (32.53)                                        
 24 Stevens, Molly            14 Suburban Seahawk     1:03.56    1:01.73 q      
              29.55     1:01.73 (32.18)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Koss, Nicola              14 Blue Eagle Swimm     1:01.81    1:02.00        
              30.51     1:02.00 (31.49)                                        
 26 Pacitti, Olivia           14 Plymouth Whitema     1:03.32    1:02.01        
              30.37     1:02.01 (31.64)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Sharp, Lauren             13 Emmaus Aquatic C     1:01.57    1:02.04        
              30.63     1:02.04 (31.41)                                        
 28 Stewart, Danielle         14 Dover YMCA Dolph     1:02.58    1:02.07        
              30.38     1:02.07 (31.69)                                        
 29 Cassidy, Summer           13 Seahawks Swim Te     1:01.96    1:02.19        
              30.30     1:02.19 (31.89)                                        
 30 Pennington, Elizabeth     13 Boys and Girls C     1:02.27    1:02.22        
              30.35     1:02.22 (31.87)                                        
 31 Skelly, Katharine         14 Jersey Wahoos        1:01.75    1:02.25        
              30.12     1:02.25 (32.13)                                        
 32 Jellig, Maria             14 Jersey Wahoos        1:02.85    1:02.36        
              30.94     1:02.36 (31.42)                                        
 33 Stramara, Gabrielle       13 Five Star Swim C     1:02.65    1:02.41        
              30.17     1:02.41 (32.24)                                        
 34 Sheehan, Kailey           14 Una Sjac             1:03.27    1:02.46        
              30.42     1:02.46 (32.04)                                        
 35 Kingsley, Emma            14 Friends Select A     1:01.86    1:02.64        
              30.36     1:02.64 (32.28)                                        
 36 King, Avery               13 Emmaus Aquatic C     1:02.58    1:02.68        
              30.41     1:02.68 (32.27)                                        
 37 Levensten, Kate           13 Suburban Seahawk     1:03.41    1:02.90        
              31.21     1:02.90 (31.69)                                        
 38 Olhasso, Miranda          13 Pennsbury Aquati     1:03.43    1:03.30        
              30.95     1:03.30 (32.35)                                        
 39 Barber, Avery             14 Radnor Aquatic C     1:03.23    1:03.39        
              30.64     1:03.39 (32.75)                                        
 40 Haney, Hope               13 South Jersey Aqu     1:03.57    1:03.46        
              31.13     1:03.46 (32.33)                                        
 41 Denn, Laci                13 East Coast C-Cer     1:02.67    1:03.51        
              30.39     1:03.51 (33.12)                                        
 42 Laux, Laura               14 York YMCA            1:03.19    1:03.56        
              30.51     1:03.56 (33.05)                                        
 43 Sicuranza, Lily           14 Wilmington Aquat     1:02.59    1:03.57        
              30.64     1:03.57 (32.93)                                        
 44 King, Hannah              14 West Chester Are     1:03.23    1:03.60        
              30.86     1:03.60 (32.74)                                        
 45 Pentz, Savannah           13 Aquatic Club of      1:09.09S   1:03.66        
              31.02     1:03.66 (32.64)                                        
 46 Wojnovich, Emma           14 Episcopal Academ     1:03.32    1:03.77        
              30.93     1:03.77 (32.84)                                        
 47 Terrazas, Olivia          14 Chambersburg Cha     1:03.32    1:04.33        
              31.05     1:04.33 (33.28)                                        
 48 Madden, Maya              14 Hershey Aquatic      1:02.95    1:04.51        
              30.93     1:04.51 (33.58)                                        
 49 Roma, Isabella            13 South Jersey Aqu     1:03.55    1:04.77        
              31.75     1:04.77 (33.02)                                        
 50 McDonough, Ava            14 Seahawks Swim Te     1:02.52    1:05.02        
              31.60     1:05.02 (33.42)                                        
 51 Wilson, Mekhi             13 Suburban Seahawk     1:02.37    1:05.24        
              31.38     1:05.24 (33.86)                                        
 52 Burton, Apolina           14 Wsy Swimming         1:02.84    1:05.87        
 53 Lewis, Isabel             14 Mercersburg Acad     1:03.55    1:06.50        
              32.31     1:06.50 (34.19)                                        
 54 Goodwin, Shannon          14 Central Bucks Sw     1:03.45    1:06.76        
              32.71     1:06.76 (34.05)                                        
 
Event 58  Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    MA SC JO: R 50.37   3/14/2015 Destin Lasco, Pleasantville Aq               
              1:00.39  JO
              1:12.59  SILV
              4:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  1:00.39
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Fechtman Jr., DJ          14 Suburban Seahawk       53.18      53.13        
              26.36       53.13 (26.77)                                        
  2 Maketa, John              14 Germantown Acade       54.92      53.37        
              25.44       53.37 (27.93)                                        
  3 Grossi, Timothy           13 Una Lmor               54.77      54.30        
              26.15       54.30 (28.15)                                        
  4 Elder, Alek               14 Suburban Seahawk       54.26      55.22        
              26.72       55.22 (28.50)                                        
  5 Janton, Tommy             14 Western Ymca Wah       54.92      55.23        
              26.83       55.23 (28.40)                                        
  6 Simms, Sean               14 Greater Philadel       55.51      55.51        
              27.07       55.51 (28.44)                                        
  7 Koenig, Pierre            14 Suburban Seahawk       55.45      56.03        
              27.41       56.03 (28.62)                                        
  8 Wang, Gary                13 Suburban Seahawk       54.43      56.23        
              27.14       56.23 (29.09)                                        
B - Final
  9 Zeibari, Kevork           14 Wissahickon Comm       55.67      55.18        
              26.49       55.18 (28.69)                                        
 10 Juskalian, Tyler          14 Penn Charter Aqu       55.64      55.22        
              26.47       55.22 (28.75)                                        
 11 Dimayuga, Joshua          14 Seahawks Swim Te       56.32      55.38        
              26.77       55.38 (28.61)                                        
 12 Ward, Ryan                14 George School Aq       56.46      56.74        
              27.37       56.74 (29.37)                                        
 13 Cary, Kevin               14 Golden Ram Aquat       56.92      56.97        
              28.21       56.97 (28.76)                                        
 14 Spector, Seth             14 Central Bucks Sw       57.44      57.19        
              27.45       57.19 (29.74)                                        
 15 Seidman, Josh             13 Jersey Wahoos          57.43      58.10        
              28.24       58.10 (29.86)                                        
 16 Kohm, Samuel              13 Germantown Acade       57.47      58.58        
              28.64       58.58 (29.94)                                        
C - Final
 17 McMahon, Michael          14 Golden Ram Aquat       57.58      56.57        
              27.94       56.57 (28.63)                                        
 18 Marino, Joseph            14 Brandywine-DE YM       57.58      56.97        
              27.46       56.97 (29.51)                                        
 19 Blacker, Alexander        14 Hershey Aquatic        57.75      57.83        
              27.61       57.83 (30.22)                                        
 20 Vizzard, Sean             14 Jersey Wahoos          57.84      57.89        
              28.42       57.89 (29.47)                                        
 21 Poleto, John              14 Jersey Wahoos          57.86      57.95        
              28.55       57.95 (29.40)                                        
 22 Brooke, Gavin             14 Germantown Acade       57.80      58.32        
              28.60       58.32 (29.72)                                        
 23 D'Avella, Francesco       14 Parkland Aquatic       58.01      58.39        
              28.42       58.39 (29.97)                                        
 24 Xia, Peter                14 Jersey Wahoos          58.11      59.97        
              29.08       59.97 (30.89)                                        
 
Event 58  Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    MA SC JO: R 50.37   3/14/2015 Destin Lasco, Pleasantville Aq               
              1:00.39  JO
              1:12.59  SILV
              4:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  1:00.39
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Fechtman Jr., DJ          14 Suburban Seahawk       52.95      53.18 q      
              26.00       53.18 (27.18)                                        
  2 Elder, Alek               14 Suburban Seahawk       55.71      54.26 q      
              26.17       54.26 (28.09)                                        
  3 Wang, Gary                13 Suburban Seahawk       54.37      54.43 q      
              26.05       54.43 (28.38)                                        
  4 Grossi, Timothy           13 Una Lmor               55.68      54.77 q      
              26.34       54.77 (28.43)                                        
  5 Janton, Tommy             14 Western Ymca Wah       56.17      54.92 q      
              26.56       54.92 (28.36)                                        
  5 Maketa, John              14 Germantown Acade       55.02      54.92 q      
              26.12       54.92 (28.80)                                        
  7 Koenig, Pierre            14 Suburban Seahawk       55.86      55.45 q      
              27.22       55.45 (28.23)                                        
  8 Simms, Sean               14 Greater Philadel       56.57      55.51 q      
              27.16       55.51 (28.35)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Juskalian, Tyler          14 Penn Charter Aqu       55.74      55.64 q      
              27.04       55.64 (28.60)                                        
 10 Zeibari, Kevork           14 Wissahickon Comm       56.33      55.67 q      
              26.91       55.67 (28.76)                                        
 11 Dimayuga, Joshua          14 Seahawks Swim Te       55.70      56.32 q      
              27.43       56.32 (28.89)                                        
 12 Ward, Ryan                14 George School Aq       57.36      56.46 q      
              27.57       56.46 (28.89)                                        
 13 Cary, Kevin               14 Golden Ram Aquat     1:00.33      56.92 q      
              28.13       56.92 (28.79)                                        
 14 Seidman, Josh             13 Jersey Wahoos          58.66      57.43 q      
              28.07       57.43 (29.36)                                        
 15 Spector, Seth             14 Central Bucks Sw       59.72      57.44 q      
              27.98       57.44 (29.46)                                        
 16 Kohm, Samuel              13 Germantown Acade       58.72      57.47 q      
              27.90       57.47 (29.57)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 McMahon, Michael          14 Golden Ram Aquat       57.47      57.58 q      
              28.28       57.58 (29.30)                                        
 17 Marino, Joseph            14 Brandywine-DE YM       59.09      57.58 q      
              27.74       57.58 (29.84)                                        
 19 Blacker, Alexander        14 Hershey Aquatic        59.61      57.75 q      
              27.96       57.75 (29.79)                                        
 20 Brooke, Gavin             14 Germantown Acade     1:00.09      57.80 q      
              28.16       57.80 (29.64)                                        
 21 Vizzard, Sean             14 Jersey Wahoos          56.95      57.84 q      
              28.38       57.84 (29.46)                                        
 22 Poleto, John              14 Jersey Wahoos          56.98      57.86 q      
              28.51       57.86 (29.35)                                        
 23 D'Avella, Francesco       14 Parkland Aquatic       57.67      58.01 q      
              28.13       58.01 (29.88)                                        
 24 Xia, Peter                14 Jersey Wahoos          59.26      58.11 q      
              28.55       58.11 (29.56)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Replogle, Jacob           14 North Penn Aquat       58.69      58.39        
              28.37       58.39 (30.02)                                        
 26 Nguyen, Brian             14 Lancaster Aquati       57.26      58.41        
              28.35       58.41 (30.06)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 D'Avella, Fulvio          14 Parkland Aquatic       59.18      58.43        
              28.48       58.43 (29.95)                                        
 28 Hoger, Ryan               14 Ybcc Phoenix           57.10      58.45        
              28.56       58.45 (29.89)                                        
 29 Forster, Maximus          14 Lower Merion Aqu       58.91      58.49        
              28.56       58.49 (29.93)                                        
 30 Camden, Eric              14 Parkland Aquatic       58.01      58.50        
              28.47       58.50 (30.03)                                        
 31 Jess, Nolan               13 Tide Water Aquat       59.25      58.67        
              28.41       58.67 (30.26)                                        
 32 Calhoun, Graham           14 Five Star Swim C       58.77      58.80        
              28.38       58.80 (30.42)                                        
 33 Drexler, Noah             14 Hershey Aquatic        59.33      58.88        
              28.32       58.88 (30.56)                                        
 34 Seman, Alexander          14 Elite Performanc     1:00.04      58.92        
              29.13       58.92 (29.79)                                        
 34 Labarre, David            14 Blue Eagle Swimm       58.04      58.92        
              28.96       58.92 (29.96)                                        
 36 Harris, Nathan            14 Parkland Aquatic       59.79      59.01        
              28.68       59.01 (30.33)                                        
 37 Paul, Thomas              14 Hershey Aquatic        59.74      59.26        
              28.91       59.26 (30.35)                                        
 38 Wright, Grayson           14 Jersey Wahoos          57.29      59.38        
              29.10       59.38 (30.28)                                        
 39 Lin, Kevin                14 Seahawks Swim Te       59.52      59.66        
              28.83       59.66 (30.83)                                        
 40 Kunyu, Pan                14 Marauder Aquatic       59.17      59.77        
              28.35       59.77 (31.42)                                        
 41 Moll, James               13 Lancaster Aquati       59.35      59.89        
              29.28       59.89 (30.61)                                        
 42 Pezzella, Nicholas        13 South Jersey Aqu       59.30      59.90        
              28.63       59.90 (31.27)                                        
 43 Swain, Franky             14 Central Bucks Sw       59.95    1:00.13        
              29.43     1:00.13 (30.70)                                        
 44 Mannion, Drew             14 Golden Ram Aquat       59.49    1:00.18        
              29.34     1:00.18 (30.84)                                        
 45 Gerhard, Benjamin         14 Governor Mifflin     1:00.15    1:00.43        
              29.49     1:00.43 (30.94)                                        
 46 Pierce, Jeremy            14 Suburban Seahawk     1:00.30    1:00.55        
              29.11     1:00.55 (31.44)                                        
 47 Groff, Christopher        13 Methacton Aquati       59.48    1:00.56        
              29.12     1:00.56 (31.44)                                        
 48 Wang, Ethan               13 York YMCA              59.73    1:00.64        
              29.38     1:00.64 (31.26)                                        
 
Event 59  Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    MA SC JO: R 1:51.20    3/1/1998 Cassie Connell                             
                2:02.49  JO
                2:18.29  SILV
                6:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  2:02.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Fox, Megan                14 Seahawks Swim Te     1:56.22    1:55.15        
              26.89       56.13 (29.24)     1:25.92 (29.79)     1:55.15 (29.23)
  1 Cotter, Alexandria        14 East Coast C-Cer     1:55.53    1:55.15        
              26.56       55.48 (28.92)     1:25.63 (30.15)     1:55.15 (29.52)
  3 Derivaux, Lillian         13 Jersey Wahoos        1:56.26    1:55.97        
              26.90       56.36 (29.46)     1:26.23 (29.87)     1:55.97 (29.74)
  4 Littler, Alicia           13 West Chester Are     1:56.97    1:56.47        
              27.39       56.69 (29.30)     1:26.43 (29.74)     1:56.47 (30.04)
  5 Cullen, Casey             14 Plymouth Whitema     1:58.01    1:56.92        
              27.81       57.86 (30.05)     1:27.53 (29.67)     1:56.92 (29.39)
  6 Bergstrom, Sydney         14 Suburban Seahawk     1:58.34    1:57.37        
              27.26       57.31 (30.05)     1:27.71 (30.40)     1:57.37 (29.66)
  7 Welker, Sydney            14 York YMCA            1:58.26    1:58.31        
              27.27       57.18 (29.91)     1:27.74 (30.56)     1:58.31 (30.57)
  8 Brandt, Mackenzie         13 Suburban Seahawk     1:56.74    1:58.55        
              26.53       55.95 (29.42)     1:27.05 (31.10)     1:58.55 (31.50)
B - Final
  9 Ehrnfeldt, Megan          14 Boyertown YMCA N     1:58.49    1:57.35        
              27.37       58.08 (30.71)     1:28.22 (30.14)     1:57.35 (29.13)
 10 Vergara, Viviana          14 Central Bucks Sw     1:58.77    1:57.49        
              27.07       56.58 (29.51)     1:27.17 (30.59)     1:57.49 (30.32)
 11 Ranile, Nicole            14 Germantown Acade     1:59.10    1:57.95        
              27.16       56.85 (29.69)     1:27.64 (30.79)     1:57.95 (30.31)
 12 Scholer, Haley            14 Central Bucks Sw     1:58.41    1:58.66        
              27.21       57.14 (29.93)     1:28.13 (30.99)     1:58.66 (30.53)
 13 Waslyn, Rylee             13 Wilmington Aquat     1:58.98    1:59.82        
              27.40       57.93 (30.53)     1:29.09 (31.16)     1:59.82 (30.73)
 14 Hurleman, Hannah          13 Governor Mifflin     1:59.35    1:59.92        
              27.34       58.11 (30.77)     1:29.14 (31.03)     1:59.92 (30.78)
 15 Koss, Nicola              14 Blue Eagle Swimm     1:59.45    2:01.15        
              27.29       57.16 (29.87)     1:29.17 (32.01)     2:01.15 (31.98)
 16 Calibeo, Cristina         14 George School Aq     1:59.50    2:01.17        
              27.23       57.36 (30.13)     1:28.85 (31.49)     2:01.17 (32.32)
C - Final
 17 Stewart, Danielle         14 Dover YMCA Dolph     2:00.17    1:57.51        
              26.12       55.21 (29.09)     1:26.18 (30.97)     1:57.51 (31.33)
 18 Foltz, Caroline           14 York YMCA            2:00.96    1:58.98        
              26.75       56.85 (30.10)     1:28.20 (31.35)     1:58.98 (30.78)
 19 King, Hannah              14 West Chester Are     2:00.03    1:59.71        
              27.23       57.56 (30.33)     1:28.57 (31.01)     1:59.71 (31.14)
 20 Speicher, Meghan          14 Wilmington Aquat     1:59.72    1:59.97        
              27.31       57.24 (29.93)     1:28.31 (31.07)     1:59.97 (31.66)
 21 Dagg, Kiersten            13 Unattached           1:59.75    2:00.80        
              27.19       56.98 (29.79)     1:28.82 (31.84)     2:00.80 (31.98)
 22 Skelly, Katharine         14 Jersey Wahoos        2:01.06    2:01.06        
              27.33       57.97 (30.64)     1:29.80 (31.83)     2:01.06 (31.26)
 23 Hynes, Kylee              14 Greater Philadel     2:01.18    2:02.06        
              27.55       57.74 (30.19)     1:29.61 (31.87)     2:02.06 (32.45)
 24 Friedlander, Ellie        13 Governor Mifflin     1:59.70    2:03.33        
              27.65       58.98 (31.33)     1:31.77 (32.79)     2:03.33 (31.56)
 
Event 59  Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    MA SC JO: R 1:51.20    3/1/1998 Cassie Connell                             
                2:02.49  JO
                2:18.29  SILV
                6:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  2:02.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cotter, Alexandria        14 East Coast C-Cer     1:54.77    1:55.53 q      
              26.40       55.26 (28.86)     1:25.58 (30.32)     1:55.53 (29.95)
  2 Fox, Megan                14 Seahawks Swim Te     1:55.86    1:56.22 q      
              26.84       56.11 (29.27)     1:26.26 (30.15)     1:56.22 (29.96)
  3 Derivaux, Lillian         13 Jersey Wahoos        1:55.66    1:56.26 q      
              26.68       56.40 (29.72)     1:26.59 (30.19)     1:56.26 (29.67)
  4 Brandt, Mackenzie         13 Suburban Seahawk     1:57.06    1:56.74 q      
              26.93       56.48 (29.55)     1:27.07 (30.59)     1:56.74 (29.67)
  5 Littler, Alicia           13 West Chester Are     1:56.72    1:56.97 q      
              27.46       56.94 (29.48)     1:26.78 (29.84)     1:56.97 (30.19)
  6 Miller, Abigail           14 Tide Water Aquat     2:00.01    1:57.06 q      
              26.99       56.27 (29.28)     1:26.46 (30.19)     1:57.06 (30.60)
  7 Cullen, Casey             14 Plymouth Whitema     1:55.73    1:58.01 q      
              27.21       57.42 (30.21)     1:27.60 (30.18)     1:58.01 (30.41)
  8 Welker, Sydney            14 York YMCA            2:00.53    1:58.26 q      
              27.18       56.84 (29.66)     1:27.45 (30.61)     1:58.26 (30.81)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Bergstrom, Sydney         14 Suburban Seahawk     1:56.76    1:58.34 q      
              27.60       57.42 (29.82)     1:28.04 (30.62)     1:58.34 (30.30)
 10 Scholer, Haley            14 Central Bucks Sw     1:57.64    1:58.41 q      
              27.35       57.65 (30.30)     1:28.56 (30.91)     1:58.41 (29.85)
 11 Ehrnfeldt, Megan          14 Boyertown YMCA N     1:58.74    1:58.49 q      
              27.40       57.90 (30.50)     1:28.57 (30.67)     1:58.49 (29.92)
 12 Mostek, Anya              14 Phoenixville  YM     2:01.23    1:58.56 q      
              27.17       57.56 (30.39)     1:28.53 (30.97)     1:58.56 (30.03)
 13 Vergara, Viviana          14 Central Bucks Sw     1:59.06    1:58.77 q      
              27.37       57.23 (29.86)     1:28.05 (30.82)     1:58.77 (30.72)
 14 Waslyn, Rylee             13 Wilmington Aquat     1:57.70    1:58.98 q      
              27.52       57.45 (29.93)     1:28.20 (30.75)     1:58.98 (30.78)
 15 Ranile, Nicole            14 Germantown Acade     1:58.13    1:59.10 q      
              27.60       57.59 (29.99)     1:28.47 (30.88)     1:59.10 (30.63)
 16 Hurleman, Hannah          13 Governor Mifflin     2:00.72    1:59.35 q      
              26.90       57.33 (30.43)     1:28.69 (31.36)     1:59.35 (30.66)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Koss, Nicola              14 Blue Eagle Swimm     1:58.87    1:59.45 q      
              27.21       56.76 (29.55)     1:28.31 (31.55)     1:59.45 (31.14)
 18 Calibeo, Cristina         14 George School Aq     1:59.87    1:59.50 q      
              27.13       56.77 (29.64)     1:27.79 (31.02)     1:59.50 (31.71)
 19 Friedlander, Ellie        13 Governor Mifflin     2:01.66    1:59.70 q      
              27.72       58.31 (30.59)     1:29.58 (31.27)     1:59.70 (30.12)
 20 Speicher, Meghan          14 Wilmington Aquat     2:00.01    1:59.72 q      
              27.39       57.35 (29.96)     1:28.62 (31.27)     1:59.72 (31.10)
 21 Dagg, Kiersten            13 Unattached           1:59.60    1:59.75 q      
              27.58       57.33 (29.75)     1:28.54 (31.21)     1:59.75 (31.21)
 22 King, Hannah              14 West Chester Are     1:59.85    2:00.03 q      
              27.66       57.45 (29.79)     1:28.59 (31.14)     2:00.03 (31.44)
 23 King, Avery               13 Emmaus Aquatic C     2:01.43    2:00.14 q      
              27.48       57.42 (29.94)     1:28.86 (31.44)     2:00.14 (31.28)
 24 Stewart, Danielle         14 Dover YMCA Dolph     1:58.35    2:00.17 q      
              27.57       57.28 (29.71)     1:28.12 (30.84)     2:00.17 (32.05)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Smith, Olivia             14 Una Gpac             1:59.86    2:00.83        
              27.90       57.60 (29.70)     1:29.07 (31.47)     2:00.83 (31.76)
 26 Foltz, Caroline           14 York YMCA            1:57.78    2:00.96        
              27.16       56.94 (29.78)     1:28.66 (31.72)     2:00.96 (32.30)
-------------------------------------------------------------------------
 27 Skelly, Katharine         14 Jersey Wahoos        2:01.70    2:01.06        
              27.20       57.89 (30.69)     1:29.60 (31.71)     2:01.06 (31.46)
 28 Hynes, Kylee              14 Greater Philadel     2:01.11    2:01.18        
              27.82       57.91 (30.09)     1:29.24 (31.33)     2:01.18 (31.94)
 29 Brainard, Hannah          14 Gettysburg Shark     2:02.30    2:01.54        
              27.76       58.32 (30.56)     1:30.19 (31.87)     2:01.54 (31.35)
 30 Ritchey, Pepperrell       14 Parkland Aquatic     1:59.71    2:01.79        
              27.84       59.16 (31.32)     1:30.78 (31.62)     2:01.79 (31.01)
 31 Fickett, Makennah         13 Hershey Aquatic      1:57.73    2:01.81        
              27.89       58.46 (30.57)     1:30.45 (31.99)     2:01.81 (31.36)
 32 Mullin, Sydney            14 Jersey Wahoos        2:01.68    2:01.97        
              28.19       59.14 (30.95)     1:30.68 (31.54)     2:01.97 (31.29)
 33 Montgomery, Margaret      14 Radnor Aquatic C     1:59.13    2:02.00        
              26.86       57.25 (30.39)     1:29.42 (32.17)     2:02.00 (32.58)
 34 Riegel, Julia             14 Central Bucks Sw     2:01.60    2:02.33        
              28.35       58.73 (30.38)     1:30.83 (32.10)     2:02.33 (31.50)
 35 Kil, Isabella             13 Aquatic Club of      2:00.82    2:02.51        
              27.63       58.22 (30.59)     1:30.22 (32.00)     2:02.51 (32.29)
 36 Barlow, Lauren            14 East Coast C-Cer     2:00.49    2:03.05        
              27.68       57.83 (30.15)     1:29.95 (32.12)     2:03.05 (33.10)
 37 Warner, Lyndsey           14 Greater Philadel     2:01.05    2:03.40        
              27.13       58.01 (30.88)     1:31.21 (33.20)     2:03.40 (32.19)
 38 Stuart, Natalie           14 Plymouth Whitema     1:59.89    2:03.45        
              28.31       59.68 (31.37)     1:31.70 (32.02)     2:03.45 (31.75)
 39 Szerencsits, Olivia       14 Parkland Aquatic     2:02.19    2:03.59        
              28.52       59.61 (31.09)     1:31.74 (32.13)     2:03.59 (31.85)
 40 Shields, Emma             14 Westtown Aquatic     2:01.11    2:03.74        
              27.61       58.59 (30.98)     1:30.76 (32.17)     2:03.74 (32.98)
 41 Feuzeu Mekoue, Kelly      13 Suburban Seahawk     2:01.86    2:04.12        
              27.41       58.48 (31.07)     1:30.82 (32.34)     2:04.12 (33.30)
 41 Kaczorowski, Gabriella    14 Jersey Wahoos        2:00.74    2:04.12        
              28.65     1:00.22 (31.57)     1:32.84 (32.62)     2:04.12 (31.28)
 43 Gallagher, Zoe            13 Elite Performanc     1:59.76    2:04.25        
              27.55       58.68 (31.13)     1:31.40 (32.72)     2:04.25 (32.85)
 44 Denn, Laci                13 East Coast C-Cer     2:01.30    2:04.31        
              28.56     1:00.03 (31.47)     1:32.45 (32.42)     2:04.31 (31.86)
 45 Simpson, Katherine        14 West Chester Are     2:01.21    2:06.10        
              28.06       59.17 (31.11)     1:32.36 (33.19)     2:06.10 (33.74)
 46 Burton, Apolina           14 Wsy Swimming         2:18.16L   2:06.96        
              28.56     1:00.50 (31.94)     1:33.92 (33.42)     2:06.96 (33.04)
 
Event 60  Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    MA SC JO: R 1:42.69   3/14/2015 Matthew Magness, Golden Ram Aquat          
                1:56.29  JO
                2:16.89  SILV
                6:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  1:56.29
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Maketa, John              14 Germantown Acade     1:47.41    1:46.90        
              24.88       52.12 (27.24)     1:19.63 (27.51)     1:46.90 (27.27)
  2 Koenig, Pierre            14 Suburban Seahawk     1:48.72    1:48.93        
              25.91       54.36 (28.45)     1:22.03 (27.67)     1:48.93 (26.90)
  3 Replogle, Jacob           14 North Penn Aquat     1:49.75    1:49.08        
              25.41       53.20 (27.79)     1:21.36 (28.16)     1:49.08 (27.72)
  4 Simms, Sean               14 Greater Philadel     1:49.78    1:49.52        
              25.54       53.44 (27.90)     1:21.79 (28.35)     1:49.52 (27.73)
  5 Kohm, Samuel              13 Germantown Acade     1:49.93    1:49.62        
              25.80       53.92 (28.12)     1:22.12 (28.20)     1:49.62 (27.50)
  6 Piccolo, Nathan           14 Greater Philadel     1:49.77    1:50.17        
              25.34       53.44 (28.10)     1:22.04 (28.60)     1:50.17 (28.13)
  7 Welgosh, Raymond          14 Suburban Seahawk     1:49.74    1:50.97        
              25.32       52.44 (27.12)     1:21.42 (28.98)     1:50.97 (29.55)
  8 Gerhard, Benjamin         14 Governor Mifflin     1:49.88    1:51.43        
              25.15       53.38 (28.23)     1:22.71 (29.33)     1:51.43 (28.72)
B - Final
  9 Freeman, Jonathan         13 Germantown Acade     1:49.96    1:49.09        
              24.92       52.41 (27.49)     1:21.31 (28.90)     1:49.09 (27.78)
 10 Gordon, Daniel            14 Hanover Ymca Sti     1:50.31    1:50.34        
              24.90       52.67 (27.77)     1:21.57 (28.90)     1:50.34 (28.77)
 11 Cary, Kevin               14 Golden Ram Aquat     1:51.61    1:50.51        
              25.27       52.72 (27.45)     1:21.30 (28.58)     1:50.51 (29.21)
 12 Sultanik, Joshua          14 Lower Merion Aqu     1:51.42    1:51.10        
              25.16       53.39 (28.23)     1:22.31 (28.92)     1:51.10 (28.79)
 13 Do, Ethan                 14 Seahawks Swim Te     1:50.63    1:51.62        
              26.08       54.00 (27.92)     1:22.84 (28.84)     1:51.62 (28.78)
 14 Grossi, Timothy           13 Una Lmor             1:51.24    1:52.73        
              25.18       53.44 (28.26)     1:23.17 (29.73)     1:52.73 (29.56)
 15 Blandford, Caden          14 Governor Mifflin     1:50.54    1:53.04        
              25.31       53.92 (28.61)     1:23.88 (29.96)     1:53.04 (29.16)
 16 Fechtman Jr., DJ          14 Suburban Seahawk     1:51.15    1:56.20        
              26.42       55.63 (29.21)     1:25.56 (29.93)     1:56.20 (30.64)
C - Final
 17 Gao, Phillip              14 Suburban Seahawk     1:52.58    1:51.17        
              25.80       53.86 (28.06)     1:20.74 (26.88)     1:51.17 (30.43)
 18 Morrissey, James          14 Germantown Acade     1:52.70    1:51.91        
              25.51       53.74 (28.23)     1:22.88 (29.14)     1:51.91 (29.03)
 19 Jones, Tanner             13 Greater Philadel     1:52.79    1:52.27        
              25.61       53.93 (28.32)     1:23.67 (29.74)     1:52.27 (28.60)
 20 Buck, Quinn               14 Central Bucks Sw     1:51.79    1:52.55        
              25.15       53.33 (28.18)     1:22.92 (29.59)     1:52.55 (29.63)
 21 Grisbaum, Dolan           14 Greater Philadel     1:52.39    1:53.64        
              26.31       55.36 (29.05)     1:25.04 (29.68)     1:53.64 (28.60)
 22 Ward, Ryan                14 George School Aq     1:53.17    1:53.67        
              25.94       54.89 (28.95)     1:24.78 (29.89)     1:53.67 (28.89)
 23 Poleto, John              14 Jersey Wahoos        1:52.73    1:53.86        
              26.45       55.43 (28.98)     1:24.92 (29.49)     1:53.86 (28.94)
 24 Seman, Alexander          14 Elite Performanc     1:52.11    1:55.83        
              25.88       54.43 (28.55)     1:24.52 (30.09)     1:55.83 (31.31)
 
Event 60  Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    MA SC JO: R 1:42.69   3/14/2015 Matthew Magness, Golden Ram Aquat          
                1:56.29  JO
                2:16.89  SILV
                6:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  1:56.29
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Maketa, John              14 Germantown Acade     1:50.46    1:47.41 q      
              24.89       52.16 (27.27)     1:19.90 (27.74)     1:47.41 (27.51)
  2 Koenig, Pierre            14 Suburban Seahawk     1:49.88    1:48.72 q      
              25.84       53.82 (27.98)     1:21.86 (28.04)     1:48.72 (26.86)
  3 Welgosh, Raymond          14 Suburban Seahawk     1:52.61    1:49.74 q      
              25.22       53.05 (27.83)     1:21.18 (28.13)     1:49.74 (28.56)
  4 Replogle, Jacob           14 North Penn Aquat     1:51.11    1:49.75 q      
              25.58       53.46 (27.88)     1:21.92 (28.46)     1:49.75 (27.83)
  5 Piccolo, Nathan           14 Greater Philadel     1:48.91    1:49.77 q      
              24.86       53.13 (28.27)     1:21.88 (28.75)     1:49.77 (27.89)
  6 Simms, Sean               14 Greater Philadel     1:50.34    1:49.78 q      
              25.58       53.47 (27.89)     1:21.93 (28.46)     1:49.78 (27.85)
  7 Gerhard, Benjamin         14 Governor Mifflin     1:54.47    1:49.88 q      
              25.41       52.94 (27.53)     1:21.78 (28.84)     1:49.88 (28.10)
  8 Kohm, Samuel              13 Germantown Acade     1:48.80    1:49.93 q      
              25.41       53.15 (27.74)     1:21.80 (28.65)     1:49.93 (28.13)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Freeman, Jonathan         13 Germantown Acade     2:10.57L   1:49.96 q      
              25.34       53.29 (27.95)     1:22.62 (29.33)     1:49.96 (27.34)
 10 Gordon, Daniel            14 Hanover Ymca Sti     1:52.81    1:50.31 q      
              24.85       53.30 (28.45)     1:22.70 (29.40)     1:50.31 (27.61)
 11 Blandford, Caden          14 Governor Mifflin     1:54.43    1:50.54 q      
              25.14       53.32 (28.18)     1:22.47 (29.15)     1:50.54 (28.07)
 12 Do, Ethan                 14 Seahawks Swim Te     1:52.89    1:50.63 q      
              25.75       53.53 (27.78)     1:22.06 (28.53)     1:50.63 (28.57)
 13 Fechtman Jr., DJ          14 Suburban Seahawk     1:49.74    1:51.15 q      
              25.70       53.73 (28.03)     1:22.45 (28.72)     1:51.15 (28.70)
 14 Grossi, Timothy           13 Una Lmor             1:51.12    1:51.24 q      
              24.69       52.25 (27.56)     1:22.03 (29.78)     1:51.24 (29.21)
 15 Sultanik, Joshua          14 Lower Merion Aqu     1:56.15    1:51.42 q      
              25.26       53.90 (28.64)     1:22.85 (28.95)     1:51.42 (28.57)
 16 Cary, Kevin               14 Golden Ram Aquat     1:53.95    1:51.61 q      
              25.59       53.68 (28.09)     1:22.80 (29.12)     1:51.61 (28.81)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Perez Bonilla, Jan        14 Phoenixville  YM     1:53.06    1:51.73 q      
              25.83       53.79 (27.96)     1:22.52 (28.73)     1:51.73 (29.21)
 18 Buck, Quinn               14 Central Bucks Sw     1:54.10    1:51.79 q      
              24.55       52.40 (27.85)     1:21.93 (29.53)     1:51.79 (29.86)
 19 Seman, Alexander          14 Elite Performanc     1:54.58    1:52.11 q      
              25.87       54.20 (28.33)     1:23.29 (29.09)     1:52.11 (28.82)
 20 Grisbaum, Dolan           14 Greater Philadel     1:54.53    1:52.39 q      
              26.07       54.72 (28.65)     1:24.01 (29.29)     1:52.39 (28.38)
 21 Gao, Phillip              14 Suburban Seahawk     1:52.46    1:52.58 q      
              25.72       54.01 (28.29)     1:23.52 (29.51)     1:52.58 (29.06)
 22 Janton, Tommy             14 Western Ymca Wah     1:53.40    1:52.65 q      
              26.19       54.68 (28.49)     1:23.72 (29.04)     1:52.65 (28.93)
 23 Morrissey, James          14 Germantown Acade     1:54.27    1:52.70 q      
              25.78       54.29 (28.51)     1:23.56 (29.27)     1:52.70 (29.14)
 24 Poleto, John              14 Jersey Wahoos        1:52.58    1:52.73 q      
              25.85       54.29 (28.44)     1:23.39 (29.10)     1:52.73 (29.34)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Jones, Tanner             13 Greater Philadel     1:55.84    1:52.79        
              25.66       54.33 (28.67)     1:24.78 (30.45)     1:52.79 (28.01)
 26 Ward, Ryan                14 George School Aq     1:53.82    1:53.17        
              26.33       54.83 (28.50)     1:24.55 (29.72)     1:53.17 (28.62)
-------------------------------------------------------------------------
 27 Vivian, Noah              14 Tops Swimming        1:55.76    1:53.43        
              26.68       55.77 (29.09)     1:25.43 (29.66)     1:53.43 (28.00)
 28 Ye, Brandon               14 Upper Main Line      1:53.91    1:53.59        
              26.61       55.08 (28.47)     1:23.84 (28.76)     1:53.59 (29.75)
 29 Park, Noel                13 West Chester Are     1:53.03    1:53.65        
              25.67       53.83 (28.16)     1:23.90 (30.07)     1:53.65 (29.75)
 30 Casey, Patrick            14 Radnor Aquatic C     1:54.56    1:54.26        
              25.97       54.63 (28.66)     1:24.47 (29.84)     1:54.26 (29.79)
 31 Kofman, Eli               14 Penn Charter Aqu     1:55.36    1:54.46        
              26.27       55.09 (28.82)     1:25.01 (29.92)     1:54.46 (29.45)
 32 D'Avella, Fulvio          14 Parkland Aquatic     1:54.11    1:54.56        
              25.88       54.42 (28.54)     1:24.33 (29.91)     1:54.56 (30.23)
 33 Dang, Andrew              14 Pleasantville Aq     1:55.58    1:54.71        
              26.15       54.80 (28.65)     1:24.88 (30.08)     1:54.71 (29.83)
 34 Seidman, Josh             13 Jersey Wahoos        1:55.90    1:55.03        
              26.46       55.86 (29.40)     1:26.33 (30.47)     1:55.03 (28.70)
 35 Vizzard, Sean             14 Jersey Wahoos        1:56.00    1:55.22        
              27.08       56.42 (29.34)     1:26.32 (29.90)     1:55.22 (28.90)
 36 Ramos, Liam               13 Greater Philadel     1:54.88    1:55.93        
              26.35       55.54 (29.19)     1:25.68 (30.14)     1:55.93 (30.25)
 37 Devaney, John             14 Central Bucks Sw     1:56.14    1:55.94        
              25.58       54.44 (28.86)     1:25.45 (31.01)     1:55.94 (30.49)
 38 Wright, Grayson           14 Jersey Wahoos        1:55.46    1:56.08        
              26.41       55.88 (29.47)     1:26.55 (30.67)     1:56.08 (29.53)
 39 Mills, Bryce              14 Hershey Aquatic      1:55.23    1:56.21        
              25.69       54.35 (28.66)     1:24.99 (30.64)     1:56.21 (31.22)
 40 Nagel, Luke               14 Radnor Aquatic C     1:54.84    1:56.40        
              26.60       55.84 (29.24)     1:26.37 (30.53)     1:56.40 (30.03)
 41 Thorne, Spencer           14 Friends Central      1:56.00    1:57.00        
              25.95       55.73 (29.78)     1:26.67 (30.94)     1:57.00 (30.33)
 42 Toomey, Justin            13 Parkland Aquatic     1:55.78    1:57.39        
              26.51       56.04 (29.53)     1:26.68 (30.64)     1:57.39 (30.71)
 43 Kunyu, Pan                14 Marauder Aquatic     1:53.46    1:57.64        
              26.60       55.58 (28.98)     1:26.42 (30.84)     1:57.64 (31.22)
 44 Wang, Gary                13 Suburban Seahawk     1:54.58    1:57.69        
              27.02       56.67 (29.65)     1:27.36 (30.69)     1:57.69 (30.33)
 45 Mannion, Drew             14 Golden Ram Aquat     1:56.21    1:59.18        
              27.65       57.43 (29.78)     1:28.22 (30.79)     1:59.18 (30.96)
 -- Washart, Shane            14 Greater Philadel     1:49.78         DQ        
      False start
              25.14       53.54 (28.40)     1:22.68 (29.14)          DQ (27.60)
 -- Peiffer, Zachary          14 Aquatic Club of      1:54.50         DQ        
      Declared false start
 
Event 61  Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
    MA SC JO: R 4:23.83    3/5/2016 Madison Kolessar, Suburban Seahawk         
                4:59.19  JO
                5:33.99  SILV
               15:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  4:59.19
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Agne, Kira                13 Wilmington Aquat     4:33.11    4:31.39        
              28.70     1:01.49 (32.79)     1:38.33 (36.84)     2:13.50 (35.17)
        2:52.30 (38.80)     3:31.40 (39.10)     4:02.04 (30.64)     4:31.39 (29.35)
  2 Cullen, Casey             14 Plymouth Whitema     4:36.79    4:32.43        
              28.98     1:01.19 (32.21)     1:37.45 (36.26)     2:12.50 (35.05)
        2:52.01 (39.51)     3:31.83 (39.82)     4:02.45 (30.62)     4:32.43 (29.98)
  3 Cotter, Alexandria        14 East Coast C-Cer     4:35.00    4:32.49        
              29.11     1:02.59 (33.48)     1:37.06 (34.47)     2:11.06 (34.00)
        2:50.99 (39.93)     3:30.83 (39.84)     4:02.55 (31.72)     4:32.49 (29.94)
  4 Brennan, Isabella         14 Greater Philadel     4:38.08    4:34.12        
              28.63     1:01.42 (32.79)     1:36.97 (35.55)     2:12.91 (35.94)
        2:51.57 (38.66)     3:31.69 (40.12)     4:03.73 (32.04)     4:34.12 (30.39)
  5 Stuart, Natalie           14 Plymouth Whitema     4:40.89    4:34.40        
              29.11     1:02.23 (33.12)     1:37.49 (35.26)     2:12.82 (35.33)
        2:52.35 (39.53)     3:32.42 (40.07)     4:04.16 (31.74)     4:34.40 (30.24)
  6 Derivaux, Lillian         13 Jersey Wahoos        4:35.00    4:34.59        
              28.00     1:00.50 (32.50)     1:35.37 (34.87)     2:09.08 (33.71)
        2:50.01 (40.93)     3:31.92 (41.91)     4:04.10 (32.18)     4:34.59 (30.49)
  7 Waslyn, Rylee             13 Wilmington Aquat     4:36.72    4:37.48        
              29.02     1:03.05 (34.03)     1:38.54 (35.49)     2:14.16 (35.62)
        2:53.10 (38.94)     3:33.61 (40.51)     4:06.10 (32.49)     4:37.48 (31.38)
  8 Marlin, Krista            13 Suburban Seahawk     4:40.30    4:41.81        
              29.76     1:04.46 (34.70)     1:39.90 (35.44)     2:14.96 (35.06)
        2:56.48 (41.52)     3:38.20 (41.72)     4:10.78 (32.58)     4:41.81 (31.03)
B - Final
  9 Waggoner, Madeline        13 Jersey Wahoos        4:43.73    4:39.01        
              31.14     1:07.84 (36.70)     1:42.19 (34.35)     2:16.53 (34.34)
        2:56.33 (39.80)     3:36.17 (39.84)     4:08.20 (32.03)     4:39.01 (30.81)
 10 Leydig, Camryn            13 York YMCA            4:45.02    4:39.79        
              28.64     1:02.47 (33.83)     1:36.79 (34.32)     2:10.41 (33.62)
        2:52.54 (42.13)     3:35.28 (42.74)     4:08.43 (33.15)     4:39.79 (31.36)
 11 McDonough, Ava            14 Seahawks Swim Te     4:43.97    4:40.69        
              30.49     1:05.50 (35.01)     1:41.71 (36.21)     2:17.85 (36.14)
        2:56.76 (38.91)     3:36.70 (39.94)     4:09.76 (33.06)     4:40.69 (30.93)
 12 Ritchey, Pepperrell       14 Parkland Aquatic     4:45.95    4:41.05        
              29.58     1:04.45 (34.87)     1:40.28 (35.83)     2:16.67 (36.39)
        2:57.32 (40.65)     3:38.33 (41.01)     4:10.93 (32.60)     4:41.05 (30.12)
 13 Bergstrom, Sydney         14 Suburban Seahawk     4:46.19    4:41.98        
              30.00     1:05.24 (35.24)     1:42.45 (37.21)     2:18.77 (36.32)
        2:58.84 (40.07)     3:39.47 (40.63)     4:11.26 (31.79)     4:41.98 (30.72)
 14 Eruslanova, Katya         13 Suburban Seahawk     4:46.40    4:42.44        
              30.28     1:04.90 (34.62)     1:41.43 (36.53)     2:16.87 (35.44)
        2:58.31 (41.44)     3:39.29 (40.98)     4:11.51 (32.22)     4:42.44 (30.93)
 15 Welker, Sydney            14 York YMCA            4:43.73    4:44.46        
              30.04     1:04.57 (34.53)     1:41.50 (36.93)     2:17.99 (36.49)
        2:58.21 (40.22)     3:39.40 (41.19)     4:12.37 (32.97)     4:44.46 (32.09)
 16 Jia, Katherine            13 Upper Dublin Aqu     4:45.95    4:45.49        
              30.37     1:05.87 (35.50)     1:43.53 (37.66)     2:21.14 (37.61)
        2:59.75 (38.61)     3:40.51 (40.76)     4:13.56 (33.05)     4:45.49 (31.93)
 
Event 61  Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
    MA SC JO: R 4:23.83    3/5/2016 Madison Kolessar, Suburban Seahawk         
                4:59.19  JO
                5:33.99  SILV
               15:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  4:59.19
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Agne, Kira                13 Wilmington Aquat     4:36.37    4:33.11 q      
              29.06     1:01.91 (32.85)     1:38.41 (36.50)     2:13.38 (34.97)
        2:52.29 (38.91)     3:31.40 (39.11)     4:02.98 (31.58)     4:33.11 (30.13)
  2 Derivaux, Lillian         13 Jersey Wahoos        4:32.65    4:35.00 q      
              28.38     1:00.94 (32.56)     1:35.44 (34.50)     2:08.56 (33.12)
        2:50.04 (41.48)     3:31.04 (41.00)     4:03.60 (32.56)     4:35.00 (31.40)
  2 Cotter, Alexandria        14 East Coast C-Cer     4:28.67    4:35.00 q      
              28.74     1:01.79 (33.05)     1:37.35 (35.56)     2:11.25 (33.90)
        2:51.39 (40.14)     3:31.17 (39.78)     4:03.96 (32.79)     4:35.00 (31.04)
  4 Waslyn, Rylee             13 Wilmington Aquat     4:36.27    4:36.72 q      
              29.23     1:03.24 (34.01)     1:38.08 (34.84)     2:12.99 (34.91)
        2:52.71 (39.72)     3:33.37 (40.66)     4:05.37 (32.00)     4:36.72 (31.35)
  5 Cullen, Casey             14 Plymouth Whitema     4:33.82    4:36.79 q      
              28.98     1:01.55 (32.57)     1:37.47 (35.92)     2:12.95 (35.48)
        2:53.56 (40.61)     3:34.27 (40.71)     4:06.01 (31.74)     4:36.79 (30.78)
  6 Brennan, Isabella         14 Greater Philadel     4:46.24    4:38.08 q      
              28.98     1:01.81 (32.83)     1:37.42 (35.61)     2:13.71 (36.29)
        2:53.16 (39.45)     3:34.00 (40.84)     4:06.75 (32.75)     4:38.08 (31.33)
  7 Marlin, Krista            13 Suburban Seahawk     4:41.22    4:40.30 q      
              30.15     1:04.21 (34.06)     1:40.46 (36.25)     2:15.76 (35.30)
        2:56.53 (40.77)     3:37.93 (41.40)     4:09.99 (32.06)     4:40.30 (30.31)
  8 Stuart, Natalie           14 Plymouth Whitema     4:38.68    4:40.89 q      
              29.62     1:03.53 (33.91)     1:39.92 (36.39)     2:15.87 (35.95)
        2:55.73 (39.86)     3:36.77 (41.04)     4:09.18 (32.41)     4:40.89 (31.71)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Waggoner, Madeline        13 Jersey Wahoos        4:42.94    4:43.73 q      
              32.34     1:08.12 (35.78)     1:42.73 (34.61)     2:18.19 (35.46)
        2:58.91 (40.72)     3:39.43 (40.52)     4:12.00 (32.57)     4:43.73 (31.73)
  9 Welker, Sydney            14 York YMCA            4:45.04    4:43.73 q      
              30.28     1:04.61 (34.33)     1:41.20 (36.59)     2:17.35 (36.15)
        2:57.74 (40.39)     3:38.34 (40.60)     4:11.42 (33.08)     4:43.73 (32.31)
 11 McDonough, Ava            14 Seahawks Swim Te     4:50.96    4:43.97 q      
              30.81     1:06.45 (35.64)     1:43.09 (36.64)     2:19.25 (36.16)
        2:58.17 (38.92)     3:37.31 (39.14)     4:11.29 (33.98)     4:43.97 (32.68)
 12 Leydig, Camryn            13 York YMCA            4:44.75    4:45.02 q      
              29.96     1:04.27 (34.31)     1:39.36 (35.09)     2:13.76 (34.40)
        2:56.15 (42.39)     3:39.45 (43.30)     4:13.14 (33.69)     4:45.02 (31.88)
 13 Ritchey, Pepperrell       14 Parkland Aquatic     4:42.09    4:45.95 q      
              30.40     1:05.63 (35.23)     1:43.46 (37.83)     2:19.79 (36.33)
        3:00.50 (40.71)     3:41.53 (41.03)     4:14.67 (33.14)     4:45.95 (31.28)
 13 Jia, Katherine            13 Upper Dublin Aqu     4:51.82    4:45.95 q      
              30.25     1:06.10 (35.85)     1:44.77 (38.67)     2:23.43 (38.66)
        3:00.91 (37.48)     3:40.59 (39.68)     4:13.77 (33.18)     4:45.95 (32.18)
 15 Bergstrom, Sydney         14 Suburban Seahawk     4:54.44    4:46.19 q      
              30.08     1:05.51 (35.43)     1:43.56 (38.05)     2:20.23 (36.67)
        3:00.31 (40.08)     3:41.55 (41.24)     4:14.37 (32.82)     4:46.19 (31.82)
 16 Eruslanova, Katya         13 Suburban Seahawk     4:45.12    4:46.40 q      
              29.28     1:02.91 (33.63)     1:39.13 (36.22)     2:14.06 (34.93)
        2:57.04 (42.98)     3:40.37 (43.33)     4:13.71 (33.34)     4:46.40 (32.69)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Jellig, Maria             14 Jersey Wahoos        4:56.38    4:46.87        
              29.97     1:04.86 (34.89)     1:41.08 (36.22)     2:15.90 (34.82)
        2:58.75 (42.85)     3:41.88 (43.13)     4:15.25 (33.37)     4:46.87 (31.62)
 18 Bansky, Sarah             14 Jersey Wahoos        4:46.34    4:47.05        
              31.63     1:07.43 (35.80)     1:43.41 (35.98)     2:18.62 (35.21)
        2:59.89 (41.27)     3:41.90 (42.01)     4:15.06 (33.16)     4:47.05 (31.99)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Parry, Ashley             14 Lancaster Aquati     4:57.95    4:47.87        
              29.42     1:03.02 (33.60)     1:40.96 (37.94)     2:17.59 (36.63)
        3:00.36 (42.77)     3:43.07 (42.71)     4:16.36 (33.29)     4:47.87 (31.51)
 20 Burton, Apolina           14 Wsy Swimming         4:42.34    4:48.50        
              31.49     1:08.54 (37.05)     1:45.18 (36.64)     2:21.44 (36.26)
        3:03.00 (41.56)     3:46.13 (43.13)     4:17.15 (31.02)     4:48.50 (31.35)
 21 Ranile, Nicole            14 Germantown Acade     4:58.13    4:48.76        
              29.57     1:03.78 (34.21)     1:39.90 (36.12)     2:15.42 (35.52)
        3:00.43 (45.01)     3:46.27 (45.84)     4:17.61 (31.34)     4:48.76 (31.15)
 22 Vlaeminck, Chloe          14 Parkland Aquatic     4:43.86    4:48.95        
              31.31     1:06.61 (35.30)     1:45.14 (38.53)     2:23.22 (38.08)
        3:03.17 (39.95)     3:44.17 (41.00)     4:18.22 (34.05)     4:48.95 (30.73)
 23 Foltz, Caroline           14 York YMCA            4:46.44    4:49.18        
              30.84     1:06.50 (35.66)     1:43.27 (36.77)     2:19.41 (36.14)
        3:01.03 (41.62)     3:43.71 (42.68)     4:16.67 (32.96)     4:49.18 (32.51)
 24 Ott, Madeleine            14 Suburban Seahawk     4:57.70    4:49.50        
              30.26     1:05.30 (35.04)     1:42.21 (36.91)     2:18.98 (36.77)
        3:01.49 (42.51)     3:43.90 (42.41)     4:17.56 (33.66)     4:49.50 (31.94)
 25 Smith, Olivia             14 Una Gpac             4:43.64    4:49.64        
              29.45     1:03.71 (34.26)     1:39.17 (35.46)     2:15.83 (36.66)
        2:59.07 (43.24)     3:43.88 (44.81)     4:16.86 (32.98)     4:49.64 (32.78)
 26 Ulmer, Sydney             14 York YMCA            4:52.86    4:49.88        
              30.19     1:04.32 (34.13)     1:40.18 (35.86)     2:15.74 (35.56)
        2:58.46 (42.72)     3:42.31 (43.85)     4:16.48 (34.17)     4:49.88 (33.40)
 27 Strayer, Catherine        14 York YMCA            4:57.18    4:50.25        
              30.59     1:04.23 (33.64)     1:42.27 (38.04)     2:19.14 (36.87)
        3:01.93 (42.79)     3:43.64 (41.71)     4:17.33 (33.69)     4:50.25 (32.92)
 28 Turner, Olivia            14 Blue Dolphin Aqu     4:54.80    4:51.75        
              28.69     1:02.11 (33.42)     1:41.57 (39.46)     2:21.75 (40.18)
        3:02.57 (40.82)     3:44.78 (42.21)     4:19.39 (34.61)     4:51.75 (32.36)
 29 Stewart, Danielle         14 Dover YMCA Dolph     4:50.44    4:52.37        
              30.35     1:07.49 (37.14)     1:42.91 (35.42)     2:17.08 (34.17)
        3:03.01 (45.93)     3:48.00 (44.99)     4:20.42 (32.42)     4:52.37 (31.95)
 30 Canale, Marlee            14 Seahawks Swim Te     4:52.83    4:52.39        
              30.85     1:05.97 (35.12)     1:41.40 (35.43)     2:16.40 (35.00)
        3:01.84 (45.44)     3:46.66 (44.82)     4:20.25 (33.59)     4:52.39 (32.14)
 31 Stark, Ilene              13 Upper Dublin Aqu     5:38.70L   4:53.33        
              30.84     1:07.35 (36.51)     1:45.16 (37.81)     2:22.72 (37.56)
        3:03.66 (40.94)     3:45.98 (42.32)     4:19.74 (33.76)     4:53.33 (33.59)
 32 Kuhn, Grace               14 Governor Mifflin     4:57.84    4:53.59        
              28.81     1:02.73 (33.92)     1:40.04 (37.31)     2:17.31 (37.27)
        3:00.87 (43.56)     3:45.03 (44.16)     4:19.46 (34.43)     4:53.59 (34.13)
 33 Parker, Hannah            13 Hatboro Horsham      4:54.66    4:53.81        
              31.36     1:07.88 (36.52)     1:46.38 (38.50)     2:23.37 (36.99)
        3:06.30 (42.93)     3:50.88 (44.58)     4:23.27 (32.39)     4:53.81 (30.54)
 34 Butera, Bella             14 York YMCA            4:57.46    4:55.11        
              31.52     1:06.91 (35.39)     1:46.94 (40.03)     2:25.48 (38.54)
        3:06.18 (40.70)     3:47.09 (40.91)     4:22.03 (34.94)     4:55.11 (33.08)
 35 Speicher, Meghan          14 Wilmington Aquat     4:56.93    4:55.38        
              30.58     1:06.37 (35.79)     1:44.52 (38.15)     2:21.29 (36.77)
        3:04.26 (42.97)     3:48.97 (44.71)     4:23.20 (34.23)     4:55.38 (32.18)
 36 Mullin, Sydney            14 Jersey Wahoos        4:58.37    4:55.72        
              31.55     1:07.29 (35.74)     1:47.55 (40.26)     2:26.74 (39.19)
        3:08.69 (41.95)     3:51.72 (43.03)     4:24.54 (32.82)     4:55.72 (31.18)
 37 Sharp, Lauren             13 Emmaus Aquatic C     4:52.98    4:55.89        
              31.08     1:08.99 (37.91)     1:46.50 (37.51)     2:24.33 (37.83)
        3:05.83 (41.50)     3:48.68 (42.85)     4:22.73 (34.05)     4:55.89 (33.16)
 38 Kerner, Erica             13 Jersey Wahoos        5:39.40L   4:56.72        
              31.01     1:07.08 (36.07)     1:45.18 (38.10)     2:22.37 (37.19)
        3:04.83 (42.46)     3:48.95 (44.12)     4:23.34 (34.39)     4:56.72 (33.38)
 39 Turner, Sara              14 Elite Performanc     4:57.05    4:56.74        
              31.12     1:06.94 (35.82)     1:45.21 (38.27)     2:24.49 (39.28)
        3:06.06 (41.57)     3:48.78 (42.72)     4:23.43 (34.65)     4:56.74 (33.31)
 40 Wojnovich, Emma           14 Episcopal Academ     4:59.11    4:57.03        
              31.37     1:07.07 (35.70)     1:43.67 (36.60)     2:19.79 (36.12)
        3:05.92 (46.13)     3:50.91 (44.99)     4:24.11 (33.20)     4:57.03 (32.92)
 41 Dagg, Kiersten            13 Unattached           4:54.71    4:59.26        
              31.97     1:09.30 (37.33)     1:47.77 (38.47)     2:25.60 (37.83)
        3:09.88 (44.28)     3:53.99 (44.11)     4:27.59 (33.60)     4:59.26 (31.67)
 42 Fitzgerald, Katelyn       13 Unattached           4:57.58    4:59.54        
              30.87     1:09.63 (38.76)     1:47.02 (37.39)     2:25.39 (38.37)
        3:09.10 (43.71)     3:54.33 (45.23)     4:27.24 (32.91)     4:59.54 (32.30)
 43 Klinedinst, Molly         14 York YMCA            5:37.69L   4:59.70        
              31.86     1:08.79 (36.93)     1:47.64 (38.85)     2:25.75 (38.11)
        3:10.15 (44.40)     3:54.10 (43.95)     4:27.32 (33.22)     4:59.70 (32.38)
 44 Thompson, Reese           14 Suburban Seahawk     4:46.40    4:59.90        
              30.08     1:05.24 (35.16)     1:42.44 (37.20)     2:19.32 (36.88)
        3:03.08 (43.76)     3:48.67 (45.59)     4:24.34 (35.67)     4:59.90 (35.56)
 45 Szerencsits, Olivia       14 Parkland Aquatic     4:58.88    5:00.32        
              33.25     1:11.73 (38.48)     1:49.83 (38.10)     2:27.86 (38.03)
        3:10.96 (43.10)     3:54.44 (43.48)     4:28.67 (34.23)     5:00.32 (31.65)
 46 Hilty, Alexa              14 York YMCA            4:58.39    5:00.44        
              31.11     1:07.51 (36.40)     1:46.76 (39.25)     2:24.95 (38.19)
        3:10.51 (45.56)     3:55.42 (44.91)     4:28.58 (33.16)     5:00.44 (31.86)
 47 Zeiler, Megan             14 South Jersey Aqu     4:55.99    5:00.45        
              31.94     1:09.55 (37.61)     1:49.82 (40.27)     2:29.81 (39.99)
        3:09.87 (40.06)     3:53.11 (43.24)     4:27.16 (34.05)     5:00.45 (33.29)
 48 Levensten, Kate           13 Suburban Seahawk     4:55.68    5:02.78        
              32.31     1:09.27 (36.96)     1:49.00 (39.73)     2:25.78 (36.78)
        3:10.26 (44.48)     3:54.60 (44.34)     4:29.54 (34.94)     5:02.78 (33.24)
 49 Roma, Isabella            13 South Jersey Aqu     4:55.86    5:02.89        
              31.91     1:07.91 (36.00)     1:46.55 (38.64)     2:25.47 (38.92)
        3:08.12 (42.65)     3:52.13 (44.01)     4:28.43 (36.30)     5:02.89 (34.46)
 50 Eby, Kendall              13 Lancaster Aquati     4:58.60    5:03.51        
              32.11     1:10.30 (38.19)     1:48.35 (38.05)     2:27.22 (38.87)
        3:10.72 (43.50)     3:54.00 (43.28)     4:29.49 (35.49)     5:03.51 (34.02)
 51 Emmerling, Anya           14 Lancaster Aquati     5:43.39L   5:05.41        
              31.02     1:09.46 (38.44)     1:48.48 (39.02)     2:27.23 (38.75)
        3:12.13 (44.90)     3:57.31 (45.18)     4:32.00 (34.69)     5:05.41 (33.41)
 52 Denn, Laci                13 East Coast C-Cer     4:56.42    5:07.04        
              32.55     1:11.15 (38.60)     1:49.75 (38.60)     2:27.02 (37.27)
        3:12.93 (45.91)     3:58.93 (46.00)     4:33.99 (35.06)     5:07.04 (33.05)
 -- Gagnon, Katarina          13 Jersey Wahoos        5:40.85L        DQ        
      Other - breast
              31.34     1:08.06 (36.72)     1:47.20 (39.14)     2:25.30 (38.10)
        3:13.23 (47.93)     3:59.74 (46.51)     4:33.10 (33.36)          DQ (32.05)
 
Event 62  Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
    MA SC JO: R 4:03.26   3/14/2015 Destin Lasco, Pleasantville Aq             
                4:44.59  JO
                5:25.89  SILV
               15:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  4:44.59
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Maketa, John              14 Germantown Acade     4:16.60    4:13.92        
              26.63       57.08 (30.45)     1:28.97 (31.89)     2:01.82 (32.85)
        2:38.22 (36.40)     3:14.77 (36.55)     3:44.85 (30.08)     4:13.92 (29.07)
  2 Kohm, Samuel              13 Germantown Acade     4:19.02    4:19.39        
              27.76       59.96 (32.20)     1:33.05 (33.09)     2:05.29 (32.24)
        2:43.90 (38.61)     3:23.19 (39.29)     3:52.05 (28.86)     4:19.39 (27.34)
  3 Elder, Alek               14 Suburban Seahawk     4:20.93    4:20.79        
              27.03       58.15 (31.12)     1:30.27 (32.12)     2:03.89 (33.62)
        2:40.71 (36.82)     3:19.32 (38.61)     3:50.74 (31.42)     4:20.79 (30.05)
  4 Poleto, John              14 Jersey Wahoos        4:21.23    4:21.63        
              27.70       59.62 (31.92)     1:33.21 (33.59)     2:06.21 (33.00)
        2:44.59 (38.38)     3:23.89 (39.30)     3:53.67 (29.78)     4:21.63 (27.96)
  5 Brooke, Gavin             14 Germantown Acade     4:22.87    4:21.87        
              27.21       58.19 (30.98)     1:31.86 (33.67)     2:04.48 (32.62)
        2:42.76 (38.28)     3:20.78 (38.02)     3:51.80 (31.02)     4:21.87 (30.07)
  6 Grisbaum, Dolan           14 Greater Philadel     4:23.24    4:23.90        
              29.37     1:02.65 (33.28)     1:36.88 (34.23)     2:10.69 (33.81)
        2:47.52 (36.83)     3:24.95 (37.43)     3:55.65 (30.70)     4:23.90 (28.25)
  7 Fechtman Jr., DJ          14 Suburban Seahawk     4:22.59    4:24.18        
              27.88     1:00.94 (33.06)     1:32.79 (31.85)     2:04.59 (31.80)
        2:44.17 (39.58)     3:23.96 (39.79)     3:54.68 (30.72)     4:24.18 (29.50)
  8 D'Avella, Francesco       14 Parkland Aquatic     4:23.32    4:27.08        
              27.92     1:00.17 (32.25)     1:34.57 (34.40)     2:08.48 (33.91)
        2:45.44 (36.96)     3:23.90 (38.46)     3:56.08 (32.18)     4:27.08 (31.00)
B - Final
  9 Replogle, Jacob           14 North Penn Aquat     4:23.67    4:22.07        
              26.96       58.24 (31.28)     1:31.90 (33.66)     2:04.44 (32.54)
        2:43.08 (38.64)     3:22.93 (39.85)     3:52.65 (29.72)     4:22.07 (29.42)
 10 Kofman, Eli               14 Penn Charter Aqu     4:24.00    4:23.33        
              28.29     1:00.60 (32.31)     1:34.69 (34.09)     2:07.95 (33.26)
        2:45.38 (37.43)     3:23.48 (38.10)     3:54.04 (30.56)     4:23.33 (29.29)
 11 Piccolo, Nathan           14 Greater Philadel     4:23.49    4:24.05        
              26.11       57.49 (31.38)     1:32.85 (35.36)     2:07.06 (34.21)
        2:46.08 (39.02)     3:25.75 (39.67)     3:55.70 (29.95)     4:24.05 (28.35)
 12 Washart, Shane            14 Greater Philadel     4:27.10    4:24.43        
              28.43     1:01.08 (32.65)     1:33.88 (32.80)     2:07.11 (33.23)
        2:47.26 (40.15)     3:27.40 (40.14)     3:56.59 (29.19)     4:24.43 (27.84)
 13 Wright, Grayson           14 Jersey Wahoos        4:28.53    4:24.63        
              27.34       58.98 (31.64)     1:34.05 (35.07)     2:07.81 (33.76)
        2:46.70 (38.89)     3:25.45 (38.75)     3:55.71 (30.26)     4:24.63 (28.92)
 14 Welgosh, Raymond          14 Suburban Seahawk     4:26.39    4:25.33        
              27.74     1:00.47 (32.73)     1:35.36 (34.89)     2:10.04 (34.68)
        2:47.90 (37.86)     3:25.79 (37.89)     3:56.41 (30.62)     4:25.33 (28.92)
 15 Do, Ethan                 14 Seahawks Swim Te     4:28.09    4:26.07        
              27.95       59.46 (31.51)     1:33.91 (34.45)     2:08.55 (34.64)
        2:47.32 (38.77)     3:26.35 (39.03)     3:57.47 (31.12)     4:26.07 (28.60)
 16 Simms, Sean               14 Greater Philadel     4:25.45    4:28.38        
              28.57     1:01.99 (33.42)     1:34.09 (32.10)     2:05.83 (31.74)
        2:47.00 (41.17)     3:28.62 (41.62)     3:58.88 (30.26)     4:28.38 (29.50)
 
Event 62  Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
    MA SC JO: R 4:03.26   3/14/2015 Destin Lasco, Pleasantville Aq             
                4:44.59  JO
                5:25.89  SILV
               15:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  4:44.59
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Maketa, John              14 Germantown Acade     4:13.14    4:16.60 q      
              26.43       56.65 (30.22)     1:29.49 (32.84)     2:02.26 (32.77)
        2:39.83 (37.57)     3:17.35 (37.52)     3:47.60 (30.25)     4:16.60 (29.00)
  2 Kohm, Samuel              13 Germantown Acade     4:19.86    4:19.02 q      
              28.08     1:00.29 (32.21)     1:33.10 (32.81)     2:05.44 (32.34)
        2:44.02 (38.58)     3:22.77 (38.75)     3:51.49 (28.72)     4:19.02 (27.53)
  3 Elder, Alek               14 Suburban Seahawk     4:20.80    4:20.93 q      
              27.48       58.97 (31.49)     1:32.53 (33.56)     2:05.41 (32.88)
        2:42.19 (36.78)     3:19.32 (37.13)     3:50.71 (31.39)     4:20.93 (30.22)
  4 Poleto, John              14 Jersey Wahoos        4:23.05    4:21.23 q      
              27.27       58.83 (31.56)     1:32.78 (33.95)     2:05.64 (32.86)
        2:43.10 (37.46)     3:22.75 (39.65)     3:51.80 (29.05)     4:21.23 (29.43)
  5 Fechtman Jr., DJ          14 Suburban Seahawk     4:24.64    4:22.59 q      
              28.48       59.98 (31.50)     1:31.70 (31.72)     2:03.30 (31.60)
        2:43.01 (39.71)     3:23.19 (40.18)     3:52.83 (29.64)     4:22.59 (29.76)
  6 Brooke, Gavin             14 Germantown Acade     4:27.67    4:22.87 q      
              27.48       59.06 (31.58)     1:32.46 (33.40)     2:05.87 (33.41)
        2:43.16 (37.29)     3:21.41 (38.25)     3:52.56 (31.15)     4:22.87 (30.31)
  7 Grisbaum, Dolan           14 Greater Philadel     4:30.29    4:23.24 q      
              29.55     1:02.83 (33.28)     1:37.91 (35.08)     2:11.69 (33.78)
        2:47.86 (36.17)     3:24.64 (36.78)     3:55.08 (30.44)     4:23.24 (28.16)
  8 D'Avella, Francesco       14 Parkland Aquatic     4:25.79    4:23.32 q      
              27.77     1:00.29 (32.52)     1:34.24 (33.95)     2:08.06 (33.82)
        2:44.47 (36.41)     3:21.83 (37.36)     3:53.69 (31.86)     4:23.32 (29.63)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Piccolo, Nathan           14 Greater Philadel     4:27.15    4:23.49 q      
              25.96       57.15 (31.19)     1:30.64 (33.49)     2:05.36 (34.72)
        2:44.70 (39.34)     3:25.03 (40.33)     3:55.21 (30.18)     4:23.49 (28.28)
 10 Replogle, Jacob           14 North Penn Aquat     4:23.66    4:23.67 q      
              26.80       57.81 (31.01)     1:31.68 (33.87)     2:04.60 (32.92)
        2:43.87 (39.27)     3:24.35 (40.48)     3:54.61 (30.26)     4:23.67 (29.06)
 11 Kofman, Eli               14 Penn Charter Aqu     4:26.79    4:24.00 q      
              28.08     1:01.03 (32.95)     1:35.28 (34.25)     2:08.20 (32.92)
        2:45.30 (37.10)     3:23.07 (37.77)     3:54.18 (31.11)     4:24.00 (29.82)
 12 Simms, Sean               14 Greater Philadel     4:25.13    4:25.45 q      
              28.85     1:01.87 (33.02)     1:33.57 (31.70)     2:04.98 (31.41)
        2:45.74 (40.76)     3:26.91 (41.17)     3:56.78 (29.87)     4:25.45 (28.67)
 13 Juskalian, Tyler          14 Penn Charter Aqu     4:31.73    4:26.17 q      
              27.62       58.71 (31.09)     1:33.52 (34.81)     2:06.13 (32.61)
        2:45.98 (39.85)     3:25.16 (39.18)     3:56.54 (31.38)     4:26.17 (29.63)
 14 Welgosh, Raymond          14 Suburban Seahawk     4:26.83    4:26.39 q      
              27.51       59.45 (31.94)     1:33.72 (34.27)     2:09.17 (35.45)
        2:46.59 (37.42)     3:25.51 (38.92)     3:56.73 (31.22)     4:26.39 (29.66)
 15 Washart, Shane            14 Greater Philadel     4:29.80    4:27.10 q      
              29.24     1:02.63 (33.39)     1:36.30 (33.67)     2:09.35 (33.05)
        2:49.63 (40.28)     3:29.49 (39.86)     3:59.11 (29.62)     4:27.10 (27.99)
 16 Do, Ethan                 14 Seahawks Swim Te     4:34.09    4:28.09 q      
              28.17     1:00.11 (31.94)     1:34.77 (34.66)     2:09.32 (34.55)
        2:48.36 (39.04)     3:27.75 (39.39)     3:59.00 (31.25)     4:28.09 (29.09)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Wright, Grayson           14 Jersey Wahoos        4:32.98    4:28.53        
              27.43       59.19 (31.76)     1:34.21 (35.02)     2:07.03 (32.82)
        2:45.94 (38.91)     3:27.05 (41.11)     3:58.20 (31.15)     4:28.53 (30.33)
 18 Xia, Peter                14 Jersey Wahoos        4:42.68    4:28.57        
              28.61     1:00.05 (31.44)     1:35.52 (35.47)     2:10.56 (35.04)
        2:47.33 (36.77)     3:26.47 (39.14)     3:57.75 (31.28)     4:28.57 (30.82)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Spector, Seth             14 Central Bucks Sw     4:31.81    4:32.03        
              27.52       59.50 (31.98)     1:33.35 (33.85)     2:08.99 (35.64)
        2:48.63 (39.64)     3:29.25 (40.62)     4:00.91 (31.66)     4:32.03 (31.12)
 20 Vizzard, Sean             14 Jersey Wahoos        4:31.97    4:32.22        
              28.56     1:01.65 (33.09)     1:35.48 (33.83)     2:07.74 (32.26)
        2:49.64 (41.90)     3:31.33 (41.69)     4:02.48 (31.15)     4:32.22 (29.74)
 21 Labarre, David            14 Blue Eagle Swimm     4:39.94    4:34.72        
              29.13     1:03.06 (33.93)     1:38.22 (35.16)     2:12.73 (34.51)
        2:52.54 (39.81)     3:32.69 (40.15)     4:04.54 (31.85)     4:34.72 (30.18)
 22 Yoon, Michael             14 Upper Dublin Aqu     4:41.76    4:35.05        
              29.90     1:04.75 (34.85)     1:40.61 (35.86)     2:15.65 (35.04)
        2:53.62 (37.97)     3:31.94 (38.32)     4:04.52 (32.58)     4:35.05 (30.53)
 23 Morrissey, James          14 Germantown Acade     4:39.93    4:35.88        
              29.76     1:03.35 (33.59)     1:38.60 (35.25)     2:12.08 (33.48)
        2:54.27 (42.19)     3:36.72 (42.45)     4:06.71 (29.99)     4:35.88 (29.17)
 24 Musante, Ben              14 Hershey Aquatic      4:36.03    4:36.18        
              29.16     1:02.19 (33.03)     1:38.67 (36.48)     2:13.13 (34.46)
        2:53.36 (40.23)     3:35.21 (41.85)     4:06.40 (31.19)     4:36.18 (29.78)
 25 Toomey, Justin            13 Parkland Aquatic     4:37.25    4:36.31        
              29.51     1:03.11 (33.60)     1:38.78 (35.67)     2:13.67 (34.89)
        2:52.22 (38.55)     3:32.41 (40.19)     4:05.00 (32.59)     4:36.31 (31.31)
 26 Dimayuga, Joshua          14 Seahawks Swim Te     4:34.48    4:36.73        
              28.01     1:00.76 (32.75)     1:35.46 (34.70)     2:10.28 (34.82)
        2:50.51 (40.23)     3:31.91 (41.40)     4:04.05 (32.14)     4:36.73 (32.68)
 27 Drexler, Noah             14 Hershey Aquatic      4:43.59    4:36.98        
              31.24     1:06.32 (35.08)     1:41.76 (35.44)     2:16.28 (34.52)
        2:54.58 (38.30)     3:34.01 (39.43)     4:06.53 (32.52)     4:36.98 (30.45)
 28 Park, Noel                13 West Chester Are     5:24.28L   4:37.10        
              28.34     1:01.29 (32.95)     1:39.17 (37.88)     2:16.78 (37.61)
        2:57.36 (40.58)     3:36.23 (38.87)     4:07.83 (31.60)     4:37.10 (29.27)
 29 Dold, Aidan               14 South Jersey Aqu     4:44.49    4:37.48        
              28.88     1:03.43 (34.55)     1:38.94 (35.51)     2:14.79 (35.85)
        2:54.29 (39.50)     3:34.81 (40.52)     4:07.19 (32.38)     4:37.48 (30.29)
 30 Short, Nikolas            14 South Jersey Aqu     4:39.79    4:37.86        
              28.67     1:01.91 (33.24)     1:37.73 (35.82)     2:13.38 (35.65)
        2:53.11 (39.73)     3:33.63 (40.52)     4:06.60 (32.97)     4:37.86 (31.26)
 31 Thorne, Spencer           14 Friends Central      4:44.35    4:39.56        
              30.22     1:05.75 (35.53)     1:41.84 (36.09)     2:17.42 (35.58)
        2:57.28 (39.86)     3:36.90 (39.62)     4:08.68 (31.78)     4:39.56 (30.88)
 32 Haupt, Henry              13 Episcopal Academ     4:42.29    4:40.01        
              30.32     1:04.90 (34.58)     1:43.37 (38.47)     2:20.14 (36.77)
        2:58.35 (38.21)     3:36.71 (38.36)     4:09.30 (32.59)     4:40.01 (30.71)
 33 Tovar, Juan               13 Salvation Army K     5:28.15L   4:40.07        
              28.67     1:02.24 (33.57)     1:38.58 (36.34)     2:14.03 (35.45)
        2:55.41 (41.38)     3:37.37 (41.96)     4:09.39 (32.02)     4:40.07 (30.68)
 34 Gao, Phillip              14 Suburban Seahawk     4:34.98    4:40.22        
              29.10     1:04.29 (35.19)     1:40.00 (35.71)     2:16.55 (36.55)
        2:58.23 (41.68)     3:38.87 (40.64)     4:10.13 (31.26)     4:40.22 (30.09)
 35 Clough, Colin             13 Hershey Aquatic      4:43.67    4:40.24        
              30.76     1:06.54 (35.78)     1:43.16 (36.62)     2:19.72 (36.56)
        2:58.65 (38.93)     3:39.00 (40.35)     4:10.54 (31.54)     4:40.24 (29.70)
 36 Nagel, Luke               14 Radnor Aquatic C     4:40.70    4:40.65        
              30.11     1:04.27 (34.16)     1:40.85 (36.58)     2:17.06 (36.21)
        2:56.15 (39.09)     3:35.99 (39.84)     4:09.28 (33.29)     4:40.65 (31.37)
 37 Casey, Patrick            14 Radnor Aquatic C     4:38.03    4:40.98        
              28.97     1:03.49 (34.52)     1:40.09 (36.60)     2:16.57 (36.48)
        2:57.31 (40.74)     3:40.00 (42.69)     4:10.53 (30.53)     4:40.98 (30.45)
 38 Brace, Shane              13 Hershey Aquatic      4:43.39    4:41.54        
              29.53     1:04.52 (34.99)     1:40.51 (35.99)     2:16.24 (35.73)
        2:55.83 (39.59)     3:37.04 (41.21)     4:09.86 (32.82)     4:41.54 (31.68)
 39 Nguyen, Brian             14 Lancaster Aquati     4:40.64    4:41.94        
              29.63     1:04.13 (34.50)     1:41.88 (37.75)     2:19.50 (37.62)
        2:58.28 (38.78)     3:37.14 (38.86)     4:09.73 (32.59)     4:41.94 (32.21)
 40 Harris, Nathan            14 Parkland Aquatic     4:44.45    4:43.52        
              29.12     1:04.00 (34.88)     1:40.04 (36.04)     2:15.89 (35.85)
        2:56.43 (40.54)     3:37.75 (41.32)     4:11.49 (33.74)     4:43.52 (32.03)
 41 Carter, Nicholas          14 Parkland Aquatic     4:41.99    4:44.84        
              29.80     1:05.46 (35.66)     1:42.53 (37.07)     2:19.29 (36.76)
        2:57.79 (38.50)     3:38.76 (40.97)     4:12.38 (33.62)     4:44.84 (32.46)
 42 Lee, Ryan                 13 Wsy Swimming         4:38.99    4:48.26        
              32.01     1:10.81 (38.80)     1:48.38 (37.57)     2:24.32 (35.94)
        3:05.77 (41.45)     3:45.99 (40.22)     4:17.75 (31.76)     4:48.26 (30.51)
 43 Camden, Eric              14 Parkland Aquatic     4:40.96    4:50.52        
              29.78     1:03.67 (33.89)     1:41.48 (37.81)     2:17.07 (35.59)
        3:00.28 (43.21)     3:44.46 (44.18)     4:18.44 (33.98)     4:50.52 (32.08)
 
Event 63  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    MA SC JO: R 23.75    3/9/2013 Sarah Baturka, Episcopal Academ              
                26.09  JO
                28.39  SILV
              2:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  26.09
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hurleman, Hannah          13 Governor Mifflin       24.09      23.83        
  2 Warner, Lyndsey           14 Greater Philadel       24.64      24.42        
  3 Feuzeu Mekoue, Kelly      13 Suburban Seahawk       24.29      24.55        
  4 Simpson, Katherine        14 West Chester Are       24.96      24.62        
  5 Foltz, Caroline           14 York YMCA              25.06      24.68        
  6 Vergara, Viviana          14 Central Bucks Sw       24.96      24.73        
  7 Evans, Olivia             14 Seahawks Swim Te       24.77      24.84        
  8 Tierney, Jordan           14 Boys and Girls C       24.79      24.87        
B - Final
  9 Derivaux, Lillian         13 Jersey Wahoos          25.29      25.00        
 10 Bergstrom, Sydney         14 Suburban Seahawk       25.15      25.04        
 11 McKeaney, Annascott       14 Radnor Aquatic C       25.21      25.07        
 12 Murray, Lane              14 Penn Charter Aqu       25.17      25.17        
 13 Stramara, Gabrielle       13 Five Star Swim C       25.20      25.26        
 13 Staretz, Presley          13 York YMCA              25.36      25.26        
 15 Barber, Avery             14 Radnor Aquatic C       25.23      25.28        
 16 Montgomery, Margaret      14 Radnor Aquatic C       25.32      25.58        
C - Final
 17 Ehrnfeldt, Megan          14 Boyertown YMCA N       25.37      25.00        
 18 Fickett, Makennah         13 Hershey Aquatic        25.48      25.26        
 19 Naveen, Annika            13 Friends Central        25.48      25.38        
 20 Brennan, Isabella         14 Greater Philadel       25.41      25.48        
 21 Greenway, Hannah          14 Lancaster Aquati       25.60      25.72        
 22 Koss, Nicola              14 Blue Eagle Swimm       25.50      25.80        
 23 Fox, Megan                14 Seahawks Swim Te       25.62      25.89        
 24 King, Hannah              14 West Chester Are       25.65      25.94        
 
Event 63  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    MA SC JO: R 23.75    3/9/2013 Sarah Baturka, Episcopal Academ              
                26.09  JO
                28.39  SILV
              2:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  26.09
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hurleman, Hannah          13 Governor Mifflin       24.26      24.09 q      
  2 Feuzeu Mekoue, Kelly      13 Suburban Seahawk       24.26      24.29 q      
  3 Warner, Lyndsey           14 Greater Philadel       24.60      24.64 q      
  4 Evans, Olivia             14 Seahawks Swim Te       24.96      24.77 q      
  5 Tierney, Jordan           14 Boys and Girls C       25.27      24.79 q      
  6 Simpson, Katherine        14 West Chester Are       24.68      24.96 q      
  6 Vergara, Viviana          14 Central Bucks Sw       25.22      24.96 q      
  8 Foltz, Caroline           14 York YMCA              24.55      25.06 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Bergstrom, Sydney         14 Suburban Seahawk       24.80      25.15 q      
 10 Murray, Lane              14 Penn Charter Aqu       25.76      25.17 q      
 11 Stramara, Gabrielle       13 Five Star Swim C       25.17      25.20 q      
 12 McKeaney, Annascott       14 Radnor Aquatic C       29.54L     25.21 q      
 13 Barber, Avery             14 Radnor Aquatic C       25.60      25.23 q      
 14 Derivaux, Lillian         13 Jersey Wahoos          25.53      25.29 q      
 15 Montgomery, Margaret      14 Radnor Aquatic C       25.61      25.32 q      
 16 Mostek, Anya              14 Phoenixville  YM       25.20      25.33 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Staretz, Presley          13 York YMCA              25.72      25.36 q      
 18 Ehrnfeldt, Megan          14 Boyertown YMCA N       25.04      25.37 q      
 19 Brennan, Isabella         14 Greater Philadel       26.00      25.41 q      
 20 Naveen, Annika            13 Friends Central        25.99      25.48 q      
 20 Fickett, Makennah         13 Hershey Aquatic        24.92      25.48 q      
 22 Koss, Nicola              14 Blue Eagle Swimm       25.57      25.50 q      
 23 Greenway, Hannah          14 Lancaster Aquati       25.51      25.60 q      
 24 Fox, Megan                14 Seahawks Swim Te       25.68      25.62 q      
-------------------------------------------------------------------------
 25 King, Hannah              14 West Chester Are       25.86      25.65        
 26 Dimartile, Meghan         13 Upper Dublin Aqu       25.91      25.66        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Barlow, Lauren            14 East Coast C-Cer       25.26      25.67        
 28 Calibeo, Cristina         14 George School Aq       25.87      25.69        
 29 Kelly, Rylee              14 Golden Ram Aquat       25.79      25.71        
 30 Leydig, Camryn            13 York YMCA              25.36      25.73        
 30 Zelinske, Lauren          13 Phoenixville  YM       25.36      25.73        
 32 Sheehan, Kailey           14 Una Sjac               26.07      25.76        
 33 Kaczorowski, Gabriella    14 Jersey Wahoos          25.94      25.78        
 34 Wilson, Logan             14 Westtown Aquatic       25.89      25.79        
 35 Skelly, Katharine         14 Jersey Wahoos          25.69      25.86        
 35 Littler, Alicia           13 West Chester Are       26.00      25.86        
 37 Horner, Mallory           14 Tops Swimming          26.09      25.87        
 38 Turner, Olivia            14 Blue Dolphin Aqu       25.48      25.89        
 39 Rodier, Annamarie         14 Medford Wave Swi       25.97      25.92        
 39 Schermerhorn, Maren       13 Boyertown YMCA N       25.78      25.92        
 41 Ritchey, Pepperrell       14 Parkland Aquatic       25.60      25.96        
 41 Ranile, Nicole            14 Germantown Acade       25.77      25.96        
 43 Pike, Kayla               14 Souderton Area C       25.69      25.97        
 44 Zane, Abigail             13 South Jersey Aqu       26.09      26.03        
 45 Conti, Amanda             13 Springfield Aqua       26.07      26.08        
 46 Shields, Emma             14 Westtown Aquatic       26.08      26.10        
 47 Parry, Ashley             14 Lancaster Aquati       25.94      26.12        
 48 Kil, Isabella             13 Aquatic Club of        26.01      26.19        
 49 Mondick, Kate             13 West Chester Are       26.08      26.23        
 50 Levensten, Kate           13 Suburban Seahawk       25.74      26.29        
 51 Cassidy, Summer           13 Seahawks Swim Te       25.78      26.37        
 52 Fitzgerald, Katelyn       13 Unattached             26.07      26.55        
 -- Scholer, Haley            14 Central Bucks Sw       25.37         DQ        
      False start
 
Event 64  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    MA SC JO: R 20.82    3/4/2017 David Curtiss, Tri-Hampton YMCA              
                24.49  JO
                28.09  SILV
              2:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  24.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Buck, Quinn               14 Central Bucks Sw       22.78      22.43        
  2 Gordon, Daniel            14 Hanover Ymca Sti       22.82      22.49        
  3 Piccolo, Nathan           14 Greater Philadel       22.79      22.72        
  4 Zeibari, Kevork           14 Wissahickon Comm       23.24      22.86        
  5 Grossi, Timothy           13 Una Lmor               23.34      22.96        
  6 Elder, Alek               14 Suburban Seahawk       23.03      22.97        
  7 Juskalian, Tyler          14 Penn Charter Aqu       22.99      23.10        
  8 Koenig, Pierre            14 Suburban Seahawk       23.35      23.11        
B - Final
  9 Ferlick, Robert           13 Souderton Area C       23.36      23.31        
 10 Sultanik, Joshua          14 Lower Merion Aqu       23.48      23.32        
 11 Blandford, Caden          14 Governor Mifflin       23.45      23.45        
 12 Williams, Aaron           14 VINY                   23.50      23.54        
 13 Janton, Tommy             14 Western Ymca Wah       23.48      23.61        
 14 Blacker, Alexander        14 Hershey Aquatic        23.36      23.68        
 15 Hoger, Ryan               14 Ybcc Phoenix           23.49      23.70        
 16 Kendig, Wesley            14 Marauder Aquatic       23.46      23.72        
C - Final
 17 Wang, Gary                13 Suburban Seahawk       23.54      23.13        
 18 Cary, Kevin               14 Golden Ram Aquat       23.57      23.34        
 19 Kunyu, Pan                14 Marauder Aquatic       23.63      23.35        
 20 Devaney, John             14 Central Bucks Sw       23.55      23.58        
 21 Kim, Stanley              14 Upper Main Line        23.57      23.63        
 22 D'Avella, Fulvio          14 Parkland Aquatic       23.59      23.85        
 23 Freeman, Jonathan         13 Germantown Acade       23.62      23.94        
 -- Jess, Nolan               13 Tide Water Aquat       23.57         DQ        
      False start
 
Event 64  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    MA SC JO: R 20.82    3/4/2017 David Curtiss, Tri-Hampton YMCA              
                24.49  JO
                28.09  SILV
              2:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  24.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Buck, Quinn               14 Central Bucks Sw       22.78      22.78 q      
  2 Piccolo, Nathan           14 Greater Philadel       22.76      22.79 q      
  3 Gordon, Daniel            14 Hanover Ymca Sti       22.87      22.82 q      
  4 Perez Bonilla, Jan        14 Phoenixville  YM       23.07      22.93 q      
  5 Juskalian, Tyler          14 Penn Charter Aqu       23.41      22.99 q      
  6 Elder, Alek               14 Suburban Seahawk       24.21      23.03 q      
  7 Zeibari, Kevork           14 Wissahickon Comm       23.43      23.24 q      
  8 Grossi, Timothy           13 Una Lmor               23.15      23.34 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Koenig, Pierre            14 Suburban Seahawk       22.90      23.35 q      
 10 Ferlick, Robert           13 Souderton Area C       23.47      23.36 q      
 10 Blacker, Alexander        14 Hershey Aquatic        23.45      23.36 q      
 12 Blandford, Caden          14 Governor Mifflin       24.06      23.45 q      
 13 Kendig, Wesley            14 Marauder Aquatic       23.99      23.46 q      
 14 Janton, Tommy             14 Western Ymca Wah       23.31      23.48 q      
 14 Sultanik, Joshua          14 Lower Merion Aqu       23.48      23.48 q      
 16 Hoger, Ryan               14 Ybcc Phoenix           23.79      23.49 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Williams, Aaron           14 VINY                   24.03      23.50 q      
 18 Wang, Gary                13 Suburban Seahawk       22.93      23.54 q      
 19 Devaney, John             14 Central Bucks Sw       23.40      23.55 q      
 20 Cary, Kevin               14 Golden Ram Aquat       24.41      23.57 q      
 20 Kim, Stanley              14 Upper Main Line        23.79      23.57 q      
 20 Jess, Nolan               13 Tide Water Aquat       24.00      23.57 q      
 23 D'Avella, Fulvio          14 Parkland Aquatic       24.28      23.59 q      
 24 Freeman, Jonathan         13 Germantown Acade       24.15      23.62 q      
-------------------------------------------------------------------------
 25 Kunyu, Pan                14 Marauder Aquatic       23.42      23.63        
 26 Williams, Reuben          14 VINY                   24.06      23.68        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Graver, Stephen           14 Episcopal Academ       23.95      23.69        
 28 Seman, Alexander          14 Elite Performanc       24.10      23.73        
 29 Gibbs, Tommy              14 Methacton Aquati       24.25      23.75        
 30 Welgosh, Raymond          14 Suburban Seahawk       23.99      23.86        
 31 Ye, Brandon               14 Upper Main Line        23.81      23.88        
 31 Brooke, Gavin             14 Germantown Acade       23.85      23.88        
 33 Gerhard, Benjamin         14 Governor Mifflin       24.32      23.89        
 34 West, Steven              14 Coatesville Area       23.90      23.95        
 35 Mills, Bryce              14 Hershey Aquatic        24.04      23.98        
 36 Gingrich, John            14 Five Star Swim C       24.08      24.02        
 37 Ward, Ryan                14 George School Aq       24.30      24.03        
 37 Stressman, Kyle           14 North Penn Aquat       24.25      24.03        
 39 Pezzella, Nicholas        13 South Jersey Aqu       24.37      24.08        
 40 Dimayuga, Joshua          14 Seahawks Swim Te       24.30      24.15        
 40 Dang, Andrew              14 Pleasantville Aq       23.77      24.15        
 42 O'Malley, Jimmy           14 DCAA                   24.37      24.19        
 43 Vivian, Noah              14 Tops Swimming          24.42      24.20        
 44 Mannion, Drew             14 Golden Ram Aquat       23.96      24.23        
 45 Musante, Ben              14 Hershey Aquatic        24.43      24.26        
 46 Seidman, Josh             13 Jersey Wahoos          24.49      24.28        
 47 Forster, Maximus          14 Lower Merion Aqu       24.44      24.33        
 47 Valle, Edgar              14 Greater Philadel       24.31      24.33        
 49 Smith, Trey               14 Hanover Ymca Sti       24.41      24.34        
 50 Gao, Phillip              14 Suburban Seahawk       24.33      24.40        
 51 Eshelman, Jackson         14 CRSC                   24.20      24.46        
 52 Hayes, Daniel             14 Blue Eagle Swimm       23.90      24.49        
 53 Tebo, Tyler               14 Golden Ram Aquat       24.45      24.51        
 54 Flores, Alan              14 Hanover Ymca Sti       24.36      24.58        
 -- D'Avella, Francesco       14 Parkland Aquatic       24.33         DQ        
      False start
 
Event 65  Girls 13-14 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    MA SC JO: R 3:52.60   3/10/2012 Central Bucks Swim Team, CBST              
                         H Zurmuhl, H Blaser, A SZEKELY, E Kosten          
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Suburban Seahawks Club  'A'                       3:58.17    4:03.48        
     1) Feuzeu Mekoue, Kelly 13         2) Marlin, Krista 13              
     3) Levensten, Kate 13              4) Bergstrom, Sydney 14           
              29.18   1:00.84 (1:00.84)     1:32.77 (31.93)   2:10.15 (1:09.31)
        2:37.77 (27.62)     3:09.89 (59.74)     3:35.50 (25.61)     4:03.48 (53.59)
  2 Egg Harbor Twp Seahawks  'A'                      4:02.63    4:04.11        
     1) Fox, Megan 14                   2) McDonough, Ava 14              
     3) Canale, Marlee 14               4) Evans, Olivia 14               
              29.69   1:01.30 (1:01.30)     1:32.50 (31.20)   2:08.02 (1:06.72)
        2:36.14 (28.12)   3:08.93 (1:00.91)     3:34.85 (25.92)     4:04.11 (55.18)
  3 Jersey Wahoos  'A'                                3:59.61    4:04.40        
     1) Kaczorowski, Gabriella 14       2) Waggoner, Madeline 13          
     3) Derivaux, Lillian 13            4) Skelly, Katharine 14           
              29.62   1:01.18 (1:01.18)     1:33.73 (32.55)   2:11.53 (1:10.35)
        2:38.39 (26.86)     3:09.51 (57.98)     3:35.26 (25.75)     4:04.40 (54.89)
  4 York YMCA  'A'                                    4:05.34    4:05.70        
     1) Leydig, Camryn 13               2) Foltz, Caroline 14             
     3) Ulmer, Sydney 14                4) Staretz, Presley 13            
              29.31       59.94 (59.94)     1:32.78 (32.84)   2:10.71 (1:10.77)
        2:38.16 (27.45)     3:10.40 (59.69)     3:36.96 (26.56)     4:05.70 (55.30)
  5 Central Bucks Swim Team  'A'                      4:05.28    4:07.01        
     1) Scholer, Haley 14               2) Petrakis, Nyah 13              
     3) Goodwin, Shannon 14             4) Vergara, Viviana 14            
              28.47       58.39 (58.39)     1:30.53 (32.14)   2:09.46 (1:11.07)
        2:38.66 (29.20)   3:13.46 (1:04.00)     3:38.98 (25.52)     4:07.01 (53.55)
  6 South Jersey Aquatic Club  'A'                    4:12.86    4:10.02        
     1) Zane, Abigail 13                2) Zeiler, Megan 14               
     3) Haney, Hope 13                  4) Roma, Isabella 13              
              29.65   1:01.57 (1:01.57)     1:34.57 (33.00)   2:12.44 (1:10.87)
        2:40.83 (28.39)   3:14.36 (1:01.92)     3:40.81 (26.45)     4:10.02 (55.66)
  7 Suburban Seahawks Club  'B'                       4:03.34    4:10.19        
     1) Brandt, Mackenzie 13            2) Eruslanova, Katya 13           
     3) Stevens, Molly 14               4) Ott, Madeleine 14              
              29.66   1:01.26 (1:01.26)     1:34.00 (32.74)   2:11.82 (1:10.56)
        2:40.60 (28.78)   3:14.82 (1:03.00)     3:41.38 (26.56)     4:10.19 (55.37)
  8 York YMCA  'B'                                    4:15.11    4:10.45        
     1) Laux, Laura 14                  2) Butera, Bella 14               
     3) Hilty, Alexa 14                 4) Welker, Sydney 14              
              30.32   1:02.95 (1:02.95)     1:35.84 (32.89)   2:13.36 (1:10.41)
        2:42.01 (28.65)   3:15.34 (1:01.98)     3:41.63 (26.29)     4:10.45 (55.11)
  9 Greater Philadelphia Aquatic C  'A'               4:08.16    4:10.54        
     1) Warner, Lyndsey 14              2) Brennan, Isabella 14           
     3) Levari, Ava 13                  4) Hynes, Kylee 14                
              30.60   1:03.82 (1:03.82)     1:36.33 (32.51)   2:13.49 (1:09.67)
        2:40.88 (27.39)   3:13.50 (1:00.01)     3:40.84 (27.34)     4:10.54 (57.04)
 10 Radnor Aquatic Club  'A'                          4:10.97    4:11.69        
     1) Hahn, Lily 13                   2) Montgomery, Margaret 14        
     3) Wakiyama, Kelsey 14             4) Barber, Avery 14               
              30.47   1:01.85 (1:01.85)     1:34.22 (32.37)   2:12.66 (1:10.81)
        2:42.30 (29.64)   3:16.61 (1:03.95)     3:42.56 (25.95)     4:11.69 (55.08)
 11 Wilmington Aquatic Club  'A'                      4:21.92    4:12.23        
     1) Sicuranza, Lily 14              2) Waslyn, Rylee 13               
     3) Agne, Kira 13                   4) Speicher, Meghan 14            
              31.04   1:06.63 (1:06.63)     1:36.66 (30.03)   2:14.85 (1:08.22)
        2:43.28 (28.43)   3:15.98 (1:01.13)     3:42.49 (26.51)     4:12.23 (56.25)
 12 Governor Mifflin Aquatic Club  'A'                4:15.03    4:12.28        
     1) Friedlander, Ellie 13           2) Kuhn, Grace 14                 
     3) Steckiel, Abigail 13            4) Hurleman, Hannah 13            
              31.33   1:05.30 (1:05.30)     1:38.40 (33.10)   2:16.97 (1:11.67)
        2:45.19 (28.22)   3:18.63 (1:01.66)     3:44.02 (25.39)     4:12.28 (53.65)
 13 Parkland Aquatic Club  'A'                        4:14.18    4:12.53        
     1) Ritchey, Pepperrell 14          2) Vlaeminck, Chloe 14            
     3) Yurconic, Sabrina 14            4) Szerencsits, Olivia 14         
              30.74   1:03.28 (1:03.28)     1:36.60 (33.32)   2:12.11 (1:08.83)
        2:41.30 (29.19)   3:15.29 (1:03.18)     3:42.66 (27.37)     4:12.53 (57.24)
 14 Plymouth Whitemarsh Aquatics  'A'                 4:15.16    4:14.68        
     1) Pacitti, Olivia 14              2) Stuart, Natalie 14             
     3) Cullen, Casey 14                4) Margerison, Lauren 13          
              30.21   1:02.99 (1:02.99)     1:37.15 (34.16)   2:16.55 (1:13.56)
        2:44.01 (27.46)     3:15.01 (58.46)     3:43.12 (28.11)     4:14.68 (59.67)
 15 East Coast C-Cerpants  'A'                        4:11.51    4:18.38        
     1) Cotter, Alexandria 14           2) Barlow, Lauren 14              
     3) Denn, Laci 13                   4) Batty, Alexandra 14            
              29.39   1:01.00 (1:01.00)     1:36.22 (35.22)   2:15.82 (1:14.82)
        2:44.76 (28.94)   3:20.05 (1:04.23)     3:47.26 (27.21)     4:18.38 (58.33)
 16 Suburban Seahawks Club  'C'                       4:10.49   x4:19.53        
     1) Wilson, Mekhi 13                2) Holtsberg, Cathryn 13          
     3) Thompson, Reese 14              4) Levensten, Sydney 13           
              29.74   1:02.50 (1:02.50)     1:36.43 (33.93)   2:16.18 (1:13.68)
        2:44.57 (28.39)   3:18.76 (1:02.58)     3:47.07 (28.31)   4:19.53 (1:00.77)
 17 Jersey Wahoos  'B'                                4:11.69    4:19.89        
     1) Gagnon, Katarina 13             2) Bansky, Sarah 14               
     3) Jellig, Maria 14                4) Mullin, Sydney 14              
              31.98   1:05.45 (1:05.45)     1:40.55 (35.10)   2:20.29 (1:14.84)
        2:49.06 (28.77)   3:23.31 (1:03.02)     3:50.48 (27.17)     4:19.89 (56.58)
 18 Parkland Aquatic Club  'B'                        4:15.50    4:28.95        
     1) Walls, Lauren 13                2) Chi, Maggie 14                 
     3) Svetz, Claire 14                4) Fleischaker, Leyna 14          
              32.34   1:07.61 (1:07.61)     1:42.84 (35.23)   2:23.16 (1:15.55)
        2:54.42 (31.26)   3:30.36 (1:07.20)     3:58.35 (27.99)     4:28.95 (58.59)
 
Event 66  Boys 13-14 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    MA SC JO: R 3:40.02    3/4/2017 North Penn Aquatic Club, North Penn Aquat  
                         J Deppen, P Campbell, N Clark, M Bachman          
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Suburban Seahawks Club  'A'                       3:38.82    3:39.57R       
     1) Fechtman Jr., DJ 14             2) Elder, Alek 14                 
     3) Koenig, Pierre 14               4) Wang, Gary 13                  
              25.77       53.32 (53.32)     1:21.75 (28.43)   1:54.18 (1:00.86)
        2:19.33 (25.15)     2:49.10 (54.92)     3:13.02 (23.92)     3:39.57 (50.47)
  2 Upper Main Line YMCA  'A'                         3:46.38    3:43.65        
     1) Smolders, Dylan 14              2) Durkan, Ryan 14                
     3) Ye, Brandon 14                  4) Kim, Stanley 14                
              27.71       57.00 (57.00)     1:24.56 (27.56)     1:56.61 (59.61)
        2:22.27 (25.66)     2:52.16 (55.55)     3:16.65 (24.49)     3:43.65 (51.49)
  3 Parkland Aquatic Club  'A'                        3:50.03    3:46.18        
     1) Camden, Eric 14                 2) D'Avella, Francesco 14         
     3) D'Avella, Fulvio 14             4) Avila, Jovannie 13             
              27.55       57.39 (57.39)     1:26.58 (29.19)   1:59.96 (1:02.57)
        2:24.98 (25.02)     2:54.69 (54.73)     3:19.14 (24.45)     3:46.18 (51.49)
  4 Germantown Academy Aquatic  Cl  'A'               3:44.46    3:46.69        
     1) Kohm, Samuel 13                 2) Brooke, Gavin 14               
     3) Maketa, John 14                 4) Freeman, Jonathan 13           
              29.02       59.19 (59.19)     1:27.90 (28.71)   2:01.39 (1:02.20)
        2:26.09 (24.70)     2:54.93 (53.54)     3:19.64 (24.71)     3:46.69 (51.76)
  5 Greater Philadelphia Aquatic C  'A'               3:48.28    3:47.75        
     1) Simms, Sean 14                  2) Grisbaum, Dolan 14             
     3) Piccolo, Nathan 14              4) Washart, Shane 14              
              27.37       56.02 (56.02)     1:27.00 (30.98)   2:02.72 (1:06.70)
        2:27.93 (25.21)     2:57.32 (54.60)     3:21.23 (23.91)     3:47.75 (50.43)
  6 Central Bucks Swim Team  'A'                      3:56.81    3:54.17        
     1) Swain, Franky 14                2) Buck, Quinn 14                 
     3) Spector, Seth 14                4) Devaney, John 14               
              29.63   1:01.44 (1:01.44)     1:32.31 (30.87)   2:06.72 (1:05.28)
        2:33.73 (27.01)     3:04.05 (57.33)     3:27.67 (23.62)     3:54.17 (50.12)
  7 Hershey Aquatic Club  'A'                         3:54.87    3:56.09        
     1) Drexler, Noah 14                2) Blacker, Alexander 14          
     3) Musante, Ben 14                 4) Mills, Bryce 14                
              29.39       59.90 (59.90)     1:30.36 (30.46)   2:06.30 (1:06.40)
        2:33.16 (26.86)     3:03.89 (57.59)     3:28.06 (24.17)     3:56.09 (52.20)
  8 Golden Ram Aquatics  'A'                          3:56.83    3:58.15        
     1) Cary, Kevin 14                  2) McMahon, Michael 14            
     3) Mannion, Drew 14                4) Tebo, Tyler 14                 
              29.57       58.90 (58.90)     1:30.27 (31.37)   2:05.27 (1:06.37)
        2:33.47 (28.20)     3:04.65 (59.38)     3:30.15 (25.50)     3:58.15 (53.50)
  9 South Jersey Aquatic Club  'A'                    3:52.26    3:58.56        
     1) Pezzella, Nicholas 13           2) Pike, Cooper 13                
     3) Short, Nikolas 14               4) Dold, Aidan 14                 
              28.55   1:00.34 (1:00.34)     1:17.39 (17.05)   2:06.91 (1:06.57)
        2:33.63 (26.72)     3:05.45 (58.54)     3:30.70 (25.25)     3:58.56 (53.11)
 10 Egg Harbor Twp Seahawks  'A'                      4:01.48    3:59.39        
     1) Lin, Kevin 14                   2) Dimayuga, Joshua 14            
     3) Do, Ethan 14                    4) Ricciotti, Mason 14            
              28.77       59.46 (59.46)     1:30.29 (30.83)   2:04.96 (1:05.50)
        2:31.41 (26.45)     3:01.77 (56.81)     3:28.82 (27.05)     3:59.39 (57.62)
 11 Suburban Seahawks Club  'B'                       3:54.97    3:59.56        
     1) Pierce, Jeremy 14               2) Gao, Phillip 14                
     3) Welgosh, Raymond 14             4) Shaud, James 14                
              28.36   1:00.12 (1:00.12)     1:32.03 (31.91)   2:08.55 (1:08.43)
        2:34.63 (26.08)     3:05.49 (56.94)     3:30.79 (25.30)     3:59.56 (54.07)
 12 Governor Mifflin Aquatic Club  'A'                4:07.39    4:02.02        
     1) Gerhard, Benjamin 14            2) Novotny, Matthew 13            
     3) Blandford, Caden 14             4) Engle, Anthony 13              
              29.70   1:00.90 (1:00.90)     1:31.62 (30.72)   2:07.41 (1:06.51)
        2:33.64 (26.23)     3:04.72 (57.31)     3:31.75 (27.03)     4:02.02 (57.30)
 13 Parkland Aquatic Club  'B'                        4:01.45    4:02.69        
     1) Harris, Nathan 14               2) Carter, Nicholas 14            
     3) Toomey, Justin 13               4) Fahrney, John 14               
              29.81       59.91 (59.91)     1:30.78 (30.87)   2:07.26 (1:07.35)
        2:35.71 (28.45)   3:09.92 (1:02.66)     3:34.72 (24.80)     4:02.69 (52.77)
 14 Episcopal Academy Aquatic Club  'A'               4:13.90    4:03.05        
     1) Lombrana, Nicholas 14           2) Haupt, Henry 13                
     3) Graver, Stephen 14              4) Stewart, Marcel 14             
              30.31   1:03.73 (1:03.73)     1:35.96 (32.23)   2:12.09 (1:08.36)
        2:37.78 (25.69)     3:09.62 (57.53)     3:34.92 (25.30)     4:03.05 (53.43)
 15 Radnor Aquatic Club  'A'                          4:12.79    4:07.88        
     1) Tierney, Brady 13               2) Pawlow, Matthew 14             
     3) Nagel, Luke 14                  4) Casey, Patrick 14              
              30.77   1:03.31 (1:03.31)     1:35.12 (31.81)   2:12.59 (1:09.28)
        2:40.91 (28.32)   3:14.40 (1:01.81)     3:40.19 (25.79)     4:07.88 (53.48)
 16 Germantown Academy Aquatic  Cl  'B'               4:13.86    4:08.66        
     1) Morrissey, James 14             2) Desantis, Joseph 14            
     3) Zoldan, Alexander 13            4) Clark, John 14                 
              30.30   1:01.89 (1:01.89)     1:34.36 (32.47)   2:11.81 (1:09.92)
        2:41.71 (29.90)   3:15.52 (1:03.71)     3:40.46 (24.94)     4:08.66 (53.14)
 -- Jersey Wahoos  'A'                                3:46.06         DQ        
      Other
     1) Vizzard, Sean 14                2) Xia, Peter 14                  
     3) Wright, Grayson 14              4) Poleto, John 14                
              28.05       57.78 (57.78)     1:27.37 (29.59)   2:02.66 (1:04.88)
        2:28.80 (26.14)     2:59.47 (56.81)     3:23.43 (23.96)          DQ (51.39)
 
Event 67  Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    MA SC JO: R 1:12.74    3/1/1998 Courtney Maule                             
                1:30.39  JO
                1:57.99  SILV
                4:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  1:30.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gonzales, Lydia           10 Unattached           1:21.20    1:16.25        
              35.97     1:16.25 (40.28)                                        
  2 Kern, Abigail             10 Greater Philadel     1:19.37    1:17.57        
              36.39     1:17.57 (41.18)                                        
  3 Kelcy, Caroline           10 Souderton Area C     1:22.54    1:19.01        
              37.74     1:19.01 (41.27)                                        
  4 Kolessar, Kaitlyn         10 Suburban Seahawk     1:25.62    1:19.72        
              37.69     1:19.72 (42.03)                                        
  5 Thoennes, Emma            10 Pennsbury Aquati     1:24.14    1:20.33        
              37.99     1:20.33 (42.34)                                        
  6 McGlinchey, Scarlett      10 Greater Philadel     1:23.38    1:20.51        
              37.53     1:20.51 (42.98)                                        
  7 Albrecht, Chloe           10 Unattached           1:22.02    1:20.55        
              37.94     1:20.55 (42.61)                                        
  8 Yushan, Rachel            10 Pleasantville Aq     1:24.37    1:20.77        
              38.14     1:20.77 (42.63)                                        
  9 Pyne, Kathryn             10 Greater Philadel     1:21.60    1:21.26        
              38.82     1:21.26 (42.44)                                        
 10 Phifer, Isabelle          10 York YMCA            1:23.13    1:21.53        
              38.67     1:21.53 (42.86)                                        
 11 Yacoviello, Molly         10 Central York Aqu     1:25.70    1:21.91        
              38.21     1:21.91 (43.70)                                        
 12 Demartinis, Liliana       10 Serpents             1:23.59    1:22.04        
              38.65     1:22.04 (43.39)                                        
 13 Tilger, Camryn            10 East Coast C-Cer     1:22.24    1:22.20        
              39.11     1:22.20 (43.09)                                        
 14 Tran, Anna                10 Pleasantville Aq     1:23.47    1:22.81        
              39.28     1:22.81 (43.53)                                        
 15 Curtis, Grace              9 South Jersey Aqu     1:25.85    1:23.55        
              40.77     1:23.55 (42.78)                                        
 16 Decardona, Sophia         10 Germantown Acade     1:24.60    1:23.63        
              40.08     1:23.63 (43.55)                                        
 17 Dolan, Reilly             10 Upper Main Line      1:29.88    1:23.85        
              41.30     1:23.85 (42.55)                                        
 18 Bak, Renee                10 Jersey Wahoos        1:30.06    1:23.93        
              39.41     1:23.93 (44.52)                                        
 19 Chang, Kathryn            10 Wsy Swimming         1:27.34    1:24.33        
              40.24     1:24.33 (44.09)                                        
 20 Keim, Lilliana            10 Seahawks Swim Te     1:28.42    1:24.49        
              40.72     1:24.49 (43.77)                                        
 21 Hahn, Milla               10 Parkland Swimmin     1:26.75    1:24.55        
              39.95     1:24.55 (44.60)                                        
 22 McMurray, Kylie           10 Greater Philadel     1:27.38    1:24.72        
              40.27     1:24.72 (44.45)                                        
 23 Moore, Lily               10 Hershey Aquatic      1:24.12    1:24.75        
              39.58     1:24.75 (45.17)                                        
 24 Oldac, Ayla               10 Lancaster Aquati     1:26.33    1:24.92        
              39.43     1:24.92 (45.49)                                        
 25 Auwarter, Oliva           10 Upper Dublin Aqu     1:26.14    1:25.16        
              39.33     1:25.16 (45.83)                                        
 26 Reasons, Kayla            10 Radnor Aquatic C     1:27.54    1:25.58        
              40.94     1:25.58 (44.64)                                        
 27 Kurilla, Campbell         10 Central York Aqu     1:28.25    1:25.88        
              41.08     1:25.88 (44.80)                                        
 28 Treglia, Megan            10 Jersey Wahoos        1:29.34    1:25.93        
              42.08     1:25.93 (43.85)                                        
 29 McKendrick, Carlyn        10 Tide Water Aquat     1:29.49    1:26.57        
              41.26     1:26.57 (45.31)                                        
 30 Trotter, Barcley          10 Phoenixville  YM     1:25.30    1:26.70        
              39.97     1:26.70 (46.73)                                        
 31 Hamill, Emily             10 Phoenixville  YM     1:24.82    1:26.88        
              39.65     1:26.88 (47.23)                                        
 32 Kullmann, Ellison         10 Upper Dublin Aqu     1:29.61    1:26.95        
              41.13     1:26.95 (45.82)                                        
 33 Archer, Elizabeth         10 Plymouth Whitema     1:29.24    1:27.35        
              40.73     1:27.35 (46.62)                                        
 34 Do, Kaitlynn              10 Pleasantville Aq     1:29.44    1:27.40        
              41.83     1:27.40 (45.57)                                        
 35 Mellinger, Ashley          9 Elizabethtown Aq     1:29.41    1:27.54        
              41.69     1:27.54 (45.85)                                        
 36 Luciano, Ava              10 Greater Philadel     1:29.76    1:27.57        
              41.65     1:27.57 (45.92)                                        
 37 Cheplick, Natalie         10 Parkland Aquatic     1:28.62    1:28.06        
              41.10     1:28.06 (46.96)                                        
 38 Petrakis, Grace            9 Una Cbfy             1:26.81    1:28.21        
              42.29     1:28.21 (45.92)                                        
 39 Abruzzo, Gabrielle         9 Plymouth Whitema     1:28.60    1:28.26        
              42.67     1:28.26 (45.59)                                        
 39 Jackson, Kaelynn          10 Greater Philadel     1:30.15    1:28.26        
              42.61     1:28.26 (45.65)                                        
 41 Sileo-Magliari, Sophia    10 Upper Dublin Aqu     1:28.61    1:28.36        
              41.65     1:28.36 (46.71)                                        
 42 Bhagat, Insia             10 Tide Water Aquat     1:28.24    1:28.42        
              41.02     1:28.42 (47.40)                                        
 43 Owens, Charlotte          10 Tide Water Aquat     1:30.21    1:28.75        
              42.52     1:28.75 (46.23)                                        
 44 Caron, Mackenzie          10 Governor Mifflin     1:27.79    1:29.06        
              41.72     1:29.06 (47.34)                                        
 45 Latham, Julia             10 Seahawks Swim Te     1:26.42    1:29.10        
              42.39     1:29.10 (46.71)                                        
 46 Woronko, Julia            10 Hershey Aquatic      1:27.52    1:29.55        
              43.38     1:29.55 (46.17)                                        
 47 Wolbert, Sydney            9 Pocono Family YM     1:29.91    1:29.79        
              42.56     1:29.79 (47.23)                                        
 48 Cicco, Emily              10 George School Aq     1:28.27    1:29.88        
              42.11     1:29.88 (47.77)                                        
 49 Mahler, Olivia             9 Hershey Aquatic      1:29.31    1:30.26        
              42.60     1:30.26 (47.66)                                        
 50 Debaecke, Emerson         10 Unattached           1:29.77    1:30.32        
              42.63     1:30.32 (47.69)                                        
 51 Stauffer, Rachel          10 East Coast C-Cer     1:27.28    1:31.05        
              42.38     1:31.05 (48.67)                                        
 52 Maurya, Anshi             10 Upper Merion Aqu     1:30.28    1:31.27        
              44.09     1:31.27 (47.18)                                        
 53 Emmert, Abby              10 Jersey Wahoos        1:28.95    1:32.38        
              43.00     1:32.38 (49.38)                                        
 
Event 68  Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    MA SC JO: R 1:11.15   3/14/2015 Nolan Jess, Tide Water Aquat               
                1:32.29  JO
                1:55.99  SILV
                4:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  1:32.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vradinskiy, Sebastian     10 Tri-Hampton YMCA     1:18.62    1:16.08        
              35.41     1:16.08 (40.67)                                        
  2 Tran, Gavin               10 Hershey Aquatic      1:19.07    1:16.64        
              36.07     1:16.64 (40.57)                                        
  3 Ross, Cameron             10 Northeast Swimmi     1:26.37    1:21.09        
              36.58     1:21.09 (44.51)                                        
  4 Kim, Joshua               10 Jersey Wahoos        1:24.03    1:21.61        
              37.78     1:21.61 (43.83)                                        
  5 Kalish, Carson            10 Delaware Swim Te     1:23.77    1:22.05        
              38.58     1:22.05 (43.47)                                        
  6 May, Brady                10 Dover YMCA Dolph     1:23.63    1:22.07        
              38.79     1:22.07 (43.28)                                        
  7 Bocchino, Gian Carlo      10 Souderton Area C     1:25.88    1:22.84        
              38.77     1:22.84 (44.07)                                        
  8 Stanker, Benjamin         10 Greater Philadel     1:22.93    1:23.13        
              39.25     1:23.13 (43.88)                                        
  9 Weise, Braden             10 Governor Mifflin     1:28.10    1:24.15        
 10 Taylor, Ryan              10 Lancaster Aquati     1:26.87    1:24.39        
              40.53     1:24.39 (43.86)                                        
 11 Filipovski, Luka          10 Phoenixville  YM     1:27.89    1:24.61        
              40.54     1:24.61 (44.07)                                        
 12 Fleck, Brandon            10 Tri-Hampton YMCA     1:24.60    1:25.12        
              38.85     1:25.12 (46.27)                                        
 13 Wang, Jerry               10 Suburban Seahawk     1:27.56    1:25.23        
              40.94     1:25.23 (44.29)                                        
 14 Wright, Bennett           10 Jersey Wahoos        1:31.76    1:25.35        
              40.73     1:25.35 (44.62)                                        
 15 Streitz, Luc              10 Tide Water Aquat     1:26.23    1:25.64        
              40.20     1:25.64 (45.44)                                        
 16 Wanner, Aidan             10 New Holland Aqua     1:30.05    1:26.49        
              40.52     1:26.49 (45.97)                                        
 17 Pasquini, Alexander       10 South Jersey Aqu     1:26.50    1:26.73        
              40.94     1:26.73 (45.79)                                        
 18 Willard, Georgie           9 Jersey Wahoos        1:30.77    1:26.81        
              41.14     1:26.81 (45.67)                                        
 19 Rees, William              9 York YMCA            1:28.09    1:26.86        
              41.04     1:26.86 (45.82)                                        
 20 Ginter, Daryn             10 Aquatic Club of      1:30.84    1:26.94        
              41.55     1:26.94 (45.39)                                        
 21 Moon, Peter               10 Jersey Wahoos        1:28.55    1:27.05        
              40.92     1:27.05 (46.13)                                        
 22 McDonough, Lucas          10 Lower Moreland S     1:30.16    1:27.14        
              42.56     1:27.14 (44.58)                                        
 23 Lauterbach, Sidney        10 York YMCA            1:29.82    1:27.32        
              41.90     1:27.32 (45.42)                                        
 24 Stanczewski, Blake        10 Plymouth Whitema     1:27.20    1:27.56        
              41.34     1:27.56 (46.22)                                        
 25 Belair, Jonathan           9 Delaware Swim Te     1:28.04    1:27.63        
              40.71     1:27.63 (46.92)                                        
 26 Keegan, Daniel            10 South Jersey Aqu     1:26.76    1:27.71        
              40.50     1:27.71 (47.21)                                        
 27 Herman, Roman             10 Parkland Aquatic     1:27.22    1:27.76        
              41.92     1:27.76 (45.84)                                        
 28 Vicknair, Felix           10 Lower Paxton Aqu     1:29.73    1:28.11        
              42.04     1:28.11 (46.07)                                        
 29 Whitney, Colby            10 Friends Central      1:31.28    1:28.14        
              41.19     1:28.14 (46.95)                                        
 30 Tith, Nara                 9 Boyertown YMCA N     1:30.48    1:28.22        
              41.50     1:28.22 (46.72)                                        
 31 Defrehn, Nikolas          10 Greater Philadel     1:30.04    1:28.29        
              41.58     1:28.29 (46.71)                                        
 32 Brooke, Foster            10 Germantown Acade     1:31.46    1:29.05        
              41.53     1:29.05 (47.52)                                        
 33 Groh, Bode                10 Cumberland Valle     1:31.13    1:29.50        
              42.27     1:29.50 (47.23)                                        
 34 Cummings, Cornelius       10 Palmyra Aquatic      1:30.66    1:29.61        
              43.25     1:29.61 (46.36)                                        
 35 Johnson, Jack             10 Tops Swimming        1:31.01    1:29.65        
              42.41     1:29.65 (47.24)                                        
 36 Sun, Eric                 10 Suburban Seahawk     1:29.97    1:29.79        
 37 Bauriedel, Oskar          10 Friends Central      1:32.10    1:29.88        
              42.68     1:29.88 (47.20)                                        
 38 Burk, Braeden             10 Brandywine-DE YM     1:30.58    1:30.07        
              41.68     1:30.07 (48.39)                                        
 39 Tinsley, Caleb             9 Hershey Aquatic      1:31.05    1:30.14        
              42.54     1:30.14 (47.60)                                        
 40 Ciamaichelo, Anthony       9 Lower Moreland S     1:29.88    1:30.46        
              41.92     1:30.46 (48.54)                                        
 41 Turk-Geller, Brady        10 Elite Performanc     1:30.70    1:31.66        
              41.90     1:31.66 (49.76)                                        
 42 Grosse, Keegan            10 Pennsbury Aquati     1:30.80    1:31.82        
              43.00     1:31.82 (48.82)                                        
 43 Small, Sebastian          10 Penn Charter Aqu     1:30.88    1:32.88        
              45.11     1:32.88 (47.77)                                        
 44 Woerner, Ryan             10 Phoenixville  YM     1:32.11    1:32.94        
              43.53     1:32.94 (49.41)                                        
 45 Wilkinson, Thomas         10 Pheasant Run Swi     1:32.05    1:34.78        
              44.20     1:34.78 (50.58)                                        
 46 Toland, Jimmy             10 Ridley Area YMCA     1:31.50    1:35.43        
              44.65     1:35.43 (50.78)                                        
 
Event 69  Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    MA SC JO: R 28.16             GRACE CORNELIUS                              
                34.59  JO
                48.49  SILV
              2:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  34.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gonzales, Lydia           10 Unattached             29.87      28.63        
  2 Kern, Abigail             10 Greater Philadel       29.68      28.94        
  3 Koehler, Abigail          10 Upper Merion Aqu       31.40      30.20        
  4 Kolessar, Kaitlyn         10 Suburban Seahawk       31.39      31.02        
  5 McGlinchey, Scarlett      10 Greater Philadel       32.42      31.23        
  6 Despeaux, Addyson         10 Ridley Area YMCA       31.67      31.30        
  7 Tilger, Camryn            10 East Coast C-Cer       32.07      31.37        
  8 Sommer, Truly             10 Methacton Aquati       31.59      31.41        
  9 Abruzzo, Gabrielle         9 Plymouth Whitema       31.41      31.57        
 10 Shultzabarger, Lexie      10 Five Star Swim C       32.06      31.98        
 11 Potter, Mia               10 Wilmington Aquat       32.08      32.15        
 12 Tran, Anna                10 Pleasantville Aq       33.13      32.24        
 13 Wainwright, Alivia        10 East Coast C-Cer       33.54      32.25        
 14 Foppa, Ashley             10 Suburban Seahawk       33.66      32.33        
 15 Kelcy, Caroline           10 Souderton Area C       33.20      32.34        
 16 Buonadonna, Mia           10 East Coast C-Cer       34.16      32.44        
 17 Williams, Victoria         9 Salvation Army K       33.40      32.58        
 18 Hahn, Milla               10 Parkland Swimmin       31.93      32.82        
 19 McMurray, Kylie           10 Greater Philadel       33.31      32.86        
 20 Woronko, Julia            10 Hershey Aquatic        34.33      33.00        
 21 Archer, Elizabeth         10 Plymouth Whitema       32.39      33.01        
 22 Scime, Alex                9 Golden Ram Aquat       32.58      33.16        
 23 Kennedy, Rori              9 Suburban Seahawk       34.05      33.20        
 24 Luciano, Ava              10 Greater Philadel       34.17      33.25        
 25 Stauffer, Rachel          10 East Coast C-Cer       34.07      33.50        
 26 Dimartile, Anna           10 Upper Dublin Aqu       33.63      33.56        
 26 Cohen, Sarah              10 Jersey Wahoos          32.98      33.56        
 28 Kurilla, Campbell         10 Central York Aqu       34.07      33.65        
 29 Petrakis, Grace            9 Una Cbfy               33.26      33.75        
 30 Schwelm, Ruby             10 Rocky Run YMCA         33.33      33.83        
 31 Schroeder, Audrey         10 East Coast C-Cer       34.15      34.04        
 32 Mellinger, Ashley          9 Elizabethtown Aq       33.60      34.08        
 33 Chang, Kathryn            10 Wsy Swimming           33.99      34.17        
 34 Zimmerman, Adelyn          9 Lancaster Aquati       33.06      34.18        
 35 Majewski, Madeline        10 Central Bucks Sw       34.59      34.22        
 36 Yacoviello, Molly         10 Central York Aqu       33.92      34.37        
 37 Debaecke, Emerson         10 Unattached             33.98      34.38        
 38 Cheplick, Natalie         10 Parkland Aquatic       34.24      34.45        
 39 Keim, Lilliana            10 Seahawks Swim Te       34.06      34.51        
 39 Cassidy, Madelyn           9 Tide Water Aquat       34.29      34.51        
 41 Auwarter, Oliva           10 Upper Dublin Aqu       34.58      34.53        
 42 Pyne, Kathryn             10 Greater Philadel       33.77      34.55        
 43 Cicco, Emily              10 George School Aq       33.50      34.56        
 44 Warfel, Elaine            10 Five Star Swim C       34.54      35.14        
 45 Reasons, Kayla            10 Radnor Aquatic C       33.79      35.18        
 46 Napier, Alyssa            10 Western Ymca Wah       34.44      35.66        
 
Event 70  Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    MA SC JO: R 28.40   3/19/2004 Tanner J Kurz                                
                34.89  JO
                46.99  SILV
              2:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  34.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weise, Braden             10 Governor Mifflin       31.79      30.47        
  2 Nowoswiat, Jacob          10 Upper Main Line        30.92      30.48        
  3 Tsakumis, Alexander       10 Brandywine-DE YM       32.30      30.94        
  4 Kalish, Carson            10 Delaware Swim Te       31.48      31.17        
  5 Rees, Davis               10 Methacton Aquati       30.85      31.27        
  6 Fleck, Brandon            10 Tri-Hampton YMCA       31.36      31.49        
  7 Lauterbach, Sidney        10 York YMCA              31.79      31.59        
  8 Filipovski, Luka          10 Phoenixville  YM       33.42      31.83        
  9 Schlotterer, Benjamin     10 Jersey Wahoos          33.01      32.03        
 10 Cowart, Gabe              10 Lower Moreland S       33.31      32.22        
 11 Wang, Jerry               10 Suburban Seahawk       33.95      32.37        
 12 Annise, Lincoln            9 Souderton Area C       32.61      32.39        
 13 Kennedy, Liam             10 Seahawks Swim Te       33.82      32.44        
 14 Gagner, Quinten           10 Jersey Wahoos          34.06      32.84        
 15 Kirby, Connor              9 Golden Ram Aquat       33.42      32.89        
 16 Wright, Bennett           10 Jersey Wahoos          34.49      32.99        
 16 Wilkinson, Thomas         10 Pheasant Run Swi       32.94      32.99        
 18 Bocchino, Gian Carlo      10 Souderton Area C       33.37      33.01        
 19 Vradinskiy, Sebastian     10 Tri-Hampton YMCA       33.15      33.19        
 20 Kiebort, Connor           10 UN                     34.02      33.28        
 21 Kim, Joshua               10 Jersey Wahoos          33.52      33.31        
 22 Tran, Gavin               10 Hershey Aquatic        34.62      33.41        
 23 Groh, Bode                10 Cumberland Valle       33.95      33.43        
 24 Stein, Oliver             10 Friends Central        34.73      33.72        
 25 Iannone, Lukas            10 Blue Dolphin Aqu       39.22L     33.79        
 26 Vicknair, Felix           10 Lower Paxton Aqu       34.21      33.86        
 27 Stanker, Benjamin         10 Greater Philadel       34.51      34.03        
 28 Lantz, Jacob              10 Palmyra Aquatic        34.88      34.05        
 29 Jenza, Nikita             10 Tri-Hampton YMCA       33.77      34.10        
 30 Rees, William              9 York YMCA              34.60      34.22        
 31 Defrehn, Nikolas          10 Greater Philadel       34.54      34.23        
 32 Beck, Billy                9 Unattached             33.51      34.33        
 32 Pasquini, Alexander       10 South Jersey Aqu       34.37      34.33        
 34 McGlynn, Declan           10 South Jersey Aqu       34.77      34.37        
 35 Hidalgo, Jomar             9 Falcon Swim Club       33.55      34.43        
 36 Whitney, Colby            10 Friends Central        34.75      34.48        
 36 Keegan, Daniel            10 South Jersey Aqu       34.52      34.48        
 38 Herman, Roman             10 Parkland Aquatic       33.22      34.56        
 39 Keenan, Andrew            10 Perkiomen Valley       34.60      34.61        
 40 Willard, Georgie           9 Jersey Wahoos          39.28L     34.62        
 40 Quinn, Ryan                9 South Jersey Aqu       34.46      34.62        
 42 Khatib, Alec              10 West Chester Are       34.50      34.63        
 43 Gulli, Jamie              10 Wilmington Aquat       34.42      34.75        
 44 Savov, Alex               10 Seahawks Swim Te       34.13      34.83        
 45 Reber, Brody               9 Lancaster Aquati       34.87      34.88        
 46 Armstrong, Thomas         10 East Coast C-Cer       34.51      34.93        
 47 Christie, Ryan             9 Central Bucks Sw       34.80      35.12        
 48 Ginter, Daryn             10 Aquatic Club of        34.32      35.28        
 49 Streitz, Luc              10 Tide Water Aquat          NT      35.58        
 50 Brooke, Foster            10 Germantown Acade       34.67      36.45        
 51 Vlaeminck, Julian         10 Parkland Aquatic       34.56      36.63        
 52 Seitz, Josh               10 Aquatic Club of        38.77S     37.40        
 
Event 71  Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    MA SC JO: R 56.60   3/15/2014 Alexandra Antonov, Pleasantville Aq          
              1:08.79  JO
              1:22.49  SILV
              4:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  1:08.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gonzales, Lydia           10 Unattached           1:00.14      58.60        
              28.33       58.60 (30.27)                                        
  2 Kern, Abigail             10 Greater Philadel     1:01.41    1:00.81        
              28.72     1:00.81 (32.09)                                        
  3 Tilger, Camryn            10 East Coast C-Cer     1:02.34    1:01.78        
              29.49     1:01.78 (32.29)                                        
  4 Koehler, Abigail          10 Upper Merion Aqu     1:03.82    1:02.25        
              29.51     1:02.25 (32.74)                                        
  5 Kolessar, Kaitlyn         10 Suburban Seahawk     1:03.10    1:02.47        
              30.12     1:02.47 (32.35)                                        
  6 Chang, Kathryn            10 Wsy Swimming         1:06.39    1:02.62        
              29.85     1:02.62 (32.77)                                        
  7 Cicco, Emily              10 George School Aq     1:04.34    1:02.81        
              30.35     1:02.81 (32.46)                                        
  8 Archer, Elizabeth         10 Plymouth Whitema     1:03.13    1:02.93        
              30.16     1:02.93 (32.77)                                        
  9 McMurray, Kylie           10 Greater Philadel     1:04.29    1:03.13        
              30.04     1:03.13 (33.09)                                        
 10 Williams, Victoria         9 Salvation Army K     1:05.24    1:03.20        
              31.33     1:03.20 (31.87)                                        
 11 Cheplick, Natalie         10 Parkland Aquatic     1:03.76    1:03.63        
              30.64     1:03.63 (32.99)                                        
 12 Abruzzo, Gabrielle         9 Plymouth Whitema     1:07.23    1:03.67        
              30.84     1:03.67 (32.83)                                        
 13 McGlinchey, Scarlett      10 Greater Philadel     1:05.69    1:03.74        
              30.42     1:03.74 (33.32)                                        
 14 Phifer, Isabelle          10 York YMCA            1:06.82    1:04.03        
              31.02     1:04.03 (33.01)                                        
 15 Demartinis, Liliana       10 Serpents             1:06.45    1:04.21        
              31.04     1:04.21 (33.17)                                        
 16 Sommer, Truly             10 Methacton Aquati     1:04.16    1:04.36        
              30.97     1:04.36 (33.39)                                        
 16 Kelcy, Caroline           10 Souderton Area C     1:04.59    1:04.36        
              30.65     1:04.36 (33.71)                                        
 18 Despeaux, Addyson         10 Ridley Area YMCA     1:07.46    1:04.58        
 19 Kurilla, Campbell         10 Central York Aqu     1:07.21    1:04.91        
              31.49     1:04.91 (33.42)                                        
 20 Kellner, Gabriella        10 Central Bucks Sw     1:04.70    1:04.96        
              31.33     1:04.96 (33.63)                                        
 21 Tran, Anna                10 Pleasantville Aq     1:06.71    1:05.61        
              31.09     1:05.61 (34.52)                                        
 22 Petrakis, Grace            9 Una Cbfy             1:06.44    1:05.75        
              32.01     1:05.75 (33.74)                                        
 23 Decardona, Sophia         10 Germantown Acade     1:05.78    1:05.79        
              31.71     1:05.79 (34.08)                                        
 24 Petertonjes, Zoe          10 UN                   1:06.90    1:05.83        
              31.78     1:05.83 (34.05)                                        
 25 Hetzer, Reese             10 Greater Philadel     1:06.30    1:05.85        
              31.02     1:05.85 (34.83)                                        
 26 Brainard, Maya            10 Gettysburg Shark     1:06.53    1:05.93        
              31.76     1:05.93 (34.17)                                        
 27 Buonadonna, Mia           10 East Coast C-Cer     1:06.04    1:06.28        
              31.17     1:06.28 (35.11)                                        
 28 Mellinger, Ashley          9 Elizabethtown Aq     1:07.15    1:06.49        
              32.37     1:06.49 (34.12)                                        
 29 Scime, Alex                9 Golden Ram Aquat     1:08.12    1:06.52        
              32.94     1:06.52 (33.58)                                        
 30 Dennis, Laken             10 Marauder Aquatic     1:07.00    1:06.71        
              31.46     1:06.71 (35.25)                                        
 31 Dymek, Anna               10 Lower Merion Aqu     1:07.87    1:06.76        
 32 Gonzales, Shae            10 Boyertown YMCA N     1:08.03    1:06.81        
              32.04     1:06.81 (34.77)                                        
 33 Dimartile, Anna           10 Upper Dublin Aqu     1:07.89    1:06.87        
              31.46     1:06.87 (35.41)                                        
 34 Latham, Julia             10 Seahawks Swim Te     1:07.73    1:07.01        
 35 Woronko, Julia            10 Hershey Aquatic      1:07.85    1:07.22        
 36 Majewski, Madeline        10 Central Bucks Sw     1:07.90    1:07.37        
              32.14     1:07.37 (35.23)                                        
 37 Schwelm, Ruby             10 Rocky Run YMCA       1:07.53    1:07.53        
 38 Wainwright, Alivia        10 East Coast C-Cer     1:08.16    1:07.76        
              31.84     1:07.76 (35.92)                                        
 39 Reasons, Kayla            10 Radnor Aquatic C     1:07.41    1:07.97        
              31.85     1:07.97 (36.12)                                        
 40 Yushan, Rachel            10 Pleasantville Aq     1:07.44    1:08.01        
 41 Dolan, Reilly             10 Upper Main Line      1:07.63    1:08.07        
 42 Walsh, Ellie              10 East Coast C-Cer     1:07.95    1:08.11        
              32.50     1:08.11 (35.61)                                        
 43 Keim, Lilliana            10 Seahawks Swim Te     1:08.09    1:08.43        
              32.69     1:08.43 (35.74)                                        
 44 Kline, Makayla            10 Tide Water Aquat     1:07.20    1:08.56        
              32.41     1:08.56 (36.15)                                        
 45 Fox, Lauren               10 Seahawks Swim Te     1:08.10    1:08.80        
              32.37     1:08.80 (36.43)                                        
 46 Yacoviello, Molly         10 Central York Aqu     1:08.46    1:08.82        
              32.46     1:08.82 (36.36)                                        
 47 Shultzabarger, Lexie      10 Five Star Swim C     1:08.43    1:09.04        
              32.70     1:09.04 (36.34)                                        
 48 Napier, Alyssa            10 Western Ymca Wah     1:07.12    1:10.96        
              33.85     1:10.96 (37.11)                                        
 49 Emmert, Abby              10 Jersey Wahoos        1:07.30    1:11.02        
              32.84     1:11.02 (38.18)                                        
 
Event 72  Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    MA SC JO: R 56.14   3/11/2012 Destin R Lasco, ATLANTIC CITY                
              1:08.39  JO
              1:29.69  SILV
              4:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  1:08.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fleck, Brandon            10 Tri-Hampton YMCA     1:01.04    1:00.17        
              29.10     1:00.17 (31.07)                                        
  2 Wright, Bennett           10 Jersey Wahoos        1:03.37    1:01.38        
              29.19     1:01.38 (32.19)                                        
  3 Washington, Narei         10 Unattached           1:07.92    1:02.01        
              30.08     1:02.01 (31.93)                                        
  4 Kalish, Carson            10 Delaware Swim Te     1:03.99    1:02.04        
              29.63     1:02.04 (32.41)                                        
  5 Nowoswiat, Jacob          10 Upper Main Line      1:08.25    1:02.74        
              29.86     1:02.74 (32.88)                                        
  6 Weise, Braden             10 Governor Mifflin     1:04.11    1:03.73        
              30.13     1:03.73 (33.60)                                        
  7 Ross, Cameron             10 Northeast Swimmi     1:06.67    1:03.86        
              29.96     1:03.86 (33.90)                                        
  8 Bocchino, Gian Carlo      10 Souderton Area C     1:05.78    1:03.94        
              30.91     1:03.94 (33.03)                                        
  9 Vradinskiy, Sebastian     10 Tri-Hampton YMCA     1:04.12    1:04.29        
              30.86     1:04.29 (33.43)                                        
 10 Lauterbach, Sidney        10 York YMCA            1:06.28    1:04.38        
              30.88     1:04.38 (33.50)                                        
 11 Taylor, Ryan              10 Lancaster Aquati     1:05.65    1:04.41        
              31.75     1:04.41 (32.66)                                        
 12 Filipovski, Luka          10 Phoenixville  YM     1:08.27    1:04.45        
              30.77     1:04.45 (33.68)                                        
 13 Pasquini, Alexander       10 South Jersey Aqu     1:05.09    1:04.53        
              31.14     1:04.53 (33.39)                                        
 14 Rees, Davis               10 Methacton Aquati     1:04.88    1:04.95        
              30.76     1:04.95 (34.19)                                        
 15 Wang, Jerry               10 Suburban Seahawk     1:06.71    1:05.09        
              31.42     1:05.09 (33.67)                                        
 16 Tran, Gavin               10 Hershey Aquatic      1:06.34    1:05.40        
              31.05     1:05.40 (34.35)                                        
 17 Cowart, Gabe              10 Lower Moreland S     1:04.04    1:05.46        
            1:05.81         1:05.46 ( )                                        
 18 Herman, Roman             10 Parkland Aquatic     1:06.10    1:05.53        
              31.70     1:05.53 (33.83)                                        
 19 Huggins, Samuel           10 Nittany Lion Aqu     1:05.92    1:05.83        
              31.99     1:05.83 (33.84)                                        
 20 Jenza, Nikita             10 Tri-Hampton YMCA     1:07.54    1:05.93        
              31.04     1:05.93 (34.89)                                        
 21 Definis, Joseph           10 George School Aq     1:07.41    1:06.25        
              32.60     1:06.25 (33.65)                                        
 22 Rees, William              9 York YMCA            1:07.94    1:06.39        
              31.68     1:06.39 (34.71)                                        
 23 Defrehn, Nikolas          10 Greater Philadel     1:05.99    1:06.47        
              31.75     1:06.47 (34.72)                                        
 24 Torelli, Michael          10 Triton Swim Team     1:07.78    1:06.51        
              30.34     1:06.51 (36.17)                                        
 25 Reber, Brody               9 Lancaster Aquati     1:07.98    1:06.56        
              32.01     1:06.56 (34.55)                                        
 26 Cummings, Cornelius       10 Palmyra Aquatic      1:07.29    1:06.78        
              32.10     1:06.78 (34.68)                                        
 27 Annise, Lincoln            9 Souderton Area C     1:07.06    1:06.87        
              32.02     1:06.87 (34.85)                                        
 28 Kiebort, Connor           10 UN                   1:07.78    1:07.05        
              32.08     1:07.05 (34.97)                                        
 29 Falk, Brian               10 Seahawks Swim Te     1:07.60    1:07.11        
              32.23     1:07.11 (34.88)                                        
 30 Kirby, Connor              9 Golden Ram Aquat     1:06.02    1:07.41        
              32.68     1:07.41 (34.73)                                        
 31 Durkin, Jack              10 Germantown Acade     1:06.28    1:07.42        
              32.38     1:07.42 (35.04)                                        
 32 Wanner, Aidan             10 New Holland Aqua     1:07.71    1:07.60        
              31.96     1:07.60 (35.64)                                        
 33 Liebsch, Michael          10 ACAC                 1:08.29    1:07.89        
              33.16     1:07.89 (34.73)                                        
 34 Whitney, Colby            10 Friends Central      1:08.26    1:08.03        
              32.82     1:08.03 (35.21)                                        
 35 Ritchey, Oliver            9 Parkland Aquatic     1:08.29    1:08.05        
              32.43     1:08.05 (35.62)                                        
 36 Savov, Alex               10 Seahawks Swim Te     1:07.52    1:08.11        
              33.33     1:08.11 (34.78)                                        
 37 Keenan, Andrew            10 Perkiomen Valley     1:07.78    1:08.32        
              32.47     1:08.32 (35.85)                                        
 38 May, Brady                10 Dover YMCA Dolph     1:07.72    1:08.51        
              33.05     1:08.51 (35.46)                                        
 38 Schlotterer, Benjamin     10 Jersey Wahoos        1:07.69    1:08.51        
              32.11     1:08.51 (36.40)                                        
 40 Kim, Joshua               10 Jersey Wahoos        1:05.72    1:08.68        
              32.08     1:08.68 (36.60)                                        
 41 Keegan, Daniel            10 South Jersey Aqu     1:08.03    1:09.11        
              32.75     1:09.11 (36.36)                                        
 42 Faulkingham, Jacob        10 Malvern Swimming     1:08.06    1:09.25        
              32.62     1:09.25 (36.63)                                        
 43 Wilkinson, Thomas         10 Pheasant Run Swi     1:07.28    1:10.44        
              33.58     1:10.44 (36.86)                                        
 44 Smith, Samuel              9 Seahawks Swim Te     1:07.68    1:10.45        
              33.57     1:10.45 (36.88)                                        
 45 Ferenz, Tyler             10 Boyertown YMCA N     1:07.31    1:10.53        
              33.70     1:10.53 (36.83)                                        
 46 Vlaeminck, Julian         10 Parkland Aquatic     1:07.04    1:11.96        
              35.19     1:11.96 (36.77)                                        
 
Event 73  Girls 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    MA SC JO: R 2:06.51             Jersey Wahoos                              
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greater Philadelphia Aquatic C  'A'               2:08.56    2:07.37        
     1) McMurray, Kylie 10              2) Pyne, Kathryn 10               
     3) Kern, Abigail 10                4) McGlinchey, Scarlett 10        
              33.52     1:09.98 (36.46)     1:38.87 (28.89)     2:07.37 (28.50)
  2 Pleasantville Aquatics  'A'                       2:19.92    2:15.24        
     1) Do, Kaitlynn 10                 2) Yushan, Rachel 10              
     3) Tran, Anna 10                   4) Petrov, Sofia 10               
              34.34     1:11.65 (37.31)     1:43.64 (31.99)     2:15.24 (31.60)
  3 Greater Philadelphia Aquatic C  'B'               2:21.05    2:15.98        
     1) Lett, Lauren 10                 2) Luciano, Ava 10                
     3) Jackson, Kaelynn 10             4) Hetzer, Reese 10               
              32.91     1:13.24 (40.33)     1:46.45 (33.21)     2:15.98 (29.53)
  4 East Coast C-Cerpants  'A'                        2:18.32    2:16.38        
     1) Stauffer, Rachel 10             2) Tilger, Camryn 10              
     3) Schroeder, Audrey 10            4) Wainwright, Alivia 10          
              34.48     1:12.10 (37.62)     1:45.35 (33.25)     2:16.38 (31.03)
  5 Central York Aquatics  'A'                        2:22.21    2:18.01        
     1) Eckert, Jayla 10                2) Yacoviello, Molly 10           
     3) Kurilla, Campbell 10            4) Hendershot, Brynn 10           
              34.78     1:12.24 (37.46)     1:45.20 (32.96)     2:18.01 (32.81)
  6 Plymouth Whitemarsh Aquatics  'A'                 2:18.92    2:18.16        
     1) Archer, Elizabeth 10            2) Moore, Samantha 10             
     3) Abruzzo, Gabrielle 9            4) Coombs, Ava 10                 
              34.48     1:17.03 (42.55)     1:48.02 (30.99)     2:18.16 (30.14)
  7 Lancaster Aquatic Club  'A'                       2:16.09    2:18.83        
     1) Parry, Mia 9                    2) Oldac, Ayla 10                 
     3) Zimmerman, Adelyn 9             4) Burkholder, Bria 10            
              36.22     1:14.23 (38.01)     1:48.50 (34.27)     2:18.83 (30.33)
  8 York YMCA  'A'                                    2:21.30    2:18.90        
     1) Walsh, Aivleen 10               2) Phifer, Isabelle 10            
     3) Moore, Chloe 10                 4) Miller, Brianna 9              
              35.45     1:12.84 (37.39)     1:53.61 (40.77)     2:18.90 (25.29)
  9 Jersey Wahoos  'A'                                2:17.39    2:19.10        
     1) Emmert, Abby 10                 2) Bak, Renee 10                  
     3) Cohen, Sarah 10                 4) Treglia, Megan 10              
              35.21     1:13.78 (38.57)     1:47.71 (33.93)     2:19.10 (31.39)
 10 Wilmington Aquatic Club  'A'                      2:14.30    2:19.73        
     1) Jefferson, McKinley 10          2) Johnson, Eliza 10              
     3) Potter, Mia 10                  4) Radziewicz, Gabriella 10       
              35.36     1:15.55 (40.19)     1:47.33 (31.78)     2:19.73 (32.40)
 11 Upper Dublin Aquatic Club  'A'                    2:27.49    2:19.89        
     1) Auwarter, Oliva 10              2) Kullmann, Ellison 10           
     3) Dimartile, Anna 10              4) Sileo-Magliari, Sophia 10      
              35.67     1:15.29 (39.62)     1:48.44 (33.15)     2:19.89 (31.45)
 12 Egg Harbor Twp Seahawks  'A'                      2:12.19    2:20.50        
     1) Latham, Julia 10                2) Fenton, Kirra 10               
     3) Keim, Lilliana 10               4) Fox, Lauren 10                 
              34.23     1:15.83 (41.60)     1:50.19 (34.36)     2:20.50 (30.31)
 -- Tide Water Aquatics Club  'A'                     2:25.16         DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Kline, Makayla 10               2) Owens, Charlotte 10            
     3) Bhagat, Insia 10                4) Cassidy, Madelyn 9             
              37.45     1:16.65 (39.20)     1:51.89 (35.24)          DQ (30.78)
 
Event 74  Boys 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    MA SC JO: R 2:06.76             Philadelphia Dept of Rec                   
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jersey Wahoos  'A'                                2:10.41    2:10.75        
     1) Wright, Bennett 10              2) Kim, Joshua 10                 
     3) Gagner, Quinten 10              4) Schlotterer, Benjamin 10       
              31.72     1:08.92 (37.20)     1:41.73 (32.81)     2:10.75 (29.02)
  2 Tri-Hampton YMCA Swim Team  'A'                   2:29.38    2:11.94        
     1) Fleck, Brandon 10               2) Vradinskiy, Sebastian 10       
     3) Tini, Jeffrey 9                 4) Jenza, Nikita 10               
              33.04     1:08.73 (35.69)     1:42.40 (33.67)     2:11.94 (29.54)
  3 Egg Harbor Twp Seahawks  'A'                      2:21.40    2:18.51        
     1) Savov, Alex 10                  2) Neuman, Keenan 9               
     3) Kennedy, Liam 10                4) Falk, Brian 10                 
              43.40     1:16.31 (32.91)     1:48.04 (31.73)     2:18.51 (30.47)
  4 South Jersey Aquatic Club  'A'                    2:24.78    2:19.10        
     1) Fekete, Michael 9               2) Keegan, Daniel 10              
     3) McGlynn, Declan 10              4) Pasquini, Alexander 10         
              35.62     1:16.79 (41.17)     1:32.20 (15.41)     2:19.10 (46.90)
  4 York YMCA  'A'                                    2:17.76    2:19.10        
     1) King, Dalen 10                  2) Rees, William 9                
     3) Lauterbach, Sidney 10           4) Reed, Chase 10                 
              37.25     1:17.39 (40.14)     1:48.29 (30.90)     2:19.10 (30.81)
  6 Lower Moreland Swimming & Divi  'A'               2:21.96    2:19.70        
     1) McDonough, Lucas 10             2) Ciamaichelo, Anthony 9         
     3) Cowart, Gabe 10                 4) Kobryn, Ayden 10               
              34.89       50.43 (15.54)     1:15.67 (25.24)   2:19.70 (1:04.03)
  7 Friends Central Aquatics  'A'                     2:24.67    2:19.76        
     1) Bauriedel, Oskar 10             2) Whitney, Colby 10              
     3) Stein, Oliver 10                4) Steckel, Heston 10             
              34.61     1:15.00 (40.39)     1:31.18 (16.18)     2:19.76 (48.58)
 
Event 75  Girls 11-12 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    MA SC JO: R 3:39.36   3/15/2015 Delaware Swim Team, Delaware Swim Te       
                         I Paoletti, H DeBruyn, B Warner, C Travis         
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jersey Wahoos  'A'                                3:50.53    3:49.91        
     1) Wright, Amelia 12               2) Seiger, Audrey 12              
     3) Albuquerque, Alicia 12          4) Finnegan, Meghan 12            
              28.23       59.30 (59.30)     1:26.28 (26.98)     1:56.03 (56.73)
        2:23.48 (27.45)     2:54.22 (58.19)     3:20.72 (26.50)     3:49.91 (55.69)
  2 Egg Harbor Twp Seahawks  'A'                      3:52.19    3:50.91        
     1) Carlos, Katie 11                2) McDonough, Eliza 12            
     3) Nguyen, Kayla 12                4) Ricciotti, Jordyn 12           
              27.13       57.02 (57.02)     1:24.77 (27.75)     1:55.86 (58.84)
        2:23.19 (27.33)     2:53.91 (58.05)     3:21.10 (27.19)     3:50.91 (57.00)
  3 Upper Main Line YMCA  'A'                         3:55.20    3:52.28        
     1) Wang, Marina 12                 2) Fox, Sarah 12                  
     3) Laganelli, Audrey 12            4) Undercofler, Gemma 12          
              27.42       56.24 (56.24)     1:24.53 (28.29)     1:55.63 (59.39)
        2:22.85 (27.22)     2:53.77 (58.14)     3:21.38 (27.61)     3:52.28 (58.51)
  4 Radnor Aquatic Club  'A'                          3:51.94    3:53.07        
     1) Grimley, Taylor 12              2) Neilly, Hannah 12              
     3) Cella, Olivia 12                4) Nagel, Mackenzie 12            
              27.72       58.42 (58.42)     1:26.44 (28.02)     1:56.97 (58.55)
        2:24.68 (27.71)     2:55.65 (58.68)     3:23.12 (27.47)     3:53.07 (57.42)
  5 Greater Philadelphia Aquatic C  'A'               3:52.55    3:53.10        
     1) Kern, Sarah 12                  2) Gadzinski, Kacie 12            
     3) McMurray, Allison 12            4) Lett, Lindsey 12               
              28.05       59.61 (59.61)     1:27.23 (27.62)     1:58.51 (58.90)
        2:26.05 (27.54)     2:57.13 (58.62)     3:23.70 (26.57)     3:53.10 (55.97)
  6 Suburban Seahawks Club  'A'                       3:56.85    3:53.87        
     1) Lunn, Emma 12                   2) Cappola, Alexandra 11          
     3) Kennedy, Kayleigh 12            4) Mullins, Lainey 12             
              27.01       55.73 (55.73)     1:25.18 (29.45)   1:58.22 (1:02.49)
        2:28.32 (30.10)   3:01.27 (1:03.05)     3:26.39 (25.12)     3:53.87 (52.60)
  7 North Penn Aquatic Club  'A'                      3:55.39    3:54.03        
     1) Stressman, Kayla 12             2) Potts, Mikayla 11              
     3) Raser, Emma 12                  4) Faikish, Maddie 11             
              28.01       58.75 (58.75)     1:27.43 (28.68)     1:58.37 (59.62)
        2:26.05 (27.68)     2:56.27 (57.90)     3:23.80 (27.53)     3:54.03 (57.76)
  8 Westtown Aquatic Club  'A'                        3:58.37    3:54.48        
     1) Goetz, Peyton 12                2) Hofer, Natalie 12              
     3) Tegler, Taiylor 12              4) Shields, Ashleigh 12           
              28.48       58.81 (58.81)     1:26.36 (27.55)     1:57.59 (58.78)
        2:26.23 (28.64)     2:56.76 (59.17)     3:25.09 (28.33)     3:54.48 (57.72)
  9 York YMCA  'A'                                    3:56.60    3:54.99        
     1) Paxton, Madelyn 12              2) Way, Emily 11                  
     3) Potteiger, Mckenna 11           4) Havice, Julia 11               
              27.99       58.32 (58.32)     1:27.08 (28.76)   1:58.47 (1:00.15)
        2:26.43 (27.96)     2:56.55 (58.08)     3:24.42 (27.87)     3:54.99 (58.44)
 10 Plymouth Whitemarsh Aquatics  'A'                 3:54.70    3:55.77        
     1) Abruzzo, Torianne 11            2) Walters, Ava 12                
     3) Kitsul, Kristina 12             4) Phelps, Anna 12                
              27.69       57.78 (57.78)     1:26.82 (29.04)   1:58.37 (1:00.59)
        2:26.97 (28.60)   2:59.27 (1:00.90)     3:25.90 (26.63)     3:55.77 (56.50)
 11 Greater Philadelphia Aquatic C  'B'               4:00.22    3:56.39        
     1) Defrehn, Alexandra 12           2) Deangelis, Zoeanah 12          
     3) Morgan, Casey 12                4) Castellan, Giovanna 12         
              28.76   1:00.13 (1:00.13)     1:29.18 (29.05)   2:00.67 (1:00.54)
        2:28.35 (27.68)     2:58.69 (58.02)     3:25.85 (27.16)     3:56.39 (57.70)
 12 Parkland Aquatic Club  'A'                        3:53.37    3:58.69        
     1) Ford, Garrity 12                2) Lin, Simone 12                 
     3) Tewksbury, Madison 12           4) Sergent, Brooke 12             
              28.27   1:00.84 (1:00.84)     1:29.47 (28.63)   2:02.50 (1:01.66)
        2:29.08 (26.58)     2:59.54 (57.04)     3:27.78 (28.24)     3:58.69 (59.15)
 13 East Coast C-Cerpants  'A'                        4:00.17    3:59.49        
     1) Culmone, Ella 12                2) Kulakowski, Olivia 12          
     3) Camey, Samantha 12              4) Iordanov, Monica 12            
              29.12   1:01.38 (1:01.38)     1:29.29 (27.91)     2:00.42 (59.04)
        2:29.69 (29.27)   3:00.95 (1:00.53)     3:28.04 (27.09)     3:59.49 (58.54)
 14 Brandywine-DE YMCA  'A'                           4:04.50    4:03.74        
     1) Lynch, Emily 12                 2) Gilbert, Grace 12              
     3) Kaliher, Carlita 12             4) McKenzie, Lanie 12             
              29.90   1:02.13 (1:02.13)     1:31.02 (28.89)     2:01.99 (59.86)
        2:31.00 (29.01)   3:04.42 (1:02.43)     3:32.24 (27.82)     4:03.74 (59.32)
 15 Jersey Wahoos  'B'                                4:03.84    4:04.28        
     1) Sholevar, Meera 12              2) Moyer, Ava 12                  
     3) Kuball, Lilliana 12             4) Willard, Campbell 12           
              29.53   1:02.17 (1:02.17)     1:30.82 (28.65)   2:03.44 (1:01.27)
        2:32.13 (28.69)   3:04.69 (1:01.25)     3:33.07 (28.38)     4:04.28 (59.59)
 16 Friends Central Aquatics  'A'                     4:08.27    4:05.40        
     1) Pillar, Claire 12               2) Oswald, Jamie 11               
     3) Behling, Clara 11               4) English, Chloe 12              
              27.43       58.08 (58.08)     1:28.13 (30.05)   2:01.26 (1:03.18)
        2:30.85 (29.59)   3:03.47 (1:02.21)     3:33.06 (29.59)   4:05.40 (1:01.93)
 17 Central Bucks Swim Team  'A'                      4:16.08    4:07.61        
     1) Dudkina, Elena 12               2) Suko, Caroline 12              
     3) He, Katie 12                    4) Ricciardi, Allyson 11          
              28.70   1:00.56 (1:00.56)     1:30.84 (30.28)   2:04.67 (1:04.11)
        2:34.26 (29.59)   3:07.07 (1:02.40)     3:35.31 (28.24)   4:07.61 (1:00.54)
 18 Egg Harbor Twp Seahawks  'B'                      4:06.85    4:11.68        
     1) Rossi, Isabella 12              2) Kelly, Vanna 12                
     3) Moore, Sydney 11                4) Cornell, Rhylee 11             
              29.73   1:02.79 (1:02.79)     1:32.82 (30.03)   2:06.50 (1:03.71)
        2:35.89 (29.39)   3:08.12 (1:01.62)     3:37.41 (29.29)   4:11.68 (1:03.56)
 
Event 76  Boys 11-12 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    MA SC JO: R 3:38.91   3/16/2014 Suburban Seahawks Club, Suburban Seahawk   
                         P Cullen, J Higson, J Hughes, B Brennan           
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jersey Wahoos  'A'                                3:48.17    3:45.13        
     1) Tao, James 12                   2) Moyer, John 12                 
     3) Gagner, Owen 12                 4) McFadden, Henry 12             
              26.18       54.97 (54.97)     1:22.27 (27.30)     1:52.73 (57.76)
        2:19.85 (27.12)     2:50.78 (58.05)     3:16.81 (26.03)     3:45.13 (54.35)
  2 North Penn Aquatic Club  'A'                      3:49.35    3:53.84        
     1) Dunigan, Daniel 12              2) Faikish, Cole 11               
     3) Davis, Andrew 12                4) Potts, Mason 12                
              28.66   1:00.33 (1:00.33)     1:27.79 (27.46)     2:00.19 (59.86)
        2:28.42 (28.23)   3:01.26 (1:01.07)     3:25.78 (24.52)     3:53.84 (52.58)
  3 Egg Harbor Twp Seahawks  'A'                      3:50.62    3:54.40        
     1) Bushay, Mason 12                2) Wojciechowicz, Michael 12      
     3) Dewitt, Dylan 12                4) Vasser, Zachary 12             
              27.19       57.45 (57.45)     1:25.68 (28.23)   1:57.74 (1:00.29)
        2:25.59 (27.85)     2:57.04 (59.30)     3:23.98 (26.94)     3:54.40 (57.36)
  4 Upper Dublin Aquatic Club  'A'                    3:55.15    3:55.71        
     1) Koh, Anthony 11                 2) Boratto, Evan 11               
     3) Motelson, Spencer 12            4) Ji, David 12                   
              28.65       59.27 (59.27)     1:27.25 (27.98)     1:57.80 (58.53)
        2:25.73 (27.93)   2:59.45 (1:01.65)     3:25.89 (26.44)     3:55.71 (56.26)
  5 Suburban Seahawks Club  'A'                       3:51.97    3:57.15        
     1) Wang, Jake 11                   2) Whitaker, Brock 12             
     3) Yeniay, Can 11                  4) Lash, Daniel 12                
              28.39       58.77 (58.77)     1:27.76 (28.99)   1:59.32 (1:00.55)
        2:28.04 (28.72)   3:00.63 (1:01.31)     3:26.83 (26.20)     3:57.15 (56.52)
  6 Nittany Lion Aquatic Club  'A'                    4:04.49    3:59.34        
     1) Sheppard, Caleb 11              2) Uhlig, Tyler 12                
     3) Boone, Carter 11                4) Blake, Teddy 12                
              32.70   1:09.66 (1:09.66)     1:35.92 (26.26)     2:06.07 (56.41)
        2:34.17 (28.10)     3:05.83 (59.76)     3:31.40 (25.57)     3:59.34 (53.51)
  7 Jersey Wahoos  'B'                                4:02.20    3:59.92        
     1) Derivaux, Charles 12            2) Broderick, Liam 11             
     3) Behm, John 11                   4) Mortellite, Anthony 12         
              27.80       58.78 (58.78)     1:27.50 (28.72)   1:58.95 (1:00.17)
        2:28.83 (29.88)   3:01.76 (1:02.81)     3:29.40 (27.64)     3:59.92 (58.16)
  8 Egg Harbor Twp Seahawks  'B'                      4:07.92    4:04.26        
     1) Schreiner, Charles 12           2) Kelly, Michael 12              
     3) Thompson, Aaron 12              4) Nguyen, William 12             
              28.57   1:00.25 (1:00.25)     1:30.14 (29.89)   2:02.99 (1:02.74)
        2:30.52 (27.53)     3:02.26 (59.27)     3:31.05 (28.79)   4:04.26 (1:02.00)
  9 Central Bucks Swim Team  'A'                      4:12.15    4:04.91        
     1) Schnapf, Aidan 12               2) Scholer, Richard 12            
     3) Lever, Owen 11                  4) Papanikolaou, Marcus 11        
              29.33   1:02.08 (1:02.08)     1:32.94 (30.86)   2:06.83 (1:04.75)
        2:36.11 (29.28)   3:08.26 (1:01.43)     3:34.90 (26.64)     4:04.91 (56.65)
 10 Radnor Aquatic Club  'A'                          4:04.55    4:05.45        
     1) Chen, Conan 11                  2) Reasons, Kyle 12               
     3) Johnson, James 12               4) Oswald, Zachary 11             
              29.25   1:01.30 (1:01.30)     1:30.41 (29.11)   2:04.58 (1:03.28)
        2:33.29 (28.71)   3:04.68 (1:00.10)     3:33.31 (28.63)   4:05.45 (1:00.77)
 11 Parkland Aquatic Club  'A'                        4:01.38    4:14.17        
     1) Rosenthal, Mitchell 12          2) Wu, Wade 12                    
     3) Lehman, Zachary 12              4) Pletz, Andrew 11               
              28.72   1:00.33 (1:00.33)     1:29.19 (28.86)   2:01.29 (1:00.96)
        2:32.91 (31.62)   3:07.39 (1:06.10)     3:40.23 (32.84)   4:14.17 (1:06.78)
 -- York YMCA  'A'                                    3:52.96         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Rees, Jonah 11                  2) Ferroni, Ethan 12              
     3) Henry, Christian 11             4) Welker, Nathan 12              
              28.46   1:00.25 (1:00.25)     1:29.00 (28.75)   2:01.44 (1:01.19)
        2:30.29 (28.85)   3:02.76 (1:01.32)     3:29.03 (26.27)          DQ (55.86)
 
Event 77  Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    MA SC JO: R 2:07.53   3/15/2015 Chase Travis, Delaware Swim Te             
                2:28.09  JO
                2:51.39  SILV
                6:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  2:28.09
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Mullins, Lainey           12 Suburban Seahawk     2:13.82    2:09.99        
              28.08     1:00.96 (32.88)     1:41.30 (40.34)     2:09.99 (28.69)
  2 Lunn, Emma                12 Suburban Seahawk     2:17.39    2:14.33        
              28.15     1:01.42 (33.27)     1:43.90 (42.48)     2:14.33 (30.43)
  3 Abruzzo, Torianne         11 Plymouth Whitema     2:18.22    2:15.17        
              28.90     1:02.83 (33.93)     1:44.60 (41.77)     2:15.17 (30.57)
  4 Paxton, Madelyn           12 York YMCA            2:19.27    2:16.85        
              30.09     1:04.23 (34.14)     1:44.37 (40.14)     2:16.85 (32.48)
  5 Breitbach, Jenna          12 Lancaster Aquati     2:21.54    2:17.43        
              29.91     1:05.45 (35.54)     1:45.58 (40.13)     2:17.43 (31.85)
  6 Carlos, Katie             11 Seahawks Swim Te     2:16.58    2:17.50        
              29.71     1:03.41 (33.70)     1:45.04 (41.63)     2:17.50 (32.46)
  7 Ricciotti, Jordyn         12 Seahawks Swim Te     2:20.11    2:19.04        
              30.09     1:05.70 (35.61)     1:46.27 (40.57)     2:19.04 (32.77)
  8 Stressman, Kayla          12 North Penn Aquat     2:21.22    2:20.48        
              30.05     1:05.75 (35.70)     1:47.33 (41.58)     2:20.48 (33.15)
B - Final
  9 Potteiger, Mckenna        11 York YMCA            2:22.38    2:18.12        
              30.36     1:04.74 (34.38)     1:46.39 (41.65)     2:18.12 (31.73)
 10 Tegler, Taiylor           12 Westtown Aquatic     2:21.58    2:19.00        
              31.10     1:08.89 (37.79)     1:46.49 (37.60)     2:19.00 (32.51)
 11 Sergent, Brooke           12 Parkland Aquatic     2:22.90    2:19.68        
              30.19     1:07.15 (36.96)     1:47.69 (40.54)     2:19.68 (31.99)
 12 Tewksbury, Madison        12 Parkland Aquatic     2:21.93    2:20.61        
              31.22     1:07.91 (36.69)     1:48.98 (41.07)     2:20.61 (31.63)
 13 Gamble, Shannon           12 Golden Ram Aquat     2:23.55    2:21.34        
              31.27     1:08.42 (37.15)     1:48.43 (40.01)     2:21.34 (32.91)
 14 Parry, Kayla              12 Lancaster Aquati     2:23.01    2:22.17        
              30.57     1:06.35 (35.78)     1:49.08 (42.73)     2:22.17 (33.09)
 15 Jia, Annie                11 Upper Dublin Aqu     2:23.48    2:23.47        
              29.70     1:06.01 (36.31)     1:50.80 (44.79)     2:23.47 (32.67)
 16 Raser, Emma               12 North Penn Aquat     2:23.39    2:23.66        
              30.47     1:06.83 (36.36)     1:50.22 (43.39)     2:23.66 (33.44)
 
Event 77  Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    MA SC JO: R 2:07.53   3/15/2015 Chase Travis, Delaware Swim Te             
                2:28.09  JO
                2:51.39  SILV
                6:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  2:28.09
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Mullins, Lainey           12 Suburban Seahawk     2:08.50    2:13.82 q      
              29.07     1:02.98 (33.91)     1:44.59 (41.61)     2:13.82 (29.23)
  2 Carlos, Katie             11 Seahawks Swim Te     2:18.34    2:16.58 q      
              30.00     1:04.02 (34.02)     1:44.65 (40.63)     2:16.58 (31.93)
  3 Lunn, Emma                12 Suburban Seahawk     2:13.39    2:17.39 q      
              29.03     1:02.91 (33.88)     1:45.79 (42.88)     2:17.39 (31.60)
  4 Abruzzo, Torianne         11 Plymouth Whitema     2:17.14    2:18.22 q      
              30.29     1:05.03 (34.74)     1:46.46 (41.43)     2:18.22 (31.76)
  5 Paxton, Madelyn           12 York YMCA            2:20.16    2:19.27 q      
              30.83     1:05.95 (35.12)     1:47.09 (41.14)     2:19.27 (32.18)
  6 Ricciotti, Jordyn         12 Seahawks Swim Te     2:20.25    2:20.11 q      
              30.42     1:06.31 (35.89)     1:47.11 (40.80)     2:20.11 (33.00)
  7 Stressman, Kayla          12 North Penn Aquat     2:25.49    2:21.22 q      
              30.79     1:05.52 (34.73)     1:48.48 (42.96)     2:21.22 (32.74)
  8 Breitbach, Jenna          12 Lancaster Aquati     2:22.18    2:21.54 q      
              31.30     1:06.72 (35.42)     1:48.53 (41.81)     2:21.54 (33.01)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Tegler, Taiylor           12 Westtown Aquatic     2:21.73    2:21.58 q      
              31.17     1:09.60 (38.43)     1:47.73 (38.13)     2:21.58 (33.85)
 10 Tewksbury, Madison        12 Parkland Aquatic     2:23.43    2:21.93 q      
              31.74     1:08.91 (37.17)     1:49.96 (41.05)     2:21.93 (31.97)
 11 Potteiger, Mckenna        11 York YMCA            2:20.65    2:22.38 q      
              31.24     1:07.57 (36.33)     1:50.25 (42.68)     2:22.38 (32.13)
 12 Sergent, Brooke           12 Parkland Aquatic     2:18.53    2:22.90 q      
              30.85     1:09.06 (38.21)     1:50.76 (41.70)     2:22.90 (32.14)
 13 Parry, Kayla              12 Lancaster Aquati     2:26.48    2:23.01 q      
              30.34     1:06.19 (35.85)     1:49.26 (43.07)     2:23.01 (33.75)
 14 Raser, Emma               12 North Penn Aquat     2:24.15    2:23.39 q      
              30.60     1:07.49 (36.89)     1:50.67 (43.18)     2:23.39 (32.72)
 15 Jia, Annie                11 Upper Dublin Aqu     2:24.20    2:23.48 q      
              30.01     1:07.01 (37.00)     1:50.67 (43.66)     2:23.48 (32.81)
 16 Gamble, Shannon           12 Golden Ram Aquat     2:24.60    2:23.55 q      
              30.49     1:08.10 (37.61)     1:49.41 (41.31)     2:23.55 (34.14)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Wright, Amelia            12 Jersey Wahoos        2:22.11    2:23.56        
              31.86     1:06.40 (34.54)     1:50.51 (44.11)     2:23.56 (33.05)
 18 Lett, Lindsey             12 Greater Philadel     2:22.94    2:24.02        
              30.06     1:08.04 (37.98)     1:52.28 (44.24)     2:24.02 (31.74)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Johnson, Madilyn          12 Tops Swimming        2:24.21    2:24.71        
              30.47     1:08.73 (38.26)     1:50.26 (41.53)     2:24.71 (34.45)
 20 Albuquerque, Alicia       12 Jersey Wahoos        2:24.83    2:24.74        
              30.02     1:08.66 (38.64)     1:52.73 (44.07)     2:24.74 (32.01)
 21 Watkins, Azlynn           12 Parkland Swimmin     2:26.96    2:25.16        
              31.35     1:08.99 (37.64)     1:52.96 (43.97)     2:25.16 (32.20)
 22 Defrehn, Alexandra        12 Greater Philadel     2:25.79    2:25.22        
              33.19     1:11.01 (37.82)     1:51.82 (40.81)     2:25.22 (33.40)
 23 Faikish, Maddie           11 North Penn Aquat     2:24.11    2:25.56        
              32.15     1:10.57 (38.42)     1:53.33 (42.76)     2:25.56 (32.23)
 24 Fox, Sarah                12 Upper Main Line      2:48.87L   2:25.80        
              33.10     1:09.65 (36.55)     1:52.81 (43.16)     2:25.80 (32.99)
 25 McDonough, Eliza          12 Seahawks Swim Te     2:25.23    2:25.91        
              31.98     1:09.41 (37.43)     1:50.75 (41.34)     2:25.91 (35.16)
 26 Kelly, Alyssa             11 Una Pfy              2:27.66    2:25.93        
              33.16     1:10.14 (36.98)     1:52.29 (42.15)     2:25.93 (33.64)
 27 Willard, Campbell         12 Jersey Wahoos        2:26.02    2:26.20        
              32.73     1:09.88 (37.15)     1:53.08 (43.20)     2:26.20 (33.12)
 28 Seiger, Audrey            12 Jersey Wahoos        2:28.02    2:26.33        
              31.15     1:09.91 (38.76)     1:53.06 (43.15)     2:26.33 (33.27)
 29 Sargent, Devyn            12 Upper Main Line      2:26.27    2:26.35        
              33.55     1:09.76 (36.21)     1:53.96 (44.20)     2:26.35 (32.39)
 30 Kern, Sarah               12 Greater Philadel     2:25.06    2:27.61        
              30.60     1:08.51 (37.91)     1:51.77 (43.26)     2:27.61 (35.84)
 31 Kuball, Lilliana          12 Jersey Wahoos        2:25.39    2:27.85        
              32.28     1:10.01 (37.73)     1:52.57 (42.56)     2:27.85 (35.28)
 32 Parker, Sarah             11 Hatboro Horsham      2:27.82    2:27.91        
              32.36     1:11.56 (39.20)     1:55.02 (43.46)     2:27.91 (32.89)
 33 Beyah, Me'khai            12 Salvation Army K     2:28.09    2:28.11        
              32.31     1:10.68 (38.37)     1:53.06 (42.38)     2:28.11 (35.05)
 34 Morgan, Casey             12 Greater Philadel     2:27.13    2:28.44        
              32.10     1:10.13 (38.03)     1:56.12 (45.99)     2:28.44 (32.32)
 35 Iordanov, Monica          12 East Coast C-Cer     2:27.76    2:28.54        
              31.05     1:08.64 (37.59)     1:55.31 (46.67)     2:28.54 (33.23)
 36 Ford, Garrity             12 Parkland Aquatic     2:23.58    2:28.55        
              30.47     1:09.68 (39.21)     1:54.12 (44.44)     2:28.55 (34.43)
 37 McKenzie, Lanie           12 Brandywine-DE YM     2:27.74    2:29.14        
              32.47     1:08.77 (36.30)     1:54.03 (45.26)     2:29.14 (35.11)
 38 Rozes, Isabel             12 Episcopal Academ     2:26.89    2:29.43        
              31.76     1:10.58 (38.82)     1:55.96 (45.38)     2:29.43 (33.47)
 39 McMurray, Allison         12 Greater Philadel     2:22.26    2:29.44        
              33.81     1:13.05 (39.24)     1:55.57 (42.52)     2:29.44 (33.87)
 40 Traub, Cece               11 Parkland Aquatic     2:49.49L   2:29.65        
              33.06     1:12.10 (39.04)     1:55.39 (43.29)     2:29.65 (34.26)
 41 Chung, Alena              12 Ridley Area YMCA     2:26.50    2:29.78        
              32.74     1:10.55 (37.81)     1:55.02 (44.47)     2:29.78 (34.76)
 42 Crouthamel, Kaitlyn       12 Wildwood Crest D     2:26.62    2:29.80        
              31.07     1:08.48 (37.41)     1:56.73 (48.25)     2:29.80 (33.07)
 43 Moyer, Ava                12 Jersey Wahoos        2:26.93    2:29.97        
              32.60     1:09.76 (37.16)     1:57.25 (47.49)     2:29.97 (32.72)
 44 Latini, Sophia            12 Blue Eagle Swimm     2:27.02    2:30.47        
              31.05     1:08.37 (37.32)     1:54.49 (46.12)     2:30.47 (35.98)
 45 Kil, Samantha             11 Aquatic Club of      2:26.09    2:30.62        
              31.00     1:09.30 (38.30)     1:56.50 (47.20)     2:30.62 (34.12)
 46 Kitsul, Kristina          12 Plymouth Whitema     2:24.32    2:31.08        
              31.91     1:11.74 (39.83)     1:56.35 (44.61)     2:31.08 (34.73)
 47 Havice, Julia             11 York YMCA            2:25.14    2:31.31        
              31.39     1:09.99 (38.60)     1:57.53 (47.54)     2:31.31 (33.78)
 48 Laganelli, Audrey         12 Upper Main Line      2:27.40    2:32.36        
              33.94     1:11.32 (37.38)     1:58.89 (47.57)     2:32.36 (33.47)
 49 Sholevar, Meera           12 Jersey Wahoos        2:26.82    2:36.17        
              32.85     1:10.70 (37.85)     2:00.15 (49.45)     2:36.17 (36.02)
 
Event 78  Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    MA SC JO: R 1:57.89   3/16/2014 Destin Lasco, Pleasantville Aq             
                2:28.59  JO
                2:52.99  SILV
                6:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  2:28.59
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Tao, James                12 Jersey Wahoos        2:10.97    2:07.43        
              27.66     1:00.48 (32.82)     1:37.93 (37.45)     2:07.43 (29.50)
  2 Kupsky, Eric              12 Kingston River O     2:08.54    2:08.01        
              28.25       59.86 (31.61)     1:38.21 (38.35)     2:08.01 (29.80)
  3 D'Ariano, Landon          12 Westtown Aquatic     2:12.01    2:09.59        
              28.47     1:01.28 (32.81)     1:38.90 (37.62)     2:09.59 (30.69)
  4 Zagaceta, Magill          11 Hershey Aquatic      2:16.65    2:14.39        
              29.16     1:03.59 (34.43)     1:43.24 (39.65)     2:14.39 (31.15)
  5 Green, Mason              12 Tops Swimming        2:17.77    2:16.98        
              29.58     1:04.44 (34.86)     1:44.86 (40.42)     2:16.98 (32.12)
  6 Lash, Daniel              12 Suburban Seahawk     2:18.60    2:18.77        
              29.47     1:05.98 (36.51)     1:47.20 (41.22)     2:18.77 (31.57)
  7 Moyer, John               12 Jersey Wahoos        2:18.53    2:19.10        
              28.74     1:04.91 (36.17)     1:46.75 (41.84)     2:19.10 (32.35)
  8 Welker, Nathan            12 York YMCA            2:19.75    2:20.70        
              29.58     1:04.09 (34.51)     1:49.23 (45.14)     2:20.70 (31.47)
B - Final
  9 Zhao, Jason               12 Pocono Family YM     2:24.20    2:18.30        
              31.45     1:05.33 (33.88)     1:45.26 (39.93)     2:18.30 (33.04)
 10 Winnington, Jude          12 Unattached           2:20.92    2:18.95        
              30.46     1:04.69 (34.23)     1:47.81 (43.12)     2:18.95 (31.14)
 11 Wang, Jake                11 Suburban Seahawk     2:21.71    2:19.39        
              29.73     1:05.01 (35.28)     1:45.44 (40.43)     2:19.39 (33.95)
 12 Chan, Alexander           12 Ridley Area YMCA     2:20.75    2:20.27        
              30.60     1:07.89 (37.29)     1:49.60 (41.71)     2:20.27 (30.67)
 12 Koh, Anthony              11 Upper Dublin Aqu     2:22.70    2:20.27        
              31.39     1:08.43 (37.04)     1:48.96 (40.53)     2:20.27 (31.31)
 14 Texter, Jacob             12 Unattached           2:24.72    2:24.51        
              32.40     1:07.29 (34.89)     1:52.19 (44.90)     2:24.51 (32.32)
 15 Yoon, Sondo               12 Wsy Swimming         2:22.80    2:24.65        
              31.70     1:10.11 (38.41)     1:52.48 (42.37)     2:24.65 (32.17)
 -- Vasser, Zachary           12 Seahawks Swim Te     2:22.33         DQ        
      Alternating Kick - fly
              30.21     1:04.66 (34.45)     1:48.17 (43.51)          DQ (31.86)
 
Event 78  Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    MA SC JO: R 1:57.89   3/16/2014 Destin Lasco, Pleasantville Aq             
                2:28.59  JO
                2:52.99  SILV
                6:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  2:28.59
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kupsky, Eric              12 Kingston River O     2:10.00    2:08.54 q      
              28.50       59.78 (31.28)     1:38.79 (39.01)     2:08.54 (29.75)
  2 Tao, James                12 Jersey Wahoos        2:09.15    2:10.97 q      
              27.86     1:01.28 (33.42)     1:40.06 (38.78)     2:10.97 (30.91)
  3 D'Ariano, Landon          12 Westtown Aquatic     2:10.53    2:12.01 q      
              29.04     1:01.77 (32.73)     1:40.93 (39.16)     2:12.01 (31.08)
  4 Zagaceta, Magill          11 Hershey Aquatic      2:18.64    2:16.65 q      
              29.18     1:03.93 (34.75)     1:44.19 (40.26)     2:16.65 (32.46)
  5 Green, Mason              12 Tops Swimming        2:20.66    2:17.77 q      
              31.41     1:06.61 (35.20)     1:46.57 (39.96)     2:17.77 (31.20)
  6 Moyer, John               12 Jersey Wahoos        2:19.17    2:18.53 q      
              28.55     1:04.88 (36.33)     1:47.62 (42.74)     2:18.53 (30.91)
  7 Lash, Daniel              12 Suburban Seahawk     2:19.90    2:18.60 q      
              29.29     1:05.46 (36.17)     1:47.96 (42.50)     2:18.60 (30.64)
  8 Welker, Nathan            12 York YMCA            2:21.11    2:19.75 q      
              29.82     1:05.52 (35.70)     1:49.01 (43.49)     2:19.75 (30.74)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Chan, Alexander           12 Ridley Area YMCA     2:21.94    2:20.75 q      
              30.64     1:07.24 (36.60)     1:49.54 (42.30)     2:20.75 (31.21)
 10 Winnington, Jude          12 Unattached           2:22.01    2:20.92 q      
              30.44     1:05.60 (35.16)     1:49.24 (43.64)     2:20.92 (31.68)
 11 Wang, Jake                11 Suburban Seahawk     2:20.19    2:21.71 q      
              29.61     1:05.64 (36.03)     1:47.82 (42.18)     2:21.71 (33.89)
 12 Vasser, Zachary           12 Seahawks Swim Te     2:19.49    2:22.33 q      
              30.39     1:04.99 (34.60)     1:49.79 (44.80)     2:22.33 (32.54)
 13 Koh, Anthony              11 Upper Dublin Aqu     2:24.06    2:22.70 q      
              31.98     1:08.77 (36.79)     1:51.26 (42.49)     2:22.70 (31.44)
 14 Yoon, Sondo               12 Wsy Swimming         2:24.61    2:22.80 q      
              30.87     1:08.08 (37.21)     1:51.09 (43.01)     2:22.80 (31.71)
 15 Armstrong, Patrick        12 East Coast C-Cer     2:20.47    2:23.83 q      
              30.24     1:06.81 (36.57)     1:50.00 (43.19)     2:23.83 (33.83)
 16 Zhao, Jason               12 Pocono Family YM     2:26.66    2:24.20 q      
              32.53     1:08.63 (36.10)     1:50.25 (41.62)     2:24.20 (33.95)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Chang, Jonathan           12 Wsy Swimming         2:22.50    2:24.38        
              31.89     1:07.93 (36.04)     1:51.65 (43.72)     2:24.38 (32.73)
 18 Texter, Jacob             12 Unattached           2:22.87    2:24.72        
              33.29     1:09.02 (35.73)     1:52.92 (43.90)     2:24.72 (31.80)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Rees, Jonah               11 York YMCA            2:21.77    2:25.38        
              32.63     1:10.01 (37.38)     1:53.68 (43.67)     2:25.38 (31.70)
 20 Croghan, Nicholas         12 Hanover Ymca Sti     2:26.23    2:25.42        
              32.53     1:09.63 (37.10)     1:51.33 (41.70)     2:25.42 (34.09)
 21 Yeniay, Can               11 Suburban Seahawk     2:24.17    2:25.72        
              30.85     1:08.74 (37.89)     1:54.29 (45.55)     2:25.72 (31.43)
 22 Colino, Jase              12 Five Star Swim C     2:24.66    2:26.13        
              32.92     1:11.02 (38.10)     1:53.11 (42.09)     2:26.13 (33.02)
 23 Uhlig, Tyler              12 Nittany Lion Aqu     2:25.86    2:26.26        
              31.50     1:07.14 (35.64)     1:54.58 (47.44)     2:26.26 (31.68)
 24 Shaffer, Reilly           12 Lansdowne YMCA       2:26.02    2:26.50        
              32.03     1:12.51 (40.48)     1:55.02 (42.51)     2:26.50 (31.48)
 25 Haney, James              12 East Coast C-Cer     2:46.52L   2:26.72        
              31.91     1:09.15 (37.24)     1:54.01 (44.86)     2:26.72 (32.71)
 26 Sheehan, Braden           12 Una Sjac             2:28.57    2:26.90        
              33.00     1:10.19 (37.19)     1:55.75 (45.56)     2:26.90 (31.15)
 27 M'Ikanatha, Isaac         12 Hershey Aquatic      2:25.30    2:27.27        
              31.35     1:08.02 (36.67)     1:55.16 (47.14)     2:27.27 (32.11)
 28 Henry, Christian          11 York YMCA            2:28.28    2:27.43        
              32.04     1:10.56 (38.52)     1:54.51 (43.95)     2:27.43 (32.92)
 29 Keyes, Jake               12 Wsy Swimming         2:28.55    2:27.82        
              32.39     1:08.92 (36.53)     1:53.92 (45.00)     2:27.82 (33.90)
 30 Chen, Conan               11 Radnor Aquatic C     2:26.02    2:28.06        
              31.50     1:10.96 (39.46)     1:52.01 (41.05)     2:28.06 (36.05)
 31 Smith, Ryan               12 Una Gpac             2:25.32    2:28.75        
              32.89     1:11.45 (38.56)     1:56.37 (44.92)     2:28.75 (32.38)
 32 Bearley, Chase            12 Unattached           2:27.62    2:28.91        
              31.25     1:09.25 (38.00)     1:55.75 (46.50)     2:28.91 (33.16)
 33 Rosenthal, Mitchell       12 Parkland Aquatic     2:27.83    2:29.64        
              30.72     1:10.00 (39.28)     1:54.57 (44.57)     2:29.64 (35.07)
 34 McGowan, James            11 Springfield Aqua     2:25.93    2:29.89        
              31.81     1:09.16 (37.35)     1:55.58 (46.42)     2:29.89 (34.31)
 35 Mistry, Aryan             12 Hatboro Horsham      2:26.91    2:30.63        
              33.14     1:11.19 (38.05)     1:55.94 (44.75)     2:30.63 (34.69)
 36 Stanczewski, Will         12 Plymouth Whitema     2:28.51    2:31.10        
              34.67     1:12.83 (38.16)     1:55.80 (42.97)     2:31.10 (35.30)
 37 Kelly, Michael            12 Seahawks Swim Te     2:49.46L   2:31.52        
              32.85     1:11.99 (39.14)     1:56.66 (44.67)     2:31.52 (34.86)
 38 Wojciechowicz, Michael    12 Seahawks Swim Te     2:24.30    2:32.23        
              33.14     1:10.98 (37.84)     1:57.29 (46.31)     2:32.23 (34.94)
 -- Mortellite, Anthony       12 Jersey Wahoos        2:19.40         DQ        
      Non-simultaneous arms - breast
              31.60     1:09.61 (38.01)     1:50.88 (41.27)          DQ (33.07)
 
Event 79  Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    MA SC JO: R 57.68   3/16/2014 Ayana Opong, Salvation Army K                
              1:07.69  JO
              1:23.89  SILV
              4:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  1:07.69
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Mullins, Lainey           12 Suburban Seahawk       59.30      57.48R       
              27.14       57.48 (30.34)                                        
  2 Phelps, Anna              12 Plymouth Whitema     1:01.05    1:00.12        
              28.14     1:00.12 (31.98)                                        
  3 Stevenson, Amelia         12 George School Aq     1:02.48    1:01.25        
              28.48     1:01.25 (32.77)                                        
  4 Albuquerque, Alicia       12 Jersey Wahoos        1:02.46    1:01.35        
              28.75     1:01.35 (32.60)                                        
  5 Finnegan, Meghan          12 Jersey Wahoos        1:01.69    1:01.46        
              28.75     1:01.46 (32.71)                                        
  6 Nguyen, Kayla             12 Seahawks Swim Te     1:03.22    1:01.92        
              29.13     1:01.92 (32.79)                                        
  7 Abruzzo, Torianne         11 Plymouth Whitema     1:03.01    1:02.78        
              29.52     1:02.78 (33.26)                                        
  8 Oyerly, Calista           12 Hershey Aquatic      1:03.81    1:04.77        
              29.71     1:04.77 (35.06)                                        
B - Final
  9 Lett, Lindsey             12 Greater Philadel     1:04.08    1:02.93        
              28.95     1:02.93 (33.98)                                        
 10 Sergent, Brooke           12 Parkland Aquatic     1:04.72    1:03.19        
              30.57     1:03.19 (32.62)                                        
 11 Neilly, Hannah            12 Radnor Aquatic C     1:04.58    1:03.70        
              29.45     1:03.70 (34.25)                                        
 12 Fekete, Emily             12 South Jersey Aqu     1:05.02    1:03.81        
              29.97     1:03.81 (33.84)                                        
 13 Moyer, Ava                12 Jersey Wahoos        1:05.09    1:04.34        
              30.70     1:04.34 (33.64)                                        
 14 Potts, Mikayla            11 North Penn Aquat     1:04.81    1:04.89        
              29.65     1:04.89 (35.24)                                        
 15 Gerhardt, Kylie           12 Lancaster Family     1:05.23    1:05.52        
              30.61     1:05.52 (34.91)                                        
 16 Parry, Kayla              12 Lancaster Aquati     1:04.96    1:05.89        
              31.06     1:05.89 (34.83)                                        
C - Final
 17 Potteiger, Mckenna        11 York YMCA            1:05.77    1:04.33        
              30.50     1:04.33 (33.83)                                        
 18 Kalmanowicz, Kate         12 York YMCA            1:05.41    1:04.71        
              30.97     1:04.71 (33.74)                                        
 19 Phifer, Amanda            12 North Penn Aquat     1:06.65    1:05.33        
              29.99     1:05.33 (35.34)                                        
 20 Jervis, Camdyn            12 Blue Dolphin Aqu     1:05.85    1:05.34        
              29.57     1:05.34 (35.77)                                        
 21 Kern, Sarah               12 Greater Philadel     1:06.67    1:05.63        
              29.87     1:05.63 (35.76)                                        
 22 Shapiro, Alisa            12 Medford Wave Swi     1:05.84    1:05.87        
              31.10     1:05.87 (34.77)                                        
 23 Crew, Eliana              12 Tops Swimming        1:05.54    1:05.92        
              30.56     1:05.92 (35.36)                                        
 24 Undercofler, Gemma        12 Upper Main Line      1:05.69    1:06.26        
              30.84     1:06.26 (35.42)                                        
 
Event 79  Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    MA SC JO: R 57.68   3/16/2014 Ayana Opong, Salvation Army K                
              1:07.69  JO
              1:23.89  SILV
              4:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  1:07.69
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Mullins, Lainey           12 Suburban Seahawk       58.03      59.30 q      
              28.28       59.30 (31.02)                                        
  2 Phelps, Anna              12 Plymouth Whitema       58.95    1:01.05 q      
              28.93     1:01.05 (32.12)                                        
  3 Finnegan, Meghan          12 Jersey Wahoos        1:02.50    1:01.69 q      
              29.30     1:01.69 (32.39)                                        
  4 Albuquerque, Alicia       12 Jersey Wahoos        1:03.35    1:02.46 q      
              29.48     1:02.46 (32.98)                                        
  5 Stevenson, Amelia         12 George School Aq     1:02.34    1:02.48 q      
              29.51     1:02.48 (32.97)                                        
  6 Abruzzo, Torianne         11 Plymouth Whitema     1:02.85    1:03.01 q      
              30.40     1:03.01 (32.61)                                        
  7 Nguyen, Kayla             12 Seahawks Swim Te     1:03.81    1:03.22 q      
              29.46     1:03.22 (33.76)                                        
  8 Oyerly, Calista           12 Hershey Aquatic      1:06.76    1:03.81 q      
              29.10     1:03.81 (34.71)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lett, Lindsey             12 Greater Philadel     1:03.86    1:04.08 q      
              29.73     1:04.08 (34.35)                                        
 10 Neilly, Hannah            12 Radnor Aquatic C     1:03.43    1:04.58 q      
              29.95     1:04.58 (34.63)                                        
 11 Sergent, Brooke           12 Parkland Aquatic     1:03.31    1:04.72 q      
              31.53     1:04.72 (33.19)                                        
 12 Potts, Mikayla            11 North Penn Aquat     1:06.81    1:04.81 q      
              29.98     1:04.81 (34.83)                                        
 13 Parry, Kayla              12 Lancaster Aquati     1:05.08    1:04.96 q      
              30.31     1:04.96 (34.65)                                        
 14 Fekete, Emily             12 South Jersey Aqu     1:05.27    1:05.02 q      
              30.37     1:05.02 (34.65)                                        
 15 Moyer, Ava                12 Jersey Wahoos        1:06.49    1:05.09 q      
              30.75     1:05.09 (34.34)                                        
 16 Gerhardt, Kylie           12 Lancaster Family     1:07.29    1:05.23 q      
              31.48     1:05.23 (33.75)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Kalmanowicz, Kate         12 York YMCA            1:06.90    1:05.41 q      
              30.86     1:05.41 (34.55)                                        
 18 Crew, Eliana              12 Tops Swimming        1:06.94    1:05.54 q      
              30.70     1:05.54 (34.84)                                        
 19 Undercofler, Gemma        12 Upper Main Line      1:07.51    1:05.69 q      
              30.87     1:05.69 (34.82)                                        
 20 Potteiger, Mckenna        11 York YMCA            1:05.78    1:05.77 q      
              31.15     1:05.77 (34.62)                                        
 21 Shapiro, Alisa            12 Medford Wave Swi     1:05.17    1:05.84 q      
              30.71     1:05.84 (35.13)                                        
 22 Jervis, Camdyn            12 Blue Dolphin Aqu     1:06.54    1:05.85 q      
              30.77     1:05.85 (35.08)                                        
 23 Wang, Marina              12 Upper Main Line      1:02.07    1:06.12 q      
              31.71     1:06.12 (34.41)                                        
 24 Kulakowski, Olivia        12 East Coast C-Cer     1:07.02    1:06.37 q      
              31.30     1:06.37 (35.07)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Phifer, Amanda            12 North Penn Aquat     1:06.43    1:06.65        
              29.88     1:06.65 (36.77)                                        
 26 Kern, Sarah               12 Greater Philadel     1:05.91    1:06.67        
              30.45     1:06.67 (36.22)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Hofer, Natalie            12 Westtown Aquatic     1:06.41    1:06.81        
              31.12     1:06.81 (35.69)                                        
 28 Culmone, Ella             12 East Coast C-Cer     1:04.09    1:06.84        
              31.41     1:06.84 (35.43)                                        
 29 Kennedy, Kayleigh         12 Suburban Seahawk     1:06.15    1:06.92        
              31.55     1:06.92 (35.37)                                        
 30 Davidson, Lana            11 East Coast C-Cer     1:04.95    1:06.95        
              30.84     1:06.95 (36.11)                                        
 31 Morgan, Casey             12 Greater Philadel     1:06.65    1:07.33        
              31.20     1:07.33 (36.13)                                        
 32 Watkins, Azlynn           12 Parkland Swimmin     1:06.27    1:07.59        
              31.78     1:07.59 (35.81)                                        
 33 Faikish, Maddie           11 North Penn Aquat     1:06.19    1:07.62        
              31.66     1:07.62 (35.96)                                        
 34 Camey, Samantha           12 East Coast C-Cer     1:07.47    1:07.91        
              30.78     1:07.91 (37.13)                                        
 35 Iordanov, Monica          12 East Coast C-Cer     1:06.44    1:08.44        
              31.47     1:08.44 (36.97)                                        
 36 Nagel, Mackenzie          12 Radnor Aquatic C     1:07.51    1:08.55        
              32.34     1:08.55 (36.21)                                        
 37 Phillips, Victoria        12 Unattached           1:07.38    1:08.81        
              31.86     1:08.81 (36.95)                                        
 38 Carl, Mary                12 Boyertown YMCA N     1:07.17    1:11.12        
              32.81     1:11.12 (38.31)                                        
 
Event 80  Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    MA SC JO: R 56.07   3/20/2005 Steven M Gasparini                           
              1:08.79  JO
              1:24.99  SILV
              4:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  1:08.79
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Potts, Mason              12 North Penn Aquat       58.22      57.37        
              26.53       57.37 (30.84)                                        
  2 Zawodny, Adler            12 Blue Eagle Swimm       59.29      59.32        
              27.98       59.32 (31.34)                                        
  3 Moyer, John               12 Jersey Wahoos          59.95      59.54        
              27.99       59.54 (31.55)                                        
  4 Tao, James                12 Jersey Wahoos        1:00.46      59.90        
              27.79       59.90 (32.11)                                        
  5 Bushay, Mason             12 Seahawks Swim Te       59.83    1:01.11        
              28.32     1:01.11 (32.79)                                        
  6 McFadden, Henry           12 Jersey Wahoos        1:01.76    1:01.55        
              28.39     1:01.55 (33.16)                                        
  7 Estep, Derek              11 Chambersburg Cha     1:02.72    1:02.14        
              29.40     1:02.14 (32.74)                                        
  8 Welker, Nathan            12 York YMCA            1:02.02    1:03.13        
              30.02     1:03.13 (33.11)                                        
B - Final
  9 Whitaker, Brock           12 Suburban Seahawk     1:02.88    1:01.77        
              29.81     1:01.77 (31.96)                                        
 10 Blumhardt, Jude           12 Lower Moreland S     1:03.07    1:01.81        
              28.20     1:01.81 (33.61)                                        
 11 Zagaceta, Magill          11 Hershey Aquatic      1:03.24    1:02.13        
              28.97     1:02.13 (33.16)                                        
 12 Armstrong, Patrick        12 East Coast C-Cer     1:04.38    1:02.35        
              29.01     1:02.35 (33.34)                                        
 13 Yeniay, Can               11 Suburban Seahawk     1:05.35    1:03.86        
              30.30     1:03.86 (33.56)                                        
 13 Chiu, Brandon             11 Friends Select A     1:04.38    1:03.86        
              30.27     1:03.86 (33.59)                                        
 15 Lash, Daniel              12 Suburban Seahawk     1:04.66    1:04.10        
              29.75     1:04.10 (34.35)                                        
 16 Wang, Jake                11 Suburban Seahawk     1:03.33    1:04.18        
              29.81     1:04.18 (34.37)                                        
C - Final
 17 Sheehan, Braden           12 Una Sjac             1:05.63    1:04.22        
              30.33     1:04.22 (33.89)                                        
 18 Winnington, Jude          12 Unattached           1:05.94    1:05.34        
              30.88     1:05.34 (34.46)                                        
 19 Rosenthal, Mitchell       12 Parkland Aquatic     1:06.20    1:05.58        
              30.73     1:05.58 (34.85)                                        
 20 Pervall, Ian              12 DCAA                 1:05.52    1:06.12        
              30.93     1:06.12 (35.19)                                        
 21 Broderick, Liam           11 Jersey Wahoos        1:05.80    1:06.27        
              30.06     1:06.27 (36.21)                                        
 22 Papanikolaou, Marcus      11 Central Bucks Sw     1:05.72    1:06.54        
              29.20     1:06.54 (37.34)                                        
 23 Almodovar, Jayden         12 Marauder Aquatic     1:05.71    1:06.84        
              31.00     1:06.84 (35.84)                                        
 24 Boone, Carter             11 Nittany Lion Aqu     1:06.67    1:06.89        
              30.61     1:06.89 (36.28)                                        
 
Event 80  Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    MA SC JO: R 56.07   3/20/2005 Steven M Gasparini                           
              1:08.79  JO
              1:24.99  SILV
              4:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  1:08.79
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Potts, Mason              12 North Penn Aquat       57.24      58.22 q      
              26.95       58.22 (31.27)                                        
  2 Zawodny, Adler            12 Blue Eagle Swimm     1:01.40      59.29 q      
              28.22       59.29 (31.07)                                        
  3 Bushay, Mason             12 Seahawks Swim Te     1:00.91      59.83 q      
              28.03       59.83 (31.80)                                        
  4 Moyer, John               12 Jersey Wahoos        1:00.12      59.95 q      
              28.58       59.95 (31.37)                                        
  5 Tao, James                12 Jersey Wahoos          59.20    1:00.46 q      
              28.23     1:00.46 (32.23)                                        
  6 McFadden, Henry           12 Jersey Wahoos        1:03.07    1:01.76 q      
              28.75     1:01.76 (33.01)                                        
  7 Welker, Nathan            12 York YMCA            1:01.75    1:02.02 q      
              29.53     1:02.02 (32.49)                                        
  8 Estep, Derek              11 Chambersburg Cha     1:03.23    1:02.72 q      
              30.29     1:02.72 (32.43)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Marks, Carter             12 Phoenixville  YM     1:01.98    1:02.84 q      
              29.24     1:02.84 (33.60)                                        
 10 Whitaker, Brock           12 Suburban Seahawk     1:02.57    1:02.88 q      
              30.13     1:02.88 (32.75)                                        
 11 Blumhardt, Jude           12 Lower Moreland S     1:04.58    1:03.07 q      
              28.66     1:03.07 (34.41)                                        
 12 Zagaceta, Magill          11 Hershey Aquatic      1:04.34    1:03.24 q      
              29.62     1:03.24 (33.62)                                        
 13 Wang, Jake                11 Suburban Seahawk     1:03.05    1:03.33 q      
              29.97     1:03.33 (33.36)                                        
 14 Armstrong, Patrick        12 East Coast C-Cer     1:03.83    1:04.38 q      
              29.61     1:04.38 (34.77)                                        
 14 Chiu, Brandon             11 Friends Select A     1:07.68    1:04.38 q      
              30.67     1:04.38 (33.71)                                        
 16 Lash, Daniel              12 Suburban Seahawk     1:04.96    1:04.66 q      
              29.95     1:04.66 (34.71)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Yeniay, Can               11 Suburban Seahawk     1:06.30    1:05.35 q      
              30.63     1:05.35 (34.72)                                        
 18 Pervall, Ian              12 DCAA                 1:08.29    1:05.52 q      
              30.50     1:05.52 (35.02)                                        
 19 Sheehan, Braden           12 Una Sjac             1:06.69    1:05.63 q      
              30.74     1:05.63 (34.89)                                        
 20 Almodovar, Jayden         12 Marauder Aquatic     1:07.68    1:05.71 q      
              30.06     1:05.71 (35.65)                                        
 21 Papanikolaou, Marcus      11 Central Bucks Sw     1:07.84    1:05.72 q      
              30.07     1:05.72 (35.65)                                        
 22 Tsaturyan, Alec           12 Plymouth Whitema       59.14    1:05.80 q      
              30.57     1:05.80 (35.23)                                        
 22 Broderick, Liam           11 Jersey Wahoos        1:07.42    1:05.80 q      
              30.18     1:05.80 (35.62)                                        
 24 Winnington, Jude          12 Unattached           1:05.82    1:05.94 q      
              30.89     1:05.94 (35.05)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Rosenthal, Mitchell       12 Parkland Aquatic     1:06.21    1:06.20        
              31.32     1:06.20 (34.88)                                        
 26 Gagner, Owen              12 Jersey Wahoos        1:05.52    1:06.28        
              30.77     1:06.28 (35.51)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Chang, Jonathan           12 Wsy Swimming         1:06.21    1:06.49        
              31.72     1:06.49 (34.77)                                        
 28 Boone, Carter             11 Nittany Lion Aqu     1:08.09    1:06.67        
              30.65     1:06.67 (36.02)                                        
 29 Tsakumis, Theodore        12 Brandywine-DE YM     1:07.40    1:07.11        
              31.01     1:07.11 (36.10)                                        
 30 Tran, Brian               12 Mariners             1:14.96S   1:07.42        
              32.13     1:07.42 (35.29)                                        
 31 Reihl, Alexander          12 Medford Wave Swi     1:03.65    1:07.58        
              30.76     1:07.58 (36.82)                                        
 32 Chen, Conan               11 Radnor Aquatic C     1:06.82    1:07.60        
              31.39     1:07.60 (36.21)                                        
 33 Baur, Jake                12 Kingston River O     1:08.38    1:07.67        
              31.01     1:07.67 (36.66)                                        
 34 M'Ikanatha, Isaac         12 Hershey Aquatic      1:06.24    1:07.84        
              31.59     1:07.84 (36.25)                                        
 35 Keyes, Jake               12 Wsy Swimming         1:08.58    1:08.25        
              31.57     1:08.25 (36.68)                                        
 36 Kelly, Michael            12 Seahawks Swim Te     1:08.30    1:08.41        
              32.20     1:08.41 (36.21)                                        
 37 Anderson, Harry           12 Aquatic Club of      1:08.72    1:08.55        
              31.53     1:08.55 (37.02)                                        
 38 Kissinger, Alex           11 Governor Mifflin     1:08.41    1:09.28        
              32.45     1:09.28 (36.83)                                        
 39 Oswald, Zachary           11 Radnor Aquatic C     1:08.18    1:09.33        
              32.93     1:09.33 (36.40)                                        
 40 Henry, Christian          11 York YMCA            1:07.59    1:09.82        
              32.10     1:09.82 (37.72)                                        
 41 Bearley, Chase            12 Unattached           1:08.57    1:16.99        
              34.12     1:16.99 (42.87)                                        
 
Event 81  Girls 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    MA SC JO: R 2:23.78   3/12/2006 Madeline M Maher                           
                2:49.99  JO
                3:06.99  SILV
                6:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  2:49.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Phelps, Anna              12 Plymouth Whitema     2:34.79    2:26.80        
              33.12     1:10.81 (37.69)     1:48.75 (37.94)     2:26.80 (38.05)
  2 Tegler, Taiylor           12 Westtown Aquatic     2:30.21    2:27.52        
              33.12     1:10.57 (37.45)     1:49.22 (38.65)     2:27.52 (38.30)
  3 Breitbach, Jenna          12 Lancaster Aquati     2:37.32    2:33.75        
              34.30     1:13.44 (39.14)     1:54.05 (40.61)     2:33.75 (39.70)
  4 Park, Esther              11 Lower Moreland S     2:36.32    2:34.32        
              35.23     1:14.23 (39.00)     1:54.05 (39.82)     2:34.32 (40.27)
  5 Tewksbury, Madison        12 Parkland Aquatic     2:35.52    2:34.77        
              34.45     1:13.75 (39.30)     1:54.28 (40.53)     2:34.77 (40.49)
  6 Burns, Jessica            12 Souderton Area C     2:37.84    2:34.80        
              34.06     1:13.62 (39.56)     1:54.60 (40.98)     2:34.80 (40.20)
  7 Abruzzo, Torianne         11 Plymouth Whitema     2:36.36    2:35.37        
              35.86     1:15.56 (39.70)     1:56.73 (41.17)     2:35.37 (38.64)
  8 Ricciotti, Jordyn         12 Seahawks Swim Te     2:37.81    2:35.98        
              34.73     1:14.20 (39.47)     1:55.10 (40.90)     2:35.98 (40.88)
B - Final
  9 Hofer, Natalie            12 Westtown Aquatic     2:39.08    2:33.18        
              33.92     1:13.20 (39.28)     1:53.00 (39.80)     2:33.18 (40.18)
 10 McDonough, Eliza          12 Seahawks Swim Te     2:39.27    2:34.89        
              33.21     1:12.13 (38.92)     1:53.16 (41.03)     2:34.89 (41.73)
 11 Beyah, Me'khai            12 Salvation Army K     2:38.98    2:39.34        
              34.53     1:14.50 (39.97)     1:56.79 (42.29)     2:39.34 (42.55)
 12 Behling, Clara            11 Friends Central      2:41.66    2:39.45        
              36.31     1:17.62 (41.31)     1:59.52 (41.90)     2:39.45 (39.93)
 13 Gamble, Shannon           12 Golden Ram Aquat     2:40.93    2:40.11        
              34.84     1:15.52 (40.68)     1:58.43 (42.91)     2:40.11 (41.68)
 14 Lang, Elizabeth           12 South Jersey Aqu     2:42.14    2:42.62        
              34.39     1:15.06 (40.67)     1:58.31 (43.25)     2:42.62 (44.31)
 15 Yushan, Denise            12 Pleasantville Aq     2:41.52    2:46.17        
              38.28     1:20.44 (42.16)     2:04.14 (43.70)     2:46.17 (42.03)
 16 Raser, Emma               12 North Penn Aquat     2:42.18    2:47.53        
              36.16     1:18.59 (42.43)     2:02.84 (44.25)     2:47.53 (44.69)
 
Event 81  Girls 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    MA SC JO: R 2:23.78   3/12/2006 Madeline M Maher                           
                2:49.99  JO
                3:06.99  SILV
                6:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  2:49.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Tegler, Taiylor           12 Westtown Aquatic     2:34.52    2:30.21 q      
              33.60     1:12.22 (38.62)     1:51.54 (39.32)     2:30.21 (38.67)
  2 Phelps, Anna              12 Plymouth Whitema     2:27.62    2:34.79 q      
              34.18     1:13.25 (39.07)     1:54.45 (41.20)     2:34.79 (40.34)
  3 Tewksbury, Madison        12 Parkland Aquatic     2:34.70    2:35.52 q      
              35.16     1:14.54 (39.38)     1:55.21 (40.67)     2:35.52 (40.31)
  4 Park, Esther              11 Lower Moreland S     2:43.26    2:36.32 q      
              35.19     1:15.41 (40.22)     1:56.80 (41.39)     2:36.32 (39.52)
  5 Abruzzo, Torianne         11 Plymouth Whitema     2:40.64    2:36.36 q      
              36.51     1:16.70 (40.19)     1:57.19 (40.49)     2:36.36 (39.17)
  6 Breitbach, Jenna          12 Lancaster Aquati     2:39.15    2:37.32 q      
              34.63     1:14.57 (39.94)     1:56.34 (41.77)     2:37.32 (40.98)
  7 Ricciotti, Jordyn         12 Seahawks Swim Te     2:38.32    2:37.81 q      
              35.62     1:15.32 (39.70)     1:56.45 (41.13)     2:37.81 (41.36)
  8 Burns, Jessica            12 Souderton Area C     2:44.35    2:37.84 q      
              33.74     1:13.42 (39.68)     1:55.66 (42.24)     2:37.84 (42.18)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Beyah, Me'khai            12 Salvation Army K     2:43.71    2:38.98 q      
              35.05     1:15.50 (40.45)     1:57.35 (41.85)     2:38.98 (41.63)
 10 Hofer, Natalie            12 Westtown Aquatic     2:38.33    2:39.08 q      
              34.62     1:15.34 (40.72)     1:57.71 (42.37)     2:39.08 (41.37)
 11 McDonough, Eliza          12 Seahawks Swim Te     2:36.40    2:39.27 q      
              35.31     1:15.81 (40.50)     1:57.83 (42.02)     2:39.27 (41.44)
 12 Gamble, Shannon           12 Golden Ram Aquat     2:43.97    2:40.93 q      
              35.45     1:17.15 (41.70)     2:00.54 (43.39)     2:40.93 (40.39)
 13 Yushan, Denise            12 Pleasantville Aq     2:48.06    2:41.52 q      
              37.19     1:18.93 (41.74)     2:01.01 (42.08)     2:41.52 (40.51)
 14 Behling, Clara            11 Friends Central      2:47.45    2:41.66 q      
              37.40     1:19.77 (42.37)     2:02.23 (42.46)     2:41.66 (39.43)
 15 Lang, Elizabeth           12 South Jersey Aqu     2:37.41    2:42.14 q      
              35.44     1:16.32 (40.88)     1:58.63 (42.31)     2:42.14 (43.51)
 16 Raser, Emma               12 North Penn Aquat     2:47.64    2:42.18 q      
              36.32     1:18.23 (41.91)     2:00.13 (41.90)     2:42.18 (42.05)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Sergent, Brooke           12 Parkland Aquatic     2:46.06    2:43.08        
              37.80     1:18.83 (41.03)     2:01.15 (42.32)     2:43.08 (41.93)
 18 Pillar, Claire            12 Friends Central      2:44.08    2:43.61        
              34.60     1:16.76 (42.16)     2:00.30 (43.54)     2:43.61 (43.31)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Kuball, Lilliana          12 Jersey Wahoos        2:45.39    2:43.66        
              35.71     1:16.65 (40.94)     1:59.97 (43.32)     2:43.66 (43.69)
 20 Schofield, Carly          12 Blue Dolphin Aqu     2:46.36    2:43.71        
              37.43     1:19.02 (41.59)     2:01.34 (42.32)     2:43.71 (42.37)
 21 Paxton, Madelyn           12 York YMCA            2:43.06    2:43.75        
              37.67     1:20.28 (42.61)     2:02.56 (42.28)     2:43.75 (41.19)
 22 Cornell, Rhylee           11 Seahawks Swim Te     2:47.61    2:44.65        
              36.23     1:18.17 (41.94)     2:02.12 (43.95)     2:44.65 (42.53)
 23 Jia, Annie                11 Upper Dublin Aqu     2:49.41    2:44.73        
              37.24     1:19.80 (42.56)     2:02.75 (42.95)     2:44.73 (41.98)
 24 Neely, Abby               12 Jersey Wahoos        2:43.71    2:44.76        
              36.43     1:19.03 (42.60)     2:02.58 (43.55)     2:44.76 (42.18)
 25 Duncheskie, Grace         12 Springfield Aqua     2:41.64    2:45.04        
              35.33     1:16.42 (41.09)     2:00.66 (44.24)     2:45.04 (44.38)
 26 Stasz, Sydney             12 Hershey Aquatic      2:48.12    2:45.25        
              35.61     1:17.34 (41.73)     2:01.90 (44.56)     2:45.25 (43.35)
 27 Mosner, Emilie            12 Five Star Swim C     2:46.95    2:45.43        
              37.17     1:18.57 (41.40)     2:02.92 (44.35)     2:45.43 (42.51)
 28 Reinhard, Hailey          12 Emmaus Aquatic C     2:47.80    2:46.18        
              36.96     1:18.65 (41.69)     2:02.49 (43.84)     2:46.18 (43.69)
 29 Willard, Campbell         12 Jersey Wahoos        3:11.60L   2:47.64        
              38.23     1:20.67 (42.44)     2:05.10 (44.43)     2:47.64 (42.54)
 30 He, Katie                 12 Central Bucks Sw     2:47.99    2:48.39        
              36.93     1:18.89 (41.96)     2:03.37 (44.48)     2:48.39 (45.02)
 31 Palochik, Ava             12 Blue Eagle Swimm     2:49.05    2:48.47        
              39.57     1:22.08 (42.51)     2:05.15 (43.07)     2:48.47 (43.32)
 32 Koehler, Sydney           12 Upper Merion Aqu     2:46.22    2:48.56        
              36.88     1:19.54 (42.66)     2:03.68 (44.14)     2:48.56 (44.88)
 33 Traub, Cece               11 Parkland Aquatic     2:45.44    2:48.65        
              37.53     1:20.49 (42.96)     2:05.04 (44.55)     2:48.65 (43.61)
 34 McMurray, Allison         12 Greater Philadel     2:43.21    2:50.34        
              37.76     1:20.47 (42.71)     2:05.60 (45.13)     2:50.34 (44.74)
 35 Gilbert, Grace            12 Brandywine-DE YM     2:48.67    2:50.36        
              35.46     1:19.66 (44.20)     2:05.71 (46.05)     2:50.36 (44.65)
 36 Lin, Simone               12 Parkland Aquatic     2:47.62    2:50.40        
              37.59     1:20.15 (42.56)     2:05.53 (45.38)     2:50.40 (44.87)
 37 Kitsul, Kristina          12 Plymouth Whitema     2:43.75    2:50.42        
              37.93     1:21.38 (43.45)     2:06.49 (45.11)     2:50.42 (43.93)
 38 Chung, Alena              12 Ridley Area YMCA     2:48.22    2:50.59        
              37.77     1:20.90 (43.13)     2:05.50 (44.60)     2:50.59 (45.09)
 39 Moore, Sydney             11 Seahawks Swim Te     2:48.16    2:50.86        
              37.36     1:20.81 (43.45)     2:06.03 (45.22)     2:50.86 (44.83)
 40 Steinmetz, Zoe            12 Northeast Swimmi     2:46.08    2:51.07        
              38.53     1:21.55 (43.02)     2:07.73 (46.18)     2:51.07 (43.34)
 41 Kelly, Alyssa             11 Una Pfy              2:49.94    2:52.05        
              38.08     1:21.98 (43.90)     2:07.87 (45.89)     2:52.05 (44.18)
 42 Pektor, Ava               12 Two Rivers Aquat     2:46.71    2:54.01        
              38.80     1:23.05 (44.25)     2:08.46 (45.41)     2:54.01 (45.55)
 43 Ruszala, Hailey           11 Unattached           2:49.60    2:56.86        
              39.01     1:24.40 (45.39)     2:11.07 (46.67)     2:56.86 (45.79)
 
Event 82  Boys 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    MA SC JO: R 2:14.22   3/15/2015 Antonio Octaviano, Radnor Aquatic C        
                2:52.69  JO
                3:07.79  SILV
                6:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  2:52.69
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Tao, James                12 Jersey Wahoos        2:35.40    2:27.48        
              32.56     1:10.13 (37.57)     1:49.18 (39.05)     2:27.48 (38.30)
  2 D'Ariano, Landon          12 Westtown Aquatic     2:32.06    2:27.86        
              32.82     1:10.91 (38.09)     1:50.29 (39.38)     2:27.86 (37.57)
  3 Ginter, Lance             12 Aquatic Club of      2:34.92    2:30.77        
              33.73     1:12.23 (38.50)     1:51.75 (39.52)     2:30.77 (39.02)
  4 Kupsky, Eric              12 Kingston River O     2:30.82    2:32.35        
              34.02     1:12.57 (38.55)     1:52.66 (40.09)     2:32.35 (39.69)
  5 Thompson, Aaron           12 Seahawks Swim Te     2:34.82    2:32.94        
              33.02     1:11.25 (38.23)     1:51.74 (40.49)     2:32.94 (41.20)
  6 Zhou, Andrew              12 Germantown Acade     2:37.64    2:35.65        
              34.34     1:14.02 (39.68)     1:54.72 (40.70)     2:35.65 (40.93)
  7 Zhao, Jason               12 Pocono Family YM     2:38.19    2:35.71        
              34.31     1:13.56 (39.25)     1:54.68 (41.12)     2:35.71 (41.03)
  8 Hang, Kai                 12 Upper Perk YMCA      2:37.82    2:37.93        
              34.04     1:14.07 (40.03)     1:56.09 (42.02)     2:37.93 (41.84)
B - Final
  9 Mortellite, Anthony       12 Jersey Wahoos        2:39.40    2:36.49        
              34.55     1:15.57 (41.02)     1:56.84 (41.27)     2:36.49 (39.65)
 10 Wang, Jake                11 Suburban Seahawk     2:40.73    2:39.14        
              36.37     1:16.91 (40.54)     1:57.89 (40.98)     2:39.14 (41.25)
 11 Chen, Conan               11 Radnor Aquatic C     2:40.39    2:40.10        
              34.36     1:13.82 (39.46)     1:56.96 (43.14)     2:40.10 (43.14)
 12 Curtis, William           12 South Jersey Aqu     2:44.14    2:41.20        
              35.87     1:16.84 (40.97)     1:59.98 (43.14)     2:41.20 (41.22)
 13 Angelinas, Konstantinos   12 Nazareth Easton      2:43.63    2:43.78        
              36.66     1:19.09 (42.43)     2:01.29 (42.20)     2:43.78 (42.49)
 14 Derivaux, Charles         12 Jersey Wahoos        2:43.98    2:44.17        
              36.70     1:18.56 (41.86)     2:01.92 (43.36)     2:44.17 (42.25)
 15 Chan, Alexander           12 Ridley Area YMCA     2:44.54    2:44.65        
              38.65     1:21.43 (42.78)     2:04.87 (43.44)     2:44.65 (39.78)
 16 Yoon, Sondo               12 Wsy Swimming         2:40.86    2:45.08        
              36.98     1:20.72 (43.74)     2:04.30 (43.58)     2:45.08 (40.78)
 
Event 82  Boys 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    MA SC JO: R 2:14.22   3/15/2015 Antonio Octaviano, Radnor Aquatic C        
                2:52.69  JO
                3:07.79  SILV
                6:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  2:52.69
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kupsky, Eric              12 Kingston River O     2:32.53    2:30.82 q      
              33.93     1:12.05 (38.12)     1:51.58 (39.53)     2:30.82 (39.24)
  2 D'Ariano, Landon          12 Westtown Aquatic     2:27.52    2:32.06 q      
              33.44     1:12.59 (39.15)     1:52.66 (40.07)     2:32.06 (39.40)
  3 Thompson, Aaron           12 Seahawks Swim Te     2:42.88    2:34.82 q      
              33.58     1:11.96 (38.38)     1:53.16 (41.20)     2:34.82 (41.66)
  4 Ginter, Lance             12 Aquatic Club of      2:33.77    2:34.92 q      
              35.05     1:15.34 (40.29)     1:55.88 (40.54)     2:34.92 (39.04)
  5 Tao, James                12 Jersey Wahoos        2:33.43    2:35.40 q      
              34.04     1:13.52 (39.48)     1:54.41 (40.89)     2:35.40 (40.99)
  6 Zhou, Andrew              12 Germantown Acade     2:40.09    2:37.64 q      
              35.24     1:14.87 (39.63)     1:56.70 (41.83)     2:37.64 (40.94)
  7 Hang, Kai                 12 Upper Perk YMCA      2:43.94    2:37.82 q      
              35.10     1:15.34 (40.24)     1:56.92 (41.58)     2:37.82 (40.90)
  8 Zhao, Jason               12 Pocono Family YM     2:39.18    2:38.19 q      
              35.20     1:15.70 (40.50)     1:57.14 (41.44)     2:38.19 (41.05)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Tsaturyan, Alec           12 Plymouth Whitema     2:52.39    2:38.66 q      
              35.77     1:16.90 (41.13)     1:58.44 (41.54)     2:38.66 (40.22)
 10 Mortellite, Anthony       12 Jersey Wahoos        2:36.41    2:39.40 q      
              34.81     1:15.84 (41.03)     1:57.65 (41.81)     2:39.40 (41.75)
 11 Chen, Conan               11 Radnor Aquatic C     2:48.21    2:40.39 q      
              34.73     1:15.52 (40.79)     1:58.04 (42.52)     2:40.39 (42.35)
 12 Wang, Jake                11 Suburban Seahawk     2:43.57    2:40.73 q      
              36.53     1:17.12 (40.59)     1:59.03 (41.91)     2:40.73 (41.70)
 13 Yoon, Sondo               12 Wsy Swimming         2:50.12    2:40.86 q      
              35.11     1:16.27 (41.16)     1:59.60 (43.33)     2:40.86 (41.26)
 14 Woerner, Davis            12 Phoenixville  YM     2:43.57    2:41.99 q      
              35.53     1:16.77 (41.24)     1:59.30 (42.53)     2:41.99 (42.69)
 15 Angelinas, Konstantinos   12 Nazareth Easton      2:47.37    2:43.63 q      
              37.64     1:19.09 (41.45)     2:01.50 (42.41)     2:43.63 (42.13)
 16 Derivaux, Charles         12 Jersey Wahoos        2:46.72    2:43.98 q      
              35.61     1:17.23 (41.62)     2:00.15 (42.92)     2:43.98 (43.83)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Curtis, William           12 South Jersey Aqu     2:51.97    2:44.14        
              35.93     1:17.86 (41.93)     2:01.33 (43.47)     2:44.14 (42.81)
 18 Chan, Alexander           12 Ridley Area YMCA     2:44.91    2:44.54        
              37.90     1:20.36 (42.46)     2:04.00 (43.64)     2:44.54 (40.54)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Sonn, Matthew             12 South Jersey Aqu     2:47.55    2:44.82        
              36.83     1:19.95 (43.12)     2:02.70 (42.75)     2:44.82 (42.12)
 20 Behm, John                11 Jersey Wahoos        2:45.49    2:44.83        
              37.50     1:19.51 (42.01)     2:02.87 (43.36)     2:44.83 (41.96)
 21 Stanczewski, Will         12 Plymouth Whitema     2:43.10    2:46.51        
              37.21     1:19.83 (42.62)     2:03.32 (43.49)     2:46.51 (43.19)
 22 Fung, Derek               12 Upper Main Line      2:49.38    2:46.65        
              37.46     1:19.49 (42.03)     2:03.39 (43.90)     2:46.65 (43.26)
 23 Myer, Joseph              11 Five Star Swim C     2:50.87    2:46.79        
              36.62     1:19.80 (43.18)     2:04.19 (44.39)     2:46.79 (42.60)
 24 Scholer, Richard          12 Central Bucks Sw     2:50.14    2:46.86        
              37.34     1:20.74 (43.40)     2:04.85 (44.11)     2:46.86 (42.01)
 25 Almodovar, Jayden         12 Marauder Aquatic     2:47.37    2:47.60        
              35.67     1:17.95 (42.28)     2:03.13 (45.18)     2:47.60 (44.47)
 26 Grega, Alex               12 York YMCA            2:47.95    2:47.74        
              37.18     1:20.12 (42.94)     2:04.48 (44.36)     2:47.74 (43.26)
 27 Rees, Jonah               11 York YMCA            2:47.13    2:47.97        
              38.17     1:20.98 (42.81)     2:04.55 (43.57)     2:47.97 (43.42)
 28 Newhall, Charles          12 Episcopal Academ     2:51.40    2:48.17        
              38.02     1:21.32 (43.30)     2:04.84 (43.52)     2:48.17 (43.33)
 29 Ji, David                 12 Upper Dublin Aqu     2:46.69    2:49.16        
              38.07     1:20.69 (42.62)     2:05.94 (45.25)     2:49.16 (43.22)
 30 Schueren, Henry           12 Wilmington Aquat     2:50.03    2:49.76        
              37.20     1:19.69 (42.49)     2:05.98 (46.29)     2:49.76 (43.78)
 31 Wu, Wade                  12 Parkland Aquatic     2:50.01    2:49.96        
              39.09     1:21.57 (42.48)     2:06.08 (44.51)     2:49.96 (43.88)
 32 Colino, Jase              12 Five Star Swim C     2:43.95    2:50.99        
              37.92     1:20.31 (42.39)     2:06.09 (45.78)     2:50.99 (44.90)
 33 Nguyen, William           12 Seahawks Swim Te     2:51.36    2:51.15        
              37.58     1:21.02 (43.44)     2:06.16 (45.14)     2:51.15 (44.99)
 34 Marr, Maximillian         11 Radnor Aquatic C     2:48.38    2:51.28        
              38.12     1:22.56 (44.44)     2:07.18 (44.62)     2:51.28 (44.10)
 35 Neuman, Andrew            12 Seahawks Swim Te     2:51.70    2:51.69        
              37.84     1:21.44 (43.60)     2:07.05 (45.61)     2:51.69 (44.64)
 36 Davis, Andrew             12 North Penn Aquat     2:50.43    2:52.20        
              37.74     1:21.71 (43.97)     2:07.43 (45.72)     2:52.20 (44.77)
 37 Kelly, Michael            12 Seahawks Swim Te     2:47.83    2:52.45        
              38.95     1:23.00 (44.05)     2:07.84 (44.84)     2:52.45 (44.61)
 38 Lloyd, Ethan              12 New Holland Aqua     2:50.26    2:52.59        
              38.99     1:22.53 (43.54)     2:07.64 (45.11)     2:52.59 (44.95)
 39 Albinsky, David           12 Tri-Hampton YMCA     2:51.03    2:52.97        
              36.97     1:21.47 (44.50)     2:07.40 (45.93)     2:52.97 (45.57)
 40 Lehman, Zachary           12 Parkland Aquatic     2:50.49    2:53.37        
              40.16     1:25.36 (45.20)     2:10.71 (45.35)     2:53.37 (42.66)
 41 Miller, Nate              12 Tide Water Aquat     2:50.39    2:54.00        
              39.44     1:24.81 (45.37)     2:09.94 (45.13)     2:54.00 (44.06)
 42 Pugh, Sam                 12 Springfield Aqua     2:51.96    2:55.53        
              37.78     1:23.24 (45.46)     2:10.21 (46.97)     2:55.53 (45.32)
 43 Franchetti, John          11 DCAA                 2:50.09    2:55.92        
              38.59     1:24.54 (45.95)     2:10.38 (45.84)     2:55.92 (45.54)
 
Event 83  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    MA SC JO: R 27.30   3/17/2002 Katie S Riefenstahl                          
                31.59  JO
                37.09  SILV
              2:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  31.59
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Grimley, Taylor           12 Radnor Aquatic C       28.64      28.18        
  1 Oyerly, Calista           12 Hershey Aquatic        28.30      28.18        
  3 Carlos, Katie             11 Seahawks Swim Te       28.71      28.52        
  4 Wright, Amelia            12 Jersey Wahoos          28.49      28.54        
  5 Ford, Garrity             12 Parkland Aquatic       29.63      28.65        
  6 Wang, Marina              12 Upper Main Line        28.72      28.67        
  7 Lunn, Emma                12 Suburban Seahawk       29.27      28.71        
  8 Stevenson, Amelia         12 George School Aq       29.54      29.31        
B - Final
  9 Finnegan, Meghan          12 Jersey Wahoos          29.87      29.80        
 10 McMullen, Lydia           12 Hershey Aquatic        29.71      29.89        
 11 Fekete, Emily             12 South Jersey Aqu       30.03      29.97        
 12 Bockrath, Rachel          12 Wilmington Aquat       30.12      30.05        
 13 Cella, Olivia             12 Radnor Aquatic C       30.26      30.17        
 14 Zuo, Bonita               11 Una Bsc                30.15      30.45        
 15 Sargent, Devyn            12 Upper Main Line        30.38      30.83        
 16 Phifer, Amanda            12 North Penn Aquat       30.09      30.88        
C - Final
 17 Stressman, Kayla          12 North Penn Aquat       30.52      30.55        
 18 Nguyen, Kayla             12 Seahawks Swim Te       30.83      30.60        
 19 Jia, Annie                11 Upper Dublin Aqu       30.47      30.70        
 20 Jervis, Camdyn            12 Blue Dolphin Aqu       30.72      30.93        
 21 Shields, Ashleigh         12 Westtown Aquatic       30.76      31.05        
 22 Brandt, Madelyn           11 Suburban Seahawk       30.75      31.35        
 23 Parry, Kayla              12 Lancaster Aquati       30.60      31.37        
 24 Undercofler, Gemma        12 Upper Main Line        30.86      31.40        
 
Event 83  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    MA SC JO: R 27.30   3/17/2002 Katie S Riefenstahl                          
                31.59  JO
                37.09  SILV
              2:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  31.59
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Oyerly, Calista           12 Hershey Aquatic        28.67      28.30 q      
  2 Wright, Amelia            12 Jersey Wahoos          28.51      28.49 q      
  3 Grimley, Taylor           12 Radnor Aquatic C       28.62      28.64 q      
  4 Carlos, Katie             11 Seahawks Swim Te       29.35      28.71 q      
  5 Wang, Marina              12 Upper Main Line        30.93      28.72 q      
  6 Lunn, Emma                12 Suburban Seahawk       28.70      29.27 q      
  7 Stevenson, Amelia         12 George School Aq       30.05      29.54 q      
  8 Ford, Garrity             12 Parkland Aquatic       28.97      29.63 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 McMullen, Lydia           12 Hershey Aquatic        29.85      29.71 q      
 10 Finnegan, Meghan          12 Jersey Wahoos          29.31      29.87 q      
 11 Fekete, Emily             12 South Jersey Aqu       29.63      30.03 q      
 12 Phifer, Amanda            12 North Penn Aquat       30.24      30.09 q      
 13 Bockrath, Rachel          12 Wilmington Aquat       30.16      30.12 q      
 14 Zuo, Bonita               11 Una Bsc                31.35      30.15 q      
 15 Camey, Samantha           12 East Coast C-Cer       30.22      30.20 q      
 16 Cella, Olivia             12 Radnor Aquatic C       30.51      30.26 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Sargent, Devyn            12 Upper Main Line        31.06      30.38 q      
 18 Jia, Annie                11 Upper Dublin Aqu       30.36      30.47 q      
 19 Stressman, Kayla          12 North Penn Aquat       30.85      30.52 q      
 20 Culmone, Ella             12 East Coast C-Cer       30.01      30.55 q      
 21 Parry, Kayla              12 Lancaster Aquati       29.96      30.60 q      
 22 Kulakowski, Olivia        12 East Coast C-Cer       31.40      30.70 q      
 23 Jervis, Camdyn            12 Blue Dolphin Aqu       31.24      30.72 q      
 24 Brandt, Madelyn           11 Suburban Seahawk       31.09      30.75 q      
-------------------------------------------------------------------------
 25 Shields, Ashleigh         12 Westtown Aquatic       30.99      30.76        
 26 Nguyen, Kayla             12 Seahawks Swim Te       30.59      30.83        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Undercofler, Gemma        12 Upper Main Line        31.48      30.86        
 28 Rogers, Zoey              11 Wilmington Aquat       31.35      30.87        
 29 Potts, Mikayla            11 North Penn Aquat       30.73      30.89        
 30 Goetz, Peyton             12 Westtown Aquatic       30.33      30.90        
 31 Seiger, Audrey            12 Jersey Wahoos          30.96      31.06        
 32 Benka-Davies, Zoe         12 Elite Performanc       30.86      31.07        
 33 McCool, Kiaha             12 Nittany Lion Aqu       31.30      31.09        
 34 Ricciardi, Allyson        11 Central Bucks Sw       30.45      31.11        
 35 Brady, Aisling            12 Penn Charter Aqu       31.49      31.13        
 36 Laganelli, Audrey         12 Upper Main Line        31.09      31.16        
 36 Moyer, Ava                12 Jersey Wahoos          31.26      31.16        
 38 Heiland, Samantha         11 Golden Ram Aquat       31.21      31.22        
 39 Pillar, Claire            12 Friends Central        31.39      31.24        
 39 Gaskill, Grace            12 Pleasantville Aq       31.47      31.24        
 41 Dimter, Emma              12 Jersey Wahoos          30.82      31.26        
 42 Lin, Simone               12 Parkland Aquatic       30.27      31.29        
 43 Wolfe, Ella               12 Marauder Aquatic       30.75      31.30        
 44 Latini, Sophia            12 Blue Eagle Swimm       31.58      31.35        
 45 Crew, Eliana              12 Tops Swimming          31.17      31.36        
 46 Shapiro, Alisa            12 Medford Wave Swi       31.26      31.44        
 47 Havice, Julia             11 York YMCA              30.71      31.47        
 48 Kalmanowicz, Kate         12 York YMCA              31.50      31.52        
 49 Ruszala, Hailey           11 Unattached             31.26      31.53        
 50 McKenzie, Lanie           12 Brandywine-DE YM       30.84      31.56        
 50 Tsai, Amanda              12 Methacton Aquati       31.52      31.56        
 52 Dudkina, Elena            12 Central Bucks Sw       31.41      31.57        
 53 Phillips, Victoria        12 Unattached             30.96      31.60        
 54 Crouthamel, Kaitlyn       12 Wildwood Crest D       35.37S     31.68        
 55 Parker, Sarah             11 Hatboro Horsham        30.95      31.69        
 56 Palochik, Ava             12 Blue Eagle Swimm       31.17      31.71        
 57 Martin, Sydney            12 UN                     31.54      31.88        
 58 Marcheskie, Mollie        12 Boyertown YMCA N       30.54      32.00        
 59 Stewart, Kerrighan        12 Westtown Aquatic       31.31      32.01        
 60 Kil, Samantha             11 Aquatic Club of        31.41      32.11        
 -- Hall, Brooke              12 Lower Moreland S       31.47         DQ        
      No Show Penalty Event
 
Event 84  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    MA SC JO: R 24.56   3/16/2014 Destin Lasco, Pleasantville Aq               
                31.79  JO
                38.49  SILV
              2:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  31.79
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Potts, Mason              12 North Penn Aquat       27.13      27.11        
  2 Blake, Teddy              12 Nittany Lion Aqu       28.49      27.72        
  3 Green, Mason              12 Tops Swimming          28.04      27.87        
  4 McFadden, Henry           12 Jersey Wahoos          28.36      28.32        
  5 Zhou, Andrew              12 Germantown Acade       28.53      28.34        
  6 Bushay, Mason             12 Seahawks Swim Te       28.56      28.47        
  7 Pervall, Ian              12 DCAA                   28.28      28.50        
  8 Zawodny, Adler            12 Blue Eagle Swimm       28.86      29.00        
B - Final
  9 Moyer, John               12 Jersey Wahoos          29.57      29.20        
 10 D'Ariano, Landon          12 Westtown Aquatic       28.94      29.28        
 11 Kennedy, Jake             11 Ridley Area YMCA       29.47      29.36        
 12 Uhlig, Tyler              12 Nittany Lion Aqu       29.47      29.51        
 13 Estep, Derek              11 Chambersburg Cha       29.73      29.86        
 14 Reihl, Alexander          12 Medford Wave Swi       29.62      30.13        
 15 Whitaker, Brock           12 Suburban Seahawk       29.94      30.18        
 16 Koh, Anthony              11 Upper Dublin Aqu       30.07      30.66        
C - Final
 17 Ji, David                 12 Upper Dublin Aqu       30.66      29.79        
 18 Toth, Campbell            12 Hanover Ymca Sti       30.25      30.10        
 19 Haney, James              12 East Coast C-Cer       30.27      30.27        
 20 Cross, Will               12 Springfield Aqua       30.18      30.56        
 21 Zhao, Jason               12 Pocono Family YM       30.37      30.77        
 22 Croghan, Nicholas         12 Hanover Ymca Sti       30.72      31.33        
 
Event 84  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    MA SC JO: R 24.56   3/16/2014 Destin Lasco, Pleasantville Aq               
                31.79  JO
                38.49  SILV
              2:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  31.79
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Potts, Mason              12 North Penn Aquat       27.22      27.13 q      
  2 Green, Mason              12 Tops Swimming          27.91      28.04 q      
  3 Pervall, Ian              12 DCAA                   28.54      28.28 q      
  4 McFadden, Henry           12 Jersey Wahoos          28.59      28.36 q      
  5 Blake, Teddy              12 Nittany Lion Aqu       28.26      28.49 q      
  6 Zhou, Andrew              12 Germantown Acade       29.09      28.53 q      
  7 Bushay, Mason             12 Seahawks Swim Te       28.94      28.56 q      
  8 Zawodny, Adler            12 Blue Eagle Swimm       28.65      28.86 q      
-------------------------------------------------------------------------
  9 D'Ariano, Landon          12 Westtown Aquatic       28.72      28.94 q      
 10 Marks, Carter             12 Phoenixville  YM       29.63      29.26 q      
 11 Uhlig, Tyler              12 Nittany Lion Aqu       29.84      29.47 q      
 11 Kennedy, Jake             11 Ridley Area YMCA       29.37      29.47 q      
 13 Moyer, John               12 Jersey Wahoos          29.38      29.57 q      
 14 Reihl, Alexander          12 Medford Wave Swi       29.50      29.62 q      
 15 Estep, Derek              11 Chambersburg Cha       30.21      29.73 q      
 16 Whitaker, Brock           12 Suburban Seahawk       30.72      29.94 q      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Koh, Anthony              11 Upper Dublin Aqu       30.27      30.07 q      
 18 Blumhardt, Jude           12 Lower Moreland S       30.22      30.12 q      
 18 Turley, Benjamin          12 Ybcc Phoenix           31.63      30.12 q      
 20 Cross, Will               12 Springfield Aqua       30.31      30.18 q      
 21 Toth, Campbell            12 Hanover Ymca Sti       31.00      30.25 q      
 22 Haney, James              12 East Coast C-Cer       29.82      30.27 q      
 23 Zhao, Jason               12 Pocono Family YM       29.47      30.37 q      
 24 Ivory, Christopher        12 Malvern Swimming       31.43      30.61 q      
-------------------------------------------------------------------------
 25 Ji, David                 12 Upper Dublin Aqu       30.36      30.66        
 26 Tsaturyan, Alec           12 Plymouth Whitema       31.50      30.71        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Croghan, Nicholas         12 Hanover Ymca Sti       30.65      30.72        
 28 Mistry, Aryan             12 Hatboro Horsham        31.55      30.80        
 29 Marr, Maximillian         11 Radnor Aquatic C       30.74      30.99        
 30 Mandelbaum, Jordan        12 Salvation Army K       31.20      31.07        
 31 Sonn, Matthew             12 South Jersey Aqu       31.42      31.10        
 32 Wu, Wade                  12 Parkland Aquatic       31.16      31.12        
 33 Gagner, Owen              12 Jersey Wahoos          30.45      31.13        
 34 Curtis, William           12 South Jersey Aqu       31.55      31.17        
 35 Texter, Jacob             12 Unattached             30.32      31.23        
 36 McGowan, James            11 Springfield Aqua       31.77      31.27        
 37 Thompson, Jack            12 Malvern Swimming       31.64      31.41        
 38 Drake, Matthew            12 Governor Mifflin       31.71      31.60        
 39 Cottrell, Trever          11 South Jersey Aqu       31.51      31.63        
 40 Myer, Joseph              11 Five Star Swim C       31.15      31.64        
 41 Oswald, Zachary           11 Radnor Aquatic C       31.22      31.72        
 42 Chang, Jonathan           12 Wsy Swimming           31.41      31.81        
 43 Bearley, Chase            12 Unattached             31.67      31.89        
 44 Schnapf, Aidan            12 Central Bucks Sw       31.35      31.92        
 45 Yeniay, Can               11 Suburban Seahawk       31.45      31.99        
 46 Papanikolaou, Marcus      11 Central Bucks Sw       30.78      32.11        
 47 Faikish, Cole             11 North Penn Aquat       31.21      32.12        
 48 Shaffer, Reilly           12 Lansdowne YMCA         31.01      32.19        
 49 Johnson, James            12 Radnor Aquatic C       31.73      32.47        
 50 Motelson, Spencer         12 Upper Dublin Aqu       31.47      33.07        
 51 Ferroni, Ethan            12 York YMCA              31.67      33.10        
 
Event 85  Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    MA SC JO: R 52.55   3/15/2009 Meaghan M Raab, Hershey Aquatic              
                59.99  JO
              1:05.59  SILV
              4:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  59.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Mullins, Lainey           12 Suburban Seahawk       54.25      53.41        
              25.94       53.41 (27.47)                                        
  2 Lunn, Emma                12 Suburban Seahawk       55.22      53.66        
              25.89       53.66 (27.77)                                        
  3 Lett, Lindsey             12 Greater Philadel       56.38      55.79        
              26.75       55.79 (29.04)                                        
  4 Wang, Marina              12 Upper Main Line        54.89      55.93        
              26.93       55.93 (29.00)                                        
  5 Crew, Eliana              12 Tops Swimming          56.65      56.52        
              27.27       56.52 (29.25)                                        
  6 Breitbach, Jenna          12 Lancaster Aquati       55.88      56.55        
              27.19       56.55 (29.36)                                        
  7 Gamble, Shannon           12 Golden Ram Aquat       56.80      56.59        
              27.18       56.59 (29.41)                                        
  8 Carlos, Katie             11 Seahawks Swim Te       56.55      56.68        
              26.97       56.68 (29.71)                                        
B - Final
  9 Bockrath, Rachel          12 Wilmington Aquat       56.93      56.14        
              26.90       56.14 (29.24)                                        
 10 Seiger, Audrey            12 Jersey Wahoos          57.41      56.99        
              27.42       56.99 (29.57)                                        
 11 Finnegan, Meghan          12 Jersey Wahoos          57.65      57.09        
              27.67       57.09 (29.42)                                        
 12 Paxton, Madelyn           12 York YMCA              57.75      57.48        
              27.72       57.48 (29.76)                                        
 12 Benka-Davies, Zoe         12 Elite Performanc       57.74      57.48        
              27.70       57.48 (29.78)                                        
 14 Faikish, Maddie           11 North Penn Aquat       57.69      57.59        
              27.63       57.59 (29.96)                                        
 15 Morgan, Casey             12 Greater Philadel       58.01      57.73        
              27.84       57.73 (29.89)                                        
 16 Stevenson, Amelia         12 George School Aq       57.86      57.93        
              27.85       57.93 (30.08)                                        
C - Final
 17 Tewksbury, Madison        12 Parkland Aquatic       58.23      57.74        
              27.88       57.74 (29.86)                                        
 18 Castellan, Giovanna       12 Greater Philadel       58.15      57.75        
              27.36       57.75 (30.39)                                        
 19 Tran, Melissa             12 Pleasantville Aq       58.06      57.88        
              27.39       57.88 (30.49)                                        
 20 Knopsnyder, Ava           11 Governor Mifflin       58.50      57.97        
              27.73       57.97 (30.24)                                        
 21 Potts, Mikayla            11 North Penn Aquat       58.17      58.25        
              28.06       58.25 (30.19)                                        
 22 Johnson, Madilyn          12 Tops Swimming          58.57      58.38        
              27.69       58.38 (30.69)                                        
 23 Shields, Ashleigh         12 Westtown Aquatic       58.81      58.54        
              28.86       58.54 (29.68)                                        
 24 Neilly, Hannah            12 Radnor Aquatic C       58.58      58.93        
              27.91       58.93 (31.02)                                        
 
Event 85  Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    MA SC JO: R 52.55   3/15/2009 Meaghan M Raab, Hershey Aquatic              
                59.99  JO
              1:05.59  SILV
              4:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  59.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Mullins, Lainey           12 Suburban Seahawk       53.54      54.25 q      
              26.20       54.25 (28.05)                                        
  2 Wang, Marina              12 Upper Main Line        54.69      54.89 q      
              26.59       54.89 (28.30)                                        
  3 Lunn, Emma                12 Suburban Seahawk       53.56      55.22 q      
              26.77       55.22 (28.45)                                        
  4 Breitbach, Jenna          12 Lancaster Aquati       57.18      55.88 q      
              26.74       55.88 (29.14)                                        
  5 Lett, Lindsey             12 Greater Philadel       57.05      56.38 q      
              27.01       56.38 (29.37)                                        
  6 Carlos, Katie             11 Seahawks Swim Te       56.73      56.55 q      
              26.99       56.55 (29.56)                                        
  7 Crew, Eliana              12 Tops Swimming          57.10      56.65 q      
              27.51       56.65 (29.14)                                        
  8 Gamble, Shannon           12 Golden Ram Aquat       56.50      56.80 q      
              27.39       56.80 (29.41)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Bockrath, Rachel          12 Wilmington Aquat       57.98      56.93 q      
              27.45       56.93 (29.48)                                        
 10 Pillar, Claire            12 Friends Central        58.30      57.40 q      
              27.45       57.40 (29.95)                                        
 11 Seiger, Audrey            12 Jersey Wahoos          57.22      57.41 q      
              27.75       57.41 (29.66)                                        
 12 Finnegan, Meghan          12 Jersey Wahoos          56.07      57.65 q      
              27.72       57.65 (29.93)                                        
 13 Faikish, Maddie           11 North Penn Aquat       57.38      57.69 q      
              27.67       57.69 (30.02)                                        
 14 Benka-Davies, Zoe         12 Elite Performanc       57.68      57.74 q      
              27.64       57.74 (30.10)                                        
 15 Paxton, Madelyn           12 York YMCA              58.76      57.75 q      
              27.79       57.75 (29.96)                                        
 16 Stevenson, Amelia         12 George School Aq       57.34      57.86 q      
              27.92       57.86 (29.94)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Morgan, Casey             12 Greater Philadel       59.76      58.01 q      
              27.92       58.01 (30.09)                                        
 18 Tran, Melissa             12 Pleasantville Aq       58.69      58.06 q      
              27.91       58.06 (30.15)                                        
 19 Castellan, Giovanna       12 Greater Philadel       59.46      58.15 q      
              27.64       58.15 (30.51)                                        
 20 Potts, Mikayla            11 North Penn Aquat       59.03      58.17 q      
              28.26       58.17 (29.91)                                        
 21 Tewksbury, Madison        12 Parkland Aquatic       58.41      58.23 q      
              28.13       58.23 (30.10)                                        
 22 Iordanov, Monica          12 East Coast C-Cer       57.96      58.25 q      
              27.72       58.25 (30.53)                                        
 23 Knopsnyder, Ava           11 Governor Mifflin       59.91      58.50 q      
              28.10       58.50 (30.40)                                        
 24 Johnson, Madilyn          12 Tops Swimming          59.76      58.57 q      
              27.79       58.57 (30.78)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Neilly, Hannah            12 Radnor Aquatic C       59.21      58.58        
              28.40       58.58 (30.18)                                        
 26 Watkins, Azlynn           12 Parkland Swimmin       57.80      58.79        
              28.55       58.79 (30.24)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Shields, Ashleigh         12 Westtown Aquatic       59.12      58.81        
              29.20       58.81 (29.61)                                        
 28 Albuquerque, Alicia       12 Jersey Wahoos          59.99      58.84        
              27.79       58.84 (31.05)                                        
 29 Hofer, Natalie            12 Westtown Aquatic       59.13      59.03        
              28.49       59.03 (30.54)                                        
 30 Wright, Amelia            12 Jersey Wahoos          58.67      59.17        
              28.72       59.17 (30.45)                                        
 31 Kulakowski, Olivia        12 East Coast C-Cer       59.79      59.24        
              28.43       59.24 (30.81)                                        
 32 Nagel, Mackenzie          12 Radnor Aquatic C       58.31      59.30        
              28.64       59.30 (30.66)                                        
 33 Gadzinski, Kacie          12 Greater Philadel       59.04      59.39        
              28.27       59.39 (31.12)                                        
 33 Carl, Mary                12 Boyertown YMCA N       58.58      59.39        
              28.59       59.39 (30.80)                                        
 35 Laganelli, Audrey         12 Upper Main Line        58.78      59.46        
              28.49       59.46 (30.97)                                        
 36 Ruszala, Hailey           11 Unattached             59.50      59.54        
              28.64       59.54 (30.90)                                        
 37 Brady, Aisling            12 Penn Charter Aqu       58.94      59.58        
              28.52       59.58 (31.06)                                        
 38 McCool, Kiaha             12 Nittany Lion Aqu       59.24      59.66        
              28.70       59.66 (30.96)                                        
 38 Parker, Sarah             11 Hatboro Horsham        59.76      59.66        
              28.66       59.66 (31.00)                                        
 40 Ford, Garrity             12 Parkland Aquatic       58.49      59.67        
              28.94       59.67 (30.73)                                        
 41 Grindle, Ella             12 Phoenixville  YM       59.83      59.68        
              28.61       59.68 (31.07)                                        
 42 McDonough, Eliza          12 Seahawks Swim Te       59.04      59.69        
              28.63       59.69 (31.06)                                        
 43 Stressman, Kayla          12 North Penn Aquat       59.37      59.78        
              28.67       59.78 (31.11)                                        
 44 Catron, Reese             12 Tops Swimming          59.45      59.87        
              29.05       59.87 (30.82)                                        
 45 McMurray, Allison         12 Greater Philadel       57.61      59.92        
              28.43       59.92 (31.49)                                        
 46 Nguyen, Kayla             12 Seahawks Swim Te       58.66      59.96        
              29.05       59.96 (30.91)                                        
 47 McKenzie, Lanie           12 Brandywine-DE YM       58.57      59.98        
              28.61       59.98 (31.37)                                        
 48 Marcheskie, Mollie        12 Boyertown YMCA N       59.66    1:00.06        
              28.96     1:00.06 (31.10)                                        
 49 Goetz, Peyton             12 Westtown Aquatic       59.71    1:00.07        
              29.27     1:00.07 (30.80)                                        
 50 Havice, Julia             11 York YMCA              58.34    1:00.08        
              28.94     1:00.08 (31.14)                                        
 51 Kern, Sarah               12 Greater Philadel       57.56    1:00.11        
              28.34     1:00.11 (31.77)                                        
 51 Kil, Samantha             11 Aquatic Club of        59.06    1:00.11        
              28.92     1:00.11 (31.19)                                        
 53 Park, Esther              11 Lower Moreland S       59.90    1:00.12        
              28.66     1:00.12 (31.46)                                        
 54 Deangelis, Zoeanah        12 Greater Philadel       59.91    1:00.14        
              28.87     1:00.14 (31.27)                                        
 55 Yushan, Denise            12 Pleasantville Aq     1:07.29L   1:00.36        
              29.10     1:00.36 (31.26)                                        
 56 Chung, Alena              12 Ridley Area YMCA       59.78    1:00.45        
              28.65     1:00.45 (31.80)                                        
 57 Lin, Simone               12 Parkland Aquatic       59.52    1:00.49        
              29.48     1:00.49 (31.01)                                        
 58 Fox, Sarah                12 Upper Main Line      1:08.18L   1:00.53        
              29.04     1:00.53 (31.49)                                        
 59 Cella, Olivia             12 Radnor Aquatic C       58.96    1:00.64        
              28.95     1:00.64 (31.69)                                        
 60 Phifer, Amanda            12 North Penn Aquat       59.67    1:00.76        
              29.53     1:00.76 (31.23)                                        
 61 Kitsul, Kristina          12 Plymouth Whitema       58.43    1:00.88        
              29.00     1:00.88 (31.88)                                        
 62 Grimley, Taylor           12 Radnor Aquatic C       57.84    1:00.99        
              28.47     1:00.99 (32.52)                                        
 63 Duncheskie, Grace         12 Springfield Aqua       59.48    1:01.21        
              29.31     1:01.21 (31.90)                                        
 64 Culmone, Ella             12 East Coast C-Cer       59.55    1:03.56        
              30.30     1:03.56 (33.26)                                        
 -- Hall, Brooke              12 Lower Moreland S       59.51         DQ        
      No Show Penalty Event
 
Event 86  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    MA SC JO: R 49.39   3/16/2014 Destin Lasco, Pleasantville Aq               
                59.99  JO
              1:06.09  SILV
              4:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  59.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Potts, Mason              12 North Penn Aquat       52.83      51.84        
              24.86       51.84 (26.98)                                        
  2 McFadden, Henry           12 Jersey Wahoos          52.94      51.85        
              25.42       51.85 (26.43)                                        
  3 Blake, Teddy              12 Nittany Lion Aqu       53.85      53.66        
              25.88       53.66 (27.78)                                        
  4 Green, Mason              12 Tops Swimming          53.76      53.88        
              25.77       53.88 (28.11)                                        
  5 Ginter, Lance             12 Aquatic Club of        55.86      54.65        
              26.33       54.65 (28.32)                                        
  6 Zawodny, Adler            12 Blue Eagle Swimm       54.06      54.94        
              26.34       54.94 (28.60)                                        
  7 Lash, Daniel              12 Suburban Seahawk       55.63      55.93        
              26.95       55.93 (28.98)                                        
  8 Shaffer, Reilly           12 Lansdowne YMCA         55.64      56.13        
              26.71       56.13 (29.42)                                        
B - Final
  9 Blumhardt, Jude           12 Lower Moreland S       57.38      55.50        
              26.35       55.50 (29.15)                                        
 10 Uhlig, Tyler              12 Nittany Lion Aqu       57.62      56.06        
              26.73       56.06 (29.33)                                        
 11 Pervall, Ian              12 DCAA                   56.98      56.26        
              27.21       56.26 (29.05)                                        
 12 Bushay, Mason             12 Seahawks Swim Te       57.44      56.37        
              27.20       56.37 (29.17)                                        
 13 Ji, David                 12 Upper Dublin Aqu       57.55      56.68        
              27.08       56.68 (29.60)                                        
 14 Zagaceta, Magill          11 Hershey Aquatic        57.35      56.92        
              27.40       56.92 (29.52)                                        
 15 Koh, Anthony              11 Upper Dublin Aqu       57.31      57.18        
              27.78       57.18 (29.40)                                        
 16 Whitaker, Brock           12 Suburban Seahawk       58.26      59.13        
              28.87       59.13 (30.26)                                        
C - Final
 17 Kennedy, Jake             11 Ridley Area YMCA       58.51      56.85        
              27.38       56.85 (29.47)                                        
 18 Mo, Darren                12 Lower Moreland S       58.26      57.36        
              27.01       57.36 (30.35)                                        
 19 Papanikolaou, Marcus      11 Central Bucks Sw       58.79      58.11        
              27.53       58.11 (30.58)                                        
 20 Almodovar, Jayden         12 Marauder Aquatic       58.91      58.55        
              27.65       58.55 (30.90)                                        
 21 Chan, Alexander           12 Ridley Area YMCA       58.87      58.60        
              28.23       58.60 (30.37)                                        
 22 Ferenz, Matthew           12 Boyertown YMCA N       58.62      59.28        
              28.06       59.28 (31.22)                                        
 23 Keyes, Jake               12 Wsy Swimming           58.55      59.40        
              28.50       59.40 (30.90)                                        
 
Event 86  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    MA SC JO: R 49.39   3/16/2014 Destin Lasco, Pleasantville Aq               
                59.99  JO
              1:06.09  SILV
              4:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  59.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Potts, Mason              12 North Penn Aquat       52.03      52.83 q      
              25.19       52.83 (27.64)                                        
  2 McFadden, Henry           12 Jersey Wahoos          52.31      52.94 q      
              25.58       52.94 (27.36)                                        
  3 Green, Mason              12 Tops Swimming          54.25      53.76 q      
              25.88       53.76 (27.88)                                        
  4 Blake, Teddy              12 Nittany Lion Aqu       54.03      53.85 q      
              26.09       53.85 (27.76)                                        
  5 Zawodny, Adler            12 Blue Eagle Swimm       56.90      54.06 q      
              26.11       54.06 (27.95)                                        
  6 Marks, Carter             12 Phoenixville  YM       55.29      55.18 q      
              26.26       55.18 (28.92)                                        
  7 Lash, Daniel              12 Suburban Seahawk       55.76      55.63 q      
              26.93       55.63 (28.70)                                        
  8 Shaffer, Reilly           12 Lansdowne YMCA         56.38      55.64 q      
              26.88       55.64 (28.76)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ginter, Lance             12 Aquatic Club of        55.88      55.86 q      
              26.60       55.86 (29.26)                                        
 10 M'Ikanatha, Isaac         12 Hershey Aquatic        57.84      56.96 q      
              27.64       56.96 (29.32)                                        
 11 Pervall, Ian              12 DCAA                   57.03      56.98 q      
              27.49       56.98 (29.49)                                        
 12 Koh, Anthony              11 Upper Dublin Aqu       58.29      57.31 q      
              28.10       57.31 (29.21)                                        
 13 Zagaceta, Magill          11 Hershey Aquatic        56.89      57.35 q      
              27.77       57.35 (29.58)                                        
 14 Blumhardt, Jude           12 Lower Moreland S       59.49      57.38 q      
              27.16       57.38 (30.22)                                        
 15 Bushay, Mason             12 Seahawks Swim Te       56.47      57.44 q      
              27.51       57.44 (29.93)                                        
 15 Turley, Benjamin          12 Ybcc Phoenix           59.35      57.44 q      
              27.77       57.44 (29.67)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Ji, David                 12 Upper Dublin Aqu       57.40      57.55 q      
              27.80       57.55 (29.75)                                        
 18 Uhlig, Tyler              12 Nittany Lion Aqu       57.69      57.62 q      
              27.57       57.62 (30.05)                                        
 19 Bearley, Chase            12 Unattached             56.66      57.94 q      
              27.38       57.94 (30.56)                                        
 20 Ivory, Christopher        12 Malvern Swimming       59.04      58.09 q      
              28.07       58.09 (30.02)                                        
 21 Armstrong, Patrick        12 East Coast C-Cer       58.37      58.22 q      
 22 Whitaker, Brock           12 Suburban Seahawk       58.30      58.26 q      
              28.08       58.26 (30.18)                                        
 23 Mo, Darren                12 Lower Moreland S       59.78     J58.26 q      
              27.42       58.26 (30.84)                                        
 24 Chang, Jonathan           12 Wsy Swimming           58.49      58.27 q      
              28.54       58.27 (29.73)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Kennedy, Jake             11 Ridley Area YMCA       58.67      58.51        
              28.67       58.51 (29.84)                                        
 26 Keyes, Jake               12 Wsy Swimming           58.67      58.55        
              27.94       58.55 (30.61)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Ferenz, Matthew           12 Boyertown YMCA N       59.18      58.62        
              27.95       58.62 (30.67)                                        
 27 Zhang, Andrew             12 Methacton Aquati       59.50      58.62        
              28.34       58.62 (30.28)                                        
 29 Worsnup, Kyle             12 Golden Ram Aquat       59.36      58.78        
              27.87       58.78 (30.91)                                        
 30 Papanikolaou, Marcus      11 Central Bucks Sw       57.59      58.79        
              27.48       58.79 (31.31)                                        
 31 Chan, Alexander           12 Ridley Area YMCA       59.04      58.87        
              28.01       58.87 (30.86)                                        
 32 Almodovar, Jayden         12 Marauder Aquatic       58.34      58.91        
              28.06       58.91 (30.85)                                        
 33 Cross, Will               12 Springfield Aqua       59.94      59.08        
              28.34       59.08 (30.74)                                        
 34 Shilling, Tyler           12 Wissahickon Comm       59.99      59.14        
              27.98       59.14 (31.16)                                        
 35 Vasser, Zachary           12 Seahawks Swim Te       58.02      59.17        
              28.11       59.17 (31.06)                                        
 35 Weaver, Colby             12 West Chester Are       59.07      59.17        
              28.37       59.17 (30.80)                                        
 37 Stewart, Jalen            11 Episcopal Academ       59.97      59.28        
              28.47       59.28 (30.81)                                        
 38 Boratto, Evan             11 Upper Dublin Aqu       59.61      59.76        
              28.75       59.76 (31.01)                                        
 39 Yoon, Sondo               12 Wsy Swimming           58.30      59.88        
              28.39       59.88 (31.49)                                        
 40 Myer, Joseph              11 Five Star Swim C       59.13      59.92        
              28.68       59.92 (31.24)                                        
 41 Sonn, Matthew             12 South Jersey Aqu       59.26    1:00.02        
              28.32     1:00.02 (31.70)                                        
 42 Thompson, Jack            12 Malvern Swimming       59.73    1:00.14        
 43 Horton, Andrew            12 Lower Moreland S       59.34    1:00.17        
              28.38     1:00.17 (31.79)                                        
 44 Durkin, Jack              11 Ridley Area YMCA       59.74    1:00.28        
              28.73     1:00.28 (31.55)                                        
 45 Gagner, Owen              12 Jersey Wahoos          58.13    1:00.33        
              28.36     1:00.33 (31.97)                                        
 46 Dunigan, Daniel           12 North Penn Aquat       59.73    1:00.35        
              28.90     1:00.35 (31.45)                                        
 47 Drake, Matthew            12 Governor Mifflin       59.21    1:00.49        
              28.15     1:00.49 (32.34)                                        
 48 Wojciechowicz, Michael    12 Seahawks Swim Te       59.49    1:01.39        
              28.79     1:01.39 (32.60)                                        
 49 Motelson, Spencer         12 Upper Dublin Aqu       59.85    1:02.07        
              29.08     1:02.07 (32.99)                                        
 -- Rosenthal, Mitchell       12 Parkland Aquatic       58.73         DQ        
      False start
              28.49          DQ (31.47)                                        
 
Event 87  Girls 11-12 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    MA SC JO: R 10:46.53    3/5/2017 Anna Phelps, Plymouth Whitema             
                12:25.99  JO
 Meet Qualifying:  12:25.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Phelps, Anna              12 Plymouth Whitema    10:46.33   10:43.10R       
              27.49       58.18 (30.69)     1:30.14 (31.96)     2:02.62 (32.48)
        2:34.84 (32.22)     3:07.54 (32.70)     3:40.29 (32.75)     4:12.99 (32.70)
        4:46.15 (33.16)     5:19.01 (32.86)     5:50.92 (31.91)     6:23.97 (33.05)
        6:56.90 (32.93)     7:29.80 (32.90)     8:02.49 (32.69)     8:34.96 (32.47)
        9:07.43 (32.47)     9:40.08 (32.65)    10:12.28 (32.20)    10:43.10 (30.82)
  2 Potteiger, Mckenna        11 York YMCA           12:09.99   11:05.36        
              29.20     1:01.49 (32.29)     1:34.59 (33.10)     2:08.21 (33.62)
        2:41.96 (33.75)     3:16.02 (34.06)     3:49.98 (33.96)     4:23.74 (33.76)
        4:57.41 (33.67)     5:30.99 (33.58)     6:04.59 (33.60)     6:38.33 (33.74)
        7:11.96 (33.63)     7:45.85 (33.89)     8:19.34 (33.49)     8:53.28 (33.94)
        9:27.04 (33.76)    10:00.37 (33.33)    10:33.79 (33.42)    11:05.36 (31.57)
  3 Ricciotti, Jordyn         12 Seahawks Swim Te    12:06.66   11:09.86        
              29.46     1:01.97 (32.51)     1:35.19 (33.22)     2:09.08 (33.89)
        2:42.92 (33.84)     3:17.12 (34.20)     3:50.81 (33.69)     4:25.15 (34.34)
        4:59.36 (34.21)     5:33.20 (33.84)     6:07.39 (34.19)     6:41.65 (34.26)
        7:15.48 (33.83)     7:49.50 (34.02)     8:23.53 (34.03)     8:57.20 (33.67)
        9:31.14 (33.94)    10:04.57 (33.43)    10:37.93 (33.36)    11:09.86 (31.93)
  4 Bockrath, Rachel          12 Wilmington Aquat    11:57.66   11:18.95        
              29.11     1:02.26 (33.15)     1:36.08 (33.82)     2:10.41 (34.33)
        2:44.88 (34.47)     3:19.57 (34.69)     3:54.37 (34.80)     4:29.05 (34.68)
        5:03.86 (34.81)     5:38.82 (34.96)     6:13.13 (34.31)     6:47.76 (34.63)
        7:21.94 (34.18)     7:57.06 (35.12)     8:31.01 (33.95)     9:05.04 (34.03)
        9:38.80 (33.76)    10:13.14 (34.34)    10:47.07 (33.93)    11:18.95 (31.88)
  5 Raser, Emma               12 North Penn Aquat    11:36.84   11:22.34        
              29.93     1:03.37 (33.44)     1:38.08 (34.71)     2:13.32 (35.24)
        2:48.86 (35.54)     3:23.77 (34.91)     3:58.49 (34.72)     4:33.33 (34.84)
        5:08.02 (34.69)     5:42.54 (34.52)     6:17.04 (34.50)     6:51.21 (34.17)
        7:25.98 (34.77)     8:00.18 (34.20)     8:34.36 (34.18)     9:08.45 (34.09)
        9:42.64 (34.19)    10:16.61 (33.97)    10:50.11 (33.50)    11:22.34 (32.23)
  6 Walters, Ava              12 Plymouth Whitema    12:06.64   11:30.11        
              30.42     1:04.22 (33.80)     1:38.68 (34.46)     2:13.52 (34.84)
        2:48.28 (34.76)     3:23.11 (34.83)     3:58.08 (34.97)     4:32.62 (34.54)
        5:07.38 (34.76)     5:41.96 (34.58)     6:16.84 (34.88)     6:51.48 (34.64)
        7:26.71 (35.23)     8:01.71 (35.00)     8:36.71 (35.00)     9:11.85 (35.14)
        9:46.86 (35.01)    10:21.89 (35.03)    10:56.50 (34.61)    11:30.11 (33.61)
  7 Defrehn, Alexandra        12 Greater Philadel    12:21.61   11:31.74        
              30.09     1:03.74 (33.65)     1:38.66 (34.92)     2:13.90 (35.24)
        2:48.88 (34.98)     3:24.16 (35.28)     3:59.19 (35.03)     4:34.20 (35.01)
        5:09.26 (35.06)     5:44.62 (35.36)     6:19.27 (34.65)     6:54.60 (35.33)
        7:29.94 (35.34)     8:04.99 (35.05)     8:39.90 (34.91)     9:14.96 (35.06)
        9:49.85 (34.89)    10:24.20 (34.35)    10:58.78 (34.58)    11:31.74 (32.96)
  8 Kelly, Alyssa             11 Una Pfy             11:50.22   11:38.38        
              29.66     1:02.98 (33.32)     1:37.57 (34.59)     2:12.64 (35.07)
        2:47.41 (34.77)     3:22.65 (35.24)     3:57.86 (35.21)     4:33.22 (35.36)
        5:08.60 (35.38)     5:44.02 (35.42)     6:19.94 (35.92)     6:55.25 (35.31)
        7:30.15 (34.90)     8:05.62 (35.47)     8:41.22 (35.60)     9:17.16 (35.94)
        9:52.87 (35.71)    10:28.66 (35.79)    11:04.38 (35.72)    11:38.38 (34.00)
  9 McCool, Kiaha             12 Nittany Lion Aqu    12:01.28   11:42.24        
              29.26     1:02.47 (33.21)     1:37.32 (34.85)     2:12.56 (35.24)
        2:48.01 (35.45)     3:23.96 (35.95)     3:58.71 (34.75)     4:34.44 (35.73)
        5:10.13 (35.69)     5:45.86 (35.73)     6:21.12 (35.26)     6:57.24 (36.12)
        7:33.32 (36.08)     8:09.48 (36.16)     8:45.63 (36.15)     9:21.83 (36.20)
        9:58.11 (36.28)    10:33.16 (35.05)    11:07.84 (34.68)    11:42.24 (34.40)
 10 Carl, Mary                12 Boyertown YMCA N    12:13.96   11:47.24        
              31.27     1:06.20 (34.93)     1:41.80 (35.60)     2:17.73 (35.93)
        2:53.86 (36.13)     3:29.76 (35.90)     4:05.44 (35.68)     4:41.29 (35.85)
        5:17.13 (35.84)     5:52.92 (35.79)     6:29.19 (36.27)     7:04.98 (35.79)
        7:40.73 (35.75)     8:16.75 (36.02)     8:52.52 (35.77)     9:28.14 (35.62)
       10:03.64 (35.50)    10:38.87 (35.23)    11:13.69 (34.82)    11:47.24 (33.55)
 11 Tassinari, Marianne       12 Pocono Family YM    12:17.84   11:52.79        
              31.24     1:05.34 (34.10)     1:40.33 (34.99)     2:15.85 (35.52)
        2:51.85 (36.00)     3:28.17 (36.32)     4:04.39 (36.22)     4:40.82 (36.43)
        5:16.87 (36.05)     5:53.28 (36.41)     6:29.48 (36.20)     7:05.76 (36.28)
        7:41.91 (36.15)     8:18.07 (36.16)     8:54.44 (36.37)     9:30.38 (35.94)
       10:06.57 (36.19)    10:42.69 (36.12)    11:18.46 (35.77)    11:52.79 (34.33)
 12 Kupsky, Mary              11 Kingston River O    12:20.38   12:01.58        
              31.12     1:07.11 (35.99)     1:43.46 (36.35)     2:19.80 (36.34)
        2:56.05 (36.25)     3:32.04 (35.99)     4:08.53 (36.49)     4:45.08 (36.55)
        5:22.27 (37.19)     5:58.90 (36.63)     6:35.39 (36.49)     7:12.62 (37.23)
        7:48.94 (36.32)     8:25.74 (36.80)     9:02.24 (36.50)     9:38.82 (36.58)
       10:14.88 (36.06)    10:51.95 (37.07)    11:27.48 (35.53)    12:01.58 (34.10)
 13 Tilley, Emma              12 Dover YMCA Dolph    11:59.50   12:14.53        
              30.56     1:04.89 (34.33)     1:41.31 (36.42)     2:17.60 (36.29)
        2:54.28 (36.68)     3:31.16 (36.88)     4:08.33 (37.17)     4:45.56 (37.23)
        5:22.97 (37.41)     6:00.45 (37.48)     6:37.70 (37.25)     7:14.94 (37.24)
        7:52.69 (37.75)     8:30.44 (37.75)     9:07.68 (37.24)     9:45.04 (37.36)
       10:22.66 (37.62)    11:00.62 (37.96)    11:38.58 (37.96)    12:14.53 (35.95)
 14 Lynch, Emily              12 Brandywine-DE YM    12:19.10   12:15.32        
              31.28     1:07.37 (36.09)     1:44.53 (37.16)     2:21.97 (37.44)
        2:59.28 (37.31)     3:36.71 (37.43)     4:14.62 (37.91)     4:52.21 (37.59)
        5:29.51 (37.30)     6:08.02 (38.51)     6:45.87 (37.85)     7:23.20 (37.33)
        8:00.48 (37.28)     8:37.92 (37.44)     9:15.46 (37.54)     9:51.85 (36.39)
       10:28.90 (37.05)    11:05.61 (36.71)    11:40.89 (35.28)    12:15.32 (34.43)
 15 Traub, Cece               11 Parkland Aquatic    12:07.49   12:15.90        
              32.40     1:08.43 (36.03)     1:45.74 (37.31)     2:23.06 (37.32)
        2:59.83 (36.77)     3:37.00 (37.17)     4:14.13 (37.13)     4:51.49 (37.36)
        5:29.17 (37.68)     6:06.45 (37.28)     6:43.87 (37.42)     7:21.07 (37.20)
        7:58.35 (37.28)     8:35.65 (37.30)     9:13.04 (37.39)     9:50.58 (37.54)
       10:27.77 (37.19)    11:04.79 (37.02)    11:41.05 (36.26)    12:15.90 (34.85)
 16 Buss, Maddie              12 Central York Aqu    12:16.22   12:16.63        
              32.63     1:09.15 (36.52)     1:46.80 (37.65)     2:23.35 (36.55)
        3:00.63 (37.28)     3:38.39 (37.76)     4:15.82 (37.43)     4:52.92 (37.10)
        5:29.56 (36.64)     6:07.48 (37.92)     6:45.37 (37.89)     7:22.97 (37.60)
        8:00.42 (37.45)     8:38.19 (37.77)     9:14.79 (36.60)     9:52.13 (37.34)
       10:29.28 (37.15)    11:06.43 (37.15)    11:42.05 (35.62)    12:16.63 (34.58)
 17 Rossi, Isabella           12 Seahawks Swim Te    10:57.77L  12:20.95        
              30.54     1:05.43 (34.89)     1:42.05 (36.62)     2:19.02 (36.97)
        2:56.22 (37.20)     3:33.50 (37.28)     4:11.19 (37.69)     4:49.28 (38.09)
        5:27.03 (37.75)     6:04.88 (37.85)     6:42.81 (37.93)     7:20.99 (38.18)
        7:59.01 (38.02)     8:37.30 (38.29)     9:15.14 (37.84)     9:52.50 (37.36)
       10:30.63 (38.13)    11:08.07 (37.44)    11:45.09 (37.02)    12:20.95 (35.86)
 18 Kaliher, Carlita          12 Brandywine-DE YM    12:14.99   12:23.29        
              32.26     1:08.17 (35.91)     1:45.45 (37.28)     2:23.65 (38.20)
        3:01.67 (38.02)     3:39.83 (38.16)     4:18.22 (38.39)     4:56.17 (37.95)
        5:34.32 (38.15)     6:12.44 (38.12)     6:50.48 (38.04)     7:27.65 (37.17)
        8:05.48 (37.83)     8:43.00 (37.52)     9:20.67 (37.67)     9:58.03 (37.36)
       10:35.04 (37.01)    11:11.56 (36.52)    11:48.13 (36.57)    12:23.29 (35.16)
 
Event 88  Boys 11-12 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    MA SC JO: R 16:42.83    3/5/2017 Samuel Kohm, Germantown Acade             
                21:19.99  JO
 Meet Qualifying:  21:19.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kupsky, Eric              12 Kingston River O    17:13.82   17:13.74        
              27.71       58.34 (30.63)     1:29.63 (31.29)     2:01.31 (31.68)
        2:32.56 (31.25)     3:04.07 (31.51)     3:35.72 (31.65)     4:07.27 (31.55)
        4:38.81 (31.54)     5:10.62 (31.81)     5:42.12 (31.50)     6:13.66 (31.54)
        6:45.12 (31.46)     7:16.64 (31.52)     7:48.34 (31.70)     8:20.05 (31.71)
        8:51.83 (31.78)     9:23.34 (31.51)     9:54.81 (31.47)    10:26.40 (31.59)
       10:58.02 (31.62)    11:29.69 (31.67)    12:01.39 (31.70)    12:33.05 (31.66)
       13:04.76 (31.71)    13:36.58 (31.82)    14:08.20 (31.62)    14:40.01 (31.81)
       15:11.47 (31.46)    15:42.88 (31.41)    16:13.99 (31.11)    16:44.80 (30.81)
       17:13.74 (28.94)
  2 Blake, Teddy              12 Nittany Lion Aqu    18:03.63   17:13.83        
              27.57       58.22 (30.65)     1:29.70 (31.48)     2:01.07 (31.37)
        2:32.46 (31.39)     3:04.16 (31.70)     3:35.68 (31.52)     4:07.22 (31.54)
        4:38.80 (31.58)     5:10.53 (31.73)     5:42.21 (31.68)     6:13.87 (31.66)
        6:45.78 (31.91)     7:17.16 (31.38)     7:49.20 (32.04)     8:20.61 (31.41)
        8:52.68 (32.07)     9:24.52 (31.84)     9:55.50 (30.98)    10:27.22 (31.72)
       10:59.22 (32.00)    11:30.69 (31.47)    12:02.29 (31.60)    12:33.98 (31.69)
       13:05.96 (31.98)    13:37.33 (31.37)    14:08.88 (31.55)    14:40.74 (31.86)
       15:11.97 (31.23)    15:42.97 (31.00)    16:14.24 (31.27)    16:45.51 (31.27)
       17:13.83 (28.32)
  3 Welker, Nathan            12 York YMCA           18:23.05   18:08.78        
              29.68     1:02.65 (32.97)     1:35.79 (33.14)     2:09.14 (33.35)
        2:42.62 (33.48)     3:16.20 (33.58)     3:49.66 (33.46)     4:23.00 (33.34)
        4:56.29 (33.29)     5:29.40 (33.11)     6:02.37 (32.97)     6:35.28 (32.91)
        7:08.42 (33.14)     7:41.43 (33.01)     8:14.61 (33.18)     8:47.69 (33.08)
        9:20.90 (33.21)     9:54.00 (33.10)    10:26.98 (32.98)    10:59.56 (32.58)
       11:32.74 (33.18)    12:06.14 (33.40)    12:39.36 (33.22)    13:12.52 (33.16)
       13:45.81 (33.29)    14:19.22 (33.41)    14:52.45 (33.23)    15:25.61 (33.16)
       15:58.93 (33.32)    16:31.94 (33.01)    17:04.99 (33.05)    17:37.38 (32.39)
       18:08.78 (31.40)
  4 Winnington, Jude          12 Unattached          18:47.95   18:15.00        
              29.37     1:03.34 (33.97)     1:36.86 (33.52)     2:10.73 (33.87)
        2:45.20 (34.47)     3:18.60 (33.40)     3:51.99 (33.39)     4:25.36 (33.37)
        4:58.84 (33.48)     5:32.51 (33.67)     6:05.63 (33.12)     6:38.63 (33.00)
        7:12.42 (33.79)     7:45.32 (32.90)     8:18.36 (33.04)     8:50.78 (32.42)
        9:23.57 (32.79)     9:56.89 (33.32)    10:29.87 (32.98)    11:02.92 (33.05)
       11:36.13 (33.21)    12:09.14 (33.01)    12:42.51 (33.37)    13:15.94 (33.43)
       13:49.31 (33.37)    14:22.93 (33.62)    14:57.03 (34.10)    15:30.40 (33.37)
       16:04.11 (33.71)    16:37.16 (33.05)    17:10.41 (33.25)    17:43.07 (32.66)
       18:15.00 (31.93)
  5 Vasser, Zachary           12 Seahawks Swim Te    18:34.38   18:20.69        
              28.59     1:00.96 (32.37)     1:34.10 (33.14)     2:07.33 (33.23)
        2:40.95 (33.62)     3:14.52 (33.57)     3:48.41 (33.89)     4:22.16 (33.75)
        4:55.76 (33.60)     5:29.46 (33.70)     6:02.99 (33.53)     6:36.42 (33.43)
        7:09.97 (33.55)     7:43.42 (33.45)     8:17.17 (33.75)     8:50.98 (33.81)
        9:24.30 (33.32)     9:57.97 (33.67)    10:31.58 (33.61)    11:05.67 (34.09)
       11:39.52 (33.85)    12:13.17 (33.65)    12:47.24 (34.07)    13:20.56 (33.32)
       13:54.52 (33.96)    14:28.46 (33.94)    15:02.36 (33.90)    15:35.33 (32.97)
       16:09.08 (33.75)    16:42.34 (33.26)    17:15.38 (33.04)    17:48.51 (33.13)
       18:20.69 (32.18)
  6 Rees, Jonah               11 York YMCA           19:07.99   18:31.48        
              30.22     1:03.98 (33.76)     1:38.17 (34.19)     2:12.23 (34.06)
        2:46.37 (34.14)     3:20.14 (33.77)     3:54.08 (33.94)     4:28.17 (34.09)
        5:02.25 (34.08)     5:35.92 (33.67)     6:10.27 (34.35)     6:44.46 (34.19)
        7:18.42 (33.96)     7:52.66 (34.24)     8:26.67 (34.01)     9:01.19 (34.52)
        9:34.12 (32.93)    10:08.41 (34.29)    10:42.64 (34.23)    11:16.34 (33.70)
       11:50.24 (33.90)    12:24.43 (34.19)    12:57.76 (33.33)    13:31.92 (34.16)
       14:05.22 (33.30)    14:39.17 (33.95)    15:12.69 (33.52)    15:45.97 (33.28)
       16:19.66 (33.69)    16:53.43 (33.77)    17:27.26 (33.83)    17:59.25 (31.99)
       18:31.48 (32.23)
  7 Zhou, Andrew              12 Germantown Acade    19:01.18   18:32.93        
              29.41     1:02.23 (32.82)     1:35.87 (33.64)     2:09.80 (33.93)
        2:43.68 (33.88)     3:17.61 (33.93)     3:51.79 (34.18)     4:25.56 (33.77)
        4:59.33 (33.77)     5:33.42 (34.09)     6:07.47 (34.05)     6:41.50 (34.03)
        7:15.47 (33.97)     7:49.52 (34.05)     8:23.59 (34.07)     8:57.57 (33.98)
        9:31.58 (34.01)    10:06.01 (34.43)    10:40.72 (34.71)    11:14.88 (34.16)
       11:49.71 (34.83)    12:24.50 (34.79)    12:58.66 (34.16)    13:33.04 (34.38)
       14:07.28 (34.24)    14:41.32 (34.04)    15:15.04 (33.72)    15:48.99 (33.95)
       16:22.61 (33.62)    16:56.03 (33.42)    17:29.14 (33.11)    18:01.91 (32.77)
       18:32.93 (31.02)
  8 Texter, Jacob             12 Unattached          19:04.22   19:00.28        
              30.48     1:04.70 (34.22)     1:39.14 (34.44)     2:14.02 (34.88)
        2:48.10 (34.08)     3:22.42 (34.32)     3:57.13 (34.71)     4:31.28 (34.15)
        5:05.84 (34.56)     5:40.19 (34.35)     6:14.94 (34.75)     6:49.34 (34.40)
        7:24.57 (35.23)     7:59.91 (35.34)     8:34.20 (34.29)     9:09.68 (35.48)
        9:44.40 (34.72)    10:19.99 (35.59)    10:55.56 (35.57)    11:30.82 (35.26)
       12:06.38 (35.56)    12:40.61 (34.23)    13:15.18 (34.57)    13:50.54 (35.36)
       14:25.94 (35.40)    15:01.49 (35.55)    15:35.44 (33.95)    16:10.24 (34.80)
       16:44.90 (34.66)    17:19.88 (34.98)    17:54.07 (34.19)    18:28.40 (34.33)
       19:00.28 (31.88)
  9 Boratto, Evan             11 Upper Dublin Aqu    19:36.45   19:04.75        
              30.78     1:04.59 (33.81)     1:39.04 (34.45)     2:13.05 (34.01)
        2:47.77 (34.72)     3:22.33 (34.56)     3:56.98 (34.65)     4:32.49 (35.51)
        5:07.68 (35.19)     5:42.49 (34.81)     6:17.40 (34.91)     6:52.16 (34.76)
        7:27.13 (34.97)     8:02.46 (35.33)     8:37.24 (34.78)     9:12.47 (35.23)
        9:47.84 (35.37)    10:22.77 (34.93)    10:56.30 (33.53)    11:32.04 (35.74)
       12:07.15 (35.11)    12:42.21 (35.06)    13:17.20 (34.99)    13:52.13 (34.93)
       14:27.13 (35.00)    15:02.67 (35.54)    15:38.08 (35.41)    16:13.11 (35.03)
       16:48.00 (34.89)    17:22.94 (34.94)    17:57.81 (34.87)    18:32.28 (34.47)
       19:04.75 (32.47)
 10 Croghan, Nicholas         12 Hanover Ymca Sti    19:50.51   19:09.38        
              31.00     1:05.72 (34.72)     1:40.85 (35.13)     2:15.56 (34.71)
        2:50.36 (34.80)     3:25.51 (35.15)     4:00.97 (35.46)     4:35.77 (34.80)
        5:10.81 (35.04)     5:45.87 (35.06)     6:20.48 (34.61)     6:55.63 (35.15)
        7:30.78 (35.15)     8:05.92 (35.14)     8:40.89 (34.97)     9:15.97 (35.08)
        9:50.80 (34.83)    10:25.93 (35.13)    11:00.99 (35.06)    11:36.02 (35.03)
       12:11.58 (35.56)    12:45.95 (34.37)    13:21.37 (35.42)    13:56.79 (35.42)
       14:31.77 (34.98)    15:07.94 (36.17)    15:42.44 (34.50)    16:18.01 (35.57)
       16:53.28 (35.27)    17:27.94 (34.66)    18:02.65 (34.71)    18:36.60 (33.95)
       19:09.38 (32.78)
 11 Brown, Benjamin           12 Tri-Hampton YMCA    19:30.67   19:13.41        
              30.05     1:02.79 (32.74)     1:36.93 (34.14)     2:11.94 (35.01)
        2:46.33 (34.39)     3:20.85 (34.52)     3:55.57 (34.72)     4:31.23 (35.66)
        5:06.52 (35.29)     5:41.83 (35.31)     6:16.64 (34.81)     6:52.01 (35.37)
        7:26.88 (34.87)     8:02.29 (35.41)     8:37.56 (35.27)     9:12.55 (34.99)
        9:48.32 (35.77)    10:24.10 (35.78)    10:59.23 (35.13)    11:35.18 (35.95)
       12:10.78 (35.60)    12:47.01 (36.23)    13:22.82 (35.81)    13:58.18 (35.36)
       14:33.65 (35.47)    15:08.80 (35.15)    15:43.74 (34.94)    16:19.01 (35.27)
       16:54.40 (35.39)    17:30.00 (35.60)    18:05.17 (35.17)    18:39.99 (34.82)
       19:13.41 (33.42)
 12 Mortellite, Anthony       12 Jersey Wahoos       18:46.98   19:14.28        
              29.57     1:03.93 (34.36)     1:38.59 (34.66)     2:13.27 (34.68)
        2:47.77 (34.50)     3:22.82 (35.05)     3:57.73 (34.91)     4:32.90 (35.17)
        5:07.83 (34.93)     5:43.45 (35.62)     6:18.26 (34.81)     6:53.74 (35.48)
        7:29.19 (35.45)     8:03.89 (34.70)     8:39.08 (35.19)     9:13.79 (34.71)
        9:49.30 (35.51)    10:24.61 (35.31)    11:00.11 (35.50)    11:35.12 (35.01)
       12:10.22 (35.10)    12:46.18 (35.96)    13:21.85 (35.67)    13:57.42 (35.57)
       14:33.00 (35.58)    15:08.33 (35.33)    15:43.79 (35.46)    16:19.49 (35.70)
       16:55.26 (35.77)    17:30.77 (35.51)    18:06.16 (35.39)    18:40.68 (34.52)
       19:14.28 (33.60)
 13 Hang, Kai                 12 Upper Perk YMCA     20:33.51   19:18.41        
              31.05     1:05.39 (34.34)     1:40.23 (34.84)     2:15.07 (34.84)
        2:50.58 (35.51)     3:25.62 (35.04)     4:00.75 (35.13)     4:35.66 (34.91)
        5:10.55 (34.89)     5:45.66 (35.11)     6:21.18 (35.52)     6:56.96 (35.78)
        7:32.18 (35.22)     8:07.81 (35.63)     8:43.23 (35.42)     9:18.64 (35.41)
        9:54.20 (35.56)    10:29.74 (35.54)    11:05.01 (35.27)    11:40.93 (35.92)
       12:16.48 (35.55)    12:51.87 (35.39)    13:27.33 (35.46)    14:02.45 (35.12)
       14:37.94 (35.49)    15:13.50 (35.56)    15:48.84 (35.34)    16:24.53 (35.69)
       16:59.72 (35.19)    17:34.73 (35.01)    18:09.87 (35.14)    18:45.03 (35.16)
       19:18.41 (33.38)
 14 Haney, James              12 East Coast C-Cer    19:33.08   19:19.64        
              30.41     1:04.83 (34.42)     1:39.90 (35.07)     2:14.74 (34.84)
        2:50.31 (35.57)     3:25.40 (35.09)     3:59.82 (34.42)     4:35.68 (35.86)
        5:10.54 (34.86)     5:46.25 (35.71)     6:21.84 (35.59)     6:56.71 (34.87)
        7:32.16 (35.45)     8:08.16 (36.00)     8:43.46 (35.30)     9:18.93 (35.47)
        9:55.05 (36.12)    10:29.67 (34.62)    11:05.48 (35.81)    11:41.37 (35.89)
       12:16.88 (35.51)    12:52.05 (35.17)    13:27.21 (35.16)    14:02.87 (35.66)
       14:38.67 (35.80)    15:13.40 (34.73)    15:48.21 (34.81)    16:24.52 (36.31)
       17:00.26 (35.74)    17:36.03 (35.77)    18:11.73 (35.70)    18:47.35 (35.62)
       19:19.64 (32.29)
 15 Derivaux, Charles         12 Jersey Wahoos       20:03.78   19:29.03        
              30.99     1:05.44 (34.45)     1:40.76 (35.32)     2:15.87 (35.11)
        2:51.58 (35.71)     3:27.43 (35.85)     4:02.72 (35.29)     4:38.44 (35.72)
        5:13.68 (35.24)     5:49.52 (35.84)     6:25.04 (35.52)     7:00.55 (35.51)
        7:36.03 (35.48)     8:11.85 (35.82)     8:47.54 (35.69)     9:23.13 (35.59)
        9:58.43 (35.30)    10:33.85 (35.42)    11:09.54 (35.69)    11:45.46 (35.92)
       12:21.06 (35.60)    12:56.88 (35.82)    13:32.63 (35.75)    14:08.52 (35.89)
       14:44.45 (35.93)    15:20.29 (35.84)    15:56.25 (35.96)    16:32.80 (36.55)
       17:07.79 (34.99)    17:43.18 (35.39)    18:19.34 (36.16)    18:55.05 (35.71)
       19:29.03 (33.98)
 16 Smith, Ryan               12 Una Gpac            20:43.52   19:30.91        
              30.62     1:04.44 (33.82)     1:39.00 (34.56)     2:13.73 (34.73)
        2:49.40 (35.67)     3:24.40 (35.00)     3:59.95 (35.55)     4:35.01 (35.06)
        5:11.02 (36.01)     5:46.75 (35.73)     6:21.98 (35.23)     6:57.68 (35.70)
        7:33.71 (36.03)     8:09.04 (35.33)     8:45.90 (36.86)     9:21.88 (35.98)
        9:57.87 (35.99)    10:34.59 (36.72)    11:10.65 (36.06)    11:46.48 (35.83)
       12:22.88 (36.40)    12:58.78 (35.90)    13:34.81 (36.03)    14:10.54 (35.73)
       14:46.98 (36.44)    15:23.03 (36.05)    15:59.31 (36.28)    16:35.51 (36.20)
       17:11.45 (35.94)    17:46.93 (35.48)    18:22.29 (35.36)    18:57.45 (35.16)
       19:30.91 (33.46)
 17 Dewitt, Dylan             12 Seahawks Swim Te    20:19.82   19:34.84        
              31.00     1:05.27 (34.27)     1:40.34 (35.07)     2:15.32 (34.98)
        2:49.54 (34.22)     3:24.60 (35.06)     3:59.64 (35.04)     4:34.80 (35.16)
        5:09.74 (34.94)     5:45.25 (35.51)     6:20.61 (35.36)     6:55.96 (35.35)
        7:31.81 (35.85)     8:06.67 (34.86)     8:42.68 (36.01)     9:18.54 (35.86)
        9:54.82 (36.28)    10:30.70 (35.88)    11:06.92 (36.22)    11:43.66 (36.74)
       12:19.98 (36.32)    12:56.46 (36.48)    13:32.69 (36.23)    14:08.51 (35.82)
       14:44.90 (36.39)    15:21.34 (36.44)    15:57.83 (36.49)    16:34.11 (36.28)
       17:09.94 (35.83)    17:46.53 (36.59)    18:23.20 (36.67)    18:59.70 (36.50)
       19:34.84 (35.14)
 18 Ferenz, Matthew           12 Boyertown YMCA N    20:34.76   19:45.50        
              30.89     1:04.99 (34.10)     1:40.21 (35.22)     2:15.19 (34.98)
        2:51.33 (36.14)     3:27.26 (35.93)     4:03.39 (36.13)     4:39.17 (35.78)
        5:15.69 (36.52)     5:52.40 (36.71)     6:28.87 (36.47)     7:05.02 (36.15)
        7:41.02 (36.00)     8:17.79 (36.77)     8:54.69 (36.90)     9:30.83 (36.14)
       10:07.58 (36.75)    10:43.20 (35.62)    11:19.18 (35.98)    11:55.91 (36.73)
       12:32.31 (36.40)    13:09.33 (37.02)    13:45.24 (35.91)    14:22.44 (37.20)
       14:59.22 (36.78)    15:36.22 (37.00)    16:12.52 (36.30)    16:49.17 (36.65)
       17:25.87 (36.70)    18:02.44 (36.57)    18:38.82 (36.38)    19:13.30 (34.48)
       19:45.50 (32.20)
 19 Phillips, Henry           12 Perkiomen Valley    21:03.68   19:59.32        
              33.64     1:09.96 (36.32)     1:47.92 (37.96)     2:26.19 (38.27)
        3:04.32 (38.13)     3:41.09 (36.77)     4:19.29 (38.20)     4:57.52 (38.23)
        5:34.97 (37.45)     6:13.11 (38.14)     6:50.76 (37.65)     7:28.22 (37.46)
        8:05.43 (37.21)     8:42.97 (37.54)     9:20.51 (37.54)     9:57.97 (37.46)
       10:35.97 (38.00)    11:12.93 (36.96)    11:49.79 (36.86)    12:26.92 (37.13)
       13:03.82 (36.90)    13:41.26 (37.44)    14:18.98 (37.72)    14:55.11 (36.13)
       15:32.18 (37.07)    16:09.58 (37.40)    16:46.58 (37.00)    17:23.58 (37.00)
       17:59.81 (36.23)    18:36.05 (36.24)    19:12.59 (36.54)    19:44.87 (32.28)
       19:59.32 (14.45)
 20 Schreiner, Charles        12 Seahawks Swim Te    21:11.88   20:09.37        
              31.32     1:06.62 (35.30)     1:43.05 (36.43)     2:19.97 (36.92)
        2:57.71 (37.74)     3:35.20 (37.49)     4:12.66 (37.46)     4:50.21 (37.55)
        5:27.95 (37.74)     6:05.24 (37.29)     6:43.04 (37.80)     7:20.75 (37.71)
        7:58.49 (37.74)     8:36.02 (37.53)     9:13.62 (37.60)     9:50.58 (36.96)
       10:27.80 (37.22)    11:05.22 (37.42)    11:42.66 (37.44)    12:18.83 (36.17)
       12:55.74 (36.91)    13:32.26 (36.52)    14:08.56 (36.30)    14:45.24 (36.68)
       15:21.66 (36.42)    15:58.21 (36.55)    16:34.65 (36.44)    17:10.97 (36.32)
       17:46.82 (35.85)    18:23.63 (36.81)    18:59.87 (36.24)    19:35.25 (35.38)
       20:09.37 (34.12)
 21 Stanczewski, Will         12 Plymouth Whitema    20:34.01   20:10.58        
              32.10     1:07.31 (35.21)     1:43.86 (36.55)     2:20.38 (36.52)
        2:57.18 (36.80)     3:34.20 (37.02)     4:11.41 (37.21)     4:48.50 (37.09)
        5:26.09 (37.59)     6:03.07 (36.98)     6:40.29 (37.22)     7:17.53 (37.24)
        7:54.50 (36.97)     8:31.57 (37.07)     9:08.54 (36.97)     9:45.04 (36.50)
       10:21.40 (36.36)    10:58.22 (36.82)    11:34.92 (36.70)    12:11.62 (36.70)
       12:48.84 (37.22)    13:25.60 (36.76)    14:02.94 (37.34)    14:40.06 (37.12)
       15:16.91 (36.85)    15:54.37 (37.46)    16:30.91 (36.54)    17:07.86 (36.95)
       17:44.65 (36.79)    18:21.87 (37.22)    18:58.40 (36.53)    19:35.49 (37.09)
       20:10.58 (35.09)
 22 Tran, Brian               12 Mariners            20:34.20   21:46.28        
              32.35     1:07.93 (35.58)     1:45.62 (37.69)     2:24.48 (38.86)
        3:03.83 (39.35)     3:43.09 (39.26)     4:22.11 (39.02)     5:01.56 (39.45)
        5:42.13 (40.57)     6:23.29 (41.16)     7:01.47 (38.18)                    
                                                    9:46.09 ( )    10:24.52 (38.43)
       11:05.67 (41.15)    11:46.55 (40.88)    12:28.36 (41.81)    13:09.66 (41.30)
       13:48.85 (39.19)    14:29.21 (40.36)    15:08.42 (39.21)    15:46.30 (37.88)
                                                   17:46.14 ( )                    
                               19:47.70 ( )                            21:06.84 ( )
       21:46.28 (39.44)
 
Event 89  Girls 13-14 100 Yard IM
===============================================================================
    MA SC JO: R 57.76    3/6/2016 Sydney Paglia, Suburban Seahawk              
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Feuzeu Mekoue, Kelly      13 Suburban Seahawk     1:00.65      59.84        
              27.20       59.84 (32.64)                                        
  2 Waslyn, Rylee             13 Wilmington Aquat     1:00.70    1:00.40        
              28.77     1:00.40 (31.63)                                        
  3 Leydig, Camryn            13 York YMCA            1:02.57    1:01.81        
              27.52     1:01.81 (34.29)                                        
  4 Stramara, Gabrielle       13 Five Star Swim C     1:01.69    1:01.83        
              28.30     1:01.83 (33.53)                                        
  5 Miller, Abigail           14 Tide Water Aquat     1:01.72    1:01.99        
              30.09     1:01.99 (31.90)                                        
  6 Warner, Lyndsey           14 Greater Philadel     1:02.53    1:02.03        
              28.68     1:02.03 (33.35)                                        
  7 Cullen, Casey             14 Plymouth Whitema     1:02.38    1:02.13        
              29.09     1:02.13 (33.04)                                        
  8 Montgomery, Margaret      14 Radnor Aquatic C     1:02.67    1:02.56        
              28.51     1:02.56 (34.05)                                        
B - Final
  9 Agne, Kira                13 Wilmington Aquat     1:03.57    1:02.10        
              28.87     1:02.10 (33.23)                                        
 10 McDonough, Ava            14 Seahawks Swim Te     1:02.97    1:02.27        
              29.81     1:02.27 (32.46)                                        
 11 Zane, Abigail             13 South Jersey Aqu     1:03.02    1:02.56        
              28.43     1:02.56 (34.13)                                        
 12 Jia, Katherine            13 Upper Dublin Aqu     1:03.05    1:03.16        
              29.47     1:03.16 (33.69)                                        
 13 Sharp, Lauren             13 Emmaus Aquatic C     1:03.31    1:03.33        
              29.16     1:03.33 (34.17)                                        
 14 Stark, Ilene              13 Upper Dublin Aqu     1:03.04    1:03.44        
              30.23     1:03.44 (33.21)                                        
 15 Bergstrom, Sydney         14 Suburban Seahawk     1:03.50    1:03.48        
              29.38     1:03.48 (34.10)                                        
 16 Calibeo, Cristina         14 George School Aq     1:03.61    1:03.81        
              30.04     1:03.81 (33.77)                                        
C - Final
 17 Vlaeminck, Chloe          14 Parkland Aquatic     1:03.61    1:03.32        
              30.82     1:03.32 (32.50)                                        
 18 Miller, Isabel            14 Five Star Swim C     1:05.48    1:03.63        
              28.82     1:03.63 (34.81)                                        
 19 Vergara, Viviana          14 Central Bucks Sw     1:03.62    1:03.78        
              29.60     1:03.78 (34.18)                                        
 20 Staretz, Presley          13 York YMCA            1:04.82    1:04.04        
              29.47     1:04.04 (34.57)                                        
 21 Ott, Madeleine            14 Suburban Seahawk     1:03.81    1:04.12        
              29.56     1:04.12 (34.56)                                        
 22 Barlow, Lauren            14 East Coast C-Cer     1:04.28    1:04.77        
              29.87     1:04.77 (34.90)                                        
 23 Pentz, Savannah           13 Aquatic Club of      1:05.58    1:04.83        
              29.48     1:04.83 (35.35)                                        
 24 Bansky, Sarah             14 Jersey Wahoos        1:05.75    1:05.75        
              30.42     1:05.75 (35.33)                                        
 
Event 89  Girls 13-14 100 Yard IM
===============================================================================
    MA SC JO: R 57.76    3/6/2016 Sydney Paglia, Suburban Seahawk              
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Feuzeu Mekoue, Kelly      13 Suburban Seahawk     2:14.86    1:00.65 q      
              27.27     1:00.65 (33.38)                                        
  2 Waslyn, Rylee             13 Wilmington Aquat     1:00.50    1:00.70 q      
              28.08     1:00.70 (32.62)                                        
  3 Stramara, Gabrielle       13 Five Star Swim C     2:15.52    1:01.69 q      
              28.09     1:01.69 (33.60)                                        
  4 Miller, Abigail           14 Tide Water Aquat     2:15.34    1:01.72 q      
              29.42     1:01.72 (32.30)                                        
  5 Cullen, Casey             14 Plymouth Whitema     2:11.64    1:02.38 q      
              29.06     1:02.38 (33.32)                                        
  6 Warner, Lyndsey           14 Greater Philadel     2:16.56    1:02.53 q      
              29.14     1:02.53 (33.39)                                        
  7 Leydig, Camryn            13 York YMCA            2:12.12    1:02.57 q      
              28.08     1:02.57 (34.49)                                        
  8 Montgomery, Margaret      14 Radnor Aquatic C     2:17.32    1:02.67 q      
              28.76     1:02.67 (33.91)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 McDonough, Ava            14 Seahawks Swim Te     2:12.93    1:02.97 q      
              30.22     1:02.97 (32.75)                                        
 10 Zane, Abigail             13 South Jersey Aqu     2:17.00    1:03.02 q      
              28.55     1:03.02 (34.47)                                        
 11 Stark, Ilene              13 Upper Dublin Aqu     2:18.06    1:03.04 q      
              29.67     1:03.04 (33.37)                                        
 12 Jia, Katherine            13 Upper Dublin Aqu     1:04.01    1:03.05 q      
              29.45     1:03.05 (33.60)                                        
 13 Sharp, Lauren             13 Emmaus Aquatic C     2:16.67    1:03.31 q      
              29.50     1:03.31 (33.81)                                        
 14 Bergstrom, Sydney         14 Suburban Seahawk     2:10.48    1:03.50 q      
              29.48     1:03.50 (34.02)                                        
 15 Agne, Kira                13 Wilmington Aquat     1:02.36    1:03.57 q      
              29.50     1:03.57 (34.07)                                        
 16 Calibeo, Cristina         14 George School Aq     2:17.53    1:03.61 q      
              28.68     1:03.61 (34.93)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Vlaeminck, Chloe          14 Parkland Aquatic     2:13.94   J1:03.61 q      
              30.80     1:03.61 (32.81)                                        
 18 Vergara, Viviana          14 Central Bucks Sw     2:17.18    1:03.62 q      
              30.17     1:03.62 (33.45)                                        
 19 Ott, Madeleine            14 Suburban Seahawk     2:16.44    1:03.81 q      
              29.34     1:03.81 (34.47)                                        
 20 Barlow, Lauren            14 East Coast C-Cer     2:16.22    1:04.28 q      
              30.45     1:04.28 (33.83)                                        
 21 Staretz, Presley          13 York YMCA            1:07.42    1:04.82 q      
              29.79     1:04.82 (35.03)                                        
 22 Testa, Madison            13 Unattached           2:18.30    1:04.96 q      
              29.97     1:04.96 (34.99)                                        
 23 Miller, Isabel            14 Five Star Swim C     2:17.82    1:05.48 q      
              29.25     1:05.48 (36.23)                                        
 24 Pentz, Savannah           13 Aquatic Club of      1:05.18    1:05.58 q      
              29.76     1:05.58 (35.82)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Bansky, Sarah             14 Jersey Wahoos        2:16.61    1:05.75        
              30.60     1:05.75 (35.15)                                        
 26 Murray, Lane              14 Penn Charter Aqu     2:16.72    1:05.82        
              30.27     1:05.82 (35.55)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Roma, Isabella            13 South Jersey Aqu     2:18.09    1:05.90        
              30.97     1:05.90 (34.93)                                        
 28 Canale, Marlee            14 Seahawks Swim Te     2:18.71    1:06.26        
              30.40     1:06.26 (35.86)                                        
 
Event 90  Boys 13-14 100 Yard IM
===============================================================================
    MA SC JO: R 53.54    3/5/2017 David Curtiss, Tri-Hampton YMCA              
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Guiliano, Christopher     14 Tops Swimming          53.65      53.98        
              24.41       53.98 (29.57)                                        
  2 Elder, Alek               14 Suburban Seahawk       55.05      55.05        
              25.35       55.05 (29.70)                                        
  3 Wang, Gary                13 Suburban Seahawk       56.09      55.67        
              25.66       55.67 (30.01)                                        
  4 Fechtman Jr., DJ          14 Suburban Seahawk       56.49      56.32        
              25.77       56.32 (30.55)                                        
  5 Grossi, Timothy           13 Una Lmor               56.49      57.36        
              25.22       57.36 (32.14)                                        
  6 Circus, Luke              14 South Jersey Aqu       57.93      57.69        
              27.56       57.69 (30.13)                                        
  7 Juskalian, Tyler          14 Penn Charter Aqu       57.62      57.74        
              26.25       57.74 (31.49)                                        
  8 D'Avella, Fulvio          14 Parkland Aquatic       57.54      57.77        
              26.28       57.77 (31.49)                                        
B - Final
  9 Piccolo, Nathan           14 Greater Philadel       58.07      56.94        
              26.29       56.94 (30.65)                                        
 10 Durkan, Ryan              14 Upper Main Line        58.08      57.11        
              28.33       57.11 (28.78)                                        
 11 Buck, Quinn               14 Central Bucks Sw       58.33      57.25        
              27.34       57.25 (29.91)                                        
 12 Jess, Nolan               13 Tide Water Aquat       58.26      58.00        
              27.52       58.00 (30.48)                                        
 13 D'Avella, Francesco       14 Parkland Aquatic       58.35      58.15        
              27.19       58.15 (30.96)                                        
 14 Welgosh, Raymond          14 Suburban Seahawk       58.10      58.21        
              27.45       58.21 (30.76)                                        
 15 Spector, Seth             14 Central Bucks Sw       58.41      58.90        
              27.06       58.90 (31.84)                                        
 16 Gordon, Daniel            14 Hanover Ymca Sti       58.78      58.95        
              26.54       58.95 (32.41)                                        
C - Final
 17 Koenig, Pierre            14 Suburban Seahawk       58.92      58.46        
              26.62       58.46 (31.84)                                        
 18 Kofman, Eli               14 Penn Charter Aqu       59.14      58.74        
              27.54       58.74 (31.20)                                        
 19 Xia, Peter                14 Jersey Wahoos          59.24      59.44        
              27.84       59.44 (31.60)                                        
 20 Nguyen, Brian             14 Lancaster Aquati     1:00.12      59.45        
              27.94       59.45 (31.51)                                        
 21 Do, Ethan                 14 Seahawks Swim Te     1:00.56      59.69        
              27.54       59.69 (32.15)                                        
 22 Stressman, Kyle           14 North Penn Aquat     1:00.55      59.87        
              28.12       59.87 (31.75)                                        
 23 Freece, Robert            13 North Penn Aquat       59.96      59.99        
              28.37       59.99 (31.62)                                        
 24 Harris, Nathan            14 Parkland Aquatic     1:00.01    1:00.54        
              27.58     1:00.54 (32.96)                                        
 
Event 90  Boys 13-14 100 Yard IM
===============================================================================
    MA SC JO: R 53.54    3/5/2017 David Curtiss, Tri-Hampton YMCA              
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Guiliano, Christopher     14 Tops Swimming        1:56.39      53.65 q      
              24.28       53.65 (29.37)                                        
  2 Elder, Alek               14 Suburban Seahawk     2:00.63      55.05 q      
              25.33       55.05 (29.72)                                        
  3 Wang, Gary                13 Suburban Seahawk     2:01.35      56.09 q      
              25.64       56.09 (30.45)                                        
  4 Grossi, Timothy           13 Una Lmor             2:04.49      56.49 q      
              25.01       56.49 (31.48)                                        
  4 Fechtman Jr., DJ          14 Suburban Seahawk     2:00.79      56.49 q      
              25.28       56.49 (31.21)                                        
  6 D'Avella, Fulvio          14 Parkland Aquatic     2:07.73      57.54 q      
              26.75       57.54 (30.79)                                        
  7 Juskalian, Tyler          14 Penn Charter Aqu     2:05.92      57.62 q      
              26.20       57.62 (31.42)                                        
  8 Circus, Luke              14 South Jersey Aqu     2:04.39      57.93 q      
              27.84       57.93 (30.09)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Piccolo, Nathan           14 Greater Philadel     2:08.26      58.07 q      
              26.63       58.07 (31.44)                                        
 10 Durkan, Ryan              14 Upper Main Line      2:04.47      58.08 q      
              28.03       58.08 (30.05)                                        
 11 Welgosh, Raymond          14 Suburban Seahawk     2:03.97      58.10 q      
              27.31       58.10 (30.79)                                        
 12 Jess, Nolan               13 Tide Water Aquat     2:09.57      58.26 q      
              27.19       58.26 (31.07)                                        
 13 Buck, Quinn               14 Central Bucks Sw     2:10.08      58.33 q      
              27.77       58.33 (30.56)                                        
 14 D'Avella, Francesco       14 Parkland Aquatic     2:03.19      58.35 q      
              27.30       58.35 (31.05)                                        
 15 Spector, Seth             14 Central Bucks Sw     2:10.74      58.41 q      
              26.70       58.41 (31.71)                                        
 16 Smolders, Dylan           14 Upper Main Line      2:06.88      58.75 q      
              27.61       58.75 (31.14)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Gordon, Daniel            14 Hanover Ymca Sti     2:11.13      58.78 q      
              26.40       58.78 (32.38)                                        
 18 Koenig, Pierre            14 Suburban Seahawk     2:04.79      58.92 q      
              26.45       58.92 (32.47)                                        
 19 Kofman, Eli               14 Penn Charter Aqu     2:06.82      59.14 q      
              27.60       59.14 (31.54)                                        
 20 Xia, Peter                14 Jersey Wahoos        2:08.79      59.24 q      
              27.61       59.24 (31.63)                                        
 21 Freece, Robert            13 North Penn Aquat     2:09.84      59.96 q      
              28.21       59.96 (31.75)                                        
 22 Harris, Nathan            14 Parkland Aquatic     2:10.91    1:00.01 q      
              27.37     1:00.01 (32.64)                                        
 22 Labarre, David            14 Blue Eagle Swimm     2:09.69    1:00.01 q      
              27.81     1:00.01 (32.20)                                        
 24 Nguyen, Brian             14 Lancaster Aquati     2:09.19    1:00.12 q      
              28.20     1:00.12 (31.92)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Calhoun, Graham           14 Five Star Swim C     2:09.82    1:00.21        
              27.48     1:00.21 (32.73)                                        
 26 Stressman, Kyle           14 North Penn Aquat     2:08.58    1:00.55        
              28.06     1:00.55 (32.49)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Do, Ethan                 14 Seahawks Swim Te     2:06.37    1:00.56        
              27.82     1:00.56 (32.74)                                        
 28 Seman, Alexander          14 Elite Performanc     2:10.12    1:01.17        
              28.66     1:01.17 (32.51)                                        
 29 Yoon, Michael             14 Upper Dublin Aqu     1:03.16    1:01.26        
              28.39     1:01.26 (32.87)                                        
 30 Ward, Ryan                14 George School Aq     2:10.45    1:01.55        
              27.67     1:01.55 (33.88)                                        
 31 Nagel, Luke               14 Radnor Aquatic C     2:10.48    1:01.66        
              29.17     1:01.66 (32.49)                                        
 32 Vizzard, Sean             14 Jersey Wahoos        2:10.66    1:03.12        
              28.04     1:03.12 (35.08)                                        
 
Event 91  Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    MA SC JO: R 1:58.52   3/11/2012 Allie E Szekely, CBST                      
                2:17.59  JO
                2:35.49  SILV
                6:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  2:17.59
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Scholer, Haley            14 Central Bucks Sw     2:05.09    2:04.06        
              28.95       59.76 (30.81)     1:31.64 (31.88)     2:04.06 (32.42)
  2 Leydig, Camryn            13 York YMCA            2:08.44    2:04.82        
              30.02     1:01.70 (31.68)     1:33.89 (32.19)     2:04.82 (30.93)
  3 Brandt, Mackenzie         13 Suburban Seahawk     2:09.76    2:05.19        
              29.18     1:01.03 (31.85)     1:33.34 (32.31)     2:05.19 (31.85)
  4 Derivaux, Lillian         13 Jersey Wahoos        2:06.29    2:05.89        
              29.49     1:00.80 (31.31)     1:33.32 (32.52)     2:05.89 (32.57)
  5 Marlin, Krista            13 Suburban Seahawk     2:10.94    2:07.07        
              30.23     1:02.39 (32.16)     1:34.84 (32.45)     2:07.07 (32.23)
  6 Cotter, Alexandria        14 East Coast C-Cer     2:06.95    2:07.10        
              29.40     1:01.42 (32.02)     1:34.13 (32.71)     2:07.10 (32.97)
  7 Fickett, Makennah         13 Hershey Aquatic      2:10.13    2:10.18        
              30.02     1:02.38 (32.36)     1:35.94 (33.56)     2:10.18 (34.24)
  8 Smith, Olivia             14 Una Gpac             2:09.90    2:11.67        
              29.93     1:02.54 (32.61)     1:37.16 (34.62)     2:11.67 (34.51)
B - Final
  9 Waggoner, Madeline        13 Jersey Wahoos        2:11.08    2:09.24        
              30.35     1:03.35 (33.00)     1:36.60 (33.25)     2:09.24 (32.64)
 10 Simpson, Katherine        14 West Chester Are     2:11.91    2:09.73        
              30.44     1:02.94 (32.50)     1:36.27 (33.33)     2:09.73 (33.46)
 11 Eruslanova, Katya         13 Suburban Seahawk     2:12.61    2:10.24        
              30.47     1:03.45 (32.98)     1:37.11 (33.66)     2:10.24 (33.13)
 12 Stewart, Danielle         14 Dover YMCA Dolph     2:11.61    2:10.31        
              30.49     1:03.20 (32.71)     1:36.70 (33.50)     2:10.31 (33.61)
 13 Fox, Megan                14 Seahawks Swim Te     2:11.92    2:10.49        
              30.75     1:03.52 (32.77)     1:37.03 (33.51)     2:10.49 (33.46)
 14 Ulmer, Sydney             14 York YMCA            2:11.82    2:11.19        
              31.60     1:04.75 (33.15)     1:38.04 (33.29)     2:11.19 (33.15)
 15 King, Avery               13 Emmaus Aquatic C     2:13.16    2:13.17        
              30.61     1:03.51 (32.90)     1:38.30 (34.79)     2:13.17 (34.87)
 16 Barlow, Lauren            14 East Coast C-Cer     2:11.81    2:13.36        
              31.20     1:04.34 (33.14)     1:38.73 (34.39)     2:13.36 (34.63)
C - Final
 17 Cassidy, Summer           13 Seahawks Swim Te     2:13.72    2:12.29        
              30.38     1:03.97 (33.59)     1:38.12 (34.15)     2:12.29 (34.17)
 18 Canale, Marlee            14 Seahawks Swim Te     2:13.33    2:12.32        
              31.10     1:04.04 (32.94)     1:38.38 (34.34)     2:12.32 (33.94)
 19 Miller, Isabel            14 Five Star Swim C     2:14.24    2:12.46        
              30.83     1:04.32 (33.49)     1:38.61 (34.29)     2:12.46 (33.85)
 20 Kaczorowski, Gabriella    14 Jersey Wahoos        2:13.61    2:13.11        
              30.66     1:04.36 (33.70)     1:39.28 (34.92)     2:13.11 (33.83)
 21 Bansky, Sarah             14 Jersey Wahoos        2:13.65    2:13.18        
              32.02     1:05.62 (33.60)     1:39.87 (34.25)     2:13.18 (33.31)
 22 Pennington, Elizabeth     13 Boys and Girls C     2:13.39    2:13.41        
              30.47     1:04.03 (33.56)     1:38.80 (34.77)     2:13.41 (34.61)
 23 Evans, Olivia             14 Seahawks Swim Te     2:13.29    2:14.09        
              30.57     1:04.27 (33.70)     1:39.35 (35.08)     2:14.09 (34.74)
 24 Zane, Abigail             13 South Jersey Aqu     2:14.35    2:14.64        
              31.14     1:04.70 (33.56)     1:39.73 (35.03)     2:14.64 (34.91)
 
Event 91  Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    MA SC JO: R 1:58.52   3/11/2012 Allie E Szekely, CBST                      
                2:17.59  JO
                2:35.49  SILV
                6:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  2:17.59
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Scholer, Haley            14 Central Bucks Sw     2:02.45    2:05.09 q      
              29.23     1:00.43 (31.20)     1:32.68 (32.25)     2:05.09 (32.41)
  2 Derivaux, Lillian         13 Jersey Wahoos        2:05.72    2:06.29 q      
              29.58     1:01.41 (31.83)     1:33.95 (32.54)     2:06.29 (32.34)
  3 Cotter, Alexandria        14 East Coast C-Cer     2:03.77    2:06.95 q      
              29.60     1:01.66 (32.06)     1:34.73 (33.07)     2:06.95 (32.22)
  4 Leydig, Camryn            13 York YMCA            2:06.36    2:08.44 q      
              31.16     1:03.69 (32.53)     1:36.35 (32.66)     2:08.44 (32.09)
  5 Brandt, Mackenzie         13 Suburban Seahawk     2:09.83    2:09.76 q      
              30.49     1:03.34 (32.85)     1:36.94 (33.60)     2:09.76 (32.82)
  6 Smith, Olivia             14 Una Gpac             2:10.37    2:09.90 q      
              30.19     1:02.44 (32.25)     1:36.13 (33.69)     2:09.90 (33.77)
  7 Fickett, Makennah         13 Hershey Aquatic      2:13.95    2:10.13 q      
              30.61     1:03.26 (32.65)     1:36.94 (33.68)     2:10.13 (33.19)
  8 Marlin, Krista            13 Suburban Seahawk     2:09.78    2:10.94 q      
              31.10     1:03.91 (32.81)     1:37.75 (33.84)     2:10.94 (33.19)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Waggoner, Madeline        13 Jersey Wahoos        2:08.52    2:11.08 q      
              30.80     1:03.94 (33.14)     1:37.48 (33.54)     2:11.08 (33.60)
 10 Stewart, Danielle         14 Dover YMCA Dolph     2:12.81    2:11.61 q      
              30.38     1:03.53 (33.15)     1:37.65 (34.12)     2:11.61 (33.96)
 11 Barlow, Lauren            14 East Coast C-Cer     2:10.76    2:11.81 q      
              31.34     1:04.26 (32.92)     1:38.20 (33.94)     2:11.81 (33.61)
 12 Ulmer, Sydney             14 York YMCA            2:17.20    2:11.82 q      
              31.32     1:04.68 (33.36)     1:38.45 (33.77)     2:11.82 (33.37)
 13 Simpson, Katherine        14 West Chester Are     2:14.88    2:11.91 q      
              31.44     1:04.02 (32.58)     1:38.36 (34.34)     2:11.91 (33.55)
 14 Fox, Megan                14 Seahawks Swim Te     2:09.41    2:11.92 q      
              30.97     1:03.85 (32.88)     1:37.81 (33.96)     2:11.92 (34.11)
 15 Eruslanova, Katya         13 Suburban Seahawk     2:13.22    2:12.61 q      
              31.46     1:05.36 (33.90)     1:39.27 (33.91)     2:12.61 (33.34)
 16 Dimartile, Meghan         13 Upper Dublin Aqu     2:13.46    2:12.87 q      
              30.75     1:04.30 (33.55)     1:38.94 (34.64)     2:12.87 (33.93)
-------------------------------------------------------------------------
 17 King, Avery               13 Emmaus Aquatic C     2:14.05    2:13.16 q      
              30.62     1:03.90 (33.28)     1:38.54 (34.64)     2:13.16 (34.62)
 18 Evans, Olivia             14 Seahawks Swim Te     2:14.44    2:13.29 q      
              30.83     1:04.30 (33.47)     1:39.05 (34.75)     2:13.29 (34.24)
 19 Canale, Marlee            14 Seahawks Swim Te     2:14.08    2:13.33 q      
              31.60     1:05.13 (33.53)     1:39.49 (34.36)     2:13.33 (33.84)
 20 Pennington, Elizabeth     13 Boys and Girls C     2:16.88    2:13.39 q      
              30.87     1:04.43 (33.56)     1:39.37 (34.94)     2:13.39 (34.02)
 21 Sharp, Lauren             13 Emmaus Aquatic C     2:15.53    2:13.49 q      
              31.72     1:05.22 (33.50)     1:39.73 (34.51)     2:13.49 (33.76)
 22 Kaczorowski, Gabriella    14 Jersey Wahoos        2:12.80    2:13.61 q      
              31.35     1:04.90 (33.55)     1:39.76 (34.86)     2:13.61 (33.85)
 23 Bansky, Sarah             14 Jersey Wahoos        2:14.72    2:13.65 q      
              32.45     1:06.09 (33.64)     1:40.46 (34.37)     2:13.65 (33.19)
 24 Cassidy, Summer           13 Seahawks Swim Te     2:16.59    2:13.72 q      
              31.30     1:04.82 (33.52)     1:39.07 (34.25)     2:13.72 (34.65)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Miller, Isabel            14 Five Star Swim C     2:13.24    2:14.24        
              31.45     1:05.66 (34.21)     1:40.27 (34.61)     2:14.24 (33.97)
 26 Zane, Abigail             13 South Jersey Aqu     2:14.23    2:14.35        
              31.37     1:05.81 (34.44)     1:40.73 (34.92)     2:14.35 (33.62)
-------------------------------------------------------------------------
 27 Sheehan, Kailey           14 Una Sjac             2:17.13    2:14.74        
              31.70     1:05.19 (33.49)     1:39.83 (34.64)     2:14.74 (34.91)
 27 Murray, Lane              14 Penn Charter Aqu     2:12.19    2:14.74        
              31.74     1:05.65 (33.91)     1:40.63 (34.98)     2:14.74 (34.11)
 29 Ott, Madeleine            14 Suburban Seahawk     2:16.04    2:14.85        
              32.87     1:07.12 (34.25)     1:41.73 (34.61)     2:14.85 (33.12)
 30 Skelly, Katharine         14 Jersey Wahoos        2:15.81    2:14.91        
              31.38     1:05.27 (33.89)     1:40.42 (35.15)     2:14.91 (34.49)
 31 Jellig, Maria             14 Jersey Wahoos        2:14.07    2:15.08        
              32.47     1:06.15 (33.68)     1:41.10 (34.95)     2:15.08 (33.98)
 32 Stevens, Molly            14 Suburban Seahawk     2:14.77    2:15.11        
              31.15     1:04.76 (33.61)     1:39.72 (34.96)     2:15.11 (35.39)
 33 Ritchey, Pepperrell       14 Parkland Aquatic     2:13.99    2:15.57        
              31.92     1:06.70 (34.78)     1:41.94 (35.24)     2:15.57 (33.63)
 34 Kingsley, Emma            14 Friends Select A     2:14.47    2:15.60        
              31.12     1:04.30 (33.18)     1:39.88 (35.58)     2:15.60 (35.72)
 35 Koss, Nicola              14 Blue Eagle Swimm     2:13.37    2:15.96        
              31.33     1:05.49 (34.16)     1:41.00 (35.51)     2:15.96 (34.96)
 36 Wojnovich, Emma           14 Episcopal Academ     2:16.54    2:16.33        
              32.25     1:06.67 (34.42)     1:41.60 (34.93)     2:16.33 (34.73)
 37 Denn, Laci                13 East Coast C-Cer     2:14.12    2:16.36        
              31.93     1:06.57 (34.64)     1:41.82 (35.25)     2:16.36 (34.54)
 38 Laux, Laura               14 York YMCA            2:16.11    2:17.95        
              32.39     1:07.35 (34.96)     1:42.72 (35.37)     2:17.95 (35.23)
 39 Staretz, Presley          13 York YMCA            2:17.09    2:18.68        
              32.73     1:07.22 (34.49)     1:43.56 (36.34)     2:18.68 (35.12)
 40 Terrazas, Olivia          14 Chambersburg Cha     2:16.24    2:18.90        
              31.80     1:06.02 (34.22)     1:42.35 (36.33)     2:18.90 (36.55)
 41 McDonough, Ava            14 Seahawks Swim Te     2:15.54    2:18.99        
              33.31     1:08.77 (35.46)     1:44.52 (35.75)     2:18.99 (34.47)
 42 Groff, Avery              14 York YMCA            2:16.80    2:19.00        
              33.07     1:07.86 (34.79)     1:43.70 (35.84)     2:19.00 (35.30)
 43 Sicuranza, Lily           14 Wilmington Aquat     2:17.26    2:19.37        
              32.37     1:07.57 (35.20)     1:43.81 (36.24)     2:19.37 (35.56)
 44 Parker, Ava               14 Jersey Wahoos        2:15.92    2:20.15        
              32.68     1:08.97 (36.29)     1:45.06 (36.09)     2:20.15 (35.09)
 
Event 92  Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    MA SC JO: R 1:50.95   3/15/2015 Destin Lasco, Pleasantville Aq             
                2:11.99  JO
                2:29.99  SILV
                6:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  2:11.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Fechtman Jr., DJ          14 Suburban Seahawk     1:54.36    1:53.78        
              26.78       54.99 (28.21)     1:24.27 (29.28)     1:53.78 (29.51)
  2 Simms, Sean               14 Greater Philadel     1:56.43    1:58.21        
              27.95       57.88 (29.93)     1:28.35 (30.47)     1:58.21 (29.86)
  3 Juskalian, Tyler          14 Penn Charter Aqu     1:59.55    2:00.41        
              28.02       58.26 (30.24)     1:29.28 (31.02)     2:00.41 (31.13)
  4 Ward, Ryan                14 George School Aq     2:01.75    2:01.61        
              28.81       59.36 (30.55)     1:30.85 (31.49)     2:01.61 (30.76)
  5 Breiner, Collin           14 Golden Ram Aquat     2:00.64    2:03.03        
              28.92     1:00.08 (31.16)     1:31.66 (31.58)     2:03.03 (31.37)
  6 Elder, Alek               14 Suburban Seahawk     2:01.89    2:03.58        
              28.97     1:00.06 (31.09)     1:31.65 (31.59)     2:03.58 (31.93)
  7 Kohm, Samuel              13 Germantown Acade     2:02.90    2:03.91        
              29.42     1:00.85 (31.43)     1:32.62 (31.77)     2:03.91 (31.29)
  8 McDermott, William        14 York YMCA            2:01.30    2:04.43        
              29.56     1:00.76 (31.20)     1:32.60 (31.84)     2:04.43 (31.83)
B - Final
  9 Maketa, John              14 Germantown Acade     2:03.75    1:59.87        
              27.67       57.74 (30.07)     1:28.62 (30.88)     1:59.87 (31.25)
 10 Vizzard, Sean             14 Jersey Wahoos        2:03.82    2:01.17        
              28.54       59.14 (30.60)     1:30.36 (31.22)     2:01.17 (30.81)
 11 Dimayuga, Joshua          14 Seahawks Swim Te     2:04.11    2:01.40        
              28.06       58.47 (30.41)     1:29.80 (31.33)     2:01.40 (31.60)
 12 Koenig, Pierre            14 Suburban Seahawk     2:03.58    2:03.39        
              29.17     1:01.11 (31.94)     1:32.96 (31.85)     2:03.39 (30.43)
 13 Calhoun, Graham           14 Five Star Swim C     2:03.37    2:03.79        
              28.62       59.83 (31.21)     1:31.72 (31.89)     2:03.79 (32.07)
 14 Poleto, John              14 Jersey Wahoos        2:03.94    2:04.41        
              29.08     1:00.45 (31.37)     1:32.34 (31.89)     2:04.41 (32.07)
 15 Blacker, Alexander        14 Hershey Aquatic      2:03.62    2:06.32        
              29.09     1:00.87 (31.78)     1:33.60 (32.73)     2:06.32 (32.72)
 16 Grossi, Timothy           13 Una Lmor             2:03.13    2:08.12        
              28.85     1:01.08 (32.23)     1:35.27 (34.19)     2:08.12 (32.85)
C - Final
 17 Washart, Shane            14 Greater Philadel     2:04.14    2:04.35        
              28.92     1:00.67 (31.75)     1:33.09 (32.42)     2:04.35 (31.26)
 18 McMahon, Michael          14 Golden Ram Aquat     2:04.63    2:04.94        
              29.31     1:00.88 (31.57)     1:33.13 (32.25)     2:04.94 (31.81)
 19 Seidman, Josh             13 Jersey Wahoos        2:06.35    2:05.34        
              29.53     1:01.79 (32.26)     1:34.37 (32.58)     2:05.34 (30.97)
 20 Marino, Joseph            14 Brandywine-DE YM     2:05.33    2:06.74        
              28.83     1:00.51 (31.68)     1:33.45 (32.94)     2:06.74 (33.29)
 21 Xia, Peter                14 Jersey Wahoos        2:05.97    2:06.79        
              30.24     1:02.06 (31.82)     1:34.71 (32.65)     2:06.79 (32.08)
 22 Morrissey, James          14 Germantown Acade     2:06.23    2:07.25        
              30.52     1:03.15 (32.63)     1:35.78 (32.63)     2:07.25 (31.47)
 23 Kofman, Eli               14 Penn Charter Aqu     2:06.32    2:07.49        
              29.87     1:01.87 (32.00)     1:35.20 (33.33)     2:07.49 (32.29)
 24 Drexler, Noah             14 Hershey Aquatic      2:06.22    2:09.84        
              29.71     1:02.05 (32.34)     1:36.05 (34.00)     2:09.84 (33.79)
 
Event 92  Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    MA SC JO: R 1:50.95   3/15/2015 Destin Lasco, Pleasantville Aq             
                2:11.99  JO
                2:29.99  SILV
                6:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  2:11.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Fechtman Jr., DJ          14 Suburban Seahawk     1:54.53    1:54.36 q      
              26.64       55.35 (28.71)     1:24.88 (29.53)     1:54.36 (29.48)
  2 Simms, Sean               14 Greater Philadel     1:56.98    1:56.43 q      
              27.71       56.96 (29.25)     1:26.78 (29.82)     1:56.43 (29.65)
  3 Juskalian, Tyler          14 Penn Charter Aqu     1:59.45    1:59.55 q      
              28.34       58.65 (30.31)     1:28.85 (30.20)     1:59.55 (30.70)
  4 Breiner, Collin           14 Golden Ram Aquat     2:02.48    2:00.64 q      
              28.88       59.23 (30.35)     1:30.17 (30.94)     2:00.64 (30.47)
  5 McDermott, William        14 York YMCA            2:04.07    2:01.30 q      
              29.50     1:00.22 (30.72)     1:30.99 (30.77)     2:01.30 (30.31)
  6 Ward, Ryan                14 George School Aq     2:01.34    2:01.75 q      
              28.62       59.20 (30.58)     1:30.82 (31.62)     2:01.75 (30.93)
  7 Elder, Alek               14 Suburban Seahawk     2:00.54    2:01.89 q      
              28.24       58.78 (30.54)     1:30.51 (31.73)     2:01.89 (31.38)
  8 Kohm, Samuel              13 Germantown Acade     2:04.14    2:02.90 q      
              29.79     1:00.80 (31.01)     1:32.12 (31.32)     2:02.90 (30.78)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Grossi, Timothy           13 Una Lmor             2:05.28    2:03.13 q      
              28.10       58.75 (30.65)     1:31.21 (32.46)     2:03.13 (31.92)
 10 Calhoun, Graham           14 Five Star Swim C     2:07.62    2:03.37 q      
              29.14     1:00.11 (30.97)     1:32.25 (32.14)     2:03.37 (31.12)
 11 Koenig, Pierre            14 Suburban Seahawk     2:02.93    2:03.58 q      
              30.08     1:02.09 (32.01)     1:34.10 (32.01)     2:03.58 (29.48)
 12 Blacker, Alexander        14 Hershey Aquatic      2:02.39    2:03.62 q      
              28.51       59.59 (31.08)     1:31.44 (31.85)     2:03.62 (32.18)
 13 Maketa, John              14 Germantown Acade     2:00.84    2:03.75 q      
              28.73       59.84 (31.11)     1:31.53 (31.69)     2:03.75 (32.22)
 14 Vizzard, Sean             14 Jersey Wahoos        2:01.78    2:03.82 q      
              29.17     1:00.58 (31.41)     1:32.65 (32.07)     2:03.82 (31.17)
 15 Poleto, John              14 Jersey Wahoos        2:00.60    2:03.94 q      
              29.72     1:01.59 (31.87)     1:33.60 (32.01)     2:03.94 (30.34)
 16 Dimayuga, Joshua          14 Seahawks Swim Te     2:03.99    2:04.11 q      
              28.28       59.19 (30.91)     1:31.36 (32.17)     2:04.11 (32.75)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Washart, Shane            14 Greater Philadel     2:07.68    2:04.14 q      
              29.36     1:01.23 (31.87)     1:33.16 (31.93)     2:04.14 (30.98)
 18 Smolders, Dylan           14 Upper Main Line      2:11.71    2:04.25 q      
              29.21     1:00.58 (31.37)     1:32.62 (32.04)     2:04.25 (31.63)
 19 McMahon, Michael          14 Golden Ram Aquat     2:07.45    2:04.63 q      
              29.84     1:01.35 (31.51)     1:33.14 (31.79)     2:04.63 (31.49)
 20 Marino, Joseph            14 Brandywine-DE YM     2:07.96    2:05.33 q      
              28.92     1:00.54 (31.62)     1:33.00 (32.46)     2:05.33 (32.33)
 21 Xia, Peter                14 Jersey Wahoos        2:08.78    2:05.97 q      
              30.42     1:02.00 (31.58)     1:34.66 (32.66)     2:05.97 (31.31)
 22 Drexler, Noah             14 Hershey Aquatic      2:10.27    2:06.22 q      
              29.42     1:01.32 (31.90)     1:33.76 (32.44)     2:06.22 (32.46)
 23 Morrissey, James          14 Germantown Acade     2:09.56    2:06.23 q      
              29.51     1:01.60 (32.09)     1:33.88 (32.28)     2:06.23 (32.35)
 24 Kofman, Eli               14 Penn Charter Aqu     2:08.69    2:06.32 q      
              30.01     1:01.80 (31.79)     1:34.35 (32.55)     2:06.32 (31.97)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Seidman, Josh             13 Jersey Wahoos        2:08.85    2:06.35        
              29.27     1:01.62 (32.35)     1:34.51 (32.89)     2:06.35 (31.84)
 26 Replogle, Jacob           14 North Penn Aquat     2:27.39L   2:06.49        
              29.00     1:00.82 (31.82)     1:33.94 (33.12)     2:06.49 (32.55)
-------------------------------------------------------------------------
 27 Labarre, David            14 Blue Eagle Swimm     2:08.69    2:06.66        
              30.77     1:03.45 (32.68)     1:34.92 (31.47)     2:06.66 (31.74)
 28 Butkiewicz, Maximian      14 Nrg Swimming         2:08.36    2:06.78        
              29.34     1:01.15 (31.81)     1:34.60 (33.45)     2:06.78 (32.18)
 29 Sargent, Liam             13 Upper Main Line      2:11.10    2:07.60        
              29.73     1:01.53 (31.80)     1:34.77 (33.24)     2:07.60 (32.83)
 30 Camden, Eric              14 Parkland Aquatic     2:07.66    2:07.81        
              29.45     1:01.74 (32.29)     1:35.00 (33.26)     2:07.81 (32.81)
 31 Williams, Darien          13 Salvation Army K     2:10.83    2:07.97        
              30.63     1:02.59 (31.96)     1:35.76 (33.17)     2:07.97 (32.21)
 32 Wang, Ethan               13 York YMCA            2:08.87    2:08.56        
              30.40     1:02.78 (32.38)     1:35.86 (33.08)     2:08.56 (32.70)
 33 Grisbaum, Dolan           14 Greater Philadel     2:09.42    2:08.58        
              31.12     1:03.60 (32.48)     1:36.76 (33.16)     2:08.58 (31.82)
 34 Lin, Kevin                14 Seahawks Swim Te     2:07.74    2:08.91        
              29.06     1:01.44 (32.38)     1:35.17 (33.73)     2:08.91 (33.74)
 35 Wright, Grayson           14 Jersey Wahoos        2:06.27    2:08.93        
              30.06     1:03.05 (32.99)     1:36.56 (33.51)     2:08.93 (32.37)
 36 Gerhard, Benjamin         14 Governor Mifflin     2:10.88    2:09.55        
              29.98     1:03.16 (33.18)     1:36.97 (33.81)     2:09.55 (32.58)
 37 Hoger, Ryan               14 Ybcc Phoenix         2:10.35    2:09.83        
              30.37     1:03.76 (33.39)     1:37.88 (34.12)     2:09.83 (31.95)
 38 Toomey, Justin            13 Parkland Aquatic     2:08.30    2:10.27        
              30.32     1:03.26 (32.94)     1:37.17 (33.91)     2:10.27 (33.10)
 39 Paul, Thomas              14 Hershey Aquatic      2:10.76    2:10.28        
              30.98     1:04.28 (33.30)     1:38.07 (33.79)     2:10.28 (32.21)
 40 Musante, Ben              14 Hershey Aquatic      2:11.57    2:10.53        
              29.83     1:03.37 (33.54)     1:37.65 (34.28)     2:10.53 (32.88)
 41 Pierce, Jeremy            14 Suburban Seahawk     2:11.55    2:10.76        
              30.04     1:03.68 (33.64)     1:37.81 (34.13)     2:10.76 (32.95)
 42 Ehret, Andrew             14 Lehigh Valley Aq     2:09.26    2:11.32        
              30.63     1:03.62 (32.99)     1:37.83 (34.21)     2:11.32 (33.49)
 43 Swain, Franky             14 Central Bucks Sw     2:10.02    2:11.55        
              30.26     1:02.80 (32.54)     1:36.87 (34.07)     2:11.55 (34.68)
 44 Yoon, Michael             14 Upper Dublin Aqu     2:11.86    2:11.68        
              30.95     1:04.12 (33.17)     1:37.97 (33.85)     2:11.68 (33.71)
 45 Tovar, Juan               13 Salvation Army K     2:10.64    2:13.22        
              30.85     1:04.09 (33.24)     1:39.35 (35.26)     2:13.22 (33.87)
 46 Harris, Nathan            14 Parkland Aquatic     2:10.09    2:13.25        
              31.03     1:04.83 (33.80)     1:40.22 (35.39)     2:13.25 (33.03)
 
Event 93  Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    MA SC JO: R 2:04.85    3/5/2017 Ashley Chompre, Westtown Aquatic           
                2:24.89  JO
                2:48.59  SILV
                6:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  2:24.89
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Cullen, Casey             14 Plymouth Whitema     2:05.96    2:03.83R       
              28.36       59.95 (31.59)     1:31.64 (31.69)     2:03.83 (32.19)
  2 Brennan, Isabella         14 Greater Philadel     2:09.50    2:07.86        
              28.69     1:00.61 (31.92)     1:33.56 (32.95)     2:07.86 (34.30)
  3 Derivaux, Lillian         13 Jersey Wahoos        2:08.45    2:09.33        
              28.68     1:00.86 (32.18)     1:34.94 (34.08)     2:09.33 (34.39)
  4 Ranile, Nicole            14 Germantown Acade     2:14.32    2:10.79        
              28.62     1:01.31 (32.69)     1:35.50 (34.19)     2:10.79 (35.29)
  5 Ehrnfeldt, Megan          14 Boyertown YMCA N     2:13.18    2:11.80        
              29.26     1:03.22 (33.96)     1:37.16 (33.94)     2:11.80 (34.64)
  6 Ulmer, Sydney             14 York YMCA            2:14.71    2:14.44        
              29.78     1:03.71 (33.93)     1:39.09 (35.38)     2:14.44 (35.35)
  7 Waslyn, Rylee             13 Wilmington Aquat     2:13.19    2:15.49        
              29.11     1:03.06 (33.95)     1:38.53 (35.47)     2:15.49 (36.96)
 -- Stuart, Natalie           14 Plymouth Whitema     2:13.59         DQ        
      False start
              29.40     1:02.72 (33.32)     1:37.44 (34.72)          DQ (35.21)
B - Final
  9 Agne, Kira                13 Wilmington Aquat     2:17.11    2:10.95        
              29.41     1:02.46 (33.05)     1:36.64 (34.18)     2:10.95 (34.31)
 10 Leydig, Camryn            13 York YMCA            2:17.08    2:12.18        
              28.86     1:02.46 (33.60)     1:37.23 (34.77)     2:12.18 (34.95)
 11 Kuhn, Grace               14 Governor Mifflin     2:17.91    2:15.21        
              28.42     1:01.97 (33.55)     1:37.92 (35.95)     2:15.21 (37.29)
 12 Strayer, Catherine        14 York YMCA            2:16.95    2:15.81        
              30.58     1:04.52 (33.94)     1:40.66 (36.14)     2:15.81 (35.15)
 13 Parry, Ashley             14 Lancaster Aquati     2:15.70    2:16.62        
              29.63     1:04.51 (34.88)     1:40.41 (35.90)     2:16.62 (36.21)
 14 Hare, Emma                13 South Jersey Aqu     2:18.17    2:19.04        
              29.75     1:04.74 (34.99)     1:41.82 (37.08)     2:19.04 (37.22)
 15 Smith, Olivia             14 Una Gpac             2:18.74    2:20.22        
              29.70     1:04.43 (34.73)     1:41.77 (37.34)     2:20.22 (38.45)
 16 Calibeo, Cristina         14 George School Aq     2:15.52    2:21.94        
              29.56     1:04.30 (34.74)     1:42.11 (37.81)     2:21.94 (39.83)
C - Final
 17 Ritchey, Pepperrell       14 Parkland Aquatic     2:19.64    2:14.60        
              29.64     1:03.68 (34.04)     1:40.09 (36.41)     2:14.60 (34.51)
 18 Jellig, Maria             14 Jersey Wahoos        2:20.68    2:17.26        
              29.48     1:03.69 (34.21)     1:40.65 (36.96)     2:17.26 (36.61)
 19 Yurconic, Sabrina         14 Parkland Aquatic     2:20.59    2:17.42        
              30.99     1:05.65 (34.66)     1:41.39 (35.74)     2:17.42 (36.03)
 20 Haney, Hope               13 South Jersey Aqu     2:21.69    2:18.03        
              29.59     1:04.69 (35.10)     1:41.60 (36.91)     2:18.03 (36.43)
 21 Szerencsits, Olivia       14 Parkland Aquatic     2:20.06    2:18.68        
              31.30     1:06.00 (34.70)     1:42.26 (36.26)     2:18.68 (36.42)
 22 Turner, Olivia            14 Blue Dolphin Aqu     2:20.40    2:19.37        
              29.00     1:03.76 (34.76)     1:41.69 (37.93)     2:19.37 (37.68)
 23 Pentz, Savannah           13 Aquatic Club of      2:21.24    2:20.88        
              29.67     1:04.32 (34.65)     1:41.96 (37.64)     2:20.88 (38.92)
 24 Moran, Sofia              13 Penn Charter Aqu     2:21.09    2:22.02        
              31.06     1:06.72 (35.66)     1:43.81 (37.09)     2:22.02 (38.21)
 
Event 93  Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    MA SC JO: R 2:04.85    3/5/2017 Ashley Chompre, Westtown Aquatic           
                2:24.89  JO
                2:48.59  SILV
                6:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  2:24.89
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cullen, Casey             14 Plymouth Whitema     2:05.08    2:05.96 q      
              28.87     1:01.16 (32.29)     1:33.16 (32.00)     2:05.96 (32.80)
  2 Derivaux, Lillian         13 Jersey Wahoos        2:11.95    2:08.45 q      
              28.30     1:00.66 (32.36)     1:34.30 (33.64)     2:08.45 (34.15)
  3 Brennan, Isabella         14 Greater Philadel     2:07.52    2:09.50 q      
              28.81     1:01.24 (32.43)     1:35.40 (34.16)     2:09.50 (34.10)
  4 Ehrnfeldt, Megan          14 Boyertown YMCA N     2:13.21    2:13.18 q      
              29.67     1:04.27 (34.60)     1:38.52 (34.25)     2:13.18 (34.66)
  5 Waslyn, Rylee             13 Wilmington Aquat     2:12.55    2:13.19 q      
              29.33     1:02.92 (33.59)     1:38.00 (35.08)     2:13.19 (35.19)
  6 Stuart, Natalie           14 Plymouth Whitema     2:14.41    2:13.59 q      
              29.40     1:03.53 (34.13)     1:38.83 (35.30)     2:13.59 (34.76)
  7 Ranile, Nicole            14 Germantown Acade     2:13.98    2:14.32 q      
              29.25     1:02.48 (33.23)     1:38.02 (35.54)     2:14.32 (36.30)
  8 Ulmer, Sydney             14 York YMCA            2:17.63    2:14.71 q      
              29.39     1:03.55 (34.16)     1:39.33 (35.78)     2:14.71 (35.38)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Stramara, Gabrielle       13 Five Star Swim C     2:18.65    2:15.41 q      
              28.84     1:03.34 (34.50)     1:40.38 (37.04)     2:15.41 (35.03)
 10 Calibeo, Cristina         14 George School Aq     2:17.22    2:15.52 q      
              29.44     1:03.52 (34.08)     1:39.10 (35.58)     2:15.52 (36.42)
 11 Parry, Ashley             14 Lancaster Aquati     2:15.17    2:15.70 q      
              29.82     1:04.18 (34.36)     1:40.14 (35.96)     2:15.70 (35.56)
 12 Strayer, Catherine        14 York YMCA            2:16.18    2:16.95 q      
              30.35     1:05.34 (34.99)     1:41.09 (35.75)     2:16.95 (35.86)
 13 Leydig, Camryn            13 York YMCA            2:15.46    2:17.08 q      
              30.06     1:05.20 (35.14)     1:41.34 (36.14)     2:17.08 (35.74)
 14 Agne, Kira                13 Wilmington Aquat     2:13.10    2:17.11 q      
              30.24     1:04.94 (34.70)     1:41.30 (36.36)     2:17.11 (35.81)
 15 Kuhn, Grace               14 Governor Mifflin     2:13.33    2:17.91 q      
              28.40     1:02.74 (34.34)     1:39.62 (36.88)     2:17.91 (38.29)
 16 Hare, Emma                13 South Jersey Aqu     2:18.27    2:18.17 q      
              29.60     1:04.23 (34.63)     1:41.21 (36.98)     2:18.17 (36.96)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Smith, Olivia             14 Una Gpac             2:13.88    2:18.74 q      
              29.37     1:02.74 (33.37)     1:39.81 (37.07)     2:18.74 (38.93)
 18 Ritchey, Pepperrell       14 Parkland Aquatic     2:15.54    2:19.64 q      
              30.58     1:06.41 (35.83)     1:43.87 (37.46)     2:19.64 (35.77)
 19 Szerencsits, Olivia       14 Parkland Aquatic          NT    2:20.06 q      
              31.63     1:07.66 (36.03)     1:43.69 (36.03)     2:20.06 (36.37)
 20 Vlaeminck, Chloe          14 Parkland Aquatic     2:23.29    2:20.22 q      
 21 Turner, Olivia            14 Blue Dolphin Aqu     2:20.28    2:20.40 q      
              29.00     1:03.52 (34.52)     1:41.60 (38.08)     2:20.40 (38.80)
 22 Yurconic, Sabrina         14 Parkland Aquatic     2:22.53    2:20.59 q      
              31.12     1:06.45 (35.33)     1:44.43 (37.98)     2:20.59 (36.16)
 23 Hinz, Emily               14 Phoenixville  YM     2:15.27    2:20.66 q      
              29.88     1:04.84 (34.96)     1:42.32 (37.48)     2:20.66 (38.34)
 24 Jellig, Maria             14 Jersey Wahoos        2:21.82    2:20.68 q      
              31.08     1:06.85 (35.77)     1:44.60 (37.75)     2:20.68 (36.08)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Moran, Sofia              13 Penn Charter Aqu     2:22.71    2:21.09        
              31.39     1:06.73 (35.34)     1:43.88 (37.15)     2:21.09 (37.21)
 26 Pentz, Savannah           13 Aquatic Club of      2:16.26    2:21.24        
              29.83     1:04.65 (34.82)     1:42.41 (37.76)     2:21.24 (38.83)
-------------------------------------------------------------------------
 27 Haney, Hope               13 South Jersey Aqu     2:24.79    2:21.69        
              29.91     1:05.33 (35.42)     1:43.39 (38.06)     2:21.69 (38.30)
 28 Mullin, Sydney            14 Jersey Wahoos        2:19.89    2:21.77        
              30.51     1:06.68 (36.17)     1:44.06 (37.38)     2:21.77 (37.71)
 29 Rollings, Amanda          14 West Chester Are     2:23.67    2:21.86        
              30.56     1:06.27 (35.71)     1:44.11 (37.84)     2:21.86 (37.75)
 30 Kerner, Erica             13 Jersey Wahoos        2:19.73    2:21.93        
              30.22     1:05.94 (35.72)     1:43.76 (37.82)     2:21.93 (38.17)
 31 Turner, Sara              14 Elite Performanc     2:23.67    2:22.42        
              31.81     1:07.44 (35.63)     1:44.74 (37.30)     2:22.42 (37.68)
 32 Svetz, Claire             14 Parkland Aquatic     2:23.63    2:22.91        
              32.58     1:08.93 (36.35)     1:46.29 (37.36)     2:22.91 (36.62)
 33 Canale, Marlee            14 Seahawks Swim Te     2:21.23    2:23.03        
              31.49     1:07.55 (36.06)     1:45.05 (37.50)     2:23.03 (37.98)
 34 Levari, Ava               13 Greater Philadel     2:22.46    2:23.19        
              31.38     1:06.35 (34.97)     1:44.18 (37.83)     2:23.19 (39.01)
 35 Cox, Bridget              13 Hershey Aquatic      2:24.36    2:23.44        
              30.66     1:06.91 (36.25)     1:44.98 (38.07)     2:23.44 (38.46)
 36 Butera, Bella             14 York YMCA            2:22.08    2:23.72        
              31.61     1:06.87 (35.26)     1:44.68 (37.81)     2:23.72 (39.04)
 37 Hilty, Alexa              14 York YMCA            2:23.51    2:23.79        
              31.03     1:07.66 (36.63)     1:46.47 (38.81)     2:23.79 (37.32)
 38 Murphy, Emily             13 Wilmington Aquat     2:22.49    2:24.08        
              30.09     1:04.53 (34.44)     1:42.84 (38.31)     2:24.08 (41.24)
 39 Stevens, Molly            14 Suburban Seahawk     2:21.66    2:25.56        
              29.79     1:05.87 (36.08)     1:45.10 (39.23)     2:25.56 (40.46)
 40 Puentes, Mya              13 Emmaus Aquatic C     2:23.47    2:27.62        
                                                1:46.95 ( )     2:27.62 (40.67)
 41 Laux, Laura               14 York YMCA            2:23.47    2:29.37        
              32.04     1:09.31 (37.27)     1:49.28 (39.97)     2:29.37 (40.09)
 42 Kaczorowski, Gabriella    14 Jersey Wahoos        2:24.37    2:31.38        
              31.56     1:09.09 (37.53)     1:50.66 (41.57)     2:31.38 (40.72)
 
Event 94  Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    MA SC JO: R 1:52.87   3/15/2015 Brendan Burns, Upper Main Line             
                2:17.19  JO
                2:37.29  SILV
                6:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  2:17.19
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Maketa, John              14 Germantown Acade     1:57.37    1:55.79        
              25.52       55.27 (29.75)     1:25.15 (29.88)     1:55.79 (30.64)
  2 Piccolo, Nathan           14 Greater Philadel     2:02.37    1:59.73        
              26.37       56.61 (30.24)     1:28.32 (31.71)     1:59.73 (31.41)
  3 Brooke, Gavin             14 Germantown Acade     2:04.82    2:03.03        
              27.44       58.35 (30.91)     1:30.30 (31.95)     2:03.03 (32.73)
  4 Poleto, John              14 Jersey Wahoos        2:02.27    2:03.38        
              27.40       58.54 (31.14)     1:30.68 (32.14)     2:03.38 (32.70)
  5 Do, Ethan                 14 Seahawks Swim Te     2:03.76    2:03.84        
              27.20       58.58 (31.38)     1:31.34 (32.76)     2:03.84 (32.50)
  6 Wright, Grayson           14 Jersey Wahoos        2:06.06    2:04.17        
              27.21       58.74 (31.53)     1:31.28 (32.54)     2:04.17 (32.89)
  7 Kohm, Samuel              13 Germantown Acade     2:04.90    2:06.10        
              28.36     1:00.51 (32.15)     1:34.09 (33.58)     2:06.10 (32.01)
  8 Replogle, Jacob           14 North Penn Aquat     2:04.64    2:06.82        
              27.47       59.30 (31.83)     1:32.99 (33.69)     2:06.82 (33.83)
B - Final
  9 Gingrich, John            14 Five Star Swim C     2:08.05    2:08.67        
              27.34       58.64 (31.30)     1:32.22 (33.58)     2:08.67 (36.45)
 10 Valle, Edgar              14 Greater Philadel     2:07.34    2:08.89        
              27.75     1:00.08 (32.33)     1:34.70 (34.62)     2:08.89 (34.19)
 11 Park, Noel                13 West Chester Are     2:08.56    2:09.06        
              27.83     1:00.40 (32.57)     1:35.69 (35.29)     2:09.06 (33.37)
 12 Jones, Tanner             13 Greater Philadel     2:08.98    2:09.37        
              27.87     1:00.47 (32.60)     1:35.81 (35.34)     2:09.37 (33.56)
 13 Musante, Ben              14 Hershey Aquatic      2:08.26    2:09.51        
              27.62       59.93 (32.31)     1:33.92 (33.99)     2:09.51 (35.59)
 14 Short, Nikolas            14 South Jersey Aqu     2:10.53    2:09.57        
              27.88       59.87 (31.99)     1:34.63 (34.76)     2:09.57 (34.94)
 15 Spector, Seth             14 Central Bucks Sw     2:08.59    2:10.53        
              27.57       59.68 (32.11)     1:34.54 (34.86)     2:10.53 (35.99)
 16 Jennings, Cole            13 Greater Philadel     2:09.80    2:11.39        
              27.66       59.95 (32.29)     1:34.79 (34.84)     2:11.39 (36.60)
C - Final
 17 Seidman, Josh             13 Jersey Wahoos        2:13.92    2:07.86        
              28.44     1:01.45 (33.01)     1:34.80 (33.35)     2:07.86 (33.06)
 18 Morrissey, James          14 Germantown Acade     2:13.01    2:09.71        
              29.22     1:02.49 (33.27)     1:36.44 (33.95)     2:09.71 (33.27)
 19 Haupt, Henry              13 Episcopal Academ     2:13.28    2:11.10        
              29.39     1:02.44 (33.05)     1:36.50 (34.06)     2:11.10 (34.60)
 20 Wendling, Andrew          13 Emmaus Aquatic C     2:11.20    2:11.18        
              28.00     1:00.42 (32.42)     1:35.00 (34.58)     2:11.18 (36.18)
 21 Gibbs, Tommy              14 Methacton Aquati     2:11.33    2:11.95        
              27.92     1:00.16 (32.24)     1:35.43 (35.27)     2:11.95 (36.52)
 22 Brace, Shane              13 Hershey Aquatic      2:13.54    2:14.29        
              29.30     1:03.27 (33.97)     1:38.79 (35.52)     2:14.29 (35.50)
 23 Wojcik, Matthew           13 Hatboro Horsham      2:14.38    2:14.87        
              28.49     1:02.49 (34.00)     1:38.64 (36.15)     2:14.87 (36.23)
 24 Casey, Patrick            14 Radnor Aquatic C     2:14.13    2:20.00        
              29.52     1:05.14 (35.62)     1:42.36 (37.22)     2:20.00 (37.64)
 
Event 94  Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    MA SC JO: R 1:52.87   3/15/2015 Brendan Burns, Upper Main Line             
                2:17.19  JO
                2:37.29  SILV
                6:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  2:17.19
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Maketa, John              14 Germantown Acade     1:56.42    1:57.37 q      
              26.28       56.28 (30.00)     1:26.63 (30.35)     1:57.37 (30.74)
  2 Poleto, John              14 Jersey Wahoos        2:01.16    2:02.27 q      
              27.95       59.51 (31.56)     1:31.34 (31.83)     2:02.27 (30.93)
  3 Piccolo, Nathan           14 Greater Philadel     2:02.80    2:02.37 q      
              26.58       57.80 (31.22)     1:30.06 (32.26)     2:02.37 (32.31)
  4 Do, Ethan                 14 Seahawks Swim Te     2:06.32    2:03.76 q      
              27.94       59.36 (31.42)     1:31.59 (32.23)     2:03.76 (32.17)
  5 Replogle, Jacob           14 North Penn Aquat     2:06.18    2:04.64 q      
              27.66       59.10 (31.44)     1:31.68 (32.58)     2:04.64 (32.96)
  6 Brooke, Gavin             14 Germantown Acade     2:08.16    2:04.82 q      
              28.13       59.69 (31.56)     1:32.17 (32.48)     2:04.82 (32.65)
  7 Kohm, Samuel              13 Germantown Acade     2:06.06    2:04.90 q      
              27.62       58.67 (31.05)     1:31.57 (32.90)     2:04.90 (33.33)
  8 Ye, Brandon               14 Upper Main Line      2:10.13    2:05.47 q      
              28.25       59.93 (31.68)     1:31.58 (31.65)     2:05.47 (33.89)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Wright, Grayson           14 Jersey Wahoos        2:04.10    2:06.06 q      
              28.13     1:00.26 (32.13)     1:32.63 (32.37)     2:06.06 (33.43)
 10 Valle, Edgar              14 Greater Philadel     2:09.70    2:07.34 q      
              28.68       59.94 (31.26)     1:32.49 (32.55)     2:07.34 (34.85)
 11 Gingrich, John            14 Five Star Swim C     2:15.13    2:08.05 q      
              27.80       59.66 (31.86)     1:34.19 (34.53)     2:08.05 (33.86)
 12 Musante, Ben              14 Hershey Aquatic      2:11.36    2:08.26 q      
              28.76     1:00.84 (32.08)     1:34.52 (33.68)     2:08.26 (33.74)
 13 D'Avella, Francesco       14 Parkland Aquatic     2:06.74    2:08.46 q      
              27.82       59.96 (32.14)     1:34.06 (34.10)     2:08.46 (34.40)
 14 Park, Noel                13 West Chester Are     2:25.70L   2:08.56 q      
              27.82       59.60 (31.78)     1:33.54 (33.94)     2:08.56 (35.02)
 15 Spector, Seth             14 Central Bucks Sw     2:10.46    2:08.59 q      
              27.65     1:00.48 (32.83)     1:34.70 (34.22)     2:08.59 (33.89)
 16 Perez Bonilla, Jan        14 Phoenixville  YM     2:09.19    2:08.79 q      
              29.23       59.61 (30.38)     1:33.21 (33.60)     2:08.79 (35.58)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Jones, Tanner             13 Greater Philadel     2:13.73    2:08.98 q      
              28.45     1:01.08 (32.63)     1:35.25 (34.17)     2:08.98 (33.73)
 18 Jennings, Cole            13 Greater Philadel     2:16.28    2:09.80 q      
              27.75     1:00.13 (32.38)     1:33.81 (33.68)     2:09.80 (35.99)
 19 Short, Nikolas            14 South Jersey Aqu     2:11.53    2:10.53 q      
              28.38     1:00.51 (32.13)     1:35.03 (34.52)     2:10.53 (35.50)
 20 Wendling, Andrew          13 Emmaus Aquatic C     2:11.64    2:11.20 q      
              28.87     1:01.16 (32.29)     1:36.35 (35.19)     2:11.20 (34.85)
 21 Gibbs, Tommy              14 Methacton Aquati     2:12.40    2:11.33 q      
              27.66     1:00.31 (32.65)     1:34.27 (33.96)     2:11.33 (37.06)
 22 Morrissey, James          14 Germantown Acade     2:13.52    2:13.01 q      
              30.08     1:04.36 (34.28)     1:39.08 (34.72)     2:13.01 (33.93)
 23 Haupt, Henry              13 Episcopal Academ     2:12.91    2:13.28 q      
              30.01     1:04.13 (34.12)     1:38.65 (34.52)     2:13.28 (34.63)
 24 Brace, Shane              13 Hershey Aquatic      2:12.57    2:13.54 q      
              29.52     1:03.27 (33.75)     1:38.31 (35.04)     2:13.54 (35.23)
-------------------------------------------------------------------------
 25 Hayes, Daniel             14 Blue Eagle Swimm     2:12.44    2:13.89        
              29.55     1:03.47 (33.92)     1:38.55 (35.08)     2:13.89 (35.34)
 26 Seidman, Josh             13 Jersey Wahoos        2:17.12    2:13.92        
              28.61     1:02.22 (33.61)     1:38.18 (35.96)     2:13.92 (35.74)
-------------------------------------------------------------------------
 27 Casey, Patrick            14 Radnor Aquatic C     2:16.21    2:14.13        
              29.25     1:03.17 (33.92)     1:39.23 (36.06)     2:14.13 (34.90)
 28 Toomey, Justin            13 Parkland Aquatic     2:13.01    2:14.37        
              29.01     1:03.18 (34.17)     1:38.54 (35.36)     2:14.37 (35.83)
 29 Wojcik, Matthew           13 Hatboro Horsham      2:13.67    2:14.38        
              29.89     1:04.56 (34.67)     1:39.84 (35.28)     2:14.38 (34.54)
 30 Wright, Owen              14 West Chester Are     2:16.58    2:14.40        
              30.10     1:04.04 (33.94)     1:39.44 (35.40)     2:14.40 (34.96)
 31 Jackson, Connor           14 Greater Philadel     2:14.21    2:14.58        
              29.36     1:03.02 (33.66)     1:38.63 (35.61)     2:14.58 (35.95)
 32 Belkadi, Yaseen           14 Westtown Aquatic     2:13.85    2:15.01        
              28.15     1:01.92 (33.77)     1:37.86 (35.94)     2:15.01 (37.15)
 33 Khatib, Adam              13 West Chester Are     2:15.75    2:15.59        
              29.59     1:04.35 (34.76)     1:39.75 (35.40)     2:15.59 (35.84)
 34 Stewart, Marcel           14 Episcopal Academ     2:16.64    2:15.60        
              28.73     1:02.37 (33.64)     1:38.37 (36.00)     2:15.60 (37.23)
 35 Rhoge, Mark               14 Tri-Hampton YMCA     2:15.30    2:15.86        
              28.84     1:02.36 (33.52)     1:38.59 (36.23)     2:15.86 (37.27)
 36 Tovar, Juan               13 Salvation Army K     2:16.06    2:16.70        
              28.91     1:03.15 (34.24)     1:40.40 (37.25)     2:16.70 (36.30)
 37 Harris, Nathan            14 Parkland Aquatic     2:13.59    2:17.97        
              29.18     1:03.55 (34.37)     1:40.01 (36.46)     2:17.97 (37.96)
 38 Camden, Eric              14 Parkland Aquatic     2:14.75    2:19.33        
              29.65     1:06.05 (36.40)     1:43.32 (37.27)     2:19.33 (36.01)
 39 Nguyen, Brian             14 Lancaster Aquati     2:11.61    2:22.31        
              28.74     1:03.56 (34.82)     1:42.61 (39.05)     2:22.31 (39.70)
 40 Pezzella, Nicholas        13 South Jersey Aqu     2:16.17    2:22.60        
              30.26     1:06.25 (35.99)     1:44.25 (38.00)     2:22.60 (38.35)
 
Event 95  Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    MA SC JO: R 1:03.14    3/9/2012 Allie E Szekely, CBST                      
                1:13.09  JO
                1:24.39  SILV
                4:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  1:13.09
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 McDonough, Ava            14 Seahawks Swim Te     1:07.51    1:07.19        
              31.67     1:07.19 (35.52)                                        
  2 Marlin, Krista            13 Suburban Seahawk     1:09.01    1:07.33        
              31.95     1:07.33 (35.38)                                        
  3 Miller, Abigail           14 Tide Water Aquat     1:07.55    1:07.85        
              32.06     1:07.85 (35.79)                                        
  4 Klaehn, Alina             13 Episcopal Academ     1:08.24    1:07.95        
              32.20     1:07.95 (35.75)                                        
  5 Brennan, Isabella         14 Greater Philadel     1:08.20    1:07.97        
              32.18     1:07.97 (35.79)                                        
  6 Sharp, Lauren             13 Emmaus Aquatic C     1:08.29    1:09.17        
              31.92     1:09.17 (37.25)                                        
  7 Feuzeu Mekoue, Kelly      13 Suburban Seahawk     1:09.07    1:09.57        
              32.60     1:09.57 (36.97)                                        
  8 Tierney, Jordan           14 Boys and Girls C     1:08.99    1:10.36        
              32.35     1:10.36 (38.01)                                        
B - Final
  9 Vlaeminck, Chloe          14 Parkland Aquatic     1:09.28    1:09.06        
              32.61     1:09.06 (36.45)                                        
 10 Butera, Bella             14 York YMCA            1:10.05    1:09.21        
              32.63     1:09.21 (36.58)                                        
 11 Yuen, Lindsay             14 Upper Merion Aqu     1:09.75    1:09.67        
              32.32     1:09.67 (37.35)                                        
 12 Root, Ella                14 Marauder Aquatic     1:09.96    1:09.98        
              33.25     1:09.98 (36.73)                                        
 13 Waslyn, Rylee             13 Wilmington Aquat     1:09.29    1:10.12        
              32.99     1:10.12 (37.13)                                        
 14 Jia, Katherine            13 Upper Dublin Aqu     1:09.60    1:10.18        
              32.85     1:10.18 (37.33)                                        
 15 Shields, Emma             14 Westtown Aquatic     1:09.65    1:10.23        
              32.83     1:10.23 (37.40)                                        
 16 Zeiler, Megan             14 South Jersey Aqu     1:10.15    1:10.30        
              32.78     1:10.30 (37.52)                                        
C - Final
 17 Stark, Ilene              13 Upper Dublin Aqu     1:10.40    1:09.50        
              33.09     1:09.50 (36.41)                                        
 18 Turner, Olivia            14 Blue Dolphin Aqu     1:10.67    1:09.59        
              32.24     1:09.59 (37.35)                                        
 19 Riegel, Julia             14 Central Bucks Sw     1:11.42    1:10.83        
              33.49     1:10.83 (37.34)                                        
 20 Burns, Abby               14 Souderton Area C     1:10.64    1:10.90        
              33.28     1:10.90 (37.62)                                        
 21 Seybold, Madeline         14 South Jersey Aqu     1:11.24    1:11.16        
              33.34     1:11.16 (37.82)                                        
 22 Storm, Hannah             14 Penn Charter Aqu     1:11.56    1:12.09        
              33.56     1:12.09 (38.53)                                        
 23 Ortiz, Madison            14 Falcon Swim Club     1:11.34    1:12.81        
              34.01     1:12.81 (38.80)                                        
 24 Zane, Abigail             13 South Jersey Aqu     1:11.50    1:12.88        
              34.31     1:12.88 (38.57)                                        
 
Event 95  Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    MA SC JO: R 1:03.14    3/9/2012 Allie E Szekely, CBST                      
                1:13.09  JO
                1:24.39  SILV
                4:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  1:13.09
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 McDonough, Ava            14 Seahawks Swim Te     1:06.35    1:07.51 q      
              32.17     1:07.51 (35.34)                                        
  2 Miller, Abigail           14 Tide Water Aquat     1:06.33    1:07.55 q      
              31.66     1:07.55 (35.89)                                        
  3 Brennan, Isabella         14 Greater Philadel     1:07.38    1:08.20 q      
              32.50     1:08.20 (35.70)                                        
  4 Klaehn, Alina             13 Episcopal Academ     1:08.22    1:08.24 q      
              31.89     1:08.24 (36.35)                                        
  5 Sharp, Lauren             13 Emmaus Aquatic C     1:09.36    1:08.29 q      
              32.06     1:08.29 (36.23)                                        
  6 Tierney, Jordan           14 Boys and Girls C     1:08.81    1:08.99 q      
              32.58     1:08.99 (36.41)                                        
  7 Marlin, Krista            13 Suburban Seahawk     1:07.82    1:09.01 q      
              32.39     1:09.01 (36.62)                                        
  8 Feuzeu Mekoue, Kelly      13 Suburban Seahawk     1:08.33    1:09.07 q      
              32.29     1:09.07 (36.78)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Vlaeminck, Chloe          14 Parkland Aquatic     1:09.84    1:09.28 q      
              33.20     1:09.28 (36.08)                                        
 10 Waslyn, Rylee             13 Wilmington Aquat     1:08.99    1:09.29 q      
              32.42     1:09.29 (36.87)                                        
 11 Jia, Katherine            13 Upper Dublin Aqu     1:11.45    1:09.60 q      
              32.67     1:09.60 (36.93)                                        
 12 Shields, Emma             14 Westtown Aquatic     1:08.36    1:09.65 q      
              32.31     1:09.65 (37.34)                                        
 13 Yuen, Lindsay             14 Upper Merion Aqu     1:09.81    1:09.75 q      
              32.50     1:09.75 (37.25)                                        
 14 Root, Ella                14 Marauder Aquatic     1:10.21    1:09.96 q      
              33.44     1:09.96 (36.52)                                        
 15 Butera, Bella             14 York YMCA            1:11.70    1:10.05 q      
              33.00     1:10.05 (37.05)                                        
 16 Zeiler, Megan             14 South Jersey Aqu     1:09.94    1:10.15 q      
              32.93     1:10.15 (37.22)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Stark, Ilene              13 Upper Dublin Aqu     1:11.60    1:10.40 q      
              33.37     1:10.40 (37.03)                                        
 18 Burns, Abby               14 Souderton Area C     1:11.72    1:10.64 q      
              33.29     1:10.64 (37.35)                                        
 19 Turner, Olivia            14 Blue Dolphin Aqu     1:08.51    1:10.67 q      
              33.39     1:10.67 (37.28)                                        
 20 Seybold, Madeline         14 South Jersey Aqu     1:12.16    1:11.24 q      
              33.13     1:11.24 (38.11)                                        
 21 Ortiz, Madison            14 Falcon Swim Club     1:11.07    1:11.34 q      
              32.54     1:11.34 (38.80)                                        
 22 Riegel, Julia             14 Central Bucks Sw     1:11.95    1:11.42 q      
              33.93     1:11.42 (37.49)                                        
 23 Zane, Abigail             13 South Jersey Aqu     1:12.12    1:11.50 q      
              34.02     1:11.50 (37.48)                                        
 24 Storm, Hannah             14 Penn Charter Aqu     1:11.49    1:11.56 q      
              32.97     1:11.56 (38.59)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Kil, Isabella             13 Aquatic Club of      1:10.68    1:11.64        
              33.97     1:11.64 (37.67)                                        
 26 Tamburrino, Mia           13 Hatboro Horsham      1:11.68    1:11.76        
              34.00     1:11.76 (37.76)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Warner, Lyndsey           14 Greater Philadel     1:09.44    1:11.81        
              34.35     1:11.81 (37.46)                                        
 28 Lyesnykova, Alina         14 Cumberland Valle     1:09.38    1:11.84        
              33.88     1:11.84 (37.96)                                        
 29 Waggoner, Madeline        13 Jersey Wahoos        1:09.69    1:11.85        
              33.41     1:11.85 (38.44)                                        
 30 Petrakis, Nyah            13 Central Bucks Sw     1:11.46    1:11.89        
              33.37     1:11.89 (38.52)                                        
 31 Agne, Kira                13 Wilmington Aquat     1:11.12    1:11.99        
              34.22     1:11.99 (37.77)                                        
 32 Hendrickson, Ava          13 Episcopal Academ     1:12.20    1:12.03        
              34.28     1:12.03 (37.75)                                        
 33 Nelson, Emily             14 Tri-Hampton YMCA     1:12.02    1:12.10        
              33.80     1:12.10 (38.30)                                        
 34 Montgomery, Margaret      14 Radnor Aquatic C     1:11.32    1:12.15        
              33.25     1:12.15 (38.90)                                        
 35 Fritz, Madeline           14 Five Star Swim C     1:12.09    1:12.26        
              33.41     1:12.26 (38.85)                                        
 36 Kopec, Marissa            13 Hershey Aquatic      1:11.58    1:12.28        
              33.59     1:12.28 (38.69)                                        
 37 Foltz, Caroline           14 York YMCA            1:11.39    1:12.93        
              33.95     1:12.93 (38.98)                                        
 38 Stuart, Natalie           14 Plymouth Whitema     1:11.63    1:12.96        
              34.33     1:12.96 (38.63)                                        
 39 Holtsberg, Cathryn        13 Suburban Seahawk     1:12.91    1:13.50        
              34.15     1:13.50 (39.35)                                        
 40 Kuhn, Grace               14 Governor Mifflin     1:12.23    1:13.51        
              34.02     1:13.51 (39.49)                                        
 41 Roma, Isabella            13 South Jersey Aqu     1:11.96    1:13.64        
              35.82     1:13.64 (37.82)                                        
 42 Becker, Mandy             14 Baldwin School A     1:11.03    1:13.84        
              33.62     1:13.84 (40.22)                                        
 43 Short, Gianna             14 Northeast Swimmi     1:11.68    1:14.23        
              33.97     1:14.23 (40.26)                                        
 44 Zagaceta, Morgan          14 Hershey Aquatic      1:12.83    1:15.01        
              35.09     1:15.01 (39.92)                                        
 
Event 96  Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    MA SC JO: R 58.77   3/16/2014 Matthew Otto, Delaware Swim Te               
              1:08.39  JO
              1:31.29  SILV
              4:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  1:08.39
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Guiliano, Christopher     14 Tops Swimming        1:01.15    1:00.60        
              28.72     1:00.60 (31.88)                                        
  2 Circus, Luke              14 South Jersey Aqu     1:01.72    1:00.90        
              28.67     1:00.90 (32.23)                                        
  3 Durkan, Ryan              14 Upper Main Line      1:00.86    1:01.32        
              29.01     1:01.32 (32.31)                                        
  4 Park, Tate                14 Friends Select A     1:02.51    1:01.35        
              29.40     1:01.35 (31.95)                                        
  5 Wang, Gary                13 Suburban Seahawk     1:02.31    1:01.55        
              29.21     1:01.55 (32.34)                                        
  6 Elder, Alek               14 Suburban Seahawk     1:00.78    1:01.83        
              28.89     1:01.83 (32.94)                                        
  7 Smith, Logan              14 Falcon Swim Club     1:01.59    1:01.94        
              29.11     1:01.94 (32.83)                                        
  8 Breiner, Collin           14 Golden Ram Aquat     1:02.39    1:02.74        
              29.79     1:02.74 (32.95)                                        
B - Final
  9 D'Avella, Francesco       14 Parkland Aquatic     1:02.79    1:02.37        
              29.45     1:02.37 (32.92)                                        
 10 Durand, Connor            14 Palmyra Aquatic      1:03.14    1:02.77        
              30.02     1:02.77 (32.75)                                        
 11 Brooke, Gavin             14 Germantown Acade     1:02.89    1:03.45        
              29.87     1:03.45 (33.58)                                        
 12 Barry, Everett            14 Marauder Aquatic     1:03.52    1:03.50        
              30.03     1:03.50 (33.47)                                        
 13 D'Avella, Fulvio          14 Parkland Aquatic     1:02.91    1:04.02        
              30.08     1:04.02 (33.94)                                        
 14 Farina, Ronald            14 Parkland Aquatic     1:04.02    1:04.21        
              30.38     1:04.21 (33.83)                                        
 15 Jess, Nolan               13 Tide Water Aquat     1:03.17    1:04.23        
              30.21     1:04.23 (34.02)                                        
 16 Blacker, Alexander        14 Hershey Aquatic      1:04.41    1:06.75        
              30.85     1:06.75 (35.90)                                        
C - Final
 17 Pezzella, Nicholas        13 South Jersey Aqu     1:04.66    1:04.54        
              30.13     1:04.54 (34.41)                                        
 18 Nguyen, Brian             14 Lancaster Aquati     1:05.19    1:04.59        
              30.78     1:04.59 (33.81)                                        
 19 Buck, Quinn               14 Central Bucks Sw     1:04.63    1:04.72        
              30.47     1:04.72 (34.25)                                        
 20 Xia, Peter                14 Jersey Wahoos        1:05.22    1:05.17        
              30.51     1:05.17 (34.66)                                        
 21 Dimayuga, Joshua          14 Seahawks Swim Te     1:05.12    1:05.59        
              31.10     1:05.59 (34.49)                                        
 22 Kofman, Eli               14 Penn Charter Aqu     1:05.16    1:05.63        
              31.03     1:05.63 (34.60)                                        
 23 Welgosh, Raymond          14 Suburban Seahawk     1:04.61    1:06.23        
              31.54     1:06.23 (34.69)                                        
 24 McMahon, Michael          14 Golden Ram Aquat     1:05.92    1:07.03        
              31.67     1:07.03 (35.36)                                        
 
Event 96  Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    MA SC JO: R 58.77   3/16/2014 Matthew Otto, Delaware Swim Te               
              1:08.39  JO
              1:31.29  SILV
              4:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  1:08.39
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Elder, Alek               14 Suburban Seahawk     1:01.10    1:00.78 q      
              28.62     1:00.78 (32.16)                                        
  2 Durkan, Ryan              14 Upper Main Line      1:00.34    1:00.86 q      
              28.31     1:00.86 (32.55)                                        
  3 Guiliano, Christopher     14 Tops Swimming          59.94    1:01.15 q      
              28.37     1:01.15 (32.78)                                        
  4 Smith, Logan              14 Falcon Swim Club     1:02.23    1:01.59 q      
              28.95     1:01.59 (32.64)                                        
  5 Circus, Luke              14 South Jersey Aqu     1:00.95    1:01.72 q      
              29.28     1:01.72 (32.44)                                        
  6 Wang, Gary                13 Suburban Seahawk     1:01.09    1:02.31 q      
              29.50     1:02.31 (32.81)                                        
  7 Breiner, Collin           14 Golden Ram Aquat     1:04.75    1:02.39 q      
              29.71     1:02.39 (32.68)                                        
  8 Park, Tate                14 Friends Select A     1:03.03    1:02.51 q      
              29.94     1:02.51 (32.57)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 D'Avella, Francesco       14 Parkland Aquatic     1:02.81    1:02.79 q      
              29.57     1:02.79 (33.22)                                        
 10 Brooke, Gavin             14 Germantown Acade     1:04.53    1:02.89 q      
              29.84     1:02.89 (33.05)                                        
 11 D'Avella, Fulvio          14 Parkland Aquatic     1:04.65    1:02.91 q      
              29.45     1:02.91 (33.46)                                        
 12 Durand, Connor            14 Palmyra Aquatic      1:07.05    1:03.14 q      
              29.87     1:03.14 (33.27)                                        
 13 Jess, Nolan               13 Tide Water Aquat     1:03.80    1:03.17 q      
              29.74     1:03.17 (33.43)                                        
 14 Barry, Everett            14 Marauder Aquatic     1:04.44    1:03.52 q      
              30.57     1:03.52 (32.95)                                        
 15 Farina, Ronald            14 Parkland Aquatic     1:05.16    1:04.02 q      
              30.28     1:04.02 (33.74)                                        
 16 Blacker, Alexander        14 Hershey Aquatic      1:03.45    1:04.41 q      
              29.90     1:04.41 (34.51)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Melendez, Octavio         14 Friends Central      1:06.16    1:04.61 q      
              30.68     1:04.61 (33.93)                                        
 17 Welgosh, Raymond          14 Suburban Seahawk     1:04.00    1:04.61 q      
              30.99     1:04.61 (33.62)                                        
 19 Buck, Quinn               14 Central Bucks Sw     1:04.63    1:04.63 q      
              30.66     1:04.63 (33.97)                                        
 20 Pezzella, Nicholas        13 South Jersey Aqu     1:05.33    1:04.66 q      
              30.93     1:04.66 (33.73)                                        
 21 Dimayuga, Joshua          14 Seahawks Swim Te     1:04.73    1:05.12 q      
              30.89     1:05.12 (34.23)                                        
 22 Kofman, Eli               14 Penn Charter Aqu     1:03.90    1:05.16 q      
              30.72     1:05.16 (34.44)                                        
 23 Nguyen, Brian             14 Lancaster Aquati     1:03.12    1:05.19 q      
              30.86     1:05.19 (34.33)                                        
 24 Xia, Peter                14 Jersey Wahoos        1:04.74    1:05.22 q      
              30.96     1:05.22 (34.26)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Smolders, Dylan           14 Upper Main Line      1:07.42    1:05.75        
              31.24     1:05.75 (34.51)                                        
 26 McMahon, Michael          14 Golden Ram Aquat     1:06.88    1:05.92        
              31.16     1:05.92 (34.76)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Rooney, Patrick           14 Baldwin School A     1:06.27    1:05.97        
              31.05     1:05.97 (34.92)                                        
 28 Clough, Colin             13 Hershey Aquatic      1:07.50    1:06.11        
              30.33     1:06.11 (35.78)                                        
 29 Jennings, Cole            13 Greater Philadel     1:07.96    1:06.43        
              30.75     1:06.43 (35.68)                                        
 29 McDermott, William        14 York YMCA            1:07.65    1:06.43        
              31.49     1:06.43 (34.94)                                        
 31 Short, Nikolas            14 South Jersey Aqu     1:06.56    1:06.65        
              31.36     1:06.65 (35.29)                                        
 32 Freece, Robert            13 North Penn Aquat     1:07.34    1:06.89        
              31.48     1:06.89 (35.41)                                        
 33 Carter, Nicholas          14 Parkland Aquatic     1:06.05    1:07.07        
              31.22     1:07.07 (35.85)                                        
 34 Yoon, Michael             14 Upper Dublin Aqu     1:08.38    1:07.12        
              32.14     1:07.12 (34.98)                                        
 35 Drexler, Noah             14 Hershey Aquatic      1:08.32    1:07.52        
              32.23     1:07.52 (35.29)                                        
 36 Devaney, John             14 Central Bucks Sw     1:07.85    1:07.66        
              31.91     1:07.66 (35.75)                                        
 37 Toomey, Justin            13 Parkland Aquatic     1:08.28    1:07.72        
              32.20     1:07.72 (35.52)                                        
 38 Grisbaum, Dolan           14 Greater Philadel     1:18.13L   1:07.78        
              32.37     1:07.78 (35.41)                                        
 39 Spector, Seth             14 Central Bucks Sw     1:08.09    1:07.90        
              32.16     1:07.90 (35.74)                                        
 40 Novotny, Matthew          13 Governor Mifflin     1:08.02    1:08.13        
              31.93     1:08.13 (36.20)                                        
 41 Pike, Cooper              13 South Jersey Aqu     1:08.33    1:08.55        
              31.91     1:08.55 (36.64)                                        
 42 Leibfried, Grant          14 Elizabethtown Aq     1:07.35    1:08.60        
              31.66     1:08.60 (36.94)                                        
 42 Vivian, Noah              14 Tops Swimming        1:06.52    1:08.60        
              31.99     1:08.60 (36.61)                                        
 44 Kolesnikov, Ivan          13 Tri-Hampton YMCA     1:18.19L   1:08.75        
              32.28     1:08.75 (36.47)                                        
 45 Kao, Dylan                13 Methacton Aquati     1:08.06    1:08.79        
              33.41     1:08.79 (35.38)                                        
 46 Sparks, Ryan              14 Jersey Wahoos        1:07.90    1:09.24        
              31.72     1:09.24 (37.52)                                        
 47 Hershey, Ethan            13 Five Star Swim C     1:07.89    1:09.92        
              32.55     1:09.92 (37.37)                                        
 
Event 97  Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    MA SC JO: R 51.05   3/11/2012 Meghan N Small, York Y                       
                56.39  JO
              1:01.79  SILV
              4:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  56.39
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hurleman, Hannah          13 Governor Mifflin       53.76      52.85        
              25.25       52.85 (27.60)                                        
  2 Feuzeu Mekoue, Kelly      13 Suburban Seahawk       53.37      53.57        
              25.02       53.57 (28.55)                                        
  3 Vergara, Viviana          14 Central Bucks Sw       54.15      53.94        
              25.94       53.94 (28.00)                                        
  4 Bergstrom, Sydney         14 Suburban Seahawk       54.27      54.05        
              25.99       54.05 (28.06)                                        
  5 Miller, Abigail           14 Tide Water Aquat       54.19      54.26        
              26.08       54.26 (28.18)                                        
  6 Cotter, Alexandria        14 East Coast C-Cer       53.73      54.57        
              25.82       54.57 (28.75)                                        
  7 Tierney, Jordan           14 Boys and Girls C       53.66      54.81        
              26.25       54.81 (28.56)                                        
  8 Scholer, Haley            14 Central Bucks Sw       54.35      54.89        
              26.32       54.89 (28.57)                                        
B - Final
  9 Derivaux, Lillian         13 Jersey Wahoos          54.60      54.00        
              25.86       54.00 (28.14)                                        
 10 Warner, Lyndsey           14 Greater Philadel       54.99      54.30        
              25.81       54.30 (28.49)                                        
 11 Fickett, Makennah         13 Hershey Aquatic        54.74      54.34        
              26.34       54.34 (28.00)                                        
 12 Foltz, Caroline           14 York YMCA              54.47      54.35        
              25.63       54.35 (28.72)                                        
 13 Ehrnfeldt, Megan          14 Boyertown YMCA N       54.95      54.83        
              26.20       54.83 (28.63)                                        
 14 Koss, Nicola              14 Blue Eagle Swimm       54.67      54.95        
              26.52       54.95 (28.43)                                        
 15 Stewart, Danielle         14 Dover YMCA Dolph       54.92      54.98        
              26.21       54.98 (28.77)                                        
 16 Fox, Megan                14 Seahawks Swim Te       55.00      55.29        
              26.45       55.29 (28.84)                                        
C - Final
 17 Simpson, Katherine        14 West Chester Are       55.05      54.44        
              25.93       54.44 (28.51)                                        
 18 Ranile, Nicole            14 Germantown Acade       55.41      54.65        
              26.27       54.65 (28.38)                                        
 19 Eruslanova, Katya         13 Suburban Seahawk       55.41      54.75        
              26.28       54.75 (28.47)                                        
 20 Littler, Alicia           13 West Chester Are       55.35      54.98        
              26.54       54.98 (28.44)                                        
 21 Welker, Sydney            14 York YMCA              55.27      55.14        
              26.49       55.14 (28.65)                                        
 22 Cullen, Casey             14 Plymouth Whitema       55.33      55.15        
              26.83       55.15 (28.32)                                        
 23 Ott, Madeleine            14 Suburban Seahawk       55.20      55.42        
              26.68       55.42 (28.74)                                        
 24 Hinz, Emily               14 Phoenixville  YM       55.50      56.51        
              26.71       56.51 (29.80)                                        
 
Event 97  Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    MA SC JO: R 51.05   3/11/2012 Meghan N Small, York Y                       
                56.39  JO
              1:01.79  SILV
              4:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  56.39
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Feuzeu Mekoue, Kelly      13 Suburban Seahawk       53.58      53.37 q      
              25.23       53.37 (28.14)                                        
  2 Tierney, Jordan           14 Boys and Girls C       54.61      53.66 q      
              25.95       53.66 (27.71)                                        
  3 Cotter, Alexandria        14 East Coast C-Cer       53.14      53.73 q      
              25.52       53.73 (28.21)                                        
  4 Hurleman, Hannah          13 Governor Mifflin       53.21      53.76 q      
              25.84       53.76 (27.92)                                        
  5 Vergara, Viviana          14 Central Bucks Sw       54.34      54.15 q      
              26.02       54.15 (28.13)                                        
  6 Miller, Abigail           14 Tide Water Aquat       55.43      54.19 q      
              26.47       54.19 (27.72)                                        
  7 Bergstrom, Sydney         14 Suburban Seahawk       52.92      54.27 q      
              26.34       54.27 (27.93)                                        
  8 Scholer, Haley            14 Central Bucks Sw       55.09      54.35 q      
              26.28       54.35 (28.07)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Foltz, Caroline           14 York YMCA              53.86      54.47 q      
              26.13       54.47 (28.34)                                        
 10 Derivaux, Lillian         13 Jersey Wahoos          53.08      54.60 q      
              26.05       54.60 (28.55)                                        
 11 Koss, Nicola              14 Blue Eagle Swimm       55.25      54.67 q      
              26.47       54.67 (28.20)                                        
 12 Fickett, Makennah         13 Hershey Aquatic        53.89      54.74 q      
              26.73       54.74 (28.01)                                        
 13 Stewart, Danielle         14 Dover YMCA Dolph       55.74      54.92 q      
              26.27       54.92 (28.65)                                        
 14 Ehrnfeldt, Megan          14 Boyertown YMCA N       54.46      54.95 q      
              26.31       54.95 (28.64)                                        
 15 Warner, Lyndsey           14 Greater Philadel       54.34      54.99 q      
              26.22       54.99 (28.77)                                        
 16 Fox, Megan                14 Seahawks Swim Te       54.50      55.00 q      
              26.33       55.00 (28.67)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Simpson, Katherine        14 West Chester Are       53.55      55.05 q      
              26.33       55.05 (28.72)                                        
 18 Ott, Madeleine            14 Suburban Seahawk       55.81      55.20 q      
              26.76       55.20 (28.44)                                        
 19 Welker, Sydney            14 York YMCA              56.15      55.27 q      
              26.60       55.27 (28.67)                                        
 20 Cullen, Casey             14 Plymouth Whitema       54.52      55.33 q      
              26.86       55.33 (28.47)                                        
 21 Littler, Alicia           13 West Chester Are       55.85      55.35 q      
              26.96       55.35 (28.39)                                        
 22 Eruslanova, Katya         13 Suburban Seahawk       56.04      55.41 q      
              26.77       55.41 (28.64)                                        
 22 Ranile, Nicole            14 Germantown Acade       56.24      55.41 q      
              26.76       55.41 (28.65)                                        
 24 Murray, Lane              14 Penn Charter Aqu       55.56      55.47 q      
              26.80       55.47 (28.67)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Hinz, Emily               14 Phoenixville  YM       56.25      55.50        
              26.69       55.50 (28.81)                                        
 26 King, Avery               13 Emmaus Aquatic C       55.85      55.64        
              26.86       55.64 (28.78)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Barlow, Lauren            14 East Coast C-Cer       55.50      55.77        
              26.65       55.77 (29.12)                                        
 28 Skelly, Katharine         14 Jersey Wahoos          55.36      55.79        
              26.75       55.79 (29.04)                                        
 29 Barber, Avery             14 Radnor Aquatic C       55.85      55.81        
              26.32       55.81 (29.49)                                        
 30 Wilson, Logan             14 Westtown Aquatic       55.05      55.84        
              26.73       55.84 (29.11)                                        
 31 Turner, Olivia            14 Blue Dolphin Aqu       56.08      55.86        
              26.75       55.86 (29.11)                                        
 32 Friedlander, Ellie        13 Governor Mifflin       55.85      55.90        
              26.74       55.90 (29.16)                                        
 32 Staretz, Presley          13 York YMCA              56.04      55.90        
              26.96       55.90 (28.94)                                        
 34 Calibeo, Cristina         14 George School Aq       56.22      56.06        
              27.26       56.06 (28.80)                                        
 34 Brandt, Mackenzie         13 Suburban Seahawk       54.69      56.06        
              26.71       56.06 (29.35)                                        
 36 Kaczorowski, Gabriella    14 Jersey Wahoos          55.85      56.16        
              27.07       56.16 (29.09)                                        
 37 Burns, Abby               14 Souderton Area C       56.23      56.18        
              26.78       56.18 (29.40)                                        
 38 Riegel, Julia             14 Central Bucks Sw     1:03.39L     56.28        
              27.17       56.28 (29.11)                                        
 38 Kil, Isabella             13 Aquatic Club of        55.58      56.28        
              26.96       56.28 (29.32)                                        
 40 Levari, Ava               13 Greater Philadel       56.27      56.31        
              27.21       56.31 (29.10)                                        
 41 Mullin, Sydney            14 Jersey Wahoos          56.26      56.33        
              27.38       56.33 (28.95)                                        
 42 McHugh, Delaney           13 Unattached             56.36      56.35        
              26.92       56.35 (29.43)                                        
 43 Stramara, Gabrielle       13 Five Star Swim C       55.70      56.36        
              26.58       56.36 (29.78)                                        
 44 Dagg, Kiersten            13 Unattached             55.82      56.43        
              27.14       56.43 (29.29)                                        
 45 Evans, Olivia             14 Seahawks Swim Te       55.50      56.48        
              26.54       56.48 (29.94)                                        
 45 Stevens, Molly            14 Suburban Seahawk       56.00      56.48        
              27.34       56.48 (29.14)                                        
 47 Jia, Katherine            13 Upper Dublin Aqu       56.19      56.49        
              27.85       56.49 (28.64)                                        
 48 Pike, Kayla               14 Souderton Area C       56.39      56.85        
              27.07       56.85 (29.78)                                        
 49 Denn, Laci                13 East Coast C-Cer       56.14      56.88        
              27.35       56.88 (29.53)                                        
 49 Ritchey, Pepperrell       14 Parkland Aquatic       55.72      56.88        
              27.25       56.88 (29.63)                                        
 51 Wojnovich, Emma           14 Episcopal Academ       56.26L     57.33        
              27.51       57.33 (29.82)                                        
 52 Mondick, Kate             13 West Chester Are     1:03.64L     57.58        
              27.17       57.58 (30.41)                                        
 
Event 98  Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    MA SC JO: R 46.57    3/5/2017 David Curtiss, Tri-Hampton YMCA              
                53.09  JO
              1:02.49  SILV
              4:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  53.09
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Guiliano, Christopher     14 Tops Swimming          47.73      46.82        
              22.51       46.82 (24.31)                                        
  2 Zeibari, Kevork           14 Wissahickon Comm       49.56      49.01        
              23.67       49.01 (25.34)                                        
  3 Maketa, John              14 Germantown Acade       49.96      49.51        
              23.66       49.51 (25.85)                                        
  4 Breiner, Collin           14 Golden Ram Aquat       49.81      49.72        
              24.20       49.72 (25.52)                                        
  5 Gordon, Daniel            14 Hanover Ymca Sti       50.40      50.24        
              23.88       50.24 (26.36)                                        
  6 Piccolo, Nathan           14 Greater Philadel       50.41      50.44        
              23.95       50.44 (26.49)                                        
  7 Gerhard, Benjamin         14 Governor Mifflin       50.37      50.66        
              24.22       50.66 (26.44)                                        
  8 Grossi, Timothy           13 Una Lmor               49.90      50.75        
              24.15       50.75 (26.60)                                        
B - Final
  9 Buck, Quinn               14 Central Bucks Sw       50.49      49.70        
              23.72       49.70 (25.98)                                        
 10 Cary, Kevin               14 Golden Ram Aquat       51.39      50.02        
              24.04       50.02 (25.98)                                        
 11 Blandford, Caden          14 Governor Mifflin       50.48      50.70        
              24.25       50.70 (26.45)                                        
 12 Koenig, Pierre            14 Suburban Seahawk       50.77      50.81        
              24.34       50.81 (26.47)                                        
 13 Ferlick, Robert           13 Souderton Area C       51.10      51.10        
              24.37       51.10 (26.73)                                        
 14 Juskalian, Tyler          14 Penn Charter Aqu       50.72      51.55        
              24.47       51.55 (27.08)                                        
 15 Washart, Shane            14 Greater Philadel       51.05      51.67        
              24.73       51.67 (26.94)                                        
 16 Freeman, Jonathan         13 Germantown Acade       51.32      52.07        
              24.74       52.07 (27.33)                                        
C - Final
 17 Kunyu, Pan                14 Marauder Aquatic       51.65      51.10        
              25.02       51.10 (26.08)                                        
 18 Wang, Gary                13 Suburban Seahawk       52.00      51.28        
              24.63       51.28 (26.65)                                        
 19 Devaney, John             14 Central Bucks Sw       51.64      51.50        
              24.74       51.50 (26.76)                                        
 20 Brooke, Gavin             14 Germantown Acade       51.68      51.71        
              24.79       51.71 (26.92)                                        
 21 D'Avella, Fulvio          14 Parkland Aquatic       51.79      51.76        
              24.83       51.76 (26.93)                                        
 22 Gao, Phillip              14 Suburban Seahawk       51.70      52.02        
              25.02       52.02 (27.00)                                        
 23 Jess, Nolan               13 Tide Water Aquat       51.79      52.28        
              24.97       52.28 (27.31)                                        
 24 Welgosh, Raymond          14 Suburban Seahawk       51.71      52.66        
              25.07       52.66 (27.59)                                        
 
Event 98  Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    MA SC JO: R 46.57    3/5/2017 David Curtiss, Tri-Hampton YMCA              
                53.09  JO
              1:02.49  SILV
              4:00.00  BRNZ
 Meet Qualifying:  53.09
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Guiliano, Christopher     14 Tops Swimming          47.10      47.73 q      
              22.45       47.73 (25.28)                                        
  2 Zeibari, Kevork           14 Wissahickon Comm       50.47      49.56 q      
              24.22       49.56 (25.34)                                        
  3 Breiner, Collin           14 Golden Ram Aquat       50.31      49.81 q      
              24.34       49.81 (25.47)                                        
  4 Grossi, Timothy           13 Una Lmor               50.17      49.90 q      
              24.04       49.90 (25.86)                                        
  5 Maketa, John              14 Germantown Acade       51.14      49.96 q      
              24.01       49.96 (25.95)                                        
  6 Gerhard, Benjamin         14 Governor Mifflin       51.62      50.37 q      
              24.53       50.37 (25.84)                                        
  7 Gordon, Daniel            14 Hanover Ymca Sti       50.54      50.40 q      
              24.16       50.40 (26.24)                                        
  8 Piccolo, Nathan           14 Greater Philadel       50.35      50.41 q      
              24.03       50.41 (26.38)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Blandford, Caden          14 Governor Mifflin       51.84      50.48 q      
              24.57       50.48 (25.91)                                        
 10 Buck, Quinn               14 Central Bucks Sw       50.62      50.49 q      
              24.23       50.49 (26.26)                                        
 11 Juskalian, Tyler          14 Penn Charter Aqu       51.31      50.72 q      
              24.45       50.72 (26.27)                                        
 12 Perez Bonilla, Jan        14 Phoenixville  YM       50.98      50.77 q      
              24.52       50.77 (26.25)                                        
 12 Koenig, Pierre            14 Suburban Seahawk       50.43      50.77 q      
              24.64       50.77 (26.13)                                        
 14 Washart, Shane            14 Greater Philadel       52.30      51.05 q      
              24.66       51.05 (26.39)                                        
 15 Ferlick, Robert           13 Souderton Area C       51.58      51.10 q      
              24.90       51.10 (26.20)                                        
 16 Hoger, Ryan               14 Ybcc Phoenix           51.37      51.11 q      
              24.59       51.11 (26.52)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Freeman, Jonathan         13 Germantown Acade       59.56L     51.32 q      
              24.74       51.32 (26.58)                                        
 18 Cary, Kevin               14 Golden Ram Aquat       52.61      51.39 q      
              24.70       51.39 (26.69)                                        
 19 Devaney, John             14 Central Bucks Sw       52.44      51.64 q      
              24.33       51.64 (27.31)                                        
 20 Kunyu, Pan                14 Marauder Aquatic       51.26      51.65 q      
              25.18       51.65 (26.47)                                        
 21 Brooke, Gavin             14 Germantown Acade       52.52      51.68 q      
              24.98       51.68 (26.70)                                        
 22 Gao, Phillip              14 Suburban Seahawk       52.21      51.70 q      
              25.16       51.70 (26.54)                                        
 23 Welgosh, Raymond          14 Suburban Seahawk       51.06      51.71 q      
              24.87       51.71 (26.84)                                        
 24 D'Avella, Fulvio          14 Parkland Aquatic       52.63      51.79 q      
              24.89       51.79 (26.90)                                        
 24 Jess, Nolan               13 Tide Water Aquat       52.66      51.79 q      
              25.00       51.79 (26.79)                                        
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
 26 Kim, Stanley              14 Upper Main Line        52.36      51.93        
              25.04       51.93 (26.89)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Wang, Gary                13 Suburban Seahawk       50.55      52.00        
              25.04       52.00 (26.96)                                        
 28 Ward, Ryan                14 George School Aq       52.90      52.02        
              25.02       52.02 (27.00)                                        
 29 Park, Noel                13 West Chester Are       52.15      52.07        
              25.04       52.07 (27.03)                                        
 30 Graver, Stephen           14 Episcopal Academ       53.02      52.15        
              25.03       52.15 (27.12)                                        
 31 Valle, Edgar              14 Greater Philadel       53.06      52.17        
              25.62       52.17 (26.55)                                        
 31 Avila, Jovannie           13 Parkland Aquatic       53.02      52.17        
              24.70       52.17 (27.47)                                        
 33 Dang, Andrew              14 Pleasantville Aq       51.38      52.26        
              24.93       52.26 (27.33)                                        
 34 Poleto, John              14 Jersey Wahoos          51.48      52.33        
              24.86       52.33 (27.47)                                        
 35 Ye, Brandon               14 Upper Main Line        52.41      52.35        
              25.13       52.35 (27.22)                                        
 36 Seidman, Josh             13 Jersey Wahoos          52.66      52.45        
              25.33       52.45 (27.12)                                        
 37 Seman, Alexander          14 Elite Performanc       52.71      52.50        
              25.43       52.50 (27.07)                                        
 38 Gibbs, Tommy              14 Methacton Aquati       52.59      52.54        
              25.22       52.54 (27.32)                                        
 39 Do, Ethan                 14 Seahawks Swim Te       51.73      52.61        
              25.76       52.61 (26.85)                                        
 40 Mannion, Drew             14 Golden Ram Aquat       51.82      52.65        
              25.36       52.65 (27.29)                                        
 41 Dimayuga, Joshua          14 Seahawks Swim Te       51.96      52.73        
              25.47       52.73 (27.26)                                        
 42 Eshelman, Jackson         14 CRSC                   52.82      52.74        
              25.40       52.74 (27.34)                                        
 43 Circus, Luke              14 South Jersey Aqu       51.51      52.86        
              25.56       52.86 (27.30)                                        
 44 Mills, Bryce              14 Hershey Aquatic        52.63      52.94        
              24.80       52.94 (28.14)                                        
 45 O'Malley, Jimmy           14 DCAA                   52.74      53.09        
              25.33       53.09 (27.76)                                        
 46 Smith, Logan              14 Falcon Swim Club       52.07      53.10        
              25.31       53.10 (27.79)                                        
 47 Hayes, Daniel             14 Blue Eagle Swimm       52.80      54.29        
              26.08       54.29 (28.21)                                        
 
Event 99  Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    MA SC JO: R 1:47.47   3/11/2012 Central Bucks Swim Team, CBST              
                         H Zurmuhl, B Weiss, A SZEKELY, E Kosten           
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Suburban Seahawks Club  'A'                       1:50.84    1:50.98        
     1) Brandt, Mackenzie 13            2) Feuzeu Mekoue, Kelly 13        
     3) Levensten, Kate 13              4) Bergstrom, Sydney 14           
              28.86     1:00.75 (31.89)     1:26.54 (25.79)     1:50.98 (24.44)
  2 York YMCA  'A'                                    1:53.31    1:51.13        
     1) Leydig, Camryn 13               2) Butera, Bella 14               
     3) Ulmer, Sydney 14                4) Foltz, Caroline 14             
              28.69       59.90 (31.21)     1:26.68 (26.78)     1:51.13 (24.45)
  3 Egg Harbor Twp Seahawks  'A'                      1:51.69    1:52.64        
     1) Cassidy, Summer 13              2) McDonough, Ava 14              
     3) Canale, Marlee 14               4) Evans, Olivia 14               
              29.18       59.69 (30.51)     1:28.07 (28.38)     1:52.64 (24.57)
  4 Jersey Wahoos  'A'                                1:52.44    1:53.21        
     1) Kaczorowski, Gabriella 14       2) Waggoner, Madeline 13          
     3) Derivaux, Lillian 13            4) Skelly, Katharine 14           
              29.19     1:01.01 (31.82)     1:28.14 (27.13)     1:53.21 (25.07)
  5 Central Bucks Swim Team  'A'                      1:52.11    1:53.73        
     1) Scholer, Haley 14               2) Petrakis, Nyah 13              
     3) Riegel, Julia 14                4) Vergara, Viviana 14            
              27.75     1:00.25 (32.50)     1:29.02 (28.77)     1:53.73 (24.71)
  6 Suburban Seahawks Club  'B'                       1:55.95    1:53.94        
     1) Eruslanova, Katya 13            2) Marlin, Krista 13              
     3) Levensten, Sydney 13            4) Stevens, Molly 14              
              29.35     1:00.74 (31.39)     1:28.43 (27.69)     1:53.94 (25.51)
  7 South Jersey Aquatic Club  'A'                    1:58.41    1:54.23        
     1) Zane, Abigail 13                2) Zeiler, Megan 14               
     3) Haney, Hope 13                  4) Roma, Isabella 13              
              28.77     1:00.98 (32.21)     1:28.60 (27.62)     1:54.23 (25.63)
  8 Radnor Aquatic Club  'A'                          1:56.71    1:55.18        
     1) Hahn, Lily 13                   2) Montgomery, Margaret 14        
     3) Wakiyama, Kelsey 14             4) Barber, Avery 14               
              28.52     1:01.78 (33.26)     1:30.18 (28.40)     1:55.18 (25.00)
  9 Emmaus Aquatic Club  'A'                          1:57.07    1:55.22        
     1) Shucavage, Grace 13             2) Sharp, Lauren 13               
     3) Puentes, Mya 13                 4) King, Avery 13                 
              30.24     1:00.86 (30.62)     1:29.93 (29.07)     1:55.22 (25.29)
 10 East Coast C-Cerpants  'A'                        1:54.04    1:55.84        
     1) Cotter, Alexandria 14           2) Barlow, Lauren 14              
     3) Denn, Laci 13                   4) Batty, Alexandra 14            
              28.06     1:01.27 (33.21)     1:29.40 (28.13)     1:55.84 (26.44)
 11 Governor Mifflin Aquatic Club  'A'                2:01.14    1:55.99        
     1) Friedlander, Ellie 13           2) Kuhn, Grace 14                 
     3) Steckiel, Abigail 13            4) Hurleman, Hannah 13            
              30.29     1:02.89 (32.60)     1:31.51 (28.62)     1:55.99 (24.48)
 12 Wilmington Aquatic Club  'A'                      1:56.82    1:56.21        
     1) Sicuranza, Lily 14              2) Waslyn, Rylee 13               
     3) Agne, Kira 13                   4) Speicher, Meghan 14            
              30.54     1:03.51 (32.97)     1:32.29 (28.78)     1:56.21 (23.92)
 13 Greater Philadelphia Aquatic C  'A'               1:56.29    1:56.28        
     1) Brennan, Isabella 14            2) Warner, Lyndsey 14             
     3) Levari, Ava 13                  4) Hynes, Kylee 14                
              30.20     1:02.68 (32.48)     1:29.93 (27.25)     1:56.28 (26.35)
 14 York YMCA  'B'                                    1:56.63    1:56.49        
     1) Laux, Laura 14                  2) Gemma, Ava 14                  
     3) Hilty, Alexa 14                 4) Welker, Sydney 14              
              29.70     1:03.48 (33.78)     1:31.61 (28.13)     1:56.49 (24.88)
 15 Parkland Aquatic Club  'A'                        1:55.22    1:57.95        
     1) Ritchey, Pepperrell 14          2) Vlaeminck, Chloe 14            
     3) Szerencsits, Olivia 14          4) Yurconic, Sabrina 14           
              29.79     1:01.38 (31.59)     1:31.65 (30.27)     1:57.95 (26.30)
 16 Souderton Area Cmty A C  'A'                      1:56.24    1:58.42        
     1) Donatelli, Kelsey 14            2) Goodman, Anna 14               
     3) Burns, Abby 14                  4) Pike, Kayla 14                 
              30.54     1:04.59 (34.05)     1:32.32 (27.73)     1:58.42 (26.10)
 17 Wcay Marlins  'A'                                 1:58.72    1:59.59        
     1) Littler, Alicia 13              2) Simpson, Katherine 14          
     3) Rollings, Amanda 14             4) Mondick, Kate 13               
              30.52     1:03.77 (33.25)     1:33.41 (29.64)     1:59.59 (26.18)
 18 Jersey Wahoos  'B'                                2:01.82    2:00.60        
     1) Jellig, Maria 14                2) Bansky, Sarah 14               
     3) Mullin, Sydney 14               4) Gagnon, Katarina 13            
              30.59     1:04.77 (34.18)     1:33.44 (28.67)     2:00.60 (27.16)
 19 Parkland Aquatic Club  'B'                        1:56.76    2:04.37        
     1) Walls, Jillian 13               2) Chi, Maggie 14                 
     3) Svetz, Claire 14                4) Fleischaker, Leyna 14          
              31.47     1:06.56 (35.09)     1:37.07 (30.51)     2:04.37 (27.30)
 
Event 100  Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    MA SC JO: R 1:40.80   3/11/2012 Jersey Wahoos Swim Club, Jersey Wahoos     
                         A Martin, N Belecanech, Z Fong, D Brookover       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Suburban Seahawks Club  'A'                       1:44.90    1:41.48        
     1) Fechtman Jr., DJ 14             2) Elder, Alek 14                 
     3) Koenig, Pierre 14               4) Wang, Gary 13                  
              25.16       53.10 (27.94)     1:18.08 (24.98)     1:41.48 (23.40)
  2 Upper Main Line YMCA  'A'                         1:45.61    1:43.21        
     1) Smolders, Dylan 14              2) Durkan, Ryan 14                
     3) Ye, Brandon 14                  4) Kim, Stanley 14                
              26.99       54.72 (27.73)     1:19.87 (25.15)     1:43.21 (23.34)
  3 Parkland Aquatic Club  'A'                        1:44.79    1:43.64        
     1) Camden, Eric 14                 2) D'Avella, Francesco 14         
     3) D'Avella, Fulvio 14             4) Avila, Jovannie 13             
              27.14       55.54 (28.40)     1:20.42 (24.88)     1:43.64 (23.22)
  4 Greater Philadelphia Aquatic C  'A'               1:47.54    1:45.24        
     1) Simms, Sean 14                  2) Jennings, Cole 13              
     3) Piccolo, Nathan 14              4) Washart, Shane 14              
              26.89       57.33 (30.44)     1:21.89 (24.56)     1:45.24 (23.35)
  5 Jersey Wahoos  'A'                                1:51.32    1:46.20        
     1) Seidman, Josh 13                2) Xia, Peter 14                  
     3) Wright, Grayson 14              4) Poleto, John 14                
              27.27       57.22 (29.95)     1:22.67 (25.45)     1:46.20 (23.53)
  6 Central Bucks Swim Team  'A'                      1:50.12    1:46.77        
     1) Swain, Franky 14                2) Buck, Quinn 14                 
     3) Spector, Seth 14                4) Devaney, John 14               
              28.66       58.04 (29.38)     1:23.57 (25.53)     1:46.77 (23.20)
  7 Hershey Aquatic Club  'A'                         1:50.36    1:46.81        
     1) Paul, Thomas 14                 2) Blacker, Alexander 14          
     3) Musante, Ben 14                 4) Mills, Bryce 14                
              27.25       56.76 (29.51)     1:23.13 (26.37)     1:46.81 (23.68)
  8 Marauder Aquatic Club  'A'                        1:53.28    1:48.73        
     1) Kunyu, Pan 14                   2) Barry, Everett 14              
     3) Kendig, Wesley 14               4) Mackilligan, Cameron 14        
              27.63       57.19 (29.56)     1:23.05 (25.86)     1:48.73 (25.68)
  9 Suburban Seahawks Club  'B'                       1:58.61    1:48.90        
     1) Pierce, Jeremy 14               2) Gao, Phillip 14                
     3) Welgosh, Raymond 14             4) Shaud, James 14                
              36.76       58.62 (21.86)     1:24.68 (26.06)     1:48.90 (24.22)
 10 South Jersey Aquatic Club  'A'                    1:48.66    1:49.09        
     1) Pezzella, Nicholas 13           2) Circus, Luke 14                
     3) Short, Nikolas 14               4) Dold, Aidan 14                 
              28.07       57.98 (29.91)     1:24.98 (27.00)     1:49.09 (24.11)
 11 Parkland Aquatic Club  'B'                        1:52.58    1:49.47        
     1) Harris, Nathan 14               2) Farina, Ronald 14              
     3) Toomey, Justin 13               4) Carter, Nicholas 14            
              27.70       56.84 (29.14)     1:24.91 (28.07)     1:49.47 (24.56)
 12 Egg Harbor Twp Seahawks  'A'                      1:44.83    1:49.65        
     1) Lin, Kevin 14                   2) Dimayuga, Joshua 14            
     3) Do, Ethan 14                    4) Ricciotti, Mason 14            
              27.84       57.43 (29.59)     1:23.27 (25.84)     1:49.65 (26.38)
 13 Governor Mifflin Aquatic Club  'A'                1:58.45    1:49.91        
     1) Gerhard, Benjamin 14            2) Novotny, Matthew 13            
     3) Blandford, Caden 14             4) Engle, Anthony 13              
              28.47       59.02 (30.55)     1:24.52 (25.50)     1:49.91 (25.39)
 14 North Penn Aquatic Club  'A'                      1:40.93    1:50.48        
     1) Stressman, Kyle 14              2) Freece, Robert 13              
     3) Replogle, Jacob 14              4) Faikish, Aidan 13              
              28.18       58.84 (30.66)     1:25.03 (26.19)     1:50.48 (25.45)
 15 Episcopal Academy Aquatic Club  'A'               2:00.08    1:51.51        
     1) Lombrana, Nicholas 14           2) Haupt, Henry 13                
     3) Graver, Stephen 14              4) Stewart, Marcel 14             
              29.39     1:00.57 (31.18)     1:26.82 (26.25)     1:51.51 (24.69)
 16 Radnor Aquatic Club  'A'                          1:58.77    1:54.38        
     1) Tierney, Brady 13               2) Pawlow, Matthew 14             
     3) Nagel, Luke 14                  4) Casey, Patrick 14              
              29.36     1:01.35 (31.99)     1:29.04 (27.69)     1:54.38 (25.34)
 17 Germantown Academy Aquatic  Cl  'B'               1:57.59    1:56.32        
     1) Morrissey, James 14             2) Boles, Andrew 13               
     3) Zoldan, Alexander 13            4) Clark, John 14                 
              29.21     1:02.42 (33.21)     1:31.93 (29.51)     1:56.32 (24.39)
 -- Golden Ram Aquatics  'A'                          1:51.00         DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) McMahon, Michael 14             2) Breiner, Collin 14             
     3) Mannion, Drew 14                4) Cary, Kevin 14                 
              27.13       55.87 (28.74)     1:22.44 (26.57)          DQ (22.40)
 
Event 101  Girls 13-14 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    MA SC JO: R 10:07.93        1998 Cassie Connell                            
                11:36.99  JO
 Meet Qualifying:  11:36.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergstrom, Sydney         14 Suburban Seahawk    10:33.09   10:21.60        
              27.85       58.83 (30.98)     1:30.21 (31.38)     2:01.82 (31.61)
        2:33.22 (31.40)     3:04.38 (31.16)     3:35.84 (31.46)     4:07.24 (31.40)
        4:38.73 (31.49)     5:09.93 (31.20)     5:41.34 (31.41)     6:12.85 (31.51)
        6:44.23 (31.38)     7:15.70 (31.47)     7:46.78 (31.08)     8:17.97 (31.19)
        8:49.52 (31.55)     9:20.48 (30.96)     9:51.43 (30.95)    10:21.60 (30.17)
  2 Stuart, Natalie           14 Plymouth Whitema    10:30.30   10:24.66        
              27.94       58.54 (30.60)     1:29.88 (31.34)     2:01.22 (31.34)
        2:32.20 (30.98)     3:03.78 (31.58)     3:35.40 (31.62)     4:06.81 (31.41)
        4:38.39 (31.58)     5:10.02 (31.63)     5:41.42 (31.40)     6:12.73 (31.31)
        6:44.34 (31.61)     7:15.88 (31.54)     7:47.27 (31.39)     8:18.97 (31.70)
        8:50.76 (31.79)     9:22.35 (31.59)     9:53.87 (31.52)    10:24.66 (30.79)
  3 Fox, Megan                14 Seahawks Swim Te    10:27.55   10:26.56        
              27.81       58.14 (30.33)     1:29.62 (31.48)     2:01.15 (31.53)
        2:32.74 (31.59)     3:04.44 (31.70)     3:36.12 (31.68)     4:07.93 (31.81)
        4:39.47 (31.54)     5:11.20 (31.73)     5:42.85 (31.65)     6:14.44 (31.59)
        6:46.19 (31.75)     7:17.90 (31.71)     7:49.71 (31.81)     8:21.46 (31.75)
        8:53.43 (31.97)     9:25.30 (31.87)     9:56.69 (31.39)    10:26.56 (29.87)
  4 Brandt, Mackenzie         13 Suburban Seahawk    10:30.08   10:28.67        
              27.95       58.60 (30.65)     1:30.03 (31.43)     2:01.80 (31.77)
        2:33.57 (31.77)     3:04.67 (31.10)     3:36.13 (31.46)     4:07.31 (31.18)
        4:38.99 (31.68)     5:10.28 (31.29)     5:41.88 (31.60)     6:13.24 (31.36)
        6:44.93 (31.69)     7:16.60 (31.67)     7:48.29 (31.69)     8:20.27 (31.98)
        8:52.35 (32.08)     9:24.85 (32.50)     9:57.06 (32.21)    10:28.67 (31.61)
  5 Waggoner, Madeline        13 Jersey Wahoos       10:53.35   10:37.41        
              28.76       59.91 (31.15)     1:31.62 (31.71)     2:04.01 (32.39)
        2:36.23 (32.22)     3:08.36 (32.13)     3:40.44 (32.08)     4:11.92 (31.48)
        4:43.76 (31.84)     5:15.76 (32.00)     5:47.50 (31.74)     6:19.74 (32.24)
        6:52.24 (32.50)     7:24.77 (32.53)     7:56.74 (31.97)     8:29.19 (32.45)
        9:01.80 (32.61)     9:34.25 (32.45)    10:06.17 (31.92)    10:37.41 (31.24)
  6 Cotter, Alexandria        14 East Coast C-Cer    10:27.77   10:41.48        
              27.95       58.30 (30.35)     1:29.65 (31.35)     2:01.32 (31.67)
        2:33.04 (31.72)     3:05.02 (31.98)     3:37.26 (32.24)     4:09.57 (32.31)
        4:42.49 (32.92)     5:15.06 (32.57)     5:47.65 (32.59)     6:20.55 (32.90)
        6:53.40 (32.85)     7:26.17 (32.77)     7:59.06 (32.89)     8:31.79 (32.73)
        9:04.54 (32.75)     9:37.44 (32.90)    10:09.98 (32.54)    10:41.48 (31.50)
  7 Parker, Hannah            13 Hatboro Horsham     11:06.96   10:44.76        
              28.81     1:00.45 (31.64)     1:32.93 (32.48)     2:05.29 (32.36)
        2:37.86 (32.57)     3:10.44 (32.58)     3:43.20 (32.76)     4:15.53 (32.33)
        4:47.72 (32.19)     5:20.35 (32.63)     5:53.13 (32.78)     6:25.46 (32.33)
        6:58.19 (32.73)     7:30.78 (32.59)     8:03.31 (32.53)     8:35.84 (32.53)
        9:08.42 (32.58)     9:41.43 (33.01)    10:14.35 (32.92)    10:44.76 (30.41)
  8 McHugh, Delaney           13 Unattached          10:46.66   10:48.90        
              28.03       58.68 (30.65)     1:30.63 (31.95)     2:02.42 (31.79)
        2:34.24 (31.82)     3:06.57 (32.33)     3:39.32 (32.75)     4:11.62 (32.30)
        4:44.80 (33.18)     5:18.31 (33.51)     5:52.15 (33.84)     6:24.89 (32.74)
        6:57.93 (33.04)     7:31.03 (33.10)     8:04.12 (33.09)     8:37.37 (33.25)
        9:10.44 (33.07)     9:43.64 (33.20)    10:16.40 (32.76)    10:48.90 (32.50)
  9 Welker, Sydney            14 York YMCA           10:51.92   10:49.25        
              28.36       59.71 (31.35)     1:32.01 (32.30)     2:04.16 (32.15)
        2:36.52 (32.36)     3:09.09 (32.57)     3:41.56 (32.47)     4:14.44 (32.88)
        4:47.11 (32.67)     5:19.96 (32.85)     5:52.93 (32.97)     6:25.97 (33.04)
        6:59.22 (33.25)     7:32.22 (33.00)     8:05.18 (32.96)     8:38.33 (33.15)
        9:11.42 (33.09)     9:44.36 (32.94)    10:17.17 (32.81)    10:49.25 (32.08)
 10 Ehrnfeldt, Megan          14 Boyertown YMCA N    11:04.43   10:55.96        
              29.60     1:02.47 (32.87)     1:35.79 (33.32)     2:09.16 (33.37)
        2:42.60 (33.44)     3:15.72 (33.12)     3:48.39 (32.67)     4:21.42 (33.03)
        4:54.50 (33.08)     5:28.31 (33.81)     6:01.45 (33.14)     6:35.12 (33.67)
        7:08.49 (33.37)     7:41.74 (33.25)     8:15.06 (33.32)     8:47.91 (32.85)
        9:20.83 (32.92)     9:54.19 (33.36)    10:26.33 (32.14)    10:55.96 (29.63)
 11 Jellig, Maria             14 Jersey Wahoos       11:31.93   10:56.29        
              30.30     1:02.94 (32.64)     1:36.33 (33.39)     2:09.37 (33.04)
        2:42.98 (33.61)     3:16.20 (33.22)     3:48.79 (32.59)     4:21.63 (32.84)
        4:54.58 (32.95)     5:27.66 (33.08)     6:00.86 (33.20)     6:34.44 (33.58)
        7:07.86 (33.42)     7:41.14 (33.28)     8:14.48 (33.34)     8:47.47 (32.99)
        9:20.48 (33.01)     9:53.00 (32.52)    10:25.49 (32.49)    10:56.29 (30.80)
 12 Stewart, Danielle         14 Dover YMCA Dolph    11:00.22   10:56.89        
              28.97     1:01.37 (32.40)     1:34.13 (32.76)     2:06.93 (32.80)
        2:39.39 (32.46)     3:12.40 (33.01)     3:45.50 (33.10)     4:18.36 (32.86)
        4:51.73 (33.37)     5:24.95 (33.22)     5:58.15 (33.20)     6:31.72 (33.57)
        7:05.34 (33.62)     7:39.19 (33.85)     8:12.78 (33.59)     8:46.52 (33.74)
        9:19.64 (33.12)     9:53.02 (33.38)    10:25.67 (32.65)    10:56.89 (31.22)
 13 Testa, Madison            13 Unattached          11:04.62   10:57.74        
              29.61     1:02.10 (32.49)     1:35.25 (33.15)     2:08.64 (33.39)
        2:41.64 (33.00)     3:14.60 (32.96)     3:47.51 (32.91)     4:20.97 (33.46)
        4:54.02 (33.05)     5:27.47 (33.45)     6:00.87 (33.40)     6:34.05 (33.18)
        7:07.48 (33.43)     7:40.64 (33.16)     8:14.06 (33.42)     8:46.97 (32.91)
        9:20.03 (33.06)     9:53.43 (33.40)    10:26.11 (32.68)    10:57.74 (31.63)
 14 Mullin, Sydney            14 Jersey Wahoos       11:11.11   10:58.48        
              30.11     1:02.97 (32.86)     1:36.35 (33.38)     2:10.15 (33.80)
        2:43.78 (33.63)     3:16.98 (33.20)     3:50.18 (33.20)     4:23.49 (33.31)
        4:56.40 (32.91)     5:29.45 (33.05)     6:02.32 (32.87)     6:35.71 (33.39)
        7:09.21 (33.50)     7:42.52 (33.31)     8:15.31 (32.79)     8:48.55 (33.24)
        9:22.12 (33.57)     9:55.05 (32.93)    10:27.25 (32.20)    10:58.48 (31.23)
 15 Speicher, Meghan          14 Wilmington Aquat    11:25.93   10:59.11        
              29.14     1:01.12 (31.98)     1:33.99 (32.87)     2:06.80 (32.81)
        2:39.41 (32.61)     3:11.94 (32.53)     3:44.78 (32.84)     4:17.99 (33.21)
        4:51.27 (33.28)     5:24.54 (33.27)     5:58.36 (33.82)     6:31.99 (33.63)
        7:05.70 (33.71)     7:39.36 (33.66)     8:13.48 (34.12)     8:46.81 (33.33)
        9:20.45 (33.64)     9:54.17 (33.72)    10:27.16 (32.99)    10:59.11 (31.95)
 16 Szerencsits, Olivia       14 Parkland Aquatic    11:08.60   11:03.29        
              31.12     1:04.32 (33.20)     1:38.34 (34.02)     2:11.67 (33.33)
        2:44.94 (33.27)     3:18.32 (33.38)     3:51.48 (33.16)     4:24.41 (32.93)
        4:57.66 (33.25)     5:31.23 (33.57)     6:04.62 (33.39)     6:38.15 (33.53)
        7:11.66 (33.51)     7:44.96 (33.30)     8:18.44 (33.48)     8:51.78 (33.34)
        9:25.37 (33.59)     9:58.06 (32.69)    10:31.19 (33.13)    11:03.29 (32.10)
 17 Ranile, Nicole            14 Germantown Acade     9:49.99L  11:03.74        
              28.94     1:01.80 (32.86)     1:34.41 (32.61)     2:07.06 (32.65)
        2:39.98 (32.92)     3:13.05 (33.07)     3:46.28 (33.23)     4:20.08 (33.80)
        4:53.91 (33.83)     5:27.73 (33.82)     6:01.32 (33.59)     6:35.42 (34.10)
        7:09.66 (34.24)     7:43.81 (34.15)     8:17.83 (34.02)     8:51.86 (34.03)
        9:25.50 (33.64)     9:59.26 (33.76)    10:32.50 (33.24)    11:03.74 (31.24)
 18 Robinson, Lily            13 Upper Main Line     11:32.45   11:05.70        
              29.03     1:01.46 (32.43)     1:34.47 (33.01)     2:07.89 (33.42)
        2:41.76 (33.87)     3:15.54 (33.78)     3:49.46 (33.92)     4:23.42 (33.96)
        4:57.10 (33.68)     5:31.09 (33.99)     6:05.02 (33.93)     6:38.53 (33.51)
        7:11.90 (33.37)     7:45.48 (33.58)     8:19.19 (33.71)     8:52.77 (33.58)
        9:26.85 (34.08)    10:00.20 (33.35)    10:33.43 (33.23)    11:05.70 (32.27)
 19 Hynes, Kylee              14 Greater Philadel    10:58.27   11:06.13        
              29.36     1:01.27 (31.91)     1:33.94 (32.67)     2:06.84 (32.90)
        2:39.90 (33.06)     3:13.18 (33.28)     3:46.33 (33.15)     4:19.58 (33.25)
        4:52.77 (33.19)     5:26.15 (33.38)     5:59.31 (33.16)     6:32.76 (33.45)
        7:06.36 (33.60)     7:40.15 (33.79)     8:14.10 (33.95)     8:48.27 (34.17)
        9:22.76 (34.49)     9:57.47 (34.71)    10:32.27 (34.80)    11:06.13 (33.86)
 20 Gagnon, Katarina          13 Jersey Wahoos       11:33.06   11:06.80        
              29.59     1:01.93 (32.34)     1:35.62 (33.69)     2:09.13 (33.51)
        2:42.61 (33.48)     3:16.23 (33.62)     3:49.97 (33.74)     4:23.58 (33.61)
        4:57.21 (33.63)     5:30.99 (33.78)     6:04.64 (33.65)     6:38.26 (33.62)
        7:11.99 (33.73)     7:45.88 (33.89)     8:19.97 (34.09)     8:53.81 (33.84)
        9:27.57 (33.76)    10:00.81 (33.24)    10:34.25 (33.44)    11:06.80 (32.55)
 21 Kalish, Lindsay           13 Unattached          11:06.95   11:10.16        
              30.83     1:04.08 (33.25)     1:37.29 (33.21)     2:10.71 (33.42)
        2:44.62 (33.91)     3:18.30 (33.68)     3:51.92 (33.62)     4:25.41 (33.49)
        4:59.38 (33.97)     5:33.34 (33.96)     6:06.95 (33.61)     6:40.65 (33.70)
        7:14.59 (33.94)     7:48.28 (33.69)     8:21.78 (33.50)     8:55.65 (33.87)
        9:29.54 (33.89)    10:03.12 (33.58)    10:36.80 (33.68)    11:10.16 (33.36)
 22 Dagg, Kiersten            13 Unattached          11:12.29   11:11.63        
              30.43     1:03.41 (32.98)     1:36.58 (33.17)     2:10.36 (33.78)
        2:44.22 (33.86)     3:18.11 (33.89)     3:52.51 (34.40)     4:26.73 (34.22)
        5:00.98 (34.25)     5:35.03 (34.05)     6:08.88 (33.85)     6:43.24 (34.36)
        7:17.31 (34.07)     7:51.05 (33.74)     8:25.40 (34.35)     8:59.29 (33.89)
        9:33.15 (33.86)    10:06.60 (33.45)    10:39.80 (33.20)    11:11.63 (31.83)
 23 Groff, Avery              14 York YMCA           11:23.33   11:12.88        
              30.45     1:04.38 (33.93)     1:37.87 (33.49)     2:11.85 (33.98)
        2:45.46 (33.61)     3:19.16 (33.70)     3:52.91 (33.75)     4:26.81 (33.90)
        5:00.64 (33.83)     5:34.40 (33.76)     6:08.21 (33.81)     6:42.61 (34.40)
        7:16.60 (33.99)     7:50.77 (34.17)     8:25.05 (34.28)     8:59.04 (33.99)
        9:33.32 (34.28)    10:07.19 (33.87)    10:40.95 (33.76)    11:12.88 (31.93)
 24 Strayer, Catherine        14 York YMCA           11:21.80   11:14.27        
              29.77     1:02.33 (32.56)     1:35.76 (33.43)     2:09.49 (33.73)
        2:43.34 (33.85)     3:17.38 (34.04)     3:51.28 (33.90)     4:25.03 (33.75)
        4:59.11 (34.08)     5:33.33 (34.22)     6:07.49 (34.16)     6:41.70 (34.21)
        7:15.78 (34.08)     7:49.89 (34.11)     8:24.13 (34.24)     8:58.32 (34.19)
        9:32.59 (34.27)    10:06.81 (34.22)    10:40.95 (34.14)    11:14.27 (33.32)
 25 Burns, Delaney            14 Upper Main Line     11:36.84   11:14.86        
              29.31     1:02.45 (33.14)     1:36.17 (33.72)     2:10.17 (34.00)
        2:43.95 (33.78)     3:17.85 (33.90)     3:51.68 (33.83)     4:26.00 (34.32)
        5:00.26 (34.26)     5:34.65 (34.39)     6:09.18 (34.53)     6:43.60 (34.42)
        7:17.96 (34.36)     7:52.57 (34.61)     8:27.09 (34.52)     9:01.16 (34.07)
        9:35.55 (34.39)    10:09.63 (34.08)    10:43.49 (33.86)    11:14.86 (31.37)
 26 Ulmer, Sydney             14 York YMCA           11:34.73   11:15.51        
              30.02     1:03.26 (33.24)     1:36.73 (33.47)     2:10.48 (33.75)
        2:44.03 (33.55)     3:17.82 (33.79)     3:51.81 (33.99)     4:26.20 (34.39)
        5:00.32 (34.12)     5:34.50 (34.18)     6:09.10 (34.60)     6:43.45 (34.35)
        7:18.22 (34.77)     7:52.68 (34.46)     8:27.08 (34.40)     9:01.45 (34.37)
        9:36.04 (34.59)    10:09.76 (33.72)