Licensed to Middle Atlantic Swimming-Sr SC Champ - Organization License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 10/9/2017 01:44 PM
                   2017 MA MARA Intra-squad Meet - 10/1/2017                   
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marauder Aquatic Club-MA  'A'                     1:36.49    1:39.22   40  
     1) Orr, A E 8                      2) Boettger, R M 6                
     3) Landis, D K 8                   4) Marks, H G 8                   
     1:05.25  1:39.22                                                      
 -- Marauder Aquatic Club-MA  'B'                          NT         DQ  
     1) Alexander, E L 7                2) DeMaria, B S 6                 
     3) Bishop, C A 8                   4) Waltman, M E 8                 
       59.58       DQ                                                      
 
Event 2  Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marauder Aquatic Club-MA  'A'                     1:29.85    2:10.47   40  
     1) Gustafson, G H 6                2) Winand, D L 7                  
     3) Appleby, C I 5                  4) Kalbach, H W 6                 
     1:02.64  2:10.47                                                      
 
Event 3  Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marauder Aquatic Club-MA  'A'                     2:42.44    2:44.70   40  
     1) Baldrige, E L 9                 2) Roth, S E 10                   
     3) Dennis, L B 9                   4) Schwartz, L G 9                
       41.70  1:31.32  2:09.62  2:44.70                                    
  2 Marauder Aquatic Club-MA  'B'                     3:11.55    3:32.88   34  
     1) Cruz, K N 9                     2) Esh, B L 10                    
     3) Wolpert, M P 9                  4) Hershock, A K 9                
       52.84  1:50.82  2:38.62  3:32.88                                    
 -- Marauder Aquatic Club-MA  'C'                          NT         DQ  
     1) Shaw, S J 10                    2) Kendig, L R 9                  
     3) Winand, M L 10                  4) Geiger, R R 9                  
       52.45  1:49.33  2:31.02       DQ                                    
 
Event 4  Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Marauder Aquatic Club-MA  'A'                     2:28.51         DQ  
     1) Alexander, W H 10               2) Colabucci, A B 9               
     3) Russell, T J 9                  4) Perry, L C 10                  
       49.29  1:59.22  2:44.97       DQ                                    
 
Event 5  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marauder Aquatic Club-MA  'A'                     2:18.35    2:16.94   40  
     1) Schweigert, C E 12              2) Paisley, Z P 12                
     3) Fulmer, B G 12                  4) Wolfe, E V 12                  
       35.38  1:13.43  1:48.60  2:16.94                                    
  2 Marauder Aquatic Club-MA  'B'                     2:34.48    2:30.87   34  
     1) Bishop, L E 11                  2) Thompson, H G 12               
     3) Clinton, L A 12                 4) Landis, E M 12                 
       39.50  1:20.97  1:58.86  2:30.87                                    
 
Event 6  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marauder Aquatic Club-MA  'B'                          NT    2:46.30   40  
     1) Long, E M 11                    2) Reen, N R 11                   
     3) Barry, S D 12                   4) Jones, B 11                    
       45.51  1:32.89  2:12.17  2:46.30                                    
 -- Marauder Aquatic Club-MA  'A'                     2:25.70         DQ  
     1) Baldrige, K T 12                2) Root, J R 11                   
     3) Almodovar, J J 11               4) Clow, B R 12                   
       37.90  1:21.64  1:52.61       DQ                                    
 
Event 7  Girls 13 & Over 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marauder Aquatic Club-MA  'A'                     2:04.68    2:09.24   40  
     1) Kendig, J B 15                  2) Root, E A 13                   
     3) Clow, J R 14                    4) Russell, A 15                  
       35.34  1:08.86  1:39.87  2:09.24                                    
  2 Marauder Aquatic Club-MA  'B'                     2:26.62    2:23.98   34  
     1) Kauffman, A F 13                2) McCormick, K M 15              
     3) Brinkman, S Q 14                4) Smith, T A 13                  
       37.24  1:22.83  1:49.56  2:23.98                                    
 -- Marauder Aquatic Club-MA  'C'                     2:57.62         DQ  
     1) Beelen, A N 13                  2) Rittenhouse, J R 13            
     3) Preston, K E 13                 4) Seminara, R V 14               
       42.86  1:30.15  2:19.39       DQ                                    
 
Event 8  Boys 13 & Over 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marauder Aquatic Club-MA  'A'                     2:01.67    1:50.62   40  
     1) Wilson, C J 16                  2) Barry, E J 14                  
     3) Kendig, W A 14                  4) Kunyu, P 14                    
       29.01    59.42  1:26.39  1:50.62                                    
  2 Marauder Aquatic Club-MA  'B'                     2:11.28    2:07.10   34  
     1) Eberly, N S 14                  2) Hughes, X J 14                 
     3) Russell, W J 13                 4) MacKilligan, C P 14            
       32.77  1:07.33  1:39.68  2:07.10                                    
  3 Marauder Aquatic Club-MA  'C'                          NT    2:18.91   32  
     1) Stengel, L P 13                 2) Miller, W R 13                 
     3) Moore, S R 13                   4) Winand, D F 13                 
       37.54  1:13.74  1:48.45  2:18.91                                    
 
Event 9  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Landis, D K                8 MARA-MA                17.78      17.45   20  
  2 Marks, H G                 8 MARA-MA                20.96      18.79   17  
  3 Alexander, E L             7 MARA-MA                   NT      22.05   16  
  4 Bishop, C A                8 MARA-MA                29.28      22.60   15  
  5 DeMaria, B S               6 MARA-MA                   NT      23.69   14  
  6 Wendler, E A               8 MARA-MA                   NT      24.44   13  
  7 Waltman, M E               8 MARA-MA                   NT      25.06   12  
  8 Swift, E N                 8 MARA-MA                   NT      29.98   11  
  9 Ream, A G                  8 MARA-MA                   NT      30.55    9  
 10 Helt, E F                  6 MARA-MA                   NT      33.47    7  
 11 Jones, E J                 7 MARA-MA                   NT      41.47    6  
 
Event 10  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gustafson, G H             6 MARA-MA                   NT      25.93   20  
  2 Paglia, J L                7 MARA-MA                   NT      29.21   17  
  3 Kalbach, H W               6 MARA-MA                   NT      29.23   16  
  4 Appleby, C I               5 MARA-MA                   NT      30.45   15  
  5 Spiller, J M               6 MARA-MA                   NT      36.87   14  
 
Event 11  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dennis, L B                9 MARA-MA                33.20      33.73   20  
  2 Baldrige, E L              9 MARA-MA                34.98      35.60   17  
  3 Winand, M L               10 MARA-MA                36.40      37.09   16  
  4 Esh, B L                  10 MARA-MA                   NT      39.04   15  
  5 Shaw, S J                 10 MARA-MA                   NT      42.08   14  
  6 Cruz, K N                  9 MARA-MA                48.02      42.22   13  
  7 Wolpert, M P               9 MARA-MA                38.50      42.51   12  
  8 Winand, A B                9 MARA-MA                46.13      44.02   11  
  9 Crill, A E                 9 MARA-MA                50.87      44.20    9  
 10 Geiger, R R                9 MARA-MA                   NT      49.61    7  
 11 Kendig, L R                9 MARA-MA                54.22      49.94    6  
 12 Rittenhouse, C R           9 MARA-MA                   NT      56.61    5  
 13 Helfrich, C R              9 MARA-MA                   NT    1:05.18    4  
 
Event 12  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Russell, T J               9 MARA-MA                42.06      40.39   20  
  2 Perry, L C                10 MARA-MA                   NT      42.34   17  
  3 Alexander, W H            10 MARA-MA                   NT      45.76   16  
  4 Colabucci, A B             9 MARA-MA                50.34      51.00   15  
 
Event 13  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wolfe, E V                12 MARA-MA                29.41      28.55   20  
  2 Paisley, Z P              12 MARA-MA                29.95      30.57   17  
  3 Landis, E M               12 MARA-MA                37.65      32.78   16  
  4 Bishop, L E               11 MARA-MA                34.47      34.36   14.5
  4 Clinton, L A              12 MARA-MA                   NT      34.36   14.5
  6 Winand, N L               11 MARA-MA                38.15      38.23   13  
 
Event 14  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Almodovar, J J            11 MARA-MA                28.04      28.22   20  
  2 Root, J R                 11 MARA-MA                30.28      32.39   17  
  3 Baldrige, K T             12 MARA-MA                34.43      33.00   16  
  4 Barry, S D                12 MARA-MA                43.99      33.79   15  
  5 Jones, B                  11 MARA-MA                35.44      34.40   14  
  6 Reen, N R                 11 MARA-MA                   NT      34.58   13  
  7 Helfrich, E M             11 MARA-MA                   NT      50.11   12  
 
Event 15  Girls 13 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clow, J R                 14 MARA-MA              1:04.05    1:05.35   20  
       31.09  1:05.35                                                      
  2 Kendig, J B               15 MARA-MA              1:02.66    1:06.06   17  
       31.76  1:06.06                                                      
  3 Russell, A                15 MARA-MA              1:04.65    1:06.67   16  
       32.13  1:06.67                                                      
  4 Brinkman, S Q             14 MARA-MA              1:10.27    1:08.01   15  
       32.37  1:08.01                                                      
  5 Kauffman, A F             13 MARA-MA              1:13.09    1:09.41   14  
       33.00  1:09.41                                                      
  6 Preston, K E              13 MARA-MA              1:17.20    1:19.44   13  
       36.43  1:19.44                                                      
  7 Beelen, A N               13 MARA-MA              1:17.90    1:23.60   12  
       37.69  1:23.60                                                      
  8 Rittenhouse, J R          13 MARA-MA              1:29.53    1:27.69   11  
     1:27.89  1:27.69                                                      
  9 Seminara, R V             14 MARA-MA              1:44.15    1:29.71    9  
       41.96  1:29.71                                                      
 -- Helfrich, D A             14 MARA-MA                   NT         DQ  
 
Event 16  Boys 13 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kunyu, P                  14 MARA-MA                52.47      52.51   20  
       25.95    52.51                                                      
  2 Kendig, W A               14 MARA-MA                55.39      54.88   17  
       26.27    54.88                                                      
  3 Wilson, C J               16 MARA-MA                57.11      55.44   16  
       26.19    55.44                                                      
  4 Barry, E J                14 MARA-MA                59.09      59.67   15  
       28.52    59.67                                                      
  5 MacKilligan, C P          14 MARA-MA                58.33    1:00.17   14  
       28.87  1:00.17                                                      
  6 Eberly, N S               14 MARA-MA                59.79    1:01.28   13  
       29.73  1:01.28                                                      
  7 Russell, W J              13 MARA-MA              1:03.62    1:05.21   12  
       30.69  1:05.21                                                      
  8 Moore, S R                13 MARA-MA                   NT    1:07.08   11  
       31.78  1:07.08                                                      
  9 Winand, D F               13 MARA-MA              1:09.99    1:10.17    9  
       31.67  1:10.17                                                      
 10 Stengel, L P              13 MARA-MA              1:15.69    1:14.07    7  
       35.79  1:14.07                                                      
 
Event 17  Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boettger, R M              6 MARA-MA                30.54      33.12   20  
 -- DeMaria, B S               6 MARA-MA                   NT         DQ  
 
Event 18  Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Winand, D L                7 MARA-MA                   NT      28.72   20  
 
Event 19  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baldrige, E L              9 MARA-MA                46.51      46.95   20  
  2 Roth, S E                 10 MARA-MA                47.21      48.18   17  
  3 Cruz, K N                  9 MARA-MA                52.55      50.86   16  
  4 Wolpert, M P               9 MARA-MA                51.85      54.11   15  
  5 Winand, A B                9 MARA-MA              1:02.89      55.45   14  
  6 Kendig, L R                9 MARA-MA                   NT      58.23   13  
  7 Geiger, R R                9 MARA-MA                   NT      59.41   12  
  8 Crill, A E                 9 MARA-MA              1:09.92      59.79   11  
 
Event 20  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Russell, T J               9 MARA-MA              1:08.35      54.87   20  
 
Event 21  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Paisley, Z P              12 MARA-MA                38.81      39.45   20  
  2 Thompson, H G             12 MARA-MA                42.75      41.59   17  
  3 Taylor, M C               11 MARA-MA                44.02      44.19   16  
  4 Winand, N L               11 MARA-MA                47.42      45.97   15  
  5 Clinton, L A              12 MARA-MA                   NT      45.99   14  
  6 Hughes, M S               12 MARA-MA                52.63      51.68   13  
 
Event 22  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Root, J R                 11 MARA-MA                40.92      42.17   20  
  2 Reen, N R                 11 MARA-MA                   NT      47.27   17  
  3 Jones, B                  11 MARA-MA                48.61      47.53   16  
 -- Clow, B R                 12 MARA-MA                51.11         DQ  
 
Event 23  Girls 13 & Over 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Root, E A                 13 MARA-MA                32.55      34.12   20  
  2 Brinkman, S Q             14 MARA-MA                   NT      40.88   17  
  3 McCormick, K M            15 MARA-MA                42.25      40.98   16  
  4 Beelen, A N               13 MARA-MA                   NT      41.74   15  
  5 Smith, T A                13 MARA-MA                   NT      45.84   14  
  6 Seminara, R V             14 MARA-MA                   NT      49.05   13  
  7 Preston, K E              13 MARA-MA                59.08      57.69   12  
 
Event 24  Boys 13 & Over 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barry, E J                14 MARA-MA                38.73      31.27   20  
  2 Hughes, X J               14 MARA-MA                39.16      34.81   17  
  3 Miller, W R               13 MARA-MA                40.84      36.86   16  
  4 Moore, S R                13 MARA-MA                   NT      38.87   15  
  5 Stengel, L P              13 MARA-MA                46.69      42.62   14  
 
Event 25  Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Landis, D K                8 MARA-MA                22.80      21.31   20  
  2 Orr, A E                   8 MARA-MA                24.00      21.98   17  
  3 DeMaria, B S               6 MARA-MA                   NT      26.76   16  
  4 Alexander, E L             7 MARA-MA                   NT      27.02   15  
  5 Wendler, E A               8 MARA-MA                   NT      28.25   14  
  6 Waltman, M E               8 MARA-MA                   NT      30.18   13  
  7 Bishop, C A                8 MARA-MA                29.18      30.63   12  
  8 Helt, E F                  6 MARA-MA                   NT      39.20   11  
  9 Swift, E N                 8 MARA-MA                   NT      40.06    9  
 -- Ream, A G                  8 MARA-MA                   NT         DQ  
 
Event 26  Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Paglia, J L                7 MARA-MA                   NT      30.19   20  
  2 Gustafson, G H             6 MARA-MA                   NT      30.98   17  
  3 Appleby, C I               5 MARA-MA                   NT      32.95   16  
  4 Spiller, J M               6 MARA-MA                   NT      34.26   15  
 -- Kalbach, H W               6 MARA-MA                   NT         DQ  
 
Event 27  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schwartz, L G              9 MARA-MA                45.01      39.97   20  
  2 Baldrige, E L              9 MARA-MA                41.15      40.71   17  
  3 Winand, M L               10 MARA-MA                   NT      43.55   16  
  4 Esh, B L                  10 MARA-MA                   NT      47.22   15  
  5 Shaw, S J                 10 MARA-MA                   NT      55.30   14  
  6 Cruz, K N                  9 MARA-MA                   NT      57.53   13  
  7 Crill, A E                 9 MARA-MA              1:02.39      58.72   12  
  8 Kendig, L R                9 MARA-MA                59.73    1:00.32   11  
  9 Rittenhouse, C R           9 MARA-MA                   NT    1:01.63    9  
 10 Geiger, R R                9 MARA-MA                   NT    1:02.11    7  
 -- Helfrich, C R              9 MARA-MA                   NT         DQ  
 
Event 28  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alexander, W H            10 MARA-MA                   NT      54.50   20  
  2 Colabucci, A B             9 MARA-MA                59.90    1:00.54   17  
 -- Perry, L C                10 MARA-MA                   NT         DQ  
 
Event 29  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wolfe, E V                12 MARA-MA                34.49      33.39   20  
  2 Schweigert, C E           12 MARA-MA                34.33      34.50   17  
  3 Fulmer, B G               12 MARA-MA                40.21      37.72   16  
  4 Landis, E M               12 MARA-MA                45.77      39.32   15  
  5 Hughes, M S               12 MARA-MA                46.31      45.59   14  
  6 Winand, N L               11 MARA-MA                51.27      46.80   13  
 
Event 30  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baldrige, K T             12 MARA-MA                40.24      38.58   20  
  2 Clow, B R                 12 MARA-MA                43.20      40.83   17  
  3 Jones, B                  11 MARA-MA                46.40      44.95   16  
  4 Long, E M                 11 MARA-MA                43.11      45.69   15  
 -- Helfrich, E M             11 MARA-MA                   NT         DQ  
 
Event 31  Girls 13 & Over 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kendig, J B               15 MARA-MA                33.65      36.18   20  
  2 Preston, K E              13 MARA-MA                45.93      42.88   17  
  3 Smith, T A                13 MARA-MA                   NT      44.35   16  
  4 Beelen, A N               13 MARA-MA                44.70      45.71   15  
  5 Rittenhouse, J R          13 MARA-MA                42.40      47.88   14  
 -- Helfrich, D A             14 MARA-MA                   NT         DQ  
 
Event 32  Boys 13 & Over 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kunyu, P                  14 MARA-MA                   NT      28.57   20  
  2 Wilson, C J               16 MARA-MA                30.00      29.76   17  
  3 Kendig, W A               14 MARA-MA                31.68      31.03   16  
  4 Eberly, N S               14 MARA-MA                31.87      33.30   15  
  5 Russell, W J              13 MARA-MA                34.96      34.63   14  
  6 Miller, W R               13 MARA-MA                42.92      36.52   13  
  7 Stengel, L P              13 MARA-MA                39.35      39.11   12  
  8 Moore, S R                13 MARA-MA                   NT      39.99   11  
  9 Winand, D F               13 MARA-MA                   NT      40.77    9  
 10 Ream, D A                 13 MARA-MA                   NT      44.56    7  
 
Event 33  Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Landis, D K                8 MARA-MA                20.99      19.72   20  
  2 Orr, A E                   8 MARA-MA                27.17      25.08   17  
  3 Marks, H G                 8 MARA-MA                28.54      27.25   16  
  4 Boettger, R M              6 MARA-MA                28.16      42.26   15  
 
Event 34  Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Winand, D L                7 MARA-MA                   NT      24.93   20  
  2 Appleby, C I               5 MARA-MA                   NT      41.17   17  
 
Event 35  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dennis, L B                9 MARA-MA                37.03      37.60   20  
  2 Schwartz, L G              9 MARA-MA                50.65      40.83   17  
  3 Roth, S E                 10 MARA-MA                43.36      44.33   16  
  4 Winand, M L               10 MARA-MA                   NT      45.27   15  
  5 Wolpert, M P               9 MARA-MA                41.95      47.75   14  
  6 Winand, A B                9 MARA-MA              1:05.65      51.62   13  
 
Event 36  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Russell, T J               9 MARA-MA                41.52      47.70   20  
 
Event 37  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fulmer, B G               12 MARA-MA                35.80      35.64   20  
  2 Bishop, L E               11 MARA-MA                   NT      38.21   17  
  3 Clinton, L A              12 MARA-MA                   NT      40.73   16  
  4 Thompson, H G             12 MARA-MA                41.51      41.32   15  
  5 Taylor, M C               11 MARA-MA                46.92      46.89   14  
 
Event 38  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Almodovar, J J            11 MARA-MA                30.45      30.74   20  
  2 Barry, S D                12 MARA-MA                   NT      44.06   17  
  3 Long, E M                 11 MARA-MA                47.09      48.25   16  
 
Event 39  Girls 13 & Over 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clow, J R                 14 MARA-MA                31.09      31.54   20  
  2 Russell, A                15 MARA-MA                32.38      31.79   17  
  3 Brinkman, S Q             14 MARA-MA                   NT      32.49   16  
  4 McCormick, K M            15 MARA-MA                35.80      34.03   15  
  5 Root, E A                 13 MARA-MA                34.74      37.00   14  
  6 Kauffman, A F             13 MARA-MA                39.10      38.92   13  
  7 Seminara, R V             14 MARA-MA                   NT      45.99   12  
  8 Rittenhouse, J R          13 MARA-MA                46.73      47.44   11  
 
Event 40  Boys 13 & Over 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kendig, W A               14 MARA-MA                29.01      27.23   20  
  2 Hughes, X J               14 MARA-MA                41.41      31.65   17  
  3 MacKilligan, C P          14 MARA-MA                37.19      31.79   16  
  4 Russell, W J              13 MARA-MA                33.28      33.77   15  
 
Event 41  Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wendler, E A               8 MARA-MA                   NT      58.58   20  
  2 Bishop, C A                8 MARA-MA              1:08.77      59.12   17  
  3 Waltman, M E               8 MARA-MA                   NT      59.31   16  
 
Event 42  Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Winand, D L                7 MARA-MA                   NT      51.19   20  
 
Event 43  Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dennis, L B                9 MARA-MA              1:14.94    1:16.89   20  
       35.88  1:16.89                                                      
  2 Schwartz, L G              9 MARA-MA              1:23.98    1:20.65   17  
       38.23  1:20.65                                                      
  3 Esh, B L                  10 MARA-MA                   NT    1:29.87   16  
       42.34  1:29.87                                                      
 -- Shaw, S J                 10 MARA-MA                   NT         DQ  
 
Event 45  Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schweigert, C E           12 MARA-MA              1:06.70    1:08.16   20  
       33.37  1:08.16                                                      
  2 Paisley, Z P              12 MARA-MA              1:08.50    1:09.65   17  
       33.35  1:09.65                                                      
  3 Hughes, M S               12 MARA-MA              1:19.90    1:21.27   16  
       37.13  1:21.27                                                      
  4 Bishop, L E               11 MARA-MA              1:18.19    1:21.30   15  
       37.61  1:21.30                                                      
 
Event 46  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Almodovar, J J            11 MARA-MA              1:01.81    1:02.26   20  
       29.44  1:02.26                                                      
  2 Root, J R                 11 MARA-MA              1:09.89    1:13.30   17  
       35.67  1:13.30                                                      
  3 Baldrige, K T             12 MARA-MA              1:18.31    1:15.33   16  
       35.13  1:15.33                                                      
  4 Barry, S D                12 MARA-MA              1:40.83    1:20.30   15  
       38.97  1:20.30                                                      
  5 Long, E M                 11 MARA-MA              1:31.24    1:30.54   14  
       41.61  1:30.54                                                      
 
Event 47  Girls 13 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kendig, J B               15 MARA-MA              2:14.13    2:25.25   20  
       34.02  1:11.55  1:49.22  2:25.25                                    
  2 Russell, A                15 MARA-MA              2:23.65    2:25.50   17  
       33.98  1:11.93  1:49.71  2:25.50                                    
 
Event 48  Boys 13 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barry, E J                14 MARA-MA              2:16.65    2:13.25   20  
       31.29  1:05.65  1:40.94  2:13.25                                    
  2 MacKilligan, C P          14 MARA-MA              2:07.37    2:15.25   17  
       31.74  1:06.29  1:41.98  2:15.25                                    
  3 Eberly, N S               14 MARA-MA              2:08.65    2:15.42   16  
       31.40  1:06.07  1:41.80  2:15.42                                    
 
Event 49  Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marks, H G                 8 MARA-MA                   NT    1:56.73   20  
       57.68  1:56.73                                                      
  2 Orr, A E                   8 MARA-MA              2:20.07    1:59.53   17  
       53.86  1:59.53                                                      
 -- Boettger, R M              6 MARA-MA              2:37.27         DQ  
     1:38.40       DQ                                                      
 
Event 51  Girls 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roth, S E                 10 MARA-MA                   NT    3:29.45   20  
 
Event 53  Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wolfe, E V                12 MARA-MA              2:49.25    2:40.98   20  
       36.12  1:16.88  2:03.46  2:40.98                                    
  2 Schweigert, C E           12 MARA-MA              2:47.35    2:50.10   17  
       40.27  1:21.13  2:11.29  2:50.10                                    
  3 Fulmer, B G               12 MARA-MA              2:56.90    2:53.29   16  
       39.69  1:25.40  2:16.99  2:53.29                                    
  4 Landis, E M               12 MARA-MA              1:40.26    3:03.22   15  
       41.39  1:27.15  2:20.94  3:03.22                                    
  5 Thompson, H G             12 MARA-MA                   NT    3:05.42   14  
       42.01  1:28.18  2:20.62  3:05.42                                    
 -- Taylor, M C               11 MARA-MA              3:09.84         DQ  
       49.10  1:40.60  2:37.72       DQ                                    
 
Event 55  Girls 13 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clow, J R                 14 MARA-MA                   NT    2:42.46   20  
  2 Root, E A                 13 MARA-MA              2:38.93    2:43.66   17  
  3 McCormick, K M            15 MARA-MA              2:44.79    2:50.48   16  
  4 Kauffman, A F             13 MARA-MA              2:59.69    3:04.25   15  
 
Event 56  Boys 13 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kunyu, P                  14 MARA-MA              2:15.06    2:16.96   20  
       28.95  1:03.14  1:45.49  2:16.96                                    
  2 Wilson, C J               16 MARA-MA              2:26.16    2:24.05   17  
       29.86  1:05.40  1:50.15  2:24.05                                    
  3 Hughes, X J               14 MARA-MA              2:32.87    2:36.99   16  
       33.97  1:15.55  2:01.83  2:36.99                                    
  4 Miller, W R               13 MARA-MA              2:57.82    2:48.31   15  
       37.31  1:19.22  2:09.08  2:48.31                                    
  5 Winand, D F               13 MARA-MA              3:11.96    2:57.63   14  
       39.02  1:25.20  2:17.75  2:57.63