Licensed to Norristown Area Aquatic Club
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 2/3/2018 05:58 PM
                   NAAC - FSA Dual Meet 20180203 - 2/3/2018                    
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 11 & Over 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kingsley, Emma B    14 FSA-MA               4:57.70    5:06.22         20  
      34.68   37.69   39.01   39.24   39.08   38.94   39.26   38.32
 
Event 2  Boys 11 & Over 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Park, Tate J        14 FSA-MA               4:56.21    4:58.94         20  
      34.40   38.02   39.09   39.01   38.53   37.55   36.55   35.79
  2 Chiu, Brandon       11 FSA-MA               5:32.61    5:15.22         17  
      37.15   40.38   41.26   41.31   40.54   39.33   37.83   37.42
 
Event 3  Girls 11 & Over 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Scheuer, Maddie L   14 FSA-MA               2:28.71    2:31.93         20  
      34.25   37.62   40.47   39.59                                
  2 Hartzel, Kayla      15 NAAC-MA              2:36.94    2:33.84         17  
      34.54   38.30   41.37   39.63                                
  3 David, Summer       16 FSA-MA               2:51.58    2:50.47         16  
      38.72   43.49   45.94   42.32                                
  4 Rasmussen, Becca S  12 FSA-MA                    NT    2:54.51         15  
      41.21   45.46   45.22   42.62                                
  5 Lin, Sophie S       12 FSA-MA                    NT    3:10.62         14  
      41.60   49.15   51.40   48.47                                
 
Event 4  Boys 11 & Over 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brown, Mario L      16 NAAC-MA                   NT    2:22.87         20  
  2 Ruane, Tyler        14 NAAC-MA                   NT    2:36.18         17  
  3 Young, Ethan M      12 FSA-MA               2:38.00    2:40.29         16  
  4 Schutta, Ben H      11 FSA-MA               2:42.99    2:49.49         15  
  5 Mosier, Aaron W     12 NAAC-MA                   NT    3:20.96         14  
 
Event 5  Girls 9 & Over 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Girasole-Culhane,   13 FSA-MA               1:11.05    1:10.98         20  
      34.54   36.44                                                
  2 Parks, Olivia       14 NAAC-MA              1:10.95    1:11.51         17  
      33.95   37.56                                                
  3 David, Summer       16 FSA-MA               1:19.80    1:18.96         16  
      37.16   41.80                                                
  4 VanBuskirk, Ash     13 NAAC-MA              1:19.21    1:24.57         15  
      38.80   45.77                                                
  5 Crist, Rachel L     10 NAAC-MA              1:33.51    1:27.90         14  
      42.25   45.65                                                
  6 Schaenen, Nola A    10 FSA-MA               1:32.92    1:28.20         13  
      41.97   46.23                                                
  7 Jones, Gwyneth M    12 FSA-MA                    NT    1:38.53         12  
      46.04   52.49                                                
 
Event 6  Boys 9 & Over 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Waskiewicz, Alex J  16 NAAC-MA              1:03.68    1:04.43         20  
      30.39   34.04                                                
  2 Berger, Benjamin H  10 FSA-MA               1:30.93    1:30.70         17  
      42.74   47.96                                                
  3 Seder, Mason R       9 FSA-MA               2:03.47    2:02.96         16  
      52.81 1:10.15                                                
 
Event 7  Girls 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brown, Kyran I      14 NAAC-MA                34.24      34.08         20  
  2 DiPaolo, Haidyn     12 NAAC-MA                36.11      35.83         17  
  3 Khelil Cherfi, Yas  12 FSA-MA                    NT      36.29         16  
  4 Weston, Lily A      11 FSA-MA                    NT      36.81         15  
  5 Mottolo, Sam E      15 NAAC-MA                40.64      40.56         14  
  6 DiPaolo, Marisa      9 NAAC-MA                45.23      42.90         13  
  7 Brenner, Ruby P     11 FSA-MA                 47.43      43.23         12  
  8 Seegers, Lauren     11 NAAC-MA                45.56      44.19         11  
  9 Lozano, Nati J      12 NAAC-MA                   NT      45.87          9  
 10 Cowan, Kelcie Q      9 FSA-MA                    NT      47.60          7  
 11 Mosier, Lydia H     10 NAAC-MA                47.89      47.83          6  
 12 Zeroual, Aya         8 NAAC-MA                50.14      53.09          5  
 13 Smith, Hannah L      9 FSA-MA                 57.31      56.11          4  
 14 Marinello, Carly T  10 NAAC-MA                56.25      56.40          3  
 15 Arobone, Isabel      9 NAAC-MA              1:02.05    1:05.03          2  
 
Event 8  Boys 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brown, Mario L      16 NAAC-MA                27.89      29.00         20  
  2 Ruane, Tyler        14 NAAC-MA                31.12      31.09         17  
  3 Dowell, Jack        11 NAAC-MA                40.59      39.53         16  
  4 Greineder, Max X    10 FSA-MA                 43.20      42.12         15  
  5 Jawork, Jack        10 FSA-MA                 45.83      43.19         14  
  6 Pelzer, Jack B      12 FSA-MA                 46.91      45.00         13  
  7 Djakovic, Milan      9 FSA-MA                 44.82      47.06         12  
  8 Young, Alex S       10 FSA-MA                 53.91      53.95         11  
  9 Lopez, Osmand        9 NAAC-MA              1:01.54      54.72          9  
 10 Zingarelli, Rocco    9 FSA-MA                 48.95      55.63          7  
 11 Dellaratta, Christ   9 NAAC-MA                   NT      56.13          6  
 12 Pavese, Gio T        9 NAAC-MA                   NT      57.11          5  
 13 Seder, Mason R       9 FSA-MA                 55.20      59.11          4  
 14 Jung, Max            8 FSA-MA                 57.10    1:05.80          3  
 15 Nguyen, Nam Q        9 NAAC-MA              1:39.39    1:54.11          2  
 -- Allison, Jaiden      9 NAAC-MA                   NT        DNF        
      Did not finish
 
Event 9  Girls 8 & Under 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Marsh, Cordelia R    8 NAAC-MA                21.61      20.26         20  
  2 Johnson, Izzy        7 NAAC-MA                23.19      20.68         17  
  3 Zeroual, Aya         8 NAAC-MA                23.10      24.33         16  
  4 Seegers, Sarah       8 NAAC-MA                25.64      27.17         15  
  5 Renna, Elise G       7 NAAC-MA                29.68      28.76         14  
  6 Bennani, Marwa       6 NAAC-MA                36.02      30.04         13  
  7 Bartsch, Savannah    7 NAAC-MA                33.17      30.20         12  
  8 Pavese, Natalia L    8 NAAC-MA                   NT      39.03         11  
  9 Mosier, Esther M     5 NAAC-MA                39.14      40.22          9  
 
Event 10  Boys 8 & Under 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jung, Max            8 FSA-MA                 25.12      26.79         20  
  2 Weston, Abe B        8 FSA-MA                    NT      27.12         17  
  3 Zeroual, Mohamed T   6 NAAC-MA                44.31      40.54         16  
  4 Baladi, Aymen        8 NAAC-MA                39.89      43.12         15  
  5 Arobone, Carter      6 NAAC-MA                45.11      50.67         14  
 
Event 11  Girls 11 & Over 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Girasole-Culhane,   13 FSA-MA               3:16.61    3:16.86         20  
                      49.83   51.27   51.13                        
 
Event 12  Boys 11 & Over 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Park, Tate J        14 FSA-MA               2:35.51    2:47.36         20  
      38.67   43.62   43.18   41.89                                
 
Event 13  Girls 9 & Over 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Parks, Olivia       14 NAAC-MA              1:33.51    1:33.34         20  
      45.55   47.79                                                
  2 Brown, Kyran I      14 NAAC-MA              1:35.35    1:37.20         17  
      46.24   50.96                                                
  3 Hartzel, Kayla      15 NAAC-MA              1:53.45    1:45.97         16  
      50.07   55.90                                                
  4 Sherman, Ella L     10 FSA-MA               1:56.88    1:54.35         15  
      54.45   59.90                                                
  5 Mottolo, Sam E      15 NAAC-MA              1:54.56    1:55.28         14  
      54.56 1:00.72                                                
  6 Kelly, Sarah C      13 NAAC-MA                   NT    1:58.32         13  
      54.83 1:03.49                                                
 
Event 14  Boys 9 & Over 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Waskiewicz, Alex J  16 NAAC-MA              1:18.82    1:19.93         20  
      37.09   42.84                                                
  2 Ruane, Tyler        14 NAAC-MA              1:25.08    1:30.91         17  
      43.89   47.02                                                
  3 Park, Brody H       10 FSA-MA               1:50.73    1:54.25         16  
      53.40 1:00.85                                                
  4 LeBendig, Will      13 NAAC-MA              2:01.91    1:56.58         15  
      54.34 1:02.24                                                
  5 VanBuskirk, Will    10 NAAC-MA              1:51.65    1:56.65         14  
      55.71 1:00.94                                                
 
Event 15  Girls 9 & Over 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lin, Sophie S       12 FSA-MA                 53.14      47.60         20  
  2 Schaenen, Nola A    10 FSA-MA                 52.63      50.83         17  
  3 Ammon, Isabella R   10 FSA-MA                 52.71      52.82         16  
  4 Weston, Lily A      11 FSA-MA                    NT      53.04         15  
  5 Seegers, Lauren     11 NAAC-MA                54.40      54.04         14  
  6 Brenner, Ruby P     11 FSA-MA                    NT      54.25         13  
  7 Lin, Ava A           9 FSA-MA                 53.61      55.15         12  
  8 Crist, Rachel L     10 NAAC-MA                   NT    1:08.93         11  
  9 Marinello, Carly T  10 NAAC-MA              1:12.01    1:12.60          9  
 10 DiPaolo, Marisa      9 NAAC-MA              1:16.63    1:18.34          7  
 11 Arobone, Isabel      9 NAAC-MA              1:19.06    1:20.03          6  
 12 Smith, Hannah L      9 FSA-MA               1:26.56    1:21.23          5  
 -- Lozano, Nati J      12 NAAC-MA                   NT         DQ        
      Scissors kick
 
Event 16  Boys 9 & Over 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Berger, Benjamin H  10 FSA-MA                 52.57      53.53         20  
  2 Greineder, Max X    10 FSA-MA               1:02.84    1:08.56         17  
  3 Djakovic, Milan      9 FSA-MA                    NT    1:10.03         16  
  4 Zingarelli, Rocco    9 FSA-MA                    NT    1:19.31         15  
 -- Lopez, Osmand        9 NAAC-MA              1:25.07         DQ        
      Arms past hipline
 
Event 17  Girls 8 & Under 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Marsh, Cordelia R    8 NAAC-MA                32.63      31.04         20  
  2 Seegers, Sarah       8 NAAC-MA                35.81      31.80         17  
  3 Johnson, Izzy        7 NAAC-MA                33.28      34.73         16  
  4 Renna, Elise G       7 NAAC-MA                47.26      46.80         15  
 
Event 18  Boys 8 & Under 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jung, Max            8 FSA-MA                 42.71      42.03         20  
 -- Zeroual, Mohamed T   6 NAAC-MA                   NT         DQ        
      One hand touch
 -- Weston, Abe B        8 FSA-MA                    NT         DQ        
      Arms past hipline
 
Event 19  Girls 11 & Over 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Scheuer, Maddie L   14 FSA-MA               2:54.16    2:56.61         20  
                      43.79   46.38   48.60                        
 
Event 20  Boys 11 & Over 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chiu, Brandon       11 FSA-MA               2:54.31    2:48.47         20  
      36.47   41.52   47.24   43.24                                
 
Event 21  Girls 9 & Over 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kingsley, Emma B    14 FSA-MA               1:14.14    1:17.95         20  
      36.06   41.89                                                
  2 Parks, Olivia       14 NAAC-MA              1:25.21    1:27.66         17  
      40.41   47.25                                                
  3 Kelly, Sarah C      13 NAAC-MA              1:34.11    1:37.52         16  
      44.31   53.21                                                
  4 VanBuskirk, Ash     13 NAAC-MA              1:55.65    1:54.41         15  
      51.75 1:02.66                                                
 
Event 22  Boys 9 & Over 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brown, Mario L      16 NAAC-MA              1:06.53    1:09.94         20  
      31.95   37.99                                                
  2 Young, Ethan M      12 FSA-MA               1:21.92    1:24.54         17  
      38.02   46.52                                                
  3 Schutta, Ben H      11 FSA-MA               1:27.81    1:31.59         16  
      43.02   48.57                                                
  4 LeBendig, Will      13 NAAC-MA                   NT    1:50.42         15  
      49.60 1:00.82                                                
  5 Mosier, Aaron W     12 NAAC-MA                   NT    2:00.41         14  
      55.64 1:04.77                                                
  6 Dowell, Jack        11 NAAC-MA                   NT    2:02.15         13  
      55.23 1:06.92                                                
 
Event 23  Girls 9 & Over 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 DiPaolo, Haidyn     12 NAAC-MA                42.95      44.43         20  
  2 Khelil Cherfi, Yas  12 FSA-MA                 51.33      45.29         17  
  3 Sherman, Ella L     10 FSA-MA                 44.68      46.27         16  
  4 Schaenen, Nola A    10 FSA-MA                 48.35      49.99         15  
  5 Lin, Ava A           9 FSA-MA                    NT      56.19         14  
  6 DiPaolo, Marisa      9 NAAC-MA                57.44      58.15         13  
  7 Mosier, Lydia H     10 NAAC-MA                   NT    1:03.53         12  
  8 Lozano, Nati J      12 NAAC-MA                   NT    1:06.04         11  
  9 Marinello, Carly T  10 NAAC-MA              1:29.97    1:27.22          9  
 -- Lin, Sophie S       12 FSA-MA                    NT         DQ        
      Kick breaststroke type
 -- Ammon, Isabella R   10 FSA-MA                 45.65         DQ        
      Alternating Kick
 
Event 24  Boys 9 & Over 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 VanBuskirk, Will    10 NAAC-MA                50.67      54.40         20  
  2 Jawork, Jack        10 FSA-MA                 55.36      57.55         17  
  3 Dellaratta, Christ   9 NAAC-MA                   NT    1:16.82         16  
 -- Lopez, Osmand        9 NAAC-MA                   NT         DQ        
      Kick breaststroke type
 
Event 25  Girls 8 & Under 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Marsh, Cordelia R    8 NAAC-MA                29.61      28.29         20  
  2 Zeroual, Aya         8 NAAC-MA                28.50      28.37         17  
  3 Johnson, Izzy        7 NAAC-MA                25.73      31.44         16  
 -- Renna, Elise G       7 NAAC-MA                41.43         DQ        
      Scissors kick
 -- Mosier, Esther M     5 NAAC-MA                51.16         DQ        
      Alternating Kick
 
Event 27  Girls 11 & Over 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kingsley, Emma B    14 FSA-MA               2:34.12    2:41.34         20  
                      40.73   41.37   40.13                        
  2 David, Summer       16 FSA-MA               3:18.63    3:21.17         17  
                      51.87   52.58   49.86                        
 
Event 28  Boys 11 & Over 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Park, Tate J        14 FSA-MA               2:35.87    2:46.88         20  
      39.74   40.99   41.47   44.68                                
 
Event 29  Girls 9 & Over 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Girasole-Culhane,   13 FSA-MA               1:24.14    1:25.60         20  
      41.98   43.62                                                
  2 Hartzel, Kayla      15 NAAC-MA              1:26.06    1:26.79         17  
      41.51   45.28                                                
  3 Rasmussen, Becca S  12 FSA-MA               1:32.60    1:29.21         16  
      44.18   45.03                                                
  4 David, Summer       16 FSA-MA               1:30.66    1:36.45         15  
      47.48   48.97                                                
  5 Sherman, Ella L     10 FSA-MA               1:41.94    1:46.42         14  
      53.11   53.31                                                
 -- VanBuskirk, Ash     13 NAAC-MA              1:54.44         DQ        
      Delay initiating turn
      55.65                                                        
 
Event 30  Boys 9 & Over 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Waskiewicz, Alex J  16 NAAC-MA              1:13.15    1:13.67         20  
      34.92   38.75                                                
  2 Chiu, Brandon       11 FSA-MA               1:18.49    1:19.06         17  
      39.00   40.06                                                
  3 LeBendig, Will      13 NAAC-MA                   NT    1:46.12         16  
      52.36   53.76                                                
  4 Berger, Benjamin H  10 FSA-MA               1:54.85    1:51.33         15  
  5 Mosier, Aaron W     12 NAAC-MA                   NT    1:57.64         14  
 
Event 31  Girls 9 & Over 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 DiPaolo, Haidyn     12 NAAC-MA                44.79      45.86         20  
  2 Weston, Lily A      11 FSA-MA                    NT      47.54         17  
  3 Brenner, Ruby P     11 FSA-MA               1:01.43      54.86         16  
  4 Crist, Rachel L     10 NAAC-MA                52.25      55.80         15  
  5 Cowan, Kelcie Q      9 FSA-MA                    NT      56.12         14  
  6 Mosier, Lydia H     10 NAAC-MA                55.40      56.47         13  
  7 Jones, Gwyneth M    12 FSA-MA                    NT      58.86         12  
  8 Smith, Hannah L      9 FSA-MA               1:07.51    1:02.31         11  
  9 Lozano, Nati J      12 NAAC-MA                   NT    1:05.13          9  
 10 Marinello, Carly T  10 NAAC-MA              1:10.09    1:15.15          7  
 11 Arobone, Isabel      9 NAAC-MA              1:15.26    1:17.35          6  
 
Event 32  Boys 9 & Over 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Park, Brody H       10 FSA-MA                 41.47      40.69         20  
  2 Djakovic, Milan      9 FSA-MA                 52.36      52.58         17  
  3 Greineder, Max X    10 FSA-MA                 49.12      53.39         16  
  4 VanBuskirk, Will    10 NAAC-MA                51.97      53.44         15  
  5 Young, Alex S       10 FSA-MA                 58.42      55.08         14  
  6 Pelzer, Jack B      12 FSA-MA                 52.43      59.88         13  
  7 Seder, Mason R       9 FSA-MA                    NT    1:00.71         12  
  8 McGarvey, Finn L     9 FSA-MA                    NT    1:02.57         11  
  9 Zingarelli, Rocco    9 FSA-MA                 59.48    1:05.79          9  
 10 Pavese, Gio T        9 NAAC-MA              1:04.45    1:08.07          7  
 11 Dellaratta, Christ   9 NAAC-MA              1:09.94    1:12.18          6  
 12 Nguyen, Nam Q        9 NAAC-MA                   NT    3:02.89          5  
 -- Allison, Jaiden      9 NAAC-MA                   NT         DQ        
      Not on back off wall
 -- Dowell, Jack        11 NAAC-MA                54.43         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Lopez, Osmand        9 NAAC-MA              1:06.79         DQ        
      Not on back off wall
 
Event 33  Girls 8 & Under 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Marsh, Cordelia R    8 NAAC-MA                25.56      23.92         20  
  2 Johnson, Izzy        7 NAAC-MA                27.38      25.99         17  
  3 Zeroual, Aya         8 NAAC-MA                   NT      30.86         16  
  4 Bartsch, Savannah    7 NAAC-MA                31.67      30.91         15  
  5 Renna, Elise G       7 NAAC-MA                38.12      34.20         14  
  6 Bennani, Marwa       6 NAAC-MA                37.66      35.31         13  
  7 Seegers, Sarah       8 NAAC-MA                   NT      38.31         12  
  8 Pavese, Natalia L    8 NAAC-MA                   NT      47.03         11  
 -- Mosier, Esther M     5 NAAC-MA                43.65         DQ        
      Other
 
Event 34  Boys 8 & Under 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jung, Max            8 FSA-MA                 29.68      29.59         20  
  2 Weston, Abe B        8 FSA-MA                    NT      33.32         17  
  3 Zeroual, Mohamed T   6 NAAC-MA                38.62      35.71         16  
  4 Baladi, Aymen        8 NAAC-MA                46.31      40.85         15  
  5 Arobone, Carter      6 NAAC-MA                58.82    1:33.37         14  
 
Event 35  Girls 11 & Over 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Scheuer, Maddie L   14 FSA-MA               2:48.33    2:50.83         20  
      36.39   44.20   50.82   39.42                                
  2 Brown, Kyran I      14 NAAC-MA                   NT    3:10.31         17  
      42.95   53.74   53.91   39.71                                
  3 Rasmussen, Becca S  12 FSA-MA               3:18.42    3:12.25         16  
      42.83   48.56   57.72   43.14                                
  4 Kelly, Sarah C      13 NAAC-MA                   NT    3:22.64         15  
      44.17   52.48 1:03.29   42.70                                
 
Event 36  Boys 11 & Over 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Young, Ethan M      12 FSA-MA               3:04.26    3:02.23         20  
      39.48   46.23   56.33   40.19                                
 
Event 37  Girls 9 & Over 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ammon, Isabella R   10 FSA-MA               1:37.21    1:43.08         20  
      48.73   54.35                                                
  2 Jones, Gwyneth M    12 FSA-MA               2:10.56    2:05.16         17  
    1:03.21 1:01.95                                                
  3 Cowan, Kelcie Q      9 FSA-MA                    NT    2:06.39         16  
      58.16 1:08.23                                                
  4 Arobone, Isabel      9 NAAC-MA                   NT    2:39.03         15  
    1:19.94 1:19.09                                                
 -- Lin, Ava A           9 FSA-MA               1:49.00         DQ        
      Out of sequence - IM
      55.60 1:00.06                                                
 
Event 38  Boys 9 & Over 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schutta, Ben H      11 FSA-MA               1:27.01    1:30.85         20  
      42.47   48.38                                                
  2 Park, Brody H       10 FSA-MA               1:32.63    1:41.12         17  
      47.70   53.42                                                
  3 McGarvey, Finn L     9 FSA-MA                    NT    2:00.12         16  
    1:15.83   44.29                                                
  4 Young, Alex S       10 FSA-MA               2:16.53    2:16.82         15  
    1:07.44 1:09.38                                                
 -- Pelzer, Jack B      12 FSA-MA               1:57.92         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
      58.76 1:11.03                                                
 
Event 40  Mixed 9-12 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Friends Select Aquatics-MA  'A'                  NT    2:17.78         40  
     1) Young, Ethan M M12              2) Rasmussen, Becca S W12         
     3) Khelil Cherfi, Yasmine M W12    4) Chiu, Brandon M11              
       33.95    35.66    36.46    31.71                                    
  2 Friends Select Aquatics-MA  'B'                  NT    2:33.11         34  
     1) Park, Brody H M10               2) Schaenen, Nola A W10           
     3) Ammon, Isabella R W10           4) Schutta, Ben H M11             
       37.82    42.70    38.33    34.26                                    
  3 Norristown Area Aquatics Club-MA  'A'       2:40.89    2:43.59         32  
     1) DiPaolo, Haidyn W12             2) Crist, Rachel L W10            
     3) VanBuskirk, Will M10            4) Dowell, Jack M11               
       36.85    44.06    41.53    41.15                                    
  4 Friends Select Aquatics-MA  'C'                  NT    2:45.47         30  
     1) Sherman, Ella L W10             2) Lin, Sophie S W12              
     3) Greineder, Max X M10            4) Berger, Benjamin H M10         
       40.08    41.62    43.54    40.23                                    
  5 Friends Select Aquatics-MA  'D'                  NT    3:06.53         28  
     1) Weston, Lily A W11              2) Lin, Ava A W9                  
     3) Djakovic, Milan M9              4) Pelzer, Jack B M12             
       39.57    47.05    53.01    46.90                                    
  6 Norristown Area Aquatics Club-MA  'B'       3:14.81    3:21.85         26  
     1) Mosier, Aaron W M12             2) Dellaratta, Christopher N M9   
     3) Mosier, Lydia H W10             4) DiPaolo, Marisa W9             
       45.43  1:04.73    49.69    42.00                                    
  7 Friends Select Aquatics-MA  'E'                  NT    3:35.46         24  
     1) Jones, Gwyneth M W12            2) Brenner, Ruby P W11            
     3) McGarvey, Finn L M9             4) Young, Alex S M10              
       51.48    49.75    59.63    54.60                                    
  8 Friends Select Aquatics-MA  'F'                  NT    3:46.19         22  
     1) Zingarelli, Rocco E M9          2) Smith, Hannah L W9             
     3) Seder, Mason R M9               4) Cowan, Kelcie Q W9             
       59.15    58.63    58.35    50.06                                    
 
Event 41  Mixed 13 & Over 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Friends Select Aquatics-MA  'A'                  NT    1:59.30         40  
     1) Kingsley, Emma B W14            2) Scheuer, Maddie L W14          
     3) Girasole-Culhane, Alexa I W13   4) Park, Tate J M14               
       30.11    31.25    30.96    26.98                                    
  2 Norristown Area Aquatics Club-MA  'A'       2:04.50    2:02.97         34  
     1) Brown, Mario L M16              2) Brown, Kyran I W14             
     3) Hartzel, Kayla W15              4) Waskiewicz, Alex J M16         
       28.28    32.75    33.22    28.72                                    
  3 Norristown Area Aquatics Club-MA  'B'       2:19.22    2:14.85         32  
     1) Ruane, Tyler M14                2) Kelly, Sarah C W13             
     3) LeBendig, Will M13              4) Parks, Olivia W14              
       30.41    35.19    37.17    32.08                                    
 
                    Combined Team Scores - Through Event 41                    
 
  1. Friends Select Aquatics            1614   2. Norristown Area Aquatics Club      1510
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 41                    
 
  1. Norristown Area Aquatics Club       903   2. Friends Select Aquatics             696
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 41                     
 
  1. Friends Select Aquatics             700   2. Norristown Area Aquatics Club       483